De oranje en blauwwitte voetbaljaargang in notedop Quick Boys is de onberekenbare factor In Katwijk gaat de zoon voetballen Katwijk - Quick Boys Nieuwe en oude records VRIJDAG 23 APRIL 1993 L 23 CHEF* AO VAN K Sinds afgelopen zaterdag is het ook officieel zeker. Ex celsior Maassluis en FC Lisse zullen Katwijk niet meer achterhalen. De strijd om het kampioenschap van de eerste klasse A is in derdaad geworden tot het Katwijks onderonsje dat al vroeg in het seizoen door velen is voorspeld. De oranje en blauwwitte voet baljaargang 1992 - 1993 in een notedop. KATWUK CERT-JAN ONVLEE De start van Quick Boys is rond uit overrompelend. Met hun vier treffers tegen Rozenburg (4-0 winst) zetten Gert Aande- wiel, nieuwkomer Martin Steen voorden, Fred Kanbier en Leen van der Plas direct vol aan. Quick Boys pakt door die over winning onmiddellijk de eerste plek op de ranglijst, raakt ver volgens een puntje kwijt aan Excelsior Maassluis (2-2), maar maakt dat 'foutje' goed door er zes overwinningen op rij op te laten volgen. „Dit Quick Boys is niet te stoppen," klinkt het na de 3-0 zege op DOVO in Veen- endaal. „De vedetten zijn nog lang niet volgevreten," is het verhaal na de 8-1 winst op Serooskerke. De tegen Zwart Wit '28 veilig gestelde eerste pe- riodetitel en de bijbehorende cijfers (8 gespeeld, 7 gewonnen, 1 gelijk, 0 verloren, 33 doelpun ten voor, 6 tegen) zijn er het overtuigende bewijs van: het is dit seizoen slecht peren eten met Quick Boys. Tweede En Katwijk? Waar hangt die tweede club uit die voetbalmaf- fe gemeente dan ergens uit? Wel, 'gewoon' op de tweede plaats. De ploeg van Cees Guyt en Arie Lagendijk heeft twee punten minder, maar ook een wedstrijd minder gespeeld. Het doelsaldo is eveneens impone rend (22-5), maar zoveel min der dat die eerste periode Quick Boys niet meer kan ontgaan. Maar Katwijk denkt na de twee tweede plaatsen in voorgaande seizoenen al lang niet meer uit sluitend in periodetitels. Het echte kampioenschap is het doel van de oranje-zwarten en daar mogen ze ook aan denken. Of Quick Boys nu een titel aan het seizoen '92-'93 overhoudt of niet, de blauwwitten zetten dit jaar in ieder geval weer een re cord in de boeken. Na deze jaargang staat Quick Boys immers te boek als de meest schotvaardige eersteklasser aller tijden. Het record was in handen van IJsselmeervogels (1984) en ACV (1986) met 71 doelpunten. Quick Boys scoorde nu al 74 maal en heeft nog twee wedstrijden te gaan. Quick Boys heeft daarbij de (schrale) troost dat een ander re cord niet zal worden gebroken. In het kampioensseizoen 1990-1991 vergaarden de blauwwitten uit 26 wedstrijden 44 punten. Het is een aantal dat dit jaar hooguit kan worden geëe- venaard. Door Katwijk, inderdaad. Als de Krom-bewoners de resterende twee partijen winnen, eindigen ze eveneens op 44 winstpunten. Een ander, mindèr prettig, maar wel zeer aansprekend re cord van Quick Boys staat eveneens op de tocht. De blauwwit ten, toen ook al getraind door Hans van der Zee, eindigden in de jaargang '86- 87 met maar liefst 41 punten toch nog op de tweede plaats (achter NSW met 42 punten), een positie nog nimmer door een ploeg met dat puntentotaal bezet. Dit sei zoen echter, kan dat record door (weer) Quick Boys of Katwijk worden geëvenaard, of zelfs worden 'verbeterd'. De mogelijk heid bestaat immers dat Katwijk en Quick Boys na de reguliere competitie met 42 punten op een gedeelde eerste plaats eindi gen. Een gang van zaken, compleet met een beslissingswedstrijd om het kampioenschap, die het Katwijks onderonsje dit sei zoen nog gedenkwaardiger zou maken dan het al is. Want in tegenstelling tot de eredivisie van het betaalde voetbal kan men in de eerste klasse A niet op doelsaldo kampioen worden. De kustkraker in cijfers Katwijk en .Quick Boys ont moetten elkaar tot nu toe zeven keer in eerste klasseverband. Katwijk staat een overwinning voor. Seizoen 1989-1990: Quick Boys - Katwi|k 1-1: Katwi|k - Quick Boys 0—1seizoen 1990-1991: Katwijk - Quick Boys 2-1; Quick Boys - Katwijk 0-0: 1992-1993: Quick Boys - Katwijk 2-3. Katwijk 7 3 2 2 8 7-6 Quick Boys 7 2 2 3 6 6-7 HUIDIGE STAND Katwijk 24 18 4 2 40 60-25 Quick B 24 16 6 2 38 74-26 Programma volgende week: Rijnsburgse Boys-Katwijk, Quick Boys-ARC. KATWUK ROB V Quick Boys is nog steeds niet uit te vlakken als kampioenskandi daat. De ploeg van Hans van der Zee was dit seizoen wissel vallig, kende pieken en dalen. Maar nu het in deze voetbal- klassieker op de allesbeslissen- de eindsprint aankomt, zitten de blauwwitten nog steeds van voren. Met een paar goede be nen. ook dat nog. De landskampioen is de on berekenbare factor in de titel strijd. Al vaak lag Quick Boys in de afgelopen weken uitgeteld in de touwen. Maar steeds krab belden de weerbarstige voetbal lers overeind en hielden uitzicht op een succesvol slot. Als Quick Boys deze competitie 'in stijl' wil afsluiten moet het morgen een paar minuten voor tijd een 0-1 achterstand tegen Katwijk nog even snel ombuigen in een 2-1 overwinning. Volgens de aanhangers van de w Katwijk moet het geluk de achtervolgers uit Zuid toch een keer in de steek laten. Dat zal ook best wel eens gebeuren, maar als het nog een paar da gen aanhoudt, kijkt men op De Krom waarschijnlijk toch vreemd op. Wat hier maar ge zegd wil zijn: Quick Boys is een kat in het nauw die rare spron gen maakt. Katwijk heeft voor aanvang van de wedstrijd de beste pa pieren. Twee punten voor sprong en het thuisvoordeel. Maar dit kampioenschap van de eerste klasse A dat tevens het kampioenschap van Katwijk' is, kent zijn eigen ongeschreven wetten. Op zo'n dag als morgen zijn alle bespiegelingen zinloos en is de bal ronder dan ooit. Culturen Katwijk - Quick Boys is een bot sing tussen twee verschillende ploegen. Twee clubs ook met totaal verschillende culturen. Zoals Ajax en PSV nooit hetzelf de zullen worden, zo zullen ook Katwijk en Quick Boys nooit op elkaar gaan lijken. Het zijn twee aanvallend ingestelde teams, die in de top van het zaterdag- voetbal thuishoren en steeds weer kampioensaspiraties koesteren. Maar de speelstijlen van beide ploegen zijn verschil lend. Katwijk is de laatste jaren on- Hans van der Zee. foto archief KATWUK ROB ONDERWATER Het toekomstbeeld van de zoon ligt in de gemeente Kat wijk vast. Of de ouders dat nu willen of niet; hij gaat voet ballen. Dat is gewoonte en in Katwijk hecht men nog altijd zwaar aan tradities. De bore ling heeft het levenslicht nog niet aanschouwd of het shirt hangt reeds in de kast. Nu was de keus vroeger makkelijk. Quick Boys was in het vissersdorp de absolute alleenheerser. Katwijk hing er een beetje bij, dus werd het blauwwit vaker om de schou ders gehangen dan het oran je-zwart van Katwijk. Dat nu is verleden tijd. Katwijk telt mee, al heeft Quick Boys nog steeds de meeste aanhangers. Maar het verschil wordt klei ner. En de rivaliteit heviger. Dat maakt het Katwijks voetbal de laatste tijd zo leuk. Aller eerst is er natuurlijk de hoge kwaliteit van het spel. Maar het is de liefhebbers allang duidelijk dat het hogeschool- voetbal niet alleen door Quick Boys wordt gespeeld. De w Katwijk swingt ook, maar dan op een andere ma nier. En de aanhangers vin den het prachtig. De oranje- zwarte supporters-schare groeit, want succes heeft aan trekkingskracht. Sympathie De Katwijkers die vroeger sympathie koesterden voor oranje-zwart, maar nimmer kwamen kijken, staan nu voor aan de rij. Lachen het hardst als Quick Boys een keer heeft verloren en schel den ongenuanceerd als blauwwit in de laatste minuut weer eens een kunstje heeft geflikt. Dan klaagt De Krom over dot Quick Boys, dat al tijd geluk heeft. De aanhang van de v.v. is ongeduldig. Quick Boys deed er 25 jaar over om weer eens een titel te grijpen, maar de supporters van Katwijk vin den dat het na vier jaar eerste klasse nü al de hoogste tijd is voor een prijs. Die gedachte is best begrijpelijk. Sinds de oprichting leeft de club in de schaduw van het grote Quick Boys. Nieuw Zuid was num mer één. dan kwam er een hele tijd niets en dan pas Kat wijk. En wat is er dan mooier om die grote broer de les te lezen en in één keer uit de schaduw te treden. Sommige oranir /w.irtrn /i|ii url hcrl zeker van hun zaak. Zij ver speldden zaterdag in het hol van de leeuw, (voorafgaand aan Quick Boys-Zwart Wit) een stencil, met voor Quick Boys vernietigende teksten. 24 april a.s. wordt door de ge meente Katwijk het rouufase- team voor de eerste keer in werking gesteld Welke tot doel zal hebben troost te brengen en medele ven te betuigen aan de Quick Boys-supporters na het zo tra gisch treffen tussen de plaat selijke voetbalt •erenigingen Katwijk en Quick Boys Bovengenoemd rouwteam zal worden uitgerust met papie ren zakzoeken, merk 'Page', 12 pakjes per pak, waar zo nodig zullen er ook rollen aanwezigzijn Men is van gemeentezijde bang dat dit rouwproces nog lang kan gaan duren en een trauma zal veroorzaken Bij Quick Boys kijken ze nog steeds een tikkeltje onwennig tegen de situatie aan W.mi de vijand heette tot voor kort Rijnsburgse Boys. De uien tellen echter niet meer mee. Nu is daar intvns Katwijk, het voormalige onderdeurtje uit het vissersdorp. Dat is even Gelukkig is er sprake van een gezonde rivaliteit. Over en weer worden er wat spcl- deprikjes (T. Blik doopt zijn pen in het blauwwitte sup portersblad immer in het azijn) en wat onschuldige stencilt jes uitgedeeld. Tot hardhandige aanvaringen is het nog niet gekomen. In Kat wijk is de beleving nog 'puur Dat de derby net gesprek van de dag is in het dorp, mag duidelijk zijn. Voetbal is voor de Katwijker een uitlaat klep. Het dorp heeft ook ver der niets om zich (sportief) druk over te maken. De bas ketbaldames van Grasshop pers doen het goed, maar be klagen zich immer over de geringe belangstelling in Cleijn Duin. Voetbal is nummer één. Als je zelf niet speelt, dan ga je kijken. Met vrienden en/of familieleden. Altijd op dezelf de plaats mei dCWlHe mui sen. En een dag later, na kerktijd, wordt WCdttlIJd nog een keer in familie kring geanalyseerd. Soms is ook de kerk direct betrokken bij het inagist lie balspel. Vorig seizoen hing lohan Jonker zijn voetbal schoenen vanwege zijn ge loofsovertuiging aan de wil gen. Dat baarde opzien, ook in de kerk. Want een Katwijk- se dominee beweerde d u sport en geloof juist uitste kend met elkaar te combine ren zijn. Hoe dan ook. voetbal leeft in Katwijk. En dat zal altijd zo blijven. der trainer Arie Lagendijk als collectief sterk geworden. De Leidse oefenmeester ging bij zijn rentree aan de kust (hij was eerder in de bollenstreek al eens werkzaam bij Quick Boys en Rijnsburgse Boys) tijdelijk terug naar de basis. Hij bracht bij de toenmalige tweedeklasser het kaatsen over de grond erin en al snel werden de vaste patroon tjes op het veld zichtbaar. Jaren later wordt het combi natiespel van Katwijk (inmid dels eersteklasser) bij vlagen in perfectie uitgevoerd. De aanval ler komt 'in de bal', legt terug op de opkomende man, die op zijn beurt de reeds gestarte middenvelder het gat in stuurt. En zo zijn er nog wel wat patro nen denkbaar die het spel van de oranje-hemden karakterise ren. Het winnende doelpunt in de laatste Katwijkse kraker op Nieuw Zuid (2-3) was een ty pisch voorbeeld van het combi natievoetbal dat Lagendijk er in bracht. Zwaan Door de komst van de bonkige Hans Zwaan als centrumspits hoefde het systeem niet te wor den aangepast. De ploeg had er gewoon een alternatief bij. Als het puur voetballend niet lukte, kon altijd nog met de lange pass het hoofd van de lange Zwaan worden gezocht. Want natuur lijk speelde Katwijk veel wed strijden waarop de wgre identi teit niet werd getoond. Maar wat in dat soort duels opviel was dat elke speler altijd garant staat voor een bepaald niveau. Als de paradepaardjes Kees Krayenoord, Marco de Ridder of Pim Langeveld eens een keer hun dag niet hebben, vallen zij terug tot een basisni veau waardoor de ploeg als ge heel er niet onder lijdt. Dan komt het 'weinig-balverlies-sce- nario' in beeld en kiest Katwijk voor niet-verliezen in plaats van winnen. Lagendijk accepteert wel een keer 80 procent inbreng van een speler, maar geen twintig pro cent. Dat is immers niet meer goed te maken door een ploeg genoot. Bovendien houdt La gendijk van georganiseerd voet bal met duidelijke 'werkafspra ken'. Een speler die verzuimt zijn taken uit te voeren is een dissonant. Het klinkt allemaal klinisch en weinig emotioneel, maar de spelvreugde is er be paald niet minder om. De spe lers weten wat ze aan elkaar hebben. De w Katwijk kan daarom wel eens een mindere dag beleven, nooit zullen de oranje-hemden als team door de mand vallen. Gekortwiekt We zijn hier bij het grote ver schil met de rivaal. Quick Boys staat weliswaar bekend om de veerkracht en vechtlust, maar is toch vooral een ploeg die leunt op de individuele kwaliteit van enkele spelers (Steenvoorden, Van der Kleij, Otte. Aandewiel. Kanbier). Als die hun dag niet hebben is Quick Boys ook echt gekortwiekt en in nood. Het is een beetje het Romario-effect van PSV. Scoort hij niet dan wordt het allemaal heel erg moeilijk voor de rest. Spelers uit vorm kunnen het team erger benadelen dan no dig is. Een Frenk van der Kleij die zijn dag niet heeft (en vol gens het eigen publiek is het el ke week maar weer wachten of 'die rooie donder' het te pakken heeft) is zelfs een aap op de rug van de andere spelers. Hij krijgt de bal voor een 'kaats' maar staat hem niet af en vertraagt nodeloos. Hij verwaarloost bij balverlies zijn verdedigende werk en kruipt niet terug 'in de zone' om zijn man op te van gen. Van der Kleij is een beetje typerend voor het wisselvallige Quick Boys van dit seizoen. Hij kan zijn teamgenoten het ge voel geven dat ze met twaalf man spelen, en de week erop Arie Lagendijk. foto archief alsof ze er eentje tekort komen. Voor trainer Hans van der Zee is het moeilijk daar een wed strijdanalyse op te baseren. Het voorbeeld heet overigens Van der Kleij, maar er zijn meerdere namen invulbaar. Na tuurlijk draait Quick Boys weer een goed seizoen met zelfs een record aantal doelpunten. Maar met 8-1 winnen is niet interes sant als men een week later ge woon verliest met kleine cijfers, omdat enkele vedetten met het hoofd in de wolken lopen. Roulette Quick Boys speelt te vaak Russi sche roulette met voetballers die een wedstrijd voor hun club kunnen winnen, maar ook kun nen verliezen. In bepaalde wed strijden waren enkele pionnen een helft lang (of langer) vol strekt onzichtbaar. Reden voor trainer Hans van der Zee om zijn spelers een keer publieke lijk de wacht aan te zeggen, la gendijk heeft dit soort dreige menten niet nodig. Hij heeft de spelers al eerder gewezen op de grenzen die er zijn aan het fa len. Die tachtig procent dus. De grilligheid van Quick Boys uitte zich ook in de vele omzet tingen binnen de ploeg. Waar Katwijk in principe slechts de mid-mid-positie van week tot week invult (Mieras of Van der Marei) was Quick Boys op vele plekken aan verandering onder hevig. Katwijk - Quick Boys is dus vooral het collectief tegen het individualisme. Maar noch het een noch het ander staat garant voor een titel. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1011 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 mQuick Boys o Katwijk Aantal gespeelde wedstrijden Katwijk (met de onhoudbare Hans Zwaan) zet FC Lisse en Excelsior Maassluis aan de kant en treedt derhalve op 7 novem ber hoopvol aan voor de eerste kustkraker van dit jaar, op sportpark Nieuw Zuid. Het is te hopen dat beide ploegen morgen op 'De Krom' hetzelfde niveau zullen halen. Katwijk speelt in het hol van de leeuw misschien wel de beste wedstrijd van het seizoen en koploper Quick Boys doet nau welijks voor de gasten onder. De 3-2 overwinning van Katwijk wordt echter allerwegen terecht geacht. En Katwijk is de nieuwe lijstaanvoerder in IA. Minder Of het die toppositie is of toeval, er breekt onmiddellijk een min dere periode aan voor Katwijk. Leveren de wedstrijden tegen Rijnsburgse Boys en Noordwijk nog een puntje op, het bezoe kende DOVO slaagt er vervol gens wel in Katwijk de eerste nederlaag van het seizoen toe te brengen. Het wordt 0-2; in na volging van Zwaan en Johan de Kroon mist nu Edwin Verhoogt een strafschop. Wankelend be reikt Katwijk de winterstop. Als tweede, want Quick Boys doet het in die periode naar de win ter toe met een serie van zes uit vier beter. Beide kemphanen verande ren na de verplichte rust weer van rol. Nu verdient Katwijk in vier wedstrijden zeven punten en is het aan Quick Boys om puntjes te verspelen. De topper tegen Excelsior Maassluis wordt overigens nog wel met 2-1 ge wonnen door een doelpunt van Gert Aandewiel, in blessuretijd. Katwijk terug aan kop. Met dank aan Quick Boys, zo meent OPSTELLING KATWUK - bereikbaar wveld wnuns»a.i II trainer Hans van der Zee. „Op deze manier maken we Katwijk kampioen," laat hij in Delft na de nederlaag tegen Vitesse we ten. Een niet door collega Arie Lagendijk onderschreven stel ling die de op het blauwwitte nest teruggekeerde trainer iets later in het seizoen (na de 2-2 bij Noordwijk) nog eens zal uit spreken. Daarvoor heeft Van der Zee echter wel weer een 'gouden' weekeinde meege maakt. Zelf het 'zelfmoordcom mando' van Rijnsburgse Boys met 7-1 afdrogen en concurrent Katwijk met 2-1 van FC Lisse zien verliezen - het zijn de bete re zaterdagen. Na die dertiende februari heeft Katwijk Quick Boys even wel niet meer aan dat gelukzali ge gevoel geholpen. Zeven wed strijden op rij (onder meer te gen Excelsior Maassluis) wor den door Katwijk winnend afge sloten. Met 40 punten uit 24 ge speelde wedstrijden en een doelsaldo van 60 voor en 25 te gen mag Katwijk zich de trotse koploper noemen. En Quick Boys de bijna even trotse nummer twee. Weliswaar volgen de bewoners van Nieuw Zuid Katwijk door het inmiddels gememoreerde gelijkspel tegen Noordwijk en een 2-2 deling met DOVO op twee punten, de blauwwitten hebben in de ach terliggende fase laten zien over veel karakter en nog meer veer kracht te beschikken. Tegen DOVO wordt in de laatste 10 minuten een 2-0 achterstand weggewerkt en tegen Hoek, FC Lisse en Zwart Wit '28 benut de formatie van Van der Zee de blessuretijd om alsnog de volle winst uit het vuur te slepen. Een gang van zaken waar ze bij Kat wijk weieens moedeloos van QUICK bereikbaar via veld n_ STAANPLAATSEN Hans Zwaan. worden. Zeker als in dat ver band de term 'het geluk van de kampioen' wordt gebezigd. Lagendijk en de zijnen begin nen niettemin in de beste posi tie aan de return met Quick foto archief Boys. En indien de titel dit sei zoen inderdaad op De Krom be landt, zijn ze daar bij de w Kat wijk van een ding zeker: ze heb ben dat kampioenschap dan helemaal zelf verdiend... BOYS QUICK BOYS O Marco Ruwaard O Ronald van Dijk Q Richard Hoogervorst O Gert Aandewiel Hans van der Plas O Floor van Duyn O Edwin Otte O Jaap van Duyn O Frenk van der Klei) Martin Steenvoorden 0 Fred Kanbier Trainer Hans van der Zee KATWUK Teun van Duyvenbode Carlo van Zeist Henk Langemaat Henry Pouw (5) Johan de Kroon Marco van der Plas Dennis-Jan Mieras <D Pun Langeveld Kees Krayenoord <gl Hans Zwaan Marco de Ridder Trainer Arie lagenljk

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23