'Soms was ik hier de paus' jp|i| Kerk Samenleving ZATERDAG 24 APRIL 1993 UIT DE KERKBLADEN Astrologie (1) Dominee J.B. Alblas van de hervormde gemeente in Ha- zerswoude wii in Het Kerk blad voor de ring Alphen der Hervormde Kerk wel even wat rechtzetten. ..Dinsdag 13 april is op uitnodiging van de Katholieke Vrouwen Vereni ging een mevrouw mensen wegwijs komen maken in as trologie. Dingen die gebeu ren in het leven van een mens. zijn geen toeval. Met dergelijke woorden werd in de 'Rijnwoude Koerier' deze bijeenkomst aangekondigd. Wat triest dat mensen het in de sterren gaan zoeken! De Bijbel leert ons ook hier niet aan mee te doen, maar het in de hemel te zoeken, waar Christus Jezus is, onze Voor spraak aan de rechterhand van Zijn hemelse vader!" Astrologie (2) De aankondiging in de krant doet volgens Alblas vermoe den dat men serieus met as trologie bezig wil zijn. „Daar om is het begrijpelijk dat er vragen zijn gekomen over deze bijeenkomst en de plaats waar deze gehouden wordt: Hel Verenigingsge bouw. Zonder inzage in een bepaald programma wordt dit gebouw ook verhuurd aan verenigingen buiten de kerk en ook aan mensen die bijvoorbeeld een verjaardag hebben te vieren. Dat wil echter absoluut niet zeggen dat we als kerk achter alles staan wat in het gebouw ge beurd, in het geval van astro logie dus INTEGENDEEL!!!" Hervormde invloed (1) Het kamerlid drs. G. van Leij- enhorst (CDAJ houdt in De Waarheidsvriend, het weke lijks orgaan van de Gerefor meerde Bond. een verhande ling over de politieke betrok kenheid van het hervormde volksdeel. Hij constateert dat het onder de protestanten vooral de gereformeerden zijn die de prominente func ties bekleden. „Zelfs in een overvvegend hervormde om geving blijkt het vaak moei lijk om hervormde bestuurs leden voor CDA-afdelingen te vinden. Gereformeerden daarentegen stellen zich klaarblijkelijk gemakkelijker beschikbaar. Hebben we hier in feite niet te maken met de uitlopers van de emancipa tiebeweging, die zowel het rooms-katholieke als het ge reformeerde volksdeel tde kleine luijden) tot volledige participatie in het maat schappelijke en politieke le ven van Nederland heeft ge bracht?" Hervormde invloed (2) Emanciperen betekent strijd baar «zijn. legt Van I^ijen- horst uit. „Je laten gelden en je afzetten tegen de heersen de machten, in de vorige eeuw dus tegen de liberale- /hervormde suprematie. In onze tijd ziet de sociolo gische kaart er heel anders uit. Gereformeerden lijken nu al heel sterk op doorsnee hervormden, met dit verschil dan dat velen van hen zijn door-geëmancipeerd. Men kan blijkbaar niet goed halt houden; een verschijnsel dat. naar mijn mening, in het Sa men op Weg-proces bij de meer bedaarde hervormden veel zorg oproept en derhal ve belemmerend werkt op de eenwording." Pastoor J. Velthuyse na 25 jaar St. Bonifacius-parochie met emeritaat HET WEER ROB GROENLAND De afstand tussen Rome en Alphen aan den Rijn be draagt zo'n slordige 1700 kilometer. Dat gaf pastoor J. Velthuyse van de St. Bo nifacius-parochie altijd een zekere vrijheid om niet vol gens 'het boekje' te hande len. „De officiële leer is je gereedschap, maar gereed schap moet je leren hante ren. Als ik werd geconfron teerd met een werkelijk heid die afweek van de leer, was ik hier de paus. Ik moest de beslissingen ne men." ALPHEN AAN DEN RUN DICK VAN DER PLAS In die gevallen schroomde de 'gevoelsmens' Velthuyse niet om iemand die in scheiding lag toch toe te laten tot de Heilige Communie. Of reageerde hij als iemand tegen hem zei: 'Die vrouw zou zo tot priester kun nen worden gewijd' met een volmondig 'Ia. dat vind ik ook'. De Rooms-Katholieke Kerk zou er alleen maar rijker van wor den als gehuwde mannen en vrouwen tot het ambt zouden worden toegelaten, beaamt Velthuyse. Zelf ontving hij de wijding 39 jaar geleden, aan het begin van een loopbaan die hem via Stompwijk (van '54 tot '56), Sas- senheim ('56—'62) en Waterin gen ('62—*66) naar Alphen aan den Rijn zou voeren. Hij kwam als kapelaan, werd na twee jaar pastoor en verlaat na bijna een kwart eeuw zijn post op 1 mei. Afbouwen is er in die laatste weken niet bij. Iedereen die nog een kind wil laten dopen of wat anders heeft af te handelen met de 'loopjongen van Onze Lieve Heer' zoals Velthuyse zich zelf graag omschrijft klopt nog gauw even aan bij de riante pastorie aan de Paradijslaan. „En ondertussen gaat ook het gewone werk nog door. Er moet worden begraven, getrouwd en de missen moeten worden voorbereid. En dan zit ik ook nog middenin een verhuizing." Velthuyse laat het maar over zich heen komen. „Ik beleef iets, maar de parochianen ook. Na 27 jaar komt er ook voor hen een einde aan een tijdperk." De pastoor is blij dat er voor hem in Alphen een nieuwe priester komt, in de persoon van J. Steenvoorden (31 jaar) die op 5 juni in de kathedraal van Rot terdam wordt gewijd. Maar hij vindt het jammer dat de pasto rie van de St. Bonifacius straks niet meer is bewoond. Steen voorden trekt in bij pastoor H. Borghols van de Heilige Pius mzm Pastoor J. Velthuyse: „Sommige mensen komen vooral in de kerk om op adem te komen, om een beetje weg te dromen." foto ben de bruyn X-parochie, die straks met zijn nieuwe rechterhand de scepter over zowel de Pius als de Bo nifacius gaat zwaaien. „Dat is een verlies. Mijn huisgenote Bep Kneppers en ik waren hier toch als twee full-timers altijd op de pastorie te vinden. We waren het hart van de zaak." Hij bedoelt het niet als kritiek op 'buurman' Borghols. „Op zich heb ik er best begrip voor dat je een nieuw-gewijde priester de eerste periode intensief bege leidt. Priester word je tenslotte pas in de praktijk." Velthuyse vindt zichzelf in die 39 jaar veranderd. „De ervarin gen die je te verwerken krijgt zijn zo onvoorstelbaar. Er zitten hele mooie, hele droevige en hele fascinerende bij. Mensen kloppen bij je aan in hun diepste ellende, maar ook tij dens de mooiste momenten in hun leven. Dat maakt dat je een heel bevoorrecht bestaan leidt. Je moet dat niet zoeken in maatschappelijk aanzien of veel bezittingen. Maar om de werke lijke rijkdommen van mensen te mogen delen, dat is toch ge weldig!" Hij heeft het graag gedaan, vond het een mooi beroep en kan zich verwonderen over het feit dat er zo weinig opvolgers te vinden zijn. Zijn eigen motivatie voor het priesterambt deed hij op tijdens de oorlogsjaren, in de hongerwinter. Als ondervoede tiener was hij door zijn ouders voor enkele maanden onderge bracht bij een boer in Wierin- gerwerf. Op een nacht sliepen er twintig passanten die voor hun gezinnen in de omtrek veel eten hadden verzameld. Eén van hen was 's morgens met al dat eten gevlogen. „Het klinkt misschien naïef, maar die ge beurtenis zette mij als 16/17—ja rige enorm aan het denken. Er is eten genoeg, maar de mensen deugen niet. Dat gaf voor mij de doorslag om geen econoom te worden, maar om mensen te gaan bekeren." Velthuyse is geboren en geto gen in Amsterdam. Hij komt uit een 'goed katholiek nest'. Zijn ouders, 'die niet naar de letter, maar naar het hart geloofden', hadden zes kinderen, drie jon gens en drie meisjes. „Mijn ou ders gingen vooral naar de kerk om er inspiratie op te doen die in daden kon worden omgezet. Zij hebben me ook een hele brede interesse bij gebracht. In feite zijn alle kinderen terecht gekomen in 'mensverzorgende' beroepen, variërend van arts tot psycholoog en sociaal werker. Ik zeg wel eens: we kunnen geza menlijk een heel ziekenhuis op zetten." Het religieus-zijn beschouwt Velthuyse als essentieel om als mens optimaal tot je recht te kunnen komen. „Het geeft ruimte en toekomstperspectief aan het leven. En dan maakt het in principe niet uit voor welke kerkelijke stroming je kiest." Hij is ervan overtuigd dat er ook in deze tijd nog heel veel 'gelovig heid' leeft bij de mensen. „Maar of dat er uitkomt en of ze er wat mee doen? Het heeft vaak een duwtje nodig." Dat mensen momenteel veel bewuster kiezen voor het geloof, merkt Velthuyse aan de betrok kenheid van zijn parochianen. „Er is hier een groep van zo'n 200 actieve en heel begeesterde mensen die zich met allerlei za ken bezighoudt. Die mensen stralen iets uit. En dat is een an dere uitstraling dan je tegen komt in de Honeymoonquiz." Zelf is Velthuyse na al die ja ren ook nog steeds gefascineerd door het geloof en vindt hij het nog heerlijk om wekelijks voor zijn preken uit het evangelie te putten. En dan is het aan zijn toehoorders om er wat mee te doen. „Sommige mensen ko men vooral in kerk om op adem te komen, om een beetje weg te dromen. Laatst zei iemand te gen mij: ik hoor nooit de preek hoor, dan zit ik gewoon de week een beetje te verwerken. Daar ben ik best wel trots op dat mensen dat tegen me durven te zeggen. Het geeft aan dat je ze die ruimte geeft." Zelfs met sla pers in de kerk heeft hij geen moeite. „Ze kunnen beter sla pen in Gods tegenwoordigheid, dan onder een brug." Dat hij ervoor gekozen heeft om op zijn 65-ste met emeritaat te gaan, heeft alles te maken met de werkdruk. Het 24 uur per dag oproepbaar zijn, noemt Velthuyse slopend. „Het ambt van pastoor is voor mij geen baan, het is m'n wezen. Ik blijf ook na 1 mei gewoon priester, maar pastoor... dat is niet vol te houden." Omgaan met donker Misschien had ik mijn hele boek kunnen samenvatten in één zin, zo mijmert Aleid Schilder in 'Omgaan met donker in het licht van eeuwig leven'. "Heb lief, heb lief en nog eens weer, zeventig maai zeven keer." Een to verspreuk die werkt, daar is ze van overtuigd. Dat haar meest recente uitgave toch nog 160 bladzijden telt, heeft te maken met 'al die hoofden zoals het mijne die zich dan toch weer van alles gaan afvragen, en met al die 'ja maars' komen'. Het centrale thema van het boek is het omgaan met schuld. Schilder - psychologe, publiciste en geestelijker verzorgster in een psychiatrisch ziekenhuis - zette eer der in 'Van Paradijs naar koninkrijk' uiteen dat het lij den en sterven van Jezus Christus voor veel mensen de afstand tot God alleen maar heeft vergroot en het extra moeilijk maakt om onze eigen donkere kanten onder ogen te zien. In plaats van verzoening ontstond daar- BOEKBESPREKING door angst. Schilder spreekt in dit verband van 'schei- dingsdenken'. Deze manier van denken heeft God en mens van eikaar afgegrensd, evenals goed en kwaad en macht en onmacht. 'Omgaan met donker in het licht van eeuwig leven' borduurt voort op dit thema. Op zowel psychologische, filosofische en theologische gronden onderbouwt Schil der dat er geen op zichzelf staand eeuwig Kwaad is en dat het aanvaarden en opnemen van donkere kanten de enige manier is om die te veranderen en te doen op lossen. Niemand die met mij huilde Een evangelisatiebijeenkomst van Billy Graham bracht Lee Ezell in contact met het geloof. Het lezen van de bijbel gaf haar steun om een trieste jeugd met een altijd dronken, tirannieke vader te verwerken, en ze putte er hoop uit toen ze op latere leeftijd door een oudere man op haar werk werd verkracht en zwanger raakte. Het kind stond ze af voor adoptie. In 'Niemand die met mij huilde' beschrijft Ezell haar levensverhaal. Tijdens de vele dieptepunten hield ze zich vast aan een paar woorden uit de bijbel: 'Ken Hem in al uw wegen, dan zal Hij uw paden recht maken.' Ze trouwt uiteindelijk met de zakenman en weduwnaar Hal Ezell, zorgt voor zijn twee opgroeiende dochters en komt uiteindelijk ook weer in contact met haar natuur lijke dochter, die ze eerder had afgestaan. COLOFON Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgever^ Damiate bv. DIRECTIE J de Vnes. G.P. Arnold (add. NypeR. Henk van der Post (ad/) HOOFDKANTOOR W'tte Singel 1. 2311 BG Leiden, telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Kanaalstraat 26a Usse Tel 02521 19353. Fax:02521-19610. POSTADRESSEN ADVERTENTIES RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutelt/es) Telefoon 071 -1 ABONNEMENTEN 128030 biivooru.' NBEZORGING Warm maar instabiel De atmosfeer is ons qua warmte- produktie goed gezind. De lucht stromingen in de bovenlucht zijn flink aan het golven, waarbij in het ene gebied veel koude lucht uit het hoge noorden wordt aangevoerd, terwijl een ander gebied doorlo pend warme lucht uit het zuiden over zich heen krijgt. Deze tegen stellingen komen boven Europa duidelijk tot uitdrukkking. In Por tugal is het al enkele dagen aan de koude kant met veel regen en een temperatuur soms beneden de 15 graden. Daarentegen beleeft vooral Duitsland doorlopend warm weer met maxima ruim boven de 20 gra den. In dergelijke situaties, waarbij de bovenluchtstroming erg golft, kan het in Noord-Afrika kouder zijn dan het strand van Schevingen of IJmuiden. Het berekende stromingspatroon voor de bovenlucht boven ons deel van het Noordelijk Halfrond, laat zien dat een grote golfbeweging ten westen van Ierland gedurend dit weekeinde zelfs gaat uitmon den in een 'afsnoering'. Deze vak term houdt in dat een gebied met koude lucht zich als een bel water losmaakt van de rest van de stro ming en een eigen leven gaat lei den. Deze koude luchtbel wordt zo wel vandaag als morgen met zijn centrum precies boven de Golf van Biscaye berekend. Dit betekent dat de bovenlucht (5 kilometer hoogte) over grote delen van Engeland e opgewarmd, en samen met de kou de bovenlucht geeft dit een sterk temperatuursverval met de hoogte. Dit bewerkstelligt een grote onsta biliteit, waarbij luchtbellen vanaf de grond tot grote hoogten kunnen doorstijgen (convectie). Het eind- produkt dat de atmosfeer hier maakt, zijn grote onweerhaarden die proberen het temperatuursver schil weer weg te filteren Gedurende dit hele weekeinde en begin volgende week bestaat er een reële kans dat ontstane on weerscomplexen boven Frankrijk in een later stadium via Zeeland of Noord-Brabant onze regio binnen drijven. De avonden en nachten ko men hiervoor het meest in aanmer king. De ochtend en de voormiddag zullen vrijwel droog en vrij zonnig (afgezien van deze ochtend) verlo pen bij maxima van 17 tot 20 gra den. De strandbezoekers moeten beducht blijven voor zeewind, die de luchttemperatuur rustig tot 11 graden kan doen laten zakken (zee water voor de kust is nog maar 7 graden). In de loop van volgende week gaat een groot Scandir hogedrukgebied een hoofdrol v vullen. De oost later noordoost wind blijft onverminderd vrij w continentale luchtc sch HET WEER IN EUROPA regen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Wolkenvelden en aan westkust n In het oost en droog. Middagtempera- tuur oplopend tot 6 gra den in het uiterste noor den. 14 in het midden en aan de westkust, en 17 bij Oslo. Zweden: Af en toe zon en droog. Op zaterdag in het noorden regen. Zacht tussen 14 en 18 graden. Oenemarken: Perioden met zon en droog. Middagtempera- tuur oplopend tot'20 gra den op zondag. Bij wind Engeland, Schotland, Wales en Ierland: wolkmg, niet veel zon en een enkele bui. Middagtemperatuurrond 13 graden. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. Later op de zondag meer zon. Middagtemperatuur zaterdag van 15 graden langs de Belgische kust tot circa 21 graden in de Ardennen en in Luxemburg. Zondag langs de kust enke le graden hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en vooral in de middag en avond enkele regen- of onweersbuien. Maxima van 14 graden aan de Kanaal- kust tot rónd de 21 in het oosten Portugal en Madeira: Portugal: Wisselvallig weer met maar af en toe de zon en van tijd tot tijd regen. Middagtemperaturen langs de westkust circa 15 graden. In de Algarve rond 18 graden. Madeira: Wolkenvelden, af en toe zon en vrijwel droog. Maximumtem peratuur ongeveer 19 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Veranderlijke bewolking en en kele regen- of onweersbuien. Afkoeling met maxima van 13 in het noordwesten tot 20 graden aan de Costa del Sol. Ca narische Eilanden: Flinke perioden met zon, aan de noordkant van de eilanden station weer ook wolkenvelden. Middagtemperatuur op de zuidstranden ongeveer 22 graden. Amsterdam onbew De Bilt half bei Marokko en Tunesië: 0ee,en ,ich,be Marokko: In het noorden half tot zwaar ^elde half bei bewolkt en enkele buien. Verder zuid- ^nd|^n hch,b* waarts regelmatig zonneschijn en droog rh aiaa'b Middagtemperatuur van 18 graden rond Tanger tot 24 graden op de stranden m V| hal|be het zuiden. Tunesie: Perioden met zon Maastricht lichtbe en kleine kans op een bui. Maximum- Aberdeen half bei temperaturen rond 25 graden. Athene lichtbe Zuid-Frankrijk: At en toe zon en enkele, mogelijk zware regen- of onweersbuien. Middagtempe ratuur van 15 graden in het uiterste westen tot 18 graden meer landin- ZONDAG 25 APRIL 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.20 Zon onder 20.51 Waterstanden Katwijk MAANDAG 26 APRIL 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.18 Zon onder 20.52ÜBMi Waterstanden Katwijk Hoogwater 6.38 en 19.01 Laag water 2.37 en 14.51 Weerrapporten 23 apr 17 u half be Mallorcaenlbiza: Veranderlijk bewolkt en een enkele re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 20 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Zaterdag nog zonnig, zondag meer bewolking en mogelijk een regen- of onweersbui. Maxima ongeveer 21 gra den. Corsica en Sardinië: Geleidelijk toenemende bewolking en vooral op zondag enkele regen- of onweersbuien. Maxima ongeveer 23 graden, zondag Griekenland en Kreta: Zonnig. In de middag stapelwolken en een kleine kans op een bui. Maxima on geveer 21 graden. Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur van 18 tot 23 graden. Duitsland: Steeds meer zon en warmer. Op zondag zonnig en maxima van ongeveer 22 gra- Zwitserland: Wolkenvelden, ook af en toe zon, en vooral in de westelijke helft een enkele regen- of onweersbui. Middagtempera tuur in de dalen ongeveer 19 graden. Budapest onweer Brussel zwaar bew. Cyprus zwaar bew Dublin regenbui Lissabon half bew. HEINZ ST1 DE WELE DA6 /1AA& STOM OP EtA/ p(j*\jPV 'r&2£A<ZJ£ Z/TTEM.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14