Pluche en kroonluchters in autobus Trotse maharadja's op oude foto's India II; Bij Deelder van het ene uiterste in het andere Cultuur Kunst 'Oedipus' door 'Agnes' strakkere aanpak nodig Neil Young grote troef op Torhout-Werchter WOENSDAG 21 APRIL 1993 21 Danspremière en vuurspuwers tijdens Alphens Parkkunst Trio Sonnerie in Taffehzaal leiden Het Trio Sonnerie geeft vanavond een concert in de Taf fehzaal van het Rijksmuseum van Oudheden. Het trio geldt als toonaangevend voor het vertolken van oude muziek. Tijdens het concert worden werken van J.S. Bach uitgevoerd. Op het pro gramma staan sonates voor clavecimbel en viool, voor solo viool en voor viola da gamba en continuo. Aanvang: 20.15 uur. Lezing over ikonen in Pieterskerk leiden De Koptische priester Abraam geeft morgenavond een lezing over het gebruik van ikonen in de koptische orthodoxe kerk in Egypte. De lezing, die in de Pieterskerk wordt gehouden, begint om 19.30 uur. De lezing valt in het kader van de tentoon stelling over Koptische en Ethiopische kunst die hier tot 23 april wordt gehouden en waarvoor veel belangstelling bestaat. Al 3.000 mensen kwamen er een kijkje nemen. His Royal Badness in Den Bosch den bosch Prince komt met The New Power Generation op 9 en 10 augustus in de Brabanthallen in Den Bosch. De voorverkoop voor deze concerten van His Royal badness begint op 1 mei. Prijs voor antieke taalwetenschap haarlem» Mevrouw dr. I. Sluiter van de Vrije Universiteit in Am sterdam heeft de Prins Bemhard Fonds Prijs 1993, groot 15.000 gulden, gekregen voor haar onderzoek op het gebied van de an tieke taalwetenschap. Mevrouw Sluiter is verbonden aan de Fa culteit der Letteren van de universiteit in Amsterdam. De prijs wordt bij toerbeurt verleend voor de bekroning van onderzoek op de gebieden van taalkunde, letterkunde, geschiedenis en wijsbegeerte en/of godgeleerdheid. Het Makadamtheater uit Limburg is te zien tijdens Parkkunst, op koninginnedag in het Alphense park Rijnstroom. foto cor weerts THEATER recensie wunand zeilstra 'Oedipus in Colonus' van Sophocles door de toneelgroep van het Agnes College Regie Leen Vroegindeweij. Spel: Rohan Gottschalk, Tamara van Wijngaarden, Noer Wuisman, Melissa Kwee, Mila v.d. Wal, Roel Wouters en Jelle M. Harinck. Gezien: 20/4, aula Agnes College, Leiden, aldaar nog te zien: 21 en 22/4. Wat jammer dat veel voorberei ding niet automatisch tot opti maal resultaat leidt. In 'Oedipus in Colonus' van Sophocles moet de vertolker van de titelrol een enorme lap tekst uit het hoofd leren. Voor ruim driekwart van het stuk is hij aan het woord. Rohan Gottschalk van de to neelgroep van het Agnes Colle ge heeft zich hierop vol enthou siasme toegelegd. Dat merk je aan de bezieling van zijn optre den. Maar tussen een tekst leren en een tekst spelen zit een bre de kloof. En het overbruggen daarvan gaat hem niet gemak kelijk af. In dit stuk zonder han deling is dat nog eens extra moeilijk. Eigenlijk tè moeilijk. Op sommige momenten lukt het namelijk niet om de beteke nis van de tekst over te brengen. We zien dan een rondstrompe- lende koning in verbanning die de goden aanroept bij zijn rouwbeklag en zelfverdediging, en uitziet naar de dood - zon der dat het je op de een of an dere manier raakt. De andere spelers hebben het in dat opzicht aanzienlijk ge makkelijker. Hun optreden is WERCHTER LOUIS DU MOULIN Viermaal scheepsrecht voor de Belgische concertpromotor Herman Schueremans alias Mr- .Torhout-Werchter: Neil Young wordt de extra troef voor de zes tiende editie van zijn dubbelfes tival op 3 en 4 juli. De Canadese veteraan, die al drie keer eerder met de Brabantse festivalbaas over een bezoek aan T-W* on derhandelde, komt met een uit gebreide begeleidingsgroep waarin onder anderen Nils Lof- gren, Nicolette Larson, Booker T. en Young's eigen zus Astrid zullen figureren. Door de ervaringen met Neil Young voorzichtig geworden heeft Schueremans hem niet als 'top of the bill' geprogram meerd, maar vóór de twee an dere grote trekpleisters Lenny Kravitz en Metallica. Zodoende zal de opbouw niet ernstig wor den verstoord indien Neil Young onverhoopt nog mocht meestal kort en dient om enige voortgang in het verhaal te brengen. Theseus biedt Oedi pus bescherming, Creon en Po- lyneikes (respectievelijk als SM- -dame en Nederlandse legerof ficier uitgedost) vormen een be dreiging voor hem. Twee spelen er de dochters, en tevens halfzusters, van Oedi pus die hem op zijn zwerftocht ondersteunen. Eerst was er al leen Antigone die hem hielp, en later komt daar Ismene bij. Waarom regisseur Leen Vroegindeweij deze Ismene eerst een mantelpakje en daar na vodden laat dragen, is één van zijn geforceerde regie vondsten waar je op zijn minst vraagtekens bij kunt plaatsen. Zo voegt ook het al zo vaak in klassiek drama gebruikte ana chronisme van de televisieploeg met journalist en cameraman niets of nauwelijks iets zinnigs toe. Om nog maar te zwijgen van de vier videoschermen, waarop nog vóór het begin van de voorstelling wilde avonturen van Schwarzenegger zijn te zien. Het zal wel betekenen, dat bloeddorstig geweld van alle tij den is. De boodschap is duide lijk, maar regietechnisch zijn het rommelige toevoegingen. Een echt gelukkige repertoire keuze kan dit statische 'Oedipus in Colonus' niet worden ge noemd, als je jonge mensen voor theater enthousiast wilt maken. Maar als je het kiest, is het vast en zeker gebaat bij een strakkere aanpak. afzeggen. Dat laatste overkwam Schueremans in 1989, nadat de rockzanger zich bij een val van zijn paard ernstig had gebles seerd. Voor de Werchter festivalbaas is Neil Young de enige artiest die altijd welkom is op zijn tweedaagse rockparade, waar ook dit jaar weer een kleine 40.000 Nederlanders van de partij zullen zijn. „Ik heb een haat-liefde-relatie met die man, want hij is zo grillig als hij ge niaal is. Ik heb dan wel de naam dat ik zo goed kan relativeren, dat ik altijd met beide voeten op de grond blijf staan, maar Young blijft een kwelling voor mijn gemoedsrust. Ik ben ook pas op mijn gemak als ik hém op het podium zie staan." Kaarten voor Torhout- Werchter zijn reeds in de voor verkoop en kosten 65 gulden. Op de festivaldagen zijn ze, voorzover nog voorradig, tien gulden duurder. Een vuurspuwer tussen de rododendrons, buikdan sers in het daglicht, een theater met slechts ruimte voor twee bezoekers en de première van een nieuwe choreografie van het Friese Grietine Düns en Teater. Dat is allemaal te zien en te horen op koninginnedag tijdens Parkkunst in het Al phense park Rijnstroom. En Alphenaren die zelf een act willen opvoeren, kun nen zich op 30 april zelf nog aanmelden bij het Parktheater. ALPHEN AAN DEN RUN LETTY STAM Muziekminnaars krijgen het ge makkelijk op deze derde editie van Parkkunst. Wie gaat zitten op één van de drie terrassen, krijgt vanzelf een muzikant naast zijn tafeltje voor een un plugged optreden. „We merkten dat een versterkte band op het centrale podium te veel aan dacht trok", licht Parktheater directeur Ronald Jansen toe. Sa men met Expressie '70 en de ge meente Alphen heeft de schouwburg het programma opgesteld. Ook bij de theateroptredens is gekozen voor 'klein'. Zo staat er op de parkeerplaats de kleinste jeugdschouwburg van Neder land. Het is een tot theater om gebouwde bus compleet met pluche stoelen, balkonnetjes en kroonluchters. Jammer voor de volwassenen maar de schouw burg brengt alleen een stuk voor kleuters over een Fluwelen Ko nijn dat zo graag een echt beest wil zijn. Voor de oudere bezoekers is er het Theater 't Net. Het be staat uit één acteur die 's we relds grootste monologen speelt in 's werelds kleinste schouw burg. Er is slechts plaats voor twee bezoekers per voorstelling die een stoel krijgen op de eer ste en enige rang. Jong en oud kunnen samen naar het Maka- Busi Mholongo vanavond in Lei den. foto pr Bhusi Mholongo treedt op in LVC LEIDEN De Zuidafrikaanse Busi Mho longo treedt vanavond op in het LVC in Leiden. De zangeres maakt samen met haar band Twasa nieuwe muziek geba seerd op traditionele Zoeloe- en Xhosaliederen. Ook mengen de musici jazz, pop, soul en reggea in hun werk. Mholongo en Twasi brengen dat alles onder de noemer 'Durban's latest sounds', een verwijzing naar de woonplaats van de zangeres. Mholongo heeft in eigen land samen gespeeld met alle groten van de Zuidafrikaanse jazz. Sinds 1990 werkt zij met Twasa. Zangeres plus band zijn op dit moment op toernee in Neder land en België op uitnodiging van ontwikkelingsorganisatie Hivos in het kader van campag nes om de Afrikaanse cultuur meer bekend te maken in Ne derland. Het optreden in het LVC begint om 22.00 uur. De zaal gaat een uur eerder open. Superbioscoop van de baan AMSTERDAM «ANP De plannen van het bioscoop concern MGM voor de bouw van een superbioscoop met een capaciteit van 4.000 stoelen in het centrum van Amsterdam, zijn definitief van de baan. De grond is zo vervuild, dat een grondige sanering noodza kelijk is. Die kan alleen worden gefinancierd als er daarna wo ningen komen. dam-theater of theater Ridicule. Wie zelf de planken op wil, kan zich opgeven bij het Parkthea- De Alphense volksdansgroe pen Plesjati en Nirkoda en ook de buikdanseressen van Expres sie '70 staan wel op een centraal podium. Grietine Düns en Tea- AMSTERPAM FRANQOISE LEDEBOER Trots staarden ze omstreeks 1890 de lens in: de maharadja's van Indore, Patiala, Baroda en Ratlam. Hun fraaie tulbanden, fiere snorren en talrijke juwelen maskeerden echter een harde werkelijkheid: onder de Britse heerschappij hadden deze In diase vorsten inmiddels niets meer te vertellen. In het Tro penmuseum in Amsterdam ma ken hun portretten deel uit van een expositie over India tussen 1860 en 1890. Stereotiepe foto's van koloniale Britten ontbreken gelukkig, zodat de bezoeker een indruk krijgt van het authentie ke landschap, de architectuur en de oorspronkelijke bevol king. In het kielzog van de uitvin ding van de fotografie werd in 1854 in India de Photographic Society of Bombay' opgericht. Soortgelijke verenigingen van amateurs en professionals ont stonden ook in Calcutta en Ma dras en telden al gauw vele hon derden leden. De grootste roem vergaarde echter de Brit Samuel Bourne, die in India verbleef van 1863 tot 1869. De meeste foto's in het Tropenmuseum zijn van hem en zijn compag non Charles Shepherd, waarbij Shepherd voor het afdrukken zorgde. Achter veel andere beel den schuilen fotografen die het voor altijd moeten stellen met het predikaat 'onbekend'. Bourne zag een land dat in veel opzichten verrassend wei- THEATER RECENSIE CONNY VAN DER ZANDE Deelder denkt; spel: Jules Deelder en René Valentgoed, gezien 20/4, schouwburg 'Deplder stamelt'. Die nieuwe titel gaf Jules Deelder zijn thea tershow vlak voor de pauze en dat zegt al wat over de kwaltiteit van de show. De als spraakwa terval bekend staande dichter, conferancier en muzikant, ver sprak zich keer op keer en leek ter brengt daarentegen twee nieuwe choreografieën temid den van het publiek waarvan er één zelfs zijn première in Al phen beleeft. Flet Parkfilmhuis draait de documentaire Gouw- sluis: gepasseerd station afgewis seld met films van Charlie Chaplin. nig verschilde van het India van nu. Een foto van een markt straat in Calcutta uit 1867 toont bouwvallige huizen en in ar moedige witte kleren gehulde mensen. Het was er minder druk en de koetsjes in het straatbeeld zijn niet meer van deze tijd, maar de indruk van hedendaagse beelden is in we zen dezelfde. De meest opval- af en toe zijn tekst kwijt. 'Deelder denkt' is een onsa menhangend programma. Na een flauw begin waarin de manager René Valentgoed even een mop vertelt, opent Deelder met een nietszeggende bespie geling over een hiernamaals dat je levend kunt bereiken. Geen grove Deelder-humor en geen rappe teksten. Gelukkig is dit zwakke begin niet .tekenend voor de voorstelling. Want als Deelder over zijn Rotterdamse Deelname aan de wedstrijd 'Wie kan de mooiste koningin tekenen' is nog steeds mogelijk. Alle inzendingen komen op 30 april in de foyer van het Parktheater te hangen. De orga nisatie probeert ook het portret van Beatrix uit het stadskantoor naar het café te krijgen. Meer lende overeenkomst tonen ech ter foto's van de drukte in en bij de heilige rivier de Ganges bij Benares. Wie nu naar deze hin doe-bedevaartplaats reist, ziet er nog steeds de badende man nen en vrouwen aan de voet van eeuwenoude tempels en lijkverbrandingsplaatsen die ook de onbekende fotograaf in 1880 vereeuwigde. voetbalclub Sparta kan vertel len, houdt hij de toeschouwers geboeid. Dan zien we hem in topvorm, ratelend over vervlo gen tijden, grof en meeslepend. Zelfs mensen die niet van voet bal houden gaan mee in zijn hartstocht voor het spel en de club. Deelder staat op het podium alsof hij in de kroeg staat. Hij haalt politici en topsporters op grove wijze van hun voetstuk, maar lijkt dit meer voor zichzelf te doen dan voor zijn toehoor kunst is er in het park te zien in de dik vijftig stalletjes waar ook docenten en leerlingen van Ex pressie '70 hun werk tonen. Voor het eerst is er dit jaar ook een avondprogramma met de Beets Brothers die vanaf 21.00 uur hun swingjazz in de foyer van het Parktheater brengen. Tempel Bourne had een voorliefde voor architectuur en landschappen. Het spreekt vanzelf dat hij de bouwwerken van de koloniale machthebbers niet geheel kon den negeren (er moest tenslotte brood op de plank komen), maar veel interessanter is bij voorbeeld zijn foto van de ge ders. Met het hoofd haast afge wend van de zaal zoekt hij /el- den contact met zijn publiek. Hij staat vaak buiten het licht en lijkt lak te hebben aan alle theaterwetten. Geen geaffec teerde of ingestudeerde ge baartjes, geen gelonk naar de zaal: de puurheid van Deelder maakt hem tot een theaterper soonlijkheid die. als hij gecon centreerd speelt, zijn publiek aan zich weet te binden. Maar bij Deelder val je van Parkkunst brandt vanaf 12.00 uur los in park Rijnstroom. Ex pressie '70, telefoon 01720- 93737, geeft meer informatie over de tekenwedstrijd. Alphe naren die met hun act op Park kunst willen optreden, kunnen zich aanmelden bij het Parkthe ater, telefoon 01720-72875. heel marmerenn Jain-tempel. In de verte zit een glimlachende godheid mijmerend in een nis, op de voorgrond staan schitte rend versierde zuilen. Je hoopt maar dat de tand des tijds dit momument niet al te zeer heeft aangetast. Het duo Boume-Shepherd vestigde een fotostudio in Simla aan de voet van de Himalaya waar veel Britten hun vakanties doorbrachten. Met een legertje van ongeveer 40 dragers trok Bourne van daaruit langdurig over hoge bergpassen, waar hij soms enkele dagen wachtte om met het juiste licht te kunnen fotograferen. Dat leverde prach tige beelden van ongerepte landschappen op. Ere echter wie ere toekomt: de mooiste bmdachapafoto In h« t i rapen museum is van Th. Paar. Hij fo tografeerde in ihho Deijeolng aan de voet van de Himalaya, de wit besneeuwde bergkam men torenen daar koninklijk boven uit als een authentiek na tuurmonument dat geen men senhand ooit zal kunnen aan tasten. „Fotografie in India 1860- 1890" In Het Tropenmuseum (Linnaeusstraat 2, Amsterdam) duurt tot en met 30 mei. De openingstijden zijn op werkda gen van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag, zondag en feestda gen van 12.00 tot 17.00 uur. 151816 apr 93 het ene uiterste in het andere. Als hij geforceerd grappig doet, krijgt de voorstelling een ama teuristisch tintje. De sketch die hij opvoert met René Valent goed is flauw en saai. Na de pauze heeft Deelder een oud verhaal over Duitsland, maar ook hierin hapert hij vaak. En dat is toch wel vreemd in een voorstelling die hij al 58 keer heeft gebracht. I^ten we het erop houden dat hij gewoon een slechte avond had Tentoonstelling zonder stereotiepen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21