nmo Cultuur Kunst 'Het is heerlijk om op te treden' Rillingen over het lijf bij zang van Busi Mhlongo «J^^ewonderi uiiiuiH'.;? ALNO. Pure! I schoonheid in greeploze pi- keukens. Directeur Groninger Museum geschorst Albert van Dalsum-ring voor Bokma Ook deze Alto huur je bij DONDERDAG 22 APRIL 1993 Stijl en raffinement. Dat zijn de kenmerken van deze hoogwaardige kunststof keukens.Tijdloze elegantie in diamant mint en diamant wit. Een van de vele voorbeelden A uit het brede ALNO- programma Wereldklasse in woonkeukens LEIDEN: Houtwerf Keukens Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. LISSE: Mieloo Bouwmaterialen Gasstraat 17 tel. 02521-19119. Film 9 In Engeland is hij ver boden maar in Leiden draait Kubricks 'A clock work orange' bij de X. Gruwelijke spelletjes en muziek van Beethoven BOEKEN /i r\ Renate Dorrestein schrijft in I \J 'Heden ik' scherp en hilarisch over haar chronische ziekte. „Het zou handig zijn als kwalen zich pas voordeden op het moment dat de wetenschap er raad mee weet." In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die hetzij direct hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt J.M. Schlatmann, pastoor van de Meerburg parochie, zijn bewondering uit voor „twee voorwerpen die gesprekken op gang brengen waar je anders heel moeilijk woorden voor kunt vinden." Ik heb iets uit mijn 'bedrijf... Een zilveren chrismatorium en hostiedoosje die ik zeer bijzonder vind. Niet omdat het antiek of veel waard is, dat vind ik niet belangrijk, maar omdat ik ze praktisch elke dag gebruik. En: omdat mijn voorgangers ze al eeuwenlang gebruikte. Van de doop tot aan de dood. Het gekke is dat eigenlijk niemand weet hoe we er aan gekomen zijn. Ze zijn meer dan 200 jaar oud. Dat is ouder dan de Meerburgkerk zelf. Al die tijd zijn het chrismatorium en het hostiedoosje in gebruik geweest. Dat vind ik een boeiende gedachte, dat zulke voorwerpen gefunctioneerd hebben in zulke verschillende tijden, onder alle revoluties en alle theologische visies. Het maakt niet uit wat voor wijsheid er is rondgespuid, er is steeds die constante geweest, die dieper gaat dan alle modes, die mensen iets gedaan heeft. Enige tijd geleden heb ik het chrismatorium laten restaureren. Daardoor ben ik er achter gekomen dat het Rotterdams zilver is. Er staan verschillende keurmerkjes in waaiuit dat is gebleken/ waaronder het stadskeur van de gemeente Rotterdam. Ik weet nu dat het is gemaakt door Het is een tijdje stil geweest rond de Zuidafrikaanse Busi Mhlongo. Een aantal jaren gele den trok ze met een Nederland se begeleidingsband door het land. Die samenwerking verliep niet altijd even vlot. Gisteren stond ze als onderdeel van een zeer uitgebreide toemee door Nederland met een volledig Zuidafrikaanse band op het Leidse LVC podium. Mhlongo doet ongelooflijk veel met haar stem. In 'An offer' begint ze vrij moeizaam in de laagste regionen maar halver wege het nummer schakelt ze bijna moeiteloos naar haar al lerhoogste bereik, de uiteinde lijke tempowisseling aan het einde van de song, samen met een snel bijna rap achtig gezon gen gedeelte, doen de rillingen over je lijf lopen. Busi Mhlongo bezingt in be hoorlijk wat nummers de pro blemen in de townships van Zuid Afrika. Ze blijft qua tekst en muziek gedeeltelijk de tradi tionele mbqanga en kwelimu- ziek trouw maar vult dit met Westerse klanken aan. Aan het einde van de set grabbelt ze wat al te opzichtig in de reggae- en funkton, maar door de stem men blijft het vreemd genoeg toch redelijk traditioneel klin ken. Boven op de ondergrond van de technisch zeer knap gespeel de bas en drums, ligt te vaak een wollen tapijtje van key boardklanken. Dat gaat gedu rende de avond steeds meer storen. Vooral als aan het einde ook nog eens een min of meer gesampelde dijeridu - als rond- zingend ritme - uit het key board wordt gehaald. Mhlongo zingt zeer afwisselend boven het achtergrondkoortje uit. Soms zeer lieflijk en ingetogen, dan weer venijnig scherp en ge weldig uitbundig met fantas tisch dreigende uithalen. Haar mimiek met een geweldige ex pressie is fantastisch en de Zuidafrikaanse houdt met ge mak de aandacht van het pu bliek op haar gericht. De num mers - bijna allemaal eigen werk - zijn wel bijna allemaal te lang uitgesponnen maar heb ben daarentegen vaak een prachtige climax. Het kleine opdondertje Mhlongo houdt ook wel van een grapje. Bij het voorstellen van de groep noemt ze niet alleen de naam van het bandlid, maar tevens ook het bijbehorende township. Met veel gevoel voor understatement stelt Mhlongo het enige blanke lid van de groep voor met de toevoeging: 'From no township at all'. Met het huidige repertoire en met die schitterende stem verdient Busi Mhlongo een commercieel succes. Johannes Brouwer in 1778. Het is echt gemaakt voor het gebruik. Een chrismatorium is een doosje dat je gebruikt bij het zalven. Er zitten drie vakjes in met oliën voor het zalven van dopelingen, zieken en stervenden. Toen het opgeknapt werd ontdekte de restaurateur dat er, onder het vastgeklemde dekseltje, nog een derde vakje zat voor de hosties. Het bijzondere van zo'n voorwerp is ook dat ik er op heel verschillende momenten mee bij mensen kom. Ik gebruik het bij het begin en aan het eind van een leven. Bij de doop zet je iemand op de weg van Christus, wordt de dopeling gezalfd voor het leven. Bij de dood, is het het viaticum, brood voor onderweg, toegediend vóór het sterven. Als ik er mee naar zieken ga vertel ik vaak het verhaal van de barmhartige Samaritaan die liet blijken dat iemand, die langs de berm van de weg lag, de moeite waard is door olie op zijn wonden te doen. Met het zalven van zieken, die aan hun eind zijn, laat ik hen ook hun waardigheid zien. Ik kom bij mensen van 90, maar ook bij mensen van 19 voor wie, veel te vroeg, het einde nadert. De benadering van oude en jonge mensen is natuurlijk heel verschillend. Maar ik heb altijd dat chrisma bij mij om over te praten. Het is een aanleiding om gesprekken op gang te brengen waar je anders heel moeilijk de woorden voor kunt vinden. Ik ben mij er van bewust dat de manier waarop ik dingen uitleg en vertel een exponent zijn van deze tijd. Als je de ziekenzalving vergelijkt met 100 jaar geleden is er natuurlijk veel veranderd. De vraag die ik mezelf stel is hoe ik tekens, die al eeuwen bestaan, verstaanbaar kan maken op een manier dat mensen er nü iets hebben. Als ik dat niet doe, dan ben ik met kerkgeschiedenis bezig. Het gaat mij er niet alleen om een traditie voort te zetten. Ik ben geen directeur van een museum. Voor mij is de kracht van het verhaal over het breken van het brood dat je daar vandaag iets mee doet. Ik vertel dat verhaal op een wijze die een appèl doet op mensen, om het brood niet te houden, maar te breken. Als een uitdaging om het egoïsme te overstijgen. Wanneer dat lukt is de waarde van het teken er uit gekomen. Directeur F. Haks van het Gro- ninger Museum is met onmid dellijke ingang door het college van B en W geschorst. Aanlei ding hiervoor is dat Haks en zijn partner J. A. door justitie in Gro ningen strafrechterlijk worden vervolgd vanwege sociale uitke ringsfraude. Volgens persofficier M. H. Geerds krijgen de twee zeer binnenkort c ding. Het fraudebedr ongeveer 80.000 gulden. J.A. heeft jarenlang een RWW uitke ring genoten van 1200 gulden per maand. Hij had hierop geen recht, omdat de museumdirec- de, voldoende inkomen genoot. Haks wordt 'opzetheling' ten laste gelegd. Volgens Geerds be tekent dit dat de museumdirec teur zich bewust is geweest van het feit dat hij een economische eenheid vormde met een uitke ringsgerechtigde. Hij heeft der halve geprofiteerd van een on terecht gegeven sociale uitke ring. Justitie heeft tot strafrechtelij ke vervolging besloten op grond van informatie van de sociale dienst. Daarop heeft het college besloten Haks met directe in gang te schorsen. Haks wordt algemeen gezien als de inspira tor achter de bouw van het nieuwe spraakmakende Gro ninger Museum naar een ont werp van de Italiaanse vormge ver Allessandro Mendini. Aanstormend jong talent in Amsterdamse Concertgebouw Izhar Elias, gitarist van 15 jaar. Zijn spel klinkt logisch en noodzakelijk als ademhalen', zo vindt de uit Leiden af komstige gitariste Esther Steenbergen. Izhar plukt al van af zijn zevende jaar aan de snaren. Samen met de acht tienjarige alt-violist Rogier van der Tak, al net zo'n gedre ven musicus als Izhar, speelt hij op zondag 8 mei samen met het Nederlands Jeugd Strijkorkest onder leiding van Roland Kieft in de Kleine Zaal van het Amsterdamse Concertgebouw. Beide musici zijn begonnen op de Am- stelveense Muziekschool. Aanstormend talent, maar o zo bescheiden. AMSTERDAM/LEIDEN CEES VAN HOORT We ontmoeten de twee jonge musici in Bodega Keyser. Het hoofstedelijke etablissement leunt bijna tegen het concertge bouw aan. Als het er 's avonds stil is en de muziek van het eet- en drinkgerei er is verstomd, kun je de paukeslagen er bij wij ze van spreken horen. Izhar en Rogier worden vergezeld door gitariste Esther Steenbergen, de organisatrice van het concert op 8 mei. Steenbergen geeft gitaar les aan Izhar. Zelf won ze enkele jaren geleden het belangrijke Maria Canals Concours in Bar celona. Izhar heeft al een indrukwek kende staat van dienst. Hij mocht in februari 1991 de eer ste prijs en de 'Residentie Or kest Prijs' in ontvangst nemen tijdens het 'Prinses Christina Concours' in Den Haag. Een jaar later stond hij, wederom in de hofstad, in de Anton Philips- zaal met het Residentie Orkest op de planken. Vele televisie optredens volgden. Hij zit mo menteel in de derde klas van het Keizer Karei College in Am stelveen. De jonge gitarist neemt een slok van zijn cola. Het gitaar spelen ontroert hem, zo zegt hij. „De gitaar is mijn grote vriend. Als die niet met me meegaat, word ik echt onrustig, voel ik me alleen. Ik ben in de gelegen heid geweest om masterclasses te volgen bij gitaristen als Hu- bert Kappel, David Russel, Abel Carlevaro en Rafaëlla Smits." „Heerlijk vind ik het om op te treden. Op het moment dat ik speel zijn er geen zenuwen. Ik voel wel een spanning, maar dat is een gezonde spanning, een creatieve. Mijn vader en moe der bezoeken mijn concerten wel. Maar ik kan er niet tegen als ze in het zicht gaan zitten." „Je vertelt in de muziek niet alleen het 'verhaal' van de com ponist, maar ook dat van jezelf. Een verhaal dat je vaak niet in woorden kunt vangen. Je doet dat met de eigen accenten die je aanbrengt in de muziek. Je laat je persoonlijkheid erin door klinken." Cavia Collega Rogier van der Tak knikt instemmend. „Je speelt niet alleen voor het publiek, je speelt ook voor jezelf. Als ik lees, krijg ik nooit kippevel. Maar als ik viool speel, gebeurt dat regelmatig. Je strijkt niet al leen snaren maar ook emoties in jezelf aan. Soms kan het in eens gebeuren dat je denkt aan de dag dat je oma doodging. Ernstige dingen zijn het meestal die de muziek oproept. Nee, het gaat niet over de geboorte van je cavia. Daarom hou ik ook zo van klassieke muziek. Ze drukt uit wat niet met woorden valt uit te drukken. Ik luister ook wel naar goede popmuziek, hoor. Maar toch mis ik er iets in. Het is meer entertainment. Als ik een stuk van Vivaldi of zo speel, denk ik vaak: nee, hier zing je niet bij." Rogier is evenals Izhar begon nen op de Amstelveense Mu ziekschool. Nu zit hij op het Sweelinck Conservatorium, waar hij les krijgt van Ervin Schiffer. In 1990 behaalde hij de eerste prijs in het Interprovinci ale Concours voor altviool te Rotterdam. In 1991 won hij eveneens de eerste prijs in de categorie altviool tijdens een concours van de Stichting Jong Muziektalent in Utrecht. Rogier treedt veelvuldig op met kamer- muziekensembles. Naar die muziek gaat zijn voorkeur uit. Hij maakt deel uit van het Ne derlands Jeugd Strijkorkest. Moedertaal Op het programma van zondag 8 mei staan: een concerto in d voor altviool, gitaar en strijkor kest van Vivaldi, een serenade voor gitaar en strijkorkest van Arnold, Trauermusik voor alt viool en strijkorkest van Hinde- mith en stukken van An- driessen, Gershwin en Vaughan Williams. Esther Steenbergen vindt het niet altijd even leuk om les te geven. Maar de lessen aan Izhar zijn hoogst inspirerend. „Je ziet dat zo'n jongen het meteen op pakt. Hij zit op dezelfde golf- AMSTERDAM ANP De 37-jarige acteur Pierre Bok ma heeft gisteravond, na afloop van de premièrevoorstelling 'Othello' in de Stadsschouw burg in Amsterdam, de Albert van Dalsum-ring gekregen van Peter Oosthoek. Oosthoek, die evenals Bokma vast is verbon den aan Toneelgroep Amster dam, is sinds 1977 drager van de ring. Hij ontving hem des tijds uit handen van Ko van Dijk. De Van Dalsum-ring werd in 1960 door de Vereniging van Schouwburgdirecties aan Albert van Dalsum toegekend. Aan het dragen van de ring is de bepa ling verbonden dat de drager de ring doorgeeft op een door hemzelf te bepalen moment aan een acteur van een jongere generatie. Van Dalsum gaf de ring aan Paul Steenbergen, die hem op zijn beurt aan Ko van Dijk gaf. lengte. Muziek, dat merk je, is zijn moedertaal. En om die ver gelijking door te trekken - die moedertaal spreekt hij perfect." De twee musici repeteren gere geld met elkaar. Ze mogen dan een stuk in lengte verschillen - Rogier is 'n kop groter dan Izhar - hun geesten zijn gelijkge stemd. Rogjer „Je hebt van die jongens die alleen maar musi ceren omdat mamma het zo leuk vindt. Die dan een tijdje op blokfluit 'zitten'. Dan zeg ik al tijd: 'Ga inderdaad maar op die blokfluit zitten en kom er nooit meer vanaf. Nee, je moet het echt zelf willen." Aanstormend talent: gitarist Izhar Elias (onder), gitariste Esther Steenbergen en alt-violist Rogier van der Tak voor het Amsterdamse Concertgebouw. foto roland de bruin Auto- en Motorverhuur ÉMultiRent

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7