Excuses helpen wethouder niet 'Ik ga er niet van naast mijn schoenen lopen Vrees voor verval van Dikke Molen Rijn- en Veenstreek Groot aantal inbraken opgelost PvdA-leden bepalen lot Alphens college Geen subsidie JAC en Kindertelefoon VRIJDAG 23 APRIL 1993 chef gert visser. 071-161417. plv -chef janet van duk. 071 -161443 alkemade Met de aanhouding van twee Hagenaars is in één kiap een groot aantal inbraken in de Randstad opgelost. Een recherche-team van het korps Hollands-Midden heeft begin deze week de twee man nen, 19 en 21 jaar oud, in hun woning in Den Haag aangehou den. Het duo heeft bekend tus sen half maart en 19 april negen woninginbraken en autodief stallen in Roelofarendsveen en Oude Wetering te hebben ge pleegd. Ook biechtten zij nog eens 39 andere inbraken op in Zwanenburg, Reeuwijk, Zwijnd- recht, Gouda, Montfoort en Nieuwerkerk aan de IJssel. De politie schat het totaal aan ge stolen goederen en aangerichte schade op 150.000 gulden. De politie kwam het duo op het spoor na hun inbraken in Oude Wetering en in Roelo farendsveen. Sporenonderzoek wees uit dat de twee Hagenaars mogelijk de daders waren, waarna aanhouding volgde. Bij een aantal inbraken stalen de mannen de autosleuteltjes uit het huis. Met de auto van het slachtoffer reden zij naar een volgende gemeente, waar zij dan weer opnieuw inbraken pleegden. Alle inbraken hadden plaats tussen half maart en eind april. De auto's zijn inmiddels allemaal teruggevonden. De rest van de buit hebben de Hage naars vergokt. zwammerdam marieta kroft De Rijnlandse Molenstichting voelt zich gepasseerd omdat het Waterschap De Aarlanden de in 1677 gebouwde Dikke Molen in Zwammerdam aan een particu lier heeft verkocht. De stichting en de provincie Zuid-Holland vrezen dat de molen in verval raakt, omdat de koper de kosten van onderhoud onmogelijk kan opbrengen. De molenstichting had de Dikke Molen graag zelf willen overnemen van het wa terschap. „In de praktijk is het gebleken dat de molens die in particulie re handen komen hard achter uit gaan. Er is nu al voor een half miljoen gulden aan achter stallig onderhoud", zegt voor zitter L. Dijkman van de Rijn landse Molenstichting. „De handelwijze van het waterschap getuigt niet van maatschappe lijke betrokkenheid. De molens zijn in feite een gezamenlijk be zit. Ik misgun het de nieuwe ei genaar niet, maar ik ben bang dat er van onderhoud niet veel terechtkomt." Een woordvoerder van de provincie zegt dezelfde vrees te hebben. „Maar we kunnen er niets tegen doen", verzucht hij. „Op grond van de waterschaps wet zijn we niet bevoegd om de verkoop tegen te houden. De Rijnlandse Molenstichting voert al enkele jaren besprekin gen met het Waterschap de Aar- landen over de overname. De Molenstichting wilde de molen voor niets overnemen en daar bij de voorwaarde bedingen dat het waterschap per jaar 10.000 gulden aan onderhoudskosten zou bijdragen. In een brief die Dijkman op 8 januari naar De Aarlanden stuurde, vroeg hij nogmaals om de molen over te laten nemen door de Molen stichting. Streng Het heeft echter niet mogen ba ten. Dijkgraaf D. Kemp van het waterschap deelde gisteren mee dat het de molen voor ruim 2,5 ton hebben verkocht aan de Zwammerdamse familie Voorn. Gedeputeerde Staten hebben onlangs goedkeuring verleend. „We hebben wel strenge voor waarden gesteld", zegt Kemp. „Onder meer moet de molen goed worden onderhouden." De dijkgraaf zegt dat de rente opbrengsten ten goede komen aan de Molenviergang Aarlan- derveen. De nieuwe eigenaar Th. Voorn is nu nog druk bezig met het opknappen van de molen. „Hij heeft ruim twee jaar leeg gestaan. Er moet dus nog wel het een en ander gebeuren", vertelt hij. Er is een nieuw dak op gekomen en er wordt druk geschilderd. Volgende week wordt de buitenkant opgeknapt. Voorn is zich bewust van de hoge onderhoudskosten. „Maar ik heb in het contract laten vast leggen dat ik op mijn manier het onderhoud doe", vertelt hij. „Dat houdt in dat ik zelf schil der, ik mijn eigen aannemer en mijn eigen rietdekker kies. Stel dat ik die molen weer zou laten functioneren, dan zou mij dat zes ton kosten. Dat is toch niet te doen?" Voorn hoopt in aan merking te komen voor subsi dies van Monumentenzorg, de gemeente en de provincie. Ove rigens is hij nog geen officieel eigenaar. Voorn: „Ik heb ook la ten vastleggen dat ik in de mo len ga wonen zodra mijn huis in Zwammerdam is verkocht. Maar dat vlot nog niet erg." Hoogbejaarde vrouw beroofd alphen aan den run» Een 99-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn is gisteren het slachtoffer geworden van een tasjesrover. Even voor vijf uur 's middags werd zij op de Van Boetzelaerstraat ter hoogte van Eurocinema van achteren benaderd dooreen fietser. Deze griste haar tas uit haar hand. Daarin zaten zaten een porte monnee met honderd gulden en wat persoonlijke bezittingen. De bejaarde vrouw bleef ongedeerd. alphen aan den run ruud sep De leden van de Alphense PvdA krijgen aanstaande maandag een unieke kans om de gang van zaken in de Alpherise poli tiek te bepalen. In een speciale ledenvergadering mogen zij zeggen of de fractie door mag gaan op de weg die onherroepe lijk zal leiden naar een motie van wantrouwen voor WD- -wethouder G. van As. De PvdA zit door de crisis rond de persoon van Van As in een bijzonder lastig parket. De verklaring waarin drie wethou ders stellen dat zij niet meer met Van As kunnen samenwer- Felix Rottenberg als voorzitter? alphen aan den run Het bestuur van de Alphense PvdA heeft partijvoorzitter Felix Rottenberg uitgenodigd om de belangrijke vergade ring van aanstaande maan dag te leiden. „Het leek me heel makkelijk voor de dis cussie. Hij is heel duidelijk", verklaart afdelingssecretaris C. Ros de uitnodiging. „Het is ook leuk voor de leden om de voorzitter eens op bezoek te hebben." De Alphense PvdA heeft een streepje voor op andere afdelingen in den lande. De afdeling vormt één van de actiecentra van de socialis ten. Hierdoor is het voor de Alphenaren gemakkelijker om kopstukken uit de partij naar zich toe te halen. Overi gens had Rottenberg van morgen nog niet gereageerd op de uitnodiging. vervolg van voorpagina Met excuses heeft het college in Ter Aar getracht de ont komen aan de woede van de gemeenteraad voor het feit dat voor de tweede maal zonder toestemming van de raad geld is uitgegeven. Het beroep op de werkdruk bij ambtenaren werd door een meerderheid van de gemeen teraad echter niet geaccepteerd. De motie van wantrou wen kreeg de steun van PAK, WD en Gemeentebelangen waarmee het vertrek van Van Rijn een feit was. ter aar marieta kroft „Nog geen twee maanden gele den hebben wij de wethouder gewaarschuwd dat hij beter op zijn winkel moest passen", zei H. Egberts (GB): „Van Rijn zou niet meer aan moeten blijven als wethouder. Het is politieke realiteit waar wij niet omheen kunnen." E. van der Laan (WD): „Voor de WD is het nu duidelijk. Er zit niets anders op dan om de wethouder naar huis te sturen. Het zijn geen inciden ten meer. Het is een structureel gebrek aan begrip." Het CDA was mild gestemd. H. Schouten (CDA) vond dat Van Rijn het slachtoffer was ge worden van een erfenis van de onlangs vertrokken burgemees ter. Schouten: „Het is een zaak van het grondbedrijf en van fi nanciën. Van Rijn was hiervoor, toen de stukken werden opge steld, nog niet direct verant woordelijk." In zijn poging om een dreigende motie van wan trouwen te voorkomen, waar schuwde hii de oppositiepartij en ervoor dat zeker nu Ter Aar nog zonder burgemeester zit, ze Onverbiddelijk De oppositie was echter onver biddelijk. Na een schorsing kwam de motie van wantrou wen boven tafel waarin stond dat 'Van Rijn niet in staat is ge weest om de kritiek van de raad op enigerlei wijze te weerleggen ofte ontzenuwen.' Ook heen hij 'wederom niet gekozen voor de democratisch juiste weg'. Van Rijn deed nog een tever- geefse poging om te voorkomen dat de motie zou worden aan genomen. Bij een eerste stem ming staakten de stemmen: zes voor - zes tegen. Toen duidelijk werd dat volgens een uitspraak van de Raad van State wethou ders niet worden geacht mee te stemmen over moties die hun oositie ter discussie stellen, was het pleit beslist. Bij de tweede peiling werd de motie met een stem meerderheid aangeno men. CDA-fractievoorzitter Schou ten verklaarde na afloop van de vergadering zich in de steek ge laten te voelen door Gemeente belangen. Het CDA heeft vorig jaar een wethouder, A. Otto. ge leverd nadat I. Bom (GB) zijn wethouderschap verruilde voor het raadslidmaatschap. „We wisten dat het een risico was om alleen CDA'ers in het colle ge te hebben", aldus Schouten. „Dat risico is achteraf ie groot geweest." Volgens de CDA frac tievoorzitter is uit de hele kwes tie wel een conclusie te trekken: „De organisatie binnen het ge meentehuis functioneert niet goed." Hij hoopt dat er na de reorganisatie die momenteel in volle gang is. verbetering zal zijn. „Ik ben diep teleurgesteld reageerde ten slotte een gelaten Van Rijn. „Ze hebben mij weg gestuurd op oneigenlijke gron den." De Dikke Molen in Zwammerdam. FOTO BEN DE BRUYN alkemadeaan de jeugd niet op de knip. schrijft zij de stich ting. Al een aantal jaren draagt de gemeente bij aan het 'Begeleid Woonproject' in een viertal apparte menten aan de Watermunt in Oude Wetering. De begeleiding van vier iongeren is in handen van de stichting De Schakel uit Leiden. De kosten hier voor bedragen dit jaar 36.000 gulden. De gemeenteraad neemt maandag een defini tief besluit. Het Jongeren Advies Centrum (JAC) en de Kin der- en Jongerentelefoon in Zuid-Holland krijgen geen subsidie van de gemeente Alkemade. Een verzoek hiertoe hebben B en W afgewezen. Voor 1994 vraagt de stichting 6400 gulden. B en W zijn echter van mening dat de jeugdhulpverlening een verantwoordelijkheid van het rijk is. Ondanks dat standpunt houdt Alkemade de hand voor hulp Warmonders Jan en Roos van Schie derde bij nationale kaaskeuring ken, is mede ondertekend door PvdA-wethouder W. de Jong. Om hem te steunen hebben de fractieleden zich achter de ver klaring geschaard. Wanneer de fractie achter de gewraakte verklaring blijft staan, dan kan zij aanstaande dinsdag weinig anders doen dan een motie van wantrouwen voor Van As ondersteunen. Af gelopen woensdag maakte de PvdA echter duidelijk het rap port dat de aanleiding was om het vertrouwen in Van As op te zeggen, onvoldoende te vinden om de wethouder naar huis te sturen. „We maken onderscheid tus sen het rapport van de afdeling grondzaken en de verklaring van de wethouders", probeert fractievoorzitter N. te Bos dui delijkheid te scheppen. „De ver klaring gaat over de verhoudin gen binnen het college. Het rap port was de druppel die de em mer deed overlopen." Volgens de PvdA'er zou Van As eventu eel weggestuurd kunnen wor den zuiver op grond van de slechte verhoudingen binnen het college. Het afdelingsbestuur van de PvdA is zo ver nog niet. Sterker nog: het bestuur weet absoluut niet wat ze met de kwestie aan moet. „Ik heb zoiets van: ik kan hier niets mee", meldt secreta ris C. Ros. Na een avond lang vergaderen heeft het bestuur daarom maar besloten de kwes tie volledig blanco aan de leden voor te leggen. Die moeten de partij maan dag uit dat dilemma redden door voor of tegen Van As kie zen. In het eerste geval tekenen zij vrijwel zeker het doodvonnis van hun eigen wethouder De Jong. Ook oude kaas Van der Meer uit Hoogmade is gisteren in Kamerik eerste geworden in de categorie ou de boerenkazen. Deze keu ring staat los van de even eens gehouden 'Kwaliteits prijs Boerenkaas - Jan den Besten Trofee' waarin alleen jonge en belegen kazen wer den gekeurd. A. Paardekoper uit Zoeterwoude, los van der Geest uit Oud Ade. en P. Ver hoef uit Nieuwerbrug wer den respectievelijk tweede, derde en vierde. Douane Harmonie Nederland zorgt voor een muzikale omlijs ting. Op het podium zitten vijf vrouwelijke leden van de Twee de Kamer. M. Witkamp (PvdA), M. Boers (CDA), W. Swildcns (PvdA), O. Scheltema (D66) en P. Verbugt (WD) krijgen de vijf beste kazen voorgeschoteld. Nog steeds weten de toekijken de 96 deelnemers niet of ze daar bij zitten. Dan breekt het verlossende moment aan. Op de vtjftte plaats staat de familie T. I>ooycn uit Hoornaar. Vierde is familie P. Stam uit Nieuw 1-ekkerkerk. En dan wordt de derde prijs be kend gemaakt; de enige uit de Leidse regio. Niemand minder dan lan en Roos van SdM Tweede werd voorts de Haastrechtse familie T den Boer. De allerbeste boerenkaas van Nederland is gemaakt door de familie Hamocn Merkcns uit Co then. „Ik hoorde onze naam Maar ik kon het niet geloven. Ik bleef dus eerst gewoon zitten", zegt de breedlachende en trotse Rons S( hfe n,i afloop. Ter wijl de menigte langzamerhand weer op huis aan gaat, blijven de vijf in de prijzen gevallen fa milies achter. Zij krijgen een etentje aangeboden. lan en Roos regelen nog snel even dat hun kinderen worden opgevan gen en de koeien thuis worden gemolken. Ze schatten de kans om in de prijzen te vallen in op vijf pro cent. Ze zijn immers slechts één van de 96 kaasmakers die een kaas voor de nationale keuring hebben ingestuurd. „In de buurt wonen hartstikke goede kaasmakers", vertellen Jan en Roos van Schie uit Warmond. „Ach, we zijn allemaal even goed." Het is half een als de twee de auto instappen om op weg te gaan naar het waterrijke, bij Woerden gelegen dorpje Kame rik. „Ik zei gisteren nog tegen iemand: we gaan nu ergens heen", lacht de 32-jarige Van Schie „waar de sloten breder zijn dan de wegen." Rijdend door Hoogmade wijst hij diver se kaasmakende boeren aan. „Die gaat naar Kamerik. En die daar, die is er ook vandaag." In totaal doen 19 kaasmakers uit de Leidse regio mee aan de wedstrijd. Gisteren werd voor de vijfde keer de 'Kwaliteitsprijs Boeren kaas Jan den Besten Trofee' uit gereikt, vernoemd naar de initi atiefnemer, de kaashandelaar Jan den Besten. Kaasmakende boeren die bij een wedstrijd in hun regio hoog eindigden, kon den meedingen naar een van de vijf prijzen. Een technische jury had de kazen woensdag al ge keurd. Deze dag is het aan de consumentenjury om een oor deel te geven. De vijf bij de technische jury hoogst geëin digde kazen van Nederland moeten ze proeven. Jan en Roos van Schie tussen de kazen in de kelder van hun boerderij. Eenvoudig „Weet je wat het leuke is van zo'n dag? Dat je zoveel andere kaasmakers ontmoet", vertelt Kamerleden over kaas Dit zeiden de Kamerleden over dc kaas van Jan en Roos van Schie: 'De kaas geeft associaties met Gouda. Het ruikt en smaakt als de kaas zoals die bij mijn vriendjes op de boerderij werden ge maakt. (W.Swildens-PvdA) 'Heerlijk van smaak, maar iets te zout en te droog' (M. Ockels- PvdA) 'Kaas met karakter, een luchtige smaak. De lekkerste kaas die er bij zit.(M. Boers-CDA) 'Zeer krachtig van smaak. Creatief en uiterst smaakvol.' (O. Scheltema-D66) 'Zurig'. (Verbugt-WD) Jan van Schie op weg naar Kamerik. „Je praat over je werk, je wisselt weer wat ervaringen uit. Dat is een stimulans om er weer goed tegen aan te gaan." De 33-jarige Roos van Schie vult hem aan: „Leuk is ook dat het allemaal zo eenvoudig is, zon der poeha. De eerste keer dat wij er heen gingen, vier jaar ge leden, ging de prijs naar hele bescheiden mensen, de een voud zelve. Schitterend was dat." Roos en Jan van Schie vertel len enthousiast over de jaren dat zij al zelf kaas maken. „Voor zover ik weet wordt hier altijd al kaas gemaakt", vertelt Van Schie, die woont op het op een eiland in de Kagerplassen gele gen boerderij De Eenzaamheid. Vroeger was het het werk van zijn ouders. Maar in de loop van de tijd namen zoon lan en schoondochter Roos dat werk De belegen Goudse kaas die zij voor de keuring instuurden, dateert van rond september. Jan en Roos mochten meedoen om dat zij bij de enkele maanden geleden gehouden kaaskeuring in de regio hoog eindigden. Ze werden twee keer tweede. Om dat ze in totaal de meeste pun ten hadden, kregen ze toen bo vendien een wisselbeker. „Ik heb al eens gedacht", lacht Roos. „hoe het zou zijn om een beker te ontvangen. Toen kregen we hem. Nou, ik FOTO HlELCO KUIPERS ging er niet van naast mijn schoenen lopen hoor. Het is leuk zo'n keuring, misschien een stimulans. Maar je doet al tijd je best. We besteden niet extra zorg aan de kaas die we voor de keuring inleveren. Deze kaas is representatief voor onze andere kazen." „Toch vind ik het nu span nender dan anders", geeft ze toe. Roos van Schie vertelt dat de vijf prijswinnaars de andere jaren een dag van te voren al bericht kregen. Om de spanning erin te houden, werd dat dit jaar niet gedaan. Kamerleden Het is druk in het cultureel cen trum De Schulenburch. De

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15