Omzet NEM stijgt sterk Gedwongen ontslagen bij Fasson het"Ömbacht 'De klant is genadeloos' Handel met Japan heeft minder belemmeringen Stand van Zaken DHL groeit in steden vroegere Sovjet-Unie WOENSDAG 21 APRIL 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK, C MEINDERT VAN D Leids metaalbedrijf legt goede basis voor de toekomst De omzet van het Leidse metaalbedrijf NEM steeg vorig jaar met ruim twintig procent van 94 naar 114 miljoen gulden. Het resultaat voor belastingen bedroeg 3,7 mil joen gulden, het totale bedag aan investeringen 1,4 mil joen. Het aantal personeelsleden nam licht toe van 263 in 1991 naar 268, zo blijkt uit jaarverslag over 1992. een goede basis voor de toe komst gelegd, schrijft de uit twee personen bestaande raad van bestuur. Verhoging van de produktiviteit door organisato rische aanpassingen stond in 1992 centraal. LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Momenteel heeft het aan de Vrijheidslaan gevestigde bedrijf voor ongeveer 400 miljoen gul den aan opdrachten in porte feuille. Zeventig miljoen daar van werd dit jaar binnenge haald. In het tweede jaar van de NEM als onafhankelijk bedrijf is De NEM is actief op het ge bied van de energie- en milieu markt en de apparatenbouw. De eerste twee afdelingen groei den fors in 1992 en ook voor dit jaar zit de orderportefeuille goed vol. Vorig jaar haalde de NEM grote orders binnen uit onder meer Egypte, Taiwan en Nederland. In de sector appara tenbouw is het beeld minder rooskleurig en de raad van be stuur verwacht niet dat deze in 1993 zal aantrekken. De door NEM gemaakte stoom- en gasturbines zijn we reldwijd een groot succes. Naast de traditionele markten Neder land en Duitsland, begint ook het Midden Oosten steeds be langrijker te worden. Een be langrijke troef van het bedrijf is de korte produktietijd waarbin nen het installaties kan bou wen. De NEM is een samenwer kingsverband van HCG indus trieservice en het Duitse bedrijf L&C Steinmüller. Naast Leiden heeft het bedrijf een vestiging in het Groningse Scheemda. Het in Rijswijk ge vestigde HCG industrieservice is een groepsmaatschappij van HBG, de Hollandsche Beton Groep. Steinmüller is gevestigd in het Duitse Gümmersbach. KNOV kruipt dichter bij EG Het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond (KNOV) heeft in Brussel een kantoor ge opend. „Om meer greep te krij gen op de Europese besluitvor ming", aldus een toelichting van voorzitter Kam minga in het blad Ondernemers Visie. Vol gens hem komen de belangen van kleine en middelgrote be drijven onvoldoende aan de or de in de EG. Het ziet er naar uit dat het christelijke NCOV in trekt bij het KNOV. Onderne mers die iets in België willen la ten regelen kunnen schrijven naar KNOV, Rue de Lalaing 4 B-1040 Brussel. Nadere infor maties verstrekt D.M. van Gorp, telefoon 015-600203. Akzo bewaakt terrein beter SASSENHEIM Verffabrikant Akzo gaat haar terrein in Sassenheim beter be veiligen om vandalen en ander ongewenst volk buiten de deur te houden. De zogenaamde omtrekbeveiliging wordt uitge rust met camera's, een nieuw hek en infrarood detectie-appa- ratuur. De afdeling beveiliging van Ak zo heeft al in 1991 een meerja renplan opgesteld. Een belang rijk onderdeel wordt volgend jaar van kracht. Bij de loge van de beveiliging en bij de zij-in gang van het parkeerterrein worden dan tourniquets of draaihekken geplaatst. Werkne mers van Akzo kunnen het ter rein op met een speciale 'com pany card'. Sociaal plan in principe rond LEIDEN RUDOLF KLEUN Bij Fasson Nederland met vesti gingen in Leiden, Hazerswoude en Alphen verdwijnen op korte termijn ongeveer veertig ar beidsplaatsen. De directie ver wacht dat er vijftien tot twintig gedongen ontslagen vallen. Daarnaast komt er een vertrek- regeling voor negentien oudere werknemers die in de praktijk gelijkstaat met de VUT. De reorganisatie bij Fasson, dat zelfklevende materialen produceert, diende zich al enige maanden geleden aan. Nadat het Amerikaanse moederbedrijf zich ontevreden zou hebben ge toond over de resultaten werd een bezuinigingsoperatie inge zet. Die leidt er nu toe dat het distributiecentrum in Alphen wordt gesloten. De activiteiten daarvan moeten weer door de produktiebedrijven zelf worden uitgevoerd. Op die manier kun nen overhead-kosten worden bespaard. Er verdwijnen dan ook vooral arbeidsplaatsen bui ten de produktiesfeer, onder het kantoorpersoneel. Met de bonden en de onder nemingsraad is in principe overeenstemming bereikt over een sociaal plan. De bonden moeten dat echter nog aan hun achterban voorleggen, ook de ondernemingsraad moet daar na nog definitief instemmen. Het voorgestelde plan voorziet erin dat alle personeelsleden die dit jaar of in 1994 57,5 jaar oud worden onder de vertrekrege- ling vallen. Voor de andere mensen die vertrekken gelden aanvullingsregelingen op de uit keringen. Bovendien zal worden bemiddeld bij het zoeken naar ander werk. De werkgelegenheid bij Fas son staat echter ook nog op de langere termijn onder druk. In middels wordt ook nagegaan hoe kan worden bezuinigd op het hoofdkantoor in Leiden. Di rectiewoordvoerder Halbertsma „Ik heb altijd al gezegd: je kunt jezelf pas een piano stemmer noemen als je 5000 piano's hebt gestemd. En ik kan het weten, want ik ben al 52 jaar pianostemmer. De jongelui kunnen wel een opleiding volgen, maar als je daar mee klaar bent, ben je echt nog lang geen pia nostemmer. Je kan pas meepraten als je jarenlang in de praktijk hebt gewerkt. Ik heb zelf nooit een opleiding gevolgd. Vroeger was het zo dat Nederlandse jongens, vaak de zonen van piano stemmers of van eigenaren van pianowinkels, in Duits land een opleiding voor pianostemmer volgden, maar dat heb ik nooit gedaan. Toen mijn tijd kwam om een opleiding te gaan volgen, was de Tweede Wereldoorlog aan de gang. Nou, als er één land was waar ik toen niet naar toe wilde, dan was het Duitsland. Het stemmen heb ik van mijn vader geleerd. Toen ik veertien was, kon ik eigenlijk al pianostemmen. Als je uitlegt hoe het stemmen precies in z'n werk gaat lijkt het heel ingewikkeld, maar het valt allemaal wel mee. De basis is heel simpel. Ik zit achter de piano en met behulp van de stemvork maak ik één van de drie snaren van de toon zuiver. Je moet van drie snaren één toon maken. Met het stemkeiltje worden de andere snaren afgedempt. Door het verplaatsen van het keiltje kunnen deze twee snaren zuiver worden gestemd met de eerste snaar, en zo gaat het verder. Elke piano heeft een eigen karakter. De ene stemt mak kelijk, de ander moeilijlc Er zijn allerlei factoren, die er voor zorgen dat een piano gestemd moet worden. De grootste vijanden van een piano zijn droogte en warm te. Maar ook intensief gebruik zorgt ervoor dat een pia no eerder gestemd moet worden. Je hebt soms concert pianisten waarvan het lijkt alsof ze niet op de piano spelen, maar drummen. Ja, die piano's moeten natuur lijk na elke uitvoering gestemd worden. De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën tijdens demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht is op de arbeidsmarkt. Zo zijn in de loop der jaren veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag C.Barning (68)pianostemmer en mede-eigenaar van muziekhandel Baming aan de Stationsweg in Leiden. „Het geluid van een valse piano gaat bij mij door merg en been." Een goede stemmer moet aan een aantal eisen vol doen. Het belangrijkste is natuurlijk een goed gehoor. Als je daarover niet beschikt dan ben je nergens. Ook moet je geduldig zijn, want soms kan het een hele tijd duren voordat een valse piano weer in orde is. Ook zou je denken dat een pianostemmer muzikaal moet zijn, maar dat is niet zo. Ik ben helemaal niet zo muzikaal. Ik heb thuis dan ook geen piano staan. En pianospelen doe ik al helemaal niet. Maar ik luister wel graag naar muziek. Ik ben bijvoorbeeld helemaal gek op oude jazz. Daar luister ik heel graag naar. Ik ben nu 68 jaar, maar ik werk nog steeds. Het houdt me jong. Samen met mijn zoon ben ik mede-eigenaar van de zaak aan de Stationsweg. En ik stem ook nog steeds piano's, maar dan wel de exclusieve gevallen. In het weekend stem ik bijvoorbeeld nog altijd de vleugels van de Leidse Schouwburg. En ik heb natuurlijk een aantal vaste klantjes, die per se mij willen hebben. Die bellen dan helemaal nerveus op als er een andere stem mer bij hen voor de deur staat. Cees van der Hoeven, het nieuwe gezicht van Ahold sluit ook daar gedwongen ont slagen niet uit. Hij verwacht daar komende zomer duidelijk heid over. Fasson Nederland heeft de af gelopen jaren al verschillende reorganisaties doorgevoerd. Bo vendien zijn elders in Europa in de tussentijd nieuwe fabrieken opgezet. Voor de bonden is dat reden te vrezen dat het bedrijf verder wordt uitgekleed. Hal bertsma weerspreekt dat. Hij wijst er op dat bij Fasson Ne derland ongeveer 600 mensen werken. „We hebben hier een schitterend bedrijf en dat blijft ook zo, maar we moeten snij den in de kosten." ZAANSTAD ED BLAAUW/J AAP SLUIS Een grote, vriendelijke man. Op het eerste gezicht ontspannen. Sigaartje bij de hand. Uitnodi gend: „Steek er ook maar lekker eentje op, hoor." Relatief jong voor zijn topbaan: 45 jaar. Maar leeftijd zegt hem niet veel. Bo vendien: „Ik ben altijd jong ge weest voor de dingen die ik deed." Voor zijn studie bedrijfsecono mie in Groningen bijvoorbeeld. Begonnen op z'n 16de en cum laude afgestudeerd als 22-jarige. Daarna werkzaam bij, onder meer, Shell waar hij 'commer ciële baantjes' had. Acht jaar ge leden stapte hij over naar Ahold. De commissarissen ko zen hem enige maanden gele den snel en unaniem als opvol ger van Pierre Everaert, toen die de overstap maakte naar Phi lips. Ahold is, zegt Cees van der Hoeven, een boeiend bedrijf. Want: „We staan dichtbij de mensen. Elke dag krijgen we enorme aantallen klanten over de vloer. Iedereen weet over ons vak mee te praten. Iedereen is ook connaisseur. Wij werken met een korte cyclus. Er wordt meteen afgerekend, dus je weet meteen of je het goed of fout doet. Wat dat betreft is de klant genadeloos. Al die factoren ge ven de onderneming een heel aparte charme." Eigenlijk is Ahold een hope loos voorspelbaar concern. Al tijd mooie cijfers, jaar na jaar. Door vriend en vijand omschre ven als vernieuwend, vriendelijk en sociaal. Nooit heibel in de tent. En, enkele uitzonderingen daargelaten, weinig zakelijke uitglijers. Van der Hoeven met een te vreden grijns: „Het voorspel baar houden van de ontwikke lingen op zich is al een kunst. Je mag de financiële wereld niet verrassen met resultaten die af wijken van het verwachtingspa troon. Dat zou heel ongezond zijn voor het lange-termijnden- ken van onze aandeelhouders. Er zitten te veel risico's aan ster ke schommelingen. Ik be schouw opmerkingen over de voorspelbaarheid van Ahold daarom als een compliment." De expansiedrift van het mil jardenconcern is, zo lijkt het, niet te stuiten. Ahold wil de om- Je hebt als pianostemmer maar weinig gereedschap no dig. Alleen een stemhamer en een stemkeiltje, dus het is altijd makkelijk mee te nemen. Vroeger had ik tijdens mijn vakantie mijn stemgereedschap gewoon bij me. Ik was eens op vakantie in Joegoslavië en een restaurantje waar ik graag kwam, had me daar toch een valse piano staan, verschrikkelijk. Dat ging gewoon door merg en been. Ik ben toen met mijn gereedschap naar de eige naar toe gestapt en zijn piano gestemd. Als beloning kreeg ik toen een paar flessen Joegoslavische jenever. Tja, ik ga toch niet de hele vakantie naar een valse pia no luisteren. Het mooie aan dit beroep is dat je natuurlijk iets beter maakt. Net als een schilder het leuk vindt dat het door hem geverfde huis er beter uit ziet dan daarvoor, vind ik het leuk dat een piano mooier klinkt nadat ik hem gestemd heb. Maar een andere mooie kant van mijn beroep, is dat je ook een soort sociale functie krijgt. Je wordt een soort praatpaal voor je klanten. Bij een aan tal families kom ik al jarenlang over de vloer. Veel van hen zie je zo vaak dat ze je helemaal in vertrouwen ne men. Alle ruzies en maagzweren gaan dan over tafel. Het pianostemmen is toch heel verantwoordelijk werk. Maar je krijgt als stemmer eigenlijk te weinig waarde ring. Het applaus na het pianoconcert is alleen voor de pianist en niet voor de stemmer. Ook in de recensies achteraf wordt nooit melding gemaakt van het goede werk dat de stemmer heeft verricht. En dat terwijl het concert zonder de pianostemmer nooit zo mooi had kunnen klinken." TEKST: VALERIE LEENHEER FOTO: HIELCO KUIPERS Gouden gids met fax en postcode De nieuwe editie van de Gouden Gids wordt uitge breid met postcode- en fax nummers. Daarnaast ver meldt het naslagwerk gege vens over marktonderzoek, beurzen en andere voor het bedrijfsleven relevante in formatie. De editie voor Leiden en omstreken ver schijnt in december. De Gouden Gids wordt uit gegeven in dertig edities met een totale oplage van zeven miljoen exemplaren. Daarin staat het complete Nederlandse bedrijfsleven vermeld. De editie voor de leidse regio loopt grofweg van Alphen aan den Rijn tot Katwijk en heeft een oplage van 235.000 exemplaren. Uit een recent marktonder zoek zou blijken dat alle edities samen vorig jaar 218 miljoen keer werden ge raadpleegd. De Gouden Gids wordt uitgegeven door ITT Publimedia uit Amster dam, een onderdeel van het Amerikaanse ITT World Di rectories. Cees van der Hoeven: Ik beschouw opmerkingen over de voorspelbaar heid van Ahold als een compliment" foto hans van weel zet (in 1992 ongeveer 22,3 miljard bij een nettowinst van 305 miljoen) binnen vijf jaar fors verhogen naar ongeveer veertig miljard. Waarmee het kruideniersconcern op de lijst van Worlds Biggest Food Com panies, aangevoerd door het Duitse Tengelmann (omzet 25 miljard dollar) minimaal in de top tien komt. De groei moet voor een deel komen uit de VS, waar Ahold al eigenaar is van vier kruideniersketens: Bi-Lo, Giant Food Stores, First Natio nal Food Supermarkets en Tops Markets. Ahold zoekt er naar een vijfde keten. Het bedrijf let op de kleintjes, maar de door koopkrachtverlies geplaagde klant ook. Voor velen valt er de komende jaren waar schijnlijk minder te besteden. Dat zal, beaamt Van der Hoe ven, Ahold in de portemonnee kunnen merken. En dus, zegt hij, moet er als de inkomsten (zouden) teruglopen minder door het concern worden uitge geven: „We kijken ver en goed vooruit. Een afnemende koop kracht? Een mogelijk neerbui gende markt? Okee, dan op tijd kosren besparen. Albert Heijn is daar in 1992 al mee begonnen en gaat er in 1993 mee door. Het gaat om tientallen miljoe nen guldens op jaarbasis. En voor heel Ahold jaarlijks om minstens 100 miljoen gulden. Op die manier moet het lukken, ondanks de economische terug gang, steeds weer een beter re sultaat neer te zetten." Van der Hoeven leeft het jachtige leven van een bestuurs voorzitter. „Ik moet onvoorstel baar efficiënt met mijn tijd om gaan." Dan, opgetogen: „Maar het aardige is, dat ik mijn gezin kan betrekken bij de leuke as pecten, die deze baan met zich meebrengt." Hij wijst op een te kening achter zijn bureau van een Aholdvrachtwagen.. „Heeft mijn zoon gemaakt. Weet u dat hij ook bij Albert Heijn heeft ge werkt in zijn vakantie? Als wat? Als vakkenvuller, wat dacht u dan?" HOOFDDORP GPD Bedrijf investeert in lokaal personeel De opkomst van DHL wordt on dersteund met een uitgebreide reclamecampagne. Deze maand komt voor het eerst een DHL- commercial op de nationale te levisie. De uitbreiding van DHL past in het plan van de onderneming om de komende vijf jaar we reldwijd ruim twee miljard gul den te investeren. Dat geld gaat naar een verbetering van de au tomatisering, de logistiek en de grondoperaties. DHL is de grootste express-onderneming ter wereld en heeft vestigingen in meer dan tweehonderd lan den. Er werken 28.000 mensen en de omzet kwam vorig jaar uit op 2,8 miljard dollar. In augus tus 1992 kregen Lufthansa, Ja- pan'Airlines en de Japanse han delsonderneming Nissho Iwai samen een meerderheidsbelang in DHL. Het expressbedrijf DHL heeft zijn netwerk in vroegere Sovjet unie flink versterkt. Er zijn ves tigingen geopend in onder meer de steden Chabarovsk (Russi sche Federatie), Minsk (Wit Rusland) en Tashkent (Oesbe- kistan). DHL richt zich vooral op de grote steden. Met de uit breiding is volgens de lokale DHL-directeur C. Vycyc rond de tien miljoen gulden gemoeid. Het aantal service-centra moet omhoog van 15 nu naar 35 eind dit jaar. Een speciale koeriersdienst re gelt de goederen- en documen tenzendingen naar de belang rijkste zakencentra. Ook in an dere delen van de voormalige Sovjet-Unie is DHL actief. Het bedrijf wil fors investeren in au tomatisering en het opleiden- /trainen van lokaal personeel. AMSTERDAM JAAP SLUIS Het zaken doen met Japan gaat steeds beter. Dat zegt de Dutch Japanese Trade Federation (Dujat) waarbij circa 120 onder nemingen zijn aangesloten die handel drijven met Japan. Bijna driekwart van de door de Dujat ondervraagde ondernemingen ondervindt geen belemmerin gen (meer) in het zaken doen met de Japanners. De bedrijven vertegenwoordi gen 50 procent van de Neder landse export naar Japan en 60 procent van de Nederlandse import. Van de Dujat-leden re kent 71 procent op een stijging van de afzet en is driekwart van de bedrijven van plan meer te in 'Japanse' activitei ten. Deze week presenteerde de Dujat de resultaten van een on der haar leden gehouden en- quête. De Dujat wil het komend de cennium de export naar Japan verdrievoudigen naar zes mil jard gulden per jaar. De import uit Japan ging van 6 miljard gul den in 1986 naar 8,6 miljard gulden in 1992. Met de werkgeversorganisatie FME (metaal en electrotech- niek) werkt de Dujat samen bij het vormen van industriële ex port-groepen. Die zijn hard no dig omdat de Japanners alleen totaalprodukten en niet afzon derlijke onderdelen aangeleverd willen krijgen. Op die manier beperken zij het aantal leveran ciers hetgeen de doelmatigheid sterk ten goede komt. Willen Nederlandse bedrijven in Japan een kans van slagen hebben, dan zullen zij derhalve de handen ineen moeten slaan. Vooral in de vleessector liggen er kansen. De markt voor var kensvlees is door de Japanners vrijgegeven en oogt volgens de Dujat zeer interessant. Hetzelf de geldt voor de export van kalfsvlees. Lid van de Dujat zijn onder meer de Bond van Bloembol lenhandelaren, KLM, Canon (Hoofddorp), de bloemenveiling in Aalsmeer, het Gemeentelijk Havenbedrijf Amsterdam, KPMG Klynveld (Amstelveen), Mita en Sony (Hoofddorp), Nis san (Amsterdam) en de lucht haven Schiphol.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20