Voorschoten wil huizen isoleren 'Geef ons toch maar een lekker gebakje' Regio Oegstgeest enthousiast over samenwerking met Grodzisk Illegale schuttingen Buitenhof moeten lager Koningin heropent kasteel Endegeest De charmeur. DONDERDAG 22 APRIL 1993 l9 Treinen zorgen voor veel lawaai De gemeente Voorschoten wil in woningen in een aantal straten geluidswerende voorzieningen treffen. Voor de overlast rond het station (huizen aan de Papelaan-west en het verzorgingshuis Hofflants Huys) is subsidie aange vraagd bij het ministerie van VROM. Wethouder J. van de Poel schat de kansen dat dit geld beschikbaar komt 're delijk optimistisch' in. Isolatie van deze huizen is no- j dig omdat de bewoners erg veel hinder ondervinden van het I treinverkeer. In de toekomst na de verbreding van de spoor baan Leiden - Den Haag zul- i len nog meer treinen over dit traject rijden. Volgens Van de Poel is er sprake van een 'acute situatie'. De hinder moet wor den ingedamd door de huizen bijvoorbeeld te voorzien van dubbel glas. Hoeveel geld hier mee is gemoeid, is nog niet dui delijk. Voorschoten wil ook geld aanvragen voor de isolatie van woningen langs de Veurseweg, de Koningin Julianalaan en de Leidseweg. Hier zorgt het ver keer voor veel klachten. Volgens Van de Poel scoren deze wegen zeer hoog vergeleken met ande re straten in de regio. Toch is de kans dat er hiervoor subsidie vrij komt, niet zo groot. Volgens Van de Poel is er weinig geld be schikbaar voor dit soort projec ten en zijn er vele belangstellen den. Dergelijke isolatieprojecten worden regionaal aangepakt. Binnen het samenwerkingsver band van gemeenten in de Leidse regio is onlangs een prio riteitenlijst van wegen met een hoge geluidsbelasting opge steld. Daaruit blijkt dat het ge luid van verkeer op de Veurse weg in Voorschoten de toege stane normen overschrijdt. Ook de Koningin Julianalaan en de Leidseweg scoren hoog. Van de Poel is blij dat nu regionaal is erkend dat de drie straten 'slechte' wegen zijn wat overlast van geluid betreft. Praktijk voor acupunctuur in Zoeterwoude zoeterwoude «gerry repel De Zoeterwoudse fysiothera peute Janet van der Meer be schikt sinds enkele maanden te vens over de bevoegdheid om acupunctuur uit te oefenen. In haar praktijk achter de voorma lige Aloysiusschool aan de Schenkelweg kunnen nu ook mensen terecht voor deze, voor Zoeterwoude, nieuwe behan delmethode. Van der Meer streek bijna drie jaar geleden in Zoeterwoude neer om daar een eigen fysiotherapie-praktijk te beginnen. Een zogenaamde 'wilde' praktijk, wat inhoudt dat ze alleen particulieren mag be handelen. Rommelmarkt in De Sjelter leiderdorp» Sociaal cultureel centrum De Sjelter in Leiderdorp houdt zon dag 25 april de laatste rommel markt van dit seizoen. De gratis toegankelijke markt is van 10.00 tot 16.00 uur. Mensen die hun spullen willen verkopen, kun nen nog een tafel huren. Infor- matfe bij De Sjelter, tel. 071- 893135. Achtervolging autodief wassenaar Medewerkers van een garagebedrijf uit Leiden zagen gisteren tot hun verbazing een bij hun bedrijf gestolen auto rij den. Zij zetten daarop de achtervolging in en hielden de dieven in de gaten tot in Wassenaar, waar zij de politie waarschuwden. De bestuurder, een 33-jarige man uit Voorburg had de wagen twee dagen geleden van de garage meegekregen voor een proef rit en was niet teruggekomen. Na aanhouding ging de auto terug naar de garage, de Voorburger werd meegenomen naar het poli tiebureau. Gestolen spullen in auto gevonden wassenaar De politie van Leiderdorp heeft gisteravond op de rijksweg A4 een personenauto met drie mannen aangehouden. Bij onderzoek kwam aan het licht dat zij spullen bij zich hadden die zij eerder op de dag hadden gestolen uit een woning aan de Dirk de Raedlaan in Wassenaar. De buk bestond uit een pas poort, 200 gulden en een hoeveelheid sieraden. De mannen, twee van 21 en een van 24 jaar en afkomstig uit Amsterdam, worden er tevens van verdacht betrokken te zijn geweest bij twee inbraken in Voorburg. Snelheidsovertreders gepakt wassenaar De politie van Wassenaar heeft gisteren twee snel- 1 heidscontroles gehouden. Op de Schouwweg kregen 's ochtends tussen half acht en half tien 41 van de 213 passanten een bekeu ring. De overtreders reden gemiddeld tussen de 70 en 90 kilome ter. Maximum snelheid is hier 50 kilometer. Op de Rijksstraat- i weg, het deel waar eveneens 50 kilometer de maximum snelheid is, kregen 19 automobilisten een bekeuring. Wasmachine vliegt spontaan in brand alphen Een was-droogmachïne in een woning aan de Poltrok- molen in Alphen aan den Rijn is gistermiddag spontaan in brand gevlogen. De bewoners kwamen rond half vijf thuis en ro ken een brandlucht. De geur bleek van de zolder te komen, waar het apparaat in brand stond. De brandweer had het vuur snel onder controle. Volgens de politie stond de was-droogmachine niet aan. Gedacht wordt aan kortsluiting. De rook- en roetscha- de aan de zolder wordt geschat op ongeveer 10.000 gulden. oegstgeest monique lange Bij verenigingen en instellin gen in Oegstgeest blijkt vol doende animo te bestaan om een samenwerkingsverband aan te gaan met de Poolse ge meente Grodzisk. Binnenkort beslist de gemeenteraad of de samenwerking er daadwerke lijk komt. De afgelopen maanden heeft een werkgroep de interesse van de Oegstgeestenaren gepeild voor het plan. Veel instellingen en verenigingen hebben aan gegeven actief te willen mee doen aan een uitwisselingspro gramma. De gemeente gaat nu onderzoeken hoeveel geld het project kost. Ook gaat de ge meente contacten leggen in Grodzisk. Een aantal verenigingen heeft zich inmiddels opgege ven om mee te doen aan het samenwerkingsverband. Zo is de voetbalvereniging Oegst geest geïnteresseerd in een uit wisseling tussen jeugdelftallen. Ook een aantal scholen heeft al enthousiast gereageerd. De Duinzicht Scholengemeen schap denkt erover met een derde klas, een week voor de herfstvakantie, een bezoek af te leggen aan de Poolse stad. Basisschool de Kring heeft zich ook opgegeven. Leraar Ernst Wijzen: ,,We hebben eni ge kinderen op school die Pools spreken. Het is goed voor kinderen om eens in contact te komen met leeftijdgenootjes uit een ander land. Door cor respondentie denken we dat te gaan doen. Tevens is het een goede manier om eens te kij ken of het initiatief werkt, zo dat we later nog meer kunnen samenwerken." „Muziek is een internatio naal iets", zegt B.J. van Lim burg van de Big Band Oegst geest. Ook deze vereniging hoopt op deelname aan het uitwisselingsprogramma. „Het zou leuk zijn om daar op te tre den en vervolgens een band uit Grodzisk weer in Oegstgeest te ontvangen." Voor wie de kosten van al deze plannen zijn, is nog niet bekend. „We gaan nog onder zoeken op welke subsidies we kunnen rekenen. We zijn nu in ieder geval druk bezig met het leggen van contactenaldus een woordvoerder van de ge meente Oegstgeest. Gemeente Leiderdorp in de aanval leiderdorp rov klopper De gemeente Leiderdorp is een offensief begonnen tegen illega le schuttingen in Buitenhof- West. Vijf bewoners van de zo genaamde quadrantwoningen hebben volgens bouw- en wo ningtoezicht een te hoge af scheiding bij hun voortuin ge plaatst. Ze riskeren gerechtelijke stappen als ze de schuttingen niet voor 8 mei verwijderen of verlagen. De bewoners van de nieuwe wijk hebben driftig inkopen ge daan bij de tuincentra. In de buurt van de Voorhoflaan en bij de quadrantwoningen in de omgeving van de Hobolaan zijn allerhande hekjes, schuttingen en palen verrezen. Volgens de gemeente staan er een paar ille gaal buiten de rooilijn (het denkbeeldige verlengde van de voorgevel van de woning) die bovendien te hoog zijn. Bij een routine-controle in de wijk noteerden ambtenaren van bouw- en woningtoezicht vijf overtredingen. Zij rapporteer den hierover aan het college van B en W. Dat besloot de be trokkenen via een standaard- schrijven op de hoogte te stellen van de overtreding. De brieven gingen vorige week de deur uit. Dwang De bewoners kregen te lezen dat de gemeente van zins is de overtredingen aan te pakken, desnoods via bestuursdwang. De aangeschreven bewoners hebben een maand de tijd om hun schuttingen aan te passen. Dit betekent dat de afscheidin gen aan de voorzijde moeten worden verlaagd tot maximaal een meter. Voor de overige schuttingen geldt een maximale hoogte van twee meter. Diverse buurtbewoners zijn kwaad over de brief. Volgens de huis-eigenaren betekent nale ving van de regels dat hele stuk ken tuin niet kunnen worden Veel schuttingen in de Leiderdorpse wijk Buitenhof voldoen volgens de gemeente niet aan de eisen. Ze moeten worden aangepast of verwijderd. foto henk bouwman gebruikt. „Als ik een schutting plaats in het verlengde van mijn woningmuren houd ik zo'n tien vierkante meter tuin over aan de andere kant van mijn schut ting. Daar heb ik dus niks aan. Het alternatief van de gemeente is dat ik een lage afscheiding maak. Gevolg is dat je de hele zomer voor Jan en alleman te kijk zit", aldus een van de aan geschrevenen. Verder bestaat er ergernis bij de eigenaren dat een stukje ver derop wel schuttingen worden gedoogd buiten de rooilijn. „Overal in de wijk staan hoge hekken en struiken. Maar blijk baar mogen die van de gemeen te wel blijven staan. Heel vreemd." Een woordvoerster van de ge meente bevestigt dit verhaal. Volgens haar glijdt ook bij be woners elders in Buitenhof bin nenkort een blief in de bus met de mededeling dat de schutiing moet worden aangepast. LEIDEN: Auto-Home B.V., Sintjacobsgracht 10-18, Tel. 071-12 15 60 RTIA en Rijnland Ziekenhuis schenken aandacht aan kinderen met suikerziekte Koningin Beatrix opent op dins dag 9 november Kasteel Ende geest. Dat heeft een woordvoer der van Endegeest gisteren meegedeeld. Het bezoek van de koningin aan het psychiatrisch ziekenhuis duurt van twee tot vier uur. Het eerste uur brengt zij een werkbezoek aan het zie kenhuis. Het tweede uur is in geruimd om het kasteel te her openen. Aan de renovatie van het kas teel is dan zo'n drie jaar ge werkt. Als alles volgens ver wachting verloopt, wordt het kasteel rond de bouwvakantie opgeleverd. De inrichting heeft vervolgens in september en ok tober plaats. In het kasteel wor den onder meer de directie, de admtntotiaita én pci»onetl«a ken van het psychiatrisch zie kenhuis gehuisvest De cameraploeg van het pro gramma Gezondheid van RTL4 is druk bezig met het uitpakken van de spullen. De presentatrice maakt zich nog even op terwijl ze de vragen doorneemt. On dertussen zijn 25 kinderen aan het sporten op het Katwijkse strand. Een beetje zenuwachtig want ze komen niet iedere dag op televisie. Behalve de zenuwen, hebben de kinderen nog een ding ge meen: ze hebben diabetes (sui kerziekte). Het Rijnland Zieken huis in Leiderdorp is als eerste begonnen met een project voor de begeleiding van kinderen met diabetes. In het kader van dit project maakt RTL4 een aan tal opnamen van de kinderen uit de Leidse regio. Het pro gramma moet de vooroordelen over diabetes wegnemen. Psy chologe Coby de Jong: „We wil len laten zien dat deze kinderen net zo goed kunnen sporten als andere kinderen." De kinderen zijn in groepen verdeeld en krijgen verschillen den sportonderdelen toegewe zen. Voetbal, lijnbal en frisbee gooien, alles kan. Eén van de kinderen voelt zich niet zo lek ker. Met een ingenieus appa raatje meet hij de hoeveelheid suiker in zijn bloed. Hij is er heel handig in geworden. Bin nen een paar minuten weet hij waarom hij zich niet al te best voelt. Snel neemt hij een dex- trosnoepje en na een kwartier rent hij weer met de rest mee. Goor Vanochtend waren \Ve bij Te- lekids", zegt de 13-jarige Suzan ne. Zij heeft al drie jaar diabe- Klnderen met diabetes waren gisteren op het Katwijkse strand druk aan het sporten. In het kader van een diabetesproject van het Rijnland Zieken huis in Leiderdorp werden daarbij ook televisie opnamen gemaakt voor het RTL4 programma Gezondheid. foto jan holvast tes. „We hebben de presentatri ce uitgelegd wat de ziekte bete kent. Want veel mensen denken nog steeds dat wij helemaal geen suiker mogen hebben. Dat is niet waar. We mogen alleen niet de hele dag door suiker hebben. Opa's en oma's kopen bijvoorbeeld suikervrije koekjes en snoepjes voor ons. Nou dat vinden wij gewoon goor. Geef ons maar een lekker gebakje." Met het diabetes-project wil het ziekenhuis ouders en kinde ren leren gemakkelijker met hun ziekte om te gaan. Ouders en kinderen worden zowel in groepsverband als individueel begeleid en kunnen ervaringen uitwisselen. De verwachting is dat kinderen hierdoor sociaal beter gaan functioneren wat een gunstige invloed heeft op hun ziekte. Aan het einde van de ver moeiende dag aan het strand gaan de kinderen weer terug naar het Rijnland Ziekenhuis waar zij worden getrakteerd op pannekoeken met jam, stroop en lekker veel suiker. Het tv-program ma Gezond heid wordt op zondag 9 mei om 16.30 uur uitgezonden op RTL4. Telekids besteedt op de zelfde zender op zondag 2 mei tussen 8.00 en 12.00 uur aan dacht aan kinderen met sui kerziekte VRIJE TIJD Braderie In winkelcentrum Hofland in Voorschoten wordt zaterdag 24 april een braderie gehouden. Bij meer dan twintig kramen zijn de meest uiteenlopende goede ren en spulletjes te koop. De braderie is van 10.00 en 17.00 Oud papier Drumfanfare De Rijntamboers gaan zaterdag 24 april weer de straat op om oud papier en vodden op te halen. De ophaal- karavaan vertrekt om 9.30 uur. Iedereen die wat heeft mee te geven, wordt verzocht de spul len in dozen, plastic zakken of gebundeld aan te bieden. Tot 13.00 uur kunnen deze ook worden afgeleverd bij de contai ners bij de Eendenkooi. Rommelmarkt De Leiderdorpse Drumfanfare Tamarco houdt zondag 25 april een rommelmarkt. Tevens wordt een tuinplanten-verkoop gehouden. De markt wordt ge houden in het clubhuis van Ta marco aan de Splinterlaan van 10.00 tot 16.00 uur. Ruilavond De Nederlandse Vereniging van Postzegelveerzamelaars Voor schoten houdt maandag 26 april een club- en ruilavond. De bijeenkomst begint om 19.45 uur in gebouw De Werf aan de Schoolstraat. De Rover 114 Si heeft een goed fysiek. Groen getint glas. Bumpers en buitenspiegels in de kleur van de carrosserie. Doet aan zelfverdediging via centrale deurvergrendeling. Beweegt zich soepel dankzij single-point injectiesys teem en Hydragas-veersystcem. Kortom, een charmeur. Die niet veel vraagt: 23.995,- aap Er is al een Rover 100 vanaf >3

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19