Kooi tegen bouw nieuwe woningen Japanners worstelen met hyacinten Leiden Regio Veel gebouwen onbereikbaar Strandtenthouders Katwijk aarzelen nog over concert DONDERDAG 22 APRIL 1993 CHEF GERT VISSER, PIV -CHEF AAD RIETVELD. 071-161417 'We willen nu wel eens met rust worden gelaten Bewoners van De Kooi verzetten zich tegen de bouw van nieuwe huizen in hun wijk. Ze lieten de gemeente Leiden gisteravond met klem weten nu eindelijk eens met rust te willen worden gelaten. Volgens hen is er geen ruimte voor woningbouw in de overvolle Kooi. LEIDEN FRANK BUURMAN De gemeentelijke vertegen woordiging kreeg een warm ontvangst tijdens een bijeen komst waar woningbouw in de wijk centraal stond. De bouw van vijftien driekamerapparte menten tussen Corantijnstraat en Paramaribostraat kon vol gens de omwonenden absoluut niet door de beugel. De huizen zullen waarschijn lijk op het parkeerterrein aan de Paramaribostraat worden neer gezet. „Het gaat maar om vijf tien woningen. Het wordt dus geen enorm flatgebouw", verze kerde A. Ouborg van de ge meente. Het gaat om sociale huurwoningen - waarvoor ove rigens nog geen echt plan be staat - voorzien van lift en wel licht speciaal bestemd voor ou deren. Voor de bewoners moeten er extra parkeerplaatsen worden aangelegd. Dat deed een storm van verontwaardigde reacties losbarsten. „Dit klopt natuurlijk van geen kant. Bouwen op par keerplaatsen om vervolgens weer nieuwe parkeerplaatsen aan te leggen. Er gaan dus 35 parkeerplaatsen weg, er komen er 15 bij, dus er moeten straks ruimte worden gevonden voor 50 parkeerplaatsen. Doe het niet, verzin iets anders", ver zocht een bezoeker. Volgens A. Groeneweg van wijk- comité De Kooi doet de ge meente oude wijn in nieuwe zakken. „In 1988 heeft wethou der Tesselaar al geprobeerd hier woningen te bouwen. Toen heette het nog geen verdichting van woningbouw, maar inbrei- ding. De hele buurt is toen te hoop gelopen en we hebben het kunnen voorkomen. En nu be gint de zaak weer helemaal op nieuw. Wethouder Van Rij loopt al met palen op zijn rug rond. Maar we lusten hem rauw", al dus Groeneweg, die met de an dere buurtbewoners bij voor keur gisteravond de directe confrontatie met de wethouder had willen aangaan. Parkeren Volgens de bewoners is de par keerruimte hard nodig. Het na bijgelegen zwembad De Zijl, dat zal worden verbouwd om meer bezoekers te trekken, zorgt nu al voor een enorme parkeerover last, met name op zondag. Een plaatselijk garagebedrijf heeft uitbreidingsplannen en zal nog meer druk leggen op het be perkte aantal parkeerplaatsen. Verder gaat het bouwplan ten koste van de toch al beperkte speelmogelijkheden voor de kinderen. Flatbewoners vrezen waardevermindering van hun huizen omdat de nieuwe flat het uitzicht verpest. Volgens de bewoners pakt de gemeente de zaak volstrekt ver keerd aan. Eerst zou een onder zoek moeten worden gehouden naar verkeersdichtheid, groen, speelvoorzieningen en parkeer ruimte. Op basis daarvan zou pas tot woningbouw moeten worden besloten. „Maar kenne lijk is de gemeente er alleen maar op uit om de subsidiepot van het rijk nog even snel te le gen. Deze zogenaamde in spraak is een wassen neus. Het bouwplan is natuurlijk al lang gemaakt, de gemeente doet precies wat ze zelf wil", veron derstelden de bezoekers. Van de kant van de gemeente werd toe gezegd dat de parkeermogelijk- heden nader worden bestu deerd. Moskee Een ander bouwplan, dat van 25 eengezinswoningen op de su permarkt van Albert Heijn aan de Kooilaan, vond evenmin een enthousiast onthaal. De bezwa ren waren echter met name ge richt op de bestemming van de Petrakerk naast de supermarkt. Albert Heijn heeft nieuwbouw- plannen, waarvoor een gedeelte van het kerkterrein nodig is. Het resterende deel van de kerk wordt mogelijk een moskee. Die bestemming viel bij sommige aanwezigen niet in goede aarde. „Wij hebben hier al een mos kee, aan de Bonairestraat. Dat is meer dan genoeg", vonden sommige aanwezigen. De bap tistengemeente heeft belang stelling voor de complete kerk. De baptisten zouden echter kansloos zijn, omdat de plan nen van Albert Heijn en de ge meente niet stroken met hand having van het volledige kerkge bouw. Een woordvoerder van de Petrakerk verzekerde dat er nog niets is beslist over de toe komst van de kerk. Een project ontwikkelaar houdt zich ermee bezig. Binnen enkele weken moet de overlast van zwervers verleden tijd zijn. Dan kunnen alleen de bewoners zelf de Hoomes-flats nog betreden. FOTO DICK HOCEWONINC Corsowagen door leerlingen Shoka Gakuin College opgetuigd Eerste paal Ecobel Wethouder T. van Rij (PvdA/r- uimtelijke ordening) slaat don derdag 29 april de eerste paal voor de bouw van negentien milieuvriendelijke huizen - Eco bel - aan de Brandts Buyskade. Aannemer Dura Bouw uit Rotterdam gebruikt milieu vriendelijk materiaal voor de bouw van de huizen. De vure- houten kozijnen bijvoorbeeld krijgen een lik natuurverf en op het dak van de berging worden isolerende vetplantjes gepoot. Binnenwanden zijn van natuur- gips en het isolatiemateriaal is gemaakt van steenwol. De tui nen van de huizen liggen op het zuiden. Door de bouw van een serre schijnt zonlicht met groot gemak naar binnen. Informatie-avond LBDEN Mensen die in de arbeidsbe middeling of het personeels werk aan de slag willen kunnen maandag 26 april terecht op een informatie-avond van de SOSA, de Sector Opleidingen Sociale Arbeid. In het gebouw aan de Boerhaavelaan 345 zijn vanaf zeven uur 's avonds in lichtingen te verkrijgen over de opleidingen, die allemaal drie jaar duren. LISSE DORITH LIGTVOET NOORDWUK PAUL DE VUEGER Rolstoelgebruikers die in Noordwijk winkelen of andere openbare gebouwen bezoeken, vinden veel obstakels op hun weg. De toegang tot veel panden is onder de maat door de aanwezigheid van drempels, trappen of draaideuren. Dank zij de vele invaliden-parkeerplaatsen is de bereik baarheid van de meeste gebouwen goed. Een en ander blijkt uit het onderzoek dat de ge handicapten-belangenvereniging 'Noordwijk voor Iedereen' (NVI) heeft gehouden. Behalve het gemeentehuis, de postkantoren en de dorpshui zen, werden alle winkels en kerken onderzocht. Een opvallende conclusie in het onderzoek is dat het de sociaal-culturele accommodaties rol stoel-onvriendelijk zijn. De kerken hebben over het algemeen een goede beoordeling gekregen. De bankgebouwen komen matig uit het onder zoek. Met de winkels in Noordwijk staat het er beter voor, hoewel 86 van de 212 onderzochte zaken slecht toegankelijk waren door een te hoge drem pel of een trap. Van de bijna 300 gebouwen die NVI scoren er vier 'zeer goed'. Het contrast kan niet groter zijn. Aan de ene kant van de corsowagen ziet de nieuwsgie rige toeschouwer zaterdag Hollandse mo lens, een fietser en een boerinnetje in kle derdracht aan zich voorbij trekken. Aan de andere zijde van hetzelfde voertuig kan hij vervolgens Japanse waaiers, een tempel poort en een kraanvogel bewonderen. Het gaat om de wagen die het Japanse Shoka Gakuin College heeft gekocht om de band met het Nederlandse Florenscollege uit Aalsmeer te benadrukken. De ontmoe ting tussen het land van de rijzende zon en 'Nederland bloemenland' wordt straks met behulp van duizenden hyacinten in beeld gebracht. Maar zover is het vanavond nog niet in de Hobaho-hallen, waar tientallen Japanse meisjes en een enkele jongeman ijverig maar onwennig hyacinten prikken op een geraamte van stro. Sommige meisjes ge bruiken kokette bloemetjeshandschoenen, omdat stro en spelden venijnig kunnen prikken. Handig werkt dat niet, al snel gooi en ze de handschoenen weer uit om hun vingers makkelijker te kunnen gebruiken. Dat de Japanners dit werk nog nooit heb ben gedaan, komt vooral tot uitdrukking in hun werktempo. De Hollandse jongens en meiden die de andere wagens versieren zijn meestal een stuk rapper. Ook moeten som mige Japanners secuurder leren werken. „Zeg even tegen ze dat de stelen niet zicht baar mogen zijn, Len", roept een Neder landse helpster vanaf de wagen tegen de Nederlandse tolk Len Alkemade. Blijkbaar is hyacinten steken niet iets wat je binnen een kwartier onder de knie hebt. Indrukken Wat ook een rol kan spelen in het werktem po is de overvloed van indrukken die de leerlingen hebben opgedaan. De jongens en meisjes zijn pas een dag in Nederland. De 140 leerlingen die in twee groepen, op woensdag- en donderdagavond, de corso - wagen van bloemen voorzien zijn tussen de 18 en 20 jaar oud. Ze volgen een tweejarige opleiding op het gebied van de bloemsier- kunst. Hoewel ook Japanse technieken wor den aangeleerd, zoals het beroemde 'Ikeba na', heeft de opleiding duidelijk een Neder lands karakter. Zo leren de leerlingen het fijne van tafelstukjes en handgebonden boeketten. Ook de kunst van het samenstel len van de in Nederland zo populaire 'los- bloemige' boeketten wordt niet overgesla gen. De 19-jarige Mayumi Ninosugi, die met hyacinten de Japanse poort tot leven brengt, vindt dat de ontwerper op een goe de manier het authentieke Japan heeft weergegeven. De 20-jarige Takanobu Ta- keyama, die bezig is met het versieren van een Nederlandse ophaalbrug, noemt de wa gen 'interessant' maar zou het zelf weer an ders gedaan hebben. Het verbaast hem dat het ontwerp zo gedetailleerd is weergege ven. Hij doelt op de schets van de wagen en op patronen op het stro die precies aange ven waar verschillende kleuraccenten moe ten komen. Verrast Wat hem eveneens verrast is de hoeveel heid bloemen die hij in een dag mocht be kijken. Het bezoek aan de Keukenhof en een rondtocht langs de bloemenvelden hebben een onuitwisbare indruk op hem gemaakt. Ook is hem opgevallen hoeveel Nederlanders boeketten op tafel hebben staan, een gewoonte die in Japan blijkbaar nog niet is doorgedrongen. „In de boekjes had ik gelezen dat Holland een tulpenland is, maar dat het ging om zoveel bloemen had ik niet verwacht", zegt Takeyama. Ook Ninosugi is verrast door alles wat ze tijdens de eerste dag van haar verblijf heeft gezien. „Nederland is mooier dan ik had ver wacht", zegt ze een beetje verlegen. Ninosugi vindt de andere wagens even eens erg mooi. Ook Takeyama vindt wat hij gezien heeft 'niet tegenvallen'. Maar of Ne derland hiermee bewijst toonaangevend te zijn op het gebied van de bloemsierkunst durft Takeyama niet te zeggen. „Om een oordeel te geven zou ik eerst meer landen i bezoeken." VRUETUD Fancy fair Basisschool De Zwaluw (A. Kleynstraat) houdt vrijdag 23 april (17-20 uur) haar jaarlijkse fancy fair. Behalve een rommel markt is er ook een optreden van het mime-team Sprakeloos. Rommelmarklt In de Maranathakerk aan de Dijkstraat in het Morskwartier wordt vrijdag 23 en zaterdag 24 april een rommelmarkt met rad van avontuur gehouden. De op brengst is voor het jongeren koor Dabar. Strijkers De Streekmuziekschool Leiden en Omstreken houdt zaterdag 24 april een strijkers/blazersdag in het Vlietlandcollege (Apol- lolaan 262). Muziekmakers kun nen op deze dag oefenen om dan aan het einde van de dag een uitvoering te geven. Aan vang 10 uur. De slotmanifestatie wordt gehouden tussen 16en 17 uur. Voor meer informatie, tel.141041. P Koop een boot, werk je dood. Botenbezitters weten heel goed hoeveel tijd en geld het kost om hun geliefde schip in de vaart te houden. Maar ze hebben het er graag voor over. Een verwaarloosde boot snijdt de rechtgeaarde liefhebber dan ook door de ziel. 'Is deze boot te koop? Bel mij dan even'. Deze tekst staat sinds een half jaar te lezen op het kajuitjachtje Anka dat aan de Rijn- en Schiekade nabij de Telderskade ligt afgemeerd. Anka, een polyester boot van scheepsbouwer Rocca verkeert in een deerniswekkende toestand. Het ooit zo trotse en flitsende schip kwijnt lekkerlijk weg, de neus hangt door een overmaat aan ingeregend vocht diep in het water. Aan de achterkant zijn van een blauw dekzeil slechts wat rafels overgebleven. Het houtwerk verkeert in een verregaande staat van ontbinding en zelfs het metaal is aangetast. Leidenaar Dick van Dijk, geen familie van de voetballer die voor Ajax in 1971 in de Europacup I-finale in Londen tegen Panathinaikos het eerste doelpunt scoorde, plaatste het bord zes maanden geleden. „Ik wil deze boot graag hebben. Ik ben al gebeld door mensen die het verkeerd begrepen en dachten dat ik de boot wilde verkopen, maar zo is het dus niet. Ik heb van alles gedaan om achter de identiteit van de eigenaar te komen, buurtonderzoek, advertenties in de krant, maar tot op heden is alles mislukt." Van Dijk heeft vroeger bij zijn vader in het gelijknamige scheepvaartbedrijf aan de Houtlaan gewerkt, maar moest dat werk wegens ernstige rugklachten opgeven. Hij is nu taxichauffeur. „Ik bezit een houten boot die ik ooit vooreen prikkie op de kop heb getikt, maar de bodem van dat schip is zo verrot dat ik daar met mijn vrouw en twee jonge kinderen niet meer mee kan gaan varen. Dat is onverantwoord. De boot valt ook niet meer te repareren. Toen viel mijn oog op deze polyester boot, die al jaren ligt te verpieteren. Ondanks de verwaarlozing is het polyester nog goed. Dat kan veel hebben en is nog niet aangetast door osmose. Ik zou deze boot weer in de oude staat kunnen terugbrengen", zegt Dick van Dijk. Van Dijk heeft al een compleet renovatieplan in zijn hoofd. De verrotte inhoud verwijderen, het beslag vernieuwen, een nieuwe deklaag aanbrengen. „Normaal gesproken kost dat te veel aan arbeidsloon, neem je de moeite niet voor een boot die al zover heen is, maar als je het zelf doet wordt het weer wel rendabel". Het is Van Dijk een raadsel waarom de huidige eigenaar zich niet bekend wil maken. „Misschien is hij bang dat hij liggeld moet gaan betalen. De meeste boten hebben een sticker van de markt- en havendienst, waarmee ze ook makkelijk op te sporen zijn. Maar die zit er dus niet op". De bewoners van de Rijn- en Schiekade ergeren zich al geruime tijd aan de wrakkige Anka. „Neem die boot toch mee, zeggen ze. Het is geen gezicht. Maar daar brand ik. mijn vingers niet aan, ik ga geen boot stelen. De boot ligt hier wel heel ongelukkig, net in een smal stuk van de vaart zodat andere boten moeite hebben om er langs te komen. De markt- en havendienst wil ook Dick van Dijk zoekt al vele maanden naar de eigenaar van het verwaarloosde kajuitjachtje Anka. dat er iets aan gedaan wordt. Misschien kan de boot op den duur verbeurd worden verklaard en kan ik er op die manier aankomen. Maar voorlopig ga ik er nog van uit dat ik hem kan kopen, voor maximaal 500 gulden schat ik, meer is hij echt niet waard.". De eigenaar van Anka kan Dick van Dijk bereiken op nummer 225582. Huwelijk Dat Jaap Arnoldus van het Houtpaleis aan de Herenstraat vandaag trouwt zal weinig mensen die gisteren door de straat liepen zijn ontgaan. Het stond om de paar meter op aanplakbiljetten te lezen. Op de gevel van het Houtpaleis zelf was een kleurig spandoek aangebracht waarop de voorbijgangers werden aangemoedigd om te komen feliciteren en koffie met gebak te komen halen. En over de volle breedte van de Bloemistenlaan was ook nog een dundoek gespannen, waarin kersverse echtgenote Dina Tegelaar aan bod kwam. „Ik wist niet wat ik zag vanmorgen toen ik op mijn werk kwam", zegt de bruidegom. „De jongens hebben zich wel druk gemaakt", zegt hij, doelend op het personeel dat voor dag en dauw opstond om de op te vrolijken. De actie heeft overigens geen vermogen aan gebak gekost. „Wel veel mensen die komen feliciteren in de winkel, maar de meesten zijn niet uit op koffie en gebak. En ik kan de straat niet oversteken zonder aangeklampt te worden." De vrijgezellenavond volgde gisteravond nog, maar Arnoldus kwam er eigenlijk nog genadig af in vergelijking met die andere bruidegom die enige tijd geleden in een kooi door de stad werd gevoerd en een uurtje op het politiebureau werd opgesloten. Om nog maar te zwijgen van die andere huwende middenstender jaren geleden wiens huis via de FOTO» JAN HOLVAST brievenbus met uiterst statische piepschuim bolletjes werd volgespoten. Jaap Arnoldus, wiens vader het Houtpaleis 37 jaar geleden op poten zette, trouwde vandaag in zijn woonplaats Sassenheim in een oude gehuurde Mercedes. De poging van Jaap en Dina om in stilte te trouwen was door de actie van het personeel mislukt; maar dat zal de pret tijdens de huwelijksreis naar Denemarken waarschijnlijk niet drukken. KATWUK PETER V VERVOLG VAN VOORPAGINA De Katwijkse paviljoenhouders wijzen het plan voor een groot strandconcert van Veronica in die plaats niet af. Voorwaarde is wel dat een eventueel verlies aan inkomsten wordt vergoed en hun zaken tijdens het evene ment worden verzekerd en be waakt. „Er valt met ons te praten", zegt J. Guyt, een van de exploi tanten. „Maar eerst willen we wel waarborgen." Guyts strand tent staat het dichtst bij het Uit wateringskanaal, waar het grote strandconcert van Veronica is gedacht. De plaats ook waar een groot podium moet komen. En kele tientallen strandhokjes, die Guyt nu verhuurt, moeten wij ken. Daarnaast mag Guyt tij dens het concert waarschijnlijk niets verkopen, omdat Veronica de verkoop van frisdranken en hapjes in eigen hand wil hou den. „Naast de mogelijke schade wil ik dan ook dat ook mijn in komstenderving goed wordt ge regeld. Anders zie ik het niet zit ten. We willen verder dat de ge meente een garantie geeft. Voor ons is het namelijk gemakkelij ker de gemeente aan te spreken als het fout gaat, dan Veronica. Maar daarop is het voorlopig af geketst. Het wachten is nu dat Veronica contact met ons op neemt en dat is nog niet ge beurd." Wat er precies staat te gebeu ren. weet Guyt niet. „Wal ik er van begrepen heb is. dat Vero nica vanaf 26 mei van badplaats naar badplaats wil trekken. Naast een muzirkpodium d.it hier dwars op het strand wordt gezet, moet er een grote lichtin stallatie, een vip-podium en een lasershow komen Ook de gemeente Katwijk kampt nog met veel \r.igrn. Aanvankelijk wilde Veronica za terdag 26 juni op het Katwijkse strand terecht. Die datum kwam voor Katwijk veel te vroeg om alles in goede banen te lei den. Nu wordt er gepraat over een concert in augustus, ver moedelijk zaterdag 28. Inmiddels heeft de gemeente een werkgroep gevormd met vertegenwoordigers van ge meente. politie. VVV en str.uni tentexploitanten. Wethouder J. van der Plas zegt dat Katwijk eerst meer duidelijkheid moet hebben over de d.itum en welke organisaties meedoen en onder welke voorwaarden, voordat een definitieve beslissing wordt genomen. Ook de strandtentex ploitanten moeten a M htH staan. Zij worden, WMnm mi zelfs een week lang. in hun be- dri)fsvoeringgehmderri Een woordvoerster van de omroep wil voorlopig nog geen mededelingen over het concert doen. Eerst moet alles met de gemeente geregeld zijn. AGENDA VRIJDAG 23 APRIL Voorhout Zo zijn onze manieren' door Cultuur Verheft, in het Wapen van Voorhout

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23