Jaarbeurs in het teken van videospellen Vrije tijd Dubbelleven Vier-in-een MISSET Draagbaar Beregoed Hout herondekt 'Zakboekje hout' VRIJDAG 23 APRIL 1993 NIEUWE CD'S Wim Koevoet Ken Vos Paul Korenhof POP/POPULAIR Midnight Oil 'Earth and sun and moon' Sony. In de muziek is stilstand niet al tijd achteruitgang. De Australi sche formatie Midnight Oil be wijst dat op haar elfde CD. De vorige plaat bestond uit live versies van oude en nieuwe po diumkrakers. De manschappen van zanger/milieu-activist Peter Garrett leken daarmee een nieuwe fase in hun ontwikke ling te willen aankondigen. 'Earth and sun and moon' is echter niet meer en niet minder dan een overtuigend verleng stuk van 'Diesel and dust' uit 1987 en 'Blue Sky Mining' van drie jaar geleden. Ook nu weer grossiert de groep in op het eerste gehoor wat rommelige eco-rock waaruit weldra welda dige melodietjes komen boven drijven. Vooral als pianist Jim Moginie zich nadrukkelijk met de muziek bemoeit, gloreren de Oils. Dit keer zijn de prijsstuk- ken 'My country', de titelsong, 'Truganini' en 'Bushfire'. Bruce Springsteen 'In Con cert/MTV Plugged' Sony. Zelfs het aftellen doet hij rusti ger. Op de verpletterende live box'1975-1985' schreeuwt hij voor het begin van elk nummer zijn keel al schor: „One, two, three four!!!" Op deze ijzersterke live-CD fluistert hij zijn bandle den toe dat hij aan het volgende nummer wil beginnen. Bruce Springsteen neemt kortom defi nitief afscheid van zijn stadion- rock. The Boss predikt al sinds 1987 kleinschaligheid en intimiteit en is daardoor in een voor zijn pla tenmaatschappij kostbaar con flict met zijn aanhang geraakt: Springsteen-platen verkopen veel minder goed dan voorheen. De conservatieve fans kunnen de Springsteen van 'Bom in the USA' maar niet vergeten en ei sen slidings over de volle lengte van het podium en stampende rock voor op de 'highway'. Springsteen zet echter door. Hij is getrouwd, vader en wordt dit jaar 44. Dat zijn muziek daar door ook verandert, is behalve logisch ook een artistieke ver eiste. Op deze live-CD, waarop vrijwel geen enkele oude hit staat, overtuigt Springsteen op alle fronten. Hij kan nog altijd in een handomdraai een feestje bouwen ('Light or day'), stevig rocken ('Lucky town en ont roeren ('If I should fall behind'). Maar bovenal durft hij openlijk te twijfelen, ook aan zichzelf. WK JAZZ Naked City 'Gran Guignol' Avant/Dureco. John Zorn kan er niet van wor den beschuldigd niets te doen. Op deze plaats hadden ook drie andere recente uitgaven van hem besproken kunnen wor den. Terugkerende thema's in de laatste produkties van de Amerikaanse componist zijn ge weld en SM-sex. Gelukkig wordt die in de muziek smaakvoller behandeld dan in de vouw blaadjes, die opgesierd zijn met gruwelijke foto's van lichamen in verminkte staat of losgeraak te lichaamsdelen als gevolg van menselijk geweld. Naked City, nu een sextet, is de meest jazz achtige van zijn vaste bands. 'Grand Guignol' bestaat uit drie delen, waarvan het lange titel stuk klinkt als een bijzonder fraaie soundtrack voor een grie zelfilm. Het procédé is hetzelfde als in de meer dan dertig zeer korte stukjes aan het eind van de CD; tegen een kalme, zweverige achtergrond worden orgastische uitbarstingen van gitaar (Bill Frisell), synthesizer (Wayne Horvitz), sax (Zorn) en stem ge plaatst. Essentieel is het dyna misch beheerste slagwerk van Joey Baron. Deze heavy metal- effecten worden in het midden doorbroken door interpretaties van korte composities van De bussy, Scriabin, Di Lassus, Ives en Messiaen, die ook heel mooi zijn, maar eigenlijk alleen func tioneel als contrast. Zom op zijn best. Analecta 'What You Hear Is Where You Are' X-Or. Het Amsterdamse trio Analecta is actief in het grensgebied tus sen impro-rock en min of meer vrije jazz en heeft, mede dankzij componist/zanger/gitarist Da vid Dramm (oorspronkelijk uit de VS), ook binnen dat genre een geheel eigen geluid. Carl Beukman (op contrabas en niet op basgitaar!) en slagwerker Gert-Jan Prins leveren vooral een kaal ritmisch geraamte voor de al even economisch spelen de gitarist. Op het eerste gehoor lijkt het allemaal op verfijnde rockmuziek, totdat de luisteraar op het verkeerde been wordt gezet door de eerste onver wachte ritmische wendingen. Dramm is daarnaast ook een emotioneel overtuigende zan ger die het ook goed zou doen in een pure heavy metalband. Een geslaagde versie van Lou Reed's 'Waiting for the Man' zal menig scepticus kunnen over tuigen. Dit is een uitstekend de buutalbum van dit relatief jonge drietal en aan te bevelen voor avontuurlijke luisteraars met een zwak voor directe muziek zonder opsmuk. KV KLASSIEK Richard Strauss Vier symfo nische tussenspelen uit 'Intermez zo', Sextet uit ^Capriccio', Pot pourri uit 'Die Schweigsame Frau', Voorspel tot 'Guntram', Symfo nische fantasie uit 'Die Frau ohne Schatten' Rotterdams Philhar- monisch Orkest o.l.v. Jeffrey Tate EMI. Het komende vertrek van Jeffrey Tate als chefdirigent doet bijna vergeten hoeveel mooie dingen er in De Doelen gebeuren, óók als Tate voor het orkest staat. Bijvoorbeeld deze CD met or kestrale delen uit opera's van Strauss en een fantasie op the ma's uit 'Die Frau ohne Schat ten'. Hier betoont het orkest zich op zijn best met een 'Frans' getint spel vol souplesse, hel derheid en subtiele klanknuan ces, maar hier is Tate ook als een vis in het water. Hij is ten slotte altijd een specifieke operadirigent geweest en be wijst ook hier dat hij in het Am sterdamse muziektheater beter op zijn plaats zou zijn geweest dan in de Rotterdamse Doelen. Jammer dat hij die kansen in Nederland nooit gekregen heeft. Nu hebben we alleen CD's als deze die een goede indruk aan zijn optreden hier levend moe ten houden. Komt Vrienden In Het Ronden 25 Nederlandse volksliedjes, be werkt door Jetse Bremer Ne derlands Kamerkoor o.l.v. Uwe GrondstatErasmus. Nog een Rotterdams produkt, ditmaal van het in die stad ge vestigde label Erasmus. Anders dan de Britten barsten wij niet snel uit in Vaderlandse melo dieën, maar we willen we er nog wel naar luisteren en onze kin deren vertellen 'dat wij die vroe ger ook zongen'. Een goed idee derhalve om twee dozijn ooit populaire liedjes als 'Drie schuintamboers', 'Komt vrien den in den ronden' en natuur lijk ook het 'meisje loos' eens op •de CD te zetten. De arrange menten zorgden voor een lichte modernisering, maar de uitvoe ringen door het Nederlands Ka merkoor zullen ook de nostal gisch ingestelden een plezier doen. PK DINGEN Henriètte van der Hoeven Met deze kleurige hoezen tover je in een handomdraai terrasstoelen om tot gezellige fauteuiltjes voor binnen, die je er even bij zet als er bezoek is. De hoezen, die inclusief het kussen tussen de 100 en 110 gulden kosten, zijn er voor de Hartman-modellen Oxford Club en Winsor Club. Meer informatie: Hartmangroep BV, tel. 0 53 - 88 55 55. Zonnebloem als huis In deze zonnebloem kun je wonen als je een vogel bent, maar trek je liever bij een kolibri in dan kan dat ook. Beide vogelhuis jes, een idee van Inspiration, kost nog net geen 40 gulden. Meer informatie: 017 18 - 23 33 4. foto dick hogewoning Een nieuwe legering van aluminium en staal maakt het frame van deze kinderwa gen heel licht. Het kan daarom in een handbeweging worden ingeklapt. De ver grendeling van de wagen zit in, en niet zoals gebruikelijk op het wiel. Door de acht kleine zwenkwielen is de wagen ook heel gemakkelijk te manoeuvreren. De duw- hoogte is 99 cm, een aangename hoogte, ook voor wat langere ouders. Deze Italiaan se wagen met de naam Ingelsina is kinder wagen, reiswieg, wandel wagen met kap en gewone wandelwagen in een. Inclusief ac cessoires kost de wagen vanaf 675. Voor het model op de foto moet 1075 worden betaald. Meer informatie: Bébèl, tel 0 76 - 78 59 11. Geen favoriet tv-rogramma hoeft in de vakantie te wor den gemist. Er is nu een draagbare satellietschotel (dia mater 35 cm), die in combinatie met de Amstrad ste reotuner met afstandsbediening zorgt een ontvangst op de camping of in de jachthaven. De set kan gemakkelijk in de kofferruimte worden vervoerd. De schotel zorgt voor ontvangst van programma's uit de Benelux en vrij wel geheel centraal Europa. Prijs 599. Bijpassende zuigvoet 150. Meer informatie Amstrad, tel: 0 30 - 41 22 12. Prijswinnaars Paaspuzzel De oplossing luidt: GELUK IS EEN BLOEM DIE JE NIET MOET PLUKKEN. Ondanks en kel fouten in de opgave kwa men veel puzzelaars tot dit goe de antwoord. De cadeaubonnen gaan naar: BERBE PRUNTEL, Kweekduinweg 9, Overveen; mevrouw L. W. TAS, Glipper- dreef 199, Heemstede; M.D. VAN KEMPEN, Frans Halslaan 19, Hillegom; IJ. T. SCHRAS- SEN-RIENSTRA, Dennekoplaan 26, IJmuiden; FAM. N1EUWEN- DIJK, Gen. de la Rijstraat 44, Haarlem; M. VAN TOL, Rosa Spierlaan 28, Oegstgeest; JO- LANDA VAN ROSSUM, Molen weg 7, Katwijk; ANGELIQUE VAN VLIET, Churchilllaan 44, Leiden; R. LOOIJENSTEIJN, Zwaluwweg 183, Voorschoten en J.G.J. VERDONK, Kievitstraat 8, Alphen aan den Rijn. Wat begon als een grapje, om iets te doen met de stof die overbleef van de man tel fabrica ge, groeide in korte tijd uit een een heus bedrijf: een bedrijf dat poppen en dierenfiguren maakt van handgeweven katoen. Laatste aanwinst in deze hand gemaakte familie zijn de beren Ivan en Olga jr. Pa en ma zaten al wat langer in de collectie, die ondermeer muizen, eenden, ko nijnen en olifanten omvat. De Prijs van de mini's ligt rond de 25 gulden. VIDEOSPELLETJES Ruim 100.000 bezoekers verwacht de Jaarbeurs in Utrecht dit weekeinde bij de eerste videospel-beurs. De beurs is onderdeel van een in totaal vijf hallen beslaande expo met daarin alles wat er op elektronica-gebied voorhanden is. Grootste trekker is de hal vol vi- deospelapparatuur. Met een omzet van 1,3 miljard afgelopen jaar in de totale sector en een te verwachten omzet van zo'n 80 miljoen alleen al aan spelletjes dit jaar lijkt de belang- steUingverzekerd. Nieuwe spellen komen van Sega en Atari. Ecco, the dolphin is gearriveerd. Het spel herbergt een diepzeeschat aan mogelijkheden. Door met sonar te communiceren krijgt Ecco infor matie waarmee hij vervolgens de moeilijkheden kan oplossen die in de wereldzeeën tegenkomt op zijn zoek tocht naar zijn verloren familie. De opbouw van het spel is heel ge varieerd en boeiend, net als de infor matie over dolfijnen in de bijgaande duidelijke instructie. De diepzeewe reld is driedimensionaal en zo na tuurgetrouw als mogelijk weergege ven. Ecco zou nog een grote meer waarde krijgen op CD-rom. waar de dolfijn in een echt gefilmde diepzee wereld zou kunnen zwemmen, in plaats van in de getekende waarmee hij het nu moet doen. Horror Bij Chakan draait alles om bovenna tuurlijke krachten. De hoofdpersoon Chakan ziet eruit als de dood zelf, be strijdt aardse en niet-aardse monsters met als doel zelf een vredige dood te kunnen sterven. Het is horror op een zacht pitje met mooie beelden en ge luidseffecten maar met net iets te weinig inhoud, raadsels en actie. Veel explosiever is Atomic Runner. In een speciaal pak moet de speler de wereld redden van buitenaardse we zens. Dat is vechten geblazen met veel hulpmiddelen en als dat niet lukt met veel en vooral hard wegrennen. Een moeilijk spél vol actie waarbij alleen de Atomic-runner zelf best wat groter in beeld had gekund. Vechtspellen Streets of Rage II Sega Megadrive/ portable Gamegear) en Pitfighter (Atari Lynx) zijn vechtspellen. Bij Streets of Rage zijn de vechtersbazen Blaze en zijn rolschaatsende vriend Skate Hunter groter in beeld gebracht dan in hun voorgaande spel. Een behoorlijke verbetering, waar door er meer aandacht is voor details en het vechten beter onder controle wordt gehouden. Pure actie, ook ge schikt voor twee spelers, ideaal om op een veilige manier wat agressie kwijt te raken. Pitfighter (Lynx) handelt over georganiseerde gevechten waar bij alles wordt gebruikt om te winnen. Initiatief ontplooien is een must. wie dat niet doet valt in de handen van het publiek dat de teleurstelling vervolgens op de te passieve vechter afreageert. Wie wel wil griezelen maar niet zo zeer vechten kan terecht bij een an der nieuw spel op de Atari Lynx, Dra- cula. Het avonturenspel is gebaseerd op het bekende verhaal en is veelzij dig en boeiend om te Bpffen DM moet dan wel gebeuren op dagen dat er veel tijd voorhanden is. w.mt vreemd genoeg worden er geen codes meegegeven. Een niet te begrijpen gebrek voor een overigens spannend avonturenspel. DOE-HET-ZELF Hout is als bouwmateriaal en met name voor gevelbekleding herontdekt. De natuur lijke uitstraling van hout, de gemakkelijke verwerkbaarheid, zijn sterkte en de isole rende eigenschappen hebben daartoe bij- Duurzaam tropisch hardhout zoals afzelia. merbau, meranti en kambala is altijd erg in trek geweest voor onder meer kozijnen en deuren. Om de tropische wouden te be schermen, maar ook om economische re denen, wordt tegenwoordig meer en meer naaldhout gebruikt. De bekendste soorten zijn grenen en vuren. Ze nemen gemakke lijker vocht op dan hardhout en daarom is een juiste bescherming, bijvoorbeeld im- pregnering, en regelmatig onderhoud no- dig. Men schat dat er zo'n 50.000 houtsoorten bestaan, waarvan maar ongeveer 2 procent voor praktische doeleinden wordt gebruila. In ons land zijn op de professionele markt zo'n 100 soorten te koop. Het assortiment in de winkels is veel beperkter. De diverse soorten vertonen grote onderlinge verschil len in structuur. Elke soort vraagt dan ook een daaraan aangepaste manier van behan deling. Enkele soorten (afzelia, ebben, mer bau, palissander) kunnen, ook buitenshuis, in een gematigd klimaat onbehandeld lan ger dan een kwart eeuw in uitstekende staat blijven. Naaldhout afwerken Naaldhout kan door goede afwerking ook een lang leven hebben. Voor de juiste werk wijze een paar tips: Verf bij het schilderen van deuren en ra men eerst de glassponningen, resp. van ho rizontaal naar verticaal en van boven naar beneden; Zet vervolgens het raam of de deur in de verf (of beits). Werk daarbij bij voorkeur in één richting; Begin daarna pas met de kozijnen. Be handel de onderdorpel altijd het laatst; Bij grote oppervlalcken: de verf ruim aanbrengen en in verticale richting goed 'doorstrijken'. Om nieuw hout tegen verkleuring te vrijwa ren moet het eigenlijk zo snel mogelijk wor den behandeld. Maar het moet natuurlijk wel droog genoeg zijn. Het is van belang om de constructieve kwaliteit van ramen en deuren te controleren. Als ze klemmen, kan water niet goed worden afgevoerd en dat zoekt dus een uitweg in het hout! Hardhout Als u hardhout gaat aflakken, houdt dan re kening met de volgende noodzakelijke voorbereiding: Nieuw, nog onbehandeld meranti eerst ontvetten met een celluloseverdunnen Afzelia en merbau niet met verdunner behandelen, maar met water met 10 pro cent ammoniak goed afwassen, vervolgens met schoon water afspoelen en goed laten drogen; Merbau bevat natuurlijke kleurstoffen die afgeven (het zgn. 'bloeden') en in bijv. kimbala zitten stoffen die de droging vertra gen. Daarom is het aan te bevelen deze houtsoorten na ontvetten of afwassen te isoleren met een speciaal isoleerlaagje. (Sapturane Sealer Varnish van Levis geeft daarbij goede resultaten); Alle houtsoorten lichtjes opschuren en stofvrij maken. Verfsystemen Voor het beschermen en verfraaien van hout bestaan twee systemen: het transpa rante en het dekkende. Moderne verfsyste- men omvatten drie lagen: 1Een grondlaag 2. Een eerste afwerklaag, die als eerste be schermlaag fungeert 3. De eindlaag die de duurzaamheid van het schilderwerk versterkt en voor een wa terdichte verffilm zorgt. Afwerklagen moe ten ook op binnenschilderwerk aange bracht worden, om te verhinderen dat wa terdamp in het hout van kozijnen e.d. door dringt en dus de buitenverflaag van binnen- Uit BM aantasten. Lr is keuze uit produkten op basis van vluchtige oplosmiddelen, of ut ryluatdispersieverven op waterbasis Bij Kluwer Technische Boeken is het 'Zak boekje Hout' verschenen, een heel veelzij dig en informatief 'raadpleegwerk' over tal - loze houtsoorten, hun herkomst, fysische en technische eigenschappen, toepassin gen, handelsmaten. duurzaamheid (en ver duurzaming). brandeigenschappen en brandveiligheid en alles wat verder voor de koper/gebruiker van hout van nut kan zi|n Het boekje (11.5 x 17 cm. 192 pagina s dik) is voor 19.50 in de boekwinkel te koop

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7