Discriminatie leidt niet tot vervolging IS >3 «8 Hoornesflats eindelijk opgeknapt Strandtenthouders aarzelen over concert Leiden Regio Schoonmaakactie op strand Katwijk Discussie over migratie 14 Officier: 'Raadsleden moeten zich vrij kunnen uitspreken De Katwijkse raadsleden H. Bakker (RPF) en N. Zwaan (CDA) zullen niet strafrechtelijk worden vervolgd voor het doen van discriminerende of beledigdende uitspra ken over mensen met een homoseksuele gerichtheid. De officier van justitie in Den Haag heeft dit besloten. De flats in de Hoomes worden opgeknapt. foto dick hogewoning KATWUK LINDA WELTHER Overlast van jongeren, rommel, vandalisme en defecte bellen en liften. Als alles goed gaat, behoren die klachten van de bewoners van de torenflats bij winkelcentrum Hoor- nes binnenkort tot het verleden. Al jaren lang klaagt men in de Colijnstraat, de J.Th. de Visserstraat en de Treubstraat over ver loedering van de flats. De meest gehoorde klacht is, dat er in en om de flats mensen rondhangen, die er niet thuis horen. „Daar hebben we veel last van. Ze houden zich op in de trappenhuizen, ro ken en drinken of spuiten graffiti op de mu ren. Het is gewoon angstaanjagend. Een paar weken geleden heb ik er nog een paar weggestuurd", meldt een bewoonster. Vorig jaar was de maat vol. De bewoners verzamelden handtekeningen en stelden, dat er een eind aan die situatie moest ko men. Want zo kon het niet langer. Sinds dien zetten twee woninbouwverenigingen, die de huizen beheren, zich actief daarin verbetering te brengen. Directeur L. Greven van woningbouwver eniging De Brittenburg vertelt over wat er inmiddels in 'zijn' flats is gebeurd en nog te gebeuren staat: de ingangen kunnen straks op slot, de bergingen krijgen goede sloten, de liften worden verbeterd en er komt een nieuwe binnenpui. De verbeteringen kosten ongeveer een half miljoen gulden. In mei moet alles klaar zijn. De bewoners zijn blij dat er eindelijk wat gebeurt, maar ze juichen liever niet te vroeg. Volgens J. van der Plas uit de Treub straat zijn er nog geen grote veranderingen te zien. „Bovendien zijn er nu al achterstan den in de werkzaamheden." Toch bespeurt hij wel enige verbetering. De Katwijkse Bouwvereniging heeft ook stappen ondernomen: de flat is opnieuw geschilderd en binnenkort wordt het nood- trappenhuis gesloten en de verlichting ver beterd. De hoofdingang kan nog niet wor den afgesloten. „Daar wordt eerst onder zoek naar gedaan", aldus een woordvoer ster. DEN HAAG/KATWUK CONNV SMITS Volgens hem staat de on schendbaarheid van raadsleden tijdens een raads- of commis sievergadering vervolging in de weg. „Raadsleden moeten zich vrij kunnen uitspreken, ook al zou een ander daardoor worden gegriefd of benadeeld." „Triest en teleurstellend, deze conclusie", aldus Groen Links raadslid Tejo Janssens en Th. Ong, coördinator van het Meld punt Discriminatie Leiden. Zij deden in maart aangifte van het feit dat Bakker en Zwaan in ver gaderingen uitspraken hadden KATWUK CONNV SMITS Gewapend met grote blauwe vuilniszakken en de handen ge huld in plastic handschoentjes, hebben 175 scholieren zich gis teren gestort op een grote schoonmaak van het Katwijkse strand. Echt heel veel rommel lag daar overigens niet, nu het strandseizoen nog moet begin nen. Belangrijkste doel van de actie was om de scholieren te laten beseffen, dat zwerfafval niet gewenst is. Wethouder Berkheij van on derwijs gaf gistermiddag het startsein voor de schoonmaak actie waaraan de hoogste groe pen van zeven basisscholen deelnamen. Daarna zwermden de kinderen over het strand uit om hun blauwe zakken te vul len met rondzwervende blikjes, ijsverpakkingen, snoepzakjes en ander afval. Volgens Miranda en Emel, wat achterblijvend op de grote groep, gingen de meesten nog niet grondig genoeg te werk. „Ze kijken niet goed hoor, hier onder het zand liggen nog alle maal rietjes van vorig jaar." gedaan als „homo's lijden on der hun geaardheid„homo seksualiteit is een afwijking" en „homo-emancipatie kan niet, want dit zou betekenen dat ze gelijk zijn aan hetero's en dit kan niet". Het meest teleurgesteld zijn Janssens en Ong over het feit dat de officier meldt ook buiten de onschendbaarheid om geen reden voor vervolging te zien. Zelfs als de uitspraken buiten de vergaderingen waren gedaan, waren ze volgens hem niet strafbaar geweest. Janssens: „De opmerkingen waar het om gaat waren zó be- Volgens de twee meisjes draait het er allemaal om dat Katwijk straks de 'blauwe vlag' kan verdienen, voor het schoonste strand van de 33 kustplaatsen van Nederland. Zij weten dat uit het lespakket dat zij op school hebben gekregen omdat ze meedoen aan de ac tie. Bedoeling is dat ze door goed te kijken naar de verschil lende soorten afval op het strand en de herkomst daarvan, leren hoe ze het zwerfafval kun nen voorkomen. Overigens deden er dit jaar maar vijf kustplaatsen mee aan de actie die een initiatief is van de Foundation for Environment Education in Europe in de Netherlands, de Blauwe Vlag- organisatie en de Nederlandse Vereniging van Strandexploi- tanten. Volgens de Katwijkse ambtenaar Punt werd de op roep voor de grote schoonmaak wat laat geplaatst. „Maar wij in Katwijk vonden het belangrijk genoeg om toch door te zetten. Al zijn we wel van plan om de actie in de zomer nog eens te herhalen." ledigend en discriminerend. Dat de officier denkt dat dat door de beugel kan, had ik niet verwacht. Temeer omdat een raadslid uit Gameren onlangs wél werd vervolgd omdat hij had gezegd dat 'homoseksuali teit een uit te roeien zonde is'." Wel heel positief over de be vindingen van de officier van justitie zijn vanzelfsprekend de raadsleden Bakker en Zwaan. Bakker. „Het is geenszins mijn bedoeling geweest iemand te discrimineren, te grieven of te kwetsen. De officier heeft dat goed ingezien. Spijt van mijn uitlatingen heb ik ook helemaal niet. Ze zijn gedaan vanuit een bijbels oogpunt. En of ik nu op gelucht ben? U had toch hoop ik niet de indruk dat ik bang was hiervoor het cachot in te gaan? Lezing over dertiende eeuw LEIDEN Turen in de dertiende-eeuwse mist. Dat is de titel van de laatste Pieterkerklezing. F.P. van Oostrom, verbonden aan de vakgroep Nederlandse Taal- en Letterkunde van de Leidse uni versiteit, probeert in zijn lezing een beeld te schetsen van de wereld in de dertiende eeuw. KATWUK PETER VAN DER HULST De Katwijkse strandtenthouders wijzen het plan van Veronica voor een groot strandconcert niet bij voorbaat af. Voorwaarde is wel dat een eventueel verlies aan inkomsten wordt vergoed en hun zaken tijdens het evene ment worden verzekerd en be waakt. „Er valt met ons te praten", zegt j. Guyt. een van de exploi tanten. „Maar eerst willen we wel waarborgen." Guyts strand tent staat het dichtst bij het Uit wateringskanaal, waar het grote strandconcert van Veronica is gedacht. De plaats ook waar een groot podium moet komen. En kele tientallen strandhokjes, die Guyt nu verhuurt, moeten wij ken. Daarnaast mag hij tijdens het concert waarschijnlijk niets verkopen, omdat Veronica de verkoop van frisdranken en hapjes in eigen hand wil hou den. „Naast de mogelijke schade wil ik dan ook dat ook mijn in komstenderving goed wordt ge regeld. Anders zie ik het niet zit ten. We willen verder dat de ge meente een garantie geeft. Voor ons is het namelijk gemakkelij ker de gemeente aan te spreken als het fout gaat dan Veronica. Maar daarop is het voorlopig af geketst. Het wachten is nu dat Veronica contact met ons op neemt en dat is nog niet ge beurd." Wat er precies staat te gebeu ren, weet Guyt niet. „Wat ik er van begrepen heb is, dat Vero nica vanaf 26 mei van badplaats naar badplaats wil trekken. Naast een muziekpodium dat hier dwars op het strand wordt gezet, moet er een grote lichtin stallatie, een vip-podium en een lasershow komen. Ook de gemeente Katwijk kampt nog met veel vragen. Aanvankelijk wilde Veronica za terdag 26 juni op het Katwijkse strand terecht. Die datum kwam voor Katwijk veel te vroeg om alles in goede banen te lei den. Nu wordt er gepraat over een concert in augustus, ver moedelijk zaterdag 28. Inmiddels heeft de gemeente een werkgroep gevormd met vertegenwoordigers van onder meer gemeente, politie, VW en strandtentexploitanten. Wet houder J. van der Plas zegt dat Katwijk eerst meer duidelijkheid hebben over de datum en welke organisaties meedoen, en onder welke voorwaarden, voordat een definitieve beslissing wordt genomen. Ook de strandtentex ploitanten moeten er achter staan. Zij worden, waarvan één zelfs een week lang, in hun be- drijfsvoeringgehinderd." Een woordvoerster van de omroep wil voorlopig nog geen mededelingen over het concert doen. Eerst moet alles met de gemeenten geregeld zijn. VRIJE TIJD Strijkers De Streekmuziekschool Leiden en Omstreken houdt op zater dag 24 april een strijkers/bla zersdag in het Vlietlandcollege (Apollolaan 262). Muziekmakers kunnen oefenen om later die dag een uitvoering te geven. Aanvang tien uur. De slotmani festatie wordt gehouden tussen 16 en 17 uur. Voor meer infor matie. tel. 141041 Bazar Op de Vrije School Mareland aan de Maresingel 19 wordt za terdag 24 april van 10-15 uur een bazar gehouden. Er worden onder andere poppen, truien en speelgoed verkocht. Fancy Fair Op basisschool de Springplank aan de Sumatrastraat 195 wordt zaterdag 24 april van 10-14 uur een fancy fair gehouden. Daar horen rommelmarkt, schmin ken. rad van avontuur en een sponsorloop bij. Open huis De Rudolf Steiner-scholen in Voorschoten (Burgemeester de Koolplantsoen 19) en Leiden (César Franckstraat 9) houden zaterdag 24 april open huis. Vanaf tien uur zijn de dreumes-, peuters- en kleuterafdelingen 'in bedrijf te zien. Bingo In buurthuis Op Eigen Wieken (Valkenpad) wordt 24 april een bingo gehouden. Aanvang 20.15 Ronald Mc Donaldhuis In het restaurant van zwembad De Zijl (Paramaribostraat) wor den op zaterdag 24 april ver schillende activiteiten gehou den om het Ronald Mc Donald huis te steunen. Er zijn clowns, een springkussen, loterij en band. Aanvang 14 uur. Rommelmarkt Drumfanfare FBL organiseert zondag 25 april van 10-16 uur een rommelmarkt in het club huis aan de Hazewindsteeg. De opbrengst van de rommelmarkt is bestemd voor het aanschaffen van nieuwe instrumenten. Heempark In het Heempark wordt zondag 25 april een rondleiding gehou den. Aanvang 14 uur. Rugbyvereniging DIOK, al weer voor de vijfde keer kampioen van Nederland, had zo graag in triomftocht over de Haarlemmerstraat willen gaan op zaterdagmiddag. Politie en winkeliers zagen dat echter niet zitten. Een kleine smet op een kampioensdroom. Het wordt onderhand een traditie, de M9 huldiging van de lü rugbyers van DIOK op het Leidse stadhuis. De vrijwel onverslaanbare sportmannen, die met hun perfecte traptechniek de eivormige bal zo fraai tussen de hoge palen weten te krullen vegen namelijk de laatste vijf jaar de vloer aan met de concurrentie. De tegenstanders worden in de 'scrums' letterlijk opgevreten. Steeds maar weer dezelfde gang naar het bordes begon wat te vervelen: het publiek geloofde het onderhand ook wel. Vandaar het lumineuze idee om de intocht der rugbygladiatoren dit jaar te combineren met de intocht van enkele andere khmpioenen: de muzikanten van K&G, die wereldkampioen zijn geworden. Het is meer dan een nuanceverschil, Nederlands kampioen of wereldkampioen, maar muziek en sport zijn moeilijk te vergelijken. Dus gaat K&G voorop in de parade en komen de sporthelden er in een bus achter aan. Over Stationsweg, Steenstraat, Blauwpoórtsbrug, Prinsessekade, Breestraat, St. Jorissteeg, Hooigracht, kortom, al die typische optochtstraten, maar niet over de Haarlemmerstraat, de moeder van alle optochten. Politie en winkeliers vrezen moeilijkheden als rugbyers en muzikanten zich op de drukke zaterdagmiddag door het winkekmde publiek moeten wringen. Kampioensrugbyers- weten waarschijnlijk wel raad met die haag van mensen, maar het draaft weinig bij aan de populariteit als je al dat volk omver gaat kegelen. Struikelblok Volgens L Palm van Leiden Leeft heeft de winkeliersvereni ging DIOK ontraden om over de Haarlemmerstraat te gaan rij den en marcheren, ,,'s Morgens om elf uur zou het nog wel gaan, maar 's middags is het gi gantisch druk. Je loopt dan ge woon vast. We hebben wel eens old timers over de Haarlemmer straat laten gaan in de middag uren en dat is best leuk voor de mensen, maar van rijden kan je dan nauwelijks spreken: het gaat alleen maar stapvoets". Ook de Leidse politie ziet de gang van K&G en DIOK niet zit ten, vanwege de verkeerspro blemen. De Haarlemmerstraat is bij de normale optochten een berucht struikelblok. Praalwa gens blijven in bochten steken en worden forse vertragingen opgelopen. Bij DIOK wordt luchtig heenge stapt over het uitvallen van de Haarlemmerstraat in de triomf tocht. „We melden ons om twee uur bij het stadhuis en de Haar lemmerstraat slaan we over. Dat is allemaal in goed overleg be sloten, we gaan daar niet moei lijk over doen", zegt vice-voor- ziter N. Langezaal. Volgens insi ders is het 'verbod' om de Haar lemmerstraat te gebruiken ech ter niet goed gevallen. Wet- ouder Aart van Bochhove. die burgemeester Goekoop ver vangt bij de huldiging, mag wel uitkijken dat hij er niet op wordt aangekeken. Een forse tackle in het gemeentehuis is zo gemaakt en het is voor lid van het college nooit plezierig om letterlijk on deruit te worden gehaald. Stage Een stage-opdracht voor scho lieren van de technische school mag best een nuttig doel die nen. Dat vinden ze in elk geval bij de Middelbare Technische Sectorschool Leiden aan het Lammenschanspark. De leerlin gen van de hoogste klassen (korte opleidingen) gaan zich. ervaring opdoend, inzetten voor Roemenië en de Nationaal Na tuurhistorisch Museum in Lei den. De naweeën van de revolutie zijn in Roemenië nog steeds sterk voelbaar. I let land komt er langzaam weer bovenop, na ja renlang door dictator Ceauces- cu te zijn uitgezogen. Een gere noveerd ziekenhuis in Covasna in de Karpaten krijgt vanaf 17 mei de leerlingen van elektro techniek over de vloer. Die gaan daar de elektrische installatie vernieuwen. Ook worden 350 TL-armaturen meegenomen en opgehangen. Het werk zal door stagebegeleider Lussing in goe de banen worden geleid, want het is natuurlijk niet de bedoe ling dat de patiënten straks on der stroom komen te staan. Het bedraden kost veel geld en dat wordt door de leerlingen bijeen gebracht door onder meer een popconcert op 5 mei in de open lucht, waar popgroepen belan geloos optreden (een soort Kar paten Aid) en sponsors. Spon sors worden benaderd, maar kunnen zich ook bij de school melden. Informatie tel. 177513. De leerlingen van bouwkunde en metaal blijven in Leiden. Zij vervoegen zich in het Pesthuis, waar half mei de expositie over het ontstaan van de mens door het Natuurhistorisch museum wordt geopend. Aandacht daar bij voor de theorie van Darwin, die ervan uitgaat dat wij van de apen afstammen, maar ook het De Evert Vermeerstichting houdt 26 april een discussie avond over het thema 'migratie en ontwikkelingssamenwerking' in het Antonius zalencentrum. Gastsprekers zijn Maartje van Putten (PvdA-Europarlementa- riër), Frans Weisglas Tweede amerlid voor de WD) en Ton van Rietbergen (universiteit Utrecht). De Leidse wethouder Hans de la Mar (Groen Links) leidt dé discussie die om acht uur begint. AGENDA Fietsers en bromfietsers die op het Stadspolderpad rijden (tussen de oude vuilverbranding en de Merenwijk) moeten de komende weken oppassen. Wegens werkzaamheden aan de spoor rijden vrachtwagens af en aan over dit fietspad. En de chauffeurs van deze tien-tonners houden volgens veel fietsers weinig rekening met lichte tweewielers. Ze razen af en aan en blokkeren op sommige momenten het pad zelfs volledig. Gevreesd wordt dat deze situatie niet zal veranderen totdat het werk aan het spoor af is. foto jan holvast scheppingsverhaal, dat zoals bekend een wat minder gênant uitgangspunt hanteert. De leer lingen hebben de expositiezaal geadopteerd en bouwen stands, ondergronden en dergelijke, onder de bezielende leiding van docent Appeveld. En zo staat de techniek dus in de dienst van noodlijdende medemens en de cultureleantropologie. VRIJDAG 23 APRIL Leiden Jaarlijkse fancy fair van basisschool De Zwaluw, A. Kleynstraat, 17-20 Klaverjassen en sjoelen bij LFC. Sportcomplex Boshuizerkade, aan vang 20 uur. Klaverjassen in wijkgebouw 'De Lin de', Herenstraat 64. aanvang 20 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof. C. van Bruggepad 2. aanvang 20.15 Noordwijk Jaarlijkse uitvoering van Chr. Muziek gezelschap 'De Echo der Duinen'. De Rank, aanvang 20 uur. Lezing over zwaluwen en gierzwalu wen door de Ver. voor Natuur- en Vo gelbescherming, Jan Verwey Natuur- centrum, Weteringkade 27, aanvang 20 uur. Voorhout 'Zo zijn onze manieren' door Cultuur Verheft, in het Wapen van Voorhout, aanvang 20 uur. ZATERDAG 24 APRIL Leiden Strijkers/blazersdag. org Streekmu ziekschool, in het Vhetland College. Apollolaan 262, repetitie vanaf vanaf 10 uur, uitvoering tussen 16 en 17 Bazar bij Vrije School Mareland, Ma resingel 19. van 10-Ï5 uur. Open huis in de Rudolf Sterner School, César Franckstraat 9. vanaf 10 uur. Diverse activiteiten ter ondersteuning van het Ronald McDonaldhuis in par tycentrum De Zijl, Paramaribostraat 66. aanvang 14 uur. Bingo in buurthuis Op Eigen Wieken. Valkenpad. aanvang 20.15 uur Laatste ruildag van dit seizoen van de Ver. van Postzegelverzamelaars. Dorpshuis De Kuip, Zeestraat. 10-17 Bloemencorso rijdt verlicht door Noordwijk: 21 uur Voorstraat. 21.30 uur Van de Mortelstraat Weteringka de. 22 uur Kon. Wilhelminaboule- Noordwijkerhout 46e Bloemencorso van de Bollen streek. Van Haarlem naar Noordwijk. bezichtigen praalwagens op de Maan dagse Wetering, van 18-20 uur. Voorhout 'Zo zijn onze manieren' door Cultuur Verheft, in het Wapen van Voorhout, aanvang 20 uur. Voorschoten Open huis in de Rudolf Sterner School. Burgemeester de Koolplant soen 19, vanaf 10 uur. Braderie in winkelcentrum Hofland, van 10-17 uur Open huis in Buurthuis de Bosch- bloem. B S. van de Oyelaan 19. van 14-21.30 uur ZONDAG 25 APRIL Rommelmarkt bi| Drumfanfare FBL in het clubhuis aan de Haze windsteeg, van 10-16 uur Rondleiding in het Heempark, aan vang 14 uur. Rommelmarkt bij Drumfanfare Ta- marco in het clubhuis aan de Splin- terlaan. van 10-16 uur. Rommelmarkt bij Sociaal Cultureel Centrum De Sjelter van 10-16 uur. Sel. NK Strandvissen. org. HSV De Sportvisser. Noordzeestrand, aanvang 8.15 uur. Oranjefeesten Opening kermis. Pala ce parkeerterrein, 10 uur; Hengel- wedstrijd, Leidse Vaart, van 9-12 uur; Straattekenwedstrijd (leeftijd tot 12 ir.). stoep Hoofdstraat, inschrijven Praalwagens van het Bloemencorso staan de gehele dag en avond (ver licht) opgesteld aan de Kon. Wilhel- minaboulevard. Zeepaardiesnt 1993 (200 km), org. Motorclub Noordwijk, inschrijven en starten tussen 10 en 12 uur. sjxJri- kantine De Sprint, Duinwetering Winkels geopend in Hoofdstraat Koopcentrum, van 10-17 uur. Noordwijkerhout 'Aerobic tegen Racisme' in De SctelfL aanvang 13 uur

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14