Kappers vechten voor voortbestaan 3igen baas 'Wij beginnen waar de bouwmarkt ophoudt' Stand van Zaken 'In opleiding leer je alleen het vak' Leidse winkeliers zien niets in bezorgboot VRIJDAG 23 APRIL 1993 Economische groei Westen valt tegen DEN HAAG «JAN KUYS De economische ontwikke ling in de regio Leiden/Bol lenstreek toont een beperk te groei. Volgens gisteren gepresenteerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bedraagt de gemeten groei over de jaren 1987 tot 1992 zo'n 5,9 procent, tegenover een ge middelde landelijke groei van 5,4 procent. Opvallend is dat de hoogste groei wordt gemeten in het zui den en het oosten van het land. Vooral in het westen en het noorden valt de eco nomische ontwikkeling te gen. Volgens een verklaring van het CBS is de stagnatie in het westen onder meer te wijten aan een afslankende overheid. Ook verstop pingsverschijnselen in de Randstad zijn volgens de uitleg van het CBS schuldig aan de relatief beperkte groei van de economie. Het CBS heeft de regio nale economische ontwik keling gemeten op basis van het Bruto Regionaal Produkt (BRP). Dat geeft de toegevoegde waarde van bedrijven en overheid, ge meten aan de hand van de prijsontwikkeling in de re gio's. Volgens deze cijfers blijft zelfs de economische ontwikkeling van Groot- Amsterdam (inclusief Schiphol) achter bij het lan delijk gemiddelde. Daarbij moet in acht wor den genomen dat iedere Amsterdammer in 1991 zo'n 23 procent meer aan toegevoegde waarde produ ceerde dan de gemiddelde Nederlander. Voor een deel is dit het gevolg van het feit dat veel werknemers in Amsterdam buiten de stad C O IV' M- N Perspectief In een tijd dat de politiek zich in allerlei bochten wringt om het laatste restje creativiteit uit te per sen in weer een nieuwe bezuinigingsronde, ont staat een lichte paniek bij veel werkzoekenden. De afne mende vraag in de meeste bedrijfstakken, soms zelfs ge paard met grote saneringsrondes, heeft onder meer tot gevolg dat het aantal sollicitanten op die paar vacatures die er nog zijn, soms extreme proporties aanneemt. De ruime keuze uit een groot aanbod leidt weer vaak tot het verhogen van de selectie-eisen. We willen toch allemaal de beste kandidaat op onze vacature? Een gevaar dient zich aan als door de vele reacties de eisen bij een vacature niet meer in de pas lopen met de inhoudelijke zwaarte van de functie. De kans dat een nieuwe medewerker, nadat de inwerkperiode voorbij is en hij/zij enige tijd de fuctie heeft uitgevoerd zich gaat vervelen is niet ondenkbaar. Prima, als binnen de orga nisatie sprake is van een loopbaanbeleid en werknemers met meer capaciteiten kunnen doorgroeien naar een hen passend niveau. Ook prima als de vraag op de arbeidsmarkt dusdanig is dat de werknemer met de verkregen ervaring elders de volgende stap in de loopbaan kan zetten. Maar het gaat beslist fout in een organisatie waar geen doorgroeimoge lijkheden zijn. Of als door een stagnerende economische groei de doorstroming op de arbeidsmarkt afneemt. De werknemer die lange tijd onder zijn of haar niveau werkt, loopt het gevaar gefrustreerd te raken en zelfs zijn of haar omgeving te frustreren. Een basis voor een mo gelijk conflict in de toekomst is gelegd. De werkgever die dacht een goede koop te hebben gedaan kan op termijn gaan investeren in motivatieprogramma's of in het erg ste geval in afvloeiingsregelingen. Aan de andere kant dient ook de sollicitant zich bewust te zijn van de eigen mogelijkheden en beperkingen. Ide alen in gewenste functies zijn prima, als je ook bereid bent in het behalen van je doel te investeren. Dit houdt in dat je startfunctie een andere kan zijn dan je uiteinde lijke doel. Door de ervaring en/of het volgen van cursus sen naast het werk kan je je doel, op termijn, bereiken. Waar het om gaat als je onder je niveau werkt, is dat je functie perspectief biedt op een verdere ontwikkeling. Werkzoekenden door middel van sancties dwingen functies te aanvaarden die geen perspectief bieden is korte-termijn-denken. De werkgever en de werknemer komen uiteindelijk bedrogen uit Bezuinigen om het bezuinigen, waarbij alleen gekeken wordt naar aantallen uitkeringsgerech tigden die 'best aan net werk kunnen' en aantallen banen, voorzover die cijfers enigszins bij elkaar in de buurt kunnen ko men, is thcorische gepraat. Mee gewogen dient te worden of het werk een toekomst biedt, anders Karen van Grunsven, wordt de rekening alleen maar directeur van het Ar iater gepresenteerd. beidsbureau Leiden Exclusieve badkamers bij Leidse groothandel Sjartec Gouden kranen voor miljonair- sjachten ter completering van unieke speciaal ontworpen was tafels, kostbare whirlpools en exclusieve Italiaanse tegels. Het hoort allemaal tot het assorti ment van de Leidse groothandel in sanitair Sjartec. Kostbare badkamerinrichting trekt ook de aandacht in de showroom aan de Flevoweg. Maar als het aan directeur J. Sjardin ligt, moet duidelijk wor den dat gespecialiseerde bedrij ven als het zijne, die in principe via de installateurs leveren, ook een breed publiek het nodige te bieden hebben, „Wij beginnen waar de bouwmarkt ophoudt." Sjardin constateert dat de vakhandel het er, als het om pu bliciteit gaat, bij heeft laten zit ten in vergelijking met de bouwmarkten. „Iedereen weet dat je daar voor zo'n 200 gulden een badkuip kunt kopen. En met die prijs in gedachten komen mensen hier kijken. Wij kunnen op zich ook zo'n kuip leveren, zonder verde re service. Maar voor iets meer kunnen we ook een beter pro dukt leveren met de nodige na zorg. FOTO HIELCO KUIPERS bouwd kan worden zijn derge lijke villa's heel snel weg. Ik heb al meegemaakt dat we voor de tweede klant werkten in zo'n huis. Dan was het alweer door verkocht voor het was ge bouwd." Echt nieuwe klantenkringen voor badkamers ziet Sjardin verder nog in twee groepen: goedverdienende dertigers en 55-plussers die eenmaal uit de kinderen en zware hypotheken een behoorlijk besteedbaar in komen hebben. Zij zullen ge neigd zijn een badkamer naar eigen ideeën te verbouwen. Bovendien geven we mensen die hier komen kijken uitvoerig advies. We bekijken hoe zo'n huishouden er uit ziet, hebben ze een enkele wastafel nodig of een dubbele? Zo komen we tot een badkamerontwerp dat is toegesneden op iemands wen- Stapje voor stapje Sjartec, waar dertig mensen werken, maakte de afgelopen twintig jaar een gestage groei door. „Ieder jaar gaat dat stapje voor stapje", zegt Sjardin. On der de projecten die het bedrijf aanpakt zit 'gewone' woning bouw, in totaal zo'n 1200 hui zen. „Meer zullen wij niet gauw doen." Maar ook projecten in J. Sjardin in de showroom van zijn bedrijf aan de Flevoweg: „Als er gebouwd kan worden zijn villa's snel weg.' de utiliteitsbouw zoals bejaar dencentra, ziekenhuizen, ver zorgingscentra en politiebu reaus horen tot het werkterrein van Sjartec. In die algemene, kostenbewuste markten hoort het Leidse bedrijf tot de kleinere spelers, naast giganten als de Technische Unie, Vegro en Plie- ger. De groei zoekt het dan ook vooral in het individuele, gespe cialiseerdere werk. Zoals villap rojecten in onder meer War mond, Oegstgeest en Den Haag, maar ook in de individuele aan kleding van hotels en kantoren, de kostbare jachten of individu eel ontworpen dure huizen. In die categorie past in feite ook de betrokkenheid van het Leidse bedrijf bij de inrichting van Pa leis Noordeinde. „We zijn eigenlijk meege groeid met de wensen van de klanten. Twintig jaar geleden kwam voor het eerst de vraag om een gouden kraan. Dat was voor een jacht dat voor Henry Ford werd gebouwd bij Van Lent op de Kaag. Op een gege ven moment wordt zoiets mo de, maar we hebben nog veel extremere dingen gezien zoals een jacht waarvan de waterlijn vijf centimeter zakte toen al het marmer voor de afwerking aan boord werd gebracht." Ter illu stratie laat hij kleurrijke brochu res van uitbundig gemeubileer de miljoenenjachten zien. Aan boord van de 'Easy to love IV* en 'Le Pharaon' zijn kosten noch moeite gespaard om het de opvarenden naar de zin te maken. Over de duurdere bouwpro jecten in de Randstad merkt Sjardin op dat de vraag erg groot is. „De locaties zijn het grootste probleem. Als er ge- De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Maarten de Fockert, fysiotherapeut aan de Cor Gordijnsingel in Leiderdorp. 5T k heb vroeger wel gedacht over I een eigen praktijk, maar ik wilde .JL. vooral een goede fysiotherapeut worden. Zonder alle problemen van het zelfstandig zijn. Ik wilde toen het liefst in een ziekenhuis werken, je kunt er veel le ren, cursussen volgen. Uiteindelijk is dit een vak in ontwikkeling dat je voor een deel in de praktijk moet leren. In plaats van in een ziekenhuis, kwam ik terecht bij een praktijk in Amsterdam, waar ik zeven jaar heb ge werkt. Daar had ik toch ook veel mogelijk heden om mezelf te ontwikkelen. De be trokkenheid van collega's was groot en ik heb cursussen gevolgd voor manuele thera pie, sportfysiotherapie en podologie. Bij dat laatste gaat het om de samenhang tussen de stand van de voeten en de houding. Een andere reden om niet direct aan een eigen praktijk te denken waren de beper kingen die de ziekenfondsen vanaf de jaren tachtig doorvoerden. Zij vergoeden sinds dien een vastgesteld aantal handelingen per bestaande praktijk. Ik heb hier ook geen contract met een ziekenfonds en ik moet het hebben van particuliere patiënten. In Amsterdam werd ik op een gegeven moment voor de keus gesteld me te asso ciëren. Daar voelde ik toen niet veel voor, maar het was wel reden om te bedenken wat ik op langere termijn wilde gaan doen. Familie die hier woont wees toen op de plannen voor dit gebouw, waar ook een apotheek in zou komen. Een praktijk voor fysiotherapie paste daar goed bij. Het bleek bovendien dat de bestaande praktijken hier wachtlijsten hadden. Die zou ik dus niet in de wielen rijden met een 'wilde' vestiging. De huisartsen voeren hier een open verwijsbeleid, patiënten kunnen zelf kiezen naar welke fysiotherapeut ze wil len gaan. En Leiderdorp telt een relatief groot aantal particulier verzekerden. Ruim 53 procent van de bevolking is particulier. Landelijk is dat dertig procent. Maar daarbij speelt niet alleen inkomen een rol. Er wo nen hier veel ambtenaren, personeel van de universiteit en het AZL En dat zijn allemaal mensen die niet onder het ziekenfonds val len. Ook iemand die bij de reiniging werkt hoort daarbij. Voor ik begon heb ik een ondernemings plan gemaakt. Dat voorzag erin dat ik de eerste tijd nog een paar dagen per week in Amsterdam zou blijven werken. Maar nadat ik in september was geopend, ben ik daar in november al mee gestopt. Toen al had ik het aantal patiënten dat ik had voorzien om zelfstandig te werken. Bovendien werkt in-. Eenderde van de 9600 zaken in Nederland moet verdwijnen Eenderde van de ongeveer 9600 kapperszaken in Neder land moet verdwijnen. Door de wildgroei in de afgelopen jaren kunnen veel zaken het hoofd nauwelijks meer bo ven water houden, zo meent het kappersadviescentrum in Eerbeek. Ook tussen Leidse kappers woedt een hevige concurrentiestrijd. ERIC JAN WETERINGS In de afgelopen jaren kwamen er in Nederland meer dan 1000 zaken bij, terwijl de omzet in de branche ongeveer gelijk bleef met 1,5 miljard gulden. Het on afhankelijke raadgevend bureau in Eerbeek becijferde dat de Ne derlander gemiddeld 98 gulden per jaar aan de kapper uitgeeft. Dat is zo weinig dat de prijzen met meer dan een kwart om hoog kunnen. Alleen met spe ciaalzaken zou het goed gaan, meent het centrum. De afgelopen jaren vestigde zich ook in Leiden een groot aantal nieuwe kappers. Er is een felle concurentiestrijd uitgebro ken, maar weinig kappers willen toegeven het moeilijk te heb ben. „We zijn gewoon met te veel", zegt de uitbater van een 'hairshop' die niet met zijn naam in de krant wil. „Het gaat klote met het haargebeuren. maar dat zullen maar weinig ondernemers toegeven. Ik ver wacht dat het komende half jaar flink wat zaken het loodje zullen Ook de FNV heeft sombere geluiden laten horen. De eerste werkloze kappers zouden zich al bij de bond hebben gemeld. De werkgeversorganisaties AN- KO en EKB zijn minder somber. Zij houden de gemiddelde om zetdaling op drie tot tien pro cent. Deze daling zou goedge maakt kunnen worden door 'betere kwaliteit' te bieden, meent het Eerbeekse kappers centrum. Verschillende Leidse kappers zijn het daar mee eens. Gespecialiseerde zaken zouden de toekomst hebben, ten koste van de 'gemengde' salons. „ledereen roept natuurlijk dat het goed gaat", zegt de man die de uitzondering op de regel vormt. „Laat ze maar lekker lul len en kijk over een half jaar maar eens welke zaken er nog over zijn. Ik denk dat je mij dan niet meer hoeft te bellen. Mens spreekt op symposium at op 7 mei wordt gehouden in het Leidse Academiegebouw aan het Rapenburg 73. Het symposi um is georganiseerd door de Leidse afdeling van Thinktank, een vereniging voor jonge onder nemers met een academische opleiding. Naast de inleidingen van Mens en Robles staan er vier workshops op het programma: over intellectueel eigendom, fi nanciering, businessplannen en belastingzaken. Deelname is gra tis, wel is het noodzakelijk dat belangstellenden zich tevoren aanmelden: 070-3654566. Thinktank is er om contacten tussen ondernemers te leggen, zo vertellen de Leidse bestuursle den Hans Hintten (vierdejaars student rechten) en Arjaan van den Berg. ..I let blijkt todl OU een aparte groep te gaan", zegt afgestudeerd bednjfskundigr Van den Berg, die zelf in spelle tjes handelt. Thinktank is in eer ste instantie opgezet om acade mici aan te moedigen voor zich zelf te beginnen en om hen daar bij aan contacten te helpen. Aan vang 13.00 uur. middels ook mijn vriendin, die ook fysio therapeut is mee. Het loopt dus veel beter dan verwacht. We zijn inmiddels ook met nevenactiviteiten begonnen, waarvoor we een speciaal ingerichte zaal hebben. Een hardloopschool, training voor triathleten, maar ook voor mensen die nooit aan sport hebben gedaan en bang zijn daar zo maar mee te beginnen. Het hebben van een eigen praktijk heeft me een bepaald wantrouwen bijgebracht. Je moet afspraken met bijvoorbeeld aanne mers en banken goed vastleggen. Een bank wees het krediet dat we aanvroegen simpel weg af omdat ze onze aanvraag niet goed hadden gelezen. Toen ik daama naar ande re banken stapte, kon ik kiezen met wie ik in zee ging. Bij de verbouwing van het pand liet een tweede aannemer blijken dat hij de zaak ook nog wilde bekijken. Dat vonden we goed en later bleek dat hij daarmee een formele inschrijving had gedaan. Toen de praktijk al was geopend, moesten we offer tekosten betalen. Aan dat soort dingen wordt tijdens je opleiding geen aandacht besteed. Dan gaat het alleen om het vak en niet om de bedrijfsvoering." TEKST RUDOLF KLEUN FOTO HIELCO KUIPERS Vrachten door Amsterdamse grachten AMSTERDAM/LEIDEN» ERIC JAN WETERINGS In Amsterdam is deze week de 'bezorgboot' gepresenteerd. Vijf leveranciers uit de voe dingssector gaan hun klanten bij wijze van proef over water in plaats van over de weg be voorraden omdat er voor vrachtwagens in de hoofdstad vaak geen doorkomen meer aan is. Hetzelfde probleem speelt in Leiden, maar Leidse winkeliers zien vooralsnog weinig in het idee. De bedrijven werken in Am sterdam samen in de Institu tionele Vers Combinatie (In- versco) en leveren dagverse le vensmiddelen aan grootver bruikers. Volgens woordvoer der P. Bredemeijer levert voor al het laden en lossen van vrachtwagens in Amsterdam steeds meer problemen op: „Onze chauffeurs komen later terug omdat ze langer vast staan. Daardoor wordt vervoer over de weg steeds duurder en daarom proberen we het nu over water." Het Leidse gemeentebestuur introduceerde enige tijd gele den plannen voor een 'transfe rium', een verzamelplaats in een buitenwijk. Om de bin nenstad te ontstoppen zouden bussen vanaf dat punt naar het centrum moeten pendelen met mensen en goederen. De reacties op dat plan waren ver deeld en ook het Amsterdamse initiatief wordt door Leidse winkeliers niet juichend ont vangen. Volgens woordvoerder Palm van de winkeliers uit de bin nenstad is het idee in Leiden niet uitvoerbaar. „De voor naamste winkelstraten hier zijn de Haarlemmerstraat en de Breestraat en die liggen niet aan water." Palm ziet meer problemen in de binnenstad: „Ie hebt hier aardig wat water, maar daar ligt een flink aantal vaste bruggen in." Koeling In Amsterdam werkt Inversco nauw samen met het gemeen telijk vervoerbedrijf, dat een speciale boot inclusief beman ning verhuurt. Deze boot be schikt over voldoende koeling en is volgens Bredemeijer gro ter dan de gemiddelde vracht wagen. Voorlopig worden er zeven tot acht grote, aan het water gevestigde Inversco- klanten mee bediend. Mocht die aanpak succesvol blijken, dan bestaat de kans dat de boot ook voor andere bedrijven gaat varen. „Op die manier druk je samen de kos ten en voorkom je dat iedereen met eigen boten door de grachten op pad gaat." oppert Bredemeijer. „We moeten uit kijken dat Amsterdam straks na autoluw niet ook nog eens botenluw wordt gemaakt." Die ontwikkeling lijkt in Lei den nog ver weg. Palm: „Het wordt hoe dan ook een kostba re zaak. Denk alleen maar eens aan de overslagplaatsen die je in de binnenstad BOU moeten aanleggen." De suggestie om daarvoor het stadhuisplein te gebruiken was nog niet bij nem opgekomen. „Het stad huisplein? Nou. de gemeente schijnt om ideeën verlegen te zitten wat daarmee moet ge beuren. Maar ik denk niet dat ze op dit voorstel zitten te wachten." In Amsterdam gaat het pro ject over een paar weken van start. In de tweede helft van het jaar moet duidelijk zijn of

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25