Roep om ingrijpen in Bosnië luider Buitenland 'Duitsland miskent probleem neo-nazi's' Turkse president begraven Europarlement veroordeelt Grieken Treurnicht verdedigde tot laatste snik de apartheid Eritrea via referendum op weg naar onafhankelijkheid DAG VAN DE VERPLEGING VRIJDAG 23 APRIL 1993 schappehAe PfrvSenM IRA houdt dorp uur lang bezet Belfast Een groep gemaskerde mannen die lid zijn van het ver boden Ierse Republikeinse leger (IRA) heeft gisteravond enige tijd een dorp aan de Noordiers-Ierse grens bezet gehouden. Vol gens de politie wilden zij de autoriteiten laten zien hoeveel macht zij in dit gebied hebben. 'Sekteleden zijn niet doodgeschoten' waco» De lijkschouwer in het Texaanse Waco heeft tot dusver „absoluut geen bewijs" gevonden dat enkele omgekomen leden van de sekte Branch Davidians schotwonden vertonen. Hij sprak daarmee eerdere berichten van het Amerikaanse TV-station CNN tegen. Oma vermoordde kleinzoon st. etienne Een Franse grootmoeder van Algerijnse afkomst heeft haar drie weken oude kleinzoon vermoord omdat hij het kind van een niet-islamitische vader was. De 62-jarige vrouw is beschuldigd van moord met voorbedachten rade. Het lichaam van de baby werd dinsdag gevonden in een schuur van de boer derij van zijn grootouders. 'Noord-Korea blijft lid van NPV' seoul» Noord-Korea heeft besloten toch lid te blijven van het non-proliferatieverdrag (NPV) tegen verspreiding van kernwa pens. Dat heeft het Zuidkoreaanse persbureau Yonhap bekend gemaakt. In een ander bericht werd het nieuws echter ontkend. Noord-Korea verliet het verdrag uit protest tegen de verplichte inspecties van verdachte nucleaire installaties. 'Explosie Tomsk menselijke fout' moskou De explosie van een tank met een radioactief mengsel in een nucleaire fabriek bij Tomsk, op 6 april, was het gevolg van een menselijke fout. Dat is de voorlopige conclusie van deskun digen van het Internationale Atoomenergie Agentschap (IAEA). Door de ontploffing kwam een kleine hoeveelheid straling vrij in de buurt van de Siberische stad Tomsk. Zweden zet mes in uitkeringen Stockholm De conservatief-liberale regering van Zweden heeft gisteren vergaande bezuinigingen aangekondigd die zullen lei den tot lagere uitkeringen en pensioenen en hogere ziektekos ten. Daarnaast wil de regering de inkomsten opvoeren door ho gere heffingen op kranten, advertenties, alcohol, tabak en pro- dukten die schadelijk zijn voor het milieu. EG beperkt import goedkope staal Brussel» De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft gisteren gezegd dat ze de staalimporten uit de Repu bliek Tsjechië en Slowakije aanzienlijk wil beperken. Dit jaar zul len de invoerquota worden verlaagd. Ondanks de beperkingen zullen de twee landen in totaal meer staal naar de EG mogen uitvoeren dan Tsjecho-SIowakije in 1991 mocht. Jack the Ripper zakenman uit Liverpool Geïnfiltreerde Israëlische journalist: WASHINGTON» correspondent Het aantal georganiseerde neo nazi's in Duitsland is veel groter dan de Duitse autoriteiten wil len toegeven. Die gaan nog steeds uit van groepjes van en kele honderden mensen, maar in werkelijkheid gaat het om ve le duizenden. Dat beweert de Israëlische journalist Yoran Svo- ray, die zes maanden lang in neo-nazikringen is geïnfiltreerd. Volgens Svoray, die zich aan vankelijk uitgaf voor de (Austra lische) redacteur van een ex treem-rechts Amerikaans tijd schrift, doet de Duitse overheid niets tegen de toename van het aantal neo-nazi's. Politiemen sen in sommige steden staan sympathiek tegenover deze groepen en tippen als acties te gen hen op komst zijn, zei Svo ray tijdens een interview in New York. Hij deed zijn onderzoek in nauwe samenwerking met het Simon Wiesenthal Instituut in Los Angeles, dat zich onder meer bezighoudt met het op sporen van oorlogsmisdadigers. Het instituut zorgde voor zijn dekmantel en betaalde hem, terwijl een stafmedewerker zich De Klerk: Verkiezingen voor eind '94 johannesburg ips Als de partijen die onderhande len over de overgang naar een niet-racistisch, Zuid-Afrika het eens worden, is het mogelijk om voor eind volgend jaar ver kiezingen te houden. Dat heeft president De Klerk gisteren ge zegd. De Klerk gaat er voorzichtig van uit dat de verkiezingen mo gelijk al in het eerste kwartaal van '94 zullen plaatsvinden. Zijn regering houdt bij de planning zelfs rekening met veriaezingen eind dit jaar. De Klerk reageerde met zijn woorden op de eis van het ANC dat de regering een datum voor niet-raciale verkiezingen be kendmaakt. Anders zal het ANC een omvangrijke protestcam pagne organiseren. De organi saties die aan het overleg deel nemen, zullen maandag in Jo hannesburg weer aan de onder handelingstafel plaatsnemen. londen Rtr De auteurs van een boek over het mysterie rond de beruchte vrouwenmoordenaar jack the Ripper, die eind vorige eeuw Londen onveilig maakte, heb ben hem gisteren geïdentifi ceerd als een zakenman uit Li verpool. De schrijvers baseren zich op het dagboek van de katoen- handelaar lames Maybrick die leefde in de Victoriaanse tijd. De man ni zijn seksdrift te versterken en was zo gewelddadig dat zijn vrouw Florence hem in 1889 uiteindelijk vergiftigde. „Het dagboek is ondertekend. De handtekening luidt Jack the Ripper", zo verklaarde Paul Begg, mede-auteur van het boek 'Van A tot Z lack the Rip per". De man die als Jack the Rip per bekend stond, vermoordde in 1888 zes Londense prostitu- uitgaf voor een rijke Amerikaan met nazi-sympathieën, die de Duitse vrienden wel financieel wilde steunen. Svoray heeft zijn bevindingen aan de Duitse ambassade in Washington gestuurd, maar de Duitsers nemen zijn bewerin gen niet serieus. In een verkla ring worden zijn cijfers overdre ven genoemd en wordt ook zijn bewering dat ene Wolfgang Juchem de 'stille' en onge kroonde leidsman van de Duit se neo-nazi's is, tegengespro ken. Juchem is volgens de Duit se overheid niet meer dan een kleine vis. Svoray kwam in contact met tientallen extreem-rechtse figu ren. Enkelen beweerden te heb ben geholpen bij de staatsgreep in Suriname en dat zij contact hebben met de Libische leider Gaddafi en de Iraakse president Hussein. Svoray ontmoette ook Florrie Rost van Tonningen, de beruchte weduwe van de Ne derlandse collaborateur. Svoray noemt haar „de meest fanatieke nazi die ik heb ontmoet". Zij heeft nog steeds zeer nauwe contacten met leidende neo-na zi's. „Die kleine, aardige vrouw met dat witte haar is in werke lijkheid een varken." Istanbul Zeker 500.000 mensen hebben gisteren in Istanbul de begrafenis van de zaterdag overleden president Turgut Özal bijgewoond. De Azerbajdzjaanse president Eltsjibej, de Turkse premier Demirel, vice-premier Inönü en oppositieleider Yilmaz begeleidden Özal naar het mausoleum waar ook oud-pre mier Menderes is bijgezet Menderes werd in 1961 na een militaire coup vermoord. roro epa Het Europees Parlement heeft gisteren voor het eerst een EG-land, Griekenland, veroordeeld we gens schending van de mensenrechten. In een door de liberale fractie ingediende resolutie sprak het EP zijn afkeuring uit over de Griekse weige ring geld ter beschikking te stellen voor verbete ring van het lot van psychiatrische patiënten op het eiland Leros. Enkele jaren geleden zaten 1.300 Griekse psy chiatrische patiënten op Leros opgesloten in smerige hokken, vaak naakt en zonder enig con tact met de buitenwereld. Medische verzorging ontbrak vrijwel geheel. Na een Nederlands privé- initiatief en geld uit het Europees Sociaal Fonds heeft een Nederlands-Italiaans team driehonderd van de 1.300 patiënten deskundig begeleid. Een onderzoekcommissie van de EG heeft vastgesteld dat honderd patiënten naar het vasteland zijn overgeplaatst, woonvormen zijn ingericht en dat gebouwen deels zijn vernieuwd. Wat de liberale Europarlementariër Jessica La- rive het meest steekt, is dat de Griekse regering weigert de in februari afgelopen contracten te vernieuwen. Twee Griekse projectleiders zijn op gestapt omdat het bestuur van het ziekenhuis een groot deel van de verpleegkundigen heeft overge plaatst. Enkele Italianen hebben Leros al verlaten en ook het Nederlandse team kan het niet lang meer volhouden, aldus Larive, de indienster van deresolutie. Alleen de christen-democraten, qua grootte de tweede fractie in het EP, stemden tegen. 'Misdaden niet onbestraft laten ées op gruwelijke wijze. De po gingen om zijn identiteit te achterhalen zijn niet nieuw. Tot nu toe zijn 72 verdachten genoemd, onder wie de arts van koningin Victoria en de vader van de Britse premier Winston Churchill. Maybrick wordt in het boek een bordeelbezoeker en een drugsverslaafde genoemd met een reputatie van gewelddadig gedrag. Zenden van VN-grondtroepen is wellicht de enige me thode om het conflict in het voormalige Joegoslavië op te lossen. Dat zegt VN-secretaris-generaal Boutros Ghali in een vraaggesprek met het Egyptische weekblad Al Ahram Weekly. Als „gebieden ondanks een overeengekomen vredesverdrag" niet worden teruggegeven, kan „afdwin gen van vrede" noodzakelijk worden, zo zei hij. VN-troepen in 'Joegoslavië', lui- tenarit-generaal Lars-Eric Wahl- gren, zei ongeveer tegelijkertijd dat zijn vredesmacht (Unpro- for) geweld zal gebruiken om de gedemilitariseerde zone in het Oostbosnische Srebrenica te verdedigen, als die wordt aan gevallen. „Het bevel is deze gedemilita riseerde zone te beschermen als vredehandhavers", zei Wahl- gren. „Dat betekent dat. als ie mand met geweld probeert bin nen te dringen, de VN-troepen geweld zullen gebruiken uit zelfverdediging." Hij noemde de „demilitarisering een groot succes" zonder in te gaan op hoeveelheid en types van inge leverde wapens. De Bosnische Serviërs hebben de VN-vredesmacht beschul digd van bedrog bij de demilita risering van Srebrenica. De CAIRO/SARAJEVO Rtr-PPA-AFP Eerder deze week liet NAVO-ge- neraal Shasliskashvili weten dat het inzetten van grondtroepen de enige mogelijkheid is een einde aan de strijd te maken. Luchtaanvallen zullen volgens hem alleen maar leiden tot meer bloedvergieten. Ook twaalf hoge ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken hebben aangedrongen op Amerikaanse steun voor een militaire inter ventie in Bosnië. Zij hebben dat minister Christopher in een brief laten weten. „Niet ingrij pen", aldus de briefschrijvers, „zal toekomstige veroveraars en andere etnisch vooringenomen mensen in de wereld duidelijk maken dat hun misdaden onbe straft zullen blijven". De opperbevelhebber van de johannesburg correspondent De leider van de Zuidafrikaanse Konservatieve Partij, dr. Andries Treurnicht, is gisteren in Kaap stad op 72-jarige leeftijd overle den. De KP-leider had vorige week een by-pass-operatie on dergaan, die door zijn artsen ge slaagd was genoemd. Theoloog Treurnicht heeft een belangrijke rol in de blanke politiek gespeeld. Hij was een overtuigd volgeling van de ar chitect van de apartheid, Ver woerd, wiens ideologische erf genaam hij kan worden ge noemd. Treurnicht heeft de apartheid, in welke vorm dan ook, tot zijn laatste snik verde- digd. Treurnicht werd in 1971 par lementslid voor de regerende Nationale Partij. Internationaal bekend werd hij in 1976 toen hij onderminister werd voor zwart onderwijs. In dat jaar brak ook de scholierenopstand uit tegen onderwijs in het Afrikaans, de taal van de onderdrukker. Treurnichts naam verscheen toen voor het eerst in de buiten landse pers. In latere jaren zou dat een regelmatig voorkomend verschijnsel worden. Zijn carrière leek veelbelo vend: hij was minister van pu blieke werken en toerisme en minister van staatsbestuur en werd in 1978 leider van de NP in de belangrijkste provincie Transvaal. In diezelfde tijd be gon de NP onder leiding van premier Botha voorzichtig aan de apartheid te sleutelen en dat ging de aartsconservatieve Treurnicht al gauw te ver. In '82 volgde de onvermijde lijke breuk. Treurnicht en 21 an dere NP-parlementariërs steun den een motie van wantrouwen tegen Botha. De premier maak te korte metten met de leider van Transvaal. Treurnicht werd uit de partij geschopt en stichtte in maart dc Konservatieve Par tij. De huidige president, De Klerk, werd de nieuwe NP-lei- der in Transvaal. Treumichts leiderschap van de KP werd gekenmerkt door een verbeten oppositie tegen de voorzichtige hervormingen van Botha en, Tater, de semi-revolu- tie van De Klerk. Zijn bijnaam, Dr. No, stamde uit deze perio de. De KP leek jaren een serieuze bedreiging voor de regering, maar na de verpletterende ne derlaag in het referendum van vorig jaar over de hervormingen van De Klerk was haar rol uitge speeld. De partij scheurde en maakte vorige maand een draai van 180 graden door deel te gaan nemen aan de onderhan delingen over de toekomst van het land. Treurnicht had gezwo ren nooit met de 'communisten en terroristen' van het ANC te zullen onderhandelen. Door zijn overlijden hoeft hij het re sultaat van die onderhandelin gen, het door hem verfoeide Zuid-Aftika', niet meer te maken. moslims hebben volgens hen slechts een onbetekenende hoeveelheid aftandse wapens overgedragen aan de blauwhel men. Een nieuwe poging om het Servische volk te bedriegen, aldus enkele Servische hoge mi litairen. Het Europese Parlement heeft gisteren een resolutie verwor pen waarin het gebruik van ge weid werd goedgekeurd als middel om de burgeroorlog in Bosnië te stoppen. De resolutie, die was ingediend door conser vatieve, milieu- en centrumpar tijen, stuitte op de socialistische meerderheid in het parlement De Veiligheidsraad van de VN heeft gisteren de opgelaaide strijd tussen moslims en Kratten scherp veroordeeld.1 moslims hebben gisteren de stad Travnik. in centraal-Bos nië, ingenomen. Rond de stad Vitez luwde de strijd. Belgrado, de hoofdstad van Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) bereidt zich voor op een mogelijk militair ingrij pen van het Westen. De Burger bescherming (BB) riep de inwo ners op de gezamenlijke schuil plaatsen in te richten. Egypte alert na doodvonnis extremisten tel aviv ad bloemendaal correspondent De Egyptische politie is in ver hoogde staat van paraatheid ge bracht nadat een militaire rechtbank in Cairo gisteren ze ven jonge islamitische extremis ten ter dood veroordeelde. De zeven waren beschuldigd van aanslagen op toeristen en een samenzwering tegen de rege ring. Toen de vonnissen werden voorgelezen, brak een oproer uit in de rechtszaal. Sommige veroordeelden reageerden zwaar geschokt. Anderen schreeuwden verwensingen aan het adres van de Egyptische president Mubarak. Egypte verwacht dat dc fun damentalisten hun terreuracties zullen opvoeren. Binnenkort zal de president nieuwe maatrege len bekendmaken die de bestri j ding van de terreur doelmatigei moeten maken. Napolitano volgt wellicht Amato op rome eelco v correspondent Ex-communist Giorgio Na politano, voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, wordt genoemd als opvolger van de Italiaanse premier Amato, die gisteren president Scalfaro zijn ontslag aan bood. Hij deed dat na een debat in de Kamer van Afge vaardigden. Napolitano's kandidatuur wordt gesteund door zijn ei gen PDS, de socialistische PSI. de sociaaldemocratische PSDI en de christendemo cratische DC. Lege Nord voelt meer voor ex-christen democraat Segni. Adverteren met een goed „redaktiopeel umfeld" zaterdag 8 mei Informatie tel. 023 -150 134 NAIROBI» FRANS V CORRESPONDENT Ruim negentig procent bevolking van Eritrea, nu cieel nog een provincie Etiopië, zal zich in het referen dum dat vandaag wordt gehou den, uitspreken voor onafhan kelijkheid. Het lijdt geen twijfel dat het land aan dc Rode Zee binnenkort als Afrika's jongste staat kan worden bijgeschreven. Na de val van het Mengistu- regime in Etiopië, twee jaar ge leden, splitste het Eritrese Volksbevrijdingsfront (EPLF) van Isiah Afeworki onmiddellijk het land af en stelde een inte rim-bestuur in. Meles Zenawi, die in Addis Abeba de macht had overgenomen, verzette zich niet en stemde in met het hou den van een volksstemming om het definitieve lot van Eritrea te bepalen. Het onafhankelijkheidsstre ven van de bewoners stamt uit de tijd van keizer Menelik II, die in 1890 moest toezien hoe de Italianen het noorden van Etio pië inpikten. Hij wist te voorko men dat ze ook de rest van het land kolonialiseerden. Hem werd later echter verweten dat hij zich niet inzette voor de be vrijding van Eritrea, waardoor beide gebieden zich geheel los van elkaar ontwikkelden. De Verenigde Naties kozen in 1952 voor een federatie Wl Eritrea met F.tiopië, maar keizer Haile Selassie besloot het ge bied tien jaar later helemaal bij Etiopië in te lijven. Dat leidde tot de eerste bevrijdingsbewe ging, het Eritrese Bevrijdings front (ELF). In de jaren zeventig moest deze beweging plaats maken voor het EPLF. Dat wist in samenwerking met Zenawi's Etiopische Revolutionaire Dcmokratischc Volksfront (EPRDF) in 1991 uiteindelijk te zegevieren over het regime in Addis Abeba. Sinds die tijd heeft Afeworki's interim-bestuur hard gewerkt aan de heropbouw van Eritrea. En niet zonder succes. De voed- selproduktie is verviervoudigd, veel meer mensen beschikken over water en elektriciteit en de wegen plus het telefoonnet zijn flink verbeterd. Maar geschat wordt dat nog zeker vijf miljard gulden nodig is voor de opbouw van het door de oorlog zwaar besc hadigde land. Westerse donoren hebben tot dusver maar mondjesmaat steun verleend en wachten op de uitkomst van het referendum alvorens de geldkraan verder open te draaien. Met spanning wordt uitgeke ken naar de binnenlandse poli tieke koers die Afeworki gaat va ren. Tot op heden heeft Asmara (de hoofdstad van Eritrea) wei nig of geen tolerantie getoond voor afwijkende opvattingen Leden van de oppositie moch ten weliswaar uit net buitenland terugkeren, maar ze mogen zich niet verenigen. Daarom hebben vier groeperingen in Saudi-Ara bie de I ritiese Nationale \«-r bondsalliantic opgericht. Een andere oppositiebewe ging Is de Eritrese Revolutionai re Demokratische Unie (ERDU) die vooral brsta.it uit Afurs. d< stam die de strook langs de Ro de Zee bewoont. De Afar-ge meenschap wil geen deel uit maken van een onafhankelijk Eritrea. „Als ons hn |fc lu op zelfbeschikking wordt onthou den. dan is een nieuwe burger oorlog onvermijdelijk'*, aldus Afar-leider Mahmoud Agas.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5