Leidsch Dagblad Britten blokkeren 'eco-tax' De Zilk wint Corsotrofee Protest tegen Japanners in corso fax printer Misdaadbende stal voor meer dan drie miljoen Meer klachten over seksueel misbruik door fysiotherapeuten lp<act Weet u het nog? KEUKENS B.V. PLAAITENMARKT GOED NIEUWS X ZATERDAG 24 APRIL 1993 Bertus Aafjes overleden SWOLLEN ANP Brood en spelen, dat houdt 'tsaar Boris' het volk voor. Hij wint bij gebrek aan beter vrijwel zeker het referendum van morgen. Gebalde vuistjes, alarmerende monitoren en piepende beademings machines. Een dagje op de intensive care voor kinderen van het AMC. Ed Nijpels is minister af en burgemeester van Breda, maar zijn milieuhart zit nog op de goede plaats. Bewoners kijken terug op tien jaar Stevenshof. Renate Dorrestein schreef haar ziekteleed van zich af en haar arts Johan Pieron vertelt waaraan ze lijdt. Michel Huygen beweerde dat hij uit 'de verkeerde broek is gevallen'. Maar de profetische Belg kwam goed terecht. Ze is dik, wulps en geweldig verlopen, maar bovenal is ze papa's meisje: Galina Brezjnev, de dochter van, inderdaad. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40141 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Gevangenen naarVught 3 Alle zeer vluchtgevaar lijke gedetineerden in ons land gaan tijdelijk naar een strafinrichting in Vught(NB). Blessure Gascoigne O C Pau' Gascoigne zit 3 in de lappenmand. Wellicht moet hij net als Ronald Koeman Engeland - Nederland missen. De schrijver en dichter Bertus Aafjes is donderdag op 78-jarige leeftijd in zijn woonplaats Swol- gen (Noord-Limburg) overle den. Hij was al geruime tijd ziek. Aafjes verwierf in 1946 na tionale bekendheid met zijn dichtbundel Een voetreis naar Rome. Zoals zoveel van zijn werk was dit reisverslag een staaltje van eenvoudige, onge kunstelde, lyrisch-romantische poëzie. Belangrijk thema in het werk van Aafjes, die aanvankelijk priester wilde worden, was de strijd tussen de liefde voor het (aardse) leven en het christelijk besef van schuld en dood. Zie verder pagina 23. Moestuin gaat boven referendum moskou onno havermans Minder dan 15 procent van de Russen heeft, volgens een opi niepeiling van het Britse bureau Gallup en Saatchi Saatchi, nog vertrouwen in het Congres van Volksafgevaardigden, waar tegen Jeltsin het heeft opgeno men. Toch is de kans klein dat een meerderheid van de 106 miljoen kiesgerechtigde Russen morgen 'da' zegt tegen ver vroegde parlementsverkiezin gen. Desinteresse is de grootste te genstander van de strijdende politici. Veel Russen zullen morgen liever hun moestuintje bewerken dan naar het stembu reau te gaan, ondanks de tradi tionele boterham met worst die hen daar wacht. Jeltsin maakte gisteren de hoofdlijnen van zijn ontwerp- grondwet openbaar. Dat voor ziet in een machtige president, naar Amerikaans model en af schaffing van het Congres van Volksafgevaardigden ten gunste van een parlement met twee ka mers. Pagina 37: Geef het volk brood en spelen. Elf van twaalf lidstaten wel akkoord Engeland blokkeert als enige EG-land de invoering van een C02-heffing, die de uitstoot van kooldioxide moet verminderen. Elf van de twaalf EG-lidstaten werden het gisteren in Luxemburg op een gezamenlijke bijeenkomst van de ministers van milieu en energie eens over de noodzaak van deze belasting voor het bestrijden van het broeikaseffect. Door het Britse verzet blijft het nu nog steeds volslagen duister wanneer de 'eco-tax' een feit wordt. luxemburg »gpd Minister Hans Alders van milieu zei het in Luxemburg „zo lang zamerhand irritant" te vinden dat de EG op allerlei internatio nale milieuconferenties „mooi weer speelt", maar niet thuis geeft als het gaat om praktische maatregelen. In Luxemburg hadden de laatste hinderpalen weggeno men moeten worden voor de gemeenschappelijke heffing. De ministers van financiën van de EG zouden dan in juni een be gin hebben kunnen maken met de praktische invulling van de belasting. Maar Alders verklaar de gisteravond na afloop „niet met het idee naar huis te gaan dat de zaak nu is geregeld". Ver moedelijk zal de hele exercitie in juni opnieuw moeten worden De heffing moet zowel de uit stoot van kooldioxide als het ge bruik van fossiele brandstoffen verminderen. Het is de bedoe ling in de eerste fase 3 dollar 5,40) per vat ruwe olie te hef fen, een heffing die moet stijgen tot 10 dollar 18) per vat. Vanaf het begin waren de Be- neluxlanden, samen met Dene marken, Duitsland en Italië, er- Cubaanse musici vragen asiel santo domingo» ap Zes Cubaanse musici, onder wie de ster in een populaire nacht- clubact die internationaal wordt opgevoerd, hebben gisteren po litiek asiel aangevraagd in de Dominicaanse Republiek. De Dominicaanse regering willigt asielverzoeken van Cubanen meestal in. „Er is geen vrijheid, geen voedsel, geen werk" in Cuba, zei de 26-jarige zangeres Ma rietta Guturriez Calderon, die aan het hoofd staat van de door twaalf man opgevoerde revue Always Marietta. Zij en vijf van haar collega's verlieten de rest van de groep donderdagavond om hun verzoek bij het ministe rie van buitenlandse zaken te doen. van overtuigd dat deze heffing onontkoombaar is om werkelijk enige vooruitgang te boeken. Frankrijk was er aanvankelijk niet erg van gecharmeerd, maar wilde niet dwarsliggen. Boven dien is inmiddels aan de Franse wens voldaan dat de EG niet in een achtergestelde positie komt te staan ten opzichte van de Verenigde Staten en Japan. In Amerika wordt in augustus een energieheffing van kracht. Ja pan kent al jaren veel hogere energieprijzen dan de EG. Een speciaal probleem vorm den de vier 'armere' EG-lidsta ten Spanje, Portugal, Ierland en Griekenland die hun C02- uitstoot voorlopig nog willen verhogen. Zij zeggen dat ze al leen op die manier hun econo mieën op het peil van de rest van de EG kunnen brengen. Hun weerstand kon gisteren worden gebroken door de toe zegging dat de heffing in deze landen later en/of geleidelijker mag worden ingevoerd. De an dere landen zullen ter compen satie een grotere inspanning moeten leveren. Maar het was opnieuw Engeland dat aan deze rechtvaardige lastenverdeling niet wilde meedoen. lisse De wagen van de groep De Zilk werd gisteravond op het festival in de Hobaho-hal- fen uitgeroepen tot de mooiste wagen van het bloemencorso in de Bollenstreek. De cors ogroep De Zilk noemde zijn bloemencomposi- tie 'In 't hartje van de jungle'. De publieksprijs ging naar de wagen Winter, van de Rabobank. Vice-voorzitter Piet Goemans van de stichting Bloemencorso Bollenstreek zag het corso gis teravond vol vertrouwen tegemoet „We heb ben een schitterende opbouwperiode achter de rug, de wagens zijn fantastisch en de weers verwachting is gunstig." Bij het muziekfestival in de hallen, een traditie aan de vooravond van het corso, kwamen rond de 5000 bezoekers. Zie voor de route van het corso pagina 13. De deelname van Japanners aan het bloemencorso vandaag is Haarlemmer G. de Haas in het verkeerde keelgat gescho ten. Advocaat J. Perrels heeft namens De Haas het bestuur van het bloemencorso gevraagd de Japanners uit te sluiten. Het bestuur heeft dat geweigerd. Verdere juridische stappen zal de advocaat echter niet nemen. „Dat heeft weinig zin", zegt Perrels. „Zo'n zaak verlies je waarschijnlijk en dan is de schade nog groter." De Haas heeft tijdens de Tweede Wereldoorlog in een Ja pans kamp gezeten en heeft vrienden en familieleden in Ja panse gevangenschap verloren. De Haarlemmer kwam enkele jaren geleden ook al in het nieuws omdat hij een spandoek in de Wilhelminastraat hing op de dag dat de Japanse keizer Hi- rohito werd begraven. Uw faxberichten voortaan rechtstreeks op uw HP laserprinter! 895,- ex. Markt voor CD's is verzadigd hilversum john oomkes Z Zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid u.a. Zie advertentie op pagina 22 ,1^ opleiding roor de geestelijke gezondheidszorg 's-Gravendamseweg 16c, 2 haarlem allard besse GRAVEREN IN GLAS VANR0YC.S. ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 te is 21, de oudste 61 jaar. Al leen de mannelijke hoofdver dachten, die van inbraak en he ling worden verdacht, zitten nog vast. De vrouwen zijn weer op vrije voeten. Het recherche team hield de verdachten al sinds december 1992 in de ga ten. Ze werden verdacht van be- drijfsinbraken waarbij grote geldbedragen werden ont vreemd. Zij liepen tegen de lamp bij een inbraak in Halfweg eind maart. De regionale recherche van de politieregio Kennemerland heeft vijf mannen en vijf vrou wen aangehouden die voor meer dan drie miljoen gulden aan geld en goederen hebben gestolen en verhandeld. De bende pleegde meer dan 25 in braken in heel Nederland. De verdachten komen, op één man uit Aalsmeer na, allen uit Hoofddorp. De jongste verdach- Van ontucht verdachte Haarlemmer weer op vrije voeten haarlem arthur maandag pauline van der mue Klachten over seksueel misbruik door fysiotherapeuten nemen fors toe. De geneeskundige in spectie voor de volksgezond heid in Noord-Holland heeft in het eerste kwartaal van dit jaar al tien klachten binnengekre gen. Voorheen waren dat er zo'n tien per jaar. Met name de praktijken van fysiotherapeuten die ook haptonoom zijn, staan ter discussie. Dit zegt geneeskundig inspec teur B. Hazelzet-Crans. De con clusies van Hazelzet worden ge deeld door het Koninklijk Ne derlands Genootschap voor Fy siotherapie. Volgens KNGF-se- cretaris J. van Eijkeren heeft een derde van de daar ingediende klachten betrekking op seksueel misbruik. Deze week kwamen twee in Haarlem werkzame fysiothera-i Dag 10-17 uur, ma. 19 Urn vr. 23 april óók peuten in het nieuws vanwege 19-22 uur. Toegangsprijs f 17,50, 's avonds seksuele contacten met patiën- io,-. Gratis pendelbus: volg borden Q RAI. ten. Een van hen werd zelfs ge- Trein Toegangsbüjetten bij NS-stations. arresteerd. Gisteren is de man. Info RM-nmudijn 020-504 S990 die ontkent, overigens door de rechtercommissaris op vrije Amsterdam «ai\ voeten gesteld. Daarbij is ails voorwaarde gesteld dat de fysio therapeut zijn praktijk niet her vat, terwijl hij ook geen contact mag opnemen met de vrouwen die aangifte hebben gedaan. Voorzitter W. Bakx van de Re gionale Vereniging voor Vrijge vestigde Fysiotherapeuten in Haarlem noemt de berichten over twee van zijn plaatselijke collega's 'schrikbarend'. „We praten er niet over, onderling. We houden ons vooral bezig met de gevolgen van stelselher ziening in de gezondheidszorg. Maar nu in zo korte tijd twee collega's in opspraak raken, moeten we actief beleid gaan voeren. Ik zal een vergadering over deze kwestie beleggen." Geneeskundig inspecteur Ha zelzet vindt dat in opleidingen meer aandacht besteed moet worden aan deze problematiek. De Hogeschool van Amsterdam laat desgevraagd weten daar mee te willen beginnen. „Tij dens het eerste jaar komen machtsrelaties en seksualiteit wel aan de orde, maar dat is veel te vroeg", zegt docent R. Guttinger. „We willen daar later in de studie uitgebreid op terug komen. We zijn bezig met de voorbereiding van een nieuw vak, ethiek. Hopelijk kunnen we er volgend jaar mee beginnen." Volgens coördinator R. Kof man wordt op de Leidse Hoge school wel uitgebreid aandacht besteed aan de gevoelige relatie tussen behandelaar en patiënt. „Hoe voelt een patiënt zich als ze zich moet uitkleden, hoe vang je dat op. daar wordt alle maal over gepraat. Ook over de eigen seksuele gevoelens. Tij dens de stage krijgen de studen ten supervisie. Dan komen deze problemen uitgebreid aan de orde." De Haarlemse jeugd- en zeden politie heeft intussen verschil lende telefoontjes gekregen van vrouwen die melden te zijn las tig gevallen door fysiotherapeu ten. De vrouwen reageerden op het nieuws van de aanhouding van de Haarlemse fysiothera peut. „De klachten gingen niet over therapeuten in deze regio", zegt persofficier van justitie mr. C. Hemmes-Boender. „De vrou wen wilden vooral weten welke stappen ze konden onderne men tegen hun fysiotherapeu- Deneercysteen) van Voor een vrijblijvende demonstratie: Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noord wijk tel. 01719 - 46566 fax. 01719 48547 H O U T W E R F Hoeveel keukenfirma's zijn er wel niet? Welke keuze maakt u? Om gek van te worden. Goede firma's, die creatief, vakkundig en met zorg uw opdracht uitwerken, zijn schaars. Houtwerf keukens is een hele goede. Waarom kiest u ons eigenlijk, al 40 jaar? omdat wil om aan onze afspraken houden omdat wil kwaliteit en persoonlijk design komblneren omdat wil deskundige en ervaren medewerkers hebben omdat wil perfectie leveren tot In de kleinste details omdat wil het ontwerp afstemmen op el uw wensen Dit bewi|z«n wij u graag! Houtwerf Keukens staat voor een conceptueel Idee tot en met begeleiden, uitvoeren en nazorg Lammenschansweg 130 Leiden Tel. 071 - 76 93 45 HET WOORD IS AAN Elbert Hubbard Er zijn verzoekingen die al ie mands kracht vereisen om eraan toe te geven. VANDAAG Economie/Beurs 6 Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's10,11 Randstad19 Regio13,15,16,17 Religie - Sport VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI: Warm lenteweer Perioden met zon, maar in het westen meer bewolking. Vooral in de middag en avond een enkele regen- of onweersbui. Middag- temperatuur van 15 graden aan zee tot 21 in het oosten van het land. Wind uit zuid tot zuidoost, zwak tot matig, rond kracht 3, aan de kust af en toe vrij krachtig, 5. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag. Perioden met zon en vrijwel overal droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 20 gra den. De markt voor compact discs is in Nederland verzadigd. Die conclusie trekt de Nederlandse platenindustrie uit een drasti sche omzetdaling die vorig jaar is opgetreden. De consument heeft in 1992 tien procent min der uitgegeven aan geluidsdra gers dan in 1991: 1146 miljoen om 1275 miljoen gulden. In aantallen gemeten is de daling nog drastischer: de markt zakte met zeventien procent in van 48,2 miljoen exemplaren in 1991 naar 39,8 miljoen in 1992. De NVPI (Nederlandse Ver eniging voor de Platen Indu strie), die de cijfers verstrekt, wijst er op dat de CD momen teel 96 procent van de verkoop aan geluidsdragers uitmaakt. „De daling was verwacht omdat de markt voor CD-spelers al eerder was ingezakt", zegt Paul Solleveld, adjunct-directeur NVPI. „We hebben het gevoel dat de meeste platenkopers hun collectie op vinyl inmiddels hebben vervangen door CD's." Het huidige verkoopniveau ligt zelfs iets onder dat van 1990. Die omzet geeft volgens Solleveld vrij goed aan hoe groot de, in internationaal op zicht nog altijd zeer forse Ne derlandse markt werkelijk is. „Bij de meeste, bij ons aange sloten platenmaatschappijen leeft de overtuiging dat ze ja renlang hoogtij hebben gekend en dat de industrie nu zo'n beetje weet wat 'normaal' is." VOORJAARS op 26 april a.s. LOCATIE: STADHUISPLEIN Markttijd: 11.00 tot 17.00 lui lodidi1 Dagblad - NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters: i Adres: Tel <t.» m .ontrnlr Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch 28.75) O P" kwartaal i %ia acceptgiro 82,a5) Q automatisch H2.H5) j Nr. bank/giro: Handtekening: 8 '7Ï2HÏ,4Ö0ÖS3

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1