Leiden Gasverbruik kan met kwart omlaag Strijkers en blazers in 'Vlietland' Geen ruimte voor Hennes Mauritz Reclames op 'muren en getimmerten' opgeknapt Kinderrestaurant kookt speciaal voor ouderen DONDERDAG 22 APRIL 1993 17 Schuttingen Wethouder A O De gemeente Lei- 1:7c 21 De positie van de Alphense chef gert visser. piv -CHEF* AAD RIETVELD, 071-161417 Huurders weigeren vaak medewerking aan isolatie In zeker 10.000 huurwoningen in Leiden kan het gasver bruik met 25 procent omlaag kan. Deze huizen, die meestal vóór 1975 zijn gebouwd, hebben nog geen dub bel glas, dakisolatie of een zuinige verwarmingsketel. De gemeente Leiden en de woningbouwverenigingen willen de huizen graag verbeteren maar vaak willen de huurders geem medewerking verlenen. liidinhans koenekoopdoor dinsdagavond 27 april een symposium te organiseren over over energiebesparing in be staande woningen. De bijeen komst is vooral bedoeld voor Leidenaars die in een huurhuis wonen dat ouder is dan 23 jaar. „Dat is de doelgroep. We moe ten proberen deze mensen te overtuigen van het nut van energiebesparing in hun huis. Zodat ze hun medewerking ver lenen aan renovatie- en isolatie- „Het is al vaker voorgekomen dat huurders een energiebespa rend project hebben afgewezen. Dan geeft het ze te veel rommel, of willen ze niet de huurverho ging betalen", weet milieuamb tenaar C. de Wit. Volgens De Wit kunnen de huurders gemid deld 500 kuub gas besparen. „Dat scheelt toch gauw bijna vijftig gulden per jaar." De gemeente Leiden geeft het probleem speciale aandacht projecten", zegt De Wit. Kostenbesparing is niet de Files door storing spoorbomen leiden Door een defect in de spoorboominstallatie aan de Ka naal weg heeft het verkeer gisteravond veel last gehad van vertra gingen. De politie moest vanaf half acht, drie uur lang het ver keer regelen totdat technici van de NS het euvel verholpen had den. De treinen reden in die periode stapvoets Leiden in en uit. Ook over de spoorovergang bij de Herenstraat kwamen bij de politie rond kwart voor negen klachten binnen. Maar na contro le bleek dat de spoorbomen daar wel werkten. Actie voor Ronald MacDonaldhuis leiden/amsterdam» De parketpolitie Amsterdam doet tijdens een sponsorfietstocht voor het Ronald MacDonaldhuis onder meer Alphen aan den Rijn, Leiden en Wassenaar aan. De agenten fiet sen tussen 10 en 14 mei van Amsterdam naar Londen en terug. De parketpoltie haalt bij allerlei Nederlandse en Britse politiebu reaus geld op voor het Ronald MacDonaldhuis. Het Ronald MacDonaldhuis biedt onderdak aan ouders wiens kinderen in het ziekenhuis liggen. In Leiden is een Ronald MacDonaldhuis aan de Boerhaavelaan. belangrijkste reden om het symposium te houden. In 1992 is Leiden namelijk toegetreden tot het Klimaatverbond en heeft een manifest ondertekend waarin de stad belooft de uit stoot van kooldioxide vóór het jaar 2010 te halveren. Dat lukt alleen als alle Leidse burgers meehelpen het milieu schoner te krijgen. Belangrijk onderdeel is een zuiniger gebruik van gas. Milieuwethouder H. de la Mar (Groen Links) opent het sympo sium in het Stadsbouwhuis om 20.00 uur met een uitleg over het Klimaatverbond. Ingenieur J. Janssen van CEA/Energie Ef- fektief vertelt vervolgens over de verschillende energiebesparen de mogelijkheden in huizen. Daarna leidt oud-wethouder D. Tesselaar een discussie met de zaal over besparingprojecten. derdorp gaat de ei- I wethouder Van As is ver- genaars van te hoog ge- sterkt Alleen het CDA blijft op het bouwde schuttingen in de standpunt staan dat de wethouder wijk'Buitenhof aanpakken moet verdwijnen Sieraden weg uit warenhuis LEDEN» Bij een inbraak in het waren huis van V&D aan de Aalmarkt zijn gisternacht enkele gouden kettingen en andere sieraden gestolen. De daders kwamen omstreeks vier uur binnen door een deur te forceren. Daarna werden enkele vitrines vernield. Het alarm ging af maar op het moment dat de politie arriveer de, waren de daders reeds ge vlogen. Het schadebedrag is nog niet bekend. Het Fruitpaleis zou ideaal zijn geweest voor een vestiging van H M, dacht Groenewoud Holding. Maar eigenaar Heruer zegt nee, nee, nee. foto jan holvast leiden loman leefmans De Streek Muziekschool Leiden en Omstreken houdt zaterdag 24 april een strijkers/blazersdag in het Vlietlandcollege aan de Apollolaan. Muziekmakers kun nen op deze dag flink oefenen om dan aan het einde van de dag een uitvoering te geven. Aanvang 10.00 uur. De slotma nifestatie wordt gehouden tus sen 16.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie, telefoon 141041. Het stuk Haarlemmerstraat tussen Volks huis en Vrouwensteeg is niet de plek waar een Leidse vestiging van de Zweedse kle- dingfirma Hennes Mauritz (H&M) kan komen. Groenewoud Holding uit Vught be zit daar een aantal panden die doorlopen naar de Apothekersdijk. Maar tot een over eenkomst met H&M kwam het niet want al le ruimtes bij elkaar bleken toch niet groot genoeg te zijn om H&M te huisvesten. Groenewoud Holding kon alleen aan de eisen van H&M voldoen door onder meer het aangrenzende Fruitpaleis aan de Haar lemmerstraat 75 te kopen. Maar M. Heruer van het Fruitpaleis liet overduidelijk weten zijn winkel niet te willen verkopen ook al ziet de gemeente dit als enige mogelijkheid om de kledingwinkel naar Leiden te halen. „Ik wil gewoon blijven werken en heb tegen Groenewoud altijd 'nee, nee, nee' gezegd. En door de berichten komen er nu mensen vragen of ik wegga. Heel vervelend", zegt Heruer. Ook directeur G. Groenewoud van de gelijknamige firma bevestigt, dat de komst van H&M in zijn panden van de baan is. „Het is onmogelijk om wat extra stukjes grond in die omgeving te verwerven. Mensen vragen absurd hoge prijzen en van de gemeente komen allerlei restricties waar wel en waar geen winkel mag komen. Voor lopig heb ik één winkel en blijft de rest van de panden in gebruik voor kamerverhuur", aldus Groenewoud. Het Zweedse kledingconcern is al jaren op zoek naar een plek in Leiden. Eerder werd Leiden al wel uitgekozen voor het dis tributiecentrum bij Roomburg, van waaruit alle twintig Nederlandse filialen van H&M moeten worden bevoorraad. Maar een win kel liet tot nu toe op zich wachten. Onlangs liet een woordvoerder van H&M weten al leen in de Haarlemmerstraat geïinteres- seerd te zijn. Wethouder J. Walenkamp (CDA/econo mische zaken) hecht een groot belang aan de komst van Hennes Mauritz. Hij ziet deze firma als een 'kwaliteitsimpuls' voor de Leidse binnenstad. Wat Ikea is voor meubelen is H&M voor kleding. Algemeen werd verwacht dat de Zweden zich zouden vestigen in de nieuwe grote winkel die wordt gebouwd tussen Haarlemmerstraat en Vrouwenkerkplein. Maar ook daar komt niet de duizend vierkante meter vrij die H &M minimaal willen hebben. Rechter: krakers moeten weg uit pand NS De krakers van het voormali ge kantoorgebouw van Van Gend Loos aan de Haag- weg moeten het gebouw bin nen een week verlaten. Dat heeft president Van Delden van de Haagse rechtbank vanochtend besloten. Het gebouw langs het spoor, in clusief loods, worden na de ontruiming door de Neder landse Spoorwegen (NS) ge sloopt. De krakers zijn enkele maanden geleden in het pand getrokken nadat het drie jaar lang had leegge- staan. Ze wilden de ruimtes in het kantoorgebouw ge bruiken voor 'creatieve doel einden'. In de weekeinden werden in de kelder house- parties gehouden. De NS ontkenden tijdens de behandeling van het kort geding over de geëiste ont ruiming niet dat de panden lang leeg hebben gestaan. Het plan was echter om deze maand met de sloop te be ginnen. Als het complex is gesloopt wordt de grond mo gelijk aan de gemeente ver kocht. Oud-Leiden wil geen glaswand bij Gravensteen De Vereniging Oud-Leiden 'hui vert' van het plan om de bogen- galerij van het Gravensteen bij het Gerecht met een glazen wand af te schermen. In een brief aan de gemeenteraad laat Oud-Leiden weten dat dit idee 'een wezenlijke inbreuk op het karakter van het gebouw' is. De universiteit, eigenaar van het historische gebouw, liet be gin maart weten plannen te hebben om bij de zogeheten 'gaanderij' een glazen wand te maken. Zo zou een extra ruimte ontstaan die als serre kan wor den gebruikt. De leden van de Leidse monumentenbeheer commissie konden het onder ling niet eens worden over het plan. Buurtvereniging Pieters- en Academiewijk is ook tegen de glazen wand. Kraker moet huis verlaten De kraker die sinds enkele da gen een huis aan de Herman Gorterstraat bewoont, moet daar op last van de politie uit. Het pand, eigendom van wo ningbouwvereniging de Sleu tels, stond al een tijdje leeg maar is vanaf 1 mei weer ver huurd. Leidse historische gevelteksten in boekje samengebracht evelyne lammerding Wie kent ze niet: de neon-recla- mes, abri's, mupi's en bill boards? Bij de introductie ervan leken ze nieuw, maar niets is minder waar: buitenreclame is al eeuwenoud. De grote voorlo per van de moderne buitenre clame is de gevelreclame, waar van er in Leiden enkele ge spaard zijn gebleven. De ge schiedenis van deze schilder werken is nu vervat in een boekje. Voorlichtster van de gemeen telijke dienst Bouwen en wo nen, Annelies Roovers, is de au teur van het boekje met de titel 'Op muren en getimmerten...' Geschilderde gevelreclames in Leiden'. Naast een overzicht van de ontwikkeling van de re clame, worden gevolgen van provinciale en gemeentelijke verordeningen besproken. Ver der in het boekje een hoofdstuk over de restauratie van de Miss Blanche-reclame en een platte- grondje van Leiden, waarop is aangegeven waar de meeste re clames waren te vinden. Uit dat kaartje blijkt dat meeste recla mes langs de belangrijkste toe gangswegen van Leiden waren geconcentreerd en in de Leidse binnenstad. Er zijn 24 foto's van oude reclames in het boekje op genomen. Sommige daarvan zijn er inmiddels niet meer, Lei den telt op het ogenblik 20 ge velreclames. Uit het verhaal over een win kelier in Voorschoten blijkt dat het plaatsen en handhaven van gevelreclames in de loop der ja ren steeds moeilijker werd. De Voorschotenaar werkte in op dracht van een Duitse fabrikant en mocht daarom eigenlijk geen reclame maken. Er mocht na melijk alleen reclame gemaakt worden voor een eigen bedrijf. Hij durfde de reclame niet te verwijderen, want hij was con tractueel gebonden aan het Duitse bedrijf. Als oplossing be dekte hij de reclameborden met rieten matten. Een politieagent constateerde daarna dat de re- Miss Blanche Morgen wordt het eerste exem plaar van het boekje aangebo den aan wethouder Tj. van Rij (volksh u isvesting/ruimtelij ke ordening) en de Warmondse schrijver Maarten 't Hart. De uitreiking is gelijktijdig met de onthulling van de gerestaureer de Miss Blanche-reclame op de hoek van de Herengracht en de Oude Rijn. Vorig jaar is de Miss Blanche gerestaureerd, de eer ste reclamegevel in Leiden die werd opgeknapt. Deze zomer worden er op nieuw twee gevelreclames op geknapt: de oude gevelreclame van chocoladefabrikant Van Houten in de Van der Werf- straat en de reclame voor Rom- burhg Ijzerwaren in de Dulle- bakkersteeg. „Als er een schaap over de dam is volgen er meer", zegt Roovers. De Duitse chocoladefabrikant Haritz, die Van Houten ooit heeft overgenomen, is bereid de restauratie van de Van Houten reclame te betalen. „Voor de andere reclame is de financie ring nog niet helemaal rond. Waarschijnlijk steekt de ge meente hier ook geld in", aldus Roovers. Roovers studeerde geschiede nis aan de Rijksuniversiteit Lei den en is nu werkzaam bij de gemeente. Ze schreef het boekje als studente in opdracht van ambtenaar W. van Stigt, chef openbare werken. „Binnen de gemeente was al heel lang een dia-verzameling aanwezig die iemand uit eigen belangstelling had gemaakt. Hij werkt op de afdeling Stedebouw van de ge meente en maakte zijn collega's bij de directie Ruimtelijke Orde ning, enthousiast voor het plan de reclamegevels te behouden", zegt Roovers. (Het is de bedoeling van de makers dat het boekje 'Ge schilderde gevelreclames in Leiden' bij de VW en boeken winkels te koop wordt aange boden voor een bedrag van cir ca 15 gulden) Overleden: M.A. Logtenberg (1933-1993) Na een langdurige ziekte is af gelopen dinsdag Rien Logten berg overleden. Hij werd 60 jaar. Logtenberg werkte 18 jaar bij de gemeente Leiden. Eerst als stadsontwikkelaar, later als directeur van de reinigings dienst. Logtenberg is de grondlegger van de Merenwijk en zette de vernieuwing van de binnenstad op poten. In zijn laatste functie maakte hij mee dat Leiden de vuilver branding op last van de Raad van State moest sluiten. „Ik heb 25 jaar koeien uit de wei gejaagd en er huizen ge bouwd", vertelde Logtenberg in 1989 in een interview met deze krant. Het was het jaar dat hij vertrok bij de gemeente Leiden. Hij was al ambtenaar geweest in onder meer Am stelveen en Capelle aan den IJssel, maar in Leiden kon hij pas echt groot werk verrichten. De Merenwijk werd zijn be langrijkste project. „De Bijlmermeer is een histo rische vergissing", zei Logten berg ooit. Hij was dan ook fer vent tegenstander van hoge flats en zorgde er persoonlijk voor dat de Merenwijk niet is verdronken in hoogbouw. Zijn afkeer van hoge flats toonde hij ook na zijn vertrek als amb tenaar. Tot aan de Raad van State heeft hij zich met buurt bewoners verzet tegen de flat van 17 hoog, die aan de Ko permolen komt te staan. Als stedebouwkundige was Logtenberg zelf het meest trots op zijn werk voor de binnen stad. „Mensen die op bezoek komen, sleur ik daarheen. Nooit naar de Merenwijk." In zijn ambtsperiode knapten de Langegracht, de hofjes en vele vooroorlogse woningen op. De nieuwbouw tussen Heren gracht en Zijlsingel beschouw de hij als schoolvoorbeelden. In 1984 verruilde Logtenberg het vernieuwen van de stad voor heel ander werk. Hij had naar eigen zeggen behoefte aan contact met mensen en nam daarom de functie aan van directeur van dedu nsi reiniging, havens en markten. Zijn grootste zorg is toen de Leidse vuilverbranding ge weest, die niet meer aan de milieu-eisen voldeed en uit eindelijk moest sluiten. LEDEN HANS KOENEKOOP De Van Houten-reclame in de Van der Werfstraat wordt deze zomer opgeknapt. Ook de oude Jugendstil-re clame van Romburgh Uzerwaren aan de Dullebakkersteeg wordt gerestaureerd. foto hielco kuipers Zalmschotel met maïs, spinazietaart, salade en een fruitzuiveltoetje na. Dat staat op het menu van kinderrestawrant 1 IkuiWÜar; als donderdag 13 mei zes kleine koks een diner maken speciaal voor Leidse ouderen. Het kinderrestaurant haakt daarmee in op het jaar van de ouderen. De maaltijd wordt geserveerd in buurthuis Comelis Joppensz aan de Oppenheimstraat Ouderen uit heel Lei den kunnen reserveren bij het buurthuis. Er is plaats voor twintig personen. De maaltijd komt om zes uur op tafel en kost zes gulden. Met diëten kan geen rekening worden gehouden, maar er wordt wel vet- en zoutarm gekookt. Voor reserveringen: 132462.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17