Schitterend lenteweer maakt corso tot succes DE Leiden Regio Team Leidsch Dagblad dertiende in nieuwsquiz Leonardushorde in Vikingschip Leerlingen Leeuwenhorst ontmoeten zwakzinnigen TIJD VAN TOEN MAANDAG 26 APRIL 1993 GERT VISSER. PIV.-CHEF AAD RIETVELD. 071-1 Vervolg van voorpagina Schitterend lenteweer, honderdduizenden bezoekers en nauwelijks problemen. Mooier dan afgelopen zaterdag kon het corso het bijna niet hebben. De 46e editie van de bloemenstoet kende slechts enkele smetten. Zo werden in Haarlem vier omstanders onwel, kreeg een praalwagen in Noordwijk een lekke band en raakten twee wagens al voor de Lissese gemeentegrens beschadigd na een ont moeting met een vluchtheuvel. PUIN- EN BOLLENSTREEK dorjth ligtvoet De incidenten leidden nergens tot vertraging. Slechts een keer viel er een gaatje in de stoet. Dat gebeurde 's avonds in Noordwijk-Binnen waar de wa gen 'Vis vangt vis vangt vis' een lekke band kreeg. Omdat de band totaal aan flarden was ge reden moest in allerijl een nieuw exemplaar worden ge haald. „Het was nog wel even spannend of deze wagen in de stoet terug zou kunnen komen. Door de wagen met politie- escorte via de Beeklaan om te leiden is dat toch gelukt", aldus voorzitter J. Pennings van het corsocomité. Pennings is heel tevreden over het aantal toeschouwers dat, aangelokt door het fraaie weer, langs de kant de praalwa gens, personenwagens en mu ziekkorpsen bekeek. „Ik heb zo veel nationaliteiten gezien en gehoord. Kolonnes Tsjechen en Oostduitsers bijvoorbeeld." Nu de bevolking van het voormali ge Oostblok de kans krijgt, wil ze natuurlijk ook wel eens het corso zien, denkt Pennings. Door de enorme drukte op de wegen kon de Franse ambassa deur die 's middags was uitge nodigd voor een receptie op het Lissese gemeentehuis, dat met geen mogelijkheid bereiken. Ook hij had politie-escorte no dig om uiteindelijk op de plek van bestemming te komen. Voor het corso-comité was het vervelend dat twee praalwa gens aan de zijkant licht be schadigd raakten bij het passe ren van vluchtheuvels of andere verkeersremmende obstakels. Het jute waarop de bloemrijke versieringen waren aangebracht raakte hierbij beschadigd. Het hyacintendek vertoonde hier door enkele kale plekken. „Ik begrijp best dat gemeenten hun best doen om de snelheid van het verkeer te verminderen, maar die wegversmallingen ma ken het er voor de wagens niet makkelijker op om te passe ren", aldus Pennings. Voor de toeschouwers was het stralende weer een zegen, voor de bloemenwagens wat minder. Hoewel de zwoele hya- cintengeur door het fraaie weer nog overweldigender was dan andere jaren, hadden de boe ketten op de personenwagens soms erg te lijden van de zon en de droge, oostelijke wind. Ook de witte hyacinten waren niet goed tegen deze weersomstan digheden bestand en werden gedurende de lange rit steeds bruiner. Volgens Pennings was hiertegen weinig te doen. „Je kan de bloemen water blijven geven, maar als ze meer ver dampen dan ze opnemen dro gen ze gewoon uit." Opvallend was dit jaar dat de praalwagens meer dan gebrui kelijk versierd waren met ande re bloemen dan hyacinten. De wagen van de Zilker groep bol- lenkekers 'In 't hartje van de jungle' was bijvoorbeeld opge tuigd met 'bananebladeren', iets wat goed bij deze tropische wagen paste. Maar dat andere wagens versierd waren met ro de tulpebladeren was opmerke lijk, omdat het corso gewoonlijk De praalwagens van het corso stonden gisteren op de Koningin Wilhelminaboulevard in Noordwijk. Vele duizenden trokken naar de badplaats om de wagens (nog eens) te zien. foto dick hogewoning altijd rode hyacinten gebruikt. graag gebruik gemaakt van rode Pennings had ook hiervoor hyacinten, maar die waren van wel een verklaring. „We hadden slechte kwaliteit door de vroeg ingevallen vorst eind vorig jaar. gebruikt volgend jaar toch liever Pennings noemt de rode tulpe- hyacinten. „Die bloemen horen bladeren zeker niet lelijk, maar nu eenmaal bij ons corso." utrecht edward dekker medewerker Is ontsnappen uit de gevangenis in Nederland strafbaar? Waar om zijn de aandeelhouders van DAF boos? Is Andreotti vanwege corruptie en mafiapraktijken in Italië veroordeeld? De stichting Krant in de Klas legde deze en vele andere vragen voor aan zo'n tachtig middelbare scholie ren. In de collegezalen van de universiteit van Utrecht streed één koppel van het Leidsch Dagblad voor de prijs van de beste dagbladlezer. Dagbladen doen al achttien jaar hun best om via stichting Krant in de Klas jongeren ertoe aan te zetten vaker de krant te lezen. De nieuwsquiz is een van de onderdelen om dit doel te bereiken. Een keer per maand krijgen 2200 scholen een formu lier met nieuwsvragen opge stuurd. Docenten maatschap pijleer kunnen die als proefwerk gebruiken om te toetsen hoe goed de leerlingen de krant le zen. De beste twee leerlingen doen mee in de landelijke fina le. Het team van het Leidsch Dagblad, Michiel Alkemade en Jan-Arie Bijloos van het Wasse- naarse Adelbert College, bleef op een dertiende plaats steken. En dat terwijl Michiel dagelijks veertien kranten thuis in de brievenbus ziet glijden. Waar het aan lag? „Ik denk dat we de antwoorden te snel en te kort hebben geformuleerd. Het bleek dat ze bij sommige vragen een uitgebreider antwoord wil den hebben", verklaart Michiel de tegenvallende klassering. Max Verbeek, lid van de stich ting Krant in de Klas en docent Nederlands, hoopt dat volgend jaar meer koppels zullen deel nemen aan de strijd om de wis- seltroffee. „Het is jammer dat er geen serieuze voorronde kan worden gehouden, zodat je de beste school naar-de finale kan afvaardigen. En dat terwijl we met die maandelijkse nieuws quiz enorm veel scholen berei ken. We gaan ons er op richten om de finalewedstrijd écht op poten te zetten." LEIDEN De Evert Vermeerstichting houdt vandaag, maandag 26 april, een discussie-avond over het thema 'migratie en ontwikke lingssamenwerking' in het zalencentrum Antonius aan de Lange Mare 43. Gastsprekers zijn de PvdA-Europarlementariër Maartje van Putten, VVD-Tweede Kamerlid Frans Weisglas en Ton van Rietbergen van de Universiteit Utrecht. De Leidse wethouder Hans de Ia Mar (Groen Links) leidt de discussie, die om 20.00 uur begint. leiden De padvinders van de Leonardushorde hielden zich afgelopen za terdag met veel melkpak ken drijvende in het water aan de Aalmarkt, nabij het drijvende terras van An nie's Verjaardag. De horde had een Vikingschip ge bouwd van hout en auto banden en omstreeks 250 lege pakken melk. Doel van de ludieke actie was het werven van nieuwe le den. Het schip viel in elk ge val op. Sommige voorbij gangers verkeerden in de veronderstelling dat de Leidse Peurbakkentocht dit jaar wat vroeger was begonnen. De Leonardus- groep, ooit een complete padvindersgroep, omvat tegenwoordig alleen nog een welpenhorde. Er wordt nauw samenge werkt met de Franciscus- verkennersgroep. De groep omvat 19 jongens in de leeftijd van 7 tot en met 11 jaar en vier stafle den. Die trokken zaterdag ook de stad in om jonge ren voor de scouting te in teresseren. Wat de actie aan nieuwe leden heeft opgeleverd zal de komen de week duidelijk worden. In de komende tijd wordt weer veel aandacht ge schonken aan het vluchte lingenprobleem. De manifesta tie Leiden, Stad van vluchtelin gen, zal met tal van activiteiten voor het voetlicht treden. Die hebben te maken met zowel vluchtelingen uit vroeger tijd als met vluchtelingen van nu, die maar moeilijk aan werk kunnen komen nu de welvaart van Ne derland wat stagneert. Precies hetzelfde probleem had men in vroeger eeuwen. De buitenlan ders die in het toen evenzeer gastvrije Holland opgenomen werden, spraken vaak geen of onvoldoende Nederlands en waren soms zó losgeslagen dat ze vaak kozen of eigenlijk wel moesten kiezen voor de bedela rij en landloperij. Landloperij kwam in vroeger eeuwen veel voor. Of er tegen opgetreden werd, hing van de autoriteiten af. Toevallig zijn een aantal reke ningen van de baljuw van Oegstgeest bewaard gebleven. De stad Leiden had in 1615 de rechtsmacht over Oegstgeest opgekocht. Dat hield in dat Lei den er voortaan de wetten mocht stellen (die er vooral op neer kwamen dat er in Oegst geest geen economische activi teiten ten nadele van Leiden ontplooid mochten worden), maar ook dat Leiden de plaatse lijke gezagsdragers mocht be noemen en het beleid mocht bepalen. Een van de eerste dingen die het Leidse stadsbestuur deed was het benoemen van Huych' Lotsz. Gael, een zoon van de (afgezette) Leidse schout, tot baljuw en schout van-Oegst geest. Het was zijn taak om als een soort commissaris van poli- Het Groene Kerkje in Oegstgeest met on der de toren het ca chot voor landlopers. De toren is in 1824 afgebroken. collectie gemeentearchief leiden tie de openbare orde te handha ven. Veel schouten gooiden daar met hun pet naar. behalve als een welgesteld persoon iets misdreef, want dan viel er iets te verdienen. Meestal kwam zo ie mand niet eens voor het ge recht, maar werd onderling ge marchandeerd over de boete, die grotendeels in de zak van de schout verdween. Ook met Gael was het niet veel beter. Het aantal klachten over bedelarij, landloperij, vagebon- derij en andere misstanden nam in het begin van de jaren twintig van de zeventiende eeuw sterk toe. De Leidse bur gemeesters drongen er bij Gael dan ook op aan daar nu eens wat aan te doen. Zijn rekenin gen bewijzen dat hij inderdaad ineens veel actiever geworden is, wellicht ook omdat er een ex tra diender in Oegstgeest aan gesteld werd, die als taak kreeg Engelse vagebonden en bedelaars in Oegstgeest het toezicht houden op bede laars enz. Die man moest aan tonen zijn geld waard te zijn en dat resulteerde in een stroom arrestaties. Vooral Engelsen werden veel gearresteerd. In Engeland was het in die tijd niet erg pluis, ze ker niet voor katholieken en or thodoxe Calvinisten. Ook de be kende Pilgrim Fathers waren naar Leiden gevlucht. Een aantal rekeningen van bal juw Gael hadden betrekking op de arrestatie van twee Engelsen: Willem Bradtforth en Judick Robbertsdochter die op het platteland gebedeld hadden en 'gevagebondeerd' voor de deu ren van de eerzame burgers. Gael eiste dat het college van welgeboren mannen van Oegst geest (de rechtbank) hen zou veroordelen tot verbanning ge durende tien jaar uit het gebied van Holland en Westfriesland en dat zij de kosten van de justi tie zouden betalen. Het vonnis van de rechtbank was milder dan de eis. De welgeboren mannen vonnisten William en Judith te vertrekken naar hun eigen land met de eerste gele genheid, uiterlijk binnen een maand. De kosten van justitie hoefden zij niet te betalen. En die kosten waren tamelijk hoog. De baljuw claimde zes gulden voor het op pakken van William en Judith en dat was de helft van zijn nor male tarief, omdat het vonnis min of meer vrijspraak inhield. Toch was dat de strenge reken meesters op het Leidse Stadhuis nog te veel en ze schrapten deze post. Twee dienders kregen 24 stuivers voor het arresteren van in totaal vier personen. De kos ten voor hun verteringen bij het vieren van dat feit werden ech ter weer geschrapt: drank tij dens het uitoefenen van de dienst moest maar op eigen kosten aangeschaft worden. Ook de bode van Oegstgeest en de dorpssecretaris (overigens een notaris uit Leiden) kregen voor hun aanwezigheid bij de verhoren betaald. Soms werd Gerrit, de beul uit Haarlem, er bij gehaald, en ook hij werkte bepaald niet voor niets. Afge zien van een hoog salaris eiste hij een volledige vergoeding van reis- en verblijfkosten. Boven dien was de man weieens niet in Haarlem te vinden, zodat het de bode veel tijd, en dus geld, kostte om hem naar Leiden te ontbieden. De gevangenen wer den namelijk hoogstens voor een paar etmalen in een hok onder de toren van de kerk, in dit geval de toren van het Groe ne Kerkje, opgeborgen en dan naar Gravenstein in Leiden af gevoerd. Het proces en de eventuele te rechtstelling vonden wél in Oegstgeest plaats en een gese ling was altijd nog een beziens waardigheid waar het ganse dorp voor uitliep. Daarvoor was een schavot nodig en ook dat kostte het nodige. De cipier van Gravenstein was een kleine zelfstandige, die voor alles wat hij deed (flink) decla reerde. William en Judith ver bleven 23 dagen in het gevang: voor hun water en brood en wat verder nodig was moesten per dag acht stuivers betaald wor den. Een extra diender bij hun arrestatie kostte 12 stuiver en voor portokosten van drie brie ven (mogelijk om inlichtingen over William en Judith in te winnen) betaalde de baljuw 4 stuiver 8 penningen. Kortom, deze affaire kostte al met al een flink bedrag. En dan was er nog niet eens sprake van een zwaar geval, of recidivisme. Het verscherpte beleid tegen de Oegstgeester vagebonden kostte de stad Leiden in het boekjaar van 16 april 1627 tot 30 septem ber 1628 het bedrag van 476 gulden 7 stuivers en 9 pennin gen. Het vluchtelingenbeleid was ook toen al kostbaar. i linda welther „We proberen op deze manier de vooroordelen van leerlingen over geestelijk gehandicapten weg te nemen. We willen ze in contact brengen met zwakzin nigen en hun eventuele angst voor hen verminderen." Aan het woord is Sjef van Leeuwen, muziekleraar van het College Leeuwenhorst in Noordwijker- hout en mede-organisator van het project 'Willem van den Bergh-leefgemeenschap'. Leerlingen van Leeuwenhorst nemen een week lang een kijkje in de Noordwijkse leefgemeen schap voor mensen met een Verstandelijke handicap. Tot woensdag brengen ongeveer 150 leerlingen een dagdeel door op een van de afdelingen. Daar kunnen zij kennis maken met de bewoners van de leefge meenschap. De school 'dóet' elk jaar een project om, zoals dat heet, de horizon van de leerlingen te verbreden. Van Leeuwen: „We willen meer bieden dan alleen de schoolvakken. Vorig jaar hadden we bijvoorbeeld een project over Thailand, maar we merkten dat het moeilijk was de leerlingen daar echt bij te be trekken, omdat het zo ver van hun bed is. Daarom zijn we op zoek gegaan naar iets dat dich ter bij huis is. We kwamen uit bij deze leefgemeenschap." Zowel de school als de leefge meenschap hebben zich zorg vuldig op het project voorbe reid. Want lang niet alle zwak zinnigen kunnen er tegen, dat er vreemde mensen in hun ver blijf komen. En aan de andere kant moeten ook de leerlingen beschermd worden tegen al te hevige confrontaties met gees telijkgehandicapten. De leerlingen, allen vierde- of vijfdeklassers, komen ieder een ochtend of een middag kijken op een van de afdelingen van de leefgemeenschap. De leerlingen reageren over het algemeen 'verbazend positief op het pro ject, vertelt Van Leeuwen. „Tij dens de eerste rondleiding wa ren ze nog wat beduusd, maar later vonden ze het leuk en ab soluut niet griezelig. Ze hebben zelf mogen kiezen op wat voor soort afdeling ze terechtkomen. Ze bepalen ook zelf hoe ver ze willen gaan in hun contact met de bewoners." Veel bewoners vinden het leuk dat er vreemde mensen zijn. „Ze houden wel van de be langstelling. Hoewel ze tijdens de koffie toch wat stiller waren dan anders", vertelt één van de begeleiders. Het is voor het eerst dat de leefgemeenschap buitenstaanders laat rondkij ken. L. Levenbach, die het pro ject vanuit de instelling coördi neert, is er tevreden over. „Ook voor ons werkt zo'n project po sitief. Want een van onze doel stellingen is om zwakzinnigen beter door de maatschappij ge accepteerd te laten worden. On geveer één procent van de Ne derlandse bevolking is geestelijk gehandicapt. We moeten die mensen niet zo maar ergens wegstoppen. Ze horen ook bij de samenleving." DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Houdeng. De Vriendenclub: 1.5 H. Sladek. 2.3 Th. Hoogkamer. 4.7.9.10 Combinatie V.d. Nieuwendijk; 6 L. Engel; 8 Combi natie Bodijnen Zn. De Reisduif: 1,2,3,8.9 D. Albers; 4 A. de Groot; 5 J. Hartevelt. 6,7,10 N. de Groot en Zn. Leiderdorp: 1,6.8 W. van Oosten; 2,3,5,10 R. v.d. Nieuwendijk; 4 P. Sloos; 7 J. Knijnenburg; 9 M. Reijerse. Het Oosten: 1,3,10 A. Pracht; 2,5 N. v.d Blom; 4 A. Geyteman; 6,7. W Kop; 8 Mooten'v.d. Hoogt; 9 P. van Duyl. LPC: 1,10 J.v d. Hoogt; 2 Groenen dijk/Heiden; 3,7,8 K. Lefebre; 4 H. de Jonge sr.; 5,6,9 Groenendijk Korte. DeRijnklievers: 1 A. v.d. Velde; 2.6 J. Zevenhoven; 3,8 F. Ladan; 4 G H. v.d. Poel; 5 Combinatie Kooy Was sing; 7 J. Kok; 9. H. v.d. Star; 10 A. de Meij. AGENDA MAANDAG 26 APRIL Leiden Discussie-avond over het thema 'mi gratie en ontwikkelingssamenwer king', org. Evert Vermeerstichting, in het Antonius zalencentrum, aanvang Oranjefeesten: Kermis Palace parkeer terrein vanaf 15.30. Voorschoten Club- en ruilavond van de Ned. Ver. van Postzegelverzamelaars Voorscho ten. gebouw De Werf, Schoolstraat, aanvang 19.45 uur. Dia-lezing over gebouwen en objecten uit de periode 1850-1950, org. stichting Leèfbaar Voorschoten, Am- bachts- en Baljuwhuis, Voorstraat, aanvang 20.00 uur. DINSDAG 27 APRIL Katwijk Informatie-avond over drugs- en gok verslaving. org. Katwi|kse Vrouwen Raad. in de 'Open Hof aan de Rijn straat. aanvang 20.00 uur. Piet van Duyn van 'Zeebanket' uit Noordwi|kerhout vertelt over de berei ding van vis, gebouw NWH. Ceacilia- straat. aanvang 12.00 uur. Leiden Pleinfestijn met o.a. rommelmarkt en rad van avontuur, bi) P C. basisschool De Toonladder, Kennedylaan 1, van 14.00 tot 19.30 uur. Noordwijk Oranjefeesten: Kermis Palace par keerterrein vanaf 15.30 uur. Noordwijkerhout Hamish Imlach Muriel Graves, org. The Folkclub, in De Schelft, zaal open 20.00 uur, aanvang 20.30 uur. Vergadering en postzegelveiling van de Postzegelvereniging in De Schelft, aanvang 20.30 uur. Warmond Klaverjassen m het Meerpunt, aan vang 20 00 uur. WOENSDAG 28 APRIL Katwijk Volksdansinstuif in het teken van 'Ac tie voor Kenya', org. Volksdansgroep Katwijk, inTripodia, Hoornesplein 155, aanvang 20.00 uur. Leiden Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug. Wassenaarseweg. van 16.00 Wonen. Gerestraat 20. van 20 00 tot 21.00 uur. Noordwijk Oranjefeesten: Kermis Palace par keerterrein vanaf 15.30 uur; Bingo avond in 't Trefpunt, aanvang 20.00 Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Zoeterwoude Lezing over de Nederlandse Kleipijp door D. Duco, conservator Pijpenka- binet Leiden, org, St. Oud Zoeterwou de, in Ons Huis, Kosterspad, aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10