Knap herstel McDonald's Sport Schermer ongenaakbaar HET WEER Van der Vliet mist steun Casba-ploeg Meisjes strijden om de bal DONDERDAG 22 APRIL 1993 CHEF AD VAN KAAM, PlV.-CHEF ROB ONDERWATER. 0 Leidse ploeg naar eerste divisie Wekenlang stond het zaalvoetbalteam van McDonald's fier aan kop van de landelijke tweede divisie. Elke week weer steeg de verbazing bij de mannen van coach John van Heijningen over de eigen prestaties. Pas toen het einde van de competitie in zicht kwam, werd er aarze lend gesproken over een eventueel kampioenschap. Twee weken geleden moest het feest al uitgesteld worden toen ZWL de gespannen Leidenaars met een 6-1 neder laag naar huis stuurde. Gisteravond maakte Gert Jan de Graaf met twee treffers in de slotminuten aan alle twijfels een einde. McDonald's werd na een krappe 6-5 zege op HMSH kampioen. leiden «jan daan v medewerker Aanvankelijk leek er voor Mc Donald's geen vuiltje aan de lucht. Binnen vijf minuten had Hans van Marwijk HMSH op een 2-0 achterstand gezet. De Hagenaars waren echter niet van plan om aan een Leids feestje mee te werken. Tot grote woede van doehlman Paul Goulmy kwam HMSH even snel als simpel weer op gelijke hoog te: 2-2. Een fraaie actie van Ronald van den Hoogen, afgesloten met strak schot in de kruising, bracht de thuisploeg weer aan de leiding: 3-2. Het gejuich was nog niet verstomd of de gasten maakten opnieuw gelijk. Via een hoogstandje van Sjaak de Boer, kort voor de pauze, kon McDonald's toch met een 4-3 voorsprong gaan rusten. HMSH had ook in de tweede helft steeds zijn antwoord snel klaar. Bij een Haagse vrije trap faalde de Leidse dekking: 4-4. Kort daarna hadden Nico La- kenberg en De Boer nog opge legde kansen om ruim afstand te nemen van HMSH, maar de- De vijfentwintigste en laatste ronde van het snookerkam pioenschap van Warmond kreeg in Milco Schermer van het organiserende Jumbo een weinig verrassende maar te rechte winnaar. De Alphenaar was het gehele seizoen al de sterkste speler en zegevierde te vens met grote voorsprong in het eindklassement. Schermer rekende in de kwartfinale af met Job Bavelaar (2-0) en was in de halve finale met dezelfde cijfers te sterk voor Peter Moen. In de finale tegen clubgenoot Martin Zevenhoven (2-0 winst op Ri chard Tegelaar in de halve eindstrijd) had hij drie frames nodig voor de zege: 2-1. De ver- SPORT OP TV 21.30-22 00 BRT 2: Sport 22 15-22.30 Ned 3 Sportioi 22.30-22.55 BRT 1: Sport. 22.30-00.00 EURO Europacupvc Match Barend ei Dorp. 23 30-00.00 Did 1Sport Extra: WK I hockey, VS-Frankrijken Noorwegen-Fi land 00 00-01 00 EURO Paardesport: sei 00.20-01.05 BBC 2 World Snooker V voor professionals te Sheffield 01.00-01.30 EURO: S De kampioensploeg van McDonald's (van links naar rechts:) Gert Jan de Graaf, Hans van Marwijk, Paul Goulmy, Sjaak de Boer, coach John van Heijningen, Herman van Marwijk en zittend: Ronald van den Hoogen, Gijs Diemei, lijnrechter Aad Siera, Nico Lakenberg. foto loek zuyderduin ze keren namen de Hagenaars in de zevende minuut de lei ding: 4-5. Na deze treffer leek het kam pioenschap opeens ver weg en nam de onrust bij McDonald's toe. Van vloeiende combinaties was geen sprake meer, waarna vooral Gijs Diemei en De Boer hun heil zochten in overhaaste schoten. Tien minuten voor tijd hervond McDonald's zich. Tot grote vreugde van het thuispu bliek schoot De Graaf McDo nald's in een bloedstollende slotfase naar het kampioen schap: 6-5. In de eerste divisie had het liezersronde werd gewonnen door Wladimir Roedoe, de prijs voor de hoogste break met een score van 56 door Tegelaar. In de totaalstand van dit sei zoen liet de superieure Scher mer met 183 punten de rest van het veld ver achter zich. Martin Zevenhoven greep met 112 punten net naast de (overigens op 3 mei nog uit te reiken) me dailles. Die gaan naar Richard Tegelaar (129) en Thomas Lay (117). Het snookerseizoen is voor het Jumbo-trio Schermer, Zevenhoven en Roedoe nog niet voorbij. Volgende week vindt namelijk de laatste speelronde plaats van de Superleague, waarin Jumbo moet proberen degradatie te ontlopen. SCOREBORD PRIJSVRAGEN Lucky 10: 1 - 13 - 16 - 24 - 27 - 28 - 30 - 32 - 42 - 44 - 49 - 52 - 57 - 58 - 60 - 63 - CIJFERSPEL: 047419 Finale op 26 mei in München: AC Milan - Olympique Marseille. EK onder 21, Groep 3: Duitsland - Spanje 0-0. ENGELAND: Arsenal - Nottingham Forest 1-1, Blackburn - Aston Villa 3-0, Crystal end), 16 Deschuytter (Bel), 17 De Brum (Amsterdam). 18. Jonckheere (Bel). 19 Huenders (Almere), 20. Steijger (Delft), VOETBAL I (1-1). 8. Pettersson Feyenoord 28-44 Twente Brugge 2 (Fra) O-lTO-1). 2. Boksic 0-1 Scheidsrechter: Craciunescu (Roe). Toe- 1-1, Sheffield Wednesday - Sheffield L TENNIS MONTECARLO Tweede ronde: Lendl (VSt/5) - Sanchez (Spa) 7-5 6-3. Muster (Oos/8) - Tsjesnokov (Rus) 6-2 6-4, Korda (Tsj/3) - Ondruska (ZAf) 6-3 6-2. Larsson (Zwe) - Haarhuis 3- 6 6-2 7-6, Pioline (Fra) - Knckstein (VSt) 6-2 2-6 6-4, Svensson (Zwe) - Stich (Dui/6) 6-7 6-4 6-0. Derde ronde: Medve- dev (Oek/7) - Krajicek (Ned/9) 6-3 6-4, Ed- berg (Zwe/1) - Javier Sanchez (Spa) 2-6 7- 6 6-2. SEOUL Achtste finale*: Schapers - Yoon Young-il VOLLEYBAL DUITSLAND CUP (9-15 15-7 15-4 15-6), Tiebreaker: Duits land - Jong Oranje 3-0(15-1115-9 15-9) IJSHOCKEY Groep A, München: Zweden Italië 6-2 1 ■ep A -13- Canada GROEP B, Dortmund: Duits 5-3(3-1 1-1 1-1). Tsjechië - Noorweger WIELRENNEN Rangers (Sch) - CSKA Moskou in 5.08.03.2. ZAALVOETBAL GROEP B: AC Milan (Ita) - PSV 2-0 (2-0). y (Eng). Tot 9.000 Gele kaart: Lindqvist. Johans- n Mild (Göteborg). GROTE SCHELDEPRIJS 1. Cipollini (Ita) 172 k Nelissen (Bel). 3. Citterio (Ita). (Est). 5. Zanoli. 6 Nijdam, 7. Dauwe(Bel), 8. Capiot (Bel). 9. Moncassin (Fra). 10. Vandenbossche (Bel) OMLOOP VAN DE GLAZEN STAD (ama teurs/open competitie) 1. Slenders (Zwijndrecht) 160 km in 3.30.42. 2. Zijlaard (Nieuwekerk a/d IJs- sel), 3. Theus (Bergeijk), 4. Van Hazebroe- ken (Bel), 5. Ozers (Let). 6. Van der Wolf Frans M 22-30 K (Rotterdam). 7. Vancraeyenest (Bel), 8. HMSH 22-25 A Van Meegen (Arnhem). 9 Hermans (Berg- ZWL 22-25 T 6-5 schenhoek), 10. Wennekes (Den Haag). 6-1 11. Duyn (Wervershoof). 12. Boven (Wol- dendorp), 13. Cornette (Bel), 14 De Vink McDonald's kampioen d Cammen 22-32 RGC lozet 22-31 Boerenb Op zondag 6 juni wordt voor de derde maal de Marathon van Leiden gehouden. De Aanloop is een tweewekelijkse rubriek waarin alle fa- cetten van de voorbereiding op en het vol brengen van een dergelijke krachttoer aan bod komen. Bataven-trainer Bram Wassenaar, oud-Nederlands kampioen op de 800 en 1500 meter, voormalig bondstrainer van de KNAU, de huidige looptrainer van Feyenoord en des kundige op het gebied van voeding, weet als geen ander wat er allemaal komt kijken bij de marathon. Wassenaar heeft ervaring met het lopen onder alle weersomstandigheden. Dat geldt in iets mindere mate voor de vijf hardlo pers die we daarnaast volgen bij hurt voorbe reiding op de 42.195 meter lange slijtageslag. Niemand in Neder land raakt ooit uit gesproken over het weer. Marathonlopers in het bijzonder hangen in de dagen die voorafgaan aan hun wed strijd aan de lippen van weer mannen of kijken om het kwartier naar teletekst. Im mers, de weersomstandighe den kunnen van grote invoed zjjn op hun prestaties op de marathon. Wordt het nat, koud en winderig, zoals aïfgelo- pen zondag in Rotterdam of snikheet, zoals vorig jaar bij de tweede Marathon van Leiden? Van Bram Wassenaar hoeft het niet al te heet te worden. „Maar het mag duidelijk zijn", aldus de 49-jarige Voorschote naar, „dat de omstandigheden in Rotterdam dit jaar e ideaal waren. Ik denk vooral dat magere marathonlopers last van de kou hebben gehad. Twee Bataven die wél goed hebben gepresteerd, Jo Ferket en Harry Versteegen, behoren niet tot de allerdunsten. En de verrassende Fin Hanninen, die derde werd, zag er ook flink uit." Toch kan ook Wassenaar de prestaties niet volledig verkla ren uit de weersomstandighe den. „Neem nou Versteegen. Het is bekend van Harry, dat hij het liefst bij heldere hemel loopt. Daarvan was in Rotter dam bepaald geen sprake. Nu speelt het ook een rol in hoe verre een atleet gewend is aan slecht weer. Versteegen traint vaak in de polders rond zijn woonplaats Zoeterwoude. En van Ferket weet ik dat hij graag de duinen intrekt." Ferket, die 'Rotterdam' verras send als zesde van Nederland afsloot, bevestigt de lezing van zijn coach. „Ik was op en top voorbereid", zegt de 38-jarige Valkenburger. „Dan kun je een stootje hebben. Het moet wel goed blijven gaan, dacht ik on derweg, anders stap ik uit. Met die kou en nattigheid komt het namelijk dubbel zo hard aan als het niet meer gaat. Dan gaat alles irriteren. Maar ik merkte dat pas na de finish. Al heeft het weer, en dan vooral de wind, me toch wel een mi nuutje of wat gekost." Fred Regeer van AV Holland, die een kwartier langzamer liep dan vorig jaar, kreeg in Rotterdam een veel grotere op- tater. Maar dat had niet alleen met het weer te maken. De Lei- denaar ging zo voortvarend van start, dat hij de man met de hamer onder betere om standigheden ongetwijfeld ook zou zijn tegengekomen. „Ik kan onderschrijven wat Jo Fer ket zegt. Pas toen ik niet meer draafde, kreeg ik last van het slechte weer. Toen ik eenmaal over de eindstreep was, ging ik rillen." Hoe guur het in het voorjaar ook kan zijn, de meeste mara thonlopers hebben nog liever nat, koud en winderig weer dan tropische omstandighe den. Al zijn er uitzonderingen. Zo stond Gerard Nijboer erom bekend, dat hij een liefhebber was van hitte. Niet voor niets werd hij in 1982 in het snikhe te Athene Europees kampioen op de marathon. Zijn eindtijd was weliswaar niet supersnel, maar hij was duidelijk beter team van Bax nog een theoreti sche kans op plaatsing voor de promotie-play offs. Bij winst op het zwakke Gooiland en een ne derlaag van concurrent FV Snoekie tegen JSB konden de Voorhouters toch nog de felbe geerde tweede plaats binnen halen. Bax ging in Kerkelanden echter hopeloos ten onder met 8-3, terwijl FV Snoekie geen en kele moeite had met JSB: 7-3. midweekse Omloop. Van der Vliet, zo fris als een hoentje, moest in de boeiende finale constateren dat hij op weinig steun van zijn nieuwe ploegge noten kon rekenen. „Er is achter mij nauwelijks afgestopt", zei Van der Vliet na afloop een tikkeltje teleurge steld. Robin van Kessel uit Ter Aar, die na een vroege val toch met de voorsten mee reed. be streed dat. Maar ook hij moest toegeven dat tussen de West- landse kassen geen spoor te be kennen was van de gevreesde 'blauwe trein' van vorig jaar. Di- no Tolhoek ontbrak vanwege een examen, de halffitte Mark Rasch stapte al vroeg in de koers af en Bennie Gosink was blij dat hij het leven had. Niels van Stralen startte voorzichtig, maar kwam gaandeweg beter in zijn ritme. Op zijn beurt erkende Van der Vliet, dat hij gisteren niet de af maker was die Gasba node mist. „Maar door het mooie weer en de zwakke wind vond ik de wedstrijd niet zwaar genoeg. Bovendien wilde Harm lansen niet meewerken tijdens die ont snapping. Hij is een linke ren ner. die liever voor zijn eigen kans gaat. Jammer, want met zijn drieën liep onze voorsprong in de laatste lus (van 15,6 kilo meter, red.) op tot een halve minuut. Toch reken ik erop, dat ik in een A-klassieker nog wel eens kan meestrijden om de hoofdprijs." TIM BROUWER DE KONING Marcel van der Vliet had zo graag zijn visitekaartje willen af geven. De nieuwe aanwinst van de Zoeterwoudse formatie Cas- ba Wonen bevond zich gisteren in de finale van de tiende Om loop van de Glazen Stad in kansrijke positie. Maar door ge brek aan samenwerking werd de Haagse wieleramateur met medevluchter Lex Nederlof te ruggepakt, terwijl Harm lansen nog een vergeefse eenmansac tie opzette. De snelle Rob Sien- ders won vervolgens de massa sprint met overmacht. Oud-Kat- wijker Axel Hermans finishte in Naaldwijk als negende. De ploegleiding van Casba heeft Van der Vliet aangetrok ken om de naar de beroepsren ners overgestapte Niels Boog aard te vervangen. Geen geringe opgave voor de Hagenaar, die tot voor kort voor Volendam uitkwam. Door het uitlekken van zijn 'transfer' mocht hij de afgelopen week van zijn oude ploeg niet uitkomen in de Te- leflex Toer. In de Glazen Stad debuteerde hij voor Casba. Juist het missen van de door slecht weer loodzware Teleflex Toer bleek achteraf in het voor deel van van der Vliet uit te pak ken. Als enige van de incomple te formatie van Jan Zwaan, die zelf ziek achter het stuur van de ploegleidersauto zat, begon hij fit aan de 157 kilometer lange 2-3 Noorwegen 2-0 Alter Boys-Rozet 3-4, RGC-VD Cammen 3- 6. Frans Maas-FCTybex 3-2 22-33 FCTybex 22-22 leiden Bij de w Leiden werd gisteren door 360 junioren felle strijd geleverd in het zogenaamde 4 tegen 4 toernooi. In totaal deden in de voorronden 38 clubs mee in deze strijd om de LD-Cup. foto loek zuyderduin Tijdens de tweede Marathon van Lelden vond menig deelnemer verkoe ling onder de tuinslang. archieffoto loek zuyderduin >ij* bestand tegen de hoge tempe ratuur dan zijn concurrenten. Bovendien had de blessurege- voelige Nijboer in de warmte geen last van onwillige spieren. Volgens Bram Wassenaar be hoorde Nijboer tot de uitzon deringen. Al moet ik er meteen bij zeggen dat je ook hoge temperaturen kunt wennen. Vroeger moest ik er niets van hebben, maar sinds ik vaker mijn vakantie door breng in warme landen, kan ik beter tegen de hitte. Mara thonlopers moeten er in zo'n geval alleen goed op letten dat ze voldoende drinken. Dat is beter dan afkoeling van bui tenaf, zoals natsproeien." Als de organisatie van de Leid se marathon de keuze heeft, mag zij het evenement wat Wassenaar betreft naar het na jaar verplaatsen. „Dan is het risico dat het warm wordt toch kleiner. Niet voor niets worden de meeste marathons in het of najaar gehouden. Eén gevaar blijft te allen tijde be staan in Nederland: een plotse linge omslag van het weer. Daarop kan volgens mij geen enkele marathonloper zich in stellen." De eerste aflevering van De Aanloop (17-12-1992) ging over trainingsopbouw, de tweede (31-12-1992) over schoeisel, de derde (14-1-1993) over voeding, de vierde (28-1 - 1993) over blessures, de vijfde (11-2-1993) over de 'dwaas heid' van een marathon, de zesde (25-2-1993) over het par cours, de zevende (11-3-1993) over een autoriteit op het ge bied van hardlopen, de achtste (25-31993) over gezondheid en de negende (8-4-1993) over mentale aspecten. Remmen (2) leiden tim brouwer de koning Guus Sloos ligt op schema. De enige angst die de Leidse brandwacht nog heeft, is dat hij tijdens de marathon van Leiden te snel van start gaat. „Net als bij de City Pier City Loop, waar ik de eerste vijf ki lometer in 17 minuten afraffel de. Terwijl ik helemaal niet van plan was om In Den Haag al zo hard te lopen. Ik heb daarna de rem erop gegooid. Daardoor kwam ik precies in de beoogde 1 uur en 16 minu ten blank uit." Voor de rest gaat alles goed met Sloos. Hij oogt weliswaar een stuk afgetrainder dan tien weken geleden, maar daarvoor heeft hij een sluitende verkla ring. „Hoewel ik niet zo'n eter ben, besefik dat maaltijden belangrijk zijn. Daaraan ligt het dus niet. Maar er zijn da gen dat ik meer dan twee uur train. Ook komt het voor dat ik na een baantraining 's mid dags nog in de duinen ga lo pen. Vind je het vreemd dat ik regelmatig op de atletiekbaan train? Dat zouden veel meer marathonlopers moeten doen. Afwisseling vind ik heel be langrijk. Bovendien ligt de ba sis op de baan." Sloos is veroordeeld tot het trainen op incourante tijden. Vanwege zijn werk kan hij de clubavonden van De Bataven lang niet altijd bijwonen. „Dat betreur Ik. Maar aan de andere kant trek ik veel met hardlo pende collega's op. In binnen- en in buitenland. Zo ben ik van 7 tot en met 11 mei In Schot land. Daar leg ik nog een laatste test af voor de I>eidse marathon. Aan de Singelloop kan ik op Koninginnedag niet meedoen. Dan zit ik ook in het buitenland, in België. Niet spe ciaal voor wedstrijden, maar ik heb toch maar vast geïnfor meerd of er een atletiekbaan in de buurt is." Voor Sloos zijn met de hogere temperaturen de goede tijden aangebroken. „Het klinkt mis schien gek, maar het kan mij niet warm genoeg zijn. Vorig Jaar, toen iedereen in Leiden zo klaagde over de hitte, heb ik het op een bepaald moment zelfs koud gehad. Toeschou wers hadden mij natgespoten, omdat ze dachten dat ik dat wel fijn zou vinden. Niet dus. Het was die dag een graad of 27, maar toch heb ik het laatste stuk lopen rillen. Voor mij liever een temperatuur van boven de 20 graden dan die kou en nattigheid van de ma rathon van Rotterdam. Da's niets voor mij."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29