Italiaanse regering valt na referendum Italiaanse reg valt na refer* Meeste moslims Srebrenica ontkomen aan ontwapening SCHIPHOL OP WEG NAAR DE EUROPESE MAINPORT... BIJLAGE OP ZATERDAG 8 MEI Adverteren in deze unieke bijlage. Buitenland Holocaust in beeld Stimuleringsplan Clinton verworpen door Senaat Zwaarste aanval op noord-Israël Uitspraak Hof opsteker voor Jeltsin 'Koresh gebruikte de kinderen als schild' Brazilianen kiezen voor republiek Rio de janeiro» De Braziliaanse kiezers hebben tijdens het giste ren gehouden referendum duidelijk hun voorkeur uitgesproken voor het behoud van de republiek. Voorts kozen zij voor hand having van een president met verregaande bevoegdheden. Dat blijkt uit de eerste computerprognoses na het sluiten van de stembussen. Opstand gevangenis Ohio afgelopen columbus De opstand in een zwaarbewaakte gevangenis in Lu- casville, in de Amerikaanse staat Ohio, is gisteren beëindigd. De autoriteiten bogen voor een van de eisen van de opstandige ge detineerden door de overgave 'live' op TV uit te zenden. Bij de opstand die op 11 april begon, zijn acht mensen omgekomen, zeven gevangenen en een bewaker. Doodstraf voor Duitser in Iran bonn» Het Hooggerechtshof van Iran heeft het doodvonnis te gen de 58-jarige Duitser Helmut Szimkus bevestigd. De man, een voormalige werknemer bij een Duitse fabrikant van machi ne-onderdelen, werd eind '89 gearresteerd. De Iraanse autoritei ten beschuldigen hem van spionage voor Irak. Duitse militairen naar Somalia berlun Geheel volgens de verwachting is de conservatief-libera- le meerderheid in het Duitse parlement gisteren akkoord gegaan met het regeringsvoorstel ongeveer 1.600 soldaten naar Somalia te sturen. De troepen worden in VN-verband uitsluitend voor humanitaire taken ingezet. De Duitse grondwet verbiedt name lijk gewapende acties buiten het NAVO-gebied. Hong Kong schaft doodstraf af hong kong Het parlement van Hong Kong heeft gisteren voor afschaffing van de doodstraf gestemd. In de Britse kroonkolonie staat op moord officieel de doodstraf, maar sinds 1966 zijn al geen doodvonnissen meer voltrokken omdat die ook in Groot- Brittannië niet worden uitgevoerd. Hong Kong wordt vanaf 1997 bestuurd door China, waar de doodstraf nog wel wordt uitge voerd. Doden bij lawine in Zwitserland st. charl» Bij een lawine in de zuidoostelijke Zwitserse Alpen zijn drie skiërs omgekomen. Het was de tweede tragedie binnen een week in het populaire skigebied Engadin. Begin deze week kwamen bij een sneeuwverschuiving vier Duitsers om. Volgens de Zwitserse lawinedienst zorgt de combinatie van hoge tempe ratuur en vers gevallen sneeuw voor het lawinegevaar. Geen geld meer voor Sudan khartoum Sudan hoeft voorlopig niet meer te rekenen op steun van de Wereldbank. Het land loopt flmk achter met de aflossing van zijn schuld bij de bank. Alle financiering van bestaande pro jecten is bevroren. Het Internationale Monetaire Fonds leent het Afrikaanse land al sinds 1986 niets meer. Minister van defensie had banden met maffia DONDERDAG 22 APRIL 1993 ZAGREB/SARAJ EVO Rtr-AFP De 145 Canadese VN-militairen in Srebrenica zijn er gisteren in geslaagd de moslims in de bele gerde Oostbosnische stad te ontwapenen. Maar het sterke vermoeden bestaat dat het me rendeel van de moslim-strijders zich uit Srebrenica heeft terug getrokken en is ontkomen. Zij zijn waarschijnlijk op weg naar de veertig kilometer zuidelijker gelegen moslim-enclave Zepa. „Op basis van de rapporten die ik van mijn officieren in Sre brenica heb ontvangen, kan ik bevestigen dat de stad is gede militariseerd", zo verklaarde Lars-Eric Wahlgren, de bevel hebber van de VN-vredesmacht in het voormalige Joegoslavië. De Bosnische Serviërs en de moslims ondertekenden aan het einde van de dag een docu ment waarin beide partijen er kennen dat alle wapens en mu nitie in de stad zijn ingeleverd en vernietigd. Het staakt-het-vuren rond Srebrenica wordt volgens Wahl gren gerespecteerd. Hij ver klaarde dat sinds zondag de si tuatie rustig was. In Centraal-Bosnië gaat de strijd tussen moslims en Kroaten gewoon door. Volgens de Bosnische autoriteiten zijn daarbij vijftien mensen omge komen. Gisteren werd onder meer gevochten rond Vitez, waar artillerieduels plaatsvon den nadat moslims Kroatische stellingen hadden bestookt. Het Nederlandse fregat Kor- tenaer heeft in de Adriatische Zee een onder Hondurese vlag varende tanker geënterd en op gebracht naar de Italiaanse ha venstad Brindisi. In het logboek van het schip stond geen eind bestemming vermeld. Vermoe delijk was het schip met een la ding gasolie op weg naar het door sancties getroffen Klein- Joegoslavië (Servië en Monte negro). Franse ministers moeten 10 procent van loon inleveren parus» hans gertsen correspondent De dertig Franse ministers zul len wellicht de eerste slachtof fers worden van premier Bal- ladurs bezuinigingen. Volgens het Franse satirische weekblad Le Canard Enchainé moeten de ministers tien procent van hun salarissen (ruim vijftienduizend gulden per maand) inleveren. Daags na zijn aantreden begin deze maand maakte Balladur al bekend dat de ministers fors moeten bezuinigen op hun reis- en representatiekosten. De bezuinigingsmaatregel is nog niet officieel bekendge maakt. Volgens het weekblad wil Balladur daarmee wachten tot begin volgende maand. Dan zal hij een omvangrijk pakket bezuinigingen presenteren. Vijf blanken vast in verband met moord Hani JOHANNESBURG AP De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren nog eens vijf blanken gearresteerd voor verhoor in verband met de moord op de zwarte ANC-activist Chris Hani. Onder hen bevindt zich de vrouw van Clive Derby-Lewis, een vooraanstaande functiona ris van de Konservatieve Partij, die al eerder was opgepakt. Volgens politiebrigadier Frans Malherbe is de politie ervan overtuigd dat de moord op Hani het resultaat is van een samen zwering. Hij acht het niet uitge sloten dat nog meer arrestaties volgen. Behalve Gaye Derby-Lewis werden journalist Arthur Kemp, makelaar Faan Venter, onroe rend goed-speculant Lionel Du- rant en computerspecialist Edwin Clark gearresteerd. Vredesoverleg Midden-Oosten spoedig hervat WASHINGTON AP De vredesbesprekingen tussen Israël, zijn Arabische buurlan den en de Palestijnen worden volgende week in Washington hervat. Dat heeft de Amerikaan se minister Christopher (buiten landse zaken) gisteren bekend gemaakt nadat de Arabische deelnemers hadden besloten hun boycot van het overleg te beëindigen. De Israëlische premier Rabin verklaarde na de mededelingen van Christopher dat de deporta tie van vierhonderd moslim fundamentalisten een „eenma lige en uitzonderlijke" maatre gel is. Overigens zal de Palestijnse delegatie het voorlopig zonder de afgevaardigden van de Pales tijnse Volkspartij moeten doen. Ghassan al-Khatib en Samir Ab- dallah maakten gisteravond be kend dat ze pas naar Washing ton vertrekken als ze het idee hebben dat daar vooruitgang kan worden geboekt. rome eelco van der linden correspondent Officieel is overigens geen spra ke van een regeringscrisis. Op verzoek van president Scalfaro heeft Amato zijn ontslag nog niet aangeboden. Het parle ment moet een oordeel uitspre ken over het kabinet-Amato zonder te stemmen en over hoe een nieuwe coalitie eruit moet gaan zien. Dit debat zal vandaag en morgen plaatsvin den, waarna Amato zijn conclu sies zal trekken. Scalfaro zal waarschijnlijk zaterdag de pre mier aanwijzen die het nieuwe MOSKOU ONNO HAVERMANS De uitspraak van het Russische Constitutionele Hof dat in het referendum van zondag een ge wone meerderheid van de uit gebrachte stemmen voldoende is, is een opsteker voor presi dent Jeltsin. Het Hof besliste unanfem dat de regels van het Volkscongres veel te streng zijn. Het Congres vond dat Jeltsin alleen zou mogen aanblijven als meer dan de helft van alle kie zers (ruim 106 miljoen Russen) zondag hun steun voor hem zouden uitspreken. Het Hof be- kabinet, het 52ste van de repu bliek, zal samenstellen. De naam van Mario Segni, de initi- tiatiefnemer van de referenda, valt in dit verband veelvuldig. Terwijl Amato een gloedvol betoog hield voor een nieuw politiek tijdperk, werd op enkele honderden meters afstand het symbool van het 'oude Italië', Giulio Andreotti, voor de derde keer gehoord door de senaat commissie die moet beslissen over opheffing van de parle mentaire onschendbaarheid van de ex-premier. Andreotti verwierp de beschuldiging afkomstig van 'spijtoptant' Di sloot dat ook voor de vraag naar steun voor het economische be leid van Jeltsins regering een meerderheid van de uitgebrach te stemmen volstaat. Voor de vragen of vervroegde presidents- en parlementsver- Idezingen nodig zijn is echter wel een meerderheid van het totale electoraat vereist, zo be sloot het Hof. Dat betekent naar alle waarschijnlijkheid dat voor lopig geen verkiezingen worden uitgeschreven. Jeltsin lijkt door de uitspraak van het Hof in elk geval per soonlijk uit de problemen. Nie- Maggio dat hij de 'baas der maffiabazen', Totö Riina, heeft ontmoet en hem zelfs zou heb ben gekust. Behalve Andreotti werd giste ren ook minister Ando (defen sie) in verband gebracht met de maffia. Volgens enkele ex-ma- fiosi die nu met justitie samen werken, zou hij in die stad stemmen hebben verkregen dankzij bemiddeling van de maffia. Ando, socialist en af komstig uit Catania, sprak, net als Andreotti, van een laster campagne die in opdracht van de maffia in gang is gezet om hoge politici te treffen. Onderzoeksrechters in de Zuiditaliaanse regio Calabrië hebben, weer dankzij de mede werking van 'spijtoptanten', vastgesteld dat de moord op de rechter van het Hof van Cassa tie, Scopelliti, twee jaar geleden werd gepleegd door de Calabre- se maffia, de 'ndrangheta. mand twijfelt eraan dat de pre sident zondag voldoende steun zal krijgen. Daarmee boekt hij een overwinning op zijn conser vatieve tegenstanders onder aanvoering van parlements voorzitter Chasboelatov. Maar het kan wel eens een Pyrrus overwinning blijken te zijn. Als er geen vervroegde parlements verkiezingen komen, blijft het in meerderheid conservatieve parlement immers nog twee jaar zitten. De patstelling tussen president en parlement blijft dus gewoon bestaan. WASHINGTON Rtr-DPA-APf» President Clinton heeft gister avond in de Senaat een belang rijke politieke nederlaag gele den met de verwerping van zijn stimuleringsplan voor de Ame rikaanse economie. De Demo craten, die de meerderheid heb ben in de Senaat, slaagden er voor de vierde keer niet in de fi libuster, de procedurele tegen werking, van de Republikeinse oppositie te doorbreken. De be nodigde zestig stemmen wer den niet gehaald om een einde te maken aan de procedures, waardoor het niet tot een stem ming kon komen. Clinton had zijn oorspronke lijke pakket maatregelen van 16,3 miljard dollar al eerder ge- WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Sekteleider David Koresh heeft de FBI twee weken geleden in twee brieven gewaarschuwd voor een enorme explosie als de federale agenten het complex in het Texaanse Waco zouden be stormen. Ook heeft hij eerder gedreigd de 25 kinderen op de boerderij als schild te gebrui ken. „Kinderen zijn eigenlijk gij zelaars, zij zijn te jong om be slissingen te nemen", zou Ko resh tegen de FBI-agenten heb ben gezegd. Inmiddels is komen vast te staan dat de explosie gevolgd door een felle brand in Waco waarbij Koresh en 85 volgelin gen omkwamen is veroor zaakt door een bom van bijna vijftig kilo. Tussen de restanten van het gebouw hebben FBI- agenten de overblijfselen van het projectiel gevonden. Bekend was dat Koresh beschikten over grote hoeveelheden wapens en munitie. Een woordvoerder van presi dent Clinton zei gisteren over „stapels bewijzen' te beschik ken over geweld tegen en seksu eel misbruik van de kinderen door Koresh. Dat zou de be langrijkste reden zijn geweest voor de FBI-aanval van maan dag. Dinsdag waren hierover meningsverschillen gerezen tussen minister Reno (justitie), die hetzelfde zei, en FBI-direc teur William Sessions, die be richten over kindermishande ling juist tegensprak. „Het is duidelijk dat die kin deren werden mishandeld. Hun bescherming was de hoofdre den voor ons optreden", zei Witte-Huiswoordvoerder Geor- kort met vier miljard dollar. Hij wilde de financiële middelen besteden aan infrastructurele projectetv In plaats daarvan keurde de Senaat gisteren alleen maar werkloosheidsbijdragen ter hoogte van vier miljard dol lar goed. „Dit is geen nederlaag voor de president. Dit is een neder laag voor het Amerikaanse volk. Maar ik hoop en verwacht dat het een tijdelijke nederlaag is", aldus de Democratische leider Mitchell. De Republikeinen, die vinden dat werkgelegenheid in de particuliere sector moet ont staan, noemen het stimuli- ringsplan onnodig en stellen dat dit het begrotingstekort alleen maar zal doen toenemen. ge Stephanopoulos. Volgens een gisteren naar buiten ge brachte enquête blijkt driekwart van de Amerikanen het optre den van de FBI, inclusief de aanval met tanks en traangas, te steunen. Wel wijt eenderde van de ondervraagden de rampzali ge afloop aan de FBI. Ruim de helft vindt dat de FBI eerder in actie had moeten komen. Texas Rangers hebben giste ren in de smeulende puinhopen van 'Mount Carmel'. zoals het complex heette, de verkoolde li chamen van ten minste veertig van de 85 sekteleden gevonden. Drie van de iklllufwi bltken te zijn doodgeschoten, wat er volgens de FBI op kan wijzen dat zij door Koresh zijn gedood toen zij maandag de vlammen zee wilden ontvluchten. Ook zelfmoord wordt niet uitgeslo ten. Vast staat alleen dat de drie recent om het leven zijn geko men, aldus de FBI Het b vol» gens de autoriteiten uitgesloten dat zij zijn gedood IttrtT* d* mislukte politie-aanval van 28 februari, die leidde tot het beleg van de sekte, en waarbij vier agenten en zes sekteleden om kwamen. Het was gisteren nog niet mo gelijk de lichamen te bnp r, omdat gevaar bestaat voor val strikken met explosii-M ii Bo vendien is wellicht niet alle mu nitie van de sekte ontploft en bestaat nog steeds explosie-ge vaar. Een FBI-woord voerder zei dat Koresh enige tijd geleden had gepocht hij met al zijn wa pens bij een eventueel gevecht ..de rellen m lus Angeles WQ doen verbleken". Ook zei hij toen al explosieven te hebben die een tank vijftien meter de lucht in zouden kunnen blazen. Officiële opening op maandag 10 mei door minister-president Ruud Lubbers. Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Leidsch Dagblad besteden in een exclusieve hier alle aandacht aan. Reserveer nu tel. 023-150133 rrMS&t- Theo van Hoesel) •Schiphol op weg naar dè J v-AaA Europese Mainport is uw visitekaartje waard! padsco Totale oplage maarliefst tfS 140.000 exemplaren 'Minister van defensie had banden met maff, Premier Amato van Italië heeft gisteren in de Kamer van Afgevaardigden het aftreden aangekondigd van zijn rege ring. In een korte speech liet hij weten plaats te willen maken voor een regering die de uitkomst van de onlangs gehouden referenda weet te respecteren en zal werken aan hervorming van de Italiaanse staat. NABAT1YÉH Rtr-AP Moslim-strijders hebben vannacht de zwaarste raketaanval van dit jaar op Israël uitgevoerd. In een periode van 12 uur vuurden zij 50 raketten af op Israël en de veiligheidszone in het zuiden van Libanon. Veiligheidsdiensten in zuid-Libanon verklaarden dat de scherpe escalatie van het ge weld de bevolking van het zuiden bang heeft ge maakt voor Israëlische vergeldingsaanvallen. Dui zenden mensen maakten zich klaar om naar vei liger gebieden in het noorden te vertrekken. Bij raketbeschietingen van het district Galilea vanuit zuid-Libanon raakte gisteren een vrouw gewond en werden twee huizen beschadigd. De aanvallen op noord-Israël volgde na hevige be schietingen door Israël en de met Tsraël verbon den SLA-militie van dorpen in zuid-Libanon, waarbij ten minste twee mensen werden gedood. Washington De Amerikaanse president Clinton heeft vanmorgen in Washington het museum over de Holocaust het Beit Hashoah Museum geopend. In het museum zijn foto's en ander materiaal waaronder een nagebouwde gaskamer te zien die herinneren aan de jodenvervolging. Verschillende joodse leiders protesteerden even daarvoor tegen de aanwezigheid van de Kroatische president Tudjman bij de plechtigheid. Zij zijn woedend op Tudjman omdat deze in een toespraak heeft gezegd dat het aantal van zes miljoen slachtoffers van de nazikampen 'overdreven' is. FOTO REUTER MIKE THEILER Een orthodoxe jood passeert in Tel Aviv een enorm reclamebord waarmee een schietdub nieuwe leden wil werven. Enkele parlementariërs hebben gevraagd het omstreden bord weg te halen. FOTO REUTER HM HOLLANDER Eerder maakten shi'itische moslim-strijders in zuid-Libanon bekend dat zij een lid van de door Israël gesteunde SLA-militie hadden ontvoerd en hadden meegenomen buiten de door Israël inge stelde bufferzone. Het SLA vocht gisteren samen met Israëlische eenheden een fel artillerieduel uit met de shi'iti sche Hezbollah. In het dorp Jbaa werden twee mensen gedood en vielen vier gewonden door in slaande Israëlische granaten. In twee vluchtelin genkampen in de door Israël bezette Gazastrook is gisteren een 15-jarige Palestijnse jongen ge dood en zijn 42 Palestijnen gewond geraakt, toen Israëlische troepen schoten op betogers die met stenen gooiden. De Israëlische radio meldde dat twintig gewonden waren gevallen en volgens het leger vielen zelfs niet meer dan vijf gewonden. Over een dode zei het leger niets te weten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5