Nederlandse reisbranche voorziet moeilijk jaar Naaraer^ bolletr~p of iets verder weg: Toerisme Reserveren voor traject Calais-Dover niet nodig Op Lemen Voeten door Noord-Holland ZATERDAG 24 APRIL 1993 9 REISBERICHTEN Met de boot naar Marken Nostalgia pur sang. Vanuit Amsterdam met de boot naar Monnic- kendam en Marken. Het is sinds 8 april weer mogelijk op dinsdag, donderdag en zaterdag en de feestelijkheden duren voort tot en met 31 oktober. Afvaart om tien uur vanaf steiger 7 achter het Cen traal Station terugkeer laat in de middag. Wie langer op Marken wil blijven, kan zonder bijbetaling de bus nemen. Prijs 12,50 per persoon enkele reis. Info en reserveren: Rederij Naco in Amsterdam, telefoon 020 - 6262466. Varend vogels kijken Sinds jaar en dag organiseert de Zaanse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer vogeltochten door het Jisperveld. De rondvaarten worden gemaakt in een overdekte boot en leiden de vogelaars door een 2100 hectare groot natuurreservaat, dat bekend staat om de ve le soorten weidevogels die er elk voorjaar broeden. Zoals visdiefjes, zwarte sterns, grutto's, futen en zelfs een enkele kemphaan. Lepe laars doen het Jisperveld aan om er te fourageren. De boottochten vinden van 1 tot en met 30 mei plaats op elke zaterdag- en zondag ochtend, afvaart 10.30 uur. Op Luilak (29 mei) is er een extra tocht om 07.00 uur. Prijs 10,50 per persoon. Info en reserveren: Zaanse VW, telefoon 075 -162221/351747. Mozaïeken in 'De Kop' Op de Limmense mozaïekdagen van verleden jaar moest onder anderen len Dales het ontgelden. foto pr In geen streek in Nederland liggen zulke uitgestrekte bloembollen- velden als in de kop van Noord-Holland. Ze zijn het mooist te zien vanaf het fietspad dat tussen Groote K^ten en Den Helder over de nok van de duinen voert, maar wie liever op de begane grond blijft kan zijn lol ook op. Althans als hij niet tussen 30 april en 5 mei gaat kijken. Want dan woeden in zowel Limmen (tien kilometer bene den Alkmaar) als Anna Paulowna/Breezand (vijftien kilometer bo ven Schagen) de Mozaïekdagen. Limmen begon er ruim 40 jaar ge leden al mee; Anna Paulowna en Breezand volgden niet veel later. Beide manifestaties trekken enorm veel publiek. Vandaar dat er speciale auto-, fiets- en wandelroutes zijn uitgezet langs de tiental len in tuinen opgestelde mozaïekstukken. Vroeg naar Keukenhof Wegens succes geprolongeerd; de 'Vroege Vogels-dagen' op de Keukenhof. Op 9 en 16 mei worden de poorten al om zes uur in de ochtend geopend. Toegangsprijs 7 (normaal 14,50); ontbijt (niet verplicht) 7,50. Info: De Keukenhof Lisse - telefoon 02521 --19034. Kindervakanties in Hongarije Een weekje in Hongarije voor kinderen. Anneke Jonkers orga niseert ze in de laatste helft van juli en de eerste van augustus. Tijdens de vakanties leren de kinderen onder meer de eerste beginselen van het citerspelen. Maar aan houtsnijden en volks dansen kan ook volop worden meegedaan. Het hele program ma met dagverzorging kost 295,00. Info: Anneke Jonkers in Hoorn, telefoon 02290 - 42320. Anneke Jonkers, spelend op een Hongaarse citer. foto pr Op tandem door Dordogne Op de fiets was het uiteraard al langer mogelijk, maar met een tan dem kan het nu ook: pedaleren dwars door de Dordogne. Het ar rangement wordt verzorgd door France Individuelle en de huur prijs van het vehikel bedraagt 160. Uiteraard ook heel geschikt voor een visueel gehandicapte plus begeleider. Info: France Individuelle, telefoon 020 - 6268898. De Basotho in Lesotho Behoort niet tot de meest bekende landen van de wereld, Lesotho. Maar het is wel een van de interessantste. Over Lesotho en zijn be woners, de Basotho, loopt tot en met 31 december een tentoonstel ling in het Afrika Museum in Berg en Dal bij Nijmegen. Veel cul tuur, veel foto's en uiteraard veel geschiedenis waarin de legendari sche Chief Moshoeshoe niet zelden centraal staat. Info: Afrika Museum Berg en Dal, telefoon 08895 - 42044. uw adverten- plaats brengt vrijetijds- een goed idee. Bel onze advertentie afdeling. Inchecken kan tot vlak voor de afvaart De strijd tussen de in de lente van vol gend jaar te openen Eurotunnel en de veerdiensten die de verbinding tussen Engeland en het vasteland van Europa onderhouden, is al in volle gang. Zo heeft rederij P&O European Ferries een uw incheck-systeem geïntroduceerd op de Kanaalroute Calais-Dover. Dank een geautomatiseerde procedure kan nog tot 20 minuten voor de afvaart worden ingechecked. Met het in de rt brengen van een nieuwe super ferry (28.500 ton, 1200 passagiers en 600 personenauto's) kan er nu elke drie kwartier een boot vertrekken. Directeur Graeme Dunlop van P&O: „Wij willen marktleider blijven in het Kanaal, ook na de opening van de Eurotunnel. Daarom hebben we miljoenen geïnves teerd in schepen en systemen. Het nieuwe schip, de Pride of Bur gundy, is begin april gaan varen. In het hoogseizoen staan er 25 afvaarten per g op het programma: elke drie kwar tier een. Dat is onder meer mogelijk dankzij een nieuw systeem, waarbij de automobilist van een P&O-medwerker voor zijn ticket (thuis gekocht of bij een speciale balie in de haven) een sticker krijgt. Deze moet op de voorruit van de wagen worden geplakt en bevat gege vens die leesbaar zijn voor een compu ter. Stoppen is vervolgens niet meer nodig. De chauffeur rijdt in één keer naar het dek van het schip. De incheck- tijd wordt hiermee tot een minimum teruggebracht. Reserveren vooraf zal ook niet meer nodig zijn. Graeme Dunlop: „Wie 's morgens om half acht uit Utrecht vertrekt, komt al rond lunchtijd in Dover aan." Tijdens de één uur en één kwartier durende overtocht heeft de reiziger de mogelijk heid zich te ontspannen in de lounge, in bars, restaurants of cafetaria. Er kan ook gewinkeld worden en voor de kin deren is er een speelruimte. De zaken man die gebruik maakt van de Club Class staan telefoon, fax en een bureau ten dienste. De nieuwe P&O veerboot Pride of Burgundy. Jan Hoekstra (Evenements Rei zen): „We zijn wel eerder dergelij ke crisissen te boven gekomen." foto pr ning die wordt gedeeld door Hugo Bloksma, directeur 1 F.urocamp. „Zon raakt uit. Al die berichten dat bruinbakken kanker kan veroorzaken heeft veel mensen kopschuw ge maakt. Daarbij wordt bruin in bepaalde, trendy kringen al be hoorlijk 'ordi' gevonden." Milieu Of de waarschuwingen van milieuverenigingen van invloed zijn op het gedrag van de toe rist, durft Bloksma niet zomaar te beweren. „Ik denk dat vakan tiegangers zich nauwelijks be wust zijn van wat ze teweeg brengen. Daarbij: het milieu i een probleem en als er iets is waar een toerist tijdens zijn kantie niet mee geconfronteerd wil worden, dan zijn het proble men. Er is maar een ding waar de consument zich echt druk over maakt en dat is de prijs. Daarom zullen ook de korte va kanties onder druk van de re cessies verdwijnen. Het is ge woon te duur. Prof. dr. Lucas Reijnders, hoogleraar milieukunde aan de Universiteit van Amsterdam tij dens een bijeenkomst van het Gilde van Toeristisch loumalis- ten: „Dat is maar goed ook. Een stedenreis naar Athene van persoon kost net zoveel energie als het verwarmen van een huis gedurende een jaar." Op het tij dens dezelfde gelegenheid op geworpen voorstel van Reijn ders om op kerosine een flinke milieubelasting te heffen („Dan zou de prijs van een vliegticket vijf of tien keer zo hoog worden, dat helpt!") werd door de reis branche afwijzend gereageerd. „Dan zouden alleen rijke men sen nog met vakantie kunnen." Gedrag van toerist wordt steeds onvoorspelbaarder linksaf en daar rechtdoor. Elke wandeling bevat tal van histori sche gegevens. De wandelingen van gemiddeld vijftien kilome ter liggen deels boven het Noordzeekanaal, het Noord- Holland van de weidse luchten en monumentale stolpboerde rijen. Beneden het Noordzeeka naal zijn het de statige, eeuwen oude buitenplaatsen die lokken. Er is op gelet dat begin- en eindpunt van alle wandelingen goed per openbaar vervoer te bereiken zijn. Het boekje geeft bij elke wandeling een topogra fisch kaartje met uitgestippelde route. Eerder bracht Op Lemen Voeten een provincie-voetwij- zer uit van Zuid-Holland. Veertien dagwandelingen In de provincie Noord-Holland, uit geverij Op Lemen Voeten, prijs 14,95. Wie een mooie wandeling wil maken, hoeft heus niet eerst trein of auto te nemen om een natuurgebied te bereiken. Voor veel Noordhollanders kan een wandeling al bij de voordeur beginnen. Dat maakt de nieuw ste provincie-voetwijzer duide- lijk, die veertien in Noord-Hol land uitgezette wandelingen be vat. De voetwijzer is een uitgave van het wandeltijdschrift Op Le men Voeten in samenwerking met de provincie Noord-Hol land. Het boekje is meer dan een saaie opsomming van: hier Een van de mooiste wandelgebie den in Noord-Holland is dat in de Boswachterij van Schoort. foto pr In de Nederlandse reisbranche wordt ernstig rekening gehouden met een flinke teruggang van het aantal vlieg vakanties. Zowel Ferdinand Fransen (Arke Reizen) als Jan Hoekstra (Evenements Reizen) sluit niet uit dat de terug gang in vergelijking met vorig jaar uiteindelijk toch nog wel eens tien procent zou kunnen gaan bedragen. Pas geleden nog verklaarden drs. Ab Houtzaager (Holland In ternational) en Hans de Jong (De Jong Intra Vakanties) dat het aantal boekingen aan het einde van het jaar gelijk zou zijn aan dat van 1992. Zij baseerden zich op een NIPO-onderzoek, dat uitwees dat er later in het seizoen een 'inhaaleffect' zou plaatsvinden. De achterstand in vergelijking met vorig jaar was toen al ruim 20 procent. HAARLEM ROB VAN DEN DOBBELSTEEN In dat getal is nu medio april nauwelijks verandering geko men. Hoekstra rekende eind vo rige week voor, dat er op het ge bied van vliegvakanties 22 pro cent minder is geboekt dan in 1992 omstreeks deze tijd. Vooral Griekenland met min 32 pro cent (218.000 passagiers vorig jaar, tegen 150.000 nu) en Por tugal met min 47 procent (68.000 tegen 36.000) hebben een forse oplawaai gekregen. Het enige land dat een plus boekt is Turkije met 17 procent (82.000 tegen 96.000). Over de oorzaak van de aanzienlijke te ruggang tast de reisbranche in hel duister. Een onderzoek is niet gehouden. Hoekstra gelooft dat de recessie, het feit dat steeds meer mensen de eigen (lease)auto nemen (autovakan ties boeken een plus van 4 pro cent) en de politieke toestand in een aantal landen oorzaken zouden kunnen zijn, „maar daar zijn we niet zeker van." Dat de enorme teruggang van het aantal vliegvakanties (de melkkoe van de reisbranche) saneringen teweeg zal brengen, gelooft Hoekstra niet. „We zijn wel eerder dergelijke crisissen te boven gekomen. Misschien dat er hier en daar een specialist op een bepaald land zal sneuvelen, maar dat is ook nog maar de vraag. Als het aantal boekingen terugloopt, wil dat nog niet zeg gen dat het financieel slecht gaat. Dat heeft het jaar van de Golfoorlog wel bewezen. On danks de teruggang van 7 pro cent, hadden we toen financieel een uitstekend jaar. Dat kwam niet alleen door het feit dat we toen beter op de kosten zijn gaan letten, maar ook omdat er minder goedkope last-minute reizen waren. Door de oorlog hadden we erg voorzichtig inge kocht. Dan hoef je geen uitver koop te houden." Ook de ko mende zomer zal er zo wordt in de reiswereld stijf en strak volgehouden van last-minute reizen nauwelijks sprake zijn. Inderdaad zijn de afgelopen we ken door de touroperators reeds flink wat vliegtuigstoelen 'terug gegeven', maar omdat er aan vankelijk op een groei werd ge rekend, blijft er toch nog wel wat te vullen. Niet alleen vlieg tuigen, maar ook accommoda ties. Het gevolg is dat er hier en daar al aanbiedingen verschij- nenen in de trant van 'twee we ken betalen drie halen'. In de reisbranche weigert men deze offertes echter te omschrijven als prijsbrekers. „Het prijsni veau wordt vastgehouden." De zorgen blijven echter. Te meer daar niemand weet wat de Nederlandse toerist precies wil. Drs. Ab Houtzaager: „Het ge drag van de consument wordt steeds onvoorspelbaarder. Vorig jaar wilde hij per se naar Grie kenland, nu naar Turkije". In dat laatste land stromen de ho tels en dergelijke inderdaad langzaam maar zeker vol. In sommige streken is zelfs al niets meer te krijgen. Directeur Hans Comelissen van het Nederlands Bureau voor Toerisme: „Maar dat vindt de moderne toerist niet erg. Dan gaat hij toch ge woon naar een andere bestem ming? Hij is veel flexibeler ge worden dan vroeger." Of de vakantiegangers dit jaar massaal in eigen land zullen blijven, weet Comelissen niet. „Het zal wel eens kunnen. Zijn actieradius wordt duidelijk klei ner en of hij nou wel of geen zon heeft, dat kan hem ook niet zoveel meer schelen." Een me- Directeur Hans Comelissen (tweede van links) van het Nederlands Bureau van Toerisme over de onvoorspel baarheid van de toerist. Van links naar rechts luisteren Hans de Jong (De Jong Intra Vakanties), Hans Bakker (Transavia) en drs. Ab Houtzaager (Holland International) mee. foto ruud taal capital press REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Een dagje uit met Spoorwegen Sinds 1 april ligt op de stations van de Nederlandse Spoorwr- gen het nieuwe Er-Op-Uit boek je. Echt spectaculair nieuws be vat de 256 pagina's tellende brochure nauwelijks, of het moet de al eerder aangekondig de introductie ziin van het zo genaamde Waddenbiljet, een retourticket voor trein, bus en boot naar één van de Friese waddeneilanden (Texel doet niet mee). Een aardige noviteit is tevens de treinreis die kan worden gemaakt naar acht Ne derlandse steden (Maastricht. Amersfoort, Deventer. Amster dam, Leeuwarden. Utrecht, Rot terdam en over de grens de culturele hoofdstad van Eu ropa. Antwerpen). Aan de hand van een gratis aan het station af te halen 'Stad-in-Zicht' be schrijving gaan voor de wande laar geschiedenis en architec tuur meer leven. Voor de ware treinliefhebber zijn vier toeristische treinroutes ontwikkeld (de Aspergeroute, de Brabant-Betuweroute.de Overijsselroute en de Veluwe- route) die elk ongeveer drie uur duren. Onderweg kan in elke gewenste plaats naar believen worden in- en uitgestapt. Prijs: tussen de 20 en de 35. Het aantal NS-fietstochten m wan delingen bleef ongewijzigd, de trips naar attractieparken maakten een 'sanering' door Zo verdwenen het Museon in Den Haag, de steenkolenmijn in Valkenburg, het Verkeerspark in Assen en de Beekse Bergen we gens gebrek aan belangstelling uit het assortiment. Beekse Bergen is uit het program ma verdwenen. foto pr Overigens hebben de trips (vroeger heetten ze NS-Dagrei zen) geen nummers meer. De tochten zijn gerubriceerd in vier categorieën: Steden en Musea. Natuur en Historie, Attracties en Dieren en Sportief. Prijs van het Er-Op-Uit boekje: 4,50. Welkom bij de boswachter Staatsbosbeheer heeft in sa menwerking met Falkplan een serie nieuwe landkaarten uitge geven onder de naam: 'Welkom bij de boswachter'. Terschelling, de Sallandse Heuvelrug, de Utrechtse Heuvelrug en het Drents-Friese Woud zijn de eer ste gebieden die op de nieuwe kaarten zijn vastgelegd. Er moe ten er uiteindelijk om en nabij de veertie komen. De kaarten worden door Staatsbosbeheer beschouwd als opvolgers van de zogenaamde voetspoorkaarten. De schaal is 125.000. Alle wan delpaden zijn aangegeven met lengte en startpunt. Ook par keerplaatsen. fiets- en ruiter- routes, uitzichtpunten, speeltui nen en VW-kantoren worden vermeld. De nieuwe kaarten zijn uitgevoerd in twee forma ten (46 x 69 centimeter en 69 x 92 centimeter) en kosten res- pi-< tlevel11k i 6,50 en i 7,'i per stuk. Ze zijn onder meer ver krijgbaar bij VW-kantoren en kaartenwinkels. ANWB introduceert Reisinformatielijn De ANWB heeft onder nummer 06-34034075 een Heisinlnmi.» tielijn geïntroduceerd. Via dit nummer kan men dag en nacht inlichtingen vragen op het ge bied van visa, geldigheid van paspoorten, acceptatie van be taalmiddelen, verkeersvoor- schriften en erkennning van rij bewijzen en dergelijke. Boven dien wordt er informatie ver strekt over verplichte en aanbe volen inentingen. De inlichtin gen worden gegeven via het voi ce response systeem. Dat wil zeggen dat de beller de infor matie die hij wil ontvangen kan krijgen via het indrukken of draaien van een door een band je opgegeven nummer. Het ta rief bedraagt drie kwartjes per

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9