Vroeger was Colafilmpje kleffer en dus mooier Zeewolf en zeeduivel: monsterlijk uiterlijk maar beestachtig lekker Smaak Horeca hannest nog te veel met speciaalbier Bieslook de vriendelijkste ui Onderweg WOENSDAG 21 APRIL 1993 REDACTIE HENRIÉTTE VAN DER HOEVEN MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding ELZASSER ZUURKOOLSCHOTEL (zie onderstaand recept) AARDAPPELPUREE HOPJESVLA Bak een in tweeën gesneden kleine speklap langzaam bruin en knapperig. Neem het vlees uit de pan en giet het vet weg. Maak van een rundersaucijsje twee kleine. Houd ze even in kokend water en bak ze in weinig margarine rondom bruin. Doe 400 gram zuurkool in een ovenvaste schaal. Giet er 1 dl appelsap over en leg het vlees en twee plakken casselerrib (vleeswaar) er op. Dek de schotel af met aluminiumfolie en zet hem 30 minuten in een matig hete (175 graden Celsius) oven. Per persoon: 1100 kilojoules, 260 kilocalo rieën, 22 g eiwit, 15 g vet 8 g koolhydra ten. LAMSSPIEZEN MET YOGHURTMARINADE (zie onderstaand recept) IJSBERGSLA MET TOMAAT EN KRUIDEN- DRESSING GEBAKKEN KRIELAARDAPPELS VRUCHTENGRIESMEELVLA Snijd 200 gram mager lamsvlees in blokjes. Maak een marinade van 4 eetlepels yo ghurt. een theelepel citroensap, een mes puntje knoflookpoeder, een mespuntje ker rie en peper. Schep het vlees door de mari nade en laat dit in de koelkast een uur staan. Maak een kleine paprika schoon en snijd hem in grove stukken, rijg het vlees en de paprika aan twee spiezen en rooster de ze onder de grill in 15 minuten bruin en gaar. Per persoon: 630 kilojoules, 150 kilocalo rieën, 21 g eiwit, 7 g vet 2 g koolhydraten. CHAMPIGNONSOEP MET AMANDELEN KIPBURGER WORTELSALADE MET MAIS EN PEULEN (zie onderstaand recept) AARDAPPELKROKETJES UIT DE OVEN Maak 50 gram peulen schoon en kook de groente 5 minuten in weinig water met wat zout. Schrap 100 gram (winter)wortel en rasp de groente grof. Laat een half blikje maïs uitlekken. Maak een saus van een eet lepel olie, twee eetlepels azijn, een eetlepel fijngeknipte bieslook, peper en zout. Meng de groente met de saus. Per persoon: 410 kilojoules, 100 kilocalo rieën, 2 g eiwitten, 6 g vet, 10 g koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- LIEVELINGSRECEPT MARIETTE KULLMANN UIT HEEMSTEDE heeft heel wat lievelingsrecepten. Deze ba- nanenstamppot is belist het proberen waard. BANANENSTAMPPOT Vlees in blokjes snij- Nodig:300 gram run- den en met de uien derlappen; 125 gram en de knoflook in champignons; 2 (har- hete olie lichtbruin de) bananen; 1/2 rij- bakken. Afblussen pe banaan; 2 uien met een kopje (gesnipperd); 2 tenen bouillon en alle knoflook; 1/2 groene kruiden toevoegen paprika; 2 tomaten; 1 (n0g niet het ci- sinaasappel; 2 eetle- troensap en de pels rozijnen; bouil- wijn). Ion van een blokje; 2 Alles 20 minuten la- mespuntjes kerrie; ten sudderen. Even mespuntjes marjo- tueel wat bouillon lein; peper en papri- toevoegen, kapoeder; 112 uitge- Tomaten pellen en perste citroen; samen met de rozij- scheutje rode wijn; nen, champignons, °''e- in schijfjes gesne den harde bananen en in reepjes gesneden paprika bij het vlees doen. Een kwartiertje laten sudderen. Nog wat bouillon toevoegen om het geheel een saus-achtige dikte te geven. Daarna in stukjes gesneden sinaasappel erbij doen. Geheel wat binden met halve rijpe fijnge maakte banaan en nog vijf minuten laten trekken; gerecht van het vuur nemen en op smaak maken met wat citroensap en rode wijn. Serveren met rijst en sla. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VVV-cadeaubon van f 25,- toegezonden. De slagzin is nieuw. En van een overrompelende een voud. 'Always Coca-Cola'. Je kunt er altijd alle kanten mee op. Nota bene bedacht door een Amerikaanse recla meman die ooit concurrent Pepsi aan 'The choice of a new generationhielp. Het promotionele Cola-geweld blijft in Nederland vooralsnog beperkt tot vier nieuwe recla mefilmpjes. En dat terwijl er maar liefst zevenentwintig zijn gemaakt. In het Filmmuseum in Amsterdam werden ze onlangs aan den persvolke getoond. Kem van het marketingverhaal: de eenduidigheid in reclame uitingen heeft plaatsgemaakt voor variatie. Ze waren altijd mooi klef, die Cola-filmpjes. Veel te knappe mensen, veel te mooi weer, veel nep-romantiek. Geen ingewik kelde fratsen of moeilijke tek sten. je kreeg gewoon dorst van al dat opgewekte gelurk. En daar was het per slot van reke ning om begonnen. Nu dus die zevenentwintig nieuwkomer- tjes. Ze zijn, zoals dat in het nog steeds stuitende reclamejargon heet, strak gesneden. De meeste razen in recordtijd aan je voor bij. Swingend muziekje en bijna elke seconde een nieuw beeld. Veel stampei. Niet klef Maar ook beslist niet wend. Coca-Cola zit er voortaan tussenin. Niet lekker We nemen, zei directeur Eric Snabilie van reclamebureau McCann-Erickson dat de cam pagne maakte, alle doelgroepen stevig onder vuur. Met als cen trale boodschap dat het bruine drankje altijd en overal lekker verfrissend is. Waarna Snabilie maar weer eens diep in het jar gon dook. De smaaksatisfactie, de revitalisering van het merk, de executie van de strategie, de creative hotshot, de creative sources, de trade promotion, ze trokken in hoog tempo voorbij. Maar ze konden niet verhullen dat een groot deel van de ze venentwintig, puur Amerikaan se filmpjes niet lekker lijkt te communiceren. Te snel, te war rig, te ontoegankelijk. We zul len, vertelde marketing-direc- teur Mike Jansen van het 107 jaar oude merk, deels moeten ondertitelen. Presentatrice Astrid Joosten, voor de gelegen heid in een Cola-rode combina tie gestoken, liet zich moge lijk per abuis ontvallen vooral die strak gesneden filmpjes 'moeilijk en snel' te vinden. Over één ding leek zowel het pers- als reclamevolk redelijk hetzelfde te denken. Namelijk: ze puber en drinken nög meer. de beste filmpjes zijn die waarin Ze trouwen en gaan er gewoon het kleffe de tand des tijds heeft meer door. Ze worden oud en doorstaan. Bijvoorbeeld die van lurken er (twee rietjes in één het jochie en het grietje. Samen flesje) lekker op los. Dat is pas drinken ze Cola. Samen worden echt Always Coca-Cola. Een mooie jongen kun je de zeewolf niet noemen, maar hij smaakt heerlijk. Ze zijn in het algemeen niet in hun geheel in de viswinkel terug te vinden. Ze kunnen nogal lang worden, maar vooral is hun voorkomen nogal monsterlijk. In tegenstel ling echter tot wat het uiterlijk doet ver moeden is de smaak bijzonder verfijnd. We hebben het over de zeewolf en de zeedui vel. Twee onooglijke vissoorten, die de afge lopen jaren sterk aan populariteit hebben gewonnen, zowel bij de visser als bij de De visser wist vroeger niet hoe snel hij deze duivelse schepsels over boord moest zetten. Tussen zeeduivel en zeewolf bestaat overi gens geen verwantschap, maar vanwege hun afschrikwekkende voorkomen worden ze wel vaak in één adem genoemd. Ook qua smaak en structuur van het visvlees zijn er weinig gelijkenissen. Toch hebben beide vissen enige overeen komsten. Ze houden zich op in de Noord zee, maar niet in de buurt van de kust. De aanvoerperiode loopt aardig parallel. Bo vendien zijn het beide, in de Noordzee, geen gequoteerde vissoorten. In 1991 werd bij de Nederlandse visafslagen 390 ton zee duivel en 120 ton zeewolf, als bijvangst, aangevoerd. Deze hoeveelheden werden nog eens aangevuld met importen uit Enge land. De populariteit van de zeeduivel is duidelijk komen overwaaien uit Frankrijk. Daar prijkt de 'lotte' op vrijwel iedere menukaart van een zichzelf respecterend restaurant. In Spanje behoort de 'rape' tot een van de meest gegeten vissoorten. De Nederlandse horeca heeft de kunst in middels van de Fransen en Spanjaarden af gekeken. Geen wonder, want de zeeduivel is een uitstekende vis. Het visvlees is mooi wit en stevig en geschikt voor alle berei dingstechnieken. Grillen, bakken, pocheren en stoven, alle wijzen van bereiding zijn toepasbaar. De populariteit van de zeedui vel heeft wel zijn prijs aanzienlijk opgedre ven. Een prettige bijkomstigheid is daarnaast dat de vis geen echte graten bevat. Om het vlees zit een sterk vlies, dat wel voor de be reiding verwijderd moet worden. Overigens wordt alleen het staartstuk verhandeld. In de handel wordt de zeeduivel vaak met de naam 'hamvis' aangeduid; het staartstuk vertoont qua vorm veel gelijkenis met een ham. Het witte, stevige, zoetige visvlees doet weieens denken aan kreeft. Uit de mond Elk bier heeft z'n eigen glas. Een witbier schenk je niet een een fluitje en een Trappist niet een pilsglas. archieffoto De doorsnee-kastelein tapt een prima pils, schenkt een gul glas jenever of ander gedistilleerd, zet een goede bak koffie, en ser veert desgewenst een eenvoudi ge, doch verzorgde snack. Dat alles mag je als gast van een café verwachten. De inhouds maat van de glazen zal van zaak tot zaak weinig verschillen. Het zijn het pilsmerk en de ambian ce die de verscheidenheid uit maken. Pils tappen blijft de meest voorkomende handeling, maar steeds vaker dient een Duvel, een Witbier of een Trappist te worden geschonken en dat nu is een kunst apart. Een kunst die maar weinigen verstaan. Vroeger keek een gast niet vreemd op als hij een Abdijbier tje kreeg voorgezet als hij om een Trappist had gevraagd. Hij wist zelf eigenlijk ook niet beter en de echte kenners waren dun- gezaaid. En als hij de man of \rouw achter de bar erop atten deerde dat de Duvel of het Wit bier troebel was, dan was het antwoord in het gunstigste ge val: „Ja, ik weet het ook niet, maar ik geloof dat het zo hoort". Duvel in een bekerglas, wit bier in een fluitje, het kon alle maal, en de gast accepteerde het. Tot de kentering kwam. Bier is gespreksstof geworden. Er is een begin van een biercul tuur te bespeuren. Kleine brou- werijtjes rijzen her en der op. PINT, de bierconsumentenver eniging, heeft al 2600 leden, brouwerijen richten gildes op, zetten de deuren wijd open voor bezoek. De Alliantie van Bier Tappe rijen (ABT), een samenwer kingsverband van cafés die aan speciaalbieren extra aandacht schenken en met een breed as sortiment de liefhebbers lokken, signaleert meer kennis van za ken bij de gast en beseft dat dit eisen stelt aan de caféhouder en zijn personeel. van een vishandelaar is overigens ooit de volgende fraaie anekdote opgetekend. 'Als meneer X bij mij twee hele kreeften bestelt en 20 kilo zeeduivel, dan weet ik wat er die avotid in zijn zaak aan de klanten wordt ge serveerd en dat is zeker geen zeeduivel... Over anekdotes gesproken, de vissers hadden vroeger ook een eigen 'recept' voor de zeeduivel. Zij hingen de 'ham' enkele uren in de mast te drogen en bakten hem daarna rijkelijk in de boter. Het gedroogde vlees zoog op die manier het vet in zich op. Zeewolf De zeewolf, die wel 2 meter 20 lang kan worden, houdt zich voornamelijk op de bo dem van de zee op. Zijn vlees is heel anders van smaak en structuur dan dat van de zee duivel: veel zachter en grover. Het valt niet gauw uit elkaar. Een 'graten-probleem' doet zich bij de zeewolf helemaal niet voor. De filets zijn absoluut graatvrij. Het visvlees is wat zoet van smaak: zeewolf voedt zich met vooral krabben en garnalen, vandaar. Alle bereidingstechnieken zijn toepas baar. Op de barbecue is deze vis heel lekker. Als het de tijd is heeft de vishandel meestal wel zeewolf in huis voor een redelijke prijs. Bieslook is het vriendelijkste lid van de gro te uienfamilie. De plant maakt net als de andere uien ondergronds kleine bolletjes. Maar we eten die niet, we laten er steeds opnieuw nieuwe sprieten uit groeien. Die sprieten lijken frisgroen gras. Daarom wordt bieslook ook wel uiegras of pijpgras genoemd. De sprieten zijn namelijk holle pijpjes. De sprieten van bieslook geuren en sma ken heel aangenaam, beslist niet opdringe rig, naar uien. We gebruiken het tuinkruid altijd vers, gedroogd is bieslook net hooi. Kook bieslook nooit mee met gerechten, dat heeft geen zin. Alleen rauw is bieslook lekker. Dikwijls wordt het kruid ter garne ring over een gerecht gestrooid, maar het kan er ook kort voor het serveren doorheen worden geschept. De meeste tuinkruiden snijden of hakken we tamelijk fijn. Als we dat met bieslook doen, wordt het een soort groene puree die er niet erg aantrekkelijk uitziet. Het is veel aardiger om de bieslooksprieten in stukjes te knippen. Het zijn dan kleine rolletjes ge worden, en die zien er heel decoratief uit. Omdat bieslook snel verwelkt, wordt het gewoonlijk als levend plantje in een potje met wat aarde verkocht. In de tuin, of in de vensterbank van de keuken, kunt u heel lang plezier hebben van zo n potje. Het met enige regelmaat afknippen van de bladsprieten bevordert de groei. Knip onge veer 2 cm boven de grond, en knip nooit meer dan een derde deel van alle sprietjes af. Anders overlijdt het bieslookplantje al na enkele weken. Oogsten De paarse bloemhoofdjes van bieslook zijn alleraardigst. Toch is het beter om de bloemstengels met de nog niet ontloken knoppen te verwijderen. Het bloeien vraagt veel energie en put het plantje uit. Bij goede verzorging, en daarbij hoort ook voedzame grond en regelmatig watergeven, valt er van een bieslookplantje tussen april en decem ber zo'n twee maal per week te oogsten. Er wordt onderscheid gemaakt tussen grove en fijne bieslook. De grove soort is waarschijnlijk nauw verwant aan de stenge- lui, die we ook wel sla-ui noemen. De benaming bosui dankt het plantje aan de manier waarop het wordt verhandeld: in bosjes gebonden. Het fijne bieslook is het gebruikelijke tuinkruid. Het verschil is niet alleen te zien, maar ook uitstekend te rui ken. Gezond Ons bieslook komt vermoedelijk uit het noorden van Rusland maar wordt nu op het gehele noordelijk halfrond geteeld. In Azië groeit een afwijkende soort, die Chinese bieslook wordt genoemd. De blaadjes zijn platter en smaken enigszins naar knoflook. De plant geeft witte bloemetjes die ook eet baar zijn. Bieslook bevat veel calcium, ijzer en vita mine C. Zoals bij alle uiesoorten ontbreken ook bepaalde zwavelverbindingen niet. Die geven nu juist die typische geur en smaak. Behalve lekker, is bieslook dus ook een gezond kruid te Het kan in soe pen, salades en groente- gerechten worden ver werkt en het is uitstekend bij vis, kip en alle soor ten blank vlees. Krui denboter van bies look, Vooreen Europeaan die Amerika bezoekt is het culinaire gedeelte indenmlbijmat Wn haf imago 'veel en vet'lijken de Amerikanen maar moeilijk los te komen. Toch. en dal heb ik onlangs zelf u-eer eens ervaren, blijft het het land van de onbegrensde mogelijk heden. Zoals de successtor}' van twee vrien den. die twee jaar geleden een nieuwe drive- in keten opzetten Nu is dat in de VS niet zo bijzonder, ware het niet dat de architectuur van hun rtttOU rants meer dan opvallend is. Van buiten lijkt het op een grote doos waar je van twee kanten in kunt rijden. Het geheel is uitge monsterd in de jaren-vijftig-stijl met veel chroom en felgekleurde neonverlichting. Zit plaatsen telt deze keten niet. Het is puur en alleen drive-in gespecialiseerd in hoe kan het ook anders hamburgers, frites, hot- dogs, ijs en milkshakes. Van goede kwaliteit overigens. Checkers is de naam van deze keten, die in twee jaar tijd is uitgegroeid tot zo'n 300 ves tigingen in Florida en omgeving. De twee vrienden zijn voornemens om dit aantal nog verderop te schroeven tot maar liefst 1.000. En daartoe zijn al de nodige voorbereidin gen getroffen, zo bleek tijdens een kijkje dat wij achter de schermen mochten nemen. Op een centraal gelegen locatie in Florida staat een fabriek van beide heren waaralle beno digdheden voor de bouw van de restaurants worden gefabriceerd. Een pre fab constructie die aan de lopende band wordt gemaakt. Zo iets kan ook alleen in Amerika. Een andere opmerkelijke keten is Hooters. En dat heeft alles te maken met het bedie nend personeel. Vooral als je bedenkt dat de Amerikaan over het algemeen vrij preuts is De Hooters ladies worden streng geselecteerd en lang niet iedereen komt voor een baantje in aanmerking. In de eerste plaats moet je rondde twintig zijn. goed ogen. vrolijk la chen en beschikken overeen slank tot zeer slank postuur. En dat heeft te maken met de bedrijfskleding die er wordt gedragen. Strak ke oranje glimmende shorts met daarboven een even zo strak wit hemdje voorzien van de bedrijfsnaam. In Hooters is het altijd druk. ongeacht het uur van de dag. Het con cept blijkt succesvol. Een even zo groot succes geniet een vrij nieu we onderneming, waar overigens (bijna) heel Florida schande van spreekt. Er is on langs zelfs een proces tegen dit bedrijf aange spannen. Echter zonder het beoogde resul taat voorde tegenpartij. De rechter u-as van mening dat een succesformule een kans van bestaan verdient. En succes is er, want de in komsten per verkoopster bedragen oer dag gemiddeld drie- it vierhonderd dollar. En dat wordt alleen bereikt met de verkoop van hot-dogs vanuit mobiele karretjes langs de weg. Het succes hangt samen met de wei nig omvattende kledij van de vrouwelijke verkopers. Het onderlijf is slechts gehuld in een string en vormt vast onderdeel van de bedrijfskleding. Overigens is het in Florida altijd zomer. Tot slot stond een kort bezoek aan Atlantic City, waar Donald Trump inmiddels de scepter lijkt te zwaaien, op ons reisprogram ma. Indrukwekkend is zijn hotel en casino Taj Mahal, waaraan hij tijdens de bouw bij na failliet leek te gaan. Wel hangt in de lob by een grote foto van het jacht dat hem door de vingers glipte wegens de hoge en tegelijk tegenvallende bouwkosten. Tot zijn bezit in Atlantic City behoren ook Trump Plaza, een groot super-de-luxe winkelcentrum en het hotel Trump Castle. Niet voor niets wordt Atlantic City ook wel Trump-City genoemd John Beer en, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7