Randstad stemt in met spitsbijdrage Bezuinigingen leiden tot rampjaar in streekvervoer 'We begrijpen dat er moet worden bezuinigd' 'Spitsvignet werkt Veel kandidaten voor Auberge De Kieviet Actie voor hoogleraar moderne kunst rG, Randstad VRIJDAG 23 APRIL 1993 leiden De docente kunstgeschiedenis dr. Willemijn Stokvis kwam gisteren in actie tegen het ontbreken van een hoogleraar moderne kunst aan de Leidse Universiteit. Met haar collega Zijlmans voerde zij een poppekastspel op. Ook de studenten van de vakgroep kunstgeschiedenis gaan actie voeren tegen het ont breken van een hoogleraar moderne kunst aan de Leidse Universiteit. foto dick h Het stads- en streekvervoer moet door de kabinetsbezuini gingen fors snoeien in het voor zieningenniveau. Mogelijk ver dwijnen er alleen al bij het streekvervoer 1000 van de in to taal 16.000 banen. Gedwongen ontslagen zijn daarbij niet uit gesloten. Ook niet bij de NZH waar volgens een woordvoerder de nieuwe bezuinigingen moge lijk tot harde ingrepen zullen leiden: „Sinds anderhalf jaar hebben we een personeelsstop. Er komen geen nieuwe mensen meer bij. Maar de maatregelen uit Den Haag worden steeds ne gatiever. Het gaat om een fors verlies aan banen. En straks mogelijk ook om ontslagen. Op dat verhaal vormt de NZH geen uitzondering.". Volgens een woordvoerder van de VSN-groep, het concem van streekvervoerders, dreigt 1994 een 'rampjaar' te worden als het kabinet zijn plannen doorzet. Bovenop de bezuini gingen uit de Tussenbalans (1991) moeten de busbedrijven namelijk voldoen aan een 'de- centralisatie-impuls'. Volgens de woordvoerder houdt dat een extra bezuiniging in van zo'n 50 miljoen in 1994. „Met de nog niet ingevulde bezuinigingen uit de Tussenbalans moeten we komend jaar nog ongeveer 150 miljoen korten. Dat kunnen we niet opbrengen zondereen sub stantiële verlaging van de voor zieningen", aldus de woord voerder. De VSN-groep heeft met de vakbonden afgesproken om tot juni 1994 niemand te ontslaan, maar zegt zich met het huidige kabinetsbeleid niet langer aan die afspraak houden. Ook bij de NZH wordt de toestand volgens een woordvoerder steeds moei lijker: „In het verleden vingen we bezuinigingen onder meer op door het natuurlijk verloop niet aan te vullen. Zo nam het aantal banen zonder al te forse ingrepen af. Maar dat lukt niet meer. Door de economische te ruggang blijven werknemers langer zitten. Ze zijn honkvas ter. De rek is er dus echt uit. Nieuwe bezuinigingen moeten dus ergens anders vandaan ko men. Daar zal diep voor in het bedrijf moeten worden gesne den." Het streekvervoer wil met mi nister Maij van verkeer afspra ken maken over het terugdrin gen van de subsidies. Dit moe ten, net als bij de verzelfstandi ging van de NS in 2000, afspra ken zijn voor de lange termijn, zo zei de VSN-woord voerder. In ruil voor minder subsidie wil de VSN -groep zelf de volledige vrij heid krijgen voor het bepalen van de tarieven. Bovendien zal het kabinet meer moeten inves teren in de infrastructuur voor bussen (bijvoorbeeld vrije bus banen). Ook moeten de kosten van het autogebruik in de pas lopen met de tarieven van het openbaar vervoer, aldus de woordvoerder. Een tuin als een plaatje? Wassenaarseweg 71 Telefoon (01718) 7 56 27 Telefax (01718) 7 56 27 Tussen Katwijk en Wassenaar. 1-161440, PLV.-CHEF MEINDERTVAN DERK, Leidse studenten reageren koel op gerucht over afschaffen basisbeurs leiden «annet van a valerie leenheer Geruchten over plannen van minister Ritzen om de basis beurs volledig af te schaffen, zijn in de Leidse studentenwe reld lauw ontvangen. Anders dan Ritzen zelf, maakte bijna geen student zich druk over het verhaal dat de studentenvak bond LSVb de wereld had inge- holpen. Een trucje om minder ver gaande bezuinigingsmaatrege len makkelijk erdoor te krijgen, was een veel voorkomende re actie. Sommige studenten zien het afschaffen van de basis beurs waar uiteindelijk geen sprake van blijkt te zijn zelfs als een rechtvaardig besluit. „Het is een misstand dat kinde ren van ouders met hoge inko mens zomaar een beurs krij gen", zegt Reinder, een vierde jaars student Engels die tijdelijk in Leiden studeert. Het verhaal dat de basisbeurs zou worden afgeschaft, laat hem min of meer koud hoewel zijn ouders relatief veel verdienen. Bij het steunpunt studiefinan ciering in Leiden kwam geen enkel verontrust telefoontje bin nen. „Nee hoor, nog geen reac tie", aldus R. Entzinger. „Je zou denken dat de studenten wel di rect aan de telefoon zouden hangen, maar dat is niet het ge val. Maar dat neem ik ze niet kwalijk. Ik heb zelf het idee dat het loos alarm is, een tactisch spel van minister Ritzen. Ik denk dat hij dit opvallende plan heeft gepresenteerd om een an der studiefinancieringsplan, de zogenaamde Beleidsnota Ver eenvoudiging Studiefinancie ring, er door te krijgen." Studentendecaan André Smits durft nog geen voorspel lingen te doen over mogelijke gevolgen. „Dan moet ik gaan zitten raden want we kennen de inhoud van het voorstel nog niet", aldus de decaan. Een ver standige opstelling, zo bleek achteraf. De opmerkelijke rust waarmee het gerucht in de Leidse studentenwereld is ont vangen, is volgens hem wel te verldaren. „De studenten zijn een beetje moegeslagen van alle maatregelen die twee, drie keer per jaar over hen worden uitge stort. Ik vind het echt een be zwaar dat telkens de ene rege ling over de andere heen tui melt. Nog geen twee weken ge leden kregen we dat boekje over de vereenvoudiging van de stu diefinanciering. Dat telkens ver anderen overigens niet alleen op het gebied van de studiefi nanciering is structureel ge worden. Het schept een grote mate van rechtsonzekerheid. Als we een student nu ergens over voorlichten, krijgen we vaak de reactie van: ja, maar over een jaar is het weer an ders." Volgens Smits is het huidige stelsel van studiefinanciering al tijd 'enigszins onhanteerbaar' geweest, een conclusie die kan worden getrokken uit de 1,2 miljoen klachten en vragen die jaarlijks op tafel worden gelegd. „Wat we tot nu toe hebben meegemaakt, is dat het hele stelsel feitelijk is uitgekleed maar niet in zijn totaliteit onder de loep is genomen. Misschien wordt het wel tijd om inderdaad het stelsel als geheel ter discus sie te stellen. Maar voor zover ik weet is dat niet de bedoeling van Ritzen." Christine Halma heeft als eer stejaars klassieke talen nog een behoorlijke studietijd voor de boeg. Zij noemt afschaffing van de basisbeurs weliswaar 'ab surd', maar heeft er aan de an dere kant „begrip voor dat er bezuinigd moet worden". „Ik woon nog thuis en krijg dus 228 gulden basisbeurs. Ik heb geen kosten aan huisvesting en le vensonderhoud. Mijn ouders betalen bovendien het college geld. Die 228 gulden gebruik ik voor studieboeken en -kosten, voor kleren en als zakgeld. En dat is makkelijk te doen. Als al les doorgaat, zal ik een bijbaan tje moeten nemen, maar dat was ik toch wel van plan." Minder lauw is de reactie van Rosalia Stoetzer. „Ik vind het zo erg. Echt ellendig", zegt de boze tweedejaars geschiedenisstu dente. „Dat ze het huidige stu diefinancieringssysteem willen veranderen, daar kan ik nog wel inkomen, maar dan gelijk zo drastisch. Ritzen kan toch niet zo maar jonge mensen opzade len met een hele hoge schuld, alleen maar omdat ze graag ver der willen leren en zichzelf van een mooie toekomst willen Stoetzer verwachtte gisteren behoorlijk in de problemen te gen levensonderhoud. Ik ben 22 handje ophouden voor geld. meer kwijt." Ze hoeft zich geen jaar en ik woon op mezelf. Ik Dat zie ik echt niet zitten. Maar zorgen te maken. komen. „Ik zorg onafhankelijk kan toch niet zo maar weer naar ja," voegt zij van mijn ouders voor mijn ei- mijn ouders toe gaan en toe. „Ik wil Zie ook pagina 2: Feiten mijn eigen woning nu ook niet Meningen Bestuurders van de drie Randstad-provincies, de vier grote steden en vervoerregio's hebben ingestemd met in voering van een spitsbijdrage. Tijdens gisteren gevoerd overleg met minister Maij van Verkeer en waterstaat heb ben zij aan invoering van zo'n systeem wel voorwaarden gesteld. Zo willen ze dat ook de brandstofaccijns wordt verhoogd. Minister Maij wil het systeem in 1996 invoeren. Zij hoopt het au toverkeer en de files in de Rand stad te beperken door het laten betalen voor het rijden in de spits. Invoering van de spitsbij drage is technisch mogelijk, zo is uit onderzoek gebleken. Mo delberekeningen hebben uitge wezen dat met het systeem het De provincies Zuid- en Noord-Holland en Utrecht, de vier grote steden en de vervoer regio's willen dat het systeem niet alleen in de Randstad wordt ingevoerd, maar ook in andere gebieden waar het ver keer vastloopt. De opbrengst van de spitsbijdrage moet vol gens hen worden gebruikt voor het verminderen van de opstop pingen in de betrokken regio. Zij denken onder meer aan het verbeteren van het openbaar vervoer. Speciale aandacht krijgt het bestrijden van het sluipverkeer. Minister Maij-Weggen sprak na afloop van een constructief overleg. Volgens haar delen de bestuurders de zorg voor een dichtslibbende Randstad. Ook zij vinden maatregelen zoals een spitsbijdrage onontkoom baar. Maij had vorig jaar toege zegd de gemeente- en provin ciebesturen in de Randstad bij de voorbereiding en uitwerking van de spitsbijdrage te betrek ken. Alleen met beter openbaar vervoer minder auto's hoofddorp monica wesselinc Mensen laten betalen voor het rijden in de spits in de Randstad is een oneerlijke manier van autootje pesten die bovendien geen effect zal hebben. Dat is grofweg de eerste reactie van een flink aantal automobilisten op de eventuele invoering van een spitsvignet. De enige ma nier om mensen de auto uit te krijgen is een fikse verbetering van het openbaar vervoer. Dat is nu, zo vinden de autorijders, één droeve ellende. Het is voor negenen een drukte van belang bij het benzi nestation langs de snelweg Den Haag/Amsterdam. Auto's staan in rijen om benzine te tanken. Op de naastgelegen snelweg ra cen de automobielen vier rijen dik voorbij. Terugdringen van het auto verkeer is noodzakelijk, daar is iedere ondervraagde automobi list het wel mee eens. „Er moet iets worden gedaan om het milieu te sparen. Er komen langzamerhand veel te veel au to's. Mensen die alleen voor woon-werk-verkeer het ding nodig hebben, zouden meer moeten carpoolen. Voor mij geldt dat niet; ik heb de auto de hele dag nodig", zegt een Lan- cia-rijder uit Voorschoten. Ook de Leidenaar die naast hem staat te tanken, vindt dat de anderen de auto uit moeten. „Ik heb mijn auto nodig, ik doe commercieel werk. Het open baar vervoer moet beter, dan r het woon- Een vrouw uit Leiden betwij felt of invoering van het spits vignet effect heeft op het rijge drag van mensen. „Het lijkt me bijzonder onhandig om elke keer weer geld te moeten innen. Effect heeft het niet, want met financiële middelen krijg je mensen de auto niet uit." Haar buurman verwacht ook grote problemen met de contro le. Hij lijkt niet echt met het spitsvignet in zijn maag te zit ten: „Ik woon in Zeeland en rijd eigenlijk nooit in de spits hier. Bij ons is het nog lekker rustig." Iedereen, maar dan ook ie dereen, noemt verbetering van het openbaar vervoer als abso lute voorwaarde voor terugdrin ging van het autoverkeer. Een automobilist uit Roelofarends- veen geeft een voorbeeld: „Ik rijd in twintig minuten van mijn huis naar mijn werk. Met het openbaar vervoer doe ik er twee uur over. Spitsvignet of niet, die tijdwinst is veel meer waard." wassenaar rudolf kleun vervolg voorpagina De direct betrokkenen steken hun afkeer voor een eventuele overname van McDonald's Ne derland van het failliete Auber ge De Kieviet in Wassenaar niet onder stoelen of banken. Cura tor De Roy wijst erop dat hij het recht van gunning heeft. In ge woon Nederlands betekent dat, dat hij De Kieviet niet per se aan de hoogste bieder hoeft te slijten. „We hebben de zaken opengehouden met de bedoe ling ze op een passende wijze voort te zetten." Bedrijfsleider M. van Kemenade van De Kie viet kan zich niet voorstellen dat McDonald's zich over 'haar' auberge zal ontfermen. „Ie kunt hier ook geen pizzeria begin nen. Maar je weet natuurlijk nooit of ze nieuwe activiteiten willen ondernemen. Souvenir De Roy van Zuidewijn gaat er vanuit dat zich onder de kleine zestig gegadigden geschiktere kandidaten bevinden dan Mc Donald's. Hij somt op dat er be langstelling is van ervaren hore- ca-ondernemers en dat zich ook 'bemiddelaars' hebben gemeld. Maar ook een echtpaar in goe den doen dat ooit zijn trouw feest in De Kieviet vierde en dat kennelijk om sentimentele re denen nu de hele zaak als sou venir wil hebben. Hij verwacht dat het nog een paar weken duurt voor er een besluit valt. Zowel De Roy van Zuidewijn als Van Kemenade betogen dat De Kieviet in zijn huidige opzet ook levensvatbaar is. Weliswaar moest er na het uitspreken van het faillissement flink gesnoeid worden, zo zijn tien van de 26 personeelsleden ontslagen, maar de zaak loopt volgens hen nu wonder boven wonder zeer behoorlijk, terwijl het resteren de personeel nog steeds gemo tiveerd doorwerkt. „De klanten laten het niet af weten, er is zelfs enthousiast ge reageerd op de veranderingen". De veranderingen die zijn door gevoerd zijn prijsverlaging van Het statige pand van Auberge De Kieviet waar zoveel gegadigden voor zijn. foto dick hogewoning de hotelkamers en een vereen voudiging van de kaart. „In plaats van vijf- en zesgangen menu's nu driegangen, verder is de kaart wat beperkter en zijn dure gerechten als kaviaar en kreeft verdwenen." Volgens Van Kemenade is daarmee tegemoet gekomen aan de wens van klan ten die minder langdurig en minder duur willen eten. De oorzaak van het faillisse ment van De Kieviet moet vol gens de betrokkenen worden gezocht in de snelle opeenvol ging van de Golfcrisis en de economische recessie, terwijl de Auberge net daarvoor voor veel geld had verbouwd. Van Ke menade: „Het is een combina tie van een slecht einde van 1992 en een moeizaam begin van 1993 en de hoge lasten. Ik kan me troosten dat we niet de enige zijn. Er zijn meer van de betere restaurants in problemen geraakt." Drama De financiële teloorgang van De Kieviet en De Dikken betekent ook het -persoonlijke faillisse ment van eigenaar L. Goudsmit. „Een drama", zo bevestigt Van Kemenade. „Vooral omdat hij op zijn leeftijd niet zo maar nog iets nieuws kan beginnen." Goudsmit nam De Kieviet in 1986 over van Luigi Gandini die de zaak in de huidige vorm in 1954 opzette. Twee jaar later heroverde De Kieviet de Miche- lin-ster die de auberge ook al eens in de jaren zeventig had. om hem vorig jaar weer te ver liezen. Kort daarna kwamen de Kieviet en De Dikkert nog eens slecht in het nieuws doordat ze werden beboet voor het jaren lang in dienst hebben van ille gale werknemers, afkomstig uit Portugal. De Kieviet heeft traditioneel een klantenkring van zakenlie den. Door de ligging in Wasse naar was ook het corps diplo matique regelamtig gast aan ta fel. Maar ook het Nederlands elftal en het Duitse nationale voetbalteam verbleven er, overi gens niet tegelijk. In 1989 werd het Duitse elftal er verrast met een bommelding. Eigenaar Goudsmit was er laconiek on der. Het was goede noch slechte reclame verklaarde hij tegen over deze krant. Zijn zaak had naar zijn zeggen sowieso geen reclame nodig. „Men kent de Auberge. De Kieviet is een naém", kon hij toen nog verkla ren. Studenten raken niet opgewonden van de plannen van Ritzen om de basisbeurs af te schaffen. archieffoto loek zuyderduin\

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16