Jacht op autohandel „Gewoon per telefoon een lening afsluiten, dat lijkt me fantastisch." Nieuwe longziekte bij te vroeg geborenen Binnenland Kamer eist actie tegen clenbuterol Brand in de Botlek Zalm: Regering vaart te vaak blind op Planbureau Koopkracht blijft kabinet verdelen WAO-reparatie ambtenaren en zorgsector 'Zelfbeschikkingsrecht stap dichterbij' Ambtenarij bezet provinciehuis lelystad Ambtenaren van Flevoland hebben gisteren het pro vinciehuis bezet uit protest tegen de mogelijke opheffing van hun provincie. De gevolgen van de actie zijn niet groot: de 230 ambtenaren werken gewoon door en gaan 's avonds gewoon naar huis. Wel maken ze tijd vrij om te overleggen over de kabi netsplannen. Staatssecretaris De Graaff-Nauta van binnenlandse zaken schreef in een onlangs verschenen overlegnotitie dat Almere zich bij het Regionaal Overleg Amsterdam (ROA) moet aanslui ten. Voor de rest van Flevoland, zo schrijft de minister, moeten „mogelijkheden tot schaalvergroting" worden bekeken. Twaalf jaar geëist voor cokesmokkel Amsterdam Officier van justitie Valente van de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren tegen een 40-jarige autohandelaar uit Bergen twaalf jaar gevangenisstraf geëist. Valente beschouwt hem als de spin in het web van autodieven en cocaïnesmokke laars. De auto's werden 'omgekat' (voorzien van nieuwe kente kenplaten en een ander chassisnummer) en verkocht. Na een tip bij de FIOD begon de politie ook een onderzoek naar cocaïne handel. Daaruit bleek dat de cocaïne in porties van één of twee kilo op bestelling naar Zwitserland werd gereden. Ziekenfonds zegt contract met taxi's op amsterdam Uit woede over de bezetting van de taxicentrale vo rige week heeft het Ziekenfonds Amsterdam en Omstreken (ZAO) een deel van het contract met het Centraal Bureau voor Taxi's (CBT) opgezegd. De opzegging betreft voorlopig alleen het telefonisch meldingspunt, waar verzekerden naartoe kunnen bellen als ze een taxi nodig hebben. Het volledige contract tus sen het ziekenfonds en het CBT heeft een waarde van drie mil joen gulden per jaar. Aardgasveld Anjum blijkt veel groter assen Het onlangs ontdekte aardgasveld bij het Friese Anjum blijkt de helft groter te zijn dan werd aangenomen. In het veld zit een winbare reserve van tenminste 30 miljard kubieke meter hoogcalorisch aardgas. Dat heeft een woordvoerder van de Ne derlandse Aardolie Maatschappij (NAM) gisteren bevestigd. Miljoenen voor opvang weeskinderen den haag Het kabinet trekt 25 miljoen gulden extra uit voor de opvang van ongeveer duizend oorlogsweeskinderen uit onder andere het voormalige Joegoslavië en Afrika. Premier Lubbers heeft dat gisteren in de Kamer meegedeeld. De bewindsman zei dat hij eigenlijk grote moeite heeft met de uitgave. Volgens de premier zijn er in de Nederlandse samenle ving kennelijk onvoldoende particulieren bereid de kinderen op te vangen. Kunstmatige beademing heeft bijwerking Algemeen Nedfdands Penburtio CPD Gemeenschappeli|ke PervJ* n Tweedehands-handelaren verdacht van opgeven te lage omzet De fiscus begint een onderzoek naar de zwarte handel in tweedehands auto's. De belastingdiensten in Nijmegen en Amstelveen starten als eerste met het onderzoek, actie Contactslot geheten. Als de proef succes heeft, wordt de actie landelijk ingevoerd. DONDERDAG 22 APRIL 1993 nijmegen cpd Te vroeg geboren baby's die langdurig aan de beademing hebben gelegen, hebben een grote kans op chronische be nauwdheid. Deze nieuwe ziek te, Broncho-Pulmonale Dys plasie (BPD), ontstaat omdat door de beademing longontste kingen ontstaan die na genezig littekenweefsel achterlaten. Dit weefsel zorgt ervoor dat de lon gen nooit voor honderd procent kunnen gaan functioneren. Te vroeg geborenen hebben namelijk nog geen volgroeide longen, die goed functioneren. De baby's hebben extra zuur stof nodig. De zuurstof wordt vaak onder zo'n grote druk in de longetjes geblazen dat de longblaasjes beschadigen en gaan ontsteken. De kunstmatige beademing is echter noodzake lijk, zegt kinderarts Liem van de afdeling neonatologie van het Academisch Ziekenhuis Nijme gen (AZN), „want alleen redden deze kinderen het nooit." In het AZN krijgen jaarlijks van de 400 te vroeg geborenen er 25 BPD, van wie er vijf een zeer ernstige vorm. Naast benauwdheid blijven BPD-kinderen vaak achter in de motoriek en hebben ze een veel grotere kans op oogafwijkingen die kunnen uitmonden in blindheid. Het AZN houdt za terdag samen met de Vereni ging van Ouders van Couveuse kinderen een symposium over de ziekte. 153 PvdA'er genoemd bij Limburgse omkoopaffaire maastricht «anp Bij de Limburgse omkoopaffai res staat sinds gisteren ook een PvdA'er in de beklaagdenbank, justitie is een strafrechtelijk onderzoek begonnen tegen de Brunssumse burgemeester Riem wegens het aannemen van steekpenningen van we genbouwer Baars. Baars heeft eerder verklaard dat hij tien tallen ambtenaren en bestuur ders heeft omgekocht met geld, gratis verbouwingen en snoepreisjes. Bij een huiszoeking bij Baars stuitte justitie op materiaal te gen Riem. Voordat hij eind 1991 burgemeester werd, was Riem bijna dertien jaar gede puteerde en was lijsttrekker bij de provinciale verkiezingen in 1991. Behalve het onderzoek tegen Riem lopen onderzoeken tegen CDA-burgemeester Vossen van Gulpen, de ex-CDA-wethou- ders Heinrichs en Odekerken van Landgraaf, ex-CDA-wet- houder In de Braekt van Maas tricht en ex-WD-wethouder P. Neus van Maastricht. Maij: Zes weken voor inspraak over (spoor)wegen den haag «gpd Bij besluiten over de aanleg van belangrijke wegen en spoorlij nen, zoals de Betuwelijn en de Hoge Snelheidslijn (HSL), moe ten burgers zes weken de tijd krijgen voor inspraak. Met het verlengen van de inspraakter mijn met twee weken wil minis ter Maij-Weggen van verkeer en waterstaat tegemoet komen aan de wens van de Tweede Kamer. D66 en PvdA houden echter vast aan een termijn van acht weken. Dat bleek gisteren bij de voortzetting van het debat over de nieuwe tracéwet. Daarmee wil het kabinet procedures voor de aanleg van infrastructuur stroomlijnen en versnellen. Maij vindt acht weken te lang. Volgens haar blijken burgers in de praktijk goed in staat binnen vier weken hun bezwaren ken baar te maken. den haag «gpd Klanten van tweedehands-auto- handelaars in Nijmegen en Am stelveen krijgen binnenkort een brief waarin hen wordt verzocht de prijs van hun auto op te ge ven. De belastingdienst contro leert daama of de bedragen overeenkomen met de omzet die de autohandelaren hebben opgegeven. Volgens de belastingdienst Noord in Zwolle, die midden- en kleinbedrijven in het noor den van het land controleert en deze actie coördineert, zijn er regelmatig aanwijzingen dat handelaren in tweedehands au to's een te lage omzet opgeven. Woordvoerster Wenink: „We willen de zwarte omzet boven tafel halen. In de boekhouding kunnen we niet zien of er zwart geld wordt verdiend. Daarom gaan we de klanten benade- De autohandel is niet de eni ge bedrijfstak die door de belas tingdienst onder de loep wordt genomen. De acties 'Dienblad' en Schuimkraag' moesten zwart werk in de horeca opspo ren. 'Krulstaart' was een onder zoek van de belastingdienst on der varkensfokkers en 'Goud- tand' moest de werkzaamheden van tandartsen controleren. De Kamer wil snel een einde maken aan het gebruik van het groeihormoon clenbuterol bij koeien en stieren. In een door Groenlinks aangevraagd spoeddebat drong de Kamer bij staatssecretaris Gabor aan op maatregelen en het verzwaren van de straffen. Gabor beloofde met justitie te gaan praten. Ongeveer een op de acht run deren is naar schatting behan deld met groeihormonen. De behandeling is zeer winstge vend: per dier levert het een boer gemiddeld 250 gulden ex tra op. Gabor kondigde aan dat de AJgemene Inspectie Dienst (AID) nog dit jaar extra mensen inzet voor controles. Het is vol gens hem te duur alle dieren te keuren. Iedere laboratorium proef kost 1400 gulden. Hij gaat volgende week overleggen met het bedrijfsleven om een plan van aanpak op te stellen voor runderen en stieren. Enkele ja ren geleden is dat ook gebeurd toen kalveren op grote schaal met groeihormonen werden be handeld. Als nu bij een controle een kalf wordt ontdekt dat met hormonen is ingespoten, dan worden alle kalveren van de boederij vernietigd en krijgt de boer een fikse boete. Ook de EG wil het illegale hormoongebruik in de rundvee houderij harder aanpakken. EG- landbouwcommissaris Steichen zei dat boeren die groeihormo nen gebruiken of zich verzetten tegen controles, hun EG-land- bouwsubsidies op het spel zet ten. Belastingfraude vaker vervolgd den haag gpd Iedereen die voor meer dan 12.000 gulden heeft gefrau deerd, loopt voortaan de kans op strafrechtelijke vervolging. De procureurs-generaal en de top van de belastingdienst zul len wel afspreken hoeveel geval len van belastingfraude of smokkel ze jaarlijks aanpakken. Dat heeft staatssecretaris Van Amelsfoort van financiën giste ren gezegd bij de behandeling van de nieuwe richtlijnen voor de aanpak van belastingfraude in de Tweede Kamer. De grens waarbij tot strafrechtelijke ver volging werd overgegaan lag vroeger nog bij 50.000 gulden. Daardoor kwamen vooral veel particulieren niet voor de rech ter, al moesten ze wel de fraude terugbetalen plus een fikse boe te. Naast de hoogte van het fraudebedrag wordt er bij even tuele vervolging ook gekeken of de verdachte al eerder heeft ge fraudeerd. Rotterdam Veel rook maar gelukkig weinig vuur gisteren in een ont- zwavellngsfabriek op de Esso-raffinaderij in net Botlekgebied. Volgens de Rotterdamse brandweer was een voedingspomp in de ontzwa velingsinstallatie defect geraakt waardoor dieselolie naar buiten spoot. De bedrijfsbrandweer probeerde het vuur te blussen, maar moest de hulp inroepen van het Rotterdamse korps. Na bijna een uur was het vuur gedoofd. foto anp toussaintkluiters den haag anp Directeur Zalm van het Centraal Planbureau (CPB) vindt dat de regering zich veel te afhankelijk maakt van de voorspellingen van zijn bureau. „Het beleid wordt te hectisch. Bij elke tegenvallende prognose volgt spoed beraad om het beleid bij te stellen. Vanuit bestuurlijk oogpunt is dat geen goede zaak", aldus Zalm gisteren in EZ-journaal, een blad van het ministerie van econo mische zaken. Hij wijt het 'hectische' regeringsbeleid aan het te strak vasthouden aan de doelstellingen, vooral waar het gaat om het financieringstekort. „Vasthouden aan het strakke tijdschema waarbinnen een kabinet zijn doel stellingen wil halen, betekent dat Leiden in last raakt als er tegenvallende prognoses worden gepubliceerd. Je kunt ook besluiten, als de overheidsfinanciën wat meer op orde zijn, het tekort wat te laten groeien bij een te genvallende economie en wat sneller te laten dalen als het meezit." Zalm verwerpt de kritiek op het Planbureau en zijn persoon, die erop neerkomt dat het CPB op kritieke momunten cijfers laat lekken en dat het instituut, waar van de directeur wordt benoemd door door de minister van financiën, niet onafhankelijk is. „Onze onafhanke lijkheid is gegarandeerd door het feit dat we alles kun nen en mogen publiceren. Het komt best eens voor dat het kabinet passages als 'niet prettig' ervaart, maar er is nooit op gezinspeeld die passages er dan maar uit te la- Zalm vindt ook dat hij via de media 'waarschuwin gen' mag laten horen. „Het geven van een toelichting zie ik als taak van het Planbureau. We zijn niet alleen rekenaars. We leggen de uitkomst van de voorspelling naast de doelstelling van het kabinet en wanneer ze te veel uiteen lopen, koppel ik er een waarschuwing aan. Dat komt niet altijd iedereen even goed uit en dat leidt dan blijkbaar tot dit soort reacties." den haag gpd Het kabinet wil pas in augustus definitief beslissen hoe en voor wie het de voor volgend jaar voorziene koopkrachtdaling wil opvangen. Uit de huidige cijfers blijkt dat de laagste inkomens groepen er komend jaar meer op achteruit gaan dan de hoge re. De PvdA wil dat niet accep teren. Het kabinet kwam gisteren beraad niet tot overeenstem ming. PvdA-leider Kok bleef vasthouden aan het vervangen van de belastingvrije som door een voor iedereen gelijke belas tingkorting (tax-credit). Het CDA is daar tegen omdat deze wijziging nivellerend werkt. De tax-credit is voor iedereen even veel waard, terwijl de belasting vrije som netto meer oplevert naarmate iemand meer belas ting betaalt. Het CDA wil daaentegen de aftrek voor ar beidskosten (arbeidskosten- forfait) verhogen en tegelijker tijd omzetten in een voor ieder een gelijk bedrag. Ook dat werkt gunstig voor werkenden met een lager inkomen. Over de bezuinigingen ter grootte van 7,5 miljard gulden is het kabinet het wel eens. Er wordt vier miljard gulden be zuinigd door onder meer de sa larissen van ambtenaren en trendvolgers te bevriezen (1,5 tot 2 miljard gulden), de kinder bijslag te bevriezen (300 mil joen) en te snijden in subsidies (400 miljoen). Eenmalig wordt nog eens 3,5 miljard gulden bij eengebracht door onder meer verkoop van staatsaandelen PTT en goudverkopen. Een thuisbankier belt dan nu even de Postbank Leenlijn. Zo makkelijk gaat dat bij de Posthank. Ken thuisbankier belt voor een lening gewoon even met de Postbank Leenlijn: (058) 952345. U vertelt dan uw giro- netto-inkomen en uw maandelijkse vaste lasten en hoeveel u wilt lenen en de gewenste looptijd. de Postbank Leenlijn de lening kunt krijgen. Als dat zo is. krijgt u het eontraet thuisgestuurd en vervol gens wordt het geld op uw girorekening gestort. De Postbank Leenlijn is door de week bereikbaar van 8.15 tot 21.00 uur en op zater dag van 9.00 tot 12.00 uur. Met andere woorden: als u voor de makkelijkste weg »,c. POSTBANKitej Fhuishankieren doe je met de Postbank. den haag«anp De 850.000 ambtenaren en 550.000 werknemers in de zorg hoeven zich geen zorgen te ma ken over het WAO-gat. Zowel bij de overheid als in de zorgsector is gisteren overeen stemming bereikt over WAO-re- paratie via de CAO. In beide ge vallen betalen de werknemers de reparatie helemaal zelf. De reparatie was voor de overheid een gevoelige zaak omdat zij zowel wetgever als werkgever is. De verslechtering van de WAO voor wie na 25 ja nuari ziek en uiteindelijk ar beidsongeschikt wordt, is juist bedoeld als prikkel om minder snel te worden afgekeurd. Col lectieve reparatie zou dit stre ven onderuithalen. De aanvulling van de WAO- uitkering tot 70 procent van het laatsverdiende loon kost de ambtenaren 0,14 procent van hun loon. Dat het percentage zo laag is, komt door het schrap pen van twee oude toeslagen waardoor ambtenaren tot nu toe bij arbeidsongeschiktheid op 76,3 procent van het oude salaris uitkwamen. Volgens re geringsonderhandelaar Pont moeten ambtenaren zelf aange ven of ze zich willen bijverzeke ren. Daarmee wordt het zo ge voelige punt van een collectieve reparatie volgens hem omzeild. De regeling geldt overigens niet voor gemeente-ambtenaren. De onderhandelingen over hun nieuwe CAO liepen gistermid dag vast. De bonden gaan nu de actiebereidheid op de gemeen tehuizen peilen. In de zorg werd gisteren ook overeenstemming over WAO- reparatie bereikt. De regeling gaat daar lopen via het pen sioenfonds PGGM en kost de werknemers, die de reparatie geheel zelf betalen, 3,9 procent van wat ze méér verdienen dan 28.000 gulden bruto per jaar. Dat komt voor een modale werknemer neer op ongeveer 25 gulden netto per maand. Voor dat geld krijgen bovendien ar beidsongeschikten van 55 jaar en ouder een toeslag van 10 procent en hoeven arbeidson geschikt geraakte werknemers geen pensioenpremie meer te betalen, terwijl hun pensioen opbouw wel doorgaat. Vooralsnog zal de premie voor alle sectoren (onder meer ziekenhuiswezen, bejaarden oorden, kruiswerk) gelijk zijn. Vereniging voor vrijwillige euthanasie na vrijspraak psychiater: amsterdam karin zwaan De Nederlandse Vereniging voor Vrijwilli ge Euthanasie (NWR) is tevreden over de uitspraak van de rechtbank in Assen om een Haarlemse psychiater te ontslaan van rechtsvervolging. Hij gaf een 50-jarige vrouw uit Ruinen in september 1991 me dicijnen om een einde aan haar leven te maken. Zij wilde niet verder leven nadat haar huwelijk op de klippen was gelopen en haar twee zoons waren overleden. Zijn beroep op overmacht werd gisteren geho noreerd door de rechtbank. „Wij zijn blij voor de psychiater, die ui terst zorgvuldig te werk is gegaan maar ook voor de nabestaanden van de vrouw. Voor hen zou er altijd een vreemde bij smaak blijven als er een veroordeling uit was gekomen aldus woordvoerster Cor- nelisse van de in Amsterdam gevestigde NWR. Volgens haar komt het zelfbeschikkings recht met deze uitspraak een stap dichter bij. Ze verwacht dat er in politiek Den Haag als reactie op de uitspraak nog eens zeer nauwkeurig naar de euthanasiewet geving zal worden gekeken. „Dit is overi gens ook waar de politiek zelf voor heeft gekozen: om de rechter te laten beslissen. Euthanasie is immers in het wetboek van strafrecht gebleven In het vonnis concludeert de rechtbank dat de psychiater zich, naar verantwoord medisch inzicht en naar de in de ethiek geldende normen, in een noodsituatie, een conflict van plichten, bevond. Hij heeft, gelet op de omstandigheden in dit specifieke geval, volgens de rechtbank een gerechtvaardigde keus gemaakt. De psy chiater consulteerde onder meer zeven collega's voordat hij de middelen verstrek te. Na de dood van de vrouw meldde hij zich bij justitie. Cornelisse hoopt dat ook andere psychi aters in de openbaarheid zullen treden als ze met zo'n vraag worden geconfronteerd. Volgens haar zijn er meer mensen in Ne derland die hulp bij euthanasie willen, maar die niet krijgen omdat psychiaters ervan uitgaan dat dergelijke hulp strafbaar is. „Het standpunt binnen de psychiatrie is wel aan het veranderen de laatste jaren. Die discussie kan met deze uitspraak een zetje krijgen Volgens de rechtbank is de vraag of de vrouw psychisch ziek was overigens niet relevant. Uitsluitend van belang is dat haar lijden duurzaam, ondraaglijk en uit zichtloos was en dat ze weloverwogen in alle vrijheid haar keuze om te sterven heeft kunnen bepalen. Volgens Cornelisse is deze visie op zich niet nieuw maar is het goed dat het nog eens benadrukt is. „Lij den blijft een subjectief begrip".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3