Een liberale milieufreak zonder geduld ZATERDAG 24 APRIL 1993 Als voorzitter van de Nederlandse afdeling van het Wereld Natuur Fonds, weet hij precies wat schort: het wordt tijd dat alle mooie praatjes over verbetering van het milieu worden om gezet in daden. Maar de politici deinzen op voorhand terug voor de maatschappelijke ge volgen. Of het wel haalbaar is. De 'haalbaar heidsritus' noemt Nijpels dat. „Moe word ik ervan. Ligt er een voorstel, wordt onmiddel lijk gevraagd: is het wel haalbaar. Nou, mooi dat je dat zelf uitmaakt?" Zijn boodschap is duidelijk. Op papier is er al veel milieubeleid, nu moet het eens tot uit voering komen. En tegen belangenorganisa ties, van bedrijfsleven tot agrariërs, heeft hij niets, als ze zich maar realiseren dat hun be lang bij lange na niet opweegt tegen het ge meenschappelijke belang: een schoon Ne derland. Maar wat is dan het nut van de Raad voor het Milieubeheer? Weer zo'n vage club, bezig met papierenbeleid, gebaseerd op het sluiten van die oer-Nederlandse compromissen Nijpels: „Hoewel het rijk het aantal advies organen juist beperkt, zijn regering en Twee de Kamer kennelijk overtuigd van de nood zaak van de Raad voor het Milieubeheer. We praten over hoofdlijnen en het aantal advie zen blijft beperkt. Bovendien heb ik een he kel aan adviezen die langer zijn dan tien pa gina's. Ik weet hoe daarmee wordt omge gaan." Ed Nijpels wil dat papieren plannen nu in daden worden omgezet De Raad bestaat uit leden i belangen, op voorhand is bij elk advies der halve sprake van een consensus. „Het is niet zo dat de leden een vaste band met organisaties hebben. In het wetsontwerp wordt gesproken over 'mensen die voortko men uit kringen van'. Bovendien zijn er ook onafhankelijken, zoals ik. Alle leden worden geacht zich enigszins los te kunnen maken van de organisaties." Onbegonnen werk. „Dat zal in de praktijk moeten blijken. De waarde van de raad wordt bepaald door de mate van unanimiteit. Mijn doelstelling als voorzitter, ik denk dat ik daarom gevraagd ben, is om te proberen met de betrokken groeperingen tot eensluidende adviezen te komen. Ik ben geen voorstander van verdeel de adviezen." Verloren jaar U heeft onlangs gezegd dat het nu tijd is om wat te gaan doen, praten helpt niet meer. !s er dan behoefte aan nog meer adviezen? „Er blijven altijd wetsontwerpen of nota's die naar de Kamer gaan. Die moeten van ad viezen worden voorzien. En in onze jaarrap portage zullen we zeker stilstaan bij de uit voering. De Raad kan vaststellen waar het misgaat. Dan kunnen we de minister en de Kamer adviseren in te grijpen." U heeft ook gezegd: jammer dat Alders niet direct met de uitvoering van het NMP is be gonnen. „Ik denk dat daarmee een jaar verloren is gegaan. Ik begrijp best dat het voor een nieuw kabinet, mèt de PvdA, lastig was om door te gaan met een NMP dat was gemaakt door een kabinet waartegen je tien jaar lang oppositie hebt gevoerd. Achteraf stel ik vast dat er veel te veel tijd verloren is gegaan met het vaststellen van het NMP-plus, waarvan nu blijkt dat we de doelstellingen maar ten dele realiseren. Alders had beter direct aan de slag kunnen gaan om in de loop van de pe riode een aantal zaken te kunnen aanscher pen." Is het juist daarom niet veel belangrijker be zig te zijn met de uitvoering in plaats van met advisering? „Het hoofdaccent moet inderdaad liggen op de uitvoering van het milieubeleid. Maar, zoals ik al zei, er zullen altijd zaken ter nade re advisering blijven." Concreet: de mest. Het beleid is duidelijk, het schort aan de uitvoering. „Precies, daarover hoeven wij geen advies uit te brengen. Zo helder is dat. Er zijn din gen die gewoon moeten gebeuren. In onze jaarrapportage kunnen we vaststellen dat het kabinet of een maatschappelijke organisatie het op een bepaald punt Iaat afweten." Dat wordt nu al gezegd. „Daarom is het mestbeleid ook geen goed voorbeeld, want daar is het voor iedereen duidelijk wat er aan de hand is. Het beleid is helder: minder uitstoot, maar de politiek durft niet in te grijpen nu de uitvoering stagneert. Het is dus een politieke keuze om de strijd aan te gaan. Daar is de Raad niet voor, wij gaan niet op de stoel van de politiek zitten om in dit soort zaken knopen door te hakken." Wat is het effect van eenmaal per jaar rap porteren? „Ik weet het niet. Ik ga ervan uit dat, zoals bij instanties als het RIVM, de SER, de Reken kamer, men gebaat is bij een nadere analyse van de actuele situatie. Dat men daar vervol gens mee aan de slag gaat. Ik heb begrepen dat de Kamer in ieder geval sterk aan zo'n rapportage hecht." Prijsmechanisme U pleit voor het consequent hanteren van het prijsmechanisme voor het milieubeleid. Auto- verbruik duurder, energieheffingen. Is dat niet de makkelijkste weg? „Er is voor mij weinig heilig, ook in het milieubeleid niet Wat moet gebeuren, is dat het beginsel 'de vervuiler betaalt', veel conse quenter wordt toegepast Daar ontbreekt het aan. Het prijsmechanisme is een van de bes te methoden om snel milieuresultaat te be reiken. Dat is niet de makkelijkste weg. De last komt nu terecht bij de overheid, buurlan den of toekomstige generaties. Dus blijft het buitengewoon aantrekkelijk het milieu te misbruiken. Er verandert wel wat, zij het ten dele. De milieukosten in deze kabinetsperio de bijvoorbeeld lopen op tot zo'n 16 miljard gulden. Dat betekent dat de samenleving zo'n kleine tien miljard gulden meer op brengt dan een paar jaar geleden." Dat zijn algemene posten, niet direct tast baar voor de burger. „De grootste stijger is het afvaltarief. Daar wordt de burger voor het eerst écht met de kosten geconfronteerd. En wat zie je? Dat mensen zich niet realiseren dat milieubeleid geld kost, dan haken ze af. Een streng milieu beleid zullen we allemaal goed in onze porte- monnaie voelen. De boodschap is simpel en hard: Nederland wordt niet vanzelf schoon. Dat moet je eindeloos blijven uitleggen. Als het niet goedschiks kan, dan kwaadschiks. Er is geen tovermiddel om deze wereld schoon te houden." Probleem „De auto is een verhaal apart. Als minister heb ik moeten ervaren dat, in welk land dan ook, de auto hetzelfde probleem geeft. Ik zeg weieens dat je er beter vandoor kunt gaan met de vrouw van je beste vriend dan met zijn auto. Zo'n heilige plaats neemt de auto in. Dat blijft een groot maatschappelijk pro bleem." „Het is onontkoombaar dat de auto duur der wordt. Dat we het prijsmechanisme ge bruiken om het autorijden terug te dringen. Wat dat betreft, denk ik in de eerste plaats aan het woon-werkverkeer. Je moet ruimte geven voor de zaterdagse boodschappen of het zondagse uitstapje. Voor velen betekent de auto vrijheid, dus moet je goed nadenken over selectief autogebruik. Dat bereik je on der meer via het openbaar vervoer. Ik vind het daarom niet verstandig van het kabinet het openbaar vervoer steeds maar duurder te maken. Ik begrijp dat het bus- en treinkaartje al zwaar wordt gesubsidieerd, maar wat wil je nu als overheid?" Nadeel van het prijsmechanisme is dat de laagstbetaalden het hardst worden getroffen. „Ik vind het levensgevaarlijk om de discus sie over het milieubeleid te verwarren met die van het inkomensbeleid. Milieubeleid staat op zichzelf. De kosten moeten conse quent worden doorberekend aan iedereen. Als blijkt dat er daardoor groepen in de knel komen, dat er scheve inkomensverhoudin gen optreden, kun je dat, als je dat wilt, via inkomensbeleid aanpakken." Inkomenspolitiek ,Je moet het in elk geval niet omdraaien: met milieubeleid inkomenspolitiek gaan voeren door allerlei inkomensafhankelijke tarieven te hanteren. Dan tast je je eigen principe aan. De ieder jaar terugkerende vraag bijvoor beeld of de minima niet moeten worden be schermd, is een volstrekt andere discussie. Daar blijf ik als milieuman buiten. Alders heeft in het begin die discussie wel gevoerd, maar hij is daar snel van teruggekomen. Heel verstandig, want je raakt als milieuminister hopeloos verstrikt in de netten van het inko mensbeleid." Is dat niet erg makkelijk geredeneerd? „Nee, ik ben daar altijd zeer duidelijk in geweest, ook toen ik zelf minister was. Het heeft uiteindelijk de val van het kabinet ver oorzaakt. Ik heb altijd gezegd dat de financie ring van het milieubeleid niet mijn eerste zorg is. Het eindresultaat telt." „De auto wordt steeds als voorbeeld ge noemd. Moeten we dan ook verschillende ta rieven gaan hanteren voor het ophalen van het afval? Ik vind het terecht dat je meer be taalt als je meer afval hebt. Maar ik kan me niet voorstellen dat je de één voor z'n zak af val een tientje laat betalen en de ander voor eenzelfde zak vijf gulden. Dan moet je dat op alle terreinen doortrekken. Maar ik geef toe dat je je niet alleen moet beperken tot het prijsmechanisme. Als je het energieverbruik wilt terugdringen, moet je als overheid ook strengere regels stellen voor bijvoorbeeld het isoleren van woningen." Weerstand Lukt het als milieuminister met een streng be leid te komen, met al die tegenwerking in het kabinet. Erg veel schiet hij niet op. „Nee, maar je moet als milieuminister op een bepaald moment zelf uitmaken of je op schiet of niet. Zijn positie is een tamelijk een zame. Je moet in het kabinet permanent vechten en trachten partners te krijgen voor je beleid en dat is een lastige opgave." En voortdurend genoegen moet nemen met minder. „Inderdaad. Ook als milieuminister heb je je te houden aan een kabinetsbeleid. Of je bent het ermee eens, of niet en dan stap je op." Dus moet Alders vaker met zijn portefeuille wapperen? „Nee. Er zijn ministers die dat in het verle den frequent hebben gedaan en daar werd na twee keer om gelachen. Dat moet je alleen doen als het je écht emst is. Ik heb dat één keer mogen meemaken. Samen met me vrouw Smit de keus gemaakt de auto niet uit het NMP te gooien. Je weet als minister dat je compromissen moet sluiten. Wat ik wel vind. is dat de milieuminister een veel sterkere po sitie in het kabinet moet krijgen. Zo is het een gemiste kans dat hij bij de kabinetsfor matie niet medeverantwoordelijk is gemaakt voor het totale energiebeleid." U zegt dat het te langzaam gaat. terwijl juist u weel hoe het spel gespeeld wordt. „Natuurlijk, ik heb het zelf meegemaakt. Dat ik met Braks harde gevechten moest le veren over mest, bestrijdingsmiddelen, grondwater. Per definitie is het zo dat er altijd minder uitkomt dan je als milieuminister wenselijk acht. Ik droomde wel eens dat ik een weekje alleen de baas was, maar dat is niet de politieke realiteit." „Wat ik dit kabinet verwijt, is dat het met het NMP-plus verwachtingen heeft gewekt die niet worden waargemaakt. Wat een extra rol speelt in mijn beoordeling, is het feit dat dit kabinet is ontstaan na de val van het vori ge over het milieubeleid. De campagne stond bol van de milieuverhalen. Dit kabinet heeft een bijzondere verantwoordelijkheid voor het milieubeleid en ik stel vast dat het te wei nig klaar maakt" Dus Alders faalt. „Nee, hij doet het uitstekend, alleen krijgt hij te weinig lengte. Alders moet voor zichzelf uitmaken tot hoe ver hij wil gaan. Ik spreek met mijn kritiek niet Alders aan, maar het he le kabinet. CDA en PvdA hebben de indruk gewekt dat er nogal wat moet gebeuren op milieuterrein en ik constateer dat er onvol doende gebeurt. De uitvoering brengt veel meer maatschappelijke en financiële conse quenties met zich mee dan mensen kunnen voorzien. Je komt aan hun belangen en dat roept weerstand op." U zou het als milieuminister anders doen? „Wat mij opvalt, is dat er niet zo veel ver schil is tussen het beleid van mij en Alders. Hooguit op accenten, de marges zijn klein. Alders zag in het begin niet zo veel in con- venanten. Ik vind dat je beter een convenant kunt afsluiten dan wachten op wettelijke maatregelen. Nu pas komen in de Kamer wetsontwerpen in behandeling die ik in het begin van mijn periode heb ingediend." Kortzichtig „Wat de politiek duidelijk moet maken, is dat de overheid niet die belangen aantast, maar dat het in ieders belang is dat er een fatsoen lijke samenleving wordt achtergelaten. Men sen en bedrijven die alleen maar aan hun eigen belang denken, zijn kortzichtig. Objec tief valt vast te stellen dat een aantal doelstel lingen van het NMP-plus niet wordt gehaald terwijl er geen redenen waren om het niet aan te pakken." Waarom lukt dat niet? „Vanwege de deelbelangen van groeperin gen die zich verzetten." Dat was voorspellfaar. En daar krijgt uw Raad ook mee te maken. Slappe compromis sen in plaats van harde maatregelen. „Toch zal ik daar doorheen moeten bre ken. Dat wordt de grote opgave. Of het lukt? Komt u over een jaar maar terug" I Binnenkort installeert minister Alders een nieuw adviesorgaan: de Raad voor het Milieubeheer. Consu menten, natuurlief hebbers, ondernemers, agrariërs en anderen gaan adviezen geven over het milieubeleid. De Raad komt in de plaats van de Centrale Raad voor de Milieu hygiëne, waar oud-mi nister Ginjaar (VVD) leiding aan gaf. Voor zitter van de nieuwe raad is ook een oud- WD-bewindsman: Ed Nijpels, van juli '86 tot november '89 milieu minister. Struikelde, met de overige leden van het kabinet over de financiering van 'zijn' Nationaal Milieubeleids Plan (NMP), het reiskosten forfait. Vanaf 1990 burgemeester van Bre da en voorzitter van de Nederlandse tak van het Wereld Natuur Fonds.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 39