Wethouder weerlegt alle kritiek 'Het is lente, en dan is het crisis in Alphen' Personeel al weken in onzekerheid over toekomst Rijn- en Veenstreek 'Rel rond Van As van bedenkelijk niveau Plan voor huizenbouw op sportpark De Bijlen Grond licht verontreinigd Er is nog geen uitzicht op heropening van de super markt in Leimuiden. Uit een bodemonderzoek is gebleken dat de grond onder de winkel aan de Kerklaan 'matig ver ontreinigd' is. Voordat her opening kan plaatsvinden, moet de grond gesaneerd worden. Ahold-vastgoed uit Zaandam, dat de zaak wil overnemen, onderzoekt wie voor de kosten moet op draaien. De verontreiniging bestaat uit koolwaterstoffen, waar schijnlijk veroorzaakt door dat er vroeger een koekfa- briek heeft gestaan. Boven dien is het terrein opgehoogd met sintels. Die moeten ook worden verwijderd. Het is de bedoeling dat de winkel in Leimuiden in parti culiere handen komt. De toe komstige eigenaar werkt op franchise basis. Ook daar over voert Ahold nog onder handelingen. DONDERDAG 22 APRIL 1993 Het is nagenoeg onmogelijk een nieuwe wethoudersploeg te for meren die de plaats inneemt van de huidige bestuurders van de gemeente Alphen. Maar het is volstrekt onmogelijk om de huidige ploeg, waarin de ver houdingen na de recente aanval van CDA- en PvdA-wethouders op hun WD-collega G. van As grondig zijn verziekt, te laten zitten. Dat was de conclusie van veel raadsleden na een lange en verhitte discussie over het func tioneren van de liberale wet houdervan bouwzaken. Alphen is gewend aan crises in de politiek. Of, zoals gemeen tesecretaris G. de Graaff droog constateerde: „Het is lente, en dan is het crisis in Alphen." De Graaff was niet de enige die de zoveelste politieke affaire licht voetig benaderde. De extra raadsvergadering waarin de po sitie van Van As ter discussie staat, wordt volgende week dinsdag gehouden. „Op woens dag is de raadszaal bezet", zei burgemeester Paats. „Op woensdag wordt er gevoetbald", zei een ander. En Paats barstte in lachen uit. Een rapport van directeur C. Stijnen van de directie Uitvoe rende Zaken over het Grondbe drijf is door de CDA-wethou- ders G. Brussen en A. Kromhout en hun PvdA-collega W. de Jong aangegrepen om de daadkrach tige maar omstreden Van As de wacht aan te zeggen. De WD, die de twee CDA- wethouders en hun PvdA-colle ga consequent aanduidt als 'de bende van drie', noemde de vertoning van gisteravond een 'schimmenspel'. „Het zijn on controleerbare beschuldigingen van naamloze ambtenaren", zei de liberaal R. Blom. „Als wij proberen uit te zoeken hoe het zit, belanden we in een welles- nietes spelletje." D66'er A. van Geest noemde het 'karakter moord'. „Er wordt hier een wet houder opgehangen op basis van een insinuerend rapport." Volgens het CDA is Van As een bruut, die zijn ambtenaren inti mideert. Christen-democraat P. Doelman vond het heel ver klaarbaar, dat de ambtenaren die voor het rapport zijn bena derd, hechtten aan geheimhou ding. Na de veschijning van het rapport, zei Doelman, heeft Van As de ambtenaren met kritiek om de oren gemept. „De wet houder heeft wild om zich heen geslagen. Dat de ambtenaren deze kritiek hebben geuit duidt er op, dat zij ten einde raad zijn." Onduidelijk bleef, wie op dracht heeft gegeven tot het schrijven van het vernietigende rapport. Volgens Paats heeft Stijnen sinds 1 december vo rig jaar directeur van Uitvoeren de Zaken zelf besloten tot het onderzoek. Opdracht van bur gemeester en wethouders had hij niet. Het rapport was voor intern gebruik. Dat het een zwa re politieke lading had, was hem ontgaan en dat het open baar was gemaakt was zijn schuld niet, zo luidde de lezing van Paats. WD'er M. Maring had zo zijn twijfels. „Want dit rapport komt CDA en PvdA wel heel goed uit." De WD had vermoedens over de herkomst van het rapport, maar daar bleef het bij. Maring kon het niet anders dan cynisch benaderen. De klachten over Van As bleven in de lucht han gen. „Er is kennelijk een lijst van bijna-ongelukken, die door briljant optreden van andere wethouders voorkomen zijn", beet de WD'er van zich af. „Die woorden zijn voor uw reke ning", zei Paats. Volgens Van As is het rapport in het college nauwelijks aan de orde geweest. Wie opdracht heeft gegeven tot het schrijven ervan weet de wethouder niet. „Kennelijk Is dat meneer Stij nen geweest. Het college heeft in elk geval geen opdracht gege ven. Of dat zomaar kan? I don't know", zei hij schouderopha lend. „Ik heb in elk geval geen behoefte om er in de pers op te reageren. Dat anderen dat wel doen is hun zaak." D66 stelde zich duidelijk op achter de WD'er. Bij het opstel len van het rapport, zei demo craat Van Geest, is 'een bela chelijke vorm van interview techniek toegepast'. „Het lijkt wel psychotherapie. Dit kan van geen kant." Hij kreeg bijval van T. Viezee (RPF/GPV). Als je hier een wethouder aan opknoopt geef je ambtenaren een oncon troleerbare macht. Dan kunnen ze iedere wethouder onthoof den." En ook Groen Links en de SP vonden, dat het zo niet kon. Malaise Alphen zit diep in de malaise, concludeerden de raadsleden na afloop van de discussie. „Er was afgesproken dat de huidige wethoudersploeg tot maart 1994 zou blijven zitten", zei partijvorzitter R. van der Velde van de WD. Maar dat is inmid dels niet meer mogelijk. „Er moet een zakencollege komen", vond Viezee. Maar met Van Geest vroeg hij zich af wie er bereid zouden zijn de wethou derszetels te bezetten. „Voor zo'n korte periode stapt nie mand er in." Alleen CDA accepteert anoniem rapport CDA en PvdA hebben een mo ment afgewacht waarop ze 'in groepsverband' de aanval op hun WD-collega Van As kon den inzetten. Het rapport waarin ambtenaren kritiek uit oefenen op de wethouder van ruimtelijke ordening is ge bruikt 'als een stok om de hond mee te slaan'. Dat is de overtuiging van WD'er M. Maring, vice-voorzitter van de fractie. „Van As is een vrij daadkrachtige en assertieve man, die in het college domi neert. Hij heeft wat zaken op orde gesteld, de andere wet houders voelden aan dat ze in de verdediging moesten. Zij hebben in groepsverband te ruggeslagen. Dat zegt meer over de figuren die slaan dan over degene die geslagen wordt", zegt Maring. Wie nu echt de kwade genius is achter de aanval op Van As weet hij niet. „En ik wil het ook niet weten. Het niveau is toch al vrij bedenkelijk." Dat het vooral de sterke per soonlijkheid van Van As moet zijn geweest die tot zijn eigen val heeft geleid, blijkt ook uit de woorden van CDA-voor- man H. Habermehl. Op de vraag of het niet vreemd is dat juist iemand die bekend staat als een sterke wethouder het veld moet ruimen, antwoordt hij: „Ia, ja. Maar je kunt ie mand om verschillende rede nen beoordelen: resultaten, inzet, spelregels. Van As is zeer dynamisch, maar als er een rapport op tafel ligt waaruit blijkt dat zijn optreden finan ciële consequenties had voor de gemeente, en als zijn direc te collega's onoverkomelijke bezwaren tegen hem hebben omdat zijn gedrag niet te con troleren is en omdat zij hem niet vertrouwen, dan houdt het op." De CDA-fractie steunt de drie wethouders die het af treden van Van As eisen. „Als die geen vertrouwen meer hebben dan hebben wij dat te accepteren." Maar de fractie, die volgens Habermehl con stant overleg pleegde met de eigen wethouders, is er zelf ook van overtuigd dat 'de grens is bereikt'. „Wij hebben in het verleden ook twijfels ge had over de handel en wandel van deze wethouder in be stuurlijk opzicht'. Voorbeelden wil hij niet noemen, maar: „Het probleem speelt al ja- Duidelijke kritiek heeft de WD-wethouder van ruimtelij ke ordening echter nauwelijks te verduren gehad. In het openbaar zijn de oren van de WD-wethouder nooit eens flink gewassen. „Kennelijk is de grens bereikt, maar volgens ons zijn er nu te weinig argu menten die het vertrek van Van As rechtvaardigen. Het rapport van de ambtenaren is echt niet desastreus. Wat je wel kunt zeggen is dat onze fractie in het verleden mis schien te loyaal is geweest. Er is in deze coalitie tamelijk veel fout gegaan", zegt Maring. Het verschil is volgens Habermehl echter dat de andere wethou ders zich iets van de kritiek aantrokken en hun leven be terden. Van As doet dat vol gens de CDA-fractievoorzitter niet. „Als je zegt: nu is het ge noeg, dan ben je al te laat. In het verleden werd steeds ge zegd dat de gemeenteraad van Alphen maar aanklungelde. Als we nu het mes erin zetten, kunnen we met een schone lei beginnen." Toekomstvisie burgers en ambtenaren WILFRED SIMONS Bebouwing van het Alphense sportpark De Bijlen moet niet worden uitgesloten. Alphen groeit nog tot het jaar 2005, maar daama moet het bevol kingsaantal op zo'n 73.000 in woners stabiliseren. Woning bouw is nadien nog mogelijk in de Gnephoek, langs de Heuvel- weg en op het terrein van dak- pannenfabriek Van Oordt. maar alleen voor de eigen inwoners en voor burgers uit de omlig gende gemeenten. Dit zijn enkele aanbevelingen uit het rapport Alphen: stad in het groene hart. Het discussie stuk werd gistermiddag aan B en W aangeboden en is ge schreven door de werkcommis- sie 'Toekomst'. Dit is een ad viesgroep van negen Alphense burgers en ambtenaren. B en W hebben nog geen standpunt in genomen over de plannen. Op 10 mei krijgen de burgers een eerste gelegenheid te reageren. De werkcommissie heeft het afgelopen jaar drie toekomstvi sie op Alphen ontwikkeld. In de eerste visie moet Alphen nog meer nieuwe wijken krijgen. De gemeente blijft dan wel groen, maar krijgt ook het karakter van een 'slaapdorp'. Alphen zou langzaam vergrijzen, geen allure krijgen en geen nieuwe voorzie ningen aantrekken. Betere weg en treinverbindingen zitten er in die toekomstvisie ook niet in. In de tweede visie wordt Al phen een toeristische stad. Ar- cheon. Avifauna en de Zager- plas moeten dan de speerpun ten van het gemeentelijk beleid worden. Dit toekomstperspec tief wijst de commissie af met het argument dat Alphen geen 'Valkenburg aan de Rijn' moet worden. De commissie heeft gekozen voor de derde mogelijkheid: de gemeente moet zijn streekfunc- tie in het Groene Hart verder ontwikkelen. Dan komen er meer voorzieningen en krijgt het centrum van Alphen een echt stads karakter meer ar beidsplaatsen in het centrum, meer hoogbouw en meer cul tuur, met een echte eigen schouwburg. Met bebouwing van sport park 'De Bijlen' vangt de ge meente volgens de commissie drie vliegen in één klap: de wijk Ridderveld krijgt een steviger verbinding met het stadshart, de gemeente hoeft geen nieuwe polder voor woningbouw op te offeren en de Zegerplas komt centraler te liggen ten opzichte van de rest van de stad. Het centrum van Alphen 'versteent' weliswaar, maar de polders om de stad heen blijven voor verde re bebouwing gespaard. levendig karakter door een combinatie van wonen, werken, uitgaan cn een opeenhoping van sociale en culturele voorzie ningen. Met deze toekomstvisie is de kwaliteit van het bestaan in Alphen het best»' gewaar borgd, zo meent de commissie. De gemeenteraad heeft be bouwing van het sportpark al eens afgewezen, maar de werk commissie vindt dat zij dat be sluit nog maar eens moet her overwegen. Gerard van As is nog lang niet weg uit het college van Al phen. Van de kritiek op zijn optreden als wethouder bleef gisteren in de gezamenlijke vergadering van de commis sies ruimtelijke ordening en algemeen bestuurlijke zaken niet veel over. In een speciale raadsvergadering wordt volgende week dinsdag beslist over het politieke lot van Van As. ALPHEN AAN DEN RUN RUUD SEP Nadat Van As zich gisteravond had verdedigd tegen de kritiek van ambtenaren van de afdeling grondzaken, zag alleen de CDA- fractie nog reden om hem naar huis te sturen. Voor de andere partijen, inclusief de PvdA, stond op het eind van de avond allerminst vast dat Van As het veld moet ruimen. In het rapport van de ambte naren wordt de WD'er verwe ten dat hij zich bemoeit met de aan- en verkoop van grond. Zijn eigengereide optreden zou de gemeente geld kosten, doordat hij niet altijd de optimale prijs weet te bedingen. De ambtena ren willen hun beschuldigingen niet staven met voorbeelden. Ze hoeven dat ook niet: de geïnter viewde ambtenaren is beloofd dat ze anoniem blijven. Door voorbeelden te geven zouden ze zichzelf te veel bloot geven. Zonder een concrete onder bouwing kun je weinig doen met de beschuldigingen, vond de gemeenteraad. Met uitzon dering van het CDA. Die nam genoegen met de indrukwek kende lijst van geïnterviewden, waarop onder andere CDA-wet- houder A. Kromhout (financiën) figureert. „De informanten zijn zeker niet de minsten. De ge loofwaardigheid van het rapport is daarmee onderstreept", vond fractieleider H. Habermehl. De rest wilde voorbeelden, en kreeg die ook. Niet van de amb tenaren, maar van burgemees ter Paats. Als boodschapper van de opstandige wethouders Wethouder G. van As wist gisteravond een groot deel van de beschuldigingen tegen zijn persoon te weerleggen. foto ben de bruyn Brussen, Kromhout en De Jong lepelde hij zes gevallen op, waarin Van As over de schreef zou zijn gegaan. Ondermeer zijn handelswijze bij de verkoop van grond voor de vestiging van een compostfabriek aan de Schans, zou de gemeente geld hebben gekost. Van As weerleg de dat echter met feiten. Ook van de andere voorbeelden bleef weinig over. Ze toonden slechts aan dat er in het Alphen se college niet gecommuniceerd wordt. Maar wat zijn nu de voorval len waar de ambtenaren zich op baseren? Dat werd niet duide lijk, want die worden in het rap port niet genoemd. Het bracht A van Geest (D66) tot de vol gende conclusie:„Of het college geeft de ambtenaren alsnog op dracht tot een heldere rapporta ge te komen dat wordt dan een dienstopdracht of dit rapport wordt niet behandeld." Dat vond ook een meerderheid van de raad. Maar de ambtena ren is wel geheimhouding be loofd, benadrukte de burge meester. Dinsdag volgt een speciale raadsvergadering over de affai re-Van As. „Maar dan gaat het niet over het rapport, maar over de opmerkingen van andere college-leden tegenover Van As", zei T. Viezee (RPF/GPV). Onderhandelingen over Leimuidense supermarkt vlotten niet LEIMUIDEN» MARIETA KROFT Het is de achtste week dat ze thuis zitten. Weken van verve ling maar vooral onzekerheid. De vijf personeelsleden en de zaterdaghulpen van Leimui- dens' enige supermarkt weten niet waar ze aan toe zijn. „Kun nen we ooit weer eens in de su permarkt aan het werk? En wanneer krijgen we ons salaris? vragen ze zich vertwijfeld af. Het antwoord op de laatste vraag kwam gistermiddag toen districtsbestuurder G. van Hees van de FNV-dienstenbond ver telde dat de eigenaar van de winkel A. Akerboom heeft toe gegeven verantwoordelijk te zijn voor de betaling van het sa laris. Een eerste lichtpuntje in een zaak die al loop vanaf maandag 1 maart. Die dag zullen de werknemers van de Alsu-markt niet snel vergeten. „Zoals ge woonlijk was ik om half acht 's morgens met het werk begon nen", vertelt Alphons de Jong. „De anderen kwamen om acht uur. We gingen gewoon aan het werk, in de veronderstelling dat we nu in dienst waren van Al- bert Heijn. Rond half negen kwamen plotseling vrachtwa gens aanrijden die de hele su permarkt leeg haalden. Alles moest naar de vestiging in Lan- geraar." Met lede ogen werd de ver huizing gadegeslagen. „Koude rillingen kreeg ik", zegt De Jong, die al 42 jaar in de winkel werk te. „Ik kon wel janken." Ver schrikkelijk", zegt An de Wit die er haar werkplek al 27 jaar had. Niet meer wetend wat te doen, gingen de werknemers tegen half elf maar naar huis. De Jong bleef. Toen de hele supermarkt leeg was, sloot hij de deur. Na dat hij een briefje op de deur had geplakt: 'Tot nader order gesloten. Alphons'.. Sindsdien zitten De Jong en zijn collega's thuis. Zittend op zijn bank op een tijdstip dat hij nor Alphons de Jong (59) maakt een trieste Indruk, zo tussen de lege schappen van Leimuidens' enige supermarkt. Op zijn achttiende stapte hij hier voor het eerst naar binnen. Nu zit hij al twee maanden thuis, in de hoop dat de winkel binnenkort weer open gaat en hij weer aan het werk kan. foto ben de bruyn maal gesproken aan het werk zou zijn, maakt hij een versla gen indruk. Hij wacht op dat ene telefoontje waarin verteld wordt dat ze weer aan de slag kunnen en dat ze het salaris dat ze nu al twee maanden niet meer hebben gehad, alsnog krij gen. De Jong laat een map zien met kaarten van zijn klanten, mensen uit Leimuiden die hem bedanken en hem sterkte wen sen. Die warmte doet hem zichtbaar goed. Bij zijn voorma lige klanten voelt hij zich meer betrokken dan bij zijn werkge vers. De Jong: „Als ik al eens om salarisverhoging vroeg, werd ik afgesnauwd. We hebben nooit gevraagd of je hier wilde komen werken, zeiden ze dan. Als het je niet bevalt, dan hoepel je maar op." Ze zagen het al enkele maan den aankomen dat het mis zou lopen met de supermarkt. De compagnons Albers en Suvee (Alsu) uit Veenendaal huurden deze van de Langeraarse krui denier A. Akerboom. De long: „Prijswijzigingen voor de le vensmiddelen werden niet meer doorgegeven. Er mocht maar weinig worden besteld, zodat verschillende schappen de halve week leeg stonden. De ene bedrijfsleider ging en de an der kwam. De laatste maanden bemoeiden Suvee en Albers zich helemaal niet meer met de winkel. Toen was natuurlijk al les al beklonken. Op 26 februari vertelde Akerboom ons dat hij het contract met Suvee en Al bers had beëindigd. Maar. zo zei hij, wij hoefden niet bang te zijn, want Albert Heijn of een franchise Albert Heijn zou de zaak en ook ons met ingang van 1 maart overnemen." Salaris Dat liep dus even anders. Nog steeds zijn Akerboom en Albert Heijn aan het onderhandelen over de overname. Vorige week kregen de personeelsleden van bedrijfsvereniging Detam een uitkering: zeventig procent van het huidige salaris, dat weer te rug moet worden betaald wan neer ze hun gewone salaris krij gen. Het strijdpunt was echter wie dat salaris moet betalen. De be trokken partijen Alsu, Albert Heijn en Akerboom wezen naar elkaar. Akerboom heeft in middels dan wel toegegeven daarvoor verantwoordelijk te zijn, maar wil over de salarisbe taling nog contact hebben met Albert Heijn. „Betaalt hij niet, dan laten we schadeclaims uit gaan naar zowel Akerboom, als naar Alsu", aldus vakbondsman Van Hees.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21