Leidsch Dagblad Meer opvang voor drugsverslaafden 'Kamperen' in Azerbajdzjan Massale verdrinking dreigt uit protest tegen bouw dam Man besteelt overledenen Brinkman mag verdieping op huis bouwen In Haarlem wordt één op tien ouderen mishandeld Majoor wil zijn karwei in Irak afmaken Proces begonnen tegen 'bende van 100 miljoen' BEL: 071-128030 GOED NIEUWS X WOENSDAG 21 APRIL 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40138 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Fundamentalisme 2 Marokko lijkt voorals nog te worden ge spaard voor het islamitisch fundamentalisme, maar hoe lang duurt dat nog? CDA en PvdA Alphen sturen wethouder weg alphen aan den run ruud sep De Alphense WD-wethouder G. van As moet opstappen. Gister avond zegden zijn CDA- en PvdA-collega's het vertrouwen in hem op. Van As wordt verwe ten dat hij te eigenzinnig op treedt binnen het college. De fracties van CDA en PvdA steu nen de eis van hun wethouders. Groen Links heeft zich hierbij aangesloten. De drie partijen vormen een krappe meerder heid in de gemeenteraad van Alphen. Daarmee staat het zo goed als vast dat Van As die zich van ieder commentaar onthoudt het veld dient te ruimen. De W- D'er wordt alleen gesteund door zijn eigen fractie en door de vier leden van D66. De WD vindt dat wanneer Van As wordt gedwongen om op te stappen, ook de tweede li berale wethouder A. Hommes het college moet verlaten. De plaats van de WD in het college wordt mogelijk ingenomen door de combinatie RPF/GPV. Directe aanleiding voor de bestuurscrisis is een rapport waarin Van As er door ambte naren van wordt beschuldigd zich te veel met allerlei zaken te bemoeien. De eigenlijke oor zaak van zijn vertrek blijkt die per te liggen. „In de afgelopen jaren heeft zich in toenemende mate de situatie voorgedaan waarin wethouder G.P. van As zich niet loyaal opstelde en waarin hij met verkregen infor matie op een niet collegiale wij ze omging", aldus een verkla ring. CDA-fractievoorzitter H. Ha- bermehl benadrukt dat zijn fractie steeds 'veel vragen en twijfels' heeft gehad bij het op treden van Van As. „Vanaf het begin van deze coalitie in 1990 zijn er problemen geweest met hem. De grens is nu echt be reikt." kelbajar De leefomstandigheden in delen van Azerbajdzjan worden steeds zorgelijker. Verstoken van elektriciteit moeten de inwoners van de door de Armeniërs veroverde stad Kelbajar hun traditio nele maaltijden op een vuurtje bereiden. Armeense troepen hebben op het ogenblik een tiende deel van Azerbajdzjan bezet. Vannacht zijn Azerbajd zjan en Armenië een 48 uur durend staakt-het-vu- ren overeengekomen in de omstreden enciave Na- gomo-Karabach. Een team van de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) kan nu het gebied bezoeken. Het zal daar voorberei dingen treffen voor de stationering van 600 waar nemers in de enclave. foto reuter In India wordt tievoerders tegen het controver siële Narmada-dammenproject zich uit protest zullen laten ver drinken. Het Zuidaziatische Fo rum voor- Mensenrechten (Sahfr) heeft er bij de Indiase re gering op aangedrongen het werk aan het dammenproject te staken. In een verklaring vraagt Sahfr, nieuwegein gpd Een 28-jarige inwoner van Nieuwegein heeft sinds begin dit jaar op vrij grote schaal geld opgenomen en goederen ge kocht op naam van pas overle den personen. De politie heeft de man gisteren bij een inval in zijn woning aangehouden. Hij hield overlijdensadverten ties van mensen in het hele land bij. Vervolgens stuurde hij de PTT een verhuisbericht van de overledenen. Op naam van de doden liet hij poststukken in zijn woning in Nieuwegein be zorgen en bestelde hij tal van goederen. Ook vroeg hij nieuwe bank- en girobescheiden aan, inclusief pincodes, waardoor hij geld kon opnemen. De zaak kwam aan het rollen toen nabestaanden ontdekten dat er geen post meer binnen kwam. Uit verschillende delen van het land kwamen bij de po litie meldingen binnen. Het spoor leidde naar de woning in Nieuwegein, waar op één adres post werd bezorgd onder ver schillende namep. De man wordt oplichting en valsheid in geschrifte ten laste gelegd- een in Nepal gevestigde organi satie, de regering om de 55 me ter hoge Sardar Sarovar-dam te ontmantelen. Met de komst van de moesson zal het niveau van de rivier stijgen, waardoor 18 dorpen onder water komen. Vo rige week riep de bekende In diase activist Baba Amte dorpe lingen en activisten op zich te verzamelen bij Manibeli, het eerste dorp dat dit jaar onderge- spoeld dreigt te worden. Amte is lid van de 'Redt de Narmada Beweging' (NBA) een netwerk van milieu-activisten en organisaties die zich verzet ten tegen de bouw van de Sard ar Sarovardam in de Narmadar- ivier. Uit een onderzoek dat blijkt dat 75 procent van de 30.000 gezinnen die in de 220 gehuchten in het bedreigde ge bied wonen, niet wil vertrekken. Dure rijpaarden dood onder trein de lutte gpd MAANDEN 21-25 apnl BEURS Dag. 10-17 uur, ma. 19 Hm vr. 23 april ook 19-22 uur. Toegangsprijs f 17,50, 's avonds f 10,-. Gratis pendelbus: volg borden Q RAI. Trein Toegangsbiljetten bij NS-stations. Info: RAI-nieuwslijn 020-504 39 90. Amsterdam I Mishandeling 3 Het aantal meldingen van kindermishande ling is vorig jaar weer ge stegen, zeggen de ver trouwensartsen. Moderne kunst Twee docenten van UVS verder i UVS bekert verder yt Twee docenten van q 1 Z. I de vakgroep kunst- Z J in de LD-Cup. Gis- geschiedenis aan de uni- teravond versloegen de versiteit willen een hoogle- Leidenaars (het verzwakte) raar moderne kunst. Katwijk. Staatssecretaris Simons tijdens drugsdebat den haag gpd-anp Staatssecretaris Simons wil het aantal opvang- en behan- delplaatsen voor drugsverslaafden uitbreiden met mini maal negenhonderd. Het gaat daarbij om driehonderd plaatsen in bestaande psychiatrische ziekenhuizen en zeshonderd in laagdrempelige voorzieningen. Daarnaast wil hij meer aandacht voor zogenaamde sociale pen sions. het met de regering eens, dat meer drang moet worden uitge oefend op verslaafden om af te kicken. Minister Hirsch Ballin kon digde aan dat bovendien het aantal drugsvrije cellen in ge vangenissen volgend jaar met 72 zal worden uitgebreid. Bo vendien zal in gevangenissen strenger worden gelet op ge bruik van en handel in drugs. Hirsch Ballin zei te denken aan het inzetten van drugshonden, het fouilleren van gedetineer den voor en na bezoek, urine controle en beperkende maat regelen voor gevangenen van wie vaststaat dat zij drugs ge bruiken of verhandelen. Simons en Hirsch Ballin be vestigden dat het huidige drugs beleid in grote lijnen dient te worden voortgezet, waarbij te gen negatieve ontwikkelingen De kosten hiervan zullen gro tendeels ten koste gaan van zorg voor andere groepen. Dit omdat extra geld ontbreekt. Si mons heeft dit gisteravond ge zegd tijdens het drugsdebat in de Tweede Kamer. Details van het plan zijn nog niet uitge werkt. Er is nu een schrijnend tekort aan opvangplaatsen voor drugs verslaafden. Mede daardoor zit ten er ook verslaafden in gevan genissen die beter op hun plaats zouden zijn in een inrich ting of opvangcentrum. Door het gebrek aan plaatsen komt er ook onvoldoende terecht van het beleid om criminele ver slaafden die daarvoor geschikt zijn, de dwingende keus te laten tussen gevangenisstraf of be handeling. De gehele Kamer is scherper dient te worden opge treden. Zo zullen koffieshops harder worden aangepakt en komt er een vergunningenstel sel voor de teelt van hennep. Al leen producenten van hennep voor landbouwdoeleinden zul len een vergunning kunnen krij gen. Dat moet het optreden te gen de steeds professioneler en grootschaliger wordende hennepplantages vergemakke lijken. Volgens Hirsch Ballin is vorig jaar al scherper opgetre den tegen hennepplantages. Er zijn toen ruim 300.000 planten vernietigd, tegen ruim 70.000 het jaar daarvoor. Hirsch Ballin wees erop dat de aandacht van justitie niet gericht is op parti culieren die enkele hennep planten op hun balkon of in hun tuintje houden. Hirsch Ballin en Simons wij zen voorstellen van de PvdA af om teelt en handel van soft drugs van overheidswege aan vergunningen te binden en te controleren. Volgens Hirsch Ballin is dat in strijd met inter nationale verdragen. Voor het PvdA-plan is evenmin een Ka mermeerderheid. CDA en WD zijn tegen. Leidenaar E. Brinkman, fractie voorzitter van het CDA in de Tweede Kamer, mag een ver dieping op de aanbouw van zijn huis bouwen. In de Leidse ge meenteraad stemden gister avond 20 van de 33 raadsleden in met het voorstel van burge meester en wethouders, om voor het bouwplan een versnel de procedure te volgen. De frac ties van D66 en PvdA waren in tern verdeeld. Het plan voor een verdieping op de aanbouw is bij sommige buren van de familie Brinkman in de Leidse Merenwijk slecht gevallen. De bouw zou hun uit zicht op de Zijl bederven, zon licht wegnemen en de waarde van hun huizen zou erdoor da len. Die protesten waren voor dertien raadsleden een goed ar gument om voor het bouwplan niet de verkorte procedure te Drie dure rijpaarden zijn gister avond op het baanvak Bad Bentheim-Oldenzaal (Ov) over reden door een lege reizigers- De paarden, waaronder één veulen, waren ontsnapt uit een weiland nadat onbekenden de afrastering op twee plaatsen hadden opengebroken. Douanebeambten hebben nog geprobeerd de paarden te rug te jagen in het weiland. Ze konden echter niet voorkomen dat de op hol geslagen beesten de rails opliepen en onder de trein kwamen. Twee paarden waren op slag dood, het zwaar gewonde derde paard werd uit zijn lijden verlost door een dou- Eén paard was een af stammeling van de legendari sche hengst Lucky Boy. Onderzoek onder verpleegkundigen haarlem «jeroen smit Ongeveer tien procent van de ouderen boven de 55 jaar in Haarlem en omgeving, die nog thuis wonen maar wel hulpbe hoevend zijn, wordt mishan deld. Dit blijkt uit een onder zoek onder wijkverpleegkundi gen van het meldpunt Oude- renmishandeling Zuid-Kenne- merland. Onder mishandeling wordt verstaan: verwaarlozing, finan cieel korthouden, tekort aan zorg, lichamelijke mishandeling en intimidatie of vernedering. Het zijn de mensen in de direc te omgeving van de ouderen die zich daaraan schuldig maken, zoals familiebeden, buren en verzorgers. Het onderzoek is uitgevoerd in de periode van oktober 1992 tot en met december 1992. On geveer de helft van de wijkver pleegkundigen en 10 procent van de medewerkers van de Stichting Thuiszorg Haarlem komen in aanraking met mis handelde ouderen. Zij informe ren het Meldpunt echter zelden hierover. Het Meldpunt Ouderenmis- handeling vreest dat een derge lijk onderzoek onder andere medewerkers in de gezond heidszorg tenminste eenzelfde onrustbarend resultaat oplevert. Het meldpunt is met name be nieuwd naar de ervaringen van huisartsen met ouderenmis- handeling. den haag gpd De „systematische treitercampagne" van Iraakse zijde tijdens zijn vorige verblijf in Baghdad, weerhoudt hem er niet van op nieuw af te reizen. Majoor Kees Wolter- beek (47) neemt in juli de leiding op zich van de VN-commissie die in Irak toeziet op de vernietiging van chemische wapens. Wolterbeek is specialist op het gebied van chemische wapens. Afgestudeerd als micro-bioloog, met als bijvakken toxicolo gie en milieukunde, is hij werkzaam bij landmacht. Vorige zomer vertrok hij naar Irak als hoofd van een groep van twaalf de bulk VN-medewerkers, de helft van de commis sie die de vernietiging van chemische wa pens begeleidt. Deze zomer .krijgt Wolter beek de leiding van de gehele, 38 man sterke VN-commissie. Zijn werkterrein is het chemische fa briekscomplex Al Muthanna, zo'n 200 kilo meter ten noorden van Baghdad. Daar zijn de meeste chemische wapens van Irak ver zameld. Het gaat om zenuwgas, mosterd gas, halffabrikaten waaruit eenvoudig che mische wapens zijn te vervaardigen en de dragers van de wapens (raketten, grana ten). Gedwongen door VN-resoluties moet Irak zijn chemisch arsenaal vernietigen. Wolterbeek denkt dat Irak na voltooiing van de operatie niet meer in staat zal zijn op massale wijze chemische wapens te produceren. Op kleine schaal blijft dit wel mogelijk. „In ieder laboratorium kun je binnen een paar uur een chemisch wapen ontwikkelen. Waar het ons om gaat, is dat deze wapens verdwijnt. Naar zijn schatting beschikte Irak tijdens de Golfoorlog over 240 ton zenuwgas en 300 ton mosterdgas. De inmiddels in gang gezette VN-operatie heeft volgens Wolter beek nagenoeg alle zenuwgas vernietigd. De verbranding van het mosterdgas is in volle gang, hoewel dat niet zonder proble men verloopt. De gassen die vrijkomen, bevatten chloor- en zwavelzuur die de ver nietigingsinstallatie aantasten. De vernieti ging van de halffabrikaten en de dragers verloopt volgens schema. Saillant detail daarbij is dat de chemicaliën afkomstig zijn uit onder meer Duitsland en Neder land. De vernietiging wordt onder toezicht van de VN'ers uitgevoerd door honderd Irakezen. Op basis van zijn werkzaamhe den vorig jaar betitelt Wolterbeek de ver houding met deze mensen als „een goede werkrelatie". Dat geldt niet voor de Iraakse regering, die volgens de majoor „ondoor grondelijk en onvoorspelbaar" is. „De re gering probeert de uitvoering zo moeilijk mogelijk te maken." Een andere speciale VN-commissie houdt zich bezig de ontmanteling van Iraakse wapens voor massavernietiging. Volgens het Nederlandse lid Ooms is Irak al in het begin van de jaren '70 begonnen met de produktie van wapens voor massa vernietiging en van kernwapens. Dat is veel eerder dan werd vermoed. GPD-ANP In Rotterdam is gisteren de strafzaak begonnen tegen vier verdachten in een grootscheep se fraudezaak in de Rotterdam se haven. Daarbij werd met val se douanepapieren voor ruim 100 miljoen gulden aan invoer rechten, omzetbelasting en ac cijnzen ontdoken. Eind vorig jaar rolde de politie de groep op. De bende maakte zich schul dig aan omkoping van doua niers en valsheid in geschrifte, en profiteerde van de ingewik kelde EG-regels. De vier ver dachten beweerden gisteren dat zij niet de 'grote jongens' wa ren. Die verblijven vermoedelijk in België, aldus de Fiscale In lichtingen en Opsporings Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN David Starr Jordan De hele wereld gaat opzij om de man te laten passeren die weet waar hij heen wil. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur RTV Show Sport Stand van zaken - VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Eerst enkele buien In de nacht en ochtend enkele re gen- of onweersbuien en een mi nimumtemperatuur van omstreeks 9 graden. In de middag enkele op klaringen. Middagtemperatuur 16 graden. Matige zuidwestenwind, kracht 3. volgen. Een meerderheid van de raad had er echter geen moeite mee het licht op groen te zetten voor de snelle artikel 19-proce- dure. „Mensen die iets in de stad willen bouwen, moeten zo snel mogelijk weten waar ze aan toe zijn, of ze nu Jansen of Brinkman heten", zei wethou der T. van Rij (PvdA). Chinezen plegen zelfmoord om te worden begraven Tientallen ouderen in het oos ten van China hebben vorige maand zelfmoord gepleegd om zo verzekerd te zijn van een be grafenis in plaats van crematie. Dit heeft een Chinese krant gis teren bekendgemaakt. Ten min ste veertig en wellicht nog meer gepensioneerden namen een overdosis slaappillen in, wier pen zich in rivieren of honger den zich dood, nadat de over heid in het district Haian in de provincie Jiangsu had bepaald dat iedereen die na 1 april zou overlijden diende te worden ge cremeerd, zo schrijft het Volks dagblad van Publieke Veilig heid. raditionele Chinezen gelo ven dat iedereen die niet com pleet wordt begraven zijn of haar voorouders beledigt. BEUKEN EETTAFEL: DE NIEUWE MODE! design, voordelig AMSTERDAM-C Molsteeg 12. hk Spui straat. 020-6259066 AMSTERDAM Wrflem van WekJa mme laan 11. Gektertandpl 071-127509 VLAARDINGEN-C k UTRECHT: GJdei (Hoog Catharrjne), 030-326669 GRONINGEN Oostersltaal 27, EINDHOVEN-C Ldd>ch<B'DaeM»d 1 s j NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERST! 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters Adres: Dienst (FIOD). De FIOD gaf gis teren een voorbeeld van de handelwijze van de bende. Op de oliemarkt werd twee miljoen liter benzine gekocht. Die werd formeel geëxporteerd naar bui ten de EG, waardoor geen ac cijnzen en belastingen hoefden te worden betaald. Omgekochte douaniers zorgden dat de docu menten 'klopten'. De benzine verdween vervolgens naar Bel gië, waar ze gewoon aan de pomp werd verkocht. De winst: een gulden per liter. De bende handelde ook in video-appara- tuur, drank en vlees. Van de vier verdachten geldt een 47-jarige man als kopman'. Hij zou 5 miljoen gulden heb ben verdiend. Het proces gaat morgen verder. Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: iQPer maand, automatisch 28.75) I Per kwartaal f~l vla aceepigiro 82,85) □automatisch (ƒ82,85) Nr. hank/giro: Handtekening: Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1