Jos Staatsen is een doener Chris Waddie snapt het niet Sport chtergrond ZATERDAG 24 APRIL 1993 Met mr. A.A.M.F. (Adrianus Albertus Martinus Franciscus) Staatsen krijgt het bestuur betaald voetbal een 'doener' als voorzitter. De opvolger van Martin van Rooijen beschouwt werk als een van de belangrijkste dingen in zijn leven. Hij is nog net geen workaholic, maar veel scheelt het niet. Ongeduldigheid („dat is niet altijd leuk voor de mensen om me heen") rekent hij tot zijn slechtste eigenschappen. Ontspanning vindt hij tijdens zijn wekelijkse, urenlange wandelingen langs de zeedijk en op zijn zeilboot. GPD-VERSLAGGEVER Als burgemeester van Gronin gen (1985-1991) ontpopte Jos Staatsen zich allerminst als een lintenknipper. Bij zijn aantre den werd hij omschreven als een saaie ambtenaar. Hoewel hij het imago van grijze muis niet geheel van zich af heeft we ten te schudden, manifesteerde hij zich in de Martinistad toch ook als een energiek, intelligent en soms ook eigenwijs bestuur der met inhoud. Hij wist het vertrouwen van het Groninger bedrijfsleven te winnen en bezit voortreffelijke contacten in de Haagse circuits. Mede door zijn toedoen kwam de Gasunie met een gift van 25 miljoen gulden over de brug als bijdrage voor de bouw van het nieuwe Gro ningermuseum. Staatsen geldt als een man met oog voor alle groeperingen, al ging hij conflicten nimmer uit de weg. Eigenzinnige uitspra ken en openlijke competentie strijd met zijn wethouders brachten hem regelmatig in problemen. Veel heisa ontstond bijvoorbeeld over de benoe ming van een nieuwe korpschef voor de gemeentepolitie en over zijn talrijke buitenland se reizen naar ondermeer China en Japan. De wethou ders verboden hem over die zaken nog politieke uitspra ken te doen. En in 1990 hield Staatsen na de collegebe sprekingen een vrijwel lege ambtsportefeuille over. Zelfs de brandweer werd hem af gepakt. Dieptepunt Een ander treurig dieptepunt was de klucht over de kleur van de dienstauto waarin Staatsen zich verplaatste. Volgens de richtlijnen van de gemeentelijke huisstijl wilden de wethouders die wagen signaalrood, met het logo van de stad, laten spuiten. Staatsen weigerde zich evenwel in zo'n 'kermisauto' te laten rondrijden. Na een fikse rel werd uiteindelijk een compro mis gesloten: er kwamen twee goedkopere dienstauto's, één in rood en één in gedekt blauw. Dat nam niet weg dat bestuur lijk Nederland zich verkneukel de over zo veel bestuurlijk pro vincialisme. Over de ruzies, die hij als „buitengewoon vervelend" heeft ervaren, heeft Staat sen nimmer veel kwijt ge wild. „Ik geef nooit een oordeel over medebestuur ders, dat is een interne aangelegenheid," was daarbij zijn motto. De pesterijen op het ge meentehuis waren ook niet de reden van zijn vertrek in 1991 uit Groningen. Het managementbureau BCG in Amsterdam bood hem een baan aan als directielid en Staatsen hapte toe. Al had hij even daarvoor nog aan de Gro ninger commissaris van de ko ningin, H. Vonhoff laten weten beschikbaar te zijn voor herbe noeming als burgemeester. Het aanbod van BCG was evenwel aantrekkelijker. Boer Croon Group Interim Management is in Nederland marktleider op het gebied van interim management. De meer dan 50 managers die bij het be drijf in dienst zijn, worden tijde lijk ingezet bij ondernemingen, non-profit organisaties en over heden. Dat gebeurt meestal bij reorganisaties en in crisissitua ties. De op 30 januari 1943 in Utrecht geboren oudste zoon uit een streng katholiek gezin houdt zelf ook van veranderin gen. Nadat hij in 1966 op de Groninger Rijksuniversiteit was afgestudeerd (doctoraal examen rechten) was hij wetenschap per, politicus, ambtenaar (mi nisterie van Binnenlandse Za ken in Den Haag), bestuurder en ondernemer. Staatsen was weliswaar be trokken bij het gezondmakings- proces van FC Groningen, een voetbalachtergrond heeft hij niet. Als burgemeester had hij wel een duidelijke mening over het voetbalvandalisme. Dat wordt volgens hem niet terug gedrongen met de invoering van een pasjessysteem. Hij had in 1987 ook veel kritiek op dit plan. Snel en hard straffen door Justitie is volgens hem een veel betere weg. Dat de commissie Ruts het oog op Staatsen liet vallen om het bestuur betaald voetbal te gaan voorzitten, vloeit voort uit de stichting Cotass, een samenwerkingspro ject van de grote clubs om een electronisch toegangssysteem tot de stadions tot stand te brengen. Jos Staatsen: eigenwijs bestuurder met inhoud. Chauvinistisch als ze zijn, geloven de Engelsen dat zij de beste en de mooiste competitie ter wereld hebben. Italië? Hoog niveau, maar saai en geen 'entertainment'. Opgestroopte mouwen, zweet en snelheid, slidings en tackles. Dat is waarop het publiek wacht. Het Engelse elftal, dat woensdag op Wembley tegen Oranje aantreedt> bestaat voor negentig percent uit mannen, die aan dat verwachtingspatroon voldoen. Tot grote ergernis van de meest briljante voetballer die Engeland dit seizoen kent Chris Waddie, de 'tovenaar' uit Newcastle. De artiest, de balvirtuoos van wie Michel Platini vorig jaar nog zei dat hij een Fransman had moeten zijn. Tot ontsteltenis van miljoenen Britten, zijn eigen ploeggenoten en de verbaasde mediq is 'World class Waddle' door de Engelse bondscoach Graham Taylor bij het oud-vuil neergezet Schande, vindt iedereen. SHEFFIELD. MARCEL V Chris Waddie, aanbeden door zijn fans, maar genegeeerd door bondscoach Graham Taylor. GPD-VERSLAGGEVER Koude rillingen over de rug. Een brok in de keel bijna bij het ont waren van zoveel hartstocht voor een man die, zo lijkt het, in zijn eentje een stadion kan la ten vollopen. De 38.000 toe schouwers op Hillsborough ge ven hem een staande ovatie, wanneer hij kort voor het einde geblesseerd het veld moet verla ten. Een doodschop van de 'vij and' in de derby tussen Shef field Wednesday en Sheffield United is hem na vijf kwartier vol individuele hoogstandjes, geniale passes en wonderscho ne vrije trappen te veel. 'The Kop', het meest fanatie ke deel van het immense, blauw-witte legioen, zingt hem als dank nog minutenlang toe. De ster staat al onder de warme douche als uit duizenden kelen klinkt: 'There's only one Chris- sie Waddle, there's only one Chrissie Waaaaddle... Het is niet het enige bewijs van zijn populariteit. Waddle, bij zijn eerste club Newcastle al gedoopt tot 'King of the Tynesi- de'. wordt afgeschermd voor de media. Die hebben hem sinds zijn terugkeer uit Frankrijk en sinds het vertrek van die andere ster op de Engelse velden - Paul Gascoigne - uitgeroepen tot de 'hero' van de Premier league. Zijn sublieme vrije trap, waar mee hij in de halve finales van de FA-Cup scoorde tegen dat zelfde Sheffield United, heeft de hysterie slechts aangewakkerd. Een eerste verzoek voor een interview belandt op het bureau van zijn zaakwaarnemer. Ene Gary Bloomberg vraagt 450 gul den voor een telefonisch onder houd van een kwartier met Chris Waddie. „U wilt hem zelf spreken in Sheffield? Dan gaat de prijs omhoog." Van Basten Het verweer dat Marco van Bas ten en Ruud Gullit toch ook geen honderden guldens voor een gesprek met een journalist eisen, maakt blijkbaar weinig indruk. Bloomberg: „Ik ben zijn advocaat en Chris Waddie is on voorstelbaar gewild. Als u hem persoonlijk wilt ontmoeten kost dat 1500 gulden." Vreemde praktijken, waarvan de speler zelf amper weet heeft. Het blijkt ook meer bedoeld voor de brutale boys van de En gelse schandaalbladen, die zich na zijn verwijdering uit de En gelse selectie als aasgieren op Waddie wilden storten. Waddie: „De aandacht van de mensen, de kranten en de televisie werd gewoon beangstigend. Ik word door het hele land de hemel in- geprezen. Zo erg als nu, is het nog nooit geweest. Ik wist er de laatste weken geen raad meer mee. Maar ik heb zelf niet de in tentie om ook maar een gulden te verdie- De sympathie voor de zoon an een mijnwerker wordt na en urenlange ontmoeting, die diep in de nacht eindigt aan de bar van een verlaten spelers home, alleen maar groter. De voetballer Chris Waddie is, zijn status en zijn rijkdom ten spijt, nog altijd dezelfde eenvoudige jongen als de Christopher Rol and Waddie die ooit zijn dagen sleet in een worstfabriek, ergens in het Noord-oosten van Enge land. Minachting Hij kent slechts één frustratie, de minachting van Britse bondscoaches voor type voet ballers als hijzelf. Elders in Eu ropa zou hij, zo weet hij zeker, al meer dan honderd interlands achter zijn naam hebben staan. „Was ik Nederlander geweest, dan zou ik woensdag op Wem bley aan de zijde van Gullit en Rijkaard staan en niet thuis voor de buis zitten. Want dat is mijn lot, eigenlijk te bizar om waar te zijn." In de ogen van de huidige keuzeheer, Graham Taylor, was hij een jaar geleden al niet meer geschikt voor de nationale ploeg. Tussen alle eenheidswor sten, dip naar het EK in Zweden werden afgevaardigd, was geen plaats voor de virtuoos Waddle. Zijn formidable prestaties dit seizoen deden de bondscoach de afgelopen maanden weer twijfelen, maar uiteindelijk bleef de deur gesloten. Zelfs een en- quete op de televisie, waarbij 96 percent van de ondervraagden van mening was dat Waddie di rect moest terugkeren in het Engelse elftal, bleek Taylor niet op andere gedachten te kunnen brengen. Teruggeworpen Waddie heeft geen goed woord meer over voor de opvolger van Bobby Robson. „Hij heeft ons nationale elftal vijf jaar terugge worpen," zegt hij zonder schaamte. „Voor het EK in Zwe den heb ik me al kritisch uitge laten. Ik ben ervan overtuigd dat hij me dat nooit heeft verge ven en dat hij het alleen daarom al vertikt om mij ooit nog te se lecteren. Het is een persoonlijke kwestie geworden. Ik vind dat Engeland verschrikkelijk voetbal produceert. Het is niet om aan te zien. Ik voorspelde vorig jaar al dat het EK in Zweden onder zijn leiding en met de spelers die hij selecteerde een drama zou worden. Ik heb gelijk gekre gen, want het was vreselijk zoals het elftal daar voor de dag kwam." Volgens de man, die dank zij prachtige jaren bij Newcastle United, Tottenham Hotspur en Olympique Marseille voetbal miljonair werd, was het Engelse elftal in het laatste jaar van Bob by Robson juist de goede weg ingeslagen. „We speelden op het WK in Italië met een libero, twee aanvallende vleugelverde digers en creatieve middenvel ders. Het was het systeem waar de spelers en het publiek jaren op hadden zitten wachten. Daarmee bereikten we niet voor niets de halve finales. Iedereen zag dat we niets minder waren dan de Duitsers, die tenslotte door penalties verder kwamen. En wat deed meneer Taylor toen hij na dat WK werd aange steld als bondscoach? Die gooi de alles in een keer weer over boord." Terug naar het oude systeem, lange halen, gauw thuis. „Als liefhebber, als echte voetballer kon ik wel huilen. Nu nog trou wens, want er is niets veran derd. Taylor zit op de bank, ziet dat zijn spelers een bal drie keer in de breedte spelen en gaat zich dan zitten ergeren. Net als de meeste Engelse coaches denkt hij dan: schiet dat kole- reding naar voren." Chris Waddie denkt nog niet aan het einde van zijn inter- landcarriëre. „Ik zal nooit 'nee' zeggen als ik nog een keer word gevraagd. Maar onder deze bondscoach zie ik me niet meer terugkeren in de nationale ploeg." De 'absolute redding' voor hem en het voetbal in Engeland zou Glenn Hoddle zijn. „In hem zie ik de enige bondscoach die het roer rigoureus kan omgooi en. Ik heb jaren met Glenn sa mengespeeld bij Tottenham Hotspur. Ik heb heel veel van hem geleerd. Hij is nu speler- /manager bij Swindon Town in de eerste divisie. Die club speelt het mooiste voetbal in de hele Engelse league. Het is net Ajax of het Nederlands elftal." „Ik erger me dood aan al dat kick en rush-voetbal. Weet je waar ik wel voor ZOU betalen? Om Dennis Bergkamp en Mar co van Basten te kunnen zien spelen. Voor hun acties zou ik als supporter dag en nacht Ajax of AC Milan achterna reizen. Het zijn de meest complete voetballers die de wereld- kent, echt een genot om naar te kij ken. Ze komen van Ajax. hé?" door: Tim Brouwer-de Koning Volleyballersuithuilen en opnieuw beginnen Leython is een mooi voorbeeld van de kortstondige bloei en vervolgens het verval van het Leidse volleybal. Weliswaar is de ploeg van oud-speler Rob Mudde nog niet gedegradeerd, maar Leython speelt al voor het tweede achtereenvolgende jaar in de kelder van een landelijke divisie. Vorig jaar was dat onder leiding van de gedreven oud-in ternational John Groen nog de eerste, dit jaar is het de tweede divisie. En als de afgekalfde Lei- derdorpse formatie in de hoek blijft zitten waar de slagen val len, wordt het de volgende jaar gang zelfs de derde. Was Leython nu maar de uit zondering die de regel bevestigt. Maar ook NOVO kijkt alleen maar naar beneden. De Noord- wijkers zijn met slechts 1 punt gedegradeerd naar de derde di visie. Daardoor blijft DAC als laatste der Mohikanen in de landelijke tweede divisie over. Ook de Alphense volleyballers gleden dit seizoen af, maar zij hadden in de eerste seizoens helft nog buffer gelegd. In het Alphense weten ze trouwens wel van aanpakken. Hoewel DAC en Ridderveld op zich gezonde verenigingen zijn, hebben zij toch de handen in een geslagen. Als de aanstaande fusie volgens plan verloopt, kunnen de Alphense mannen in de toekomst ook eens naar een hoger platform kijken. En wel licht sluipen de vrouwen dan in Voorde volleybalverenigingen uit de Leidse regio die in de landelijke competitie uitkomen, viel er het afgelopen seizoen bitter weinig te genieten. Vrijwel alle ploegen vertoeven in de onderste regionen of zijn afgehaakt in de strijd om promotie. De 'zomerstop' is er om uit te huilen en opnieuw te beginnen. Maar het is, gezien de neerwaartse spiraal van de afgelopen jaren, de vraag of het volgende seizoen een betere oogst oplevert. de slipstream ook eens mee naar een hoger plan. Want het is opvallend dat in de Leidse regio alleen bij Gemi- ni/Kangeroes de vrouwen de kar trekken. Of liever gezegd trokken, want de ploeg uit Voorschoten daalt af naar de zelfde divisie als waarin de mannen al jarenlang volleybal len: de derde. Als iles meezit handhaaft ook de Sassenheimse nieuwkomer VCS zich daarin. De laagste landelijke divisie kan daardoor divisie wel eens de vergaarbak van 'Leidse' clubs worden. Dat roept meteen de vraag op of er hier niet te veel volleybal verenigingen op een kluitje zit ten. Want het I.eiderdorpse DVO, Graficon/Donar, SKC en LUSV uit Leiden en RW uit Rijnsburg. om er enkele te noe men. blijven nog buiten be schouwing. Niets mis met op gezelligheid gebaseerde vereni gingen, maar volleybal op ni veau creëer je er niet snel mee. De basis voor topvolleybal kan ook buiten de clubs worden gelegd. Op school bijvoorbeeld, maar op dat punt zit met name Leiden opgezadeld met een er fenis uit het verleden. Basket bal, een andere zaalsport die veel op middelbare scholen wordt beoefend, was lange tijd toonaangevend in het I eidse sportonderwijs. Denk alleen maar aan de roemruchte bas ketbalvereniging Bona Stars, die zijn naam ontleende aan het Bonaventura College. Het ontbreken van topvolley bal in de Leidse regio hoeft geen ramp te zijn. Het nadeel van de neerwaartse ontwikkeling is dat jong talent spoedig verdwijnt, inger Poorta. die van ie mini k viaTonegido naar Martinus ver kaste, is daarvan in t laatste voorbeeld. Zelfs als de 'lx*idse' volleybalverenigingen, bijvoor beeld door hun krachten te bundelen, het lek boven krijgen, kunnen zij voorlopig weinig an ders dan als kweekvijver dienen voor landelijke topclubs. Robert Maassen smasht namens Leython.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29