Politie speurt naar gif in Bollenstreek Moeras bedreigt de grutto in z'n voortbestaan Over leven Gekleurde glasbakken in Katwijk Douglas: helder en fleurig met een hemelse geur Wandelaar loopt vast Letterzetter actief in Drentse bossen assen Staatsbosbeheer probeert een plaag van letterzettertjes in de bossen van Drenthe een halt toe te roepen. Dit kevertje (Ips Typographus) van zes millimeter groot heeft het speciaal ge munt op kwijnende sparrebomen, waarin hij eitjes tussen schors en stam legt. Staatsbosbeheer probeert de kevertjes met lokstof te vangen en haalt zoveel mogelijk dood hout uit het bos. Ook worden de kevers op afgezaagde stammetjes gelokt, die later worden vernietigd. Als oorzaak van de explosie van letterzetter tjes noemt Staatsbosbeheer de warme zomers van de afgelopen jaren. Werkboek voor de wet milieubeheer lelystad Ter introductie van de onlangs in werking getreden nieuwe wet milieubeheer heeft het ministerie VROM een project opgezet dat luistert naar de naam PRIMEUR (Project Invoerings begeleiding Wet Milieubeheer en Uitvoeringsregelingen). Ko ninklijke Vermande, specialist in losbladige uitgaven over het milieu is door het ministerie aangezocht als uitgever van een werkboek ter begeleiding van de nieuwe wet. Dit Werkboek Wet Milieubeheer maakt de gebruiker snel wegwijs en beschrijft op duidelijke wijze de zaken die met de nieuwe wet veranderd zijn. Het werkboek is speciaal bedoeld voor ieder die te maken krijgt met de uitvoering van de nieuwe wet zoals gemeenten, maar ook bedrijven, adviesbureaus en milieu-organisaties. Prijs 125 gulden, te bestellen bij Koninklijke Vermande, tel 03200-22944. Expositie Martijn de Jonge Rotterdam De natuurfotograaf Martijn de Jonge exposeert tot en met 31 mei in de Popular Photo Gallery in Rotterdam. Op de tentoonstelling met de titel 'Buiten beeld, een selectie uit vijf jaar natuurfotojoumalistiek' zijn onder meer speciaal voor de milieupagina Over Leven van deze krant gemaakte foto's te zien. De Popular Photo Gallery is gevestigd aan de West Kruiskade 26. Dagelijks open van 14.30 tot 01.00 uur. VRIJDAG 23 APRIL 1993 De politie gaat de komende maanden in de Bollenstreek op zoek naar gif. Het accent wordt gelegd op de vraag of het landbouwgif mag worden gebruikt en of het op de juiste manier is opgeslagen. Volgens de politie zijn de verboden bestrijdingsmiddelen de Bollenstreek nog niet uit. Terwijl bij de opslag van het gif, dat mag worden toe gepast, heel wat mis is. monica wesselinc „De afgelopen jaren is nauwe lijks op bestrijdingsmiddelen gecontroleerd. We hebben ge woon een inhaalslag te doen", verklaart E. Wegman, districts chef van de Bollenstreek-noord van de politie de intensieve ac tie. Wegman waagt zich niet aan schattingen over de hoe veelheid en aard van de stoffen die hij verwacht aan te treffen. „Overigens is een overtreding lang niet altijd te kwader trouw. Sommige bollenkwekers heb ben achterin hun schuurtje nog flessen staan die ze glad zijn vergeten." Verboden middelen en mid delen die verkeerd zijn opgesla gen, kunnen het milieu danig schaden. De meeste middelen zijn in het verleden verboden juist vanwege die enorme aan slag die ze doen op het milieu. De politie gaat eerst boeren en burgers voorlichten over wat wel en wat niet mag. Kort na de zomer krijgen de agrariërs de gelegenheid de verboden mid delen vrijwillig in te leveren. Daarop volgt een intensieve controle-ronde. „En wie dan nog verboden spul in huis heeft, kan rekenen op een boete." De controle-actie wordt overigens in nauwe samenwerking met de Algemene Inspectie Dienst ge houden. Toeristen De politie heeft voor dit jaar meer speciale milieuacties op stapel staan. In augustus/sep tember wordt de verontreini ging van het oppervlaktewater door lozingen van bollenbedrij- ven aangepakt. De bollen wor- den gespoeld om de aarde eraf te halen. In het spoelwater zit echter niet alleen modder, maar ook resten bestrijdingsmidde len. Deze weken is net een actie begonnen om het illegaal ver branden van afval aan te pak ken. De kuststreek wordt de ko mende maanden weer over spoeld door toeristen. Veruit het grootste deel daarvan komt met eigen auto en neemt op en bij het strand de nodige, flink ver pakte versnaperingen tot zich. Wegman ziet geen mogelijkheid aan de zo ontstane afvalberg en luchtverontreiniging erg veel te doen. „Dat is meer een kwestie van mentaliteit." Dat neemt niet weg dat Wegman wel het openbaar vervoer probeert te bevorderen. De politie heeft ook bij de aanleg van wegen een ad viserende taak. „Dan kun je dus bewust bussen voorrang geven boven auto's." Ook in eigen huis stelt de po litie orde op zaken. De koffie wordt in een stenen kop gepre senteerd, maar met plastic le peltje en melkpoeder in een zakje. „We zijn er nog niet. De komende maanden gaan we onszelf flink doorlichten. katwijk» De gemeente Katwijk gaat gekleurd en ongekleurd glas gescheiden van elkaar inza melen. Er komen op de in zamelpunten drie bakken te staan: een voor wit, een voor groen en een voor bruin glas. Als glas niet gescheiden wordt ingezameld, kan er via omsmelting alleen ge kleurd glas worden ge maakt. Als wit glas apart wordt ingezameld, kan van hiervan weer wit glas wor den gemaakt. De nieuwe inzamelme- thode gaat op 1 mei in. Het succes van het omsmelt- proces voor hergebruik is sterk afhankelijk van de mate van verontreiniging. Tegelijkertijd met de invoe ring van het drie-kleuren- systeem, vraagt de gemeen te haar burgers nog eens extra hierop te letten: geen deksels, papieren zakken of aardewerk in de glasbak. 'Special agent' Dale Cooper uit de Amerikaanse TV-se- rie Twin Peaks raakte welhaast in hogere sferen wan neer hij de geur van de douglas opsnoof. De naald boom die vooral in het noordwesten van de VS voor komt en daar soms meer dan honderd meter hoog wordt, was voor hem het symbool van pure schoon heid. De toekomst van diezelfde boomsoort in Neder landse natuurbossen staat nu op het spel. Het ministe rie van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft al thans geen moeite met het kappen van de douglas. Dat zou passen in het beleid om de uitheemse bomen in Nederland verder uit te dunnen. Onlangs nog riep de Bosraad staatssecretaris Gabor in een brandbrief op er voor te waken dat de exotische bomen volledige uit het Nederlandse bos verdwijnen. Het adviesorgaan noemt de douglas nog altijd een aan winst voor het Nederlandse bos. Een woordvoerder van het ministerie benadrukt dat Gabor vooral doelt op de douglas in natuurbossen. In de zogeheten produktiebossen (bedoeld voor de hout winning) mag deze exoot gewoon blijven staan. De Bosraad vindt dat antwoord te mager. „Je moet steeds weer de afweging maken of het wel verantwoord is om bijzondere bomen te kappen. Of het nu om een natuur- bos gaat of om een bos waarin kan worden gerecreëerd en dat geschikt is voor de houtproduktie", aldus de zegsman van de Bosraad. Bij Staatsbosbeheer in Driebergen, dat onder de ver antwoordelijkheid van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij valt, wordt er op gewezen dat in toekomstplannen zelfs wordt uitgegaan van een toe name van de douglas in de produktiebossen. „Maar daarbij past het inderdaad in ons beleid om natuurbos sen zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat terug te brengen. En dus hebben wij minder moeite met het I kappen van de douglas." Edwin Huge, 'special agent' bij Staatsbosbeheer in I het gebied tussen Zandvoort en Den Haag zal zijn 'ba- zen' niet afvallen. Het weerhoudt hem er echter niet van zijn grote voorliefde voor de douglas uit te spreken. „De geur alleen al is heel bijzonder", vindt ook Huge. De boswachter legde in zijn studietijd zijn bewondering j voor de 'Pseudotsuga menziësii (de Latijnse naam voor de douglas) ooit neer in een scriptie. „Het is een van onze mooiste naaldhoutsoorten. Uiterlijk lijkt hij het meest op de fijnspar, maar hij is losser van opbouw, de takken hangen niet zo droevig en de kleur van de zach te naalden is helder en fleurig", schreef Huge destijds. De douglas is in Nederland vooral te vinden op de Veluwe en in Drenthe. In de Leidse regio komt deze naaldboom niet of nauwelijks voor. Een grutto rust uit op een paal. foto martijn dejonce akersloot richard mooyman In de Zaanstreek zullen 335 paar grutto's het veld moeten ruimen voor een gepland nieuw moeras. „Dat valt dus allemaal wel mee. We moeten de nega tieve effecten van moerasvor ming niet overdrijven", aldus de Noordhollandse consulent drs. J. van Beek van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Van Beek was onlangs een van de sprekers op een studie dag over de toekomst van veen- weidegebieden in Noord-Hol land. Hij verdedigde daar de plannen van zijn ministerie om enkele Zaanse polders te veran deren in een groot moeras, dat goedkoper te beheren is en zeldzame moeras- en rietvogels moet huisvesten. Het plan is allesbehalve en thousiast ontvangen. Zo willen natuurbeschermers en de pro vincie Noord-Holland dat moe rasvorming niet ten koste gaat van beschermde weidevogels als de grutto, die broeden in open graslanden. Ook waar schuwen ze voor het verdwijnen van het typisch Hollandse pol derlandschap, met zijn grazige weides, sloten en vergezichten. Van Beek probeerde de 270 aanwezigen - onder wie veel na tuurbeschermers en boeren - gerust te stellen. „We willen moerasvorming op zeer beperk te schaal. In de rest van de ge bieden kunnen de weidevogels gewoon blijven broeden. Het is ook nog niet allemaal beklon ken. We werken aan een com promis." Hij relativeerde de betekenis van de Noordhollandse polders voor de grutto, die wordt be schouwd als de 'koning der wei devogels'. In heel Nederland broeden 90.000 paar grutto's, zo'n tachtig procent van de to tale Europese populatie. „Daar- j van broeden er 12.000 in Noord-Holland. De 335 paar die verdwijnen, vormen slechts drie procent van de Noordhollandse populatie." Maaien Bovendien kunnen de grutto's volgens hem terecht in andere weidevogelgebieden, mits die vogelvriendelijker worden be- j heerd. In de Eilandspolder zou- I den er door een aantal maatre- I gelen - zoals later maaien - al 120 paar grutto's zijn bijgeko- men. Volgens Van Beek geeft het rijk jaarlijks ruim 3,5 mil joen gulden uit voor de be scherming van Noordhollandse weidevogels. Dit in de vorm van vergoedingen aan boeren om I hun land minder intensief te ge bruiken. Directeur J. Teeuwisse van de Stichting Het Noordhollands Landschap wees erop dat de weidevogelstand de laatste de cennia is gehalveerd. Dit is vol- j gens hem vooral een gevolg van de intensivering van de land bouw. „We willen daarom niet dat de beste overgebleven veen- weidegebieden worden opgege- ven voor moeras." Teeuwisse waarschuwde ervoor alleen te denken in termen van 'grutto rendement': de kosten die na tuurbeheerders per legsel moe ten maken. „Zoveel mogelijk I grutto's kweken tegen lage kos ten kan het beste in volières." De agrariërs toonden zich niet blij met natuurbeschermers die zelf gaan boeren om weide vogelgebieden in stand te hou den. Zo heeft Natuurmonu- menten plannen om in het Wormer- en Jisperveld een groot veebedrijf te beginnen. Dit is volgens de organisatie noodzakelijk omdat steeds meer boeren er de brui aan ge ven en het gebied dreigt dicht te groeien. leiden monica wesseling De wandelpaden in Zuid-Hol land zijn in toenemende mate slecht toegankelijk voor wan delaars. Het komt steeds vaker voor dat de eigenaar van zo'n pad, wandelaars de toegang weigert. Ook illegaal in bezit nemen van de paden is sche ring en inslag. Dat zegt de stichting Op Lemen Voeten, die opkomt voor de belangen van wandelaars. De stichting heeft een nieu we Provincie Voetwijzer 1 uit gegeven: een boekje waarin wandelingen in de provincie staan beschreven. In de vorige voetwijzer was een wandeling langs de Kagerplassen opge nomen. „Maar die hebben we moeten laten vervallen. De boeren maakten het de wan delaars onmogelijk om over de kaden van de plassen te lo pen", zegt J. Burger van Op Lemen Voeten. Zijn stichting maakt zich grote zorgen over de toekomst van het wandelnet van Neder land. Er verdwijnt steeds meer natuur en de oj^pervlakte as falt neemt dagelijks toe. Voor wandelaars is asfalt niet inte ressant: die willen kleine paad jes door het groen. Burger zegt dat steeds vaker particulieren zoals boeren de stukjes pad bij hun land trekken en vervol gens tot verboden gebied ver klaren. „Ook mensen die uit de stad komen en riant buiten gaan wonen hebben veelal de neiging hun lapje grond voor iedereen af te sluiten. De ge meenten treden er niet tegen op. Zeker in gemeenten waar agrarische belangen prevale ren is de animo daarvoor mi niem". Burger is overigens allerzins tevreden over de inspannin gen van de provincie Zuid- Holland. Deze provincie heeft een zogeheten groen netwerk uitgezet: een verzameling wandelpaden, kanopaden en fietsroutes. Van de vijftien dagwandelingen die in het werk zijn opgenomen, is het merendeel door de provincie uitgestippeld. „De provincie probeert de paden open te houden, maar staat machte loos. Niet alleen omdat er te gen een kwaadwillende land eigenaar nauwelijks iets valt uit te richten, maar ook omdat het beheer van de paden steeds vaker aan gemeenten worden overdragen. En die gooien er nogal eens met de pet naar", stelt Burger vast. Noord-Holland en Utrecht kunnen aan Zuid-Holland een voorbeeld nemen: „Geen en kele andere provincie neemt zelf zoveel initiatief om het wandelen, fietsen en kanoën te stimuleren." De wandeling langs de Ka- gerplas is vervallen. Daarvoor in de plaats is er een wande ling door de binnenstad van Leiden uitgestippeld. Nieuw is bovendien een aantal wande lingen in Vijfheerenlanden. De nieuwe Provincie Voetwijzer 1 is gisteren uitgereikt aan milieugedeputeerde Van der Vlist van Zuid-Holland. Waar denkt u het eerste aan bij het woord milieu? Dat we met z'n allen realistisch moeten blijven en vooral niet moeten overdrijven wat betreft de angst voor milieuvervuiling. Ik vind dat het een en ander in de juiste proporties moet wor den bekeken. Wat is uw favoriete natuurge bied in deze omgeving? Los van de Keukenhof vind ik het plassengebied in algemene zin fraai. Net als het IJsselmeer vanwege zijn beeld van rust en orde. Lekker weg uit wilde ge woel. Waar stoort u zich het meest aan in het milieu? In elk geval niet aan de 50.000 mensen per dag in Keukenhof die na afloop nauwelijks rom mel achterlaten. Wél stoor ik me aan de vervuiling en verloe dering in de steden. Wat doet u zelf aan het milieu? Ik probeer rekening te houden met anderen en tracht overbo dige aankopen achterwege te laten. Voorts probeer ik de na tuur te ontzien door te compos- teren. Schenkt de overheid voldoende aandacht aan het milieu? Ik vind het zelfs iets overdreven. De politiek maakt volgens mij misbruik door belasting te hef fen onder het mom van milieu heffing terwijl niet alles aan het milieu ten goede komt. Oppas sen dat het geld niet, zoals bij voorbeeld bij de motorrijtuigen belasting, voor andere zaken wordt gebruikt. De overheid mag niet onder het woordje milieu, omdat dat zo lekker ligt bij het publiek, het gat in de be groting dichten. Wat vindt u van kernenergie? Indien goed onder controle, is H. Koster in zijn geliefde Keukenhof. het in de toekomst de redding van de natuur. Gebruik op grote schaal van natuurlijke grond stoffen zoals olie en steenkool vervuilen te veel en dan kan kernenergie het antwoord zijn. Wat is uw grootste zorg? Ik heb niet direct een zorg. We kunnen op deze voet doorgaan. Er is dank zij zo n twintig jaar extra zore voor het milieu weer een betere flora en fauna. Er zijn duidelijk meer vlinders en sloten worden schoner. Belang rijk is dat het bomenbestand in zijn totaliteit op een normale manier wordt onderhouden. Hoe staat u tegenover de kritiek op het gif dat bij de bollenteelt wordt gebruikt? De kritiek is ongenuanceerd. Het is een doodsteek in de rue van de bollentelers. Het vak is volop bezig en zit voortdurend met diverse instanties om tafel. Laat u de auto wel eens staan? Ik pak wel eens de fiets, al is dat niet overdreven. Ik probeer wel het alleen in de auto rijden te voorkomen. Gezamenlijke rit ten ontlasten het verkeer. Wat wilt u verder nog kwiit? De rode draad door mijn ver haal is laten we met z'n allen geen paniek maken. De situatie is echt niet slecht. Door verfijn de apparatuur wordt er steeds meer ontdekt en dan makkelijk toegeschreven aan een steeds vuiler wordend milieu en dat zorgt weer voor nieuwe paniek. Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. In de rubriek '10 over Groen' worden wekelijks tien wil lekeurige vragen over het milieu gesteld aan min of meer bekende regiogenoten. Deze week het woord aan H. Koster, directeur van de Nationale Bloementen toonstelling Keukenhof In lissn.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 26