Kapje schrikt graffiti-spuiters af De magnetiseur of: wrijven helpt 'Gewoon proberen, je merkt het snel genoeg' Het Gesprek van de Dag Klompen uit China: een schop tegen 't zere been 'VRIJDAG 23 APRIL 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -161440. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER K. Goed nieuws uit de Hofstad, de ze week. Een slimme uitvinder beloofde muren die vrij blijven van graffiti en winkeliers, die niet langer beroofd worden van hun kostbare verfspuitbussen. En dat allemaal door een piep klein stukje plastic, de zogehe ten spuitkap. Nu zit deze spuitkap nog vast op de spuitbus. Maar als je hem apart bij de kassa moet kopen, wordt stelen een stuk lastiger. Zeker wanneer je deze losse spuitkap niet van de ene bus naar de andere kan overheve len: de ventielbuis breekt dan af en de verf wordt 'opgesloten'. In Leiden zet men vraagtekens bij het verhaal van de Haagse uitvinder met zijn (verflzaken. Volgens de Leidse politiewoord voerder D. Graveland zijn spui ters zo 'verslaafd' dat ze de mu ren blijven verfraaien: „Dan ko pen ze waarschijnlijk wat eerder een bus". Öf veel spuiters hun werktuigen stelen, is moeilijk na te gaan. Net als bij andere kleinigheden, doet de winkelier pas aangifte als de dader op heterdaad is be trapt. Zoals bij Praxis aan de Zoeterwoudseweg in Leiden. Twee 17-jarige knapen probeer den daar vorige week woensdag zo'n 25 spuitbussen in hun tassen mee te smokkelen. Nadat het alarm afging pakten perso neelsleden de ene dief en mis ten ze de andere op een haan hij liet wel zijn tas met bussen achter. Totale waarde van de achterhaalde buit: zo'n 300 gul den. Beveiliging Bedrijfsleider J.G.H. Kroese denkt dan ook dat zijn goede beveiliging de dieven naar an dere zaken stuurt. Dat men steelt, staat voor hem als een paal boven water: „Het zijn geen mensen met een 40-urige werkweek, zoals u en ik. Het zijn mensen die de hele dag niets te doen hebben, zoals scholieren of werklozen. En die hebben geen geld voor zo'n du re liefhebberij". Als we de Praxis-man goed be grijpen, worden Gamma en Bouwvaria dus zo'n beetje leeg geplunderd. Nee hoor, zeggen die twee in koor. De weinige autolakken die Gamma heeft, staan vlak bij de kassa. En het personeel verliest ze bijna geen moment uit het oog. Bij Bouwvaria staan de spuit bussen tussen de andere verfar- tikelen, maar is het personeel extra alert. Komen er mogelijke graffiti-spuiters binnen? Begroet ze dan uitgebreid: dan voelen ze zich gezien en hebben ze direct minder zin in stelen. Lopen ze toch naar de verfafdeling, vraag ze dan vriendelijk of ze gehol pen kunnen worden. En omdat je daar tóch altijd iets moet bij vullen, kun je goed in de gaten houden of de Wanten inderdaad vinden wat ze zoeken. Dat er toch spuitbussen ver dwijnen, merkte het bedrijf vo rig jaar. Op het buitenterrein la gen toen 30 spuitbussen, een beetje verscholen tussen het groen. Blijkbaar hadden dieven die daar neergelegd, met de be doeling om ze 's nachts op te pikken. Want dan zetten de stic kers op de spuitbussen het alarm niet langer in werking. Rijen dik Bedrijfsleider J. Bos denkt dat de dieven vooral hun slag slaan op uren dat veel personeelsle den eten, zoals op koopavon den tussen zes en zeven. Voor die uren zou de Haagse vinding heerlijk zijn, maar op drukke zaterdagen moet hij daar niet aan denken. Het publiek staat dan twee rijen dik voor de kassa's. En dan kun moeilijk ver wachten dat ze de doppen van de bussen schroeven, de spuit kop erop doen en de dop weer terugplaatsen. Sterker nog, de Leidse ondernemer heeft een aanbeveling voor de Haagse uit vinder, J.W.J. Driessen. Als hij nu eens zorgt dat zijn zaken netjes zijn, loopt direct het aan tal diefstallen terug. Denkt hij. Volgens het Lissese Decohome valt het spuiten in 'dorpies als Lisse' wel mee. Daarvoor moet je toch echt in de grote stad zijn. Daar schrijven gekken en dwazen hun namen op muren en dazen, zegt Praxis-bedrijfs- leider Kroese. Hij heeft daar maar één oplossing voor streng straffen. „Pubers moeten zich maar op een andere manier le ren uiten", zegt hij streng. Hij betreurt het dan ook dat ie mand die spuitbussen steelt, al leen een proces-verbaal voor diefstal krijgt. Vernieling wordt pas ten laste gelegd als de spui ter zijn bus op de muur leeg spuit. Zo moesten vier Leidse pubers 30.000 gulden aan de NS betalen voor het bespuiten van een stilstaande trein in Leiden. En dat vonden hun ouders niet zo leuk. DE GAVE Paragnosten, waarzeggers, handlezers. Veel mensen wil len meer weten over dit soort 'bovennatuurlijke gaven'. In een korte wekelijkse serie be-_ steedt 'Het Gesprek van de Dag' aandacht aan 'De Gave'. „De mensen denken altijd: zo, een magnetiseur, die zal wel bij zondere gaven hebben. Maar ze vergeten dat ze die gave zelf ook in lichte mate hebben. Alleen, ze zijn er zich niet van bewust. Het stoffelijke lichaam is uitein delijk uit energie. Er gaat een voortdurende stroom van kos mische energie door het li chaam. Als je nu bijvoorbeeld je knie stoot, wordt die energie stroom ergens geremd. Er komt letterlijk even een kink in de ka bel. Onmiddellijk gaat er dan een signaal naar de hersenen dat zegt: doe hier wat aan! En wat doe je dan? Je legt je hand op je knie en begint te wrijven. En - langzaam verdwijnt de pijn. Hoe kan dat? Dat is toch eigenlijk een wonder. Welnu, ik heb bij mijn geboorte de gave meegekregen dat ik door strij ken over het lichaam de pijn bij anderen kan wegnemen." De Leidse paranormale genezer en paragnost H.P. wil niet met zijn volledige naam in de krant. Een foto liever ook niet. Hij heeft geen enkele behoefte aan publiciteit rond zijn persoon. Aan de muur in zijn spreekka mer hangt een bewijs van zijn 'erkenning' als paranormaal ge RESTART COMPUTERS HOUDT GROTE SOFTWARE OPRUIMING! Nu extra afgeprijsd! Nu voor Super DB 125,- Harvard Graphics 2.3 125,- Lotus Manuscript 2.0 125,- Lotus 1-2-3 3.1 update 125,- Lotus Graphwriter II 125,- Windows 3.1 75,- File Transfer 5:30 50,- Paradox 3.5 200,- Norton Anti-virus 50,- en nog veel meer. j~ KORTINGSBON^ ~j Bij inlevering van deze bon I ontvangt u 25% KORTING op alle andere dan hierboven genoemde softwarepakketten. iJDeze bon is geldig t/m 15 mei a.sj KOM SNEL LANGS! Alle prijzen zijn incl. BTW. Aanbiedingen geldig t/m 15 mei a.s. of zolang de voorraad strekt. (RESTART COMPUTERS) Overrijn 18 (hoek Lage Rijndijk/ Zijlsingel), 2315 KA Leiden Tel 071-224551 Fax 071-227329 Geopend: ma-vr: 09.00 -18.00 uur za: 10.00-16.00 uur nezer. Het is hem verleend door de bekendste en grootste ver eniging van de paranormale ge neeskunde, de Nederlandse Fe deratieman Paranormale Gene zers, de NFPN. Het is inmiddels bekend dat ook de 'normale' gezondheidszorg steeds vaker gebruikt maakt van de bonafide genezers. H.P. wil niet ingaan op zijn praktijk en de individuele pa tiënten. Wel wil hij in het alge meen iets zeggen over de para normale geneeskunde. En wel omdat die zo vaak in een kwaad daglicht wordt gesteld. H.P. is niet alleen een begaafd magne tiseur, hij is ook helderziend en helderwetend. „Toen ik de gave ontdekte, heb ik de bekende pa ragnost en schrijver Gijsbert van der Zeeuw een brief geschreven met de vraag of ik hiermee moest doorgaan. Hij schreef me een brief terug, met daarin een zin die ik nooit zal vergeten: 'U moet hier niet mee doorgaan, u raaghiermee doorgaan.' En die opmerking heb ik altijd als richtsnoer gehouden bij mijn werk. Ik ben maar een door geefluik." „Er is in dit vak veel humbug en bedrog. De goeden moeten on der de kwaden lijden. Als ie mand zegt dat hij een ervaren magnetiseur is, kijk ik altijd naar de binnenkant van zijn handen. De huid is door het ve le strijken dun geworden. En de vingertoppen van magnetiseurs zijn roder dan die van andere Via de toppen van de duim, de wijsvinger en de mid delvinger wordt de genezende energie aan de patiënten door gegeven. Maar ook de ogen spe len een rol. Ziekten zijn heel vaak het gevolg van een gemis aan energie in een bepaald li chaamsdeel. Wij herstellen die schade door daar energie naar toe te brengen." „Gelooft u dat er naast het nor male lichaam ook nog een on stoffelijk lichaam bestaat? Nou, dat is zo. En ik kan dat aanne melijk maken ook. Ik heb eens een vrouw behandeld van wie een onderbeen geamputeerd was. Soms had zij nog felle pijn op de plaats waar haar enkel verbrijzeld was. Ze noemen dat in de geneeskunde fantoompij nen. Ik heb langs dat verdwe nen enkelgewricht gestreken. En na verloop van tijd was de pijn verdwenen. Kennelijk sterft het onstoffelijke lichaam niet. Het bestaat uit energie die niet wegraakt. Volgens de natuur wetten is energie niet te vernie tigen." „Ik ben gelovig. En ik geloof ook in een beschermengel of gids, die we gedurende ons hele le ven bij ons hebben. Die be schermengel is de geest van ie mand met wie je in een van je vorige levens een zeer sterke band hebt gehad. Deze geest neemt zijn beschermende taak geheel vrijwillig op zich. Ik ge loof in reïncarnatie. Aanwijzin gen dat reïcamatie bestaat vin den we in de zogenaamde gressietherapie, waarbij via lichte hypnose vanuit het heden worden teruggevoerd naar vorige levens. Zij beschrij ven ons ervaringen die ons ver tellen waarom zij in dit leven bepaalde problemen hebben. Ik ken het verhaal van een vrouw die ziek en misselijk werd van de geur van olijven. Als ze een olijf rook of zag, werd ze dood ziek. Men heeft haar onder hyp nose gebracht en het bleek dat ze in een vroeger leven op een Grieks eiland had geleefd waar ze verkocht was aan een landei genaar. Ze moest de hele dag in een tredmolen lopen om de olijfpers gaande te houden. Een helleleven had ze. Vandaar haar afkeer voor olijven." „Een mens bestaat niet alleen maar uit een stoffelijk lichaam maar heeft ook een ziel. Die ziel is het voornaamste. Die is on zichtbaar, ongrijpbaar en be staat uit energie. Dat onstoffelij ke lichaam is een geestelijke ko pie van het stoffelijke lichaam. Bij de ziel behoort ook nog het bewustzijn. Deze twee zijn on verbrekelijk met elkaar verbon den. Als een mens doodgaat, wordt zijn hele leven in een flits in dat bewustzijn gegrift. Dat is tenminste mijn visie. De ziel gaat met dat bewustzijn uit het lichaam naar een andere sfeer. Bij elke volgende incarnatie ge bruik je de ervaringen uit al je vorige levens. Meestal onbe wust." „Verliefdheid op het eerste ge zicht kan er bijvoorbeeld mee worden verklaard. Je krijgt een soort schok van herkenning bij het zien van iemand die je nog nooit eerder hebt gezien. Dat is dan meestal een partner uit je vorige leven." H.P. heeft niet alleen de gave dat hij mensen beter kan ma ken, hij is ook nog helderziend. Geheimzinnig doet hij daar niet over. „Soms als ik mensen zie of een voorwerp van hen in han den houdt, doemt er plotseling een beeld op. Een stilstaand beeld, zoals op een foto. Ik mag even bij die mensen 'spieken'. En daar kan ik dan bepaalde za ken uit afleiden. Even later geeft H.P. mij een proeve van die helderziendheid. Hij vraagt mijn geboortedatum en maakt een paar snelle bere keningen. Het is maar een klein detail, maar, zoals hij zegt, ik ben inderdaad een jongetje ge weest dat zijn moeder vaak heeft geholpen met afwassen en stofzuigen. Als ik geen zin had om naar school te gaan, zei ze: 'Goed. als je me dan maar een beetje helpt' Een beetje onver standige moeder misschien, maar wel een hele lieve. Het is goed gekomen met me. Ik heb, net zoals Gerard Reve, gestu deerd aan de Universiteit van het Leven. Nu nog een eredoc toraat. Komt dat er voor mij aan, meneer H.P.? Geef ons maar een paar leren schoenen om op te lopen. Of een paar soepele laarzen van hetzelfde materiaal. Houten stappers? Hebben we wel eens voor de lol aangetrokken. Het resultaat beviel ons van geen kant. Klompen veren niet en snijden in je vlees. Ze bezorgen je blaren, pijnlijke kuiten en een hoop kabaal. Maar toch, wie er wel op wil lopen mag dat na tuurlijk. Bovendien, klompen hóren bij Nederland. Dus zijn Nederlandse klompen i ste. Wat China en Taiwan nu flikken gaat echt te ver. Het ex porteren van miniatuur klompjes naar Nederland op zich kan nog net door de beu gel. Maar wat doen de heren handelaren? Ze bedrukken of beschilderen de exemplaren met een beledigend 'Made in Holland'. Klompenmaker J. Vreeswijk uit Zoeterwoude ervaart dat in elk geval als een schop tegen het zere been. „Ze zijn van een heel slechte kwaliteit. Dat klompje lijkt wel op een echt klompje, maar het model klopt niet. Ne Dit zijn échte klompen. Dus Nederlands. derlanders zullen dat meteen zien. Ook de afwerking deugt niet. Tja, en dan staat er nog 'Made in Holland' op. Dat kan natuurlijk niet." Bij hem komen ze de deur niet in. „Nee, ik wil ze niet hebben. Ik verkoop wel klompjes als souvenir, maar dat zijn echte klompjes. Of ik daar klanten mee verlies? Ik denk het niet. De mijne zijn mooier en beter. Een echt Nederlands produkt. Op braderieën demonstreer ik bo vendien hoe je klompen maakt. Ook echte, geen namaak." Goed, hij laat zich niet in met namaak. Dat horen we graag. En kan hij ons ook een bevredi gend antwoord geven op de prangende vraag wat er aan het probleem te doen valt? „Er is niets aan te doen. Ze worden in stukjes geïmporteerd en hier inelkaar gezet. Op een dergelij ke manier gaat dat soms ook FOTO •HOLVAST met kleren uit India heb ik wel eens gehoord. Die komen in ba len ons land binnen. Als echte vodden dus. Er zitten dan prak tisch geen invoerrechten op. Zijn ze eenmaal binnen dan worden ze mooi opgestreken. Dan heb je ineens een goed produkt. maar dat geldt natuur lijk niet voor die imita tieklompjes." HERMAN JOUSTRA Wel of geen loodvrije benzine? Nederlanders letten op een dubbeltje, behalve als het om hun auto gaat. Die vertroetelen ze met dure en milieu-onvrien delijke benzine vol lood, terwijl 't-o-t-o-t-j-e vaak ook tevreden is met loodvrije benzine. Slechts tien procent van de auto's kan écht niet zonder lood in de pijp. Alleen, hoe weet je of jouw auto voor zijn leven veroordeeld is tot een loden slok? Deze rijden de journalist nam de proef op de som en begreep meteen waarom veel Nederlanders twij felen. De ene deskundige zegt dat het kan, terwijl de ander waarschuwt voor de vreselijkste kwalen. Zo waarschuwt een bediende van I HO station Huisman dat mijn 6-jarige Amerikaan lelijk kan gaan 'pingelen' na een loodvrij slokje. In de voetballerij staat pingelen voor uitspelen: leuk dus. In de autowereld blijkt pingelen een aardig klinkend woord voor een eng, ratelend geluid. Een geluid dat aankon digt dat ie motor het niet naar zijn zin heeft. Zo van, geef me mijn dosis lood. anders ver branden mijn kleppen, fittingen en gaan mijn cilinderkoppen naar de knoppen. Automobilisten die onverstoor baar blijven pingelen, kunnen een gepeperde rekening van de garage verwachten. Chauffeurs die direct weer op lood over schakelen, hoeven niet bang te zijn. „Probeer het dus maar eens een keertje", meldt een dame bij de Shell-pomp langs de Plesmanlaan. „Je merkt snel genoeg of jc auto het pikt". Snuffelen Als ik het echt zekerheid wil, moet ik mijn dealer bellen of wat snuffelen in het instructie boekje van mijn kameraad. Want in haar boekje staan bij mijn model twee mogelijkhe den. super (mét lood) of Euro (loodvrij). De dealer brengt licht in de duisternis. Loodvrij kan als er op de cilinderkap de volgende letters staan: a, k, m. mm of n. Heb ik die letten niet den ken ik beter bij gelode benzine blij ven. Want verbrande cilinder- koppen zijn al snel 'een geintje van 3000 gulden'. Gelukkig voor milieu en porte monnee, staat de gewenste let ter n op de cilinderkop. Toch moet ik ook weer niet door slaan, waarschuwi de dealer „Tank vier keer loodvrij en dan een keertje super I >an voorkom je dat zetelringen wegbranden en je een nieuwe cilinderkop moet nemen". Bij Shell worden ze er een beetje moe van dat veel mensen nog steeds niet weten dat ze ook loodvrije benzine kunnen tanken. Toen 'loodvrij' zo'n vijf jaar geleden op de markt kwam, publiceerde het bedrijf het eer ste bespaarboekje. In één oog opslag kun je daarin zien welke brandstof jouw auto uit dat ene bouwjaar nodig heeft. Zo'n twee jaar geleden ver scheen de derde versie van het werkje. Maar ondanks de hon derdduizenden verstrekte exemplaren, bellen automobi listen nog steeds geregeld met de technische informatiedienst. Naar een vierde bespaarboekje kunnen ze fluiten. „Wc kunnen niet aan de gang blijven", zegt de woordvoerder streng. Shell helpt niet eeuwig.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17