Wereldprimeur in kinderpsychiatrie Politie onderzoekt criminaliteit Randstad 'Opvang criminele verslaafden duur' W D f <9 Hoog Catharijne tegen redelijk bod te koop Winkelen in Den Haag moet aantrekkelijker ZATERDAG 24 APRIL 1993 WILLEM SPIERDIJK. O Eerste dove kinderen opgenomen in nieuwe kliniek Curium Een wereldprimeur voor de kinderpsychiatrie. Zo noemt dr. Tiejo van Gent de nieuwe kliniek voor dove en slecht horende kinderen met psychiatrische problemen. De kli niek/polikliniek is een afdeling van het aan de overkant gelegen Oegstgeester Academisch Centrum Kinder- en Jeugdpsychiatrie, Curium. De kliniek is voorlopig de eni ge in zijn soort en kan opvang bieden aan tien kinderen in de leeftijd van ongeveer 5 tot 23 jaar. Van Gent ver wacht dat de kliniek nog dit jaar volledig bezet is. „Het aantal aanmeldingen voor onderzoek en behandeling overtreft onze verwachtingen." een eigen kamer en kunnen in tern onderwijs volgen. De nieuwe kliniek heeft de nodige deskundigheid in huis. Volgens hoofd en kinderpsychi ater, dr. T. van Gent, volgen de personeelsleden een verplichte gebarentaal-cursus zodat ze met de kinderen kunnen com municeren. „En dan heb ik het niet alleen over de artsen, psy chologen, onderwijzers, maar ook over de secretaresse en de huishoudelijke en technische medewerkers." De praktijk moet nog uitwij zen hoe groot de vraag is naar de nieuwe voorziening op het terrein van de kinderpsychia trie. Van Gent: „We hebben geen betrouwbare cijfers over het aantal dove en slechthoren de kinderen in Nederland dus is het moeilijk daarover een voor spelling te doen. Wel weten we dat een doof of slechthorend kind vier keer zoveel kans heeft om psychiatrische problemen Curium is een van de grootste psychiatrische centra voor kin deren in Nederland. De kliniek en de polikliniek voor dove en slechthorende kinderen vormen een aparte afdeling. De pastelkleuren lichtblauw, mintgroen en zachtgeel ken merken de gevel en de inrich ting van het nieuwe gebouw. Het pand lijkt op het eerste oog meer op wooncomplex dan een kliniek voor dove en slechtho rende kinderen met psychiatri sche problemen. De kinderen die soms jarenlang in deze kli niek verblijven, moeten zich hier kunnen thuisvoelen. Curium kreeg in het verleden al te maken met opname-ver- zoeken voor dove kinderen, maar kon hier niet aan voldoen wegens gebrek aan de vereiste deskundigheid. Om een gesprek te kunnen voeren met een doof kind is immers het beheersen van de gebarentaal noodzake lijk. En dat is niet iets wat je snel onder de knie hebt. Medisch directeur van Curi um, Prof. dr. Ph. Treffers, be sloot daarom zes jaar geleden een aanvraag in te dienen voor een aparte afdeling voor dove kinderen. Begin deze maand is de kliniek aan de Endegeester- straatweg geopend. Inmiddels zijn er twee dove kinderen op genomen. De kinderen hebben meI Dr. Tiejo van Gent voor de nieuwe dovenkliniek: „Een doof of slechthorend kind heeft v r keer zo veel kans o Isolement Communicatieproblemen spe len daarbij een belangrijke rol, benadrukt Van Gent. „Deze kin deren missen de functie van een belangrijk zintuig. Daar door is de kans op problemen tijdens hun ontwikkeling groter. We zijn immers een horende en pratende gemeenschap en daar zijn deze kinderen van versto ken. Dove kinderen kunnen daardoor in een isolement ra ken." Wat de aard van de proble men betreft, die zijn volgens Van Gent net zo divers als de psychiatrische problemen van horende kinderen. „Veel onder zoek is nodig. Nu al doen we onderzoek naar de toepassing van psychologische tests bij do ve en slechthorende kinderen. In de toekomst komt daar zeker nieuw onderzoek bij, bijvoor beeld naar angst en depressies. In deze kliniek zullen we tien kinderen behandelen met hele ernstige problemen. Voordat een doof kind wordt opgenomen, verrichten deskun digen van de Curium-kliniek een zeer uitgebreid medisch en psychiatrisch onderzoek. „Bij een horende kun je vaak al iets afleiden aan de manier waarop hij spreekt: de toonhoogte van de stem bijvoorbeeld kan verra den hoe hij zicht voelt. Bij een doof kind heb je die mogelijk heid niet en moet je meer letten op lichaamstaal. Bovendien moet je onderscheid maken tussen communicatieproble men en psychische problemen en dat is vaak heel moeilijk." In feite staat de kinderpsychi atrie voor doven en slechtho renden nog in de kinderschoe nen, realiseert Van Gent zich. „Je kunt als psychiater niet op de vertrouwde manier een doof kind tegemoet treden. Je moet veel vertrouwds kunnen losla ten om met het kind in contact te komen." Een doof kind kan weken, maanden en zelfs jaren in de nieuwe kliniek worden opgeno men. Volgens Van Gent wordt er van alles aan gedaan om het verblijf zo aangenaam mogelijk te maken. „Aan de voorzienin gen op sociaal, sportief en re creatief gebied van Curium kunnen dove kinderen ook meedoen. Belangrijk is dat alle medewerkers goed gemotiveerd en enthousiast zijn om met do ve mensen te willen werken. Ook van buiten Nederland zijn de reacties heel positief." Directeur van 'Langeveld': Het plan om zo maar drugver slaafden in psychiatrische zie kenhuizen op te nemen, is vol strekt onhaalbaar. Zo reageert T.M.J. van der Zanden, voor zitter raad van bestuur van Centrum voor de Psychiatrie Langeveld uit Noordwijk, op het voorstel van minister Hirsch Ballin (justitie) en staatssecretaris Simons (volks gezondheid). Zij willen dat in algemene psychiatrische zie kenhuizen op korte termijn zo'n 300 plaatsen vrijkomen voor criminele verslaafden die onder dwang van de recht bank moeten afkicken. Volgens Van der Zanden komt het voorstel van de be windslieden volkomen onver wacht. „Zij hebben dit plan dan ook helemaal buiten ons om ontwikkeld", aldus Van der Zanden die onder meer bestuurslid is van de Neder landse Vereniging voor Gees telijke Gezondheidszorg (NVGGz). „Het voorstel dat naar de Tweede Kamer is ge gaan is dan ook duidelijk geen rekening gehouden met de be langen van de gewone psychi atrische patiënt." Het steekt Van der Zanden nog het meest dat staatssecre taris Simons een paar weken geleden de geestelijke gezond heidszorg confronteerde met aanzienlijke kortingen en ver volgens komt met een ingrij pend plan dat de kosten ver hoogd. „Wij zullen dus eerst deze tegenstrijdigheid moeten oplossen. In gesprekken met Simons is duidelijk geworden dat de ziekenhuizen al voor 1994 zo'n 2,5 procent moeten inleveren. De opvang van ver slaafde psychiatrische patiën ten kost daarentegen veel meer geld", aldus Van der Zanden. Volgens schattingen kost de begeleiding van ver slaafden per persoon 30 pro cent meer dan die van regulie re patiënten. Van der Zanden stelt daar naast dat het afkicken op zich geen psychiatrisch probleem is en daar dus ook helemaal niet in een dergelijk zieken huis thuishoort. Op dit mo ment worden in Langeveld wel drugsverslaafden behandeld, maar alleen wanneer zij vooral een psychiatrisch probleem hebben. ..Niet elke verslaafde crimineel kan hier dus terecht. Daar zijn wij helemaal niet op ingericht". Het gaat dan om maatregelen op gebied van beveiliging en deskundigheid bij omgang met criminelen. De Nederlandse Vereniging voor Verslavingszorg (NeVIV) wijst in een reactie op de plan nen op het voornemen uit 1990 om het aantal drugsvrije plaatsen in gevangenissen te verhogen van 230 naar 330. Daar is nog helemaal niets van terecht gekomen. Ook andere voorstellen van Hirsch Ballin en Simons zijn in het verleden al genomen, maar worden on voldoende gebruikt, aldus de NeVIV. Zo vindt de ambulante verslavingszorg bij de rijks overheid helemaal geen ge hoor voor mogelijkheden om criminele verslaafden op te vangen. Het staat voor Van der Zanden vast dat er wat moet gebeuren aan verslaafden die om in hun drugsbehoefte te kunnen voorzien, in de crimi naliteit terecht komen. „Maar dat is een constatering die ie dere burger of belastingbetaler kan maken. Ook de psychaitri- sche ziekenhuizen zouden daar wel wat aan willen doen, maar doen moeten wel de fa- daMtriten worden geboden. Op deze manier gaat het ech ter zeker niet." LEIDERDORP MONICA WESSELINO Het politiekorps Hollands-Mid den onderzoekt de komende weken hoe vaak burgers slacht offer zijn van een misdrijf, of ze tevreden zijn over de politie en hoeveel mensen zich onveilig voelen. Het Zuidhollandse on derzoek maakt deel uit van een landelijk onderzoek. In totaal worden 47.500 mensen onder vraagd, van wie 1000 uit deze regio. Met de-resultaten in de hand moet het optreden van de politie worden verbeterd. De reorganisatie van de poli tie, het samenvoegen van ge meente- en rijkspolitie, is in vol le gang. De politieke partijen hebben bij herhaling te kennen gegeven meer informatie te wil len hebben over de manier waarop de politie werkt en hoe dat wordt ervaren. Dit onder zoek moet op die vragen een antwoord geven. Het onderzoek wordt uitge voerd door het marktonder zoeksbureau NIPO. Tussen 26 april en 14 mei worden de 1000 inwoners van deze regio telefo nisch geïnterviewd. De resulta ten van het hele onderzoek (alle 47.500 vraaggesprekken) moet in september bekend zijn. In Hollands Midden is begin verleden jaar al een keer een dergelijk onderzoek gedaan. Toen zijn 3200 mensen onder vraagd. De korpsleiding hield het onderzoek om de situatie voor en na de reorganisatie met elkaar te kunnen vergelijken. Door heel veel mensen te on dervragen, konden bovendien eventuele verschillen tussen de districten boven tafel worden gehaald. Uit het verleden jaar verrichte onderzoek bleek dat in het werkgebied van de politie Hol lands Miden (750.000 inwoners) vier op de tien mensen slachtof fer worden van een min of meer ernstig misdrijf. 40 procent hierna aangifte doet bij de poli tie en bijna eenvijfde van de be volking zich geregeld onveilig voelt. Het politieoptreden bij aangifte kreeg een mager zesje: het slachtoffer moet vaak lang wachten en de politie is niet al tijd eenvoudig bereikbaar. Hoofd organisatie- en be drijfsvoering Hollands Midden, B. Wijbinga, juicht het onder zoek toe. „Er is absoluut nog verbetering mogelijk. Kerntaak van de politie is veiligheid. Veel mensen voelen zich onveilig. Daarnaast zijn slechts vier op de tien mensen bereid aangifte te doen. Dat kan beter." Ook het aantal bekeuringen is, verwacht Wijbinga, een punt van kritiek van de ondervraag den. „De gemiddelde burger vindt dat de politie meer moet bekeuren. Daar kan je niet zo maar aan voorbijgaan". De organsiatieman is be nieuwd naar de verschillen tus sen de regio's onderling die uit het onderzoek nogelijk naar vo ren komen. „Ie kunt op je vin gers natellen dat er in het wes ten een hoger penentage Lin gers ooit slachtoffer van een misdrijf is geweest. Er zijn ook dingen die minder voor de hand liggen. Hoe ervaren burgers de politie, wat vinden ze de be langrijkste laak vinden en hoe de aangiftebereidheid is". Personen die gebeld worden door het onderzoeksbureau (NSS) en die de zaak niet ver trouwen, kunnen ter controle contact opnemen met het mi nisterie van binnenlandse za ken 070-3026038. Annemieke Vennix 25 jaar Aio sinds maart 1989 Vakgroep Fysische en Macro moleculaire Chemie Doet onderzoek naar: de wer king en eigenschappen van on- gelade polymeren na toevoe ging van (polymeren kunnen van belang zijn voor industrië le toepassingen) Salaris: ongeveer 2500 gulden netto „Ik ben vierdejaars aio en heb verlenging gevraagd, want ik ben al over mijn contract-ter- mijn heen. Ik heb mijn labora toriumwerk afgerond en zit nu in de schrijffase. Maar omdat ik in verwachting ben en over en kele weken met zwangerschaps verlof ga, weet ik niet precies wanneer ik zal promoveren. Ik denk zelf nog wel dit jaar." „Als student ben ik aan dit onderzoek begonnen en dat ging goed. Mij is toen gevraagd of ik het onderzoek als aio wilde voortzetten. Ik onderzoek onge lede polymeren: grote molecu len die je kunt vergelijken met een grote pan gekookte spag hetti. Door toevoeging van zou ten zijn ze wellicht beter oplos baar." „Toen ik begon met mijn scheikunde-studie vroeg ik me af of ik het'wel zou kunnen, maar ik rolde er toch vrij ge- Wetenschappers in de dop heten tegenwoordig: 'assistent in opleiding (aio) of'onderzoeker in opleiding' (oio). Jonge mensen die een wetenschappelijke carrière ambiëren en willen promoveren, kunnen sinds 1986 solliciteren naar een aio- of oio-baan. Dat betekent in vergelijking met de situatie vóór 1986: ploeteren op een proefschrift dat binnen vier jaar af moet zijn vaak ten koste van vrije tijd en privéleven relatief weinig begeleiding en onderzoeksfaciliteiten, en dat alles met een laag salaris en een matig toekomstperspectief. Wat beweegt iemand om aio/oio in Leiden te worden? In een serie van vijf afleveringen komen aio's en oio's aan het woord over hun werk en hun privé. makkelijk doorheen. Ik was ook nog vrij jong toen ik afstudeer de. daarom leek het me wel leuk om door te gaan met onderzoek en aio te worden. Nu denk ik: ik hoef niet zo nodig verder in het onderzoek. Ik heb het wel ge zien. Ik zou wel een manage- mentsfunctie in het bedrijfsle ven willen, bij een chemiecon cern bijvoorbeeld." „Natuurlijk is onderzoek ook leuk: afwisselend, je kunt ver schillende technieken gebrui ken, ik heb veel experimenteer- werk gedaan in het lab. Tijdens de schrijffase kun je goed na denken en die gegevens op een rijtje zetten. Onderzoek doen geeft je veel vrijheid, maar ik heb de universiteitswereld nu wel gezien. Ik wil eens wat an ders. Ik ga straks zeker niet al leen thuis zitten met mijn kind, ik wil sowieso werken." „Over de begeleiding hier heb ik niet te klagen, hoewel het wel beter kan. Het is een beetje on georganiseerd bij deze vak groep: je moet je eigen weg zoe ken. Eenzaam is hel niet: ik zit dagelijks op het lab en heb ook me heen die zich ook met polymeren bezighou den. Soms is het zelfs te druk." „Nee, als aio houd je je niet altijd aan kantoortijden: je werkt stopt niet om 17.00 uur. Ik heb hier ook regelmatig lan ger doorgewerkt. Dat hoort er bij: je weet dat je onderzoek binnen vier jaar af moet. Maar nu ik zwanger ben, kan ik niet meer zo hard werken: het is li chamelijk niet meer op te bren gen." „Mijn man was ook aio, dus de combinatie werk-privéleven was voor ons niet zo'n pro bleem. We zaten beiden in het zelfde schuitje. Het kind is niet gepland in de zin van: dat moet per se aan hel einde van ons aio-schap. Ik wilde het op een gegeven moment gewoon. Maar het is best zwaar." „Als ik straks gepromoveerd ben, ga ik solliciteren bij che miebedrijven. Ik denk dat het wel zal lukken, hoewel de ar beidsmarkt een stuk minder is dan een paar jaar geleden. Mocht het niet meteen lukken dan is er een wachtgeldregeling waarvan ik een aantal maanden gebiuik kan maken. Ik heb geen spijt van deze aio-baan: ik heb alle ruimte gehad. En een pro motie geeft je toch een zekere voorsprong op anderen." CAROLINE VAN OVERBEEKE UTRECHT GPD Het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) is bereid het Utrechtse winkelcentrum Hoog Catharijne (HC) te verkopen. Dat bevestigde ABP-manager ing. A. Thewessen deze week. Volgens hem worden er geen onderhandelingen met gegadig den gevoerd. „Maar we staan open voor elk redelijk bod. plan spitst zich toe op algemene opwaardering van het straatni veau. terwijl het huidige econo mische belang van het pen sioenfonds ligt in het bezit van de hoger gelegen passages en de aldaar gevestigde winkels. De opbrengst van het winkel centrum is al jarenlang voor het ABP een zorgenkindje. „Wij kunnen het als pensioenfonds tegenover de gerechtigden niet verantwoorden te weinig rende ment te maken", waarschuwde Thewessen. Het ontbreken van de handtekening van het ABP onder het Masterplan voor het Utrecht City Projekt is volgens Utrechts burgemeester Opstel ten geen probleem. Gehoopt wordt dat staatssecretaris Heer- ma (ruimtelijke ordening) in de loop van dit jaar er toestem ming voor geeft. Sedert het ontstaan van de eerste plannen voor een ingrij pende verbetering van Hoog Catharijne uit 1986 wordt ge sproken over verbetering van de sociale veiligheid. Die is vooral op straatniveau erg slecht. Het deze week gepresenteerde Mas terplan beoogt dan ook een for se verbetering van de begane grond met een flinke uitbrei ding van het aantal winkels, te rugkeer van water in de Catha- rijncsingel met een werf vol ter rasjes en winkeltjes. De gemeente heeft voor het gebied rond het winkelcentrum een grootscheeps investerings plan ontwikkeld, het zogenaam de Utrecht City Project, onder meer om de sociale veiligheid te verbeteren eri om de buurt een 'facelift' te geven. Na jaren van onderhandelingen tussen ge meente. ABP, Nederlandse Spoorwegen en Jaarbeurs bleek echter, dat het pensioenfonds twijfelt aan de economische haalbaarheid van het ontwikke lingsproject bij het Centraal Sta tion. Het ABP wil dan ook niet het 'Masterplan' ondertekenen, waarmee partijen nu naar Den Haag gaan om een subsidie van tussen de 170 en 250 miljoen gulden te verkrijgen. De totale investering in het Utrechts City Project bedraagt 1,8 miljard gul den. Het voornaamste bezwaar van het ABP tegen het Master- belangrijk dat er een goede ver deling van winkels is. Het is bij voorbeeld niet de bedoeling dat er ineens tien bakkers in één winkelstraat zitten. De stichting Advies en Beheer Winkelstraten kan bij een winkelpand dat leegkomt de huur betalen totdat er een zaak m wfl komen waai een gebrek aan was. of waar er nog niet veel van zijn. Zo maak je je winkelstraat optimaal aan trekkelijk." Hoewel de plannen in een ge vorderd stadium zijn, zijn ze nog niet helemaal rond Het is nog onduidelijk hoeveel winkel centra zich bij het het plan zul len aansluiten én hoe het kos tenplaatje er precies uit gaat zien. De ondernemers die deel willen nemen aan hel project moeten in elk geval een bedrag aan contributie betalen, afhan kelijk van de diensten waar zij gebruik van willen maken. De gemeente Den Haag draagt ook een steentje bij, maar legt toch de eerste verantwoordelijkheid bij de ondernemers zelf liet is dan ook de bedoeling dat de ge meente de subsidie elk jaar af bouwt. Over drie jaar moet het project op eigen benen kunnen staan. De ondernemers zijn het hier niet helemaal mee eens. Krui denberg: „De termijn is naar onze menig te kort. DEN HAAG VALERIE LEENHEER Winkelen in het Den Haag moet binnenkort aangenamer worden. De nieu we Haagse stichting Advies en Beheer Winkelstraten en het Bureau van Aanpak, een instan tie die werk zoekt voor langdu rig werklozen, gaan er vanaf 1 mei voor zorgen, dat de winkel centra in Den Haag aantrekke lijker worden voor het winke lende publiek. Deze twee in stanties willen de Haagse win kelcentra aantrekkelijker maken met behulp van schoonmaak ploegen. bewakingsdiensten en klusjesmensen die het straat- meubilair en plantenbakken op afroep gaan onderhouden. Volgens I. Kruidenberg, voor zitter van het Detailhandelcol lectief - de organisator van het project - was de tijd rijp voor een imagoverbetering van de Haagse winkelcentra. „Het is al gemeen bekend dat het niet zo goetl gaat met de detailhandel in Nederland en dat geldt dus ook voor Den Haag," zegt hij. „Daarom moet er actie worden ondernomen." De zogenaamde branchever deling, het bepalen wat voor soort winkel zien waar mag ves tigen. moet ook een belangrijk onderdeel gaan vormen van het project. Kruidenberg legt uit: „Het is voor een winkelstraat

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19