GEENJAAR ZX nu best verkopende Citroen DE WERELD VAN HYUNDAI BIJ Weg en wiel Lantra neemt leidersrol over Compacte opvolger Mercedes 190 met trekjes van S-klasse Renault 19 Franse koploper Peugeot 405 blijft gewilde auto VRIJDAG 23 APRIL 1993 Na tien jaar gaat de BX langzaam op in ZX en Xantia. De ZX is met stip de nationale Auto Top 20 binnengekomen. Met de ZX heeft de Franse auto fabrikant een geduchte concur rent in de kleinere middenklas se neergezet. De serie werd vo rig jaar versterkt met een fraaie 3-deurs uitvoering en bevindt zich inmiddels bij de twintig best verkopende auto's op de Nederlandse markt. Maar nu zijn alle ogen gericht op de Xantia, de auto die min of meer de BX komt aflossen. In feite wordt de BX opgeheven en nemen de ZX en de Xantia zijn plaats in. BX-rijders worden dus geacht om öf in de kleinere ZX plaats te nemen, öf in de duur dere Xantia. Maar Citroën houdt voor alle zekerheid de licht gemotoriseerde BX-versies nog een tijdje in produktie, zo dat twijfelaars nog een paar jaar voort kunnen in een nieuwe BX. Het lijkt erop dat veel BX-rijders inderdaad 'nog snel even' een nieuwe BX aanschaffen, want er gingen in het eerste kwartaal van dit jaar bijna net zoveel de deur uit als van de AX en de ZX. Maar laatstgenoemde is nu toch de best verkopende Citroën. In het eerste kwartaal verkocht Ci troën er 1.867 tegen 1.762 AX'en en 1.584 BX'en. De Xantia is afgelopen dinsdag op de markt gekomen. Citroën biedt om te beginnen vier types aan: 1.8 X, 1.8 SX, 2.0 SX en 16V VSX. In september wordt het aanbod aangevuld met een 1.9 diesel, 1.9 turbodiesel en een goedkopere Xantia met 1.6 liter motor. Laatstgenoemde gaat waarschijnlijk net iets onder de 37 mille kosten. Op het moment begint de Xantia-serie bij 37.900. Citroën heeft het volste vertrou wen in de nieuwe troef en de Nederlandse importeur denkt er dan ook dit jaar nog 5.000 te kunnen verkopen. Volgend jaar moet de Xantia-verkoop zelfs rond de 10.000 uitkomen. 'Hyundai aan vooravond van Europese doorbraak' Hyundai viert feest want de fabriek bestaat 25 jaar en de Nederlandse importeur, Greenib, de helft Het Koreaanse merk heeft de afgelopen jaren niet te klagen gehad over de verkoopcij fers in ons land en wist steeds weer een forse verkoopstijging te realiseren en staat volgens ei gen zeggen aan de vooravond van een duidelijke doorbraak in Europa. Vooral het model Lantra, dat twee jaar geleden op de RAI werd geïntroduceerd, gaf de omzet een flinke duw in de goede richting. Het is in middels de best verkopende Hyundai in ons land. De Lantra-serie is onlangs uitgebreid met een nieuw topmodel, genaamd 1.8 GT16V. Deze auto voor 'jonge zakelijke rijders' is luxe uitge voerd en kost 38 mille. Hyundai staat bepaald niet stil. In de tweede helft van dit jaar komt er een 'facelift' voor de Lantra en een geheel nieuwe Sonata. Daarbij staat ook de Grandeur klaar om verscheept te worden, een forse auto die meer dan een ton gaat kosten. Het is echter nog niet zeker of deze limousine, die op de RAI te zien was, in Neder land op de markt komt. Omdat het gat tussen het huidige topmodel So nata en de Grandeur nogal groot is, komt daar te zijner tijd nog een nieuw model tussen. Eind '93 volgt de Porter, een personen- en bestelbus je en over twee jaar een vrolijk Twingo-achtig autootje van 3,5 meter lang met een 1.0 liter motor. Ook komt Hyundai met vierwielaandrij- ving, staat er nog een stationwagon op stapel en komt er een sportwagen, die wordt afgeleid van de experimentele HCD-2. In de tweede helft van dit jaar krijgt de Lantra een 'facelift*. De Mercedes 190 gaat voortaan als C-klasse door het leven. Mercedes-Benz kondigde kort geleden aan langzamerhand van zijn (te) exclusieve imago af te willen. In de tweede helft van de jaren negentig komt Duits- lands trots met een auto van mogelijk slechts 25.000 gulden op de markt, een soort 'volks- Mercedes' dus. Tot die tijd is de kleinste en te vens goedkoopste Mercedes, de 190, in ons land het best verko pende model. Tegen de zomer zal Mercedes de opvolger van de 190 in Euro pa op de markt brengen. Die gaat niet meer 190 heten maar zal worden aangeduid als de C- klasse, met de C van 'Compact'. Overigens krijgen alle Mercedes personenauto's in de toekomst een letter en daarachter cijfers, die verwijzen naar de cilinder inhoud. Zo gaat de 190 E met 1.8-motor dus C 180 heten. Mercedes heeft lang gedaan met haar 190-modellen. In de cember 1982 werd de wagen voor het eerst aan de pers voor gesteld, die jubelend schreef over de nieuwe middenklasser. Op de RAI-tentoonstellingvan begin 1983 beleefde de auto zijn debuut, waarna direct de ver koop van start ging. In ruim tien jaar tijd rolden er van de 190- serie twee miljoen exemplaren van de band. Wat direct aan de nieuwe 190 opvalt is de geïntegreerde grille, zoals we die ook aantreffen bij de prestigieuze S-klasse. De nieuwe C-klasse biedt meer inwendige ruimte dan zijn voorganger, hoewel hij maar 3,9 centimeter langer is. Aan actie ve en passieve veiligheid is veel aandacht gegeven. Voor de be stuurder is er een grote airbag (US-formaat) en voorts beschikt de wagen over integrale flank bescherming. Ook op de verdere uitrusting is niet beknibbeld: ABS, stuurbe krachtiging, centrale deurver grendeling, elektrisch verstelba re buitenspiegels, warmtewe rend glas enzovoorts. Niet alleen de benzine-motoren hebben meerkleppen-techniek, ook diesels zijn met vier klep pen per cilinder uitgerust, een wereldprimeur. De betreffende dieselmotoren zitten in de C 220 (95 pk) en de C 250 (112 pk). Alleen de C 200 heeft twee kleppen per cilinder. De diesels zijn allemaal standaard voor zien van oxydatiekatalysator en uitlaatgasrecirculatie. Er is keu ze uit vier benzinemotoren: de C 180 van 122 pk, de C 200 van 136 pk, de C 220 van 150 pk en de C 280 die 197 pk levert. Bij Renault is de laatste jaren het type 19 het meest succes vol. De 19 behoort momenteel zelfs tot de vijf best verkopen de auto's in ons land en is de meest succesvolle Franse auto. Een jaar geleden onderging de middenklasser een geslaagde facelift met als meest in het oog springende veranderingen een nieuwe neus, een veran derde achterkant en een ver nieuwd interieur. aangepast aan de nieuwste ei sen die Renault zichzelf had gesteld op het gebied van vei ligheid en kwaliteit. De nieuwste uitbreiding van de 19-serie betreft drie speciale versies die onder de toevoe ging 'Beverly' op de markt zijn gebracht. De Beverly'szijn ge baseerd op de RN-uitvoeringen van de Renaults 1.4,1.7 en 1.9 diesel en leverbaar met drie, vier of vijf deuren. Tegenover de oprukkende con- Als extra's heeft de Beverly on- currentie (Golf, Astra, ZX enz.) der meer mistlampen in de was de R19 iets te gewoon ge worden, vond de Franse fabri kant. Daarbij moest het in '87 gelanceerde model worden voorbumper, elektrisch be- dienbare zijruiten voor, cen trale deurvergrendeling met afstandsbediening, hoofdsteu nen achter, speciale wieldop pen, chroomstrips in de bum pers en in de hoogte verstelba re bestuurdersstoel en stuur wiel. Verder hoeft voor een metaalkleur (metallic) geen meerprijs te worden betaald en hebben de versies 1.7 en 1.9D ook nog stuurbekrachti- ging- Voor de 1.4 geldt een meerprijs van 1.620 gulden, terwijl het pakket extra's een waarde heeft van bijna 4.300 gulden. De 1.7 en 1.9D met extra's ter waarde van ruim 6.100 kos ten 2.220 meer. De Renault 19 Beverly is te koop vanaf 30.345. Het nieuwe topmodel in de 405-serie: de T16. De Renault 19 Beverly is volgestopt met extra's. De 405 is nu nog het best verkopende model bij Peugeot. In het eerste kwartaal gingen er ruim drieduizend de deur uit, goed voor een zesde plaats in de nationale Auto Top 20. De 106 is de nummer twee bij deze PSA-fabrikant met 2.226 verkochte auto's in de eerste drie maanden van dit jaar (dertiende plaats). Maar als het aan Peugeot ligt gaat er binnenkort wat veranderen. Op de Auto RAI stond namelijk voor het eerst het nieuwe succesnummer 306, als opvolger van de 309. Met deze auto duikt men het grootste segment (30%) van de Europese au tomarkt in, waar zich bestsellers als VW Golf, Ford Escort, Opel Astra en Renault 19 ophouden. Binnen het eigen PSA-concem is er concurrentie met de Citroën ZX. Volgens Peugeot hebben beide merken echter hun eigen plaats en betreft slechts zeven procent van de verkopen omwisseling van het ene merk voor het andere. Als belangrijk voordeel van de nieuwe 306 Peugeot de prijsstelling. Tot nu toe hadden de Peugeots, in ieder geval in Frankrijk, de naam relatief duur te zijn, maar de prijzen lig gen thans op hetzelfde niveau als die van de naaste concurrenten. Peugeot beschikt nu met de 106 en 306 over een geheel vernieuwd gamma in de lagere marktseg menten. Het type 205 blijft echter nog enige jaren in produktie. Gezien het grote aantal, vijf miljoen, dat van de 205 is verkocht, ziet Peugeot een groot potentieel uit het eigen merk. Ook voor ons land heeft Peugeot Talbot Nederland goede verwach tingen temeer daar er dit jaar geen nieuwe mo dellen meer in dit deel van de markt te verwach ten zijn. De importeur denkt dit jaar meer dan 8.000 auto's van het nieuwe model te verkopen. Op het moment is alleen de vijfdeurs uitvoering te koop (vanaf 28.500). maar later komen er ook .andere versies, waaronder de driedeurs, begin volgend jaar. Hyundai Pony 1.5 L rood 3-drs. Hyundai Pony 1.5 GL wit 3-drs. Hyundai Pony 1.5 GL wit 5-drs. Hyundai Pony 1.5 L zwart 3-drs. Hyundai Pony 1.5 L wit 3-drs. Hyundai Pony 1.5 L wit 3-drs. Hyundai Pony 1.5 GLS brons metallic 3-drs. automaat Hyundai Excel 1 5 GL blauw metallic 56.000 km Hyundai Excel 1 5 GLS zilver metallic 56.000 km Hyundai Excel 1.5 GLS wit 23.000 km Hyundai Scoupé 1.5 GTi blauw metallic CD-speler 49.000 km 1991 22.900 Hyundai Lantra 1.6 GLS automaat 13.000 km 10/1991 25.900 Hyundai Lantra 1.8 GT lederen bekleding CD-speler LM-velgen spoiler 1/1993 zeer speciale prijs Hyundai Sonata 2.0 GLi rood 80 000 km 1989 14.900 Hyundai Sonata 2.0 GLS 16 V lederen bekleding notehouten dashboard rood metallic 6/1992 Hyundai Sonata 3.0 V6 lederen bekleding ABS-remsysteem CD-speler notehouten dashboard 11/1992 nieuwprijs 60.000 nu 50.000 HALLENWEG 2 LEIDEN (NAASTGR0EN00RDHALLEN) 071-22 5575

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 31