ZATERDAGS BIJVOEGSEL Geef het volk brood en spelen De patstelling blijft bestaan 7 ZATERDAG APRIL 1993 een Rus die denkt dat het referendum van zondag een oplossing brengt voor de problemen waarin de Russi sche Federatie verkeert Daarvoor zijn die problemen te groot en lopen de belangen te zeer uiteen. Trouwens, welke mooie woorden de hoofdrol spelers ook gebruiken, hun inzet is veeleer hun eigen politieke overleving dan de redding van Rusland. Er zijn ook maar weinig Russen die erop vertrouwen dat er nu eindelijk eens naar hen, het volk, zal worden geluisterd. De meesten herinneren zich maar al te goed het referendum van twee jaar geleden, uitgeschreven door toenmalig Sovjet-president Mi- chail Gorbatsjov, waarin eèn meer derheid zich uitsprak voor behoud van de Sovjetunie. Nog geen half jaar later spatte de Unie uiteen, ironisch genoeg door toedoen van de twaalf putschisten. die met hun halfslachtige coup van 19 augustus 1991 juist de redding van de arbeiders-heilstaat voor ogen stond. Zij moeten zich nu verantwoorden voor een Russisch militair tribunaal, dat de berechting overigens al op de derde dag voor onbepaalde tijd heeft verdaagd. Veel hebben de Russen intussen niet meer op met de 'democratische' politici, die veel beloven, maar bitter weinig waarmaken. Vooral de jonge ren hebben hun interesse voor de po litiek snel verloren. Niettemin zal r verwachting ruim 60 procent van de 106 miljoen kiesgerechtigde Russen zich morgen daadwerkelijk uitspreken over de vier vragen die hen worden voorgelegd: 1. Hebt u vertrouwen in president Bo ris Nicolajevitsj Jeltsin? 2. Steunt u het economische beleid van Jeltsins regering? 3. Bent u voorstander van vervroegde presidentsverkiezi ngen? 4. Bent u voorstander van vervroegde parlementsverkiezingen? de televisie presidentieel bestuur had aangekondigd, plus een volksraadple ging, waarin moest worden uitge maakt wie in Rusland de hoogste macht bezit: het Congres of de presi dent. Parlementsvoorzitter Roeslan Chas- boelatov spoorde het Congres aan een afzettingsprocedure impe achmenttegen Jeltsin te beginnen. r het parlement zag daar voorals nog vanaf toen Jeltsin gedeeltelijk op zijn schreden terugkeerde. Wel be sloot het Congres de volksraadpleging geheel naar eigen hand t ONNO HAVERMANS J o op het oog zijn het keurige men- «sen. Met een emmertje stijfsel en J^—m*Aeer\ handvol velletjes struinen ze door de Moskouse nacht, op zoek naar een geschikt stukje muur, ergens in de Koetoezo- vski Prospekt, waar ze hun boodschap kun nen plakken. Ze hebben een meubelstuk in de aanbieding, een soort dressoir, sierlijk ge tekend op een stuk papier waarvan de onder kant tot halve snippers is verscheurd. Daarop staat een telefoonnummer, dat potentiële ko pers kunnen bellen. Het gaat niet goed met de Russen. De prij zen schieten omhoog en de lonen blijven achter. Bijna 40 procent van de bevolking, voornamelijk bejaarden, moet rondkomen van minder dan 5.500 roebel (zo'n 14 gulden) per maand, een inkomen dat niet toereikend is voor de primaire levensbehoeften. Nog eens ruim 30 procent verdient tussen 5.500 en 15.000 roebel (38 gulden) per maand, waarvan meer dan driekwart opgaat aan voedsel. Om de nood te lenigen zijn veel Rus sen gedwongen waardevolle bezittingen te verkopen. Na een ongewoon zachte winter kondigt de zon dezer dagen het voorjaar aan in Mos kou. De laatste sneeuw, nog van begin april, is inmiddels gesmolten. Buien bevatten r en meer druppels in plaats van natte vlokken. Plassen dooiwater weerspiegelen in de vroe ge ochtend het laatste beetje nachtvorst. Voorjaar in Rusland betekent modder. Er is geen ontkomen aan. Schoenen poetsen lijkt onbegonnen werk. Soms spuit een wagen van de gemeentereiniging de straten schoon, waarna de diepe scheuren en kuilen in het asfalt zichtbaar worden. Moskou wacht op de grote schoonmaak. Maar wie haalt de bezem er doorheen? De soebotnik, de door de Communistische Partij geïnspireerde lenteschoonmaak, be staat niet meer. De 'vrijwilligers', die traditio neel op de eerste zaterdag na 22 april de stra ten aanveegden, oud vuil opruimden en de modder met droog zand bedekten, stropen nu de provisorische marktjes rond de me trostations af op zoek naar betaalbare toma ten, komkommers, bananen of ingemaakte zoute augurken. Voor het Huis van de Vakbonden, op een hoek van het Manegeplein en dicht bij het Bolsjoj Theater, wapperen een stuk of tien rode vlaggen. jGerimpelde vrouwtjes torsen portretten van Lenin met zich mee of venten pamfletten uit vol afkeurende teksten over de machtswisseling van anderhalf jaar geleden. Een stukje verderop brengt een colporteur het dagblad Djen (de Dag) aan de man, de krant waarvoor het ministerie voor informa tie en pers deze week bij de rechter een ver schijningsverbod heeft gevraagd omdat de artikelen van overwegend fascistische strek king zijn. Zware tijden Het zijn zware tijden voor de gestaalde ka ders. Hun absolute zekerheid, waarin ze een heel leven hebben geloofd sterker, waar van ze overtuigd waren is in één klap uit een gespat. En er is geen enkel houvast voor in de plaats gekomen. Alleen chaos. Een libe raal opgevoed westers mens kan er met de pet niet bij wat dat betekent. Vijf- tot zesduizend oude communisten trokken een week geleden op naar het Rode Plein. Ze luisterden vol overgave naar een bittere toespraak van Anatoli Loekjanov, de vroegere voorzitter van de Opperste Sovjet, die in Moskou terecht staat op beschuldiging van hoogverraad. Hij zou het brein zijn ge weest achter de coup tegen Sovjet-president Michail Gorbatsjov, die bedoeld was om de Sovjetunie in oude glorie te herstellen, maar ironisch genoeg leidde tot haar definitieve val. Loekjanov haalde fel uit naar Boris Jelt sin, die Rusland volgens hem naar de knop pen helpt. De Russische president lijkt in elk geval be zig het oude Rusland van voor 1917 te restau reren. In dat Rusland hoort vanzelfsprekend een machtige, door God gezonden heerser. En wie anders zou dat kunnen zijn dan tsaar Boris? Om dat te bevestigen probeert Jeltsin morgen zoveel mogelijk stemmen binnen te halen. Krijgt Jeltsin in het referendum het ver trouwen van het volk, dan zal hij zich niets meer aantrekken van het lastige parlement. Volgens het principe 'brood en spelen' weet Jeltsin verschillende categorieën kiezers te paaien. Hij won de harten van de voetbalfans BEI door Spartak Moskou persoonlijk aan te vu ren tijdens de wedstrijden in het Europese bekertoernooi tegen Feyenoord en FC Ant werp, waarna hij er ook nog eens voor zorgde dat de kwalificatiewedstrijd van het Russi sche nationale team in en tegen Luxemburg 'live' op de Russische televisie werd uitge zonden. Tijdens het Russische paasfeest, vorig weekeinde, flirtte hij ongegeneerd met hoge vertegenwoordigers van de Russisch-ortho- doxe kerk. Vanouds is de tsaar tenslotte het hoofd van die kerk. Met het oog op de snel groeiende belangstelling voor religieuze aan gelegenheden komt een herstel van de ban den tussen kerk en Kremlin wel heel gelegen. Om de studenten aan zich te binden ver hoogde Jeltsin vorige week de studiebeurzen. Hoe dat moet worden bekostigd uit de vrij wel lege schatkist en met de almaar zakkende roebel (al bijna 800 voor één dollar) weet nie mand. Daarover laat de president zich niet Rockers Ook de jongeren, die zich massaal van de po litiek distantiëren, konden afgelopen week op een geste van de president rekenen. Acht roek-sterren kregen door Jeltsin persoonlijk een medaille opgespeld, omdat ze tijdens de coup in augustus 1991 een popconcert had den gegeven bij het Witte Huis, het parle mentsgebouw in Moskou dat het symbool werd van de belaagde Russische democratie. De rockers, in de Sovjet-jaren zeventig nog vervolgd wegens hun verderfelijke westerse fratsen, bedankten tsaar Boris afgelopen woensdag met een optreden onder de kleuri ge koepels van de Vassili-kathedraal aan de rand van het Rode Plein. Dit concert vormde het sluitstuk van wat een grootse pro-Jeltsin demonstratie had moeten zijn. De opkomst, optimistisch ge schat op 140.000 betogers, viel echter tegen. Ondanks de aanwezigheid van breed besnor de en indrukwekkend gemutste kozakken en een heuse pope. oversteeg het aantal Jeltsin- fans maar ternauwernood de enkele dagen eerder opgetrommelde rode horde. Het pop concert lokte weliswaar nog eens enkele dui zenden jeugdige Moskovieten, maar die wa ren zichtbaar uit op een verzetje en niet van zins de politieke oproepen van de optreden de artiesten ter harte te nemen. Jeltsin is al lang niet meer zo populair als een paar jaar geleden, toen hij als onafhanke lijke kandidaat met overweldigende meerder heid een zetel in het inmiddels ontbonden Congres van Volksafgevaardigden van de Sovjetunie verwierf. Toen hij bijna twee jaar geleden (op 12 juni 1991) tot eerste president van Rusland werd gekozen, was zijn stem menpercentage al flink afgenomen en de overigens weinig betrouwbare opiniepei lingen laten zien dat zijn ster intussen nog verder is gezakt. Reden voor zijn campagneteam om een te levisiefilm te maken, waarin Boris Nicolaje vitsj als theedrinkende echtgenoot, vader en opa wordt geportretteerd. De film van een uur werd afgelopen dinsdag op prime time uitgezonden én miste zijn uitwerking niet. Dat wil zeggen, de film was het gesprek van de dag. al maakten veel Russen zich vooral vrolijk over Jeltsins in tranen uitbarstende vrouw Naida, die tot groot vermaak volhield dat haar Boris nooit vloekt. Aan de andere kant is er ook weer veel waardering voor de opofferende rol van Nai da, die zelden in het openbaar wordt gezien. Ze vormt een schrille tegenstelling tot de vo rige first lady. Raisa Gorbatsjova, die tot openlijke woede van veel Russen voortdu rend aan de zijde van haar man verscheen en daarbij haar hang naar voor gewone Russen onbereikbare luxe etaleerde. De Russen spotten graag met hun presi dent. Het kan ze niet meer in gevaar brengen en het is een van de weinige mogelijkheden om de frustraties over de beroerde economi sche situatie af te reageren. Een bitter grapje wil dat de presidentiële garde iedereen die tot Jeltsin wordt toegelaten niet alleen fouill eert op wapens, maar ook op drank. Voor een halve fles wodka kun je immers alles van hem gedaan krijgen, lachen ze. Geen alternatief Toch zien weinigen een alternatief voor Jelt sin. Van zijn tegenstanders valt parlements voorzitter Roeslan Chasboelatov wegens zijn Tsjetsjeense afkomst direct af. En vice-presi dent Alexander Roetskoi, die het tot voor kort erg goed deed in populariteitspolls, heeft zichzelf geen dienst bewezen door zijn baas openlijk af te vallen. Zoiets doe je niet. vin den de Russen. Ook als is-ie nog zo beroerd, je baas blijft de baas. Jeltsin zei donderdag in een interview met het weekblad Argumenti i Fakti dat hij spijt heeft van zijn beslissing de politiek onerva ren ex-luchtmachtpiloot te vragen als run ning-mate. Als hij het referendum wint. zal hij er ongetwijfeld alles aan doen Roetskoi zo snel mogelijk kwijt te raken. Merkwaardig genoeg dook de afgelopen week opeens de naam Michail Gorbatsjov op als mogelijke presidentskandidaat. Maar zo lang het er naar uitziet dat Jeltsin het referen dum zal winnen, zal Gorby zich wijselijk hou den aan zijn uitspraak dat hij niet beschik baar is. De Russen moeten het dus voorlopig nog even doen met Jeltsin. Tsaar Boris. Bij gebrek aan beter. De Russische president Jeltsin mag zich dan gedragen als de nieuwe tsaar, hij is altijd nog te verkiezen boven parlementsvoorzitter Chasboelatov en vice-president Roetskoi. De eerste is immers een Tsjetsjeen en de tweede een ex-piloot die zijn baas heeft laten stikken. Daarom zal het voor de meeste Russen toch wel tsaar Boris zijn die hun stem krijgt in het referendum van morgen. Niet dat ze hopen of verwachten dat er daardoor veel verandert, maar wat is het alternatief? En Jelstin geeft ze tenminste brood en spelen, al weet ook hij niet waarvan hij het moet betalen. De Russen moeten het dus voorlopig nog even doen met Jeltsin. Tsaar Boris. Bij gebrek aan beter.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 37