OP CASSETTE Gi Been: Exelsior vind ik niks te minVIa»che*tei; l n'led Schrijvende Lezers Juve-fans op Bastille gokt op de jeugd Duitse bond legt transfers aan banden 'Toni' betrapt op gebruik van doping Peter Neururer kan eindelijk naar kapper Chovenec geen trainer van Sparta Praag '1-161450, PLV -CHEF WOENSDAG 21 APRIL 1993 Zwembadanalyse In het zaterdagsbijvoegsel van 10 april j.l. gaven twee redac teuren van deze krant een overzicht van de situatie rond de zwembaden in de Leidse re gio onder de titel: „Help, het buitenbad verzuipt." Het artikel geeft over dat on derwerp een uitstekende docu mentatie. Toch miste ik daarin een meer kritische analyse van de oorzaken van de regionale malaise. Uw analyse, een gewijzigd re creatiepatroon, een toegeno men mobiliteit en koopkracht, stijging van energieprijzen en aanscherping van de wetgeving, is afkomstig van de bestuurlijke bureaucratie van de gemeenten. Dat is maar een deel van het verhaal. De sluiting van de bui tenbaden met vervanging door een subtropisch recreatiebad berust niet op behoorlijk markt onderzoek in de regio en is ge baseerd op een idéé fixe van de bestuurders. In kringen van deskundigen worden dan ook andere geluiden gehoord. Naar mijn mening ligt de oor zaak van de malaise meer in INNSBRUCK MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER In de Kuip werd hij ooit luid keels bezongen. In de Oosten rijkse Alpen is het enige wat Mario Been tegenwoordig nog hoort het gejodel van de dorps gek of het gemekker van klim- geiten. De tijden zijn gekeerd voor een voetballer, die ooit ge niale dingen kon doen op het middenveld van Feyenoord. Of niet soms, Supermario? Been: „Ha, ha, ja dat is oude glorie, hè, Supermario. Goh, in derdaad al weer een tijd gele den dat ze me zo noemden. Nee, het is inderdaad niks hier. Ik wil dolgraag voetballen, de trainer zegt dat ik tot de drie beste .spelers van Oostenrijk hoor. Maar in één adem zegt hij er achteraan dat ik niet de diep gang en de snelheid heb, die ik als middenvelder zou moeten GPD Morgen spelen Paris SG en juventus hun tweede duel in de halve finale van de UEFA-Cup. Voorafgaand aan de wedstrijd zal er op het Bastille-plein een bij eenkomst van 3.000 Juve- fans plaats vinden. Juventus beschikt in de Franse hoofdstad sinds de dagen van Platini over een grote supportersclub, die zetelt aan de Bastille en er tevens als pizzeria een van de drukste terrassen van Parijs op na houdt. „Ons publiek moet eigen lijk niets van voetbal heb ben. Hier is de opera van Parijs, daar komen de men sen voor. Ze zullen donder dag wel schrikken, maar als Juve hier speelt kunnen we moeilijk de tent sluiten. Het is al de derde keer dat onze club hier een EC-duel speelt. De vorige twee keer schakelden we Paris SG uit en wonnen we daarna de beker. Dit keer moet het weer lukken en vrijdag kun nen al mijn normale klan ten hier weer souperen aldus eigenaar Luigi. En wie steunt Platini? De oud- bondscoach is morgen voor Paris SG. „Ik ben toch echt een Fransman", aldus de ex-Iuve-ster. onvermogen in het verleden en gebrek aan visie op de toe komst. Bovendien is het gevoer de beleid, althans in Oegstgeest, in strijd met de doelstellingen van het Nationaal Milieube leidsplan, wegens de stijging van het energiegebruik in het recreatiebad. Mijn stelling is, dat de exploi tatie van een zwembad al lang niet meer alleen een maat schappelijke voorziening is, maar vooral een bedrijfsmatige activiteit is geworden. Dat bete kent, dat die exploitatie conse quent dient te worden afge stemd op de wensen van de ge bruikers en op de maatschap pelijke en technische ontwikke lingen. Bovendien behoort er in zo n dienstverlenend bedrijf een sfeer van optimale klantvrien delijkheid te heersen. De be sluitvorming mag niet afhanke lijk zijn van bureaucratische procedures, maar moet creatief en flexibel kunnen inspelen op actuele vragen en problemen. Het personeelsbeleid moet ook afgestemd zijn op modem be drijfsbeheer. Ómdat ik mij in de afgelopen jaren speciaal heb ingezet voor behoud van een volwaardig hebben. Wat heb ik daar nu aan? Ik zit hier sinds juni vorig jaar en ik heb vooral na de win terstop weinig gespeeld. Pas mocht ik weer meedoen in een bekerwedstrijd. Toen we de bus uitstapten kwam de trainer er achter dat er in het bekertoer nooi maar twee buitenlanders mochten meespelen. We heb ben al een Pool en een Tsjech, die topscorer is. Dus kon ik weer toekijken." Hoe kom je als bankzitter de da gen door? Been: „Slecht. Ook omdat we in Oostenrijk buiten het voet ballen weinig contacten heb ben. De Oostenrijkers zijn niet zo sociaal voelend, allemaal met zichzelf bezig. Vooral de spelers dan. Innsbruck is gelegen tus sen twee gigantische bergen en op één van die bergen woon ik. Een prachtig huis, betaald door de club, maar er is niks te bele ven. We hebben zo'n grote schotel op het dak staan. Voor m'n vrouw en die kleine, Gian- luca van drie, wel aardig, 's Ochtends om zeven uur gaat RTL 4 aan en pas 's avonds om 12 uur gaat-ie uit." Je keert het liefst zo snel mogelijk terug naar Rotterdam Been: „Als ik het hier nu fan tastisch zou hebben, zoals de meeste voetballers in Italië, zou ik het niet erg vinden om af en toe op de bank te zitten. Er zijn nu ook nog financiële proble men bij de club. Het publiek blijft weg sinds de naamsveran dering van FC Tirol in Wacker Innsbruck. Voor beide partijen zou het misschien beter zijn als ik na dit seizoen vertrek. Ik ben één van de buitenlanders, een dure jongen dus, die bovendien niet speelt. Misschien kan ik transfervrij worden, als ik afzie van nog een jaar salaris waarop ik volgens mijn contract recht zou hebben. Ik zou graag naar Rotterdam terug willen. Ik heb GPD» Jozef Chovanec, oud-speler van PSV, wordt met ingang van het nieuwe seizoen geen trainer bij zijn huidige club Sparta Praag. In plaats van Chovanec koos het bestuur van de club, Karol Dobias. Dobias maakte in de eind ja ren zestig naam als verdediger van Spartak Tmava, een club die Ajax toen in de Europacup trof. Later voetbalde Dobias nog voor Bohemians Praag en Loke ren SK in België. Hij speelde ook buitenbad in het zwembad Poelmeer in Oegstgeest, wil ik hierna mijn betoog toespitsen op het gebeuren aldaar. De gemeente Oegstgeest is er niet in geslaagd die bedrijfsma tige aanpak te realiseren. Er is onvoldoende ingespeeld op de wensen van de gebruikers. Het onderhoud, de hygiëne en de klantvriendelijkheid lieten veel te wensen over. Ook de politiek liet het afweten, waar het de noodzakelijke innoverende in vesteringen betreft. Dan lopen de klanten natuurlijk weg. Een ander bezwaar tegen de trendmatige ontwikkeling in de regio vormt het feit, dat de ge meentebesturen voorbij gaan aan de demografische ontwik kelingen. De recreatiebaden hebben als eenzijdige doelgroep de jeugd, terwijl de buitenba den niet alleen, maar vooral in de belangstelling staan van de snel groeiende groep van 50- plussers. Ik onderschrijf dan ook de voorspelling van uw redacteu ren, dat de concurrentie tussen de recreatiebaden in de regio in de komende jaren opnieuw 'slachtoffers' zal eisen. Temeer wegens het gebrek aan regio een stukje grond gekocht in Rotterdam-Zuid, daarop laat ik deze zomer een huis bouwen. Samen met een goede vriend ben ik ook een bedrijf begon nen. Ik ben grootaandeelhouder van een Werktuigbouwkundig adviesbureau. Een hele mond vol, maar die zaak draait prima. Is een beetje investering ge- tientallen interlands voor zijn vaderland. Dobias (45) is nu trainer van FC Brno. Ondere zijn leiding promoveerde dit team vorig sei zoen naar de ere-divisie. Daarin bezet de debutant nu een ver rassende zesde plaats. Dobias wordt bij Brno opgevolgd door een andere grootheid uit het Tsjechoslo waakse voetbal, lozef Masopust. Chovanec (33) is aanvoerder van Sparta. Hij speelt sinds zijn terugkeer uit Eindhoven aus- putzer bij de club die grossiert naai overleg tussen de gemeen ten, zoals u schrijft. De bestuurders in Oegstgeest hebben ook verzuimd de tech nische mogelijkheden in hun beleid te vlechten, zoals bijv. de toepassing van zonnecollecto ren en de combinatie van een ijsbaan in de winter en een bui tenbad in de zomer. Hierdoor ontstaat een verbreding van het economisch draagvlak, zoals Sportfondsen Nederland thans overweegt in 'De Does' te Lei derdorp. Is privatisering van de ge meentelijke zwembaden de op lossing? Ik geloof, dat de politici die dit thans bepleiten gelijk hebben. De gemeente behoort daarbij echter wel een vinger in de pap te houden, omdat in standhouding van een zwem badvoorziening, uit hoofde van de verantwoordelijkheid van de Overheid voor de volksgezond heid, tot haar kerntaken be hoort. Maar de gemeente zal de exploitatie moeten delegeren aan een deskundige bedrijfsma tige organisatie, die zelfstandig moet kunnen opereren binnen de door de gemeente gestelde randvoorwaarden. Deze voor waarden mogen een bedrijfs matig beheer ook weer niet be lemmeren, zodat een zorgvuldi ge afweging nodig is. Samenwerking tussen parti culiere en publieke bestuurders, zowel lokaal als regionaal, lijkt de beste oplossing. (Van redactiewege ingekort) Mr. P. Lever, voorzitter Stichting Vrienden Van Poelmeer, Van Slingelandtlaan 11, Leiden. Hetze FC Rijnland is een fusiepro- dukt van ZLC en Oranje Groen. Na een goed begin loopt na weest voor na mijn carrière." Maar je wilt toch nog niet stop pen met voetballen? Been: „Het zou perfect zijn als ik in Rotterdam of omgeving nog een paar jaar aan de slag zou kunnen. De naam Excelsior is inderdaad gevallen. Men moet eerst uitzoeken of er fi nanciële middelen zijn om mij in landstitels en nationale be kers. Chovanec is bij zijn terug keer toegezegd dat hij op ter mijn de trainersstoel kon gaan bezetten. Het bestuur en manager Zde- nek Nehoda, oud-international en spits van het nationale elftal van Tsjechoslowakije, vonden Chovanec nog te jong voor het trainerschap. „Op het veld is hij nog meer waard", aldus Ne hoda. Chovanec bezit boven dien niet de vereiste papieren. Hij mag hoogstens eerste divi sieclubs trainen. drie seizoenen niet alles meer op rolletjes. Aanleiding voor (toenmalige) bestuursleden om toenadering tot buur Lei den te zoeken. Die actie schoot de leden in het verkeerde keel gat. Sjaak Arnoldus nam het roer over. Hij gelooft heilig in zijn club. Met verbazing las ik vrijdag 2 april het interview met de heer J. Amoldus, voorzitter van de v.v. FC Rijnland. Verbazing, om dat het bij mij overkwam of het nu een gesprek was met boven genoemd persoon ofeen act opgevoerd door twee personen. Het gekrakeel rond de FC Rijnland neemt de laatste we ken duidelijk de vorm aan van een hetze, opgeklopt door som mige personen, zowel binnen als buiten de vereniging staande mensen. Bovendien vind ik ook de berichtgeving in uw krant t.a.v. de vereniging duidelijk ne gatief. Overduidelijk blijkt dat er personen zijn, die de kans krij gen altijd in uw blad te publice ren en dat de heer R. Onderwa ter, uw journalist in het inter view, het ook niet na kon laten de heer V.d. Broek te benade ren, om alsnog de FC Rijnland als een club te bestempelen zonder bestaansrecht. Iedere fusie heeft z'n tijd no dig, de neuzen wijzen niet in één jaar dezelfde kant op, voor al voor leden die jarenlang voor hun vereniging in de weer zijn geweest is het een hard gelag hun club te zien ondergaan. Maar dat dé krant van Leiden er ook nog aan meewerkt voe ding te geven aan die personen die, o, zo graag zien dat de FC Rijnland verdwijnt, vind ik een kwalijke zaak. (Van redactiewege ingekort) J. Koet, ere-lid FC Rijnland, Dozystraat 10, Leiden. aan te trekken, heb ik begrept Nee, Excelsior vind ik niks min. Wie weet, bloei ik bij die club weer helemaal op. In het voetbal weet je toch nooit hoe het kan lopen. Als ik er een ge weldig seizoen draai, hangt aan het eind van dat jaar Real Ma drid weer aan de bel..." Geweld Raadslid R. van Schreven (Groen Links) denkt dat de po litie bij de ontruiming van het kraakpand aan de Langebrug buiten zijn boekje is gegaan. Er zou buitensporig fysiek en ver baal geweld zijn gebruikt. De politie ontkent. Van Schreven wil nu de videobeelden van de ontruiming zien, meldde deze krant op donderdag 15 april. Volgens het Leidsch Dagblad van 15 april j.l. wil het Groen Links-raadslid Van Schreven weten of de krakers bij de ont ruiming van het Groen-complex door de politie zijn uitgeschol den. De krakers, waarschijnlijk geïrriteerd en gefrustreerd (ach wat zielig voor die arme scha pen) door de overmacht had den de politie op straat uitge maakt voor 'fascisten'. Dit zou door een groep agenten beant woord zijn met 'varkens'. Van Schreven wil nu aan de hand van de op video vastgeleg de woordenwisselingen bekij ken of deze genoeg houvast bie den om de politie op de vingers te tikken. Ik meen dat de Centrum De- Indien u reageert op een arti kel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het werd gepubliceerd? Brieven worden in het alge meen in de krant onderte kend met naam, adres en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het met de inhoud De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. mocraten door Groen Links beticht worden van fascistoïde denkbeelden, dus in de ogen van die partij moet het feit dat men iemand voor fascist uit maakt toch wel als een van de zwaarste beledigingen worden beschouwd. Als dit dan ook nog wordt toegevoegd aan een amb tenaar die bezig is een demo cratisch genomen rechterlijke beslissing uit te voeren, gaat dit toch wel alle perken te buiten. Daarbij vergeleken vind ik het weerwoord 'varken' een vrij zachtaardige uitdrukking. E. de Vos, Coomhertstraat2, Leiden. Wanbeleid De tachtig jaar oude kastanje achter het oude pand van De Dukdalf is vorige week omge zaagd. De eigenaar van het perceel, die op de plek van de boom een winkel wil bouwen, had een kapvergunning. Toch verwachtte niemand dat de boom al zo snel om zou gaan. De gemeente had zelfs een hoorzitting over de kastanje aangekondigd. Dat de boom toch al voor de hoorzitting kon worden omgezaagd, is volgens Alphenaar J. Lemkes te wijten aan wanbeleid van het Alphen- se gemeentebestuur. Op raadselachtige wijze heeft in de vroege morgen van 13 april j.l. een onherstelbare vermin king plaats gevonden in het centrum van Alphen aan den Rijn, dit keer niet door vandalen of terroristen, maar met volle medewerking van het gemeen tebestuur. Het betreft de inmiddels om gehakte unieke, monumentale en gezichtsbepalende Kastanje boom op het perceel Juliana- straat 52 - nabij de Alphense brug. Naar aanleiding van vroegere kranteberichten inzake het kap pen van deze boom is een pro testactie gevoerd door tientallen Alphense ingezetenen. Deze schriftelijke protesten zijn geda teerd resp. 29 januari en 12 maart 1993. Onmiddellijk daar na op 15 maart is de kap vergunning verleend. Dit is vreemd en geeft te denken. Vervolgens hebben alle pro testerenden antwoord ontvan gen middels een brief van B en W, gedateerd 8 april 1993, met uitnodiging tot bijwoning van een hoorzitting op 21 april a.s. Tot aller verbazing echter is thans deze onvervangbare boom reeds gerooid nota be ne tussen de uitnodiging en de hoorzitting in, resp. 8 en 21 april! Is dit verantwoord ge meentebeleid? Het ligt voor de hand dat éérst een bouwvergunning wordt verleend, en pas daarna eventueel een kapvergunning voor een boom, die misschien het betreffende gebouw in de weg staat. Ingevolge bezwaar schriften kan n.l. worden beslo ten, het gebouw anders te situ eren of aan te passen aan een fraaie boom, zodat deze kan blijven staan. Ook is niet uitge sloten dat het neerzetten van het gebouw geheel achterwege blijft naar aanleiding van goed geargumenteerde protesten. Bij navraag is gebleken, dat de bouwvergunning tot op he den nog niet is verleend. Het gevolg van deze treurige gang van zaken kan dus zijn: straks geen gebouw, maar ook geen boom meer. Door dit wanbeleid is het ver trouwen in het gemeentebe stuur ernstig geschaad en is de kloof tussen burgers en dit be stuur alleen maar groter gewor den. Menig Alphenaar zal zich dan ook afvragen hoe lang we nog met dit gemeentebestuur opgescheept zitten. J.A. Lemkes, Havenstraat 14, Alphen aan den Rijn. Alex Ferguson. foto archief BUITENLANDS VOETBAL GPD» Manchester United hoeft niet op één gulden meer of minder te kij ken. Daarom nam manager Alex Ferguson maar meteen acht jeugdspelers voor vier jaar onder contract en gaf hij ieder een handgeld van 50.000 gulden. De acht spelers maakten deel uit van een elftal dat in het voorbije seizoen de Engelse beker bij de jeugd „Dit is de meest getalenteerde groep jeugdspelers, die ik in mijn carrière als trainer ooit ontdekt heb", meent Ferguson. Het is vol gens hem 'een zeldzaamheid dat je zoveel getalenteerde voetbal lers ineens bij elkaar hebt'. De manager is ervan overtuigd dat ze stuk voor stuk de kwaliteiten hebben om binnen vijf jaar door te dringen tot de absolute top. De topclubs in de Bundesliga zijn geschrokken van een voorstel van de Duitse voetbalbond om de transferperiode aan banden te leggen. Nu mogen de clubs van 1 juli tot 31 januari spelers aan- en verkopen. Maar als het aan de DFB ligt, wordt de transferperiode in de toekomst aanzienlijk bekort. En mogen spelers alleen nog van club wisselen van 1 juli tot de start van de competitie en halverwe ge het seizoen, van 1 tot 31 januari. Mario Been, hier nog gehuld in Feyenoord shirt. Bij Wacker is de ex-Rotterdammer v De Braziliaanse voetballer Antonio 'Toni' Gomes is na een wed strijd in de tweede Spaanse divisie betrapt op doping. De aanvaller, eigendom van Valencia maar uitgeleend aan Valladolid, werd op 27 maart gecontroleerd. In zijn urine zijn sporen van een anabole ste- roïde aangetroffen. De contra-expertise moet nog worden uitge voerd. Peter Neururer houdt er merkwaardige ideeën op na. Zo nam de trainer van Saarbrücken zich aan het begin van dit seizoen voor dat hij alleen na een nederlaag naar de kapper zou gaan. Het haar hing bijna op z'n schouders, toen Saarbrücken zater dag begon aan de thuiswedstrijd tegen FC Köln. De laatste keer dat de debutant in de Bundesliga had verloren, was op 11 de cember. Daarom kwam de nederlaag van zaterdag hem niet eens zo slecht uit. 'Kan ik eindelijk weer eens een keer m'n haar laten knippen'. JE BENT GOED BIJ DE TIJD MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30- 19.30 uur. Of bel voor informatie. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071-167777 Kiezen uit 30.000 boeken op cassette? Bel de NLBB. 070-3 211 211

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24