Universiteit begint interne verhuizing 'Fietsen is soms kwestie van overleven SieMatic Randstad Universiteit onder dak in vier bv's en een holding nieuwe Slachthuizen worden slecht schoongemaakt 'Meer ruimte voor tuinbouw noodzaak' SieMatic Keukencenter Leiderdorp DONDERDAG 22 APRIL 1993 Geen extra geld provincie voor Floriade den haag/zoetermeer monica wesseunc De provincie Zuid-Holland is niet van plan extra geld te geven aan de stichting Floriade. De provincie keert dezer dagen de garantiesubsidie van vier mil joen gulden uit, maar gaat niet in op het verzoek nog eens een miljoen gulden extra te storten. Het verzoek om extra geld is het gevolg van de enorme verliezen waarmee de vorig jaar gehou den wereldtentoonstelling heeft gedraaid. Bij de oorspronkelijke begro ting in 1985 werd uitgegaan van 15 miljoen gulden verlies. De gemeenten Den Haag en Zoe- termeer namen elk 5.5 miljoen gulden voor hun rekening, de provincie stelde zich garant voor vier miljoen gulden. De uiteindelijke verliezen van de Floriade zijn veel hoger uitge vallen; 23 miljoen gulden. Hoewel de twee gemeenten zich bereid hebben verklaard het nu nog tekort schietende bedrag (23 minus 15) van acht miljoen gulden op te hoesten, probeert het bestuur van de stichting Floriade toch bij de provincie, het rijk, de Rabobank en het tuinbouwbedrijfsleven extra geld los te peuteren. De helft van het bestuur bestaat uit vertegenwoordigers van de ge meenten. Volgens het bestuur van de Floriade is het niet meer dan normaal dat de provincie extra bijdraagt. De tentoonstelling heeft 3500 mensjaren werk op geleverd, 3,3 miljoen bezoekers getrokken die gezamenlijk in Nederland 900 miljoen gulden hebben uitgegeven. „Duidelijk dat daar ook de provincie van heeft geprofiteerd", aldus een woordvoerder van de Floriade. Ruimteproblemen opgelost vooraankoop gebouw Infotheek De Leidse universiteit verwacht binnen drie jaar de ruim teproblemen van de faculteiten rechtsgeleerdheid, letter en en wis- en natuurkunde op te lossen. Uit het zogehe ten 'binnenstadsscenario' van het universiteitsbestuur blijkt dat het voormalige Infotheek-gebouw aan de Ein- steinweg binnenkort wordt aangekocht. Dit betekent dat er in de binnenstad ruimte vrijkomt en slecht gehuisveste vakgroepen kunnen verhuizen. leiden caroline van overbeeke Ook staat nieuwbouw op stapel voor onder meer het Bureau van de Universiteit, nu gehuis vest aan het Stationsplein en het kinderdagverblijf Kattekop aan de Kloosterpoort. Het bestuur van de universi teit richt een aantal besloten vennnootschappen op met als doel het aankopen en verbou wen van gebouwen. Deze bv's vergemakkelijken het eigenhan dig optreden van de universi teit. Op dit moment heeft mi nister Ritzen van Onderwijs nog een belangrijke vinger in de pap bij huisvestingszaken. Zo ligt in een schema vast wanneer een universiteit in een bepaald ge bouw mag investeren. Met ei gen bv's komt een eind aan die situatie en kan de Leidse uni versiteit zelf bepalen wanneer zij panden wil aankopen of ver bouwen. Besloten is nu om het Kamer- lingh Onnes Laboratorium sterrenkunde en natuurkunde aan de Nieuwsteeg af te sto ten en het voormalige Info theek-gebouw aan te kopen. Het Kamerlingh Onnes Lab, een monumentaal pand, krijgt wel licht in de toekomst de bestem ming van rechtbank. Het Info theek-gebouw wordt verbouwd en geschikt gemaakt voor het Rijksherbarium en onderdelen van biologie. Het bouwvallige Schelpenkade-complex wordt afgestoten. Het Rijksherbarium is nu ge huisvest in de voormalige Uni versiteitsbibliotheek aan het Ra penburg. Dit monumentale pand komt ter beschikking van de privaatrechtelijke afdelingen van de rechtenfaculteit. Boven dien wordt het onderkomen van biologie aan de Nonnen steeg verbouwd en geschikt ge maakt voor de niet-westerse ta lenstudies en het Azië-Instituut. Deze zijn nu gehuisvest aan de Witte Singel maar hebben meer ruimte nodig. Een aantal biologie-onderdelen uit de Nonnensteeg verhuist naar het Clusius Laboratorium aan de Wassenaarseweg. Kattekop Kinderdagverblijf Kattekop krijgt een heel nieuw onderko men op het terrein naast het ge bouw voor sociale wetenschap pen aan de Wassenaarseweg. Het nieuwe pand kan onderdak leiden eric jan weterings De Leidse universiteit richt binnenkort een aantal be sloten vennootschappen op ten behoeve van haar huis vesting. Dit hebben de universiteitsraad en het college van bestuur deze week besloten. De universiteit hoopt hierdoor sneller te kunnen reageren op wensen van verschillende faculteiten en diensten en minder afhan kelijk te worden van het ministerie van onderwijs. Eer der kozen andere universiteiten al voor een dergelijke juridische constructie. De universiteit richt een holding en vier vastgoed bv's op. Directeur van alle vennootschappen wordt de oud hoogleraar belastingsrecht J. Giele. Via zijn positie als enig aandeelhouder houdt het college van bestuur overal een beslissende vinger in de pap. Voor een con structie met een holding is gekozen om de bedrijven onder één fiscale paraplu te kunnen presenteren, ter wijl de verschillende activiteiten gescheiden blijven. De 'Rul Vastgoed 1 BV' richt zich met de gelijknamige nummer twee op de aanschaf en verbouwing van het gebouw van de voormalige Infotheek. Nummer 3 is de rechtsvorm waarin de nieuwbouw van het kinderdag verblijf wordt ondergebracht, terwijl de vierde vennoot schap wordt opgericht ten behoeve van een nieuw be stuursgebouw. Die laatste bv leidt voorlopig een sla pend bestaan, omdat nieuwbouwplannen voor het col lege en zijn diensten op een laag pitje staan. De vastgoed bv's zijn voor onbepaalde tijd opgericht. Naast eigen middelen wil de universiteit de plannen fi nancieren door geld op te kapitaalmarkt te lenen. Het ministerie van onderwijs heeft formeel geen bemoeie nis met de gekozen constructie. Wel heeft het ministe rie vooraf laten weten geen bezwaar tegen het initiatief te hebben. bieden aan ongeveer vijftig kin deren van universiteitsmede werkers en moet volgend jaar zomer klaar zijn. Het universiteitsbestuur is nog naarstig op zoek naar een geschikt alternatief voor de ei gen gebrekkige huisvesting in het huidige kantoorpand aan het Stationsplein. „We zijn er nog niet over uit maar blijven wel het liefst in de binnenstad", aldus bestuursvoorzitter, C. Oomen. Oomen verwacht dat de hele verhuisoperatie over 2,5 a 3 jaar klaar is. „Het een hangt met het andere samen. We verwachten dat het Infotheek-gebouw over zo'n 1,5 jaar klaar is voor ge bruik. Het moet eerst worden verbouwd. De verbouwing van het Nonnensteeg-complex zal over een jaar gereed zijn. De nieuwbouw voor natuur- en sterrenkunde bij het Huygens Lab wat later: in 1995/1996." De voormalige Universiteits Bibliotheek wordt nu bewoond door het Rijksherbarium. Het monumentale pand aan het Rapenburg is echter bestemd voor de privaatrechtelijke afdelingen van de rechtenfaculteit foto archief Haaglanden wil in 1995 verkiezingen den haag Het stadsgewest Haaglanden wil in 1995 de status van Regionaal Gebiedsgebonden Autoriteit (RGA) hebben en verkie zingen houden. Daarna wordt zo spoedig mogelijk gestreefd naar 'een provincievrije' status. Het dagelijks bestuur heeft dat woensdag besloten. Het stadsgewest waarin Den Haag en omlig gende gemeenten samenwerken, reageert hiermee op de Kader wet Bestuur in Verandering. Het zal de reactie naar de Tweede Kamer sturen. Het gewest pleit voor rechtstreekse verkiezingen, tegelijkertijd met die voor provinciale staten. Haaglanden ml dat er sterke gemeenten blijven bestaan en dat provinciale taken daar naartoe gaan. De verwachting is dat er enkele jaren over heen gaan voordat het gewest 'provincievrij' is. Plan fusie Noord- en Zuid-Holland den haag Noord- en Zuid-Holland moeten overwegen samen te gaan. Een fusie van beide provincies moet serieus worden on derzocht. Dat zegt staatssecretaris De Graaff-Nauta van Binnen landse Zaken overde nieuwe indeling van gemeentelijke samen werkingsverbanden. Het standpunt van het kabinet over de schaalvergroting binnen de gemeentelijke samenwerking is van daag naar de provincies gestuurd. Daaruit blijkt dat Almere moet kiezen voor aansluiting bij het regionaal bestuur rond Am sterdam (ROA). Dat betekent dat Almere niet langer bij Flevoland mag blijven en bij Noord-Holland gevoegd dient te worden. Duizenden schoolkinderen doen vandaag verkeersproef Met de hygiëne in de Neder landse slachterijen is het slecht gesteld. Vloeren, machines en gereedschap worden onvol doende schoongemaakt, terwijl de controle door keurmeesters tekortschiet. Dit blijkt uit vier rapporten van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur, die dinsdag in het tele visie-programma Nova zijn ge presenteerd. Volgens de vier rapporten uit 1990, 1991 en 1992 is zowel de passieve als de actieve hygiëne voldoen ze niet aan de wettelij ke normen. De verantwoorde lijkheid voor deze situatie legt WVC bij de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees (RW). Directeur H. Tankink van de RW ontkent dat zijn dienst, die onder de verantwoordelijkheid van het ministerie van land bouw valt, het werk niet goed verricht. „Er komen in Neder land geen situaties op de vlees bedrijven meer voor waarbij wordt geproduceerd op een manier die een gevaar voor de volksgezondheid vormt", be- leiden valerie leenheer Ongeveer 175.000 leerlingen van de hoogste groepen basisonderwijs leg^ de bekende theoretische keersproef af. De proef, die elk jaar in april wordt afgenomen, krijgt in mei en juni bij veel scholen een vervolg in de vorm van een praktijk examen. Vol gens veel leerkrachten is de proef heel belangrijk voor de schoolkinderen. Of, zoals M. Blok, leerkracht van de Meren- wijkschool het uitdrukt: „Hier in het drukke westen is fietsen soms gewoon een kwestie van overleven." F. Bosman van de basisschool Woutertje Pieterse sluit zich daarbij aan. „Je hebt ouders die veel fietsen en oefenen met hun kinderen," zegt hij. „Maar je hebt ook vaders en moeders die nauwelijks met hun kinderen op straat komen. Voor die kin deren is de verkeersproef echt noodzakelijk." Bosman is dan ook van mening dat de zij een duidelijke taak hebben in het verkeersonderwijs van hun kin deren. „Het is per slot van reke ning toch een onderdeel van de opvoeding. De school zorgt voor de theoretische kennis, maar de ouders moeten een ge deelte van het oefenen in de praktijk op zich nemen." De toets die de Leidse school kinderen van groep 7 voorge schoteld krijgen, bestaat uit twintig vragen. De scholen kun nen zelf uit zeven, door Veilig Verkeer Nederland opgestelde, thema's kiezen die passen bij het gebied waarin de kinderen wonen. Er zijn onderwerpen als: 'in en rond het dorp', 'kruispun ten in de grote stad', en 'in het centrum'. Ondanks de tevredenheid over de toets, zouden veel leer krachten van Leidse scholen nog wel wat veranderingen wil len zien in het verkeersonder wijs. „Het is natuurlijk niet de bedoeling dat alleen de kinde ren van de hoogste groepen van de basisschool verkeerslessen krijgen, maar daar komt het uit eindelijk wel op neer," zegt G. van Duyn, leerkracht van groep 7 van de Stevenshofschool. „Het probleem is vooral het feit dat we geen goed materiaal hebben om de jongste kinderen ver keerslessen te geven. Het les materiaal dat wij van Veilig Ver keer Nederland krijgen is eigen lijk alleen maar geschikt voor de hoogste klassen. Dat zouden wij zien." De Leidse praktijktoets wordt gehouden in de week van 4 tot 11 juni. Kinderen van groep 7 van de Leidse basisscholen fiet sen dan een parcours dat de plaatselijke afdelingen van Vei lig Verkeer Nederland, de poli tie, de scholen en de oudervere nigingen hebben uitgezet. Vol gens Veilig Verkeer Nederland is deze praktijktoets vooral nuttig voor leerlingen die binnenkort naar het voortgezet onderwijs gaan en dan worden geconfron teerd met langere en drukkere routes. i slachterijen slecht. Daardoor weerde Tankink. Verlies van arbeidsplaatsen dreigt monica wesseunc De werkgelegenheid in de Zuid hollandse bollensector, de glas tuinbouw en de boomteelt kan tot het jaar 2015 met 10.000 ar beidsplaatsen groeien. Voor waarde is dat er beduidend meer ruimte voor deze sectoren beschikbaar komt. Zonder extra ruimte zal de tuinbouw zich in andere provincies sterker ont wikkelen. Zuid-Holland verliest dan de leidinggevende positie in 'tuinbouwland' en daarmee werkgelegenheid. Een daling met 2500 arbeidsplaatsen is in dat geval niet uitgesloten. Dat voorspelt directeur prof. L Zachariasse van het Land bouw Economisch Instituut. Zachariasse sprak gisteren op een, door de provincie georga niseerd, symposium over de ontwikkelingen van de land bouw in de randstad en de rol van de provincie daarin. De land- en tuinbouw in Zuid-Holland voorziet in zeven procent van de werkgelegen heid. Niet alleen vindt een rede lijk groot aantal ongeschoolde arbeidskrachten een baan in de kassen en op het land, ook voor ingenieurs is de tuinbouw een belangrijke werkgever. De technische ontwikkelin gen (met de grote investerin gen) nopen de tuinders tot schaalvergroting. Meer grond is bovendien nodig omdat de teel ten minder intensief moeten worden. Veel planten dicht bij elkaar geeft een grote kans op ziekten en leidt tot een hoog verbruik van chemische midde len. Het bestuur van de provincie moet een keuze maken, vindt Zachariasse. Wil het de werkge legenheid in deze sector behou den, dan moet er grond worden vrijgemaakt voor uitbreiding. Bovendien moet de provincie, zo oppert Zachariasse, meewer ken om het imago van het wer ken in de tuinbouw op te poet sen. Veel tuinders hebben pro blemen met het vinden van vol doende arbeidskrachten omdat de idee bestaat dat werken in de tuinbouw vies en naar werk is. Leerlingen van basisschool Woutertje Pieterse oefenen voor het verkeersexamen. Zuid-Holland herbergt ook akkerbouw en melkveehouderij. Tot voor kort werden deze be drijfstakken uitsluitend als voedselproducenten gezien. Hoogleraar economie van het agrarisch bedrijfsleven aan de Erasmus universiteit van Rotter dam C. Veerman, is ervan over tuigd dat die functie alléén niet meer voldoende is. „De melk veehouder en akkerbouwer moeten veel meer dan voor heen beheerder van het land schap worden. Er moeten toe slagen komen voor een goed en gezond beheer van de groene ruimte. Tussen de akkers kan worden gefietst", hield Veer man gisteren zijn gehoor voor. Meubelplein 9, Leiderdorp Tel 071-412615 0' etage Mijnders Meubelen) Geopend van 930-1730 uur Donderdag koopavond tot 21 uur Zaterdag van 930-1700 uur u b*i ons bovendien een 10. een Individueel Design Oat is een compleet plan voor een keuken O* voor u het meest ideaal <s Omdat »>i ons 10 baseren op ai uw wensen en Een reahstiscft plan, ook fmanoêet want SieMatic heelt 37 keukensenes mtSprifsgroepen Het rwm 180 pagi na s d*ke SeUatK keukendeeen boek geelt een compleet overrent Dit boek ligt voor u Maar in orue showroom 7 lietst een SieMeitc individueel Design

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25