Leiden Horeca teleurgesteld NZH in 1994 gedeeltelijk naar Westnederland Oxford te gast in Leiden AZL doet onderzoek naar de overgang PTT maakt 'foutje' 180.000 keer goed Raadslid mag film over ontruiming Groen zien Y - .'KÏSBB idfflflrffB Nieuwe stalling kan 6300 fietsen bergen Krakers feestend weg bij Van Gend Loos 'In Nederland veel verborgen armoede' VRIJDAG 23 APRIL 1993 CHEF gert visser, plv -chef aad rietveld, O Schilder valt van ladder leiden» Een 26-jarige schilder uit Werkendam is gisteren van zijn ladder gevallen. Dat gebeurde in de Sparrenrode. Uit voorzorg had de schilder een plankje onder de ladder geschoven om weg glijden te voorkomen, maar die maatregel hielp niet. De ladder gleed toch weg en de man viel enkele meters naar beneden. Daarbij blesseerde hij zijn voeten en enkelbanden. Hij is overge bracht naar het academisch ziekenhuis. Diefstal dure hengels le'den Uit een schuur aan het Van Riebeeckhof is vannacht een dure hengel- en visuitrusting gestolen. De dief pikte onder meer negen werphengels met molens. Om de boel te vervoeren, stal hij ook een mountainbike uit de schuur. De eigenaar is voor en kele duizenden guldens gedupeerd. Een snookerteam, een dames voetbalploeg, een groep ama teurfotografen en vier kleine de legaties uit het Engelse Oxford zijn van 29 april tot 5 mei te gast in Leiden. De Oxforders ko men op bezoek om de vriend schapsbanden met Leiden aan te halen. De jaarlijkse uitwisse ling tussen de twee steden be staat al vanaf het einde van de T weede Wereldoorlog. De vier kleinere delegaties hopen ook nog wat kennis op te doen bij hun Leidse vrienden. Het gaat om een groepje bin nenstadondernemers, enige af gevaardigden uit het agrarisch onderwijs, een paar leden van Raadslid R. van Schreven (Groen Links) krijgt haar zin. Zij mag de film van de ontruiming van het Groen-complex komen bekijken. Het openbaar minis terie heeft haar uitgenodigd. Van Schrevens verzoek aan de Leidse politie om de film te mo gen zien, werd eerder afgewe zen. Behalve Van Schreven zijn ook de raadslieden van de kra kers uitgenodigd. Verder mogen PvdA, SP en D66 aanschuiven. Deze fracties deden na Van Schreven hetzelfde verzoek. Zij kunnen de video op donderdag 29 april bekijken in het Paleis van Justitie in Den Haag. leiden» De afdeling gynaecologie van het Academisch Ziekenhuis Lei den doet mee aan een multi nationaal onderzoek naar een medicijn dat vrouwen moet hel pen met hun overgangsproble men. Ongeveer vierhonderd vrouwen uit verschillende lan den doen mee aan dit onder zoek. In Leiden zullen dat er on geveer dertig zijn. Typische overgangsklachten als leiden loman leefmans PTT-Telecom heeft aan alle 180.000 abonnees in Leiden en omstreken een brief gestuurd waarin de posterijen zich ver ontschuldigen voor het wegla ten van een Leids glasbedrijf in de telefoongids van 1992. Het herstellen van dit 'foutje' kost de PTT enkele duizenden gul dens. „Gelukkig komt zo'n geval niet dagelijks voor", aldus een T el ecom - woerd voerder. Het Leidse glas- en schilder- bedrijf Van Muiden was zeer verbolgen toen in september bleek dat de naam van de firma niet in het telefoonboek stond. Volgens directeur A. Laan leed het bedrijf hierdoor duizenden gulden verlies, want mensen met een kapotte ruit zoeken meestal in het telefoonboek naar een glasbedrijf. „Er wordt echt geen 06-8008 gebeld om ons adres te weten te komen. Men neemt gewoon een con current", aldus Laan. In eerste instantie bood de PTT aan Van Muiden 5000 gul den schadevergoeding maar daar nam het bedrijf van Laan geen genoegen mee. Nu' heeft Kermis yt Q Waar de kermis ook I J wil neerstrijken in Leiderdorp, overal lopen protesterende omwonen den te hoop tegen de overlast Strafmaatregelen tegen cafés aangescherpt Als experiment mogen snackbars en shoarmazaken tot 1.00 uur openblijven, op vrijdag tot 2.00 uur en op zater dag nog een uur langer. Dat staat in de gemeentelijke ho- recanota 1993 die gisteren uitkwam. Voor cafés, restau rants, discotheken en terrassen blijven de sluitingstijden bij het oude. Alleen op zaterdag mogen meer zaken tot 3.00 uur openblijven dan de 19 die dat nu al mogen. De eerste reactie van de horeca is vernietigend. de vereniging voor doven en slechthorenden en een aantal hardlopers. De Oxfordse operet tevereniging KAOS voegt zich een dag later bij gezelschap en is te gast bij het Leidse Sempre Avanti. De clubs geven samen een uitvoering op zaterdag 1 mei (aanvang 20 uur, toegang gratis) in de aula van de Louise de Coligny scholengemeen schap aan de Kagerstraat. Op maandag 3 mei krijgen de Engelsen een officiële ontvangst op het stadhuis door burge meester Goekoop. De burge meester van Oxford is daabij aanwezig. Zij zal bij de doden herdenking op 4 mei ook een krans leggen bij het bevrijdings monument. leiden loman leefmans Met het experiment voor avond-eetgelegenheden komt de gemeente tegemoet aan de wensen van een groep van twintig shoarmazaken en snackbars, die onlangs in een brief aan de gemeente vroeg langer te mogen openblijven. Woordvoerder M. Zaki van deze groep is teleurgesteld. „Het lijkt mooi, maar we hadden eigenlijk gehoopt dat we iets langer dan de cafés mochten openblijven", aldus Zaki. Nieuwe, landelijke regelge ving heeft ervoor gezorgd, dat de gemeente voor het seizoen 1993 opnieuw met richtlijnen voor de Leidse horeca moet ko men. Nieuw is het experiment met de snackbars en shoarma zaken, voor de rest is alles zo veel mogelijk bij het oude ge bleven. Zo moeten terrassen 's avonds om elf uur dicht zijn en in het weekeinde een uurtje la ter, net als in 1992. Wel is het zo dat de gemeente beter gaat let ten op het vrijhouden van stoe pen en doorgaande wegen. Sancties Het bij de horeca gehate gele en rode kaarten-systeem wordt veranderd. De sancties voor het te laat openblijven of het ver oorzaken van lawaai worden zwaarder. Na één - gele - waar schuwing kan de gemeente een café sommeren twee weken lang om 24.00 uur dicht te gaan. Bij een tweede - rode - overtre ding binnen een half jaar wordt die periode zes weken. Gaat een horecazaak binnen een half jaar drie keer over de schreef, dan moet die zaak één jaar lang om middernacht dicht. Ook be hoort een dwangsom tot de mo gelijkheden. Voorzitter J. Ponsioen van de Leidse afdeling van Koninklijke Horeca Nederland is 'stomver baasd' over de gemeentelijke notitie. „Nu hebben we zo vaak overleg gevoerd met gemeente en politie en dan komen ze op eens met dat experiment. Daar is nooit over gesproken. En nu staan er toch ook weer van die sanctiemaatregelen van een half jaar in, waardoor de horeca weer het slachtoffer van een 'boze buurman' kan worden", aldus Ponsioen. De ontevredenheid van Pon sioen gaat nog verder. „Hebben ze de sluitingstijd van terrassen weer op elf uur gesteld. Ik denk dat we daar gewoon twaalf uur van moeten maken. Dit is toch geen regelgeving waar je jaren mee vooruit kan. Als de ge meente dit wil, dan moet het horecabeleid maar weer inzet van de verkiezingen worden", aldus Ponsioen. Koffieshops dicht om middernacht Koffieshops die hasj verko pen, moeten, ook in het weekeinde om 24.00 uur dicht. Dat staat in de horeca- nota 1993 van de gemeente. Vorige week deed de fractie van de PvdA in de gemeente raad dit voorstel en kreeg van de meeste andere fracties bijval. Doordat de koffie shops om middernacht dicht moeten, hoopt de gemeente, dat de overlast, die deze za ken veroorzaken, vermindert. Leiden heeft op dit mo ment 26 koffieshops en er komen er binnenkort nog twee bij. De gemeente zou het liefst zien dat dit aantal wordt teruggebracht naar 15. Bij dë ontruiming van het Groen-complex ging het er niet zachtzinnig aan toe. Er was ook het nodige verbale geweld. Van Schreven en de anderen denken dat de film het mogelijk maakt om te beoordelen of het politie optreden al dan niet door de beugel kon. Een tijdje geleden bepleitte Van Schreven een 'krakersvriendelijke' benadering van de politie. Amsterdam is in haar ogen het goede voorbeeld. Daar krijgen krakers bij een ont ruiming gevulde koeken in plaats van klappen. De politie weigerde de rol prent voor de nieuwsgierigen te draaien. Commissaris Molenaar gaf als reden op dat de film voor intern gebruik is gemaakt. r*j :npi 8Sm»t< «Mwasm-r Wil' I u 11- irtnifltTTT- V'tï opvliegers, humeurigheid en botontkalking, moeten door het medicijn worden tegengegaan. Het AZL zoekt nog vrouwen die, tegen een vergoeding, mee wil len doen aan dit onderzoek. Vrouwen die geïnteresseerd zijn, moeten wel aan een aantal eisen voldoen. Voor meer infor matie kan er op woensdag ge beld worden met de afdeling gynaecologie van het AZL, tel. 071-263058 of 071-263348. De nieuwe, grote fietsenstalling aan de achterkant v Op 3 mei gaat de stalling open. de PTT aan iedereen die in het bezit is van een telefoon een briefje gestuurd, waarin naam en telefoonnumer van het glas bedrijf staanvermeld. Vooruitlo pend op de verschijning van de regiogids 1993 ontvangt u hier bij de desbetreffende gegevens. Dat schrijft de PTT, waarna adres en nummer van Van Mui den volgen. „Uniek is deze actie niet. Het is al eens eerder gebeurd. Voor ons is het schipperen tussen wettelijke regels en eigen ver antwoordelijkheid. Uiteindelijk is in dit geval voor de schriftelij ke oplossing gekozen", aldus de PTT - woerdvoerder. Ondanks deze door de PTT gehouden 'reclamecampagne' voor Van Muiden, is directeur Laan niet helemaal tevreden. „Het is veel te laat gekomen. Op 1 oktober bleek dat ze ons wa ren vergeten. Vervolgens ben je maanden met je advocaat bezig om het recht te zetten. We zijn een bedrijf met zestig mensen en waren net verhuisd. Dit heeft ons toch klanten gekost", aldus Laan, die wel hoopt dat de brie ven dat verlies weer rechttrek ken. leiden hans koenekoop Of het Stationsplein ooit ver schoond blijft van her en der neergekwakte fietsen, betwijfelt exploitant J. Kornelisse van de fietsenstalling. „Het lijkt mij on begonnen werk. Je ziet het nu al. De politie haalt er tien weg en er komen er twintig voor te rug." Maar wie wil, kan straks met gemak zijn stalen ros kwijt in de twee nieuwe bewaakte stationsstallingen. Er is namelijk plaats voor 6300 tweewielers. Die forse vermeerdering van het aantal fietsenrekken gebeurt niet in een keer. Pas over twee jaar heeft de stalling haar maxi male capaciteit. Fase 1 van het project is wel bijna klaar. Op maandag 3 mei opent de nieu we stalling aan de achterzijde van het Leidse station. „Eerst de bovenste etage. In oktober ne men we ook de kelder in ge bruik. Maar dan gaat ook de stalling aan de voorkant dicht", vertelt Kornelisse. Leidse treinreizigers zijn van af die maand gedwongen hun fiets aan de achterzijde van het station te parkeren. Of ze daar snel aan wennen, ineresseert de exploitant niet zo. „Dat moet de NS maar in goede banen leiden. Daar ben ik niet voor verant woordelijk." Kornelisse ver wacht zelf dat veel mensen hun fiets aan de voorzijde blijven zetten, ook al is dat niet de be doeling. „Maar dat houd je niet tegen. Je kunt mensen nu een maal niet verplichten hun fiets tegen betaling te stallen." Volgens hem wordt het zaak voor de NS om reizigers te sti muleren van de bewaakte stal ling gebruik te maken. Bijvoor beeld via een kortingsactie. „Ik kan dat helaas niet doen omdat de spoorwegen de tarieven be palen." Hij verheugt zich in ieder ge val op de verhuizing. De be heerder komt samen met zijn zes vaste krachten en vijf partti mers te werken in een moderne, ruime stalling met 4200 rekken. „We zitten momenteel natuur lijk erg krap. Aan de achterkant is een noodstalling en hier aan de voorzijde is al het nodige af gebroken. Het wordt dus een stuk makkelijker werken. We krijgen ook een grote werk plaats voor de reparatie van fietsen." Over twee jaar opent aan de voorkant de nieuwe stalling. Daar komen 2100 fietsenrekken. Of dat gebouw dezelfde golven de glasgevel krijgt als de nieuw bouw aan de achterzijde, weet Kornelisse nog niet. „De NS heeft weer andere plannen ge loof ik. Maar als het geen glas is, vind ik het best. Dat scheelt mij weer zorgen over kapotte rui- Het omrijden door het spoor viaduct op de Rijnsburgerweg is dan verleden tijd. Er komt na melijk een verbindingstunnel in de stalling aan de voorzijde. Fietsers kunnen door die tunnel naar de grote stalling. De tarie ven blijven voorlopig ongewij zigd. Een dagstalling kost 1,75 gulden, een maand 17,50 gul den en een jaar 150 gulden. „En we bieden dezelfde service. Ver huur, verkoop en ook reparatie van fietsen: 's morgens brengen, 's avonds klaar." Zegetocht A A De rugbyspelers I van DIOK, weer Nederlands kampioen, droomden van een zege tocht over de Haarlem merstraat. Het feest gaat niet door Toekomst y| r De leden van de I J PvdA in Alphen kunnen beslissen over de toekomst van het college van burgemeester en wet houders leiden evelyne lammerding De slopers van het oude pand van Van Gend Loos halen nu en dan een biertje bij de krakers. Een praatje, even luisteren naar house-muziek in de kelder en dan weer aan de slag. Ze beginnen bij de oude loods en werken naar het kantoortje toe. waar de krakers nog even blijven zitten. De krakers verhuizen volgende week. Zij leggen zich neer bij het besluit van president Van Delden van de Haagse rechtbank. Gisterochtend bepaalde hij dat NS, van wie het pand eigendom is, tot de sloop konden overgaan en de krakers binnen een week vertrokken moesten zijn. Zij zaten er vanaf eind maart en ge bruikten de loods voor 'creatieve doeleinden' en om in de kelder house feesten te organiseren. Een van de krakers haalt bij het Stadbouwhuis een lijst met leegstaande panden, zodat ze kunnen bekijken welk gebouw ze binnenkort gaan betrekken. Op 30 april wordt er voor de laatste maal op het terrein van de oude Van Gend Loos een feest ge houden. „Dat wordt buiten gehouden. We huren een grote schijnwerper zodat ze tot aan Katwijk kunnen zien dat hier iels aan de hand is. Dat moet toch kunnen op koninginnedag?" De krakers hebben vanaf eind maart tot nu toe vijf feesten ge organiseerd die volgens hen druk bezocht werden. ..Daarom hebben we er maar een vereniging van gemaakt. Anders komen er te veel mensen, daar hebben we geen ruimte voor. Op het ogenblik hebben we 190 leden. Na net laatste besloten feest gaan we op een andere locatie gewoon verder." Overlopers Twee discjockeys uit de in maart gesloten discotheek 'Hotel de Ville' draaien op de feesten. Marque, een van de dj's heeft er twee keer gedraaid. Ronald vier keer. Zij waren ook betrokken bij de door Daniël Brender opgerichte TheXclusive underground dance salon. Die werd begin maart ter vervanging van 'De Ville' opgericht. Er zouden op verschillende plaatsen house feesten worden gehouden voor mensen die zich als lid opgaven bU Xdu- sive. Leden zouden per post te horen krijgen waar de house feesten zouden zijn. Maar de mensen die zich hebben opgegeven, hebben nog niet één feest meegemaakt. De oprichter van The Xclusive traint mo menteel in de bossen om in juni met de mariniers voor twee jaar naar Cambodja te vertrekken. Xclusive heeft zichzelf alweer op geheven. leiden evelyne lammerding „De zes weken zomervakantie zijn de rotste weken van het jaar voor die mensen", zegt voorzit ter N. Vermeer van de stichting Ontspanningsprojecten voor Uitkeringsgerechtigden. Daar om organiseert hij sinds 1988 reisjes voor mensen met een minimuminkomen, die anders niet op vakantie kunnen. Dit jaar vertrekt op 17 juli de eerste groep met een bus naar Zuid-Limburg. Het gezelschap verblijft er in een voormalig meisjesinternaat. In totaal kun nen dertig mensen een week mee. De tweede groep vertrekt op 22 augustus voor een weekje in het zuiden. Voor de eerste reis hebben op dit moment 23 mensen zich ingeschreven, ver telt Vermeer. „Voor de tweede zijn dat er negen. Ik ga de eerste week mee als leiding. Dan gaan er ook meer gezinnen en jonge re mensen mee. Voor de klein tjes doe ik dan vossejachlen en andere spelletjes. Dat is heel leuk." Hij begon er in 1988 mee. „El ke dag zag ik op tv mensen die niet rond konden komen. Maar vaak ging dat niet over Neder land. Alsof iedereen het hier zo goed heeft. Dat is niet zo. er is hier veel verborgen armoede. De mensen uit de buurt leggen 's avonds wel een kaartje in het buurthuis, maar dat gaat tijdens de zomervakantie altijd dicht. Hun vrienden gaan naar de camping, of ergens anders heen op vakantie en zij blijven thuis. Ze hebhen geen leuke dingen te doen. Ze hebben het geld er niet voor. En dat is toch wel heel erg." In het begin deed Vermeer al les in zijn eentje De lub heette toen nog Vereniging voor Mini muminkomens. Hij regelde de reis, het verblijf, de administra tie, de leiding tijdens de vakan tie, kortom, Vermeer was de vereniging. Sinds 1991 is daar mevrouw S. van de Nieuwen- dijk als secretaresse bijgeko men. „Zij was altijd heel actief in het buurtwezen en ik dacht: die moet ik erbij hebben. Dus dat vroeg ik haar en ze wilde dal wel doen. Een jaar later zag ik tijdens de vakantie, dat ze goed kon opschieten met Wil Boutier. En die is penningmeester ge worden. Toen hebben we er een stichting van gemaakt, want het bestuur was bijeen. Een week vakantie via de stichting kost 77 gulden, inclu sief ontbijt, eventueel lunch en avondeten. Ook de reis is daar bij inbegrepen. „Dat kan, om dat we veel donaties ontvangen. En we hebben een aantal grote sponsors. Ook de gemeente lei den draagt haar steentje hij. De mensen kunnen doen en laten wat ze willen tijdens die vakan tie. We hebben geen dagpro gramma. Als je zegt: We hebben vandaag een wandeling op het programma staan, dan zeggen ze natuurlijk: ga lekker zelf. Ix» gisch, het is hiin vakantie. Dan hoeven wij toch niet te zeggen wat ze moeten doen? De een vindt dit leuk, de ander dat." „We hebben 's avonds wel eens een bingo of iets anders, maar ook dat is niet verplicht", vertelt Van de Nieuwendijk. Zij gaat .dit jaar in de tweede week als lid van de leiding mee naar Limburg. ..Ik heb er wd Hgl gekookt. Dat gebeurt altijd.met twee mensen. Je begint 's mid dags om vier uur al met bet avondeten. Aardappels schillen voor dertig mensen enzo. Als leiding heb je echt geen vakan tie. Maar ik vind dal helemaal niet erg. Ik vind het juist leuk om bezig te zijn. En na het eten wast elke dag iemand anders af Dat gaat altijd wel goed." „Er heeft net iemand gebeld die ook graag mee wil", zegt Boutier ..Maar die is vegcla risch. Hoe moet dat dan bij het eten?" De eerste voorbereid in gen worden getroffen. Vermeer. Van de Nieuwendijk en Boutier krijgen het druk. LEIDEN PAUL VAN DER KOOU Op veel bussen in de Leidse regio maakt de naam van de NZH rond de jaarwisseling plaats voor die van West nederland. De streekvervoerbedrijven in -Nederland hebben hun werkgebie den opnieuw verdeeld en vinden het logischer als Westnederland 'Leiden' en 'Den Haag' overneemt. De NZH komt hier alleen nog maar met enkele doorgaande lijnen, bijvoor beeld die naar Haarlem. De rest, 80 tot 90 procent van de buslijnen in het dis trict, gaat mét zo'n 260 chauffeurs en andere personeelsleden over naar Westnederland. Volgens een woord voerder van de NZH verandert er voor de passagier weinig. Als de opzet slaaft, sluiten lijnen zelfs beter op el kaar aan. Nu de directies akkoord zijn met de grove opzet, onderzoeken plannenma kers welke lijnen precies worden over geheveld. Personeelsleden krijgen een maand de tijd om te reageren op de plannen. Omdat de arbeidsomstandig heden bij de streekvervoersbedrijven gelijk zijn, verwachten woordvoerders van NZH en vervoersbond FNV weinig problemen. De vakbondsman voorziet wel wat strubbelingen over cultuurverschillen tussen de bedrijven, bijvoorbeeld bij het opstellen van roosters. En wat te denken van werknemers die niet lan ger in de ondernemingsraad kunnen zitten omdat de opdeling van het be drijf hun achterban verbrokkelt? Overigens krijgt de NZH er in het noorden een stukje bij. Secretaris van de ondernemingsraad van de NZH, P. Pont, voorziet heel wei nig problemen voor het personeel. „Het werk blijft hetzelfde, de cao blijft dezelfde, alleen de pet en de bus ver anderen. Hoewel Pont nog nauwelijks reacties van het personeel binnen heeft, zegt hij zich voor te kunnen stellen dat be paalde, oudere, werknemers, het emo tioneel moeilijk hebben met de over gang. „Als je j.irrn bij <le NZH «Wikt dan is dat een beetje een deel van je zelf geworden". i )e t )R m.in van de NZI i heeft goede contacten met de secretarissen van de ondermingsraden van de andere ver voersbedrijven: „En binnen heel korte termijn gaan we samen om de tafel zit ten. We proberen voor iedereen de ar beidsvoorwaarden minstens even goed te houden."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11