Vivaldi's Gloria in plaats van ratelende drukpersen Cultuur&Kunst Bluesnacht in 't Spoortje Peter Gabriel durft weer theatraal te zijn Wassenaars Mimicri brengt Molière Premières Söll en Hijmans door Leiderdorps Kamerorkest DONDERDAG 22 APRIL 1993 PLV -CHEF JAN RUSDAM. 071-161415 Nieuwe exposities in Bollenstreek BOLLENSTREEKio De traditionele 'Rijnsburg Oranje Expositie' van 27 april t/m 8 mei in het gemeentehuis toont werk van J. Bonni- ke, Janneke Brinkman, Annemarie Honderbos, Reint de Jonge en Wim de Winter. Tot 19 juni zijn in congrescentrum Leeuwen horst in Noordwijkerhout acrcylschilderijen van Thea Lüdeke en acryl/olieverfschilderijen van Berthy Müller te zien. In de biblio theek van Noordwijkerhout is werk van Anke Bras (aquarellen) en Inez Krul (keramiek). De Voorhoutse Els Koster exposeert van 25 april tot 15 mei in het gezondheidscentrum, Kerkweg 1, in Voorhout haar aquarellen. Tot eind juli zijn aquarellen en olie verven van Hannie Dolst uit Sassenheim tentoongesteld in Hui ze St. Jeroen, Jeroenspark 1, Noordwijk. Pop jeugdkoor Streekmuziekschool leiden Kinderkoor en jeugdkoor van de Streekmuziekschool Leiden en Omstreken geven morgenavond, vrijdag 23 april, een uitvoering in de Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat. Op het pro gramma staat voornamelijk popmuziek. Dirigent is Wim de Ru. Aanvang: 19.30, toegang gratis. Uitvoering Jeugd Symphonie Orkest oegstgeest Onder auspiciën van K&O Oegstgeest geeft het Jeugd Symphonie Orkest zaterdag 24 april een concert in de Mauritskerk. Solist is de Leidse gitarist Erik Otte, bekend van Het Nederlands Gitaarduo. Werken van Mozart, Rossini, Castelnuo- vo en Prokovjev ('Peter en de Wolf) staan op het programma. Aanvang: 19.30 uur. leiden Allerlei geruchten snelden de afgelopen weken de nieuwe rockshow van Peter Gabriel vooruit. Misschien wel wegens de opmerkelijke codenaam ('Secret World Tour'), wellicht omdat bij platenmaatschappij Virgin en Mojo Concerts hele maal niets over inhoud en vorm bekend was. Hoe dan ook de tamtam vertelde de meest dolle verhalen. Om even bij de minst wilde speculatie te blijven: de Engelse veteraan (43) zou dit keer uitpakken met een zeer al ternatief concept vol belangrijke bijrollen voor zijn protégés uit de Derde Wereld, onder wie ze ker Youssou N'Dour. Maar op die 'Afrikaanse' toer is Peter Gabriel juist niet ge gaan, leert een verkennings tocht richting Berlijn, de derde halteplaats van zijn eerste regu liere concertreis sinds 1987. De uitverkochte Deutschlandhalle krijgt een brok entertainment voorgeschoteld waarin Gabriel zelf vrijwel voortdurend alle aandacht opeist met een uitge balanceerd overzicht van zijn loopbaan als solist. Gabriel maakt als inventief clipfenomeen vanzelfsprekend herhaaldelijk gebruik van een beeldscherm en meldt zich voorts met z'n band regelmatig in het hart van de arena door een deel van zijn podium naar voren te laten rollen. Het voornaamste verschil tus sen de oude potsenmaker van Genesis en de huidige show- master Gabriel is een veel grote re subtiliteit. Ook voor wat de muzikale invulling van zijn twee uur durende spektakel betreft. De zwaartepunten (althans voor het publiek) liggen veelal toch weer bij oudere successen als 'Solsbury Hill', 'Sledgehammer', 'Games Without Frontiers', 'In Your Eyes' en 'Biko', die stuk voor stuk net even anders dan voorheen klinken. Deels dankzij de inbreng van de twee nieuwe gezichten in zijn vijfkoppige be geleidingsgroep: violist Shankar en toetseniste Joy Askew, die te vens als tweede stem nogal eens voor welkome frisse accenten zorgt. De drie overige bandle den zijn echte vertrouwelingen: David Rhodes op gitaar, Tony Levin op bas en Manu Katche' achter de drumkit. Gabriel's jongste album 'US' komt ook volop aan bod, maar het daarvan geselecteerde re pertoire maakt toch minder in druk. Op een enkele uitzonde ring na, zijn de recente (video- )hit 'Steam', die in feite toch niet veel meer is dan een Sled gehammer Revisited. Tegelijkertijd heeft hij vastge houden aan zijn vertrouwde ge luid, zo goed als zeker uit angst om zijn status van mega-ster niet te laten afbrokkelen. Zo doende heeft Peter Gabriel wel iets van zijn aureool als eeuwige vernieuwer verloren. Daarnaast is het hemelbestormende ka rakter, dat ook zijn concerten altijd kenmerkte, in de verdruk king geraakt. 'Biko' bijvoorbeeld werd in Berlijn uitgevoerd zon der enige verwijzing naar de on rust in Zuid-Afrika na de moord op de zwarte leider Chris Hani. Die vorm van neutraliteit was in de jaren tachtig bij Peter Gabriel ondenkbaar. Peter Gabriel, in Ahoy* op 27 en 28 april. Met Peter Gabriel (zang, toetsen), David Rhodes (gitaar), Joy Askew (toetsen- ,zang), Shankar (viool), Manu Katche' (drums) en Tony Levin (bas). Voorprogramma: Ayub Ogada (zang, harp). Nog ligt er oud papier, staan er kapotte containers en lijkt het in de verste verte niet op een concertzaal. Maar de leden van kamerkoor 'La Vostra Veu', wat Catalaans is voor 'uw stem', zijn afgelopen zondag keihard aan het werk gegaan. Niet om hun stem te oefenen, maar om de verfkwast te hanteren. En zo verandert de oude rotatiehal van het Leidsch Dagblad langzamerhand in een opge fleurde zaal, met een cello en notenbalken aan de muur. Komende zondag concerteert 'la Vostra Veu' hier. Omdat het eens wat anders is dan de Lokhorstkerk. LEIDEN ANNEMIEK RUYGROK Rob Koolemans Beijnen, diri gent, en Edwin van Ouwerkerk, tenor en voorzitter van het ka merkoor, hadden eerst de Pe- truskerk voor hun concert op het oog. „Maar daar deden ze een beetje moeilijk, moesten we zelfs extra betalen voor een ka mertje dat als garderobe dienst zou doen." Ze gingen op zoek naar een andere ruimte en dachten daarbij aan een oud fa brieksgebouw. „Het idee was om muziek eens in een heel an dere omgeving te brengen. Toen zijn we naar extremen gaan zoeken en kwamen hier bij het Leidsch Dagblad te recht." Op het repertoire van 'La Vostra Veu' staan werken van Renaissance tot heden. Het programma dat zij zondag uit voeren behelst het 'Gloria' van Vivaldi, het Te Deum' van Mo zart en koralen van Bach. Mu ziek die in de Lokhorstkerk of het Groene Kerkje niet zou mis staan. „Het is lithurgische mu ziek, die als zodanig niet meer wordt gebruikt. Omdat het niet in de moderne lithurgie past. Daardoor krijgt zij een andere lading, een andere attentie- waarde. De omgeving, zoals de ze rotatiehal, moet het effect van de muziek versterken. Het is een heel sobere ruimte, waar in het religieuze aspect van de ze muziek niet verloren gaat, maar juist wordt versterkt. Het koor is vijf jaar geleden als een vriendenclub ontstaan. Mensen die eens in de twee we ken bij elkaar kwamen om te zingen en na afloop een glas wijn dronken. Op een gegeen moment, toen een deel van hen wat serieuzer te werk wilde gaan, ontstond er een schisma. „Wij zijn toen met die serieuzen doorgegaan, er kwamen men sen bij en er ontstond een ver eniging. Nu zijn er 29 koorle den." Dat andere koren in deze re gio, en dat zijn er heel veel, niet op een 'concurrent' zaten te wachten, bleek uit een telefoon tje van een lid van een ander koor aan Koolemans Beijnen: „Hoe kom je erbij om nog een koor te stichten. We hebben al moeite genoeg om zangstem men te krijgen. Nu trekken jullie ze bij ons weg." Maar 'La Vostra Veu' was eigenwijs en ging ge woon door en, zegt Rob Kool emans Beijnen vergenoegd „We De schmink is nog wat flets, de kostuums van het gepeupel lij ken nog niet oud en armoedig genoeg en het decor staat er nog niet. Toch begint er op het toneel van het Wassenaarse Warenar al iets te ontstaan van de sfeer die Molière schetste in zijn muzikale komedie 'De Heer van Pougneac', dat de Wasse naarse toneelvereniging Mimi- cri de komende dagen op de planken brengt. Mimicri bestaat vijftien jaar en dat moest maar eens groot scheeps worden gevierd. Regis seur Johan Boer had enkele ja ren geleden een opvoering van het stuk met zang en muziek gezien en was daar danig van onder de indruk geraakt. Het Barok ensemble Voorschoten onder leiding van Malcolm Da- vies zorgde toen voor de muzi kale begeleiding, dus lag het voor de hand ook nu dit ensem ble te vragen. Aldus geschiedde. Nu was er alleep nog het pro bleem van de zangstemmen, want die heeft Mimicri niet tot haar beschikking. Via via kwam men bij het Leidse Alma Mater Koor terecht. En zo ontstond een Wassenaars/Voorschotens- Leidse co-produktie die mor gen, vrijdag 23 april, in Warenar zijn première beleeft. Het gesprek vindt plaats voor afgaande aan de zogenaamde 'doorloop'. Na maandenlange repetities in het vaste schoollo kaal, gaan regisseur en acteurs voor het eerst het toneel op. Uitlichten, uitmeten, opkom sten en afgangen timen, het hoort er, ook bij een amateur vereniging, allemaal bij. „Het stuk is indertijd uit im provisaties ontstaan. Molière maakte het voor Lodewijk de veertiende, de Zonnekoning. Die had een beetje zijn bekomst van lange stuldcen en riep Molière bij zich. Deze zei toen wel iets voor hem te hebben. Samen met de componist kully kwam deze 'Heer van Pougne ac' tot stand", aldus Mimicri- secretaresse Josée van Valderen. 'De heer van Pougneac' is het verhaal van de knappe Juliette die door haar vader aan een heer van stand wordt gekop peld. Zij heeft haar hart allang verloren aan Eraste, maar die is niet van adel en heeft geen bui del geld. Eraste roept de hulp van zijn aalgladde vriend Sga- narelle in en die graaft een kuil voor de Heer van Pougneac. In totaal staan tijdens de uit voering 20 mensen op de plan ken, sommigen in dubbelrollen. Herman Paardekoper van het Alma Mater koor mag als boer in het koor meezingen. „Het is best moeilijk voor ons. We heb ben de opdracht heel hard, staccato te zingen. Er zit geen echte muzikaliteit in de mu ziek." Acht leden van het Alma Mater koor hebben zich voor deze speciale produktie aange meld. Eduard Driesse, voorzitter van het Barok ensemble Voor schoten, bevalt de samenwer king met de toneelvereniging en het Leidse koor prima. „We hadden het stuk al eens uitge voerd. Dus toen we met onze eigen concertprogramma's klaar waren, konden we deze muziek weer ophalen. We zijn natuurlijk alle drie gesubsidieer de verenigingen en ik denk dat de gemeenten onze samen wer- Al staat het decor er nog niet tijdens de doorloop van 'De Heer van Pougneac' ontstaat op de planken van Warenar al de sfeer die Molière schetste in zijn muzikale komedie. foto hielco kuipers king wel op prijs stellen." Voor Mimicri is het vijftienja rig bestaan in elk geval aanlei ding om via deze produktie de schijnwerpers eens extra op zichzelf te richten. „We hebben nu 19 leden, maar het zouden er best 25 mogen zijn. Soms moeten we voor een stuk dat we willen spelen bij andere vereni gingen om gastspelers vragen. Dat gaat allemaal wel, maar het zou leuk zijn als ons ledenbe stand werd uitgebreid." 'De heer van Pougneac' door toneelvereniging Mimicri, het Barok ensemble Voorschoten en het Alma Mater Koor. Voor stellingen op 23 en 24 april (20.15 uur). De gemeente Was senaar subsidieert in het kader van het Europese jaar van de ouderen een speciale middag voorstelling op zondag 25 april. Ouderen kunnen deze gratis bijwonen. Aanvang: 14.00 uur. Alle voorstellingen zijn in Warenar, Kerkstraat 75. stuk van Hcijermans nooit in Katwijk is opgevoerd is volgens De Reus niet zonder reden. Di rect na de eerste opvoering in 1901 werd het verhaal over reder Bos en Kniertje verguisd. Bos wordt in het stuk neergezet als een man die meer oog heeft voor het geld van de verzekerings maatschappijen dan het welzijn van de matrozen.. „Het stuk stel de de misstanden in de visserij sector aan de kaak. I)e reder had destijds een enorme invloed op de plaatselijke bevolking", zeg» De Reus. De weerstand tegen het toneelstuk is, ook in Katwijk, al lang verdwenen. Onder regie van lohan van Amerom vindt in oktober de eerste uitvoering plaats. De hoofdrollen van reder Bos en Kniertje worden vertolkt door Cary van der Plas en Adri van Beelen. De spelers dragen de oorspronkelijke Katwijkse uedij. Mimiek besteedt overigens niet als enige aandacht aan Op hoop van zegen'. „In de bibliotheek wordt gelijktijdig een expositie gehouden over het toneelstuk, de visserij in die periode en Her min 11- i|«Tinans", aldus Do Reus. De nacht voor koninginnedag swingt het traditiegetrouw in buurt huis 't Spoortje aan de Leidse Bernhardkade. Tijdens deze Bluesnacht treden plaatselijk en landelijk bekende groepen als 'Roosevelt Frankie' en het Amsterdamse 'Henderson' op. Deze laatste formatie bijt het spits af. De band behoort tot de landelijke sub-top. Onlangs bracht 'Henderson' een cd uit. Onvervalste blues met elektrische gitaar is er vervolgens van de in Leiden bekende formatie 'Roosevelt Frankie'. En de nacht wordt af gesloten met 'The Groove Tones' uit Rotterdam, die een stevige blues rock brengen. De groep heeft juist een toernee door Finland, Frankrijk en Duitsland achter de rug. Hun motto: 'If you wanna move, we've got the Groove!'. De Bluesnacht op donderdag 29 april begint om 22.00 uur en duurt tot half drie 's nachts. Kaarten a 12,50 onder meer te koop bij 't Spoortje. Daar is bij Ruud Arnoldi ook meer informatie over het festijn in te winnen, telefoon 220866. Co-produktie drie verenigingen Voorjaarsconcert St Jansfanfare De 'Prise Winners' van Danny Oosterman en 'The Show must go on' van Queen, twee zeer uiteenlopende werken die door de St. Jan's Fanfare worden ge speeld. Dat gebeurt zaterdag 24 april tijdens het voorjaarsconcert in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. Aanvang: 20.00 uur. LEIDEN - Door het slechte weer ging het Japanse handboogschi- ten door de Leidse kunstenaar Kees Buurman afgelopen zon dag niet door. DEe demonstra tie wordt, bij goed weer, nu op zondag 25 april gegeven van 13.00-14.00 uur. Plaats van han deling: De Burcht. Het concert, dat het Leider dorps Kamerorkest morgen avond in de Leidse Waag geeft, staat in het teken van twee (we reld) premières. Van de in Leiden woonachti ge componist Burkhardt Söll wordt 'Tegels' (1993) uitge voerd. De componist heeft zich hierbij laten inspireren door de tegels nr. 441 (landelijke scènes van Jacobus Adriaansz.) en 420- 422 (anonieme bloemschilde- ringen) die in stedelijk museum De Lakenhal zijn te bezichtigen. De uit Oegstgeest afkomstige componiste Rita Hijmans bet zich voor haar compositie '...met rozen' (1993) eveneens door een werk in De Lakenhal inspireren. 'Vaas met rozen' van Kamerlingh Onnes inspireerde haar tot het maken van dit stuk. Verder op het programma van het Leiderdorps Kameror kest staan werken van Otto Ket ting (de filmmuziek bij Haans tra's 'Dr. Pulder zaait papa vers'), Juriaan Andriessen, Otto Ketting en Willem van Manen, die zelf soleert (trombone). Het Leiderdorps Kamerorkest staat onder leiding van Peter Stam, concertmeester is Marjol ein Hennes. Het concert mor genavond begint om 20.30 uur. Mimiek brengt vissersdrama Het stuk is 93 jaar geleden ge schreven, maar in Katwijk wordt het dit jaar pas voor het eerst 'Op hoop van zegen' op de plan ken gebracht. Sinds januari re peteren zo'n twintig leden van de Katwijkse toneelvereniging Mimiek voor een viertal uitvoe ringen in de laatste week van ok tober. Mimiek-voorzitter Hard de Reus hoopt dat twee- tot drie duizend mensen Tripodia be zoeken om deze klassieker van Herman Heijermans te zien. Dat het later verfilmde toneel- Den Haag in teken 'Koninginnenach DEN HAAG Vrijwel de hele Haagse binnen stad staat volgende week don derdag, 29 april, in het teken van de 'Haagse Koningin nenach'. Een grootschalig inter nationaal Rythm Blues-festi val zal zich in een groot aantal horeca-gelegenheden en op drie buitenpodia afspelen, waarbij de organisatie tussen de 125.000 en 150.000 mensen ver wacht. Op de podia verschijnen na men als Michael Katon, Dave Hole, The Red Devils, de Nach- Sessieband, New Livin' Blues, Screamin' Jay Hawkins en Tinsley Ellis. De podia staan op het Plein, de Plaats en het Kerk plein, die op 4 minuten loopaf stand van elkaar liggen. Elke Haagse Koninginnenach heeft, traditiegetrouw, een sen sationeel nieuw gezicht. Dit jaar is dat Michael Katon, een 'Ame rikaans gitaarkanon'. Katon groeide op in ééen van de mistroostigste steden van de VS: Detroit. Na een aanloopperiode, waarin hij ook het drumstel uit probeerde, koos hij voor de gi taar en werkte aan een eigen sound, die hij zelf omschrijft als een 'dodelijk brouwsel van blues, country, rockabilly en rock 'n roll'. Zijn eerste album 'All over your Head', verscheen in 1984. Een tweede volgde in 'Gitaarkanon' Michael Katon tijdens Haagse Bluesnach. foto pr 1987 en begin dit jaar verscheen Koninginnenach is een festival- 'Get on the Boogie train' met krant verschenen. Wie deze dertien ongelooflijk snelle num- krant wil hebben en/of infor mers. Katon treedt om 20.15 matie over het festival wil in- uur op het Plein-podium op. winnen kan terecht bij de Stich- Ter gelegenheid van de Haagse ting Haagse Koninginnenach: Kamerkoor geeft concert in hal Leidsch Dagblad barsten nu uit onze voegen." Niettemin moet er voor het concert van aanstaande zondag extra zangkracht komen voor Vivaldi's 'Gloria'. Leden van het Kamerkoor Oegstgeest zorgen voor die versterking. En het 32 leden tellende orkest Leiden Sinfonietta olv René Verhoeff begeleidt het geheel. Solisten zijn Hylkia de Jong, sopraan, Greetje Bos, alt, en Marieke Werpenaar, orgel. Het belooft zondagmiddag in de rotatiehalaan aan de Witte Singel een bijzonder concert te worden. Niet alleen de plek is buitenissig, ook de 'verzorging' in de pauze. Leden van het koor zorgen zelf dat er drankjes wor den ingeschonken en dat jassen in een garderobe tere» luk..men „We zetten 200 stoelen neer en we hopen dat die allemaal vol komen", aldus het tweetal hoopvol. Concert door La Vostra Veu mmv het Kamerkoor Oegst geest en Leiden Sinfonietta; te beluisteren: zondag 25 april, 15.00 uur, rotatiehal Leidscb Dagblad, Witte Singel 1. Toe gang: 10 gulden. - Ouwerkerk van 'La Vostra Veu: „De omgeving, zoals deze rotatiehal, moet het effect van de foto •hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11