Wethouder liet zich afslachten 'Sluiting zou rampzalig zijn' 'Liefde op het eerste gezicht' Rijn- en Veenstreek Hobbyistendag in Koudekerkse Ridderhof CHTERGROND ZATERDAG 24 APRIL 1993 17 CHEF GERT VISSER. 071-161417. PIV.-CHEF JANET VAN 0 Kraak genoemd als opvolger van Van Rijn Wethouder P. van Rijn, die donderdagavond door de ge meenteraad van Ter Aar naar huis werd gestuurd, heeft het bewust op een confrontratie laten aankomen. Van Rijn was gevraagd de eer aan zichzelf te houden maar verkoos een motie van wantrouwen af te wachten. Woordvoerders menen dat hij hoopte dat de stemmen zouden staken, waardoor hij kon blijven zitten. TER AAR. MARIETA KROFT Van Rijn zelf erkent dat hij de confrontatie niet uit de weg wil de gaan. „Ik wilde duidelijkheid. Als ik afgeslacht moest worden, dan in openbaar en niet via stil le wenken van andere partijen. Ze weten niet half wat ze een mens hebben aangedaan. Van daag kreeg ik diverse excuses van leden van Gemeentebelan gen. Zij zeiden zich ervoor te schamen lid te zijn van die par tij." Van Rijn weet nog niet of hij in de gemeenteraad van Ter Aar blijft zitten. Onterecht „Het was echt niet leuk om Van Rijn die motie te geven", zegt raadslid E. Kraak (PAK). „Ieder een had het er moeilijk mee. Dat het zo moest gaan, gunden wij hem niet." Met name het CDA vindt het onterecht dat Van Rijn is afgestraft. Het feit dat het geld voor de inrichting van Langeraar-west reeds was uitgegeven voordat de raad toe stemming had verleend, was ook de schuld van ex-burge meester Verhoef, meende het CDA. Kraak is het daar echter niet mee eens. „Verhoef was een uiterst scherpzinnig man. Als er iets moest worden uitge geven, dat niet kon wachten totdat de volgende raadsverga dering, dan belde hij ons alle maal op. Dan zei hij altijd dat als er ook maar iemand zou te genwerken, de uitgave niet zou doorgaan." Het PAK-raadslid is ervan overtuigd dat Verhoef dit Van Rijn nooit zou aandoen. Ondertussen wordt in politiek Ter Aar druk gezocht r opvolger voor Van Rijn. Alge meen wordt aangenomen dat het PAK de nieuwe wethouder zal leveren. Raadslid Kraak wordt genoemd als belangrijk ste kandidaat. CDA-ff actievoor zitter H. Schouten vindt dat niet het CDA, maar de oppositie een nieuwe wethouder moet leve ren. „Zij hebben de wethouder weggestuurd. Dus zij moeten maar met een andere kandidaat komen." Functie Het PAK heeft er nooit een ge heim van gemaakt dat zij wel een wethouder kan leveren die tijd heeft om die functie te ver vullen en wel in de persoon van Emma Kraak. Het PAK-raadslid A. van Deudekom merkt op dat 'als het PAK een wethouder le vert, dat dat hoogstwaarschijn lijk Emma Kraak zal zijn'. Kraak wil dat echter niet bevestigen. Wel zegt zij dat de partijen on langs al eens hebben gepraat over een kandidaat voor het ge val er een wethouder naar huis zou worden gestuurd. Voor de achtste keer wordt er in Koudekerk een hobbyistendag gehouden. Op zaterdag 1 mei wordt het vrijetijdscentrum De Ridderhof om getoverd tot een ontmoetingsplaats voor men sen die in hun vrije tijd graag creatief bezig zijn. Er zijn deze keer ruim zeventig hobbyisten aan wezig in de Poelgeesthal. Zoveel mogelijk aspecten van creatieve vrije tijdsbesteding komen aan de orde. De meeste hobbyisten verkopen hun werk stukken en er worden demonstraties gegeven. De hobbyistendag is geopend van 10.00 tot 16.00 uur. De entree bedraagt 2,50 gulden. Kin deren tot en met twaalf jaar mogen, onder be geleiding, gratis naar binnen. De Hoekse Aarkade. Achter de woningen duikt de limonadefabriek All in Drinks op. Buurman is limonadefabriek in Ter Aar spuugzat FOTO» BENDEBRUYN TER AAR/DEN HAAG WILFRED SIMONS „Je wil het niet, maar je moet wel. De gemeente houdt ons nu al tweeëneenhalf jaar aan het lijntje. Uiteindelijk zijn we naar de Raad van State gegaan om de sluiting van All In Drinks te eisen." J. van den End is ten einde raad. Zij en haar echtge noot wonen aan de Hoekse Aar kade, vlak naast de limonadefa briek. Zij klagen over zwaar vrachtverkeer dat pal langs hun huis rijdt en over machines die zoveel lawaai produceren dat het gerammel en het geratel in huis te horen is. Van den End woont aan de rand van het industrieterrein waarop behalve All in Drinks ook de opslaghallen van hobby centrum Hans Verkerk zijn ge vestigd. Het smalle weggetje naar de bedrijven staat regel matig vol met vrachtwagens. De bewoners klagen er over dat hun huis vrijwel onbereikbaar Aanvankelijk verzocht Van den End de gemeente om in te grijpen. Omdat die naar zijn mening te weinig actie onder nam, heeft hij nu de Raad van State verzocht de fabriek te slui ten. Als argument voert hij aan dat het bedrijf niet over alle be nodigde vergunningen beschikt. Op straat „Rampzalig", noemt directeur P. Vijlbrief van All in Drinks een eventuele sluiting van de fa briek. Hij wijst er op dat veertig mensen op straat zouden ko men te staan en dat acht hij so ciaal en economisch onverant woord. All in Drinks heeft wel getracht een oplossing te zoe ken. Onderhandelingen over de aankoop van de woning van Van den End liepen op niets uit. De twee partijen konden het niet eens worden over de prijs van het huis. Volgens de gemeente is het echter over enkele maanden af gelopen met de overlast van het bedrijf. All in Drinks heeft in middels een aanvraag voor een nieuwe hinderwetvergunning ingediend. De gemeente hoopt in augustus of september de vergunning te kunnen verlenen. Deze vergunning schrijft onder andere een geluidsscherm van zestig meter voor om te voorko men dat de fabriek te veel la waai in de omgeving veroor zaakt. All in Drinks brengt dit geluidsscherm aan nadat de nieuwe vergunning volgens de Hinderwet definitief is gewor den. Alkemade: geen geld voor werk Ouderenbond De Katholieke Bond van Ou deren (KBO) in Alkemade krijgt definitief geen subsidie van de gemeente. Dat is het standpunt van B en W. Vorig jaar diende de KBO een sub sidieverzoek in dat door het college werd afgewezen. PvdA-fractievoorzitier F. Hoogenboom stak daar toen een stokje voor. Hij wist ge daan te krijgen dat het ver zoek van de ouderen betrok ken zou worden bij het vast stellen van de nieuwe subsi dieverordeningen in juni dit jaar. Zolang hebben B en W niet willen wachten. Ook na over leg met de bond blijven zij op het standpunt staan dat belangenverenigingen niet in aanmerking komen voor subsidie. Bovendien organi seert de KBO voor een deel activiteiten die ook door de Stichting Ouderen Belangen worden georganiseerd. Twee keer subsidie \erlenen \oor dezelfde activiteiten acht het college ongewenst. In de nieuw vast te stellen subsidieverordeningen wordt ervan uitgegaan subsidie te verlenen op basis an het aan tal jeugdleden en ouderen. Het college hoopt hiermee te bereiken dat ook ouderen meer bij het verenigingsleven betrokken worden. De brief waarin B en W hun weigering aankondigen, komt aanstaande maandag aan de orde tijdens de raads vergadering. Rinus van Kessel voor zijn toekomstig restaurant: „Een betere locatie is er in deze omgeving niet te vinden." FOTO BEN DE BRUYN Voormalig raadhuis van Leimuiden verbouwd tot restaurant KEES VAN KUILENBURG Een fietstochtje langs het voor malige raadhuis in Leimuiden was voldoende voor Rinus en Corrie van Kessel. In deze ruim te zou het restaurant waar het echtpaar al enige tijd naar op zoek is moeten komen, daar was geen twijfel over mogelijk. „Een ideale ruimte en prachtig langs het riviertje de Drecht ge legen. Een betere locatie is er naar mijn idee in deze omge ving niet te vinden", zegt de Langeraarder. „Noem het maar verliefdheid op het eerste ge zicht. Een entree, die iets voor naams uitstraalt. De mogelijk heid voor een terras aan het wa ter. Daar moet een restaurant in komen, dachten we bijna gelijk toen we hier langs reden." Rinus en Corrie hoefden er dan ook niet lang over na te denken. Deze kans konden ze niet laten lopen. Tenslotte speelden ze al geruime tijd met het idee om zelf een restaurant ergens te openen. Nog niet eer der hadden ze een geschikte plek kunnen vinden. „Het is een jarenlange ambitie die nu wer kelijkheid wordt. Ook al moet ik het dubbele aantal uren maken dan wanneer ik voor een baas zou werken. Dat is het mij waard. Mijn vrouw denkt er net Geduld De gasten zullen nog wel enige tijd geduld moeten hebben. Zoals de zaken er nu voor staan, wordt 'Restaurant Jacobswou: de' omstreeks half mei ge opend. Van Kessel heeft voor de opening een 'officieel persoon' in gedachten. Wie dat is, wil hij echter nog niet kwijt, want de man in kwestie is nog niet ge vraagd. Van Kessel heeft inmid dels al een kok aangetrokken. Zelf wil hij als gastheer fungeren en de bediening van de gasten voor zijn rekening nemen. „Het is een hele klus om van een raadhuis met veel aparte ruimten een restaurant te ma ken. Elke keer kom je weer voor verrassingen te staan en komt er weer extra werk bij." Werk dat voor een deel, zoals het slo pen van muren, door de Lan geraarder zelf is gedaan. „Zoals het er nu naar uitziet zitten we nu aardig op schema. Dat moet ook wel, want het seizoen van de fietsers en vaarders staat voor de deur. Daar moeten we toch een graantje van mee kun nen pikken." De 42-jarige Rinus van Kessel heeft altijd al het idee gehad om zelf een restaurant te beginnen. „Van jongs af aan heb ik in de horeca gewerkt. Die sfeer die je daar treft, vind ik schitterend. Ie hebt bijna altijd te maken met tevreden mensen die een gezel lig avondje uit gaan. Ik heb het altijd leuk gevonden om het mensen naar de zin te maken", vertelt de Langeraarder, die tot voor kort werkzaam was als be heerder van het dorpshuis in De Kwakel. Waar tot eind 1990 de Lei- muidense vroede vaderen ver gaderden, komt straks het res taurant. Met daarin een tafeltje of vijf. „Het is tenslotte een klei ne ruimte, als er meer tafels in komen dan gaat dat ten koste van de gezelligheid. Daar moe ten de mensen nu juist voor ko- Achter het restaurant is het opvangbarretje waar de gasten voor ie aan tafel gaan wat kun nen drinken. Daarachter een ontmoetingsruimte. Beschik baar voor familiediners of ver gaderingen. „Ook daar ver wachten we wel wat van. Ten slotte heb je hier in de buurt nauwelijks concurrentie. door: Aad Rietveld Alphens college geen dag zonder ruzies De knallende ruzie in het Alphense college deze week kan eigenlijk niemand verbazen. Het was in 1990 al duidelijk dat het met B en W in Alphen nooit goed kon gaan. Het CDA probeerde tijdens de onderhandelingen al Van As buiten de deur te houden, omdat die de beoogde PvdA- wethouder W. de Jong had beluitiseerd. De WD kon zich alleen een plekje in het college veroveren door De Jong zijn excuses aan te bieden. Maar de kiem van alle ellende was toen al gezaaid. De verhoudingen werden er gaandeweg niet beter op. Het ene na het andere collegelid kwam onder vuur te liggen: De Jong werd onder curatele gesteld vanwege zijn falend milieubeleid, Paats kwam in grote problemen door domme uitlatingen over de Coupépolder-affaire, Brussen (CDA) werd een paar keer op het matje geroepen omdat zij haar zaakjes bij de dienst sociale zaken niet op orde kon krijgen, wat Alphen op steeds hogere strafkortingen van het ministerie van sociale zaken kwam te staan. Van solidariteit of zelfs maar loyaliteit tusen de drie collegepartijen was bij alle conflicten geen sprake. Steeds werden andere combinaties van twee gevormd om de derde het leven zuur te maken. De oppositiepartijen constateerden keer op keer dat de sfeer in het college volstrekt verziekt was. En die constatering werd door de collegepartijen nauwelijks bestreden. Schipbreuk In de discussie over de gifstort in de Coupépolder leek het college dan toch te vallen. D66 stelde een poging in het werk om de CDA-wethouders van het wethouderspluche te duwen en die plaats zelf in te nemen. Aanvankelijk werden de democraten gesteund door WD en PvdA. Maar na eindeloze nachtelijke gesprekken in achterafkamertjes trok de PvdA zijn steun aan het initiatief in. Naar verluidt omdat wethouder De Jong er niets voor voelde met zijn twee grote critici Van As en Van Geest in één college te zitten. Het college bleef ongewijzigd, maar de verhoudingen zijn opnieuw verslechterd. Het werd nog erger toen de WD onlangs een nota over het slecht functioneren van de afdeling sociale zaken aangreep om de verantwoordelijk wethouder Brussen met schriftelijke vragen te bestoken. Maar de partijen ontkennen dat dat conflict voor het CDA aanleiding was om nu Van As aan de schandpaal te nagelen. De ergernis zou in een verhelderend gesprek uit de wereld zijn geholpen. Daar blijkt inmiddels weinig van. De aanval op Van As lijkt nu schipbreuk te lopen op het feit, dat de ambtenaren die in De Alphense politiek zit andermaal in een dilemma. De wethouders van CDA en PvdA kunnen niet meer met die van de WD door dezelfde deur. Van communicatie in het uiteengespatte stadsbestuur is geen sprake meer. En burgemeester M. Paats heeft zich bij de VVD onmogelijk gemaakt, door in de discussie over de positie van WD- wethouder G. van As, weliswaar verholen maar toch onmiskenbaar de kant van CDA en PvdA te kiezen. een rapport over het functioneren van het Grondbedrijf ernstige kritiek uiten op de liberaal, weigeren voor het voetlicht te komen. En daarmee valt voor alle partijen, met uitzondering van het CDA, de grond onder de beschuldigingen weg. Een pikante rol in het conflict is overigens weggelegd voor de kersverse directeur Grondbedrijf C. Stijnen. Hij was tot december vorig jaar directeur bij sociale zaken, de dienst die CDA-wethouder Brussen bijna haar politieke loopbaan kostte. Nu is hij de oorzaak van de storm van kritiek op Van As. Het rapport zou hij op eigen houtje hebben geschreven, zich niet bewust van het feit dat zijn eigen wethouder er grote politieke schade door zou oplopen. Maar zoveel naïviteit is bij een man die al jaren in de top van de Alphense gemeente meedraait bijna ondenkbaar. Van As lijkt de aanval te kunnen weerstaan, maar daarmee is het probleem niet opgelost. De voltallige gemeenteraad is ervan overtuigd, dat de huidige wethoudersploeg niet kan blijven. Want de wethouders die niet meer met elkaar wensen te praten zullen langs elkaar heen werken en de gemeente Alphen keer op keer schade berokkenen. En dat is een weinig aanlokkelijk vooruitzicht voor de komende negen maanden. De partijbesturen vrezen dat straks geen Alphenaar nog de gang naar de stembus zal maken, omdat de politiek zich onsterfelijk belachelijk maakt. Het alternatief is het voltallige college op wachtgeld zetten DM allo maatschappelijke kosten van dien en voorde komende negen maanden een nieuwe ploeg formeren. Een zakencollege, zoals bepleit door Van Geest en T. Viezee (RPF/GPV). Maar wie wil daar zijn vingers aan branden? Bovendien, van mensen die een baan hebben, valt niet te verwachten dat zij hun toekomst op het spel zetten om de Alphense politiek uit het slop te trekken De twee hoofdrol spelers in het drama: De wethouders G. van As (I) en W. de Jong. toto» BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17