'Luchtaanval op Serviërs zinloos' Zuid-Afrika weer land met twee naties Buitenland Rabin in Polen Jeltsin opgeprikt Clinton: 'Sekteleider is schuldige Waco-drama' WOENSDAG 21 APRIL 1993 ïche Prewe Agentur CPD Gemeerochappefc i Ke Persdienst The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UP1 United Press International Mount Everest ruim twee meter lager ceneve De Mount Everest, de hoogste berg ter wereld, is lager dan werd aangenomen. Dat hebben geleerden gisteren bekend gemaakt. De berg ligt 8.846,10 meter boven de zeespiegel en dat is 2,03 meter lager dan volgens de laatste, Chinese meting in 1974. De Mount Everest blijft de hoogste berg ter wereld. Graven joden geschonden in Rusland st. petersburg Op een joodse begraafplaats in Sint Petersburg zijn het afgelopen weekeinde zeker 35 graven geschonden. Wie de daders zijn, is niet bekend. Volgens een joodse woordvoerder wordt er jaarlijks rond de viering van het Russisch Orthodoxe Paasfeest grafschennis gepleegd. Nijlboot Cairo slaat om: tien doden Cairo» Acht kinderen en twee volwassenen zijn gisteren ver dronken nadat een afgeladen boot op de rivier de Nijl omsloeg. De boot behoorde aan de irrigatiedienst in de provincie Ghar- biya en werd door twee medewerkers van de dienst als bijver dienste verhuurd ter ere van een lentefeest. 'Oekraïne in 2000 kern wapen vrij' moskou Oekraïne zal in het jaar 2000 kernwapenvrij zijn. Dat heeft president Kravstjoek gisteren gezegd tijdens een besloten vergadering van het Oekraïnse parlement over het defensiebe leid. Oekraïne wenst wel compensatie voor de kostbare ontman teling van de kernwapens op zijn grondgebied. Stierenvechter erkent zoon niet Barcelona Manuel Benitez, de beroemdste stierenvechter van Spanje, is deze week naar de rechter gestapt om te bewijzen dat de 20-jarige Manuel Diaz niet zijn zoon is. Benitez heeft vooral problemen met het feit dat zijn 'zoon' ook het beroep van stie renvechter uitoefent onder de naam waaronder de hele wereld Benitez kent: El Cordobes. In '92 zeker zestig journalisten gedood parus In 1992 zijn over de hele wereld zeker 60 verslaggevers omgekomen. Het voormalige Joegoslavië en Turkije zijn met elk twaalf doden de onveiligste oorden voor journalisten zijn. Dit staat in een rapport van de organisatie Verslaggevers Zonder grenzen'. NA VO-generaal Shaliskashvili: washington-vicenza Geallieerde luchtaanvallen zouden volgens de opperbe velhebber van de NAVO, generaal Shaliskashvili, maar een beperkte invloed hebben op beëindiging van het bloedvergieten in het voormalige Joegoslavië. Shaliskash vili wees er gisteren op dat de Serviërs zich zodra de luchtaanvallen beginnen vermoedelijk ingraven. Er zou vervolgens weinig kans meer zijn op hervatting van de onderhandelingen over een vreedzame regeling van de crisis. De generaal ziet het inzetten van grondtroepen ten minste een half miljoen soldaten als de enige mo gelijkheid om de strijd te beëindigen. nigde Naties boven Bosnië is waarschijnlijk door een Servi sche vrachthelikopter geschon den, zo hebben functionarissen van de NAVO gisteren meege deeld. Twee Amerikaanse F-15's die maandag naar een vliegveld bij Zaluzani waren gedirigeerd, zagen daar twee vrachthelikop ters staan. Een daarvan had nog een draaiende rotor, alsof het toestel zojuist was geland. De NAVO houdt sinds 12 april vanaf bases in Noordoost-Italië en een Amerikaans vliegdek- schip in de Adriatische zee toe zicht op het vliegverbod boven Bosnië. Aan de operatie 'Deny Flight' nemen Amerikaanse, Nederlandse, Britse, Franse en De Amerikaanse president Clin ton voerde gisteren met topad viseurs overleg over de moge lijkheden voor een agressievere benadering van de burgeroorlog in Bosnië-Hercegovina. Clinton zou onder meer hebben gespro ken over de mogelijkheid van een geallieerde luchtaanval op Servische artillerie. Een optie die volgens minister Christop her (buitenlandse zaken) in het verleden als onaanvaardbaar werd beschouwd maar gezien de ernstig verslechterde situatie nu toch opduikt. Het vliegverbod van de Vere Turkse vliegtuigen deel. Kroatië ziet af van plannen voor de ontruiming van een met Belgische steun opgetrok ken vluchtelingenkamp. Het kamp in Savudrija werd eind vorig jaar opgetrokken door Belgische militairen. België stak er 6,5 miljoen gulden in. Er ver blijven ruim 2.500 vluchtelin gen, vooral Bosnische moslims. Die zouden voor eind april naar andere kampen worden overge bracht, omdat de vroegere ter reinbeheerder er net als voor de oorlog een camping wil begin- In Kroatië is een algehele prijsverhoging voor goederen en diensten ingevoerd van ge middeld vijftig procent. Onder meer brood, benzine, elektrici teit, aardgas, treinkaartjes en te lefoongesprekken werden ge middeld vijftig procent duurder. Het zwarte brood, voorheen door de overheid zwaar gesub sidieerd om ervoor te zorgen dat de armsten in het land iets te eten hadden, werd bijna vier keer zo duur. De allerarmste Kroaten krijgen bonkaarten waarmee ze basisvoedsel tegen gereduceerde prijzen kunnen kopen. BRZEZiNKADe Israëlische premier Rabin spreekt in Polen een me nigte toe tijdens een herden kingsdienst bij het nationaal monument in het voormalig concentratiekamp Brzezinka-Bir- kenau. Rabin is het eerste Israë lische staatshoofd dat Polen be zoekt sinds de Tweede Wereld oorlog. foto epa 'Andreotti kuste maffiabaas der bazen Riina' rome eelco v correspondent Ex-premier van Italië Andreotti zou een uiterst vriendschappe lijke ontmoeting hebben gehad met de 'baas der maffiabazen', Totö Riina. Zo luidt een van de beweringen uit een nieuw dos sier dat het hoofd van het open baar ministerie van Palermo, Caselli, heeft opgesteld en toe gezonden aan de senaatscom missie. Deze commissie moet deze week beslissen over de op heffing van de parlementaire onschendbaarheid van An dreotti. De commissie zal de 74-jarige 'senator voor het leven' van daag horen over de onthullin gen, die zijn gedaan door een spijtoptant die vroeger de chauffeur was van Riina. Hij zegt Riina naar een bijeenkomst te hebben gebracht waar ook Andreotti en enkele mafiosi aanwezig waren. Andreotti zou Riina hebben omhelsd en ge kust. In het dossier zouden zich ook 26 voor Andreotti belasten de foto's bevinden en een docu ment van de politie van de Sici- liaanse stad Mazara del Vallo waarin melding wordt gemaakt van een onderhoud dat An dreotti in 1985 had met de ma- fioso Andrea Manciaracina. Andreotti ontkent de beschul digingen. Hij sprak van 7lvr ernstige laster' en verklaarde dat hij Riina nog nooit in leven de lijve heeft gezien. Franse politie schiet jonge zigeuner neer LVON Rtr-AFP De Franse politie heeft gisteren in de buurt van Lyon een 26-ja- rige zigeuner neergeschoten die met twee vrienden een auto had gestolen. Leden van de gendar merie openden het vuur nadat het drietal aan aanhouding pro beerde te ontkomen. Het incident had plaats in Ampuis in het departement Rhone. Volgens de politie raakte de autobestuurder gewond door de kogels die werden afgevuurd toen hij met hoge snelheid weg reed. De man is daarna door zijn ouders naar een plaatselijk ziekenhuis gebracht, waar hij korte tijd later aan zijn verwon dingen bezweek. Zijn vrienden hebben de auto in brand gesto ken en zijn spoorloos. De Franse politie heeft sinds de ambtsaanvaarding van de nieuwe Franse regering vorige maand vier jonge verdachten doodgeschoten. Twee van de dodelijke slachtoffers waren van Noordafrikaanse origine. Deze incidenten leidden tot een reeks van protesten. De gendarmerie deelde mee dat de agent die had geschoten zijn wapen overeenkomstig de voorschriften had gebruikt. MO&KOuEen vrijwiligster van de democratische volksbeweging van Rusland prikt een pro-Jeltsin poster aan een muur in het centrum van Moskou. In een referendum dat op 25 april wordt gehouden, wordt onder andere besloten over de toekomst van de Russische president. foto reuter sean ramsay België wijst twee Zaïrese diplomaten uit brussel ips België heeft gisteren twee Zaïre se diplomaten het land uitgezet, uit protest tegen de arrestatie in Kinshasa vorige week van twee stafleden van de Belgische am bassade. De Belgische diploma ten waren donderdag door de Zaïrese politie opgepakt, nadat ze militair materieel en solda ten-uniformen zouden hebben gekocht van een straatverkoper. De beide uitzettingen teke nen de toenemende diploma tieke spanning tussen Brussel en Kinshasa, na de rellen van februari in de Zaïrese hoofd stad. Bij die ongeregeldheden kwamen honderden mensen om het leven, inclusief de Fran se ambassadeur. Toen Brussel troepen zond om in Kinshasa levende Belgen te evacueren, werd hun door de regering van president Mobutu Sese Seko de toegang tot het land geweigerd. Uiteindelijk vluchtten veel Bel gen naar Congo. Maar de voor naamste reden voor de span ning tussen Zaïre en haar voor malige kolonisator is Mobutu's weigering toe te geven aan druk van het Westen en zich niet meer te verzetten tegen de de mocratisering van het land. washington hans de bruun correspondent Familieleden en advocaten van volgelingen van de Branch Da- vidians, de sekte in het Texaan- se Waco waarvan de leden maandag massaal zelfmoord pleegden, hebben gisteren kri tiek geuit op de FBI-actie die vooraf ging aan de vuurzee waarin 86 Davtdtans omkwa men. Volgens president Clinton echter draagt sekteleider David Koresh de volle verantwoorde lijkheid voor het drama op het 'Mount Carmel'-complex. „Hij doodde mensen die on der zijn controle stonden", zei Clinton, die Koresh „gevaarlijk, irrationeel en waarschijnlijk krankzinnig" noemde. Hij nam minister Reno (justitie) die de FBI-actie goedkeurde, in be scherming. De president zei dat de FBI alles heeft gedaan om deze hachelijke situatie tot een goed einde te brengen, kondig de een diepgaand onderzoek aan en zei de verantwoordelijk heid voor de FBI-actie volledig op zich te nemen. De Texas Rangers, het Texaanse elite-politiekorps, hebben het onderzoek in Waco overgenomen. Het was gisteren niet mogelijk op het terrein te JOHANNESBURG P.VAN NUUSENBURG De ontwikkelingen na de moord op de zwarte Zuidafrikaanse leider Chris Hani hebben duidelijk gemaakt dat de toenade ring tussen blank en zwart langer zal duren dan men voor deze fatale gebeurtenis had gehoopt. Zuid-Afrika blijft een land met twee naties, alle vrome woorden over één volk ten spijt. Dat bleek uit de reacties op de moord en de tien daarop volgende da gen die het land schokten als waarschijnlijk geen andere gebeurtenis in de geschiedenis van Zuid-Afrika. Voor de meeste blanken leek de zaak na een eerste uiting van ontsteltenis en mede leven met de familie afgedaan. Er heerste, behalve bij de dwazen van extreem-rechts, uit wier gelederen de moordenaar komt, geen vreugde over de dood van Hani. Daar voor waren te veel mensen doordrongen van de gevolgen voor de toekomst van het land. De begrijpelijke verontwaardiging over de plunderingen en brandstichtingen door groepen jonge zwarte criminelen kreeg echter al snel de overhand. In de zwarte gemeenschap was de moord op de immens populaire leider van de Communistische Partij en prominente ANC-politicus een traumatische ervaring. Zij was beroofd van een leider die leek voorbestemd voor een hoofdrol in het 'nieuwe' Zuid-Afrika. Maar de emoties gin gen dieper. Vele zwarten ondergingen de dood van Hani als een persoonlijk verlies. De meesten hadden hem vermoedelijk al leen als een portret op een poster gekend, maar hij liet de leegte achter van een dier bare vriend. Het optreden van de regering en presi dent De Klerk in deze crisis getuigde van een schokkend onvermogen om zich in te leven in de gevoelens van hun zwarte me deburgers. De Klerk gaf 'een plichtmatige condoleance-verklaring uit en ging vervol gens op de „kragdadige" toer. Hij verklaar de dat keihard zou worden opgetreden te gen raddraaiers en zinspeelde zelfs op de herinvoering van de noodtoestand. De mi nister van politie, Kriel, wilde niet voor zijn chef onderdoen en trok fel van leer tegen het ANC, dat niet in staat was om zijn sup porters in bedwang te houden. De enige die begreep wat er aan de hand was, was de ambasadeur in Washington. Hij liet de vlag halfstok hijsen. Het kwam hem op een schrobbering te staan. Natuurlijk, De Klerk moet rekening hou den met de angst onder de blanken en moet voorkomen dat extreem-rechts met succes in troebel water gaat vissen. Maar daarin is hij zo ver gegaan dat hij de good will die hij ooit genoot bij andere bevol kingsgroepen, heeft verspeeld. De Klerk is nu, net als zijn voorgangers, weer de presi dent van blank Zuid-Afrika. Dat het land ondanks het falen van de re gering niet tot anarchie verviel, is in de eer ste plaats te danken aan de ANC-leiding en met name aan Nelson Mandela. Mandela bleek de staatsman die De Klerk niet kon of wilde zijn. Het waren niet zo zeer zijn woor den die indruk maakten, maar het gezag dat hij bij vrijwel elke gelegenheid uitstraal de. Toen hij in Soweto werd uitgejouwd door radicale jongeren, moet het zelfs tot de kortzichtigste blanke zijn doorgedrongen dat het land op de rand van de afgrond ba lanceerde. Mandela, met steun van zijn ge matigde collega's en de onmisbaar geble ken ordedienst van het ANC hebben Zuid- Afrika voor dat lot behoed. Een VN-waarnemer zei maandag in Boksburg, waar Hani werd begraven, dat de leden van de ordedienst van het ANC niet genoeg konden worden geprezen. Behalve in Kaapstad, waar zij verleden week woens dag de meute niet in de hand hadden, heb ben zij vernielingen op grote schaal weten te voorkomen. In Johannesburg had het ANC een samenwerkingsovereenkomst met de politie gesloten. Tijdens de protestmars van zaterdag werden oproerkraaiers onmid dellijk door ordebewakers in de kraag gevat en aan de politie overgeleverd. Heel Zuid- Afrika had met angst en beven de begrafe nis afgewacht. Bloedbaden en het begin van een rassenoorlog werden voorspeld. Het liep, mede dankzij de ordedienst van het ANC, met een sisser af. Het krediet dat het ANC tijdens de crisis heeft opgebouwd, dreigt deze organisatie echter weer te verliezen. De campagne van demonstraties consumentenboycotten en stakingen die gisteren is begonnen, is in het huidige oververhitte klimaat een miskleun. De acties moeten officieel de eisen voor een spoedige datum voor de eerste vrije verkiezingen en voor de gezamenlijke con trole over de politie en het leger kracht bij zetten. Maar ze moeten vooral voorkomen dat de radicale jeugd en masse overloopt naar het ultra-radicale, anti-blanke Pan Af- ricanist Congress (PAC). Het is een gevaar lijke tactiek: het voeden van het monster dat je dreigt te verslinden. De risico's voor de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel zijn evenmin te verwaarlozen. Het ANC blijft meedoen, maar onderhandelen in een door stakingen, demonstraties en het onvermijdelijke ge weld vergiftigd klimaat is weinig vrucht baar. De campagne betekent ook het einde van de schuchtere toenadering tot de Zulu- partij Inkatha, die zich tijdens dc crisis na de dood van Hani opvallend op de achter grond had gehouden. Alleen de wetenschap dat zo'n met veel poeha aangekondigde 'campagne van mas sale actie' meestal vrij snel verzandt, houdt nu veel Zuidafrikanen op de been. zoeken naar de slachtoffers, on der wie 24 kinderen, of zelfs eventuele overlevenden. Door de enorme hitte is het gevaar van ontploffing van onder gronds verborgen munitie nog te groot. Aangenomen wordt dat niemand de vuurzee heeft overleefd. De advocaat van Koresh, Dlck De Guerin, noemde het besluit om tot actie over te gaan „slecht voorbereid en slecht uitge voerd". Volgens De Guerin had de FBI langer moeten wachten en zou Koresh zich vanzelf heb ben overgegeven. Volgens de advocaat heeft de FBI beloften gebroken om de sekte niet aan te vallen. Ook de leider van de FBI in Waco, Jeffe lamar, zei dat Ko resh zijn volgelingen bewust de dood heeft ingestuurd. Hoewel dat niet is te bewijzen, méént de FBI dat Koresh zelfs sektele den die wilden vluchten heeft laten doodschieten. Er zijn lij ken gevonden met kogel won den, maar dat kunnen ook slachtoffers zijn van het vuurge vecht op 28 februari tussen de sekteleden en de politie. Een van de overlevenden be weerde gisteren dat de brand in het complex door de FBI is ver oorzaakt. Fen van de tanks die het gebouw ramde zou daarbij een olielamp hebben omgesto ten. Maar volgens lamar, „is er duidelijk bewijs dat de bewo ners van het complex op meer dere plaatsen tegelijk brand hebben gesticht". Scholieren Japan vermoorden weer klasgenoot (14) TOKYO «AP Twee scholieren die ervan wor den verdacht een 14-jarige klasgenoot te hebben doodge slagen, zijn gisteren door de Japanse politie gearresteerd. De jongen zou eerder al met regelmaat door de twee in el kaar zijn geslagen en zijn zak geld zijn afgenomen. Het slachtoffer Yuldo Hama- da, die leerling was op een middelbare school in Osaka, stierf volgens de politie zon dag, een dag nadat hij in el kaar was geslagen. Volgens zijn vader YasuhUko kwam zijn zoon vaak met schaafwonden op zijn gezicht thuis. De twee zouden zijn maandzakgcld van tweeduizend yen (rond de der tig gulden) hebben afgenomen en sinds vorige maand zou Yu- klo hun dagelijks honderd tot tweehonderd yen hebben moe ten betalen. Drie maanden geleden kwam dc 13-jarige Yuhel Kodama door verstikking om het leven nadat hij door mede leerlingen in een gymnastiek- mat was opgerold.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5