Leidsch Bijstand jongeren geschrapt ak PHILIPS Lease Special '933 Vrijspraak psychiater na hulp bij zelfdoding BEL: CDA en VVD verwerpen afschaffing basisbeurs Bosnischen werken voor corso DONDERDAG 22 APRIL 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40139 LOSSE NUMMtRS ƒ1,60 niet psychisch ziek was, is vol gens de rechtbank niet rele- De rechtbank in Assen heeft vant. Het gaat in hoofdzaak gisteren een 51-jarige Haar lemse psychiater, die terecht stond wegens hulp bij zelfdo ding, ontslagen van alle rechtsvervolging. De recht bank acht de psychiater niet schuldig aan hulp bij zelfdo ding van een 50-jarige vrouw uit Ruinen. Het beroep op overmacht van de psychiater is door de rechtbank gehono reerd. De rechtbank kwam tot de conclusie dat de psychiater naar de in de medische ethiek geldende normen de juiste keuze heeft gemaakt door de vrouw te helpen bij haar zelf doding. In het conflict van plichten waarin hij zich be vond is zijn keuze een gerecht vaardigde geweest, vindt de rechtbank. De vraag of de vrouw al dan om de vraag of haar lijden on draaglijk en uitzichtloos was en om de vraag of haar ver zoek om hulp bij haar dood in vrijheid en weloverwogen is gedaan. De rechtbank vindt dat de psychiater uiterst zorgvuldig en medisch verantwoord te werk is gegaan. Hij heeft eerst zeven deskundigen geraad pleegd. De vrouw wilde al van af 1986, toen haar eerste zoon zelfmoord pleegde, niet verder leven. Toen in 1991 ook haar tweede zoon overleed en haar huwelijk strandde, zag zij geen enkele bestaansreden meer. Officier van justitie mr. R. Drenth heeft hoger beroep aangekondigd. Pagina 3: Zelfbeschikkings recht stapje dichterbij. Actie Contactslot 3 De fiscus begint een regionale en later lan delijke actie om de zwarte handel in tweedehands auto's tegen te gaan. Waco-drama 5 De Amerikaanse sekte leider Koresh had de FBI laten weten dat hij de kinderen als schild wilde j gebruiken. Geen krant ontvangen iJong talent ■7 Aanstormend talent speelt op 8 mei samen met het Nederlands Jeugd Strijkorkest in het Amster damse Concertgebouw. Ajax lijkt uitgescha- Z keld voor de titel. De Amsterdammers verlo ren gisteravond een punt aan Volendam. 071-143241 'Jeugdige onder 21 jaar moet maar beroep doen op ouders' den haag gpd Jongeren beneden de 21 jaar verliezen het recht op bij stand. De maatregel, onderdeel van het bezuinigingspak ket voor volgend jaar, moet op 1 april volgend jaar in gaan, zo heeft staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken vanmorgen bekendgemaakt. houdt, moet worden uitgebreid om de gevolgen van de maatre gel op te vangen. Ook de uitkeringen van oude re jongeren wordt aangepak Alleenstaanden van 21 tot 2 jaar krijgen nu nog een uitke ring van netto 70 procent var het minimumloon. Dat moe van het kabinet naar 50 pro cent, een verlaging van enkele honderden guldens per maand. Het kabinet vindt dat deze groep jongeren zonder inkom sten, die nu recht hebben op een RWW-uitkering (de bijstand voor jongeren), maar een be roep moet doen op de ouders. Gemeenten kunnen overigens uitzonderingen maken. Het ka binet onderzoekt nog of de kin derbijslag, die nu bij 18 jaar op- Voor alleenstaande ouders in deze categorie daalt de uitke ring van 90 procent naar 70 pro cent van het minimumloon. Het verschil in uitkering tussen al- leenwonenden en woningdelers komt hiermee te vervallen. Het kabinet hoopt dat de zoge noemde woonvormfraude, waarbij bijstandsontvangers ten onrechte opgeven dat ze alleen wonen, daardoor een halt wordt toegeroepen. Bijstandsgerechtigden ouder dan 27 jaar die met meer perso nen op één adres wonen, wor den ook gekort op hun uitke ring. Ook voor hen geldt dat de uitkering straks nog maar vijftig procent van het minimumloon bedraagt. Gemeenten kunnen een toeslag bovenop de uitke ring verstrekken als zij dat noodzakelijk achten. Met deze maatregelen wil het kabinet 735 miljoen gulden per jaar besparen op de uitgaven aan RWW en bijstand, die mo menteel ruim 11 miljard gulden bedragen. Een deel daarvan (295 miljoen) wordt aan de ge meenten doorgegeven om de toeslagen te verstrekken. De plannen van Ter Veld, die deel uitmaken van de vanmor gen gepresenteerde Voorjaars nota, voorzien eveneens in extra uitgaven om uitkeringsgerech De Kievit in Wassenaar is failliet wassenaar rudolf kleun Auberge De Kievit in Wassenaar en restaurant Molen De Dikkert in Amstelveen, beide van de zelfde eigenaar, zijn failliet. In afwachting van een koper draai en beide zaken, met een aantal aanpassingen, door. Bij De Kievit zijn tien perso neelsleden ontslagen, bij De Dikkert vijf. Het faillissement wordt toegeschreven aan terug lopend bezoek bij gelijkblijven de hoge lasten. Volgens curator B. de Roy van Zuidewijn is er inmiddels veel belangstelling om de zaak over te nemen. Hij verwacht dat het faillissement binnen enkele we ken wordt afgewikkeld. Het faillissement van beide zaken, waar nu nog in totaal 32 mensen werken, is aangevraagd door de eigenaar, L. Goudsmit. De Roy van Zuidewijn noemt als oorzaken de economische recessie, die volgde op de terug gang van de Golfoorlog. Volgens De Roy van Zuidewijn draaien de beide zaken, nu met een ver eenvoudigde kaart, redelijk door. den haag «gpd wonende en thuiswonende stu denten zal waarschijnlijk ver dwijnen. Nu krijgt een thuiswo nende student een lagere beurs dan iemand die op kamers woont. Deze regeling is nogal fraude-gevoelig. Studenten ge ven vaak een ander adres op, terwijl ze feitelijk thuis wonen. Zij krijgen dan wel de hogere basisbeurs. De Landelijke Studenten Vak bond is woedend over de plan nen van Ritzen. Zondag zal de bond bespreken welke acties zullen worden ondernomen. In feite betekent Ritzens voorstel dat wordt teruggekeerd naar het systeem van vóór 1985. Toen kregen alleen kinderen van minder draagkrachtige ouders een studiebeurs. De anderen konden een renteloze lening sluiten. De toenmalige onderwijsmi nister Deetman besloot de ba sisbeurs onafhankelijk te maken van het ouderlijk inkomen. De gedachte daarachter was dat studenten van achttien jaar en ouder niet meer afhankelijk moesten zijn van hun ouders. Dat stelsel blijkt nu echter veel te duur. CDA en WD verwerpen het voorstel van minister Ritzen (onderwijs) om de basisbeurs af te schaffen. De WD vindt dat het voorstel te nivellerend Werkt. Het CDA vindt dat een stelsel dat door partijgenoot Deetman is bedacht niet zo maar aan de kant kan worden geschoven. De afschaffing van de basisbeurs moet de schatkist volgend jaar 64 miljoen gulden opleveren, oplopend tot 600 miljoen in 1998. Volgens een woordvoerder van het pinisterie van onder wijs is het de bedoeling dat de studiefinanciering weer afhan kelijk wordt van het inkomen van de ouders. De basisbeurs wordt aan alle studenten en scholieren van achttien jaar en ouder toegekend, onafhankelijk van het inkomen van de ouders. In het nieuwe stelsel zullen kin deren van rijkere ouders voort aan geen giften meer krijgen. Wel kunnen zij bij de banken een door de staat gegarandeer de lening tegen de normale marktrente afsluiten. Ook het verschil tussen uit- volop perkplanten en geraniums, bomen, struiken en vaste planten, vijvers en terra-cotta potten, want het voorjaar is onverbiddelijk losgebarsten bij: garden-centre bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp - rijksstraatweg Als je kiest voor de nieuwe Satinelle krijg je f25,-terug voor je oude epileerapparaat. Je hebt plezier in het leven en dat wil je laten zien. De nieuwe handzame Satinelle van Philips zorgt ervoor dat óók je benen van hun voordeligste kant gezien worden. Want bij aankoop van een Satinelle (win kelprijs f 139,-) geven we je f25,- terug voor je oude epileerapp'araat. Plegen overval geeft spanning, status en luxe amsterdam gpd Het plegen van een overval kost relatief weinig moeite en de buit is soms groot. Binnen het crimi nele milieu geeft het plegen van een overval meer prestige dan ander delicten. De hang naar .status is een van de belangrijk ste drijfveren om de overstap van het 'kleinere werk' naar overvallen te maken. Het risico op een hoge straf wordt voor lief genomen. Dit blijkt uit het onderzoek 'Prestige, professie en wanhoop' van het Wetenschappelijk On derzoek- en Documentatie Cen trum (WODC) van het ministe rie van Justitie. Aanleiding tot het onderzoek was de veront rustende stijging van het aantal overvallen. In 1980 werden er 523 geregistreerd. Ondanks al lerlei maatregelen was dat aan tal in 1991 tot 1567 gestegen. Bij ongeveer 10.000 overvallen tus sen 1980 en 1990 vielen 603 ge wonden en 80 doden. Terwijl een op de drie over vallers wordt opgepakt, schat ten zij zelf die kans veel hoger in. De onderzoekers noemen het daarom maar zeer de vraag of het aantal overvallen zal da len als de pakkans groter wordt. Overvallers blijken nog het meest gevoelig voor vertragen de beveiligingsmaatregelen, zoals sluizen en buizenpost. Volgens mr. B. Jacobs van de werkgroep Justitie-Banken is dat reden voor veel banken om juist dit soort beveiliging toe te passen. Jacobs noemt het on derzoek zeer leer/aam. „Het biedt een schat aan informatie voor de overheid, het openbaar ministerie en het bedrijfsleven." Pagina 2: 'Ik wou zo graag net als die jongens zijn'. haarlem Bosnische vrouwen uit de Haarlemse Ripperdakazerne kopten gisteren in een bollenveld in Noordwijkerhout narcissen om bloemenslingers te maken. De slingers worden zaterdag gebruikt langs de route van het Bloemencorso van de Bol lenstreek. FOTO ANP HANS STEINMEIER WINKELHOF VIERT FEEST EN U PROFITEERT MEE! Winkelcentrum Winkelhot bestaat 127» jaar en viert dat vrijdag 23 april en zaterdag 24 april met allerlei feesteli|ke aktiviteiten. En U proliteert mee. want de Winkelhoi- winkeliers hebben die twee dagen allemaal knallende aanbiedingen en kortingen, die door niemand minder dan Hans Kazan worden verkocht! Feestprogramma VRIJDAG 23 APRIL (v.a. 12 uur). Marktkoopman Hans Kazan verkoopt in de Win- kelhof-winkels de meest knallende aanbiedingen Gezellig straatfestival met een waarzegster, mime-speler, troubadour, portrettekenares, enz ZATERDAG 24 APRIL (v.a. 11 uur). Marktkoopman Hans Kazan verkoopt in de Winkelhof-winkels de meest knallende aanbiedingen. Klnderaktiviteiten op het gro te plein buiten met mini-trikebaan, springkussen en gratis suikerspin De superfor matie Mexicana Serenata brengt iedereen in Mexicaanse sieren Live-uitzending van Radio Leiderdorp. Optreden van showband Tamarco op het plein buiten Koperen Winkelhor viert (eest. kom dus ook! WINKEEBÜF LEIDERDORP EERSTE TWEE UUR GRATIS PARKEREN! tigden aan een baan te helpen. Gemeenten ontvangen daar voor 150 miljoen per jaar. Daar mee moeten onder meer pre mies worden betaald aan uitke ringsgerechtigden die werk vin den. Het rijk overlegt nog met de gemeenten over een hogere bij drage aan de uitvoering van de Bijstandswet. Nu nemen de ge meenten tien procent voor hun rekening, het kabinet wil dat verhogen naar twintig procent. De gemeenten voelen daar niets Katwijk wellicht decor voor groot strandconcert katwuk. peter v Katwijk is in de race voor een groot strandconcert van de om roep Veronica. Het evenement wordt waarschijnlijk eind au gustus gehouden. Daarbij wor den tussen de 50.000 en 100.000 bezoekers verwacht. Het ge meentebestuur van Katwijk staat niet afwijzend tegenover het plan van Veronica. Een defi nitief besluit is echter nog niet genomen. De omroep wil in de zomer in verscheidene kustplaatsen een reeks concerten houden. Welke groepen en artiesten optreden, wil Veronica nog niet kwijt. Vol gens ingewijden staan er optre dens gepland van o.a. Sting, Golden Earring, Beach Boys, Le vel 42 en Willy DeVille. Veronica had ook een oogje op Noordwijk. Het gemeentebe stuur daar heeft het verzoek echter afgewezen. Veronica wil de dat Noordwijk gisteren een besluit nam. De gemeente vond de zaak nog zo onduidelijk, dat ze 'nee' zei. De Katwijkse wethouder J. van der Plas stelt dat het evene ment daar pas door kan gaan, als ook de strandtenthouders ermee instemmen. Zij onder vinden de nodige hinder van het festijn, vooral ook doordat Veronica de verkoop van con sumpties in eigen hand wil hou den. Pagina 23: Strandtenthouders aarzelen nog. HET WOORD IS AAN G.M. Foster De meeste twisten zijn op een be paald ogenblik onvermijdelijk en later onbegrijpelijk. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Programma's15 Randstad25 Regio17.19,21,23 RTV Show - Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Kans op onweer Veranderlijk bewolkt en een enke le regen- of onweersbui. Mini mumtemperatuuromstreeks 8 graden, middagtemperatuur onge veer 18 graden. Wind uit zuidelijke richtingen, zwak tot matig rond kracht 3. Veel bekeuringen bij lintcontroles jacobswoude/leidschenpam Tijdens een snelheidscontrole gisteren op de A4 bij Ja- cobswoude en Leidschendam reed 15 procent van de automo bilisten te hard. Het ging om een zogenaamde 'lintcontrole', waarbij de politic de snelheid tussen twee punten meet. De controle was tevoren op de radio en in de kranten be kendgemaakt. In totaal werden ruim 12.000 auto's gecontro leerd. De hoogst gemeten snelheid was 149 kilometer per uur, waar 100 kilometer is toegestaan. Ook op de A16 bij Breda hield T de politie gisteren dergelijke- lintcontroles. GOLF 1,8 LTR. 98 PK CABRIOLET Incl. stuurbekrachtiging, netallic lak, radio/cd speler en alarm. Geheel rijklaar: operationele (all-in) lease 4 jaar 60.000 km. (15.000 p.j.) Geldboete voor Van der Valk De Haarlemse economische po litierechter mr. F.C. Bakker heeft gisteren het Van der Valk concern veroordeeld tot een geldboete van in totaal 28.000 gulden. In het brugrestaurant Burgerveen bleek in 1991 een groot aantal onveilige situaties aanwezig. De Arbeidsinspectie stelde 73 punten vast die niet klopten. Daarbij ging het onder meer om een vleesmachine die op een stapel kratten stond en niet van een twee-handen-bedie ning was voorzien.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1