Akkoord vervolging oorlogsmisdadigers 'Zeg sire, er zijn nog Belgen hoor' Buitenland Langste auto Zoon Dubcek wantrouwt onderzoek Israël staat Palestijnen eigen politiemacht toe Nieuwe aanklachten tegen RAF-terroriste Schulz VS willen recycling CFK's DAG VAN DE VERPLEGING ZATERDAG 24 APRIL 1993 1 Algemeen Nederlands Persbureau AP Assoc scbe Presse Agentur CPD Cemeenschappeh|kc i The independent IPS Inter Press Service RTR Demirel presidentskandidaat ankara» Eén dag na de begrafenis van de afgelopen zaterdag overleden Turkse president Turgut Özal heeft de Partij van het Juiste Pad gisteren premier Siileyman Demirel als presidents kandidaat naar voren geschoven. Demirel betoogde dat zijn par tij afhankelijk is van de steun van andere partijen. Turkse kran ten tippen Demirel (68) algemeen als opvolger van özal. Het parlement heeft tot 27 mei de tijd een nieuwe president te kie- Tijdelijk bestand Nagorno-Karabach bakoe Armenië en Azerbajdzjan hebben in Nagorno-Karabach een staakt-het-vuren van 48 uur in acht genomen ter gelegen heid van een bezoek van Europese inspecteurs. Dat heeft de aanvoerder van het tien man tellende inspectieteam van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE), kolonel Heikki Happonen, gisteren bekendgemaakt. Het team moet het werk voorbereiden van waarnemers die toezicht moe ten houden op een staakt-het-vuren dat in februari in Rome werd overeengekomen. TBC doodsoorzaak nummer één londen De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft giste ren de noodklok geluid over tuberculose. De ziekte is volgens de WHO doodsoorzaak nummer één in de wereld. Op veel plaatsen in de wereld is TBC onbeheersbaar geworden, aldus Arati Kochi, leider van het TBC-programma van de WHO. „De ziekte, die is te voorkomen en te genezen, is op grote schaal genegeerd en er is geen land dat er immuun voor is", aldus Kochi. Hij waar schuwde dat TBC de komende tien jaar meer dan dertig miljoen slachtoffers zal maken als niet onmiddellijk actie wordt onder nomen om de verspreiding tegen te gaan. Celstraf voor aanslag op asielzoekers lüneburc Een man die in november na een drinkgelag brand stichtte bij twee asielzoekersverblijven is gisteren door een Duit se rechtbank tot een gevangenisstraf van vijfjaar en drie maan den veroordeeld. Een medeplichtige kreeg een celstraf van twee jaar en negen maanden. Een derde dader, die het na de eerste aanslag voor gezien hield, kwam er met vijftien maanden voor waardelijk vanaf. De aanslagen op asielzoekerscentra bij het ten zuidoosten van Hamburg gelegen Lüneburg werden op 28 en 29 november gepleegd. De aanslagen eisten geen slachtoffers. Egyptische fundamentalisten opgepakt cairo» De Egyptische politie heeft gisteren meer dan vijfhon derd mensen gearresteerd in de jacht op moslim-extremisten, die worden verdacht van de aanslag afgelopen dinsdag op de Egyptische minister van voorlichting Safwat el-Sherif. De politie hield razzia's in een aantal wijken in Cairo en doorzocht hon derden huizen in de volkswijk Imbaba, dat als een bolwerk van de moslim-extremisten bekendstaat. Van hieruit worden regel matig pogingen ondernomen om de regering omver te werpen en Egypte in een fundamentalistische staat te veranderen. Oppositieleider Sri Lanka vermoord colombo Een vooraanstaande oppositieleider op Sri Lanka is gisteren vermoord tijdens een verkiezingsbijeenkomst even bui ten de hoofdstad Colombo. De oppositieleider, Lalith Athulath- mudali van het Democratisch Verenigd Nationaal Front, was tussen 1979 en 1991 verscheidene malen minister, onder meer voor nationale veiligheid en handel. Een onbekende vuurde zes schoten af op Athulathmudali, waarna hij wist te ontkomen. Een van de kogels trof de oppositieleider in het hart. Baird adviseur van Clinton hartford Zoe Baird (40), die begin dit jaar leek voorbestemd de nieuwe Amerikaanse minister van justitie te worden, wordt be noemd tot adviseur van president Bill Clinton op het gebied van de inlichtingendiensten. Dit is vernomen bij de Verzekerings maatschappij Aetna Life and Casualty Co, waar zij werkt. Baird trok zich terug voor de functie van minister van justitie nadat bekend was geworden dat zij illegaal in de VS verblijvende bui tenlanders in dienst had genomen als hulp in de huishouding en over hun loon geen sociale lasten had betaald. Pijnlijke fout van terrorist Istanbul» De politie van Istanbul heeft gisteren een „linkse ter rorist" aangehouden die door de vroegtijdige ontploffing van een bom een hand was kwijtgeraakt. De man werd aangehou den bij een muur om de tuin van het Britse consulaat in Istan bul. Hij had een tas bij zich waarin de politie een handvuurwa pen, een raketgranaat en een magazijn kogels voor een geweer aantrof. Het was onduidelijk of het Britse consulaat ook het doelwit van de man was. Massale ontsnapping in Niger niamey» Uit de centrale gevangenis van de Nigerese hoofdstad Niamey zijn gisteren meer dan negenhonderd gevangenen ont snapt. De ongeveer dertig gevangenbewaarders grepen volgens ooggetuigen niet naar hun wapens toen de gedetineerden mas saal naar buiten renden. De gevangenen waren in opstand sinds 2 april. Aanleiding was de afkondiging van een amnestie voor gevangen Tuareg-rebellen in het kader van een wapenstilstand. Gewone misdadigers eisten ook voor hen een amnestie en na men elf gevangen Tuaregs in gijzeling. De gijzelaars werden on gedeerd in hun cellen aangetroffen nadat alle gevangenen waren ontsnapt. Commandanten van Kroaten en moslims worden het eens De commandanten van de legers van Kroaten en mos lims in Bosnië-Hercegovina zijn overeengekomen oor logsmisdadigers te vervolgen. Dat heeft Philippe Moril- lon, bevelhebber van de VN-vredesmacht in Bosnië, gis teren bekendgemaakt. Soldaten van beide partijen zijn zich afgelopen week te buiten gegaan aan gruweldaden in het midden van de jonge Balkan-republiek, waarbij meer dan 250 mensen zijn omgekomen. sarajevo-washington „Enkelen van de verantwoorde lijken zijn, zo hoop ik, de afgelo pen uren al aangehouden", al dus Morillon. De VN-bevelheb- ber refereerde vooral aan de aanslag afgelopen zondag met een autobom op een moskee in Vitez, in het midden van Bos nië. Bij die aanslag, de eerste met een autobom, vielen ver scheidene doden. Britse VN-soldaten hebben zich bijzonder geschokt ge toond over koelbloedige moor den door Kroaten op moslim families. Een televisieteam volg de kolonel Bob Steward die woedend een vrachtwagen met Kroatische soldaten staande hield en hen toeschreeuwde: „Wat is gebeurd, is een schan de. Hele gezinnen zijn afge slacht. Ik wil weten wie dat heeft gedaan." De gevechten tussen Kroaten en moslims namen gisteren overigens in hevigheid af maar de situatie in het midden van Bosnië blijft gespannen, zo meldde Radio Sarajevo. De Verenigde Naties houden ongeregelde troepen verant woordelijk voor de bloedbaden afgelopen week onder moslims en Kroaten. De leiders van bei de partijen kwamen maandag en woensdag al bestanden over een maar plaatselijke leiders lapten die aan hun laars, aldus zegslieden van de VN-vredes- macht. De Amerikaanse president Clinton heeft gisteren gezegd dat hij binnen enkele dagen een beslissing zal nemen over het beleid ten aanzien van Bosnië- Hercegovina. Eventuele lucht aanvallen op Servische doelen en opheffing van het wapenem bargo tegen de Bosniërs „ver dienen serieuze overweging", zei hij. Clinton maakte duidelijk dat de Verenigde Staten alleen met steun van de Europese bondgenoten zullen proberen een einde te maken aan de 'et nische zuivering' door de Ser viërs. Het 'parlement' van de Bosni sche Serviërs heeft besloten Barcelona Gisteren is in Barcelona de langste auto ter wereld gepresenteerd: een Cadillac van 18,3 meter. Dat gebeurde tijdens de expositie 'Au to's van Hollywood'. De limousine is uitgerust met onder andere een zwembad en een badkuip. De wagen is tien jaar geleden gemaakt voor e advertentie-camapgne. BRUSSEL «AFP-Rtr De zoon van Alexander Dubcek, de vorig jaar overleden leider van de Praagse Lente, wan trouwt het onderzoek naar de doodsoorzaak van zijn vader. Pavel Dubcek uit zijn twijfel in een vraaggesprek dat gisteren in het Belgische dagblad La Libre Belgique is afgedmkt. Dubcek, die in 1968 in Tsjecho-Slowakijeeen „socialis me met een menselijk gezicht" wilde invoeren, overleed in no vember op 71-jarige leeftijd na dat hij twee maanden eerder slachtoffer was van een ernstig auto-ongeluk. Een rechtbank in Praag veroordeelde deze maand de chauffeur van Dubcek tot een jaar cel omdat hij in slecht weer te hard zou hebben gere den als gevolg waarvan de auto van de weg raakte. Pavel Dubcek plaatst in het interview kanttekeningen bij het onderzoek van het ministe rie van binnenlandse zaken naar het fatale ongeluk. Zo is de BMW waar Dubcek in zat nooit onderzocht en is de wagen om onbekende redenen verdwenen. Hetzelfde gebeurde met een van de drie ooggetuigen. Van de andere twee is er een „te bang" om iets te vertellen, terwijl de ander een andere kleur opgeeft van de auto dan tot op heden door de autoriteiten naar buiten is gebracht. Pavel merkt voorts op dat in de BMW niet de documenten zijn aangetroffen die zijn vader op het moment van het ongeluk bij zich had. De papieren had den betrekking op een ontmoe ting van leden van de Slowaakse en Tsjechische Sociaal-Demo cratische Partij. Mensen in het voormalige Tsjecho-Slowakije die denken dat Dubcek doelbewust uit de weg is geruimd, zeggen dat Dubcek documenten in zijn be zit had die belastend waren voor de voormalige Communis tische Partij van de Sovjetunie en daarom moest verdwijnen. Pavel Dubcek gelooft niet dat dat het geval is geweest. „Ieder een weet de waarheid omtrent de invasie van Tsjecho-Slowa kije (in 1968). Het enige wat mijn vader werkelijk bezig hield was de situatie in zijn land." foto reuter custav macarino Tshisekedi wil interventie VN in Zaïre Boete dreigt wegens huilen van een baby londen AFP Jackie Whitehouse uit het Noor dengelse Cannock hangt een boete boven het hoofd wanneer zij er niet in slaagt een einde te maken aan het huilen van haar acht maanden oude baby. Na klachten van haar buren, waar schuwde de gemeenteraad me vrouw Whitehouse dat zij een boete van vijfduizend pond (on geveer veertienduizend gulden) kan krijgen indien de geluids overlast voortduurt. Jackies bu ren hadden geklaagd dat zij al maanden lang elke ochtend om vijf uur wakker worden van het gekrijs van de baby. De moeder is diep verontwaardigd over de klachten. Het kind heeft last van haar tandjes en „ik doe alles wat ik kan om haar rustig te krijgen, maar iedere moeder kan zeggen dat dat het moeilijkste werk ter wereld is". BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT Ex-wielrenner Eddy Merckx, musicus Toots Thielemans, voetbalcoach Paul van Himst, astronaut Dirk Frimout, voormalig weer man Armand Pien, filmregisseur Stijn Co- ninx en oud-autocoureur Jacky Ickx voelen zich door één ding verbonden: ze zijn alle maal Belg en dat willen ze graag zo houden. Ze willen geen afgescheiden Vlaming, Waal, Brusselaar of 'Ostkantonner' worden. Daar om steunen ze de zojuist in België opge richte Vereniging Zonder Winstoogmerk: Tegen Het Separatisme'. In het Belgische parlement werd gisteren een drastische wijziging van de grondwet goedgekeurd die het land omvormt tot een federatie met uitgebreide autonomie voor de Frans- en Nederlandstalige gebiedsde len. De wijzigingen moeten officieel nog worden goedgekeurd door koning Boude- wijn. Morgen treedt de 'VzW' voor het eerst naar buiten met een betoging in Brussel. Men wil laten zien dat „de zwijgende meer derheid der Belgen" het nu wel welletjes vindt met de staatshervorming. Het is tot hier en niet verder. „We zijn al zo'n klein land, we hebben er geen belang bij om nog meer uit elkaar te gaan", zegt Dirk Frimout. „In Europa willen we integratie, dan moet je niet op lager ni veau separatisme gaan nastreven." Op zijn (Amerikaanse) ruimtevlucht van enkele jaren geleden „hebben de Belgen als Belgen gereageerd", zegt Frimout. „Als as tronaut werd ik door gans België aanvaard. Toen heb ik die verbinding tussen het noor den en het zuiden heel goed gevoeld. De fe derale staat is nu een feit. Het is niet de be doeling dat terug te draaien, maar we moe ten nu verder bouwen op wat we gemeen schappelijk hebben." Toots Thielemans woont al tientallen ja ren in het buitenland, maar ook hij is in zijn hart altijd Belg gebleven. Zoals hij deze week bij de presentatie van de VzW vertel de, bewaart hij zijn beste herinneringen aan de dag waarop hij tijdens één van de wed strijden van het WK-voetbal de brabanqon- ne, het Belgische volkslied, mocht vertolken ter ere van de 'Rode Duivels'! Diezelfde Rode Duivels gaan ook sportlie den als Eddy Merckx en Paul van Himst aan het hart. Nu al, zei Merckx deze week. heeft België in vele takken van sport de grootste moeite om een „volwaardige" nationale ploeg samen te stellen. „Wat zal rechtkomen", vroeg Merckx zich af, „als we Vlaamse, Waalse en Brusselse ploegen zou den moeten vormen?" „Met de federalisering van België hebben we het eindpunt bereikt. Nu is het gedaan", zegt André van Roy, directeur van General Motors Continental in Antwerpen. Hoewel in eigen woorden a-politiek wil-hij zich ver zetten tegen politici als de christendemo cratische Vlaamse premier Luc Van den Brande, die betoogt dat de federale Belgi sche staat slechts „een episode" in het ko ninkrijk België is. „De investeringen uit het buitenland zijn nu al bijna nul. Dat is een drama, maar dat komt door het feit dat er onrust is in het land. Men vraagt zich af: zullen er morgen twee munten zijn, wat gebeurt er met de werkloosheid, wie gaat de staatsschuld be talen? Buitenlanders investeren liever in landen met meer stabiliteit." Morgen zal Van Roy voor het eerst in zijn leven met een spandoek de straat op gaan. In 1912 schreef de Waalse socialist Jules Destrée verontrust aan de toenmalige ko ning Albert: „Sire, il n'y a pas des Beiges." De VzW Tegen het Separatisme wil laten zijn dat ze er nog wel degelijk zijn. Moslims bidden voor vrede in een moskee in Tuzla. De meeste mannen zijn vluchtelingen uit gebieden in Bosnië die nu door Serviërs worden gecontroleerd. foto reuter djordje ucuesic toch te blijven deelnemen aan het vredesoverleg onder leiding van Lord Owen en Cyrus Vance. De Serviërs in Bosnië-Hercego vina blijven evenwel aandrin gen op veranderingen bij de op splitsing van de republiek in tien semi-autonome provincies. Owen heeft gisteren enkele wijzigingen voorgesteld in het vredesplan voor Bosnië-Her cegovina. De Britse EG-bemid- delaar wil een „gedemilitari seerde corridor" in het noorden van Bosnië, die Servië verbindt met het westen van Bosnië. Troepen van de Verenigde Na ties moeten de corridor gaan bewaken. De doorgang door kruist de derde provincie die volgens het vredesplan van Owen en Vance wordt toegewe zen aan de Kroaten. Een andere „gedemilitariseerde" route moet volgens Owen de moslim- provincie rond Tuzla verbinden met de stad Brcko in het noor den, aan de grens met Kroatië. Jeruzalem aplestijnen op de Westelijke Jor daanoever en de Gazastrook een politiemacht van een paar duizend man toe te staan. Israël probeert de positie van gematigde Palestijnen te ver sterken ten opzichte van de moslim-fundamentalisten, die tegen de onderhandelingen zijn gekant. Moslim-extremisten hebben sommige onderhande laars al met de dood bedreigd. Peres zei vrijdag op de Israeli sche radio over de plannen voor een politiemacht: „Als de Pales tijnen klaar zijn om dit op zich te nemen in het kader van gro tere autonomie, waarom niet? Wij bieden de Palestijnen een verreikend gebaar," zei hij „Zelfbestuur, waaronder politie, verantwoordelijkheid voor ge zondheidszorg, post. handel, landbouw, alles." Israël biedt de Palestijnen op de bezette gebieden grotere con trole over lokaal bestuur, waar onder een politiekorps. Dat heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken Shimon Pe res gisteren gezegd. De uitspraken van Peres wij zen op een Israëlisch gebaar naar de Palestijnen die zich sterk hebben gemaakt voor de hervatting van de vredesbespre kingen, die dinsdag beginnen in Washington. De Palestijnse lei der Faisal Husseini wees het aanbod echter af en zei dat de Israëlische troepen eerst weg moeten uit de bezette gebieden. Het Israëlische dagblad Hadashot meldde gisteren dat Peres met premier Rabin een plan had uitgewerkt om de Pa- levenslang veroordeeld voor haar aandeel in de ontvoering van en moord op de Westduitse werkgeversvoorzitter Hanns- Martin Schleyer in 1977. Een woordvoerder van het bureau van de federale aanklager zei gisteren dat de nieuwe aan klachten tegen Schulz kunnen worden gebruikt wanneer zij na vijftien jaar in aanmerking komt voor vervroegde invrijheidstel ling. De aanklachten vormen het antwoord van de autoriteiten op de bomaanslag van de RAF op een gloednieuwe gevangenis bij Darmstadt. De Duitse justitie heeft gisteren nieuwe aanklachten ingediend tegen Adelheid Schulz, een lid van de terroristische Rote Ar mee Fraktion dat reeds een le venslange celstraf uitzit. De nieuwe aanklachten hebben be trekking op de moord op twee Nederlandse douaniers op 1 no vember 1978 aan de Duitse grens bij Kerkrade en de mis lukte moordaanslag op de Ame rikaanse generaal Frederik Kroesen en diens vrouw op 15 september 1981 in Heidelberg. Schulz (38) werd in 1985 tot De regering van premier Etien- nie Tshisekedi heeft de Verenig de Naties gisteren verzocht in te grijpen in het door politiek en etnisch geweld verscheurde Zaï re. Het verzoek werd door een minister van Tshisekedi gedaan tijdens een onderhoud met Boutros Boutros-Ghali, de se cretaris-generaal van de VN. Normaliter worden dergelijke verzoeken, die van de wettige regering afkomstig moeten zijn, gedaan door de ambassadeur van een land bij de VN. Tshisekedi's regering ver zocht de VN bij monde van mi nister van communicatie Lam bert Mende om een zogenoem de interventiemacht om de „or de en veiligheid te herstellen", waarnemers in onrusthaarden, commissies om etnisch geweld in de provincies Shaba en Kivu te onderzoeken en technische hulp bij het organiseren van verkiezingen. Met Tshisekedi's regering is president Mobutu Sese Seko, die in Zaïre al een kwart eeuw de macht heeft, morrend ak koord gegaan maar hij heeft haar later weer naar huis ge stuurd en een andere regering benoemd. Haar ontslag wordt door Tshisekedi's regering, die volgens toezeggingen van Mo butu verkiezingen had moeten voorbereiden, niet aanvaard. Mobutu wordt ervan beschul digd tot onrust aan te zetten om onder verwijzing daarnaar ver kiezingen op de lange baan te kunnen schuiven. De Zaïrese staatsradio beves tigde gisteren het bericht dat in aanhoudende etnische gevech ten in Kivu in het noordoosten van het land honderden men sen zijn omgekomen. washington De Amerikaans regering heeft zich gisteren uitgesproken voor recy cling van CFK's in koelkasten en air conditioners ter bescherming van de ozonlaag. De Dienst voor Milieubescherming (EPA) heeft besloten dat reparateurs van koelkasten en air-conditioners andere apparatuur moeten gebruiken om ontsnapping van CFK's en ande re ozon-aantastende stoffen te voorkomen. V Adverteren met een goed „redaktioneel umfeld" zaterdag 8 mei Informatie tel. 023 - 150 134

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7