Stort vuile grond aan banden gelegd Restauratieplan voor oud gemaal Regio Leiderdorp blijft worstelen met geschikte plek voor kermis Voorschoten in beroep tegen fout ministerie Zoeterwoude vernieuwt riolering Karakteristiek dorpsbeeld verdwijnt mÊm:- i# Oegstgeest verbiedt Sierafor over- en opslag van planten Rijnlands Lyceum in actie voor Bangladesh VRIJDAG 23 APRIL 1993 J2 CHEF GERT VISSER. 071 161417, PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-161443 Strengere voorschriften voor Klinkenbergerpias De provincie Zuid-Holland gaat het storten van vervuilde grond in de Klinkenbergerpias aan banden leggen. Voort aan mag alleen nog licht verontreinigd puin en grond aan de Sassenheimse kant van de recreatiepias worden gestort. Dat deelde wethouder A. Kohlbeck gisteravond tijdens een commissievergadering mee. oegstgeest judy nihof Tot nu toe mocht ook grond met een zogenaamde B-waarde in de plas worden gedumpt. De B-waarde staat waar 'behoorlijk vervuild'. Voortaan wordt alleen nog toestemming gegeven voor de stort van grond met een A- waarde (licht verontreinigd). Kohlbeck maakte gisteravond duidelijk zich niet bezorgd te maken over wat er tot nu toe in de plas is gedumpt. Dit in te genstelling tot het Groen Links raadslid A. van Eisen. „Het water in de Klinkenber gerpias is schoner dan waar ook in Oegstgeest", aldus Kohlbeck. In de recreatiepias zouden vol gens hem ook nooit verboden dingen zijn gebeurd. „Grond met een B-waarde mocht ge woon worden gestort. Coupé- polder-achtige toestanden zijn nooit het geval geweest." De wethouder heeft vandaag overleg met de provincie over de voorschriften die moeten gelden voor de nieuwe stortacti- viteiten. Daarbij komt ook het verkeers- en geluidsaspect aan de orde, van bijvoorbeeld de vrachtwagens die het puin ver voeren en de vergruizer van het puin. In het gebied worden duizen den recreanten verwacht en die mogen nergens last van heb ben. „Je moet een groot aantal maatregelen nemen als je die activiteiten wilt combineren met recreatie." aldus Kohlbeck. leiderdorp roy klopper Het is nog allerminst zeker dat de Leiderdorpse kermis volgen de week aan de Splinterlaan staat. Een aantal omwonenden heeft bezwaar gemaakt tegen deze nieuwe locatie. Ze vrezen geluidsoverlast, parkeerproble men en vernieling van groen. De bezwaren werden gisteren behandeld in de commissie be roep en bezwaar van de ge meente Leiderdorp. De betrok kenen waren in allerijl bijeen geroepen omdat de kermis al volgende week begint. Eerder beroep was onmogelijk, omdat de burgemeester pas midden april vergunning verleende voor de kermis aan de Splinterlaan. Daardoor is de vreemde situatie ontstaan dat bezwaren kunnen worden ingediend tot bijna twee weken nadat de attracties al weer zijn opgebroken. De omwonenden voorzien dat ze met de kermis dezelfde problemen krijgen als de bewo ners van de Laan van Ouder zorg. Die kregen het onlangs voor elkaar dat de vergunning voor de kermis bij hen voor de deur werd ingetrokken. Overi gens niet op grond van overlast. De commissie oordeelde dat het tijd werd dat de gemeente de toezeggingen inloste dat de kermis daar slechts van tijdelij ke aard was. Als alternatieve locatie tover de de gemeente enkele weken terug de Splinterlaan uit de hoed. Tot verbazing van de commissie beroep en bezwaar, die had geadviseerd de hoek Hoogmadeseweg/Acacialaan te gebruiken als standplaats. Voor zitter J. Olivier wilde gisteren dan ook wel eens weten waar om die plek was afgevallen. Ambtenaar Van den Berg, op tredend als vervanger van bur gemeester J. de Bruijn, meldde dat verkeersproblemen en werkzaamheden een kermis op die locatie in de weg staan. Windrichting Voorzitter B. Kerner van de Oranjevereniging, die de kermis organiseert, probeerde tever geefs de vrees voor overlast rond de Splinterlaan weg te ne men. Hij meldde dat de woon wagens en vrachtwagens van de exploitanten zodanig worden opgesteld dat het geluid wordt 'weggesluisd' richting Baande- rij. waar geen bebouwing is. De omwonenden wuifden deze re denering weg. Ze wezen er op dat de Oranjevereniging de windrichting niet in de hand heeft. Verder zijn ze bang dat het stuk groen naast de jeu de bou- les-baan waar de kramen ko men onherstelbaar wordt be schadigd. Olivier sloot dit niet uit, maar wees er op dat hij die twijfels niet kan meewegen in een besluit over de vergunning. „Als voorwaarde is namelijk op genomen dat de Oranjevereni ging het veld in oude staat moet opleveren. Ik moet er voorals- Greep in de kassa leiderdorp» Twee mannen hebben in een winkel in Winkelhof in Leiderdorp 500 gulden uit de kassa gegrist. Een van de mannen kocht iets voor heel klein bedrag en betaalde met 100 gulden. Daarna ontstond gerommel met het retourgeld. Terwijl de twee de man van achter uit de zaak de verkoper afleidde heeft de an der vermoedelijk een greep in de kassa gedaan, 's avonds werd bij het opmaken 500 gulden vermist. Inbraken op klaarlichte dag leiderdorp» In Leiderdorp zijn gisteren op klaarlichte dag twee inbraken gepleegd. Bij een huis aan de Loevestein is de voordeur met grof geweld opengebroken en de woning doorzocht. Het is nog niet bekend wat er wordt vermist. Bij een huis aan de Ber kenkade werd een raam opengebroken. Uit de woonkamer is een aantal girobetaalkaarten meegenomen. voorschoten De drie Voorschotense basis scholen Het Kompas, Wethou der Schrama en De Noorderwe reld in Voorschoten lopen jaar lijks geld mis door een fout in de computer van het ministerie van onderwijs. Op herhaalde verzoeken om een correctie, werd tot dusver niet gereageerd. De gemeente gaat nu via de Raad van State proberen haar gelijk te halen. De hoogte van het bedrag dat het ministerie van onderwijs aan scholen uitkeert, is onder meer gebaseerd op de grootte van het schoolgebouw. Het scholencomplex in Noord-Hof land, waarin de drie scholen zijn gehuisvest, zou groter zijn dan in de computer van het mi nisterie zit verwerkt. Daardoor zouden de scholen enkele dui zenden guldens minder krijgen dan waarop zij recht hebben. zoeterwoude In Dorp-Zuid in Zoeterwoude- dorp gaat waarschijnljk dit na jaar de eerste spade de grond in voor het vernieuwen van de rio lering. Het gaat om de straten tussen de Zwetkade en Korte Miening inclusief het stuk Zuid- buurtseweg. Het karwei wordt in fasen uitgevoerd en neemt een paar jaar in beslag. De tota le kosten komen op ongeveer 2,5 miljoen gulden. Voor de be woners zijn drie informatie^ avonden belegd. Voorschotenaar onderscheiden voorschoten Voorschotenaar P. Vink heeft gisteren de eremedaille 'ver bonden aan de orde van Oranje Nassau in goud' opgespeld ge kregen. Vink is 25 jaar in dienst van het Landbouwschap, waar hij medewerker bij het secreta riaat van de algemeen secretaris was. Op 1 juni maakt Vink ge bruik van de mogelijkheid om vervroegd uit te treden. Speel-o-theek in problemen door tekort vrijwilligers leiderdorp monique lange Door een tekort aan vrijwilli gers is speel-o-theek De Grabbelton volgende week woensdag gesloten. Al tijden kampt het uitleencentrum voor speelgoed met het pro bleem dat er te weinig vrij willigers zijn. Door ziekte en vakantie onder de zes mede werkers die De Grabbelton nu telt is het onmogelijk vol gende week open te zijn. Penningmeester van Beek van De Grabbelton heeft vandaag een gesprek met de gemeente om dit probleem nog eens te bespreken. Van Beek zal vragen of het moge lijk is dat de speel-o-theek op andere dagen geopend kan worden. In ieder geval niet op woensdagmiddag. „Het blijkt dat veel mensen wel bereid zijn een handje mee te helpen, maar de woens dagmiddag levert te veel pro blemen op met de opvang van hun eigen kinderen", zegt Thea van Beek die net als haar man werk verricht voor het uitleencentrum. De Grabbelton, die in juni het tienjarig bestaan hoopt te vieren, is met tweehonderd leden en een wachtlijst één van de grotere speel-o-the- ken in Nederland. Al een aantal keren heeft het uit leencentrum voor speelgoed in de Muzenhof een beroep gedaan op vooral opa's en oma's die wat tijd overhad den. „Dat is niet zo'n succes geweest", zegt van Beek. „Ik heb zelfs een enquête gehou den onder onze leden. Ik kreeg van veertien mensen een brief terug, waarin steeds hetzelfde stond; de woens dagmiddag bleek voor allen een probleem te zijn." wassenaar Nog een paar weken en dan be hoort dit dorpsbeeld definitief tot het verle den. Medio mei slaat de slopershamer slaat genadeloos toe in het centrum van Wasse naar. Van het postkantoor aan de Lange Kerk- dam (op de foto op de voorgrond) en het daar achtergelegen 'Hotel Bianca' aan de Grave- straat blijft geen steen meer overeind. De panden moeten wijken voor een nieuw hoofdkantoor van de Rabo-bank en een nieuw postkantoor, die met elkaar worden verbonden door een doorzichtig element. Bo ven het postkantoor komen vijf penthouses. Achter het complex worden ruim dertig par keerplaatsen aangelegd. Tijdens de bouw kunnen klanten voor het postkantoor terecht in het tijdelijke onderkomen in een pand aan de Johan de Wittstraat 7. FOTO HIELCO KUIPERS Toezicht ontbreekt op gemaal 'De Vereeniging'. Vandalen komen over de spoorbaan om vernielingen aan te richten en graffiti te spuiten. FOTO HIELCO KUIPERS Stichting wil De Vereeniging in ere herstellen voorschoten judv nihof De treinreizigers tussen Voor schoten en Den Haag kan het oude gemaaltje langs de spoor baan niet zijn ontgaan. Het is de laatste jaren een geliefd doel wit van vandalen en graffi tispuiters. Regelmatig worden deuren, ruiten en dakpannen vernield. Tussen de levensgrote, felgekleurde letters uit de spuit bus, valt de naam van het ge bouwtje - 'De Vereeniging' - nog amper op. Voorschoten krijgt er met dit gemaal wellicht een beziens waardigheid bij. De Stichting voor het Behoud van Oude Mo torgemalen Voorschoten/Leids- chendam (Stibom) wil het ge maal 'De Vereeniging' langs de spoorbaan in oorspronkelijke staat herstellen en voor bezich tiging openstellen. Daarvoor zijn enkele tonnen nodig, denkt voorzitter van de Stibom, J. de Kort. Hoe toegetakeld het gebouw ook is, het is waardevol genoeg om te worden behouden, meent de Stibom. Het pand dateert uit circa 1870 en bevat unieke be malingswerktuigen. Deze wor den niet meer gebruikt, sinds het waterschap op elektrische bemaling is overgeschakeld voor het regelen van de water stand. „Motorbemaling is een vorm van bemaling die staat tussen de oude bemaling door molens en de huidige elektrische bema ling," legt voorzitter De Kort uit. De Stibom is van plan om het pandje langs de spoorbaan he lemaal op te knappen en het motorgemaal weer in werking stellen. Niet voor bedrijfsmatige doeleinden maar louter om de werking aan het publiek te de monstreren. Verder wil de Sti bom in 'De Vereeniging' een documentatiecentrum inrich ten over motorbemaling. De be zienswaardigheid zou dan kun nen worden opgenomen in een ANWB-fietsroute. Onderhandelingen Het blijft voorlopig bij het ma ken van plannen omdat de Sti bom nog geen eigenaar is van het gemaal. De onderhandelin gen met het Waterschap Veen en Geestlanden over de ovcr- 'dracht aan de Stibom zijn in een vergevorderd stadium. Als de Stibom het gebouw eenmaal bezit, wil zij de beoog de renovatie financieren door het aanspreken van fondsen en een beroep te doen op de ge meente Voorschoten, die het gebouw op de monumentenlijst heeft gezet. De Kort verwacht dat er jaren overheen kunnen gaan, voordat het gebouw kan worden opengesteld. „Want er zijn enkele tonnen voor nodig," aldus de voorzitter. Over een oplossing voor het vandalismeprobleem wordt binnen het Stibom al langere tijd gefilosofeerd. Toezicht hou den op het gemaal is vrijwel on mogelijk. De Kort denkt aan het plaatsen van een hek langs de spoorbaan. Het gemaal is vol gens hem ongeschikt als wo ning, of als atelier voor een kun stenaar. „Dat is uitgesloten. Het is er vochtig, en bovendien wordt negentig procent van de ruimte in beslag genomen door machines." oegstgeest wilfred simons Het bedrijf Sierafor bv aan de Oude Rijnsburgerweg in Oegstgeest moet ophouden met de op- en overslag van planten. Dit hebben de wet houders A. Kohlbeck (volks huisvesting) en H. Rijks (ruim telijke ordening) gistermorgen aan directeur F. Keijzer mee gedeeld. Het bestemmings plan in de polder tussen de rijksweg A44 en de Oude Rijn schrijft land- en tuinbouw voor. Het bedrijf mag daar dus alleen planten onder glas telen en niet méér transporteren dan een gewone tuinder zou doen. In de praktijk betekent dit dat Sierafor de poorten wel kan sluiten, omdat de teelt en de op- en overslag niet van el kaar te scheiden zijn. Sierafor koopt potplanten op veilingen in en kweekt ze gedurende een aantal maanden verder op. Daarna verkoopt het bedrijf de planten weer. Volgens omwo nenden rijden per dag gemid deld veertig vrachtwagens over de smalle Oude Rijnsburger weg. Rijks wil van een directe be drijfssluiting echter absoluut niet spreken: „Wij zijn geen beulen. Wij vinden dat Siera for zijn activiteiten moet aan passen aan de bepalingen van het bestemmingsplan. Of dat kan. moet het bedrijf zelf maar uitmaken. Directeur Keijzer wil nu juridisch advies inwin nen. Over drie weken spreken we verder." Keijzer wil geen uitspraken doen over wat hij met Rijks en Kohlbeck bespro ken heeft. „Wij verzamelen de Goede kant Buurtbewoner C. Strijk is blij met de stellingname van Rijks. „Het gaat de goede kant op. Ik geloof niet dat het bedrijf dicht gaat, maar mogelijk mpet Sierafor het aantal verkeersbe wegingen op de Oude Rijns burgerweg straks flink vermin deren." Toch is hij niet onverdeeld enthousiast: „Het belangrijk ste is de reconstructie van hel kruispunt voor onze deur. Daar gaat de gemeente hele maal aan voorbij. Hij denkt blijkbaar dat als Sierafor min der mag rijden, het kruispunt er vanzelf veiliger op wordt. Maar dat is niet zo. want we hebben ook nog een zand- overslagbedrijf dat van hetzelf de kleine kniisinkje gebruik maakt." Strijk maakt zich vooral zor gen over de kinderen die nabij het. kruispunt spelen en over fietsers die door de vrachtwa gens in de berm worden ge drukt. Tegen Sierafor heeft St rijk niets: ,,AIs de gemeente het kruispunt veilig maakt voor kinderen en fietsers, mo gen de vrachtwagens er wat mij betreft best rijden." Wel vreest hij dat het allemaal te lang gaat duren. „Over twee jaar praten ze nog en dan is het gebied misschien wel 'be drijfsterrein' geworden. In de structuurvisie van de regionale wethouders is het daarvoor aangewezen. Dan zijn we al die jaren gewoon aan het lijn tje gehouaen." nog van uitgaan dat dit ge beurt." Olivier liet tijdens de vergade ring doorschemeren het niet zo op te hebben met de vrees van de omwonenden van de Splin terlaan. „De kermis is een alge meen geaccepteerd gegeven, en brengt nu eenmaal overlast met zich mee.' De voorzitter van beroep en bezwaar had meer moeite met de gevolgde proce dure. De gemeente-advertentie waarin de vergunning werd be kendgemaakt, was volgens hem niet specifiek genoeg en bevatte bovendien een fout. In de me dedeling stond te lezen dat B en W de kermis aan de Splinter laan wilden. „Formeel onjuist, alleen de burgemeester kan hierover beslissen." Het advies van 'beroep en bezwaar' wordt in de loop van vandaag meege deeld aan de betrokkenen. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog niets bekend over de uitslag. Aan onze lezers in Warmond Dezer dagen is onder de in woners van Warmond een schriftelijke enquête ver spreid met als opschrift Wilt u het andere Leidsch Dag blad?' De vormgeving van deze enquête is zodanig dat de indruk zou kunnen ont staan dat Leidsch Dagblad zelf de enquête heeft georga niseerd. Zo is het logo en het antwoordnummer van Leidsch Dagblad in de-tekst afgedrukt. De enquête is echter een privé-initiatief van Piet van der Vooren te Warmond, die hiervoor van het Leidsch Dagblad geen toestemming heeft gekregen. Wij hechten eraan te benadrukken dal Leidsch Dagblad absoluut niets met de enquête te ma ken heeft en dat Leidsch Dagblad afstand neemt van tekst en opzet van deze en quête. De directie 'Willibrord' streeft naar rechtvaardige huurverhoging zoeterwoude Bewoners van sommige huizen in Zoeterwoude gaan per 1 juli geen hogere huur betalen< Wo ningbouwvereniging 'Willi brord' vindt de huurprijs van een aantal woningen al hoog genoeg. Alleen de huurders van de goedkoopste woningen krij gen te maken met een maxima Ie huurverhoging van zes pro cent. Gemiddeld stijgen de hu ren in Zoeterwoude met vijf procent. Om de nieuwe huren vast te stellen heeft de woningbouw vereniging elke woning apart bekeken. Er zijn volgens 'YVilli- brord' op dit moment veel on rechtvaardige verschillen. De woningbouwvereniging pro beert die door de gevarieerde verhogingen wat meer gelijk te trekken. „Er zijn woningen veel te goedkoop en er zijn te dure woningen", aldus de woning bouwvereniging. De Zoeterwoudsc woning bouwvereniging hoeft de maxi male huurverhoging niet door te berekenen, omdat zij finan cieel sterk staat en geen achter stallig onderhoud heeft. Zij kan de tekorten uit eigen middelen aanzuiveren. De leden van de woningbouwvereniging kunnen hun mening geven over de voorstellen op maandag 26 april in De Eendenkooi. De inspraak avond begint om 20.00 Uur. Leerlingen van het Rijnlands Lyceum houden volgende week donderdag 29 april een spon sorloop voor Bangladesh. De school hoopt een bedrag bijeen te brengen dat voldoende is om 30 kinderen in Bangladesh drie jaar onderwijs te garanderen. Na de sponsorloop hebben de leerlingen maar weinig tijd om op adem te komen. Vanaf half twee wordt de aula van het Rijnlands Lyceum in gereedheid gebracht voor een grootse slot manifestatie in de vorm van een fancy fair \.m I'. to tut .'I uur. De school heeft nog dringend behoefte aan spullen voor de rommelmarkt u, I

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13