Rijk geeft in '94 minder uit Binnenland PvdA twijfelt over ingrepen in bijstand Harde klap Het voorjaarspakket Veertien jaar geëist voor roofovervallen Premie autoverzekering wordt fors opgetrokken Vaak psychische hulp na kaakoperatie VRIJDAG 23 APRIL 1993 Algemeen Nederlands Persbureau GPO Gemeenschappeli|ke Persdienst Geldautomaat impopulair bij ouderen den haag Ouderen en mensen met een lagere opleiding zijn de dupe van de nieuwe tarieven voor het betalingsverkeer. Omdat ze vasthouden aan de traditionele, duurdere betalingsvormen, ontlopen zij de extra kosten niet Dat constateert de Consumen tenbond die in samenwerking met de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Konsumentenaangelegenheden (SWOKA) de ge volgen van het veranderde betalingsverkeer onderzocht. Oude ren en lageropgeleiden blijken er bij voorbeeld niets voor te voe len om maandelijkse uitgaven automatisch van hun rekening te laten afschrijven of met een bankpasje geld uit de muur te ha len. Schorsing wegens racisme was terecht den haag De acht dagen durende schorsing van een taxichauf feur die twee collega's had beledigd met racistische uitlatingen, wordt niet vernietigd. Dat heeft het College van Beroep voor het Bedrijfsleven beslist in een beroepsprocedure van de chauffeur tegen het dagelijks bestuur van het Openbaar lichaam Amster dam, Zaanstreek, Amstelland en Meerlanden. Op 22 september 1990 voegde de chauffeur twee collega's toe: „Nou moet je je Jo- denkop houden" en „Ze hadden jullie moeten vergassen". Ministerie krijgt forse naheffing den haac De Belastingdienst heeft het ministerie van buiten landse zaken een naheffing opgelegd van bijna vijftig miljoen gulden. Het ministerie heeft over de periode 1984-1992 te weinig loonbelasting betaald voor lokaal personeel in het buitenland. De tegenvaller bij Buitenlandse Zaken blijkt uit de Voorjaarsno ta. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Financiën, waar de Belastingdienst onder valt, is er geen sprake van fraude. Het zou gaan om 'een verschil van inzicht over de redelijke uit voering van een fiscale aangelegenheid'. PvdA wil in '95 van opkomstplicht af utrecht» De PvdA-fractie wil al in 1995 af van de opkomstplicht voor dienstplichtige militairen. Ze moeten dan plaats maken voor vrijwilligers, aangevuld met jongeren die vanaf 1991 uitstel van militaire dienst hebben gekregen. PvdA-kamerlid Valk maakte dit gisteren bekend in de Utrechtse Kromhoutkazeme. Minister Ter Beek van defensie zei het idee 'niet bij voorbaat af te willen schieten'. Toch blijft de PvdA-minister op zijn stand punt staan dat de opkomstplicht pas in januari 1998 kan worden afgeschaft omdat de reorganisatie omvangrijk is en zorgvuldig moet gebeuren. De dienstplichtigen-vakbonden WDM en AVNM steunen het plan van Kamerlid Valk. Jongerenorganisaties reageren furieus den haag anp CDA en PvdA zijn verdeeld over het plan van staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken om de bijstand voor jongeren onder de 21 jaar af te schaffen. Het CDA gaat akkoord, Ter Velds eigen PvdA is tegen. De jongerenorga nisaties van CDA, PvdA, FNV en CNV zijn woedend over het plan. Het kabinet vindt dat jonge ren onder de 21 (naar schatting 16.000) voortaan maar een be roep op hun ouders moeten doen. De gemeenten, die belast zijn met de uitvoering van de Bijstandswet, krijgen wel het recht (en 295 miljoen gulden) om in individuele gevallen toe slagen te geven. PvdA-woordvoerder Schoots vindt het te makkelijk om te zeggen dat jongeren in alle ge vallen bij hun ouders moeten aankloppen. Als iemand geen werk kan krijgen, moet hij recht blijven houden op bijstand, vindt Schoots. De jongerenorganisaties vin den dat de maatregel haaks staat op het kabinetsbeleid dat jongeren vanaf 18 jaar zelfstan dig moeten kunnen zijn. „Met het afschaffen van de bijstand voor jongeren tot 21 is deze groep weer terug bij moeders pappot. Het is de feitelijke af schaffing van de meerderjarig- heidsgrens van 18 jaar", aldus voorzitter Laurette Spoelman van de CNV-jongeren. Voorzitter Sharon Dijksma van de Jonge Socialisten noemt het plan „een beknotting van de rotterdam »cpd Assurantieconcern Stad Rotter dam wil de premie voor auto verzekeringen per 1 januari vol gend jaar opnieuw met rond de tien procent laten stijgen. Het aantal schades is in 1992 met 10 procent gegroeid en de gemid delde schade-uitkering nam bo vendien met 5 a 6 procent toe. Andere concerns hebben eer der aangegeven een dergelijke stap eveneens te overwegen. Tot nu toe wilde men echter geen percentage noemen. Volgens bestuursvoorzitter Van Leeuwen van Stad Rotter dam is premieverhoging een absolute noodzaak om in de au toverzekeringsbranche uit de verliezen te komen. Volgens Van Leeuwen wordt op elke gul den premie vijf tien cent ver loren. Ook in omringende landen als België en D,uitsland wordt er op autoverzekeringen veel ver loren Dankzij de scherpe con- Burgemeester legt functie tijdelijk neer brunssum gpd De van corruptie verdachte PvdA-burgemeester Riem van Brunssum heeft tijdelijk zijn functie neergelegd. Gouverneur Mastenbroek heeft gisteravond een verzoek van Riem om verlof ingewilligd. De provinciale PvdA-top drong er gisteren bij Riem al op aan om zijn burge meestersfunctie hangende het onderzoek neer te leggen. Justitie in Maastricht ver denkt Riem ervan dat hij sinds 1984 als gedeputeerde van de provincie Limburg en als burge meester van Brunssum (dat is hij sinds 1991) steekpenningen heeft geaccepteerd van aanne mer Baars. Baars is ook betrok ken bij de andere omkoopaffai res die Limburg op het ogenblik teisteren. Justitie stuitte vorig jaar bij een huiszoeking bij Baars al op aanwijzingen tegen Riem, maar had tot nu geen tijd om dat verder uit te zoeken. Riem kreeg gistermorgen vroeg bezoek van een onder zoeksteam dat hem verhoorde en vervolgens zijn woning en zijn werkkamer op het gemeen tehuis doorzocht. Riem is de eerste PvdA-be- stuurder in Limburg tegen wie een corruptie-onderzoek in gang is gezet. Bij de overige za ken gaat het om een CDA-bur- gemeester, drie CDA-wethou- ders en twee wethouders van WD-huize. „Het is overduide lijk dat door deze nieuwe kwes tie de geloofwaardigheid van het bestuur en de politiek grote schade lijdt," reageerde gisteren voorzitter Kuijper van het PvdA- gewest Limburg. Hij wil daarom dat alle onderzoeken zo snel mogelijk worden afgerond. 'Strengste begroting sinds 1945' Het 'sobere' beleid, dat het kabinet heeft uitgestippeld in de Voorjaarsnota is op de lange duur het meest sociaal. Dat zei minister president Lubbers gisteren bij de presentatie van de bezuinigingen. Volgens de premier heeft de Tweede Kamer geen andere keus dan om in te stemmen met deze 'strengste begroting sinds 1945'. Vooral omdat zo de rijksbegroting vol gend jaar al met enkele procenten daalt en werkge legenheid eerste prioriteit krijgt. den haac gpd In de Kamer krijgt het kabinet in elk geval de steun van CDA en WD, die beiden de plannen onvermijdelijk noemen. Het CDA verwacht 'veel geween en geklaag, als iedereen de voor stellen goed tot zich laat door dringen'. PvdA-fractievoorzitter Wölt- gens is blij dat het kabinet voor koopkrachtbesherming geen enkel instrument uitsluit. Ook de zogeheten heffingskorting in de inkomstenbelasting, nadelig voor de hogere inkomens, ligt voor de sociaal-democraten nog steeds op tafel. Het CDA daar entegen herhaalde gisteren nog eens dat dit instrument niet be spreekbaar is, al is het wel be reid om naar andere manieren te zoeken om de koopkracht Meer zit er niet in, leek vice-premier Kok duidelijk te willen maken op zijn persconferentie samen met premier Lubbers na het vaststellen van de Voorjaarsnota. foto anptoussaintkluiters voor de lagere inkomens te be schermen. De WD kraakt de kabinets plannen. Volgens fractievoorzit ter Bolkestein is de dekking voor 1993 nog grotendeels on ingevuld. D66 pleit voor belas tingmaatregelen die de werkge legenheid ten goede komen. De vakcentrales FNV en CNV vinden dat de Voorjaarsnota te weinig initiatieven bevat voor meer banen. De werkgeversor ganisatie VNO daarentegen is tevreden. Dat de inkomensver schillen toenemen noemt het VNO 'zinvol'. Lubbers en Kok verdedigden gisteren hartstochtelijk de kabi netsbesluiten. De rijksuitgaven gaan volgend jaar zelfs met en kele procenten omlaag. „Dat is nodig", meende de premier, voor behoud en groei van de werkgelegenheid in de toe komst. Werkgelegenheid is het centrale woord, zei Lubbers, daar moet alles voor wijken. De premier en vice-premier herhaalden nog eens hun op roep om in 1994 de nulli|n bi| de lonen te hanteren, in navol ging van het kabinetsbesluit om uitkeringen, ambtenaren- en trendvolgerssalarissen te bevrie zen. „We leven boven onze stand. De keuze voor de nullijn is een prioriteit voor inml|ilii genheid", aldus Kok. Werkge vers moeten geld steken in ba nengroei, scholing en kansar men. Lubbers repte over 'een politiek maatschappelijke noodzaak om pas op de plaats te maken bij de lonen'. Zowel Kok als Lubbers stel den dat hoe dan ook iedereen er komend jaar toch op achteruit zal gaan. „Het is uitgesloten dat reparaties ons van de min ver lossen. Dat is echt ondenk baar", aldus Kok. Ook met de extra bezuinigin gen van 2,6 miljard gulden dit jaar, 8 miljard gulden komend jaar oplopend en 9,2 miljard gulden na 1994, slaagt het kabi net er niet in de eigen doelstel lingen te halen. De werkloos heid zal over 1993-1994 met meer dan 100.000 mensen stij gen en ook in latere jaren verder toenemen. Het financieringste kort daalt komend jaar maar met 0,25 procent (in plaats van een half procent) en blijft dan stabiel. vrijheid van jongeren". De Jon ge Socialisten hebben alle con tacten met de PvdA opgeschort in afwachting van overleg met de PvdA-top. Bestuurslid Willem-Jelle Berg van het CDJA vindt dat jonge ren eenzijdig worden gepakt door de bezuinigingsmaatrege len van het kabinet. Behalve door het afschaffen van de bij stand worden jongeren ook nog eens getroffen door het plan om de basisbeurs voor studenten te schrappen en de huursubsidie voor jongeren te beperken. Berg vindt dat de pijn eerlijker moet worden verdeeld. Het voornemen om de bij stand voor jongeren tot 21 jaar te schrappen is één van de wij zigingen waarmee Ter Veld de Algemene Bijstandswet eenvou diger en minder fraudegevoelig' wil maken. Onderzoeken in en kele grote steden hebben aan getoond dat er veel wordt ge fraudeerd met de bijstandswet. Waarnemend voorzitter Van Dijk van Divosa, de vereniging van directeuren van sociale diensten, toonde zich gematigd positief over de plannen. Hij vindt het een voordeel dat de gemeenten meer beleidsvrijheid krijgen, maar betwijfelt of de voorgestelde maatregelen toe reikend zijn om fraude te be strijden. Van Dijk, directeur van de sociale dienst in Amsterdam, erkent dat jongeren onder de 21 jaar fors moeten inleveren, maar hij vindt dat nog altijd be ter dan bezuinigen op de bij standsuitkeringen voor oude- den haag»anp barneveld Op de A-1 is gisteren bij Kootwijk een Zwitser om het leven gen een paar bomen. Door de kracht van de botsing schoot het motor- gekomen toen hij met zijn wagen van de weg raakte. De man reed met blok van het chassis af en kwam tien meter verder tot stilstand. De hoge snelheid op de inhaalbaan toen hij met een wiel in de berm raakte, tweede inzittende van de auto is met zware verwondingen overgebracht De chauffeur stuurde de wagen terug de weg op, maar kwam daarbij naar het ziekenhuis. foto anp ruud hoff dwars te staan en slipte een nabijgelegen bosje in. Daar ramde de wa- Hoewel de besluitvorming in het kabinet over de begroting 1994 en het restant van 1993 globaal is geweest tal van bezuinigingen moeten nog nader worden ingevuld is een aantal besluiten con creet. Dat zijn onder meer. Dit jaar 300 cellen er bij. Na dit jaar nog eens 700 cellen extra Autorijden wordt duurder. Mogelijk via een verhoging van de benzine- en dieselaccijns, afhankelijk van maatregelen in België en Duitsland Vijf miljard extra voor investeringen in infrastructuur, waarvan 500 miljoen voor bodemsanering Bevriezing ambtenarensalarissen, uitkeringen, kinderbijslag en studiefinanciering Tussen 1994 en 1998 forse aanpassing basisbeurs met grotere af hankelijkheid van inkomen ouders Dit jaar 191 miljoen gulden extra voor deelname aan vredesope raties Jaarlijks na 1994 jaarlijks 50 miljoen gulden minder voor het stads en streekvervoer, totdat de eigen inkomsten voor 50 procent kos tendekkend zijn Afschaffing bijstand voor jongeren beneden 21 jaar. Verlaging van de uitkering voor alleenstaanden van 70 tot 50 procent van het mi nimumloon, met de mogelijkheid van aanvulling door de gemeen- Geldloper supermarkt raakte invalide groningen «anp Stad Rotterdam wacht concurrentie niet af currentie zijn de premies in Ne derland de laagste van de EG. Wanneer de andere Nederland se concerns de premie minder dan tien procent laten stijgen, is er overigens een kans dat Stad Rotterdam ook iets lager gaat zitten Het concern heeft de laatste jaren steeds vaker te maken met de 'whiplash' (zweepslag), een betrekkelijk nieuw fenomeen in schadeland. Met de whiplash wordt de klap bedoeld die ie mand bij een aanrijding kan op lopen als hij of zij van achteren wordt aangereden. Het hoofd zwiept dan naar achteren. Die klap komt vooral zo hard aan omdat het slachtoffer de aanrij ding vaak niet heeft zien aanko men. Schade aan de werv.els is vaak het gevolg. Lichamelijke klachten komen echter soms pas maanden of jaren later, zo dat er ook veel later claims wor den ingediend. Stad Rotterdam heeft voor dergelijke claims nu 16 miljoen gulden weggezet. Promovendus: Inschakelen therapeut kan miljoenen besparen amsterdam anp Van de duizenden mensen die jaarlijks in Nederland hun gezicht laten corrigeren door een kaakchirurg gaat één op de vier binnen een paar jaar naar een psychothe rapeut of andere hulpverlener. Ze blijken de verandering aan hun gezicht psychisch niet aan te kunnen. Het komt ook voor dat de lichamelijke klacht een uiting was van psychische problemen. Als de psychothe rapeut ver voor de kaakoperatie wordt in geschakeld, kan veel onnodig leed worden voorkomen. Bovendien scheelt dat miljoe nen guldens aan onnodige en dure opera ties. Dat zegt de Amsterdamse psychothera peut en promovendus E. Hakman. Hij heeft bij de afdeling mondziekten en kaakchirurgie van het Vrije Universiteit ziekenhuis in Amsterdam onderzoek ge daan naar het waarom van de kaakopera tie. Hij promoveert dinsdag in een nieuw vak, de orale psychopathologie. Er is geen lichaamsdeel dat psychisch zo beladen is als de mond, vindt Hakman. „We eten, praten en vrijen ermee. Soms hebben we klachten over de mond of het kaakgewricht, maar die kunnen een heel andere oorsprong hebben. Dan beeft een operatie niet veel zin." „Kaakchirurgen zijn doeners, dus ze opereren toch wel. Maar ze hebben weinig aandacht voor de belevingswereld van hun patiënt", zegt Hakman. Gebitten wor den op verzoek keurig rechtgezet, kaken worden gebroken en in een andere stand gezet, kinnen worden verkleind, vergroot of omgevormd. Dat alles op verzoek van de patiënt zonder dat er bij stil wordt ge staan of die patiënt niet met een ander probleem zit. Hakman: „Een Amsterdamse vrouw had een immense kin waar altijd om werd ge lachen. Toen ze haar kin liet verkleinen, werd ze ineens razend populair. Eerst ge noot ze van de aandacht, maar later sloeg haar jubelstemming om. Ze kon maar niet begrijpen dat alleen de vorm van haar kin kon leiden tot zo'n grote verandering in het gedrag van anderen. Ze verminkte zichzelf om te bewijzen dat ze gelijk had." Een recent geval is dat van een meisje van wie de kaken 'op slot' zaten, ,,'s Mor gens was ze bij de dokter geweest en toen was er nog niets aan de hand, vertelde ze. Een telefoontje naar de huisarts leerde, dat die het meisje had aangeraden naar de politie te gaan en alles te vertellen over haar afschuwelijke ervaringen met incest. Haar lichaam reageerde daarop met een verstijving van de kaken, haar mond kon niet meer open. Een kaakchirurg onder zoekt niet waarom de kaken op slot staan, maar probeert met zijn instrumenten de mond weer open te krijgen." Ziekenfonds Amsterdam en Omstreken is op initiatief van Hakman een jaar gele den begonnen met het project 'Mondjes maat'. Daarbij wordt de patiënt door een kaakchirurg, orthodontist, verzekerings arts en psychotherapeut onderzocht. Er wordt naar de lichamelijke 'gebreken' maar ook naar de psychologische en soci aal-culturele achtergrond van de vraag om een operatie gekeken. De conclusie is dat een operatie vaak helemaal niet nodig is. „De patiënt die alleen een gebitscorrectie wil omdat haar man een verhouding heeft, moet je echt niet opereren want daarmee zijn haar problemen niet opge lost", stelt Hakman. Mondjesmaat is nu al een succes. „In Amsterdam alleen al is in een jaar vier miljoen gulden bespaard op operaties. Want elke ingreep die niet doorgaat, in clusief nabehandeling met kroon- brug- werk of implantaten, kan een besparing opleveren van 30.000 gulden. Als honderd patiënten niet worden geopereerd, bespa ren we drie miljoen gulden en dan heb ik de psychotherapeutische hulp die achteraf niet nodig is nog niet eens meegerekend." De kaakchirurgen zijn niet blij met Hak man. Toch hoeven ze volgens de promo vendus niet voor omzetverlies te vrezen, zelfs niet als er operaties niet doorgaan. „De vraag naar deze specialistische hulp blijft toch wel groeien. Bovendien hoeft de kaakchirurg zich in de toekomst niet meer bezig te houden met patiënten die psy chisch in de knoop zijn geraakt na een technisch geslaagde operatie." Tegen vier mannen en twee vrouwen uit Groningen heeft officier van justitie Bronsvoort gisteren gevangenisstraffen" tot veertien jaar geëist. In wisselen de samenstelling zouden zij be trokken zijn geweest bij gewa pende roofovervallen in de noordelijke provinciehoofdstad. Op oudjaarsdag vorig jaar werd een geldloper van een su permarkt door een kogel in het hoofd getroffen. De man is blij vend invalide. De 21-jarige schutter ging er met de cassette vandoor samen met een 22-jari ge verdachte. Die stond met een brommer klaar. Twee weken la ter werden zij aangehouden. Zij hebben bekend ook be trokken te zijn geweest bij over vallen in de weken daarvoor. De totale buit van de berovingen van een pompstation en een aantal filialen van de SNS-bank bedroeg ruim 113.000 gulden. Tegén beiden eiste de officier twaalf iaar cel. De hoofdverdachte, een 28- jarige man, hoorde veertien jaar tegen zich eisen. Hij heeft niet aan de berovingen deelgeno men, maar ze beraamd. Hij le verde de wapens en vermom mingen en wordt beschouwd als 'de spin in het criminele web'. Een andere 21-jarige man hoorde twee jaar tegen zich ei sen. Samen met een 26-jarigc verdachte, van wie de zaak later wordt behandeld, heeft hij in juli 1992 een overval op een SNS-filiaal uitgevoerd. De man is vorig jaar al veroordeeld tot 2,5 jaar wegens een andere overval op hetzelfde filiaal. Tegen twee eigenaressen van een café in Groningen MflBnJ vijl jaar geëist. De vrouwen, één van hen is de zus van hoofdver dachte, pleegden in één week twee overvallen op een bank in Hoogkerk. Dat leverde 18.000 gulden op. Bij een tweede po ging bij de bank werden ze aan gehouden. Alle verdachten trof fen elkaar geregeld in het café. De rechtbank doet 6 mei uit spraak. Kok valt eigen partij aan op wetsvoorstel DEN HAAG ANP Het kabinet heeft grote proble men met het PvdA miii.iin f over belastingaftrek van groot onderhoud aan de eigen wo ning. Het komt vooralsnog niet met een eigen WBfVOOIVtd, maar wacht af in hoeverre de PvdA erin slaagt de bezwaren te ondervangen. I)e PvdA is daar inmiddels mee be/ig. Staatssecretaris Van Amels- voort van financiën schrijft dat mede namens PvdA-minister Kok in een brief aan de Tweede Kamer. Het VUUIftd VHI Pvd fractievoorzitter Wöltgcns en Kamerlid Vermeend kost te veel, levert onvoldoende effect op en is fraudegevoelig, vindt het kabinet. Minister Kok levert in den brie! namene hel kabl net fikse kritiek op het voorstel van zijn eigen partij.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3