'Merkwaardig beeld van financiële steun kerken' Kerk Samenleving DE ITIOEPING 'Leger des Heils zou meer aan geloofsverdieping kunnen doen' Instabiel DONDERDAG 22 APRIL 1993 BUITENLAND KORT Bisschoppenraad Aartsbisschop Miroslav Vlk van Praag is in Vaticaanstad gekozen tot voorzitter van de Raad van Europese Bis schoppenconferenties (CCEE). Hij volgt de aarts bisschop van Milaan, Carlo Maria Martini, op. De voor zitter van de Duitse bis schoppenconferentie, bis schop Karl Lehmann, en de voorzitter van de Hongaar se bisschoppenconferentie, Istvan Seregely, werden door de 28 deelnemers aan de CCEE-vergadering tot vice-voorzitter gekozen. Vlk en Lehmann zaten in het presidium van de bisschop pensynode over Europa, die eind 1991 in het Vaticaan werd gehouden. Filipijnen Op de Filipijnen is de Spaanse priester Bernardo Blanco (65) vrijgelaten. De geestelijke, die vier weken geleden werd ontvoerd, is in goede gezondheid aan de Spaanse ambassadeur overgedragen. Dat heeft een radiozender in Manila bekendgemaakt. Volgens de radiozender werd geen los geld betaald, hoewel omge rekend circa 900.000 gulden was geëist. De veiligheids dienst vermoedt dat een ra dicale islamitische splinter groepering verantwoorde lijk is voor de ontvoering. Antisemitisme Opperrabbijn Adolf Sjaje- vitsj van Moskou heeft pre sident Boris Jeltsin opge roepen de joodse gemeen schap in Rusland te be schermen. Tijdens een ont moeting van leltsin met godsdienstige leiders sprak de opperrabbijn zijn ver ontrusting uit over het groeiend antisemitisme in Rusland. „Het antisemitis me is steeds beter georgani seerd en uit zich steeds openlijker. Wij willen dat de president zijn gevoelens duidelijk laat blijkenaldus Sjajevitsj. Hij voorspelde dat een overweldigende meerderheid van de Russi sche joden bij het referen dum van zondag voor Jelt sin zal stemmen. Feministes Het vrouwencentrum van de Evangelische Kerk in Duitsland is nog niet eens geopend of sommige con servatieve kerkleden, onder wie tien vrouwelijke syno deleden, roepen de synode al op om het centrum te sluiten. Aanleiding is de be noeming van twee stafme dewerksters, die door con servatieven voor 'extreme feministes' worden gehou den. De EKD-synode be sloot twee jaar geleden tot oprichting van het centrum dat werd gevestigd in Geln- hausen in de deelstaat Hes sen. Het centrum zou onder meer de hinderpalen voor een echte kerkelijke ge meenschap van mannen en vrouwen moeten afbreken. Bisschop overleden Een bisschop van de onder grondse Rooms-Katholieke Kerk in China is in een ge vangenis overleden. De 80- jarige mgr. Etienne Liu Di- fen van Angua in de provin cie Hebei zat sinds 1990 ge vangen, zo meldt de kerke lijke informatiedienst 'Egli- se d'Asie' (Kerk van Azië) in Parijs. De bisschop is 14 november vorig jaar overle den. De doodsoorzaak is niet door de autoriteiten bekend gemaakt. REDACTIE DtCK VAN DER PLAS. 071-161421 ClO-voorzitter Gijsbers laakt opvattingen minister Dales Minister Dales van binnenlandse zaken heeft een 'merk waardig beeld' van de relatie tussen overheid en kerken, meent voorzitter AJ. Gijsbers van de Commissie Inter kerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO). „De kerken krijgen geen subsidies. De geestelijke verzorgers in de krijgsmacht en de gevangenissen zijn niet in dienst van de kerk, maar van de overheid", zegt Gijsbers. voorburg anpgauw bereid zijn hun hand op te houden bij de overheid. Zij Dales zei dinsdag tijdens de Ne- droomt ervan dat de kerken er derlandse Predikantendag in bij de overheid voor pleiten de Utrecht dat de kerken wel erg steun voor krijgsmachtpredi kanten te verminderen. Gijsbers gaat ervan uit dat Dales op per soonlijke titel heeft gesproken. Zij gaf niet het standpunt van het kabinet weer. Nog onlangs heeft staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van defensie het CIO gezegd dat hij er niet aan denkt de geestelijke verzor ging in de krijgsmacht af te schaffen, ook nu de opkomst plicht over enkele jaren waar schijnlijk is afgeschaft. De kerken stemmen ermee in dat de overheid hen niet subsi dieert, zegt Gijsbers. Als kerke lijke instellingen geld van de overheid ontvangen, komt dat doordat hun werk valt onder een regeling die voor alle soort gelijke instellingen geldt. Zo krijgt het hervormde 'Kerk en Wereld' in Driebergen een sub sidie, niet omdat het een kerke lijke instelling is maar omdat het een vormingsinstituut be treft. Bij het CIO zijn dertien ker ken en de drie joodse kerkge nootschappen aangesloten. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Benoemd: te Hoogmade c.a. tot bij stand in het pastoraat: B.C. de Gelder te Lisse, die deze benoeming heeft aangenomen. Aangenomen: naar Rijswijk (Z.H):A. Cuperus te Zunderdorp. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Tienhoven (Utr.) (part time): drs. G.W. Oostermann te Vin- keveen (geestelijk verz. Mariaoord en Vinkenoord), die dit beroep heeft aangenomen. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Westkapelle: AJ. Gunst te Tholen; te Goudswaard: J.J. van Eckeveld te Zeist. Bedankt: voor Rotterdam-IJsselmon- de: E. Venema te Elspeet; voor Clifton (USA) en voor Lethbridge (Canada): B. van der Heiden te Hardmxveld- Giessendam. NED.GEREF. KERKEN Beroepen: te Houten-, D. Wester kamp, docent Ecole de Butare in Rwanda. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Zwijndrecht: C. Sonne- velt te Krimpen aan den IJssel, die bedankte voorVhssmgen. Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? Een belangrijke drijfveer om toe te treden tot het Leger des Heils was voor E. Boellaard (30) de mogelijkheid om 'getuige te zijn van het feit dat er een Schepper is die een relatie met ons wil hebben'. Momenteel is hij tijdelijk bevelvoerend officier van het korps in Leiden en hoopt hij, samen met zijn echtgenote die momenteel in opleiding is, een aanstelling voor langere tijd te krijgen. Binnen het 'vergrijzende' korps is het tijd voor wat veranderingen, meent hij. LEIDEN DICK VAN DER PLAS „Voor mij is het niet zo belang rijk bij welk kerkgenootschap je je aansluit om het geloof uit te dragen. Dat het in mijn geval het Leger des Heils is geworden, kwam omdat ik door bepaaldr# gebeurtenissen het korps min of meer werd binnengeloodst. Op die manier kreeg ik het gevoel dat dit de weg was die ik moest gaan. Mijn eerste kennismaking met het leger kwam op een hele toevallige manier tot stand. Via vroegere buren was het adres van ons gezin in het bestand van het korps terecht gekomen en kregen we, in de tijd dat ik voor mijn eindexamen middel bare school zat, een uitnodiging om een kennismakingsavond bij te wonen. Mijn ouders had den andere afspraken, maar wa ren vergeten de uitnodiging af te zeggen. Omdat ik zelf niets anders om handen had, ben ik maar gegaan. In die tijd was ik ook uit me zelf al bezig met geloofsvragen. Maar de doorbraak kwam voor mij toen ik na het overlijden van de eerder genoemde buur man - voor wie ik veel respect had - zijn bijbel in mijn bezit kreeg. Door het lezen in dat boek ben ik tot het geloof geko men. Dat was in de periode dat ik in Delft vliegtuigbouwkunde studeerde. Ik had eerder gepro beerd om een oude jongens droom - piloot worden - te ver wezenlijken, maar kwam niet door de selectie. De studie vliegtuigbouwkunde heb ik na twee jaar verwisseld voor de op leiding techniek en maatschap pij aan de Technische Hoge school in Eindhoven. Ik heb me gespecialiseerd in aangepaste technieken voor ontwikkelings- E. Boellaard: „Als een belangrijke uitdaging zie ik het vergroten v landen en als onderdeel van mijn studie een half jaar in Zaï re gewerkt om ontwikkelings projecten te toetsen. Al in mijn studietijd ben ik belijdend lid van het Leger des Heils geworden. Veel mensen kennen van onze organisatie al leen de sociale kant, maar we vormen in feite gewoon een kerkgenootschap, met wekelijk se samenkomsten, bijbelstu dies, bidstonden en allerlei clubs en verenigingen die je ook bij een andere kerk terugvindt. Als je ons zou moeten vergelij ken met een bepaald kerkge nootschap, denk ik zelf aan de Evangelische Gemeente. Daar hebben we wel wat verwant schap mee. Na mijn opleiding aan de TH besloot ik om full-time in dienst van het Leger des Heils te tre den. De tweejarige opleiding tot officier heb ik gevolgd aan de kweekschool in Londen. Hier krijg je vooral lessen in theolo gische vorming. De studie is minder zwaar dan die bijvoor beeld een predikant moet door lopen, maar is meer op de prak tijk gericht. Na het afronden van de opleiding krijg je de rang van luitenant. Binnen vijf jaar moet je dan nog een aantal stu die-opdrachten voltooien, waama je wordt bevorderd tot kapitein. En als je dan nog vijf tien jaar adem blijft halen word je automatisch majoor. Het in dienst treden van het Leger des Heils heeft een aantal consequenties. Zo geef je je zelfbeschikkingsrecht op, wat wil zeggen dat het korps voort aan bepaalt waar je gaat wer ken. Verder onderschrijf je ui teraard een aantal leerstellin gen, een beetje te vergelijken met de geloofsbelijdenis. En be loof je om niet te zullen roken en drinken. Ook de man of vrouw van een officier van het Leger des Heils moet tot het korps toetreden, anders kun je je functie niet blijven vervullen. De achtergrond daarvan is dat dit werk onmogelijk te doen is als de partner er ook niet achter staat. Mijn vrouw is momenteel ca det aan de opleiding in Almere. Als mijn tijdelijke aanstelling in Leiden zou worden omgezet in een dienstverband voor onbe paalde tijd, zouden we samen deze taak oppakken. Als een be langrijke uitdaging zie ik het vergroten van het draagvlak voor onze organisatie. Momen teel telt het leger in Leiden en de directe omgeving nog maar zo'n 70 belijdende leden, waar van een groot deel bejaard is. Dat is een zorgelijke ontwikke- ling. Wat ik wel merk is dat hier een hele postitieve sfeer voor veranderingen heerst. Dat is weieens anders. Zelf zou ik meer aan geloofsverdieping wil len doen, meer aandacht willen besteden aan het Woord van God. Er is een gebrek aan ken nis van de bijbel en ik zie het voor mezelf toch wel als een roeping om daar verandering in te brengen. Ik denk ook aan het voimen van celgroepen in de wijken, waar mensen onderling bezig zijn met het geloof. Het is belangrijk om gezamenlijk te werken aan het gemeente-zijn. Ik wil ook les gaan geven op scholen. Ons maatschappelijke werk zouden we als ingang kun nen gebruiken om aan jongeren wat over onze motivatie te ver tellen. En op termijn zou het Leger des Heils in Leiden mis schien ook weer een inloop functie kunnen krijgen voor daklozen of wat meer kunnen doen voor de zwervers in de stad. Nu moeten we mensen COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgever Dami DIRECTIE J de Vr.es, G P. Arnotd (adp. HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Fran' Nypels, Henk van der Post (adp. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1.2311 BG Leiden, telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Kanaalstraat 26a Lisse Tel 02521-19353, Fax: 02521-19610. POSTADRESSEN ADVERTENTIES e7 Telefoon 071 -143545. :l BTW) 82,85 119,50 321,65 Jen advertenties 071-143480 Jen tam berichten 071-161385 Jen redactie 071-161488. KUCHTEN BEZORGING: mat/m/vri| 18.00-19.30 uur. HET WEER ROB GROENLAND De dag van gisteren werd gevuld door een klassieke afbraak van een kortstondige warmte-explosie. In de nacht van dinsdag op woensdag vormde zich boven Bretagne een zogeheten convergentielijn. Dit is een gebied waarbij lucht vanuit verschillende richtingen naar een lijn toestroomt. Juist op die lijn is de enige uitwijkmogelijkheid naar boven toe en daarbij vormen zich onweersbuien. Aan de westzijde van deze lijn werd koude zeelucht aangezogen, terwijl aan de oost kant warme landlucht naar het noorden werd getransporteerd. In de vroege ochtend strekte de convergentielijn zich uit van Zee land naar het midden van het land. Langs deze lijn vormden zich diver se onweders waarvan enkele ook tot de Leidse regio wisten door te dringen. Inde loop van de dag ver schoof de lijn verder naar het oos ten en kwam ons hele gebied in de aanzienlijk koudere zeelucht te recht. Om 13.00 uur was het in IJmuiden niet warmer dan 12 gra den, terwijl stations in het oosten van Brabant (nog net voor de con vergentielijn) 22 tot 24 graden Cel sius noteerden. In de avonduren vormde zich boven het midden en zuiden van Frankrijk een groot en actief onweersgebied dat met de zuidelijke bovenstroming de afge lopen nacht naar het noorden is bewogen. Het interessante feit doet zich voor dat de warme lucht in de loop van deze middag en de komende avond opnieuw tot het zuidoosten van Nederland kan te rugkeren. Het frontvlak zelf komt dan ergens boven het midden van het land tot stilstand. Het ziet er zelfs naar uit dat bewolking en bui en van dit front zich helemaal tot aan onze kust toe gaan uitbreiden. In feite begon dit vanochtend al toen kleine Franse buitjes via de Belgische kust uiteindelijk via het Leidse gebied op de luchthaven Schiphol afstevenden. Voor morgen en zaterdag schetsen de computerkaarten opnieuw een warme zuid tot zuidoostelijke stro- p beide da- frontrestanten ons nog parten spelen en kunnen er vooral in de namiddagen avond verrassingen optreden in de vorm van onweer. Speciaal boven Frank rijk wordt het hele komende week einde een grote instabiliteit ver wacht waarbij rekening wordt ge houden met aanzienlijke hoeveel heden regen. Het is nog onzeker of deze echte grote instabiliteit ook tot onze omgeving kan doordrin gen. Wel is het vrij zeker dat de luchttemperatuur tot de aangena me waarde van 20 graden kan op- HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het algemeen bewolkt en van tijd tot tijd buien of regen; in Engeland van daag nog af en toe zon en vrijwel overal droog. Mid- dagtemperatuur van onge veer 10 graden in Schot land en Ierland tot rond 15 graden in Engeland. België en Luxemburg: Bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen, vooral in de oostelijk e helft mogelijk met onweer. Maximum temperatuur van 13 gra den aan zee tot 17 graden plaatselijk in de Arden- Bewolkt en vooral landin- enkele regen- of Morgen in retagne en Normandië van i Ju- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Weerrapporten 21 apr 20 u Portugal en Madeira: Portugal: Aan de kust ten noorden van Lissabon afwisselend zon en wolken en morgen enige tijd regen. In de Algarve perioden met zon en droog. Middagtem- peraturen van 16 graden aan de Costa Verde tot 21 in de Algarve. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe wat zon en vrijwel droog. Maximumtemperatuur on geveer 19 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Veranderlijk bewolkt. Vandaag met name aan de oostelijke Costa's kans op een regen-of onweersbui. Morgen in de gehele noordelijke helft kans op buiige regen. Aan de zuidelijke costa's perioden met zon en droog. Maximum- temperatuur vandaag van 17 graden ten statjon weer noordwesten van Madrid tot 24 graden aan de Costa del Sol en de Costa Blan- Amsterdam regenbui ca. Morgen wat lagere temperaturen. DeB.it regenbui Canarische Eilanden: Flinke perioden Deeien khtbew met zon. aan de noordzijde van de eilan- Eeide zwaarbe» den ook wolkenvelden. Middagtemjjera- Eindhoven regenbui tuur op de zuidstranden ongeveer 24 Den Helder hchtbew graden. Rotterdam zwaar bev Zwitserland: Twenthe regenbui Veranderlijk bewolkt en in de westelijke fWhthbeV helft kans op een regen- of onweersbui. J™!"cnnt' Middagtemperatuur in de dalen onge- ?h veer21graden. bÏSSm "bev Oostenrijk: Berlijn onbew Perioden met zon en droog. Middagtem- Budapest zwaarbew. ozo: peratuur in de dalen ongeveer 21 gra- Bordeaux zwaarbew w5 den. VRIJDAG 23 APRIL 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.24 Zon onder 20.47 SBaW Waterstanden Katwijk Hoogwater 4.58en 17.15 Laag water 0.35 en 12.56 2 19 10 0.1 3 22 9 0.3 ono6 18 9 Marokko en Tunesië: Marokko: Flike perioden met zon. maar in het noorden ook wolkenvelden en morgen kans op wat regen. Middagtem peratuur van 19 graden in het noorden tot 24 graden verder zuidwaarts. Tune sië: vandaag vrij zonnig, morgen wat meer bewolking. Droog. Maximumtem peraturen rond 25 graden. Zuid-Frankrijk: Aan de Cóte d'Azur nog wat zon, elders wolkenvelden en van tijd tot tijd buiige regen, plaatselijk met onweer. Middag- temperatuur van 16 graden in het uiter ste westen tot 21 graden meer landin- Mallorca enlbiza: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur rond 20 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Vandaag vrij zonnig en droog, morgen wat meer bewolking en op Corsica en Sardinië kans op eer\ regen-of onweers bui. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen tussen de 20 en 23 graden. Griekenland en Kreta: Droog en zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Turkije en Cyprus: Droog en zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, in het midden en zuiden plaatselijk met onweer. Middagtemperatuur van 16 gra den in het uiterste noorden tot 24 gra den in zuid-Duitsland; morgen in het zuiden iets minder warm. Cyprus Dublin Geneve halfbew. ozo 4 w7 15 7 0.1 Luxemburg half bew. zw5 22 8 0.1 HEINZ Af/fCS MEEP - TOCH MSS VAM P/£ PVPP/ES /AT ZE WEL &EMOO&P.EEM 0EETJE. /Y-A P-/-E H-E-/-M-Z.'M-O-M, /-AT H-E-B P-E E-O-T-Ö-'S VA-A/ PE P-l/-F>f>/.E-S L-A.T.E-A/ O-aa T-tV.f.fc- E-L- E/V H-Q.O.P E-P WAS E-P AL/-E- T É-É-M GE-L-O-P-T f BOES

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18