Leiden 'Inspraak moet beter in Leiden' 13 Noojr ?rrEuiL Milieu-activist wil van Leiden fietsstad maken Zaterdag 1 mei in Leiden 'dag van gewenste arbeid' 'Onbekende onderwijzer moet ook een standbeeld krijgen' Bull terrier is 'beslist' geen pitbull Snel duidelijkheid over snookerzaal t?rr is 66N M€T Oir RAS is ril5 chef cert visser. plv.-chef aad rietveld. 071 -161417 leiden Een voorrangsfout leidde gistermiddag tot een aanrijding op de hoek van de Kanaalweg en de Roomburgerlaan. Een 51 -jarige bestuurder uit Roelofarendsveen die van de Roomburgerlaan PvdA-plan in de maak De PvdA wil de inspraakprocedures verbeteren. Fractie voorzitter H. Baaijens kondigt een nota met aanbevelin gen aan. Aanleiding voor het PvdA-initiatief is de aan houdende kritiek van veel Leidenaars dat ze bezwaren kunnen indienen tot ze een ons wegen, maar dat de ge meente toch gewoon doet wat ze zich heeft voorgeno men. Onderwijsexposities in Bakkerij kwam gaf geen voorrang aan een 53-jarige Leider- dorpse die op de Kanaalweg reed. De auto van de Leiderdorpse ging over de kop. Beide bestuurders bleven ongedeerd. foto hielco kuipers „Jonge mensen moeten geholpen worden om bij te dragen aan een betere wereld. Dat kan alleen maar door goed onderwijs, onderwijs onder alle omstandigheden, zoals in Nederland tijdens de bezetting. Ook Anne Frank zag dat haarscherp in haar dagboek. Net als de onbekende soldaat zou ook de onbekende onderwijzer eigenlijk een standbeeld moeten krijgen." Dat zei mevrouw M. Gardeniers-Berendse, voorzitter van de Anne Frank Stichting, gisteren bij de opening van twee exposities in de Bakkerij aan de Oude Rijn in Leiden. Het gaat om exposities van de Stichting 5 Mei Comité Leiden en de Werkgroep Leiden, Stad van Vluchtelingen. Daarbij staat onderwijs centraal. Onderwijs tijdens de Tweede Wereldoorlog in Ne derland en aan vluchtelingen overal ter wereld. De opening werd artistiek omlijst door de jeugdi ge Matthias Quadekker, die fragmenten uit het dagboek van Anne Frank voorlas en het lied Oor log zong, en door de Toneelfabriek die scenes uit het stuk Leedvermaak van Judith Hertzberg op voerde. De twee exposities omvatten vooral zwart wit foto's met toelichting. De tentoonstelling over het onderwijs in de Tweede Wereldoorlog laat in ou de foto's zien, dat er al kort na de bezetting toch weer les werd gegeven. De richtlijnen van de Duitse bezetter werden zoveel mogelijk omzeild. Foto's van koningin Wilhelmina werden wel weg gehaald, maar zelden door een portret van Hitier vervangen. Onderwijs kan ook worden misbruikt voor ideologie. De leden van de Nationale Jeugdstorm werden geïndoctrineerd, net als de Hitlerjugend in Duitsland. De NSB telde zelfs in hoogtijdagen echter nooit meer dan 16.000 leden. Naast foto's zijn er ook voorwerpen uit de schoolklas in die tijd, zoals inktpotten en de klassieke lei en griffel, wegens papiertekort indertijd weer van stal ge haald. Ook kindertekeningen van de bevrijding zijn te zien en een compleet ingericht leslokaal. De expositie over vluchtelingen toont dat op sommige plaatsen op de wereld onder barre om standigheden onderwijs wordt gegeven. Kinderen krijgen les in schuilkelders tijdens bombarde menten in Bosnië of worden geïndoctrineerd in dictatoriaal geregeerde landen als Iran en Irak. De exposities zijn tot en met 16 mei te zien van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag en maandag van 12.00 tot 17.00 €£N hlOND n&T lO'N kop ZATERDAG 24 APRIL 1993 leiden Werkloze jongeren vinden in Leiden maar moeilijk een baan. Kennelijk is het aanbod van jongeren op de arbeidsmarkt niet afgestemd op de vraag van de werkgevers. Dat beweren de Jonge Socialisten van de PvdA en de CNV Jongerenorganisatie. Beide organisatie vinden dat de gemeente Leiden daar wat aan moet doen. Daarom hebben zij zaterdag 1 mei niet alleen tot 'dag van de arbeid' uitgeroepen, maar ook tot 'dag van de gewenste ar beid'. De dag wordt 'gevierd' met het aanbieden van een pe titie aan de wethouders H. de la Mar (Groen Links/doelgroepen beleid) en J. Walenkamp (CDA- den haag/leiden cerberus Aan het conflict tussen Hoge- woerdbewoner J. Waasdorp en de gemeente over de komst van een Snookercentrum aan de Utrechtse Veer 29, 30 en 31, komt waarschijnlijk maandag een einde. Dan beslist de Raad van State of het centrum er mag komen of niet. De verbouwing werd vorig jaar stopgezet nadat bleek dat het bestemmingsplan van de wijk geen snookerhal toestond. De gemeente is voorstander van een nieuw snookercentrum en gaf initiatiefnemer C. Vrins toestemming de panden aan de Utrechtse Veer te verbouwen. Vrins wordt beschouwd als een /economische zaken). Dat ge beurt om half twaalf op het Stadhuisplein. In de petitie dringen de twee organisaties aan op een ruimere toepassing van de Jeugd Werk Garantie Wet. Door onder meer betere scholingsmogelijkheden, soepeler doorstroming naar een vaste baan, extra aandacht voor ongeschoolde jongeren en de verplichting voor nieuwe bedrij ven om Leidse werkloze jonge ren in dienst nemen, kan de werkloosheid worden aange pakt. De petitie is ondertekend door alle buurthuizen, Leidse vakbondsafdelingen, enkele scholen en een groot aantal welzijnsorganisaties. van de pioniers van het snooke ren in Leiden. Om de nieuwe hal mogelijk te maken, wilde de gemeente meewerken aan het veranderen van het bestem mingsplan. Dat schoot J. Waasdorp in het verkeerde keelgat. Zijn woning grenst aan de achterkant van de panden aan de Utrechtse Veer. Hij betoogde dat, ook al heet het een snookercentrum, het gewoon een café met biljarts is. Je kan er bier aan de bar drin ken en je hoeft er niet te snook eren. Nadat Waasdorp naar de Raad van State was gestapt werd de bouw vorig jaar door dit rechtscollge stilgelegd. Niet omdat het om een 'illegale' ho- recavestiging zou gaan, maar leiden wim koevoet Baaijens is zich ervan bewust dat de gemeente het de be- zwaarmakende burgers pas vol ledig naar de zin maakt als elk protest wordt gehonoreerd en tot een aanpassing van de plan nen leidt. „Maar het is de bevol king best uit te leggen waarom dat niet kan." Veel kritiek op de inspraak in Leiden werd vorige week naar voren gebracht tij dens de stadsconferentie van de PvdA in het Volkshuis. Veel onvrede onstaat volgens Baaijens door verwarring waar- Mislukte overval op supermarkt leiden loman leefmans Twee jongens hebben gister middag geprobeerd supermarkt Van Leeuwen op de hoek van de Roomburgerlaan en de Ka naalstraat te overvallen. Het duo liep even na half zes langs de winkel en wachtte tot een klant die binnen stond, was ver dwenen. Daarna liepen de twee naar binnen en bedreigde een van hen de 40-jarige vrouw ach ter de kassa met een mes. De vrouw vluchtte naar het achter vertrek en kwam terug met de eigenaar, waarna de twee jon gens zonder buit op de vlucht sloegen. Via de Kanaalweg ren den zij de Dozystraat in en ont kwamen. Het gaat om twee on geveer 18-jarige jongens. De po litie is op zoek naar personen die het duo hebben gezien. omdat enkele afmetingen van het bouwplan niet overeen kwa men met de bepalingen van het bestemmingsplan. Daarom moesten partijen gis termiddag opnieuw de gang naar de Raad van State maken. Gemeente en Vrins hebben de berekende grondoppervlaktes inmiddels op elkaar afgestemd en er is een nieuwe vergunning, maar ook hiertegen heeft Waas dorp bezwaar. Hij vreest nog steeds overlast van bezoekers van de snookerzaal, vooral al* die laat in de avond vertrekken. Vrins liet daarop weten dat hij in elk geval om twaalf uur sluit. Staatsraad mevrouw W. Eekhof- de Vries zal maandag al over de rechtmatigheid van de vergun ning beslissen. aan de gemeente zelf schuldig is. „Een mooi voorbeeld is de Paterbrug. De gemeente kwam met het plan die te vernieuwen. Er waren zowel burgers die voor als tegen vernieuwing waren. De tegenstanders werden voort durend op de hoogte gehouden van de besluitvorming. Zij wa ren erbij toen in de gemeente raad het tamelijk verrassende besluit viel dat de brug in oude luister wordt hersteld. De tegen standers van vernieuwing wa ren daar heel blij om en gingen naar huis met de gedachte dat inspraak wél zin heeft. Maar leiden wim koevoet De tijd lijkt rijp voor de idealen van H. Schoch (42). De Leidse milieu-activist probeert nu al zo'n twintig jaar van zijn woon plaats een 'fietsstad' te maken. „De ruimtelijke structuur vraagt daar gewoon om. Leiden is zo compact, elke afstand is op de fiets te doen." De laatste tijd krijgt Schoch steun uit een min of meer onverwachte hoek: van CDA-wethouder J. Walenkamp (verkeer). Deze bestuurder een fervent fietser, weet Schoch wil immers de Leidse bin nenstad autoluw maken. Maar autoluw is niet hetzelf de als fietsvriendelijk, moest Schoch ervaren. De opstelling van de meeste Leidse midden standers jegens Fietsende klan ten vindt hij kenmerkend. Die roepen tot op de dag van van daag om parkeergarages en be kommeren zich nog altijd niet om alternatieve vervoermidde len. De eerste winkelier die zich druk maakt voor meer fietsen stallingen moet nog opstaan. „Ze hebben nauwelijks oog voor het grote belang dat ze zelf heb ben bij de fietsenstalling naast de Hartebrugkerk. Da's een re gelrechte klantentrekker, mid den in het centrum. Die stalling is er helemaal niet dank zij hen maar dank zij het buurtcomité Maredorp/De Camp gekomen", aldus Schoch. Schoch, lid van Milieudefen sie en een buurtcomité, is be paald geen onbekende bij de gemeentebestuurders. Hij vormt de uitzondering op de re gel dat het de Leidenaars een zorg is wat de plaatselijke politi ci en ambtenaren allemaal uit vreten. Schoch bestookt wet houders en andere raadsleden wat dacht je van de voorstan ders van het oorspronkelijke plan. Die roepen dat ze in de maling zijn genomen. Een tijdig briefje van de gemeente had dat kunnen voorkomen." Verder wil Baaijens dat de ge meente vaker en duidelijker uit legt waarom ze bezwaren naast zich neerlegt. Ook moet in brie ven waarin de gemeente bouw plannen van torenflats aankon digt steevast worden vermeld dat de hoogte wordt bepaald door het financiële draagvlak van zo'n project. „Wethouders kunnen veel bezwaren dikwijls van tevoren zien aankomen. Het is beter om zulke bezwaren vóór de inspraakavond of hoor zitting te weerleggen. Ik besef dat een dergelijke aanpak nog meer ambtelijke capaciteit vergt, maar ik heb toch het ge voel dat het de moeite waard is." met zijn handgeschreven vlug schriften en duikt geregeld op bij vergaderingen en partij-bij eenkomsten. Aan schreeuwen, lobbyen en McDrive Een McDrive aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp stuit op be zwaren. De bewonersver eniging Holtlant mdet er niets van weten leiden loman leefmans De Nederlandse Bull Terrier Club (NBTC) is een campagne begonnen om de verschillen tussen haar geliefkoosde dier en de gevreesde pitbull aan te ge- Volgens de nieuwe 'gezond heids- en welzijnswet voor die ren' moeten pitbulls geregi streerd, getatoëerd, geholpen en gemuilkorfd worden. Bij de controle daarop komt het nog al eens voor dat bull terriers voor pitbulls worden aangezien. spandoeken doet hij niet. Zijn bescheiden stemgeluid is omge keerd evenredig aan het fanatis me waarmee hij zijn idealen na streeft. Volharding, daar moet Krabben Leidse biologen haalden onbekende krabben op bij de Seychel len. Met het onderzoek zijn ze nog jaren zoet t hij het van hebben. „De over heid moet het goede voorbeeld geven", zegt hij. Des te onbe grijpelijker vindt hij dat bij het energiebedrijf aan de Langeg- racht en het belastingkantoor bij het station grote parkeerter reinen zijn aangelegd. Die ruimte kan beter worden ge bruikt door winkels als Skala (tv-verhuur). Ook al is de bin nenstad nog zo autoluw, dat soort bedrijven moet voor leve ranties een bestelwagen bij de hand hebben, beseft Schoch. „Ik weet wel dat de Haarlem merstraat en de Langegracht niet naast elkaar liggen maar het is een te belopen afstand. Tegen winkeliers die blijven mokken, zou ik willen zeggen: wees blij dat je kan lopen." In zijn ideeën om van Leiden het walhalla voor tweewielers te maken, gaat Schoch erg ver. Hij is „radicaal", zegt hij zelf. In de fietsstad van Schoch worden niet automobilisten, maar fiet sers beloond voor hun keuze van vervoermiddel. „Digros- klanten bij voorbeeld mogen gratis parkeren in de garage. Dat is de wereld op zijn kop. Waarom krijgen fietsers op ver toon van hun stallingsbon geen korting?" Leidse bedrijven, meent Schoch, moeten de reparatie kosten van hun fiets kunnen de clareren en in aanmerking ko men voor kilometervergoeding. Kleedkamers waar de verregen de fietser droge spullen kan aantrekken en ruimtes waar de werknemer zijn karretje droog en veilig kan achterlaten moe ten de gewoonste zaak van de wereld worden. Het mooiste zou zijn als elke Leidse wijk z'n eigen newaakte stalling krijgt. „De binnenstad slibt dicht 13 Afgeslacht /t -7 „Als ik toch afge- I slacht moest wor den, dan maar in het openbaar", zegt de weg gestuurde wethouder Van Rijn van Ter Aar met fietsen. Vooral in panden waar veel studenten wonen, staan de fietsen rijendik in de gang, op de stoep of tegen de deur. Dat probleem kan met stallingen in de wijk worden verholpen. Bovendien ontstaat er zo werkgelegenheid voor de Zijl Bedrijven (sociale werk plaats, red.). „Over stallingen gesproken. Die bij het station is natuurlijk een onding. De inde ling is ongelukkig en als je je fiets bovenop moet zetten, moet je een heel sterke rug heb ben. Ik hoop trouwens dal in de nieuwe stalling mountain bikes en andere fietsen met dikke banden wél passen. Zo'n beetje heel Leiden rijdt op zulke fiet- In Schochs fietsstad zijn de verkeerslichtinstallaties zo afge steld dat de fietsers vaker un langer groen licht krijgen en zijn de bussen voorzien van speciale rekken, waaraan de Leidse fo rens zijn fiets kan ophaiWE de bushalte bij zijn werkplaats, haalt hij z'n karretje er van af en vervolgt hij zijn rit. Vliegvissers richten vereniging op leiden» Een cursus viiegbinden in het clubgebouw van de Leidse Hengelaarsbond maakte 50 vissers zo enhousiast, dat zij de Leidse Vliegvis- en Bindverenigingde Hackle Players oprichtten. Naast vliegvissen zullen de leden zich bezighouden met het zelf maken van kunstvliegen en het leren werpen met de vliegen- hengel. Verder denken de Hackle Players open dagen en beur zen te organiseren. De club is aangesloten bij de landelijke orga nisatie De Nederlandse Vliegvissen De oprichtingsvergadering vindt plaats op 6 mei in het clubgebouw van de Hengelaars- bond. Inschrijvingsformulieren liggen klaar bij de hengelsport winkeliers in Leiden. Prijzen Leids ontwerpbureau leiden Het Leidse ontwerpbureau Ninaber/Peters/Krouwel heeft vijf internationale onderscheidingen in de wacht gesleept voor zijn industriële ontwerpen. Een internationale vakjury van het Industry Forum Design Hannover (IF) waardeerde de ont werpen van bidon met houder, memohouder en agenda 1993, schaak/vergaderklok, universele zuurkast en modems voor data overdracht. Deze produkten en nog veel meer worden van 21 tot 28 april tentoongesteld op de Hannover Messe. De IF-erkenning is een van de meest gerespecteerde designonderscheidingen van West-Europa. Het ontwerp bidon met houder is een van de vijf produkten waar voor Ninaber/Peters/Krouwel internationaal is onderscheiden. foto* pr 't Spoortje reserveert boeken gratis leiden Bibiliotheek 't Spoortje aan de Bemhardkade begint een experiment met het reserveren van boeken. Omdat de collectie van het filiaal, gevestigd in het gelijknamige buurthuis, vrij klein is, grijpen leners vaak mis als ze een speciaal boek zoeken. Die mensen wil 't Spoortje helpen door het boek via de computer gratis te reserveren. De computer is aangesloten op het boeken bestand van de centrale vestiging aan de Nieuwstraat en de ove rige filialen in Leiden. Door deze service hoopt 't Spoortje dat bewoners uit de wijken Groenoord, de Kooi, Noorderkwartier en de Waard wat vaker de weg naar het filiaal kunnen vinden. De gratis proef, die niet geldt voor jeugdboeken (daarvan is het aan bod in 't Spoortje groot genoeg) duurt tot het einde van dit jaar. Volgens de NBTC zijn de twee soorten gemakkelijk uit elkaar te houden. „Een Engelse buil terrier is in alle opzichten be slist anders dat een pitbull. Het enige dat beide honden gemeen hebben, is een deel van hun naam", schrijft de NBTC aan de gemeente. De club heeft ook een poster uitgegeven om de verschillen duidelijk te maken. Het opvallendst aan de echte bull terrier is de vorm van de kop, In de volksmond heet de terrier 'varkenskop' of 'mieren eter'. éN<^LS€ BUILTERRI6R

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13