Smeerpijp oplossing slib Drogen zuiveringsslib kost honderd mil joen Landschappen verdreven naar berm GEBIOLOGEERD Over leven Duurzaam dichtbij 'Beleid Usselmeer is onoverzichtelijk' WOENSDAG 21 APRIL 1993 5, plv.-chef meindert van der k. Rivierbodem dreigt ramp te worden Er dreigt een ecologische- en financiële ramp als niet snel begonnen wordt met het schoonmaken van de ver vuilde rivierbodems in ons land. Reinigen van het slib voor hergebruik kost zeker twintig miljard gulden. Daar bij komt nog jaarlijks een bedrag van één miljard voor te reinigen baggerspecie. den haag gpd Het Hoogheemraadschap van Rijnland zet stappen om het zuiveringsslib kwijt te raken, foto wim dijkman Rijnland sluit contract met Amsterdam Dat blijkt uit de ontwerp-start- notitie over de Rijnlijn, die gis teren aan minister Maij-Weg- gen (verkeer en waterstaat) en de Tweede Kamer is uitgereikt. Volgens de samenstellers kun nen de milieuproblemen het beste worden opgelost met de aanleg van een smeerpijp, waarop de vervuilende fabrie ken zijn aangesloten. Via de pijp kan het vervuilde slib massaal worden afgevoerd naar een zui- veringsfabriek. Het gereinigde slib (100 miljoen kubieke meter) kan, aldus de startnotitie, die nen voor de aanleg van een kunstmatig eiland voor de kust van Rotterdam, waarop de voorgenomen uitbreiding van het vliegveld Zestienhoven plaatsheeft. In de pijplijn is onder de Rijn tevens ruimte voor de Betuwe spoorlijn. De Rijnlijn functio neert bovendien als by-pass voor overtollig rivierwater (re gulering waterstanden). Dijk verhoging is hiermee overbodig geworden. Met deze ontwerp-startnotitie hopen de opstellers een trend breuk' te bewerkstelligen. Niet de dijken verhogen, maar de ri vier verlagen. Tegenwoordig is het zo dat door de voortduren de aanslibbing de rivierbodem stijgt, terwijl door polderbema ling het land zakt. De afgelopen 800 jaar is het hoogteverschil tussen waterspiegel en land hierdoor met zes meter toege- Desastreus Doorgaan met het verhogen van de dijken (zoals de commis sie- Boertien voorstelt en door het kabinet is overgenomen) is in de ogen van de pleitbezor gers van rivierbodemverlaging dan ook desastreus. Vandaag praat de Tweede Kamer met de regering over de voorgestelde dijkverzwaring. Door de rivieren volgens het plan van de Rijnlijn- groep uit te baggeren, is de vei ligheid voor de bevolking gega randeerd. De kosten van het project worden geschat op ongeveer 35 miljard gulden. Het kan dan ook alleen gefinancierd worden als het bedrijfsleven en andere grote private financierders (pensioenfondsen, banken, ver zekeringen) meedoen. Aan de andere kant kost alleen het schoonmaken van de rivierdelta al 10 miljard gulden (en daar komt jaarlijks voor één miljard gulden bij). Een nieuw rondje dijkverzwaring wordt op 2.5 miljard gulden geschat en de Betuweroute kan door alle te verwachten planschadekosten vermoedelijk ook niet voor min der dan 10 miljard gulden wor den aangelegd. LEIDEN MONICA WESSEUNG Het Derde Wereldcentrum in Den Haag geeft ter gelegenheid van de Dag van de Aarde (don derdag 22 april) een boekje uit 'Duurzaam dicht bij huis'. In het werkje vertellen 13 gemeen ten op welke manier zij probe ren het lokale en mondiale milieu te sparen. Zo wordt het energiebeleid van de gemeente Leiden en het verkeersbeleid van Wassenaar uit de doeken gedaan. De brochure is naar tientallen gemeenten in Zuid-Holland ge stuurd. Het Derde Wereldcen trum hoopt hiermee te bereiken dat gemeenten op het idee ko men zelf ook een milieuproject te gaan doen. De Dag van de Aarde is een internationale actiedag voor het milieu. In Nederland is de dag het startsein voor de campagne 'Werk samen aan een schone wereld'. Het Hoogheemraadschap van Rijnland trekt honderd miljoen gulden uit voor het verwerken van zuiveringsslib. De gemeen te Amsterdam gaat voor dat be drag vanaf 1995 jaarlijks 40.000 ton vervuild slib uit Noord-Hol land drogen en afvoeren. Maan dag ondertekenen Rijnland en Amsterdam een contract met een looptijd van vijftien jaar. Bij het zuiveren van afvalwa ter blijft zuiveringsslib over als restprodukt. Dit slib is vervuild met zware metalen, zoals lood, kwik en koper. Vaak bevat het ook andere schadelijke stoffen, zoals bestrijdingsmiddelen en polycyclische aromatische kool waterstoffen (pak's). De gemeente Amsterdam bouwt thans nabij de Zeebur gertunnel m Amsterdam-Oost een slibdrooginstallatie. Volgens Rijnland zal het slib hier op milieuvriendelijke wijze worden gedroogd. Bij het proces komen geen schadelijke stoffen vrij. Het biogas dat uit het slib wordt gewonnen, levert de energie voor de verhitting. Het volume van het zuiveringsslib slinkt daardoor aanzienlijk. Het gedroogde slib wordt uiteinde lijk afgevoerd naar de stort- Natuur in Leiderdorpse biblitheek leiderdorp» De Houtkampwerkgroep van het Instituut voor Na- tuureducatie heeft in de bibliotheek van Leiderdorp een ten toonstelling ingericht over de verhouding tussen mens en na tuur door de eeuwen heen. De omgeving van Leiderdorp was vroeger een moerassig krekenlandschap dat op de vroegere Biesbosch moet hebben geleken. Het was de natuur die bepaal de wat wel en wat niet mogelijk was. De ingrepen in het land schap, van afgraven van klei voor steen tot veen voor de kachel, wordt belicht. De tentoonstelling is de hele maand mei te zien tijdens openingsuren van de bibliotheek. 'Ziekten en plagen in beeld' de meern» Onder de titel 'Ziekten en plagen in beeld' geeft het agrarisch adviesbureau DLV een nieuwe gids uit met adviezen voor de bestrijding van ongedierte met natuurlijke vijanden. De gids, voorzien van kleurenfoto's, is speciaal bedoeld voor glas- tuinders die de groei van komkommers, tomaten, aubergines of paprika's bedreigd zien door schadelijke insecten en geen ge bruik willen maken van giftige bestrijdingsmiddelen. DLV maakt zelf gebruik van de gids tijdens instructie-bijeenkomsten over biologische bestrijding. De prijs bedraagt 85 gulden, te bestellen via tel.01740-22400. Baggersysteem voor laagveen Staatsbosbeheer presenteert eind deze maand in het natuurgebied de Weerribben in Overijssel een nieuw baggersys teem om laagveenmoerassen beter in stand te kunnen houden. Het systeem, dat samen met het bedrijfsleven is ontwikkeld, maakt gebruik van biologisch afbreekbare hydrauliekolie. De baggerspecie wordt via een buizenstelsel afgevoerd uit het kwetsbare natuurgebied. Staatsbosbeheer acht het baggersys teem geschikt voor toepassing in grote natte natuurgebieden. Voor de demonstratie zijn natuurbeheerders uitgenodigd zoals Natuurmonumenten en de provinciale landschappen. amsterdam anp De Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer (VBIJ) betreurt het dat de overheid nog steeds geen duidelijk beleid voor het IJsselmeergebied heeft opge steld. Voorzitter N. Papineau Salm zei tijdens de jaarvergade ring, dat 'het beleid alleen maar onoverzichtelijker is geworden.' „Niemand weet meer waar we aan toe zijn. Wanneer ko men overheden hun belofte eens na om een beleid voor het hele IJsselmeergebied op te stel len?," vroeg Papineau Salm zich af. De 5.500 leden tellende ver eniging zet zich sinds 1972 in voor het behoud van het 'natte hart van Nederland'. Waardering is er wel voor de lokale overheden in het IJssel- meergebied. „Zij zetten vaart achter hun beleid voor het wa ter." Desondanks houden de lo kale politici bij het opstellen van een lange termijnvisie voor het IJsselmeer nog te weinig reke ning met natuur- en historische waarden, aldus de vereniging. plaats Nauerna in de gemeente Zaanstad of hergebruikt. Het contract voor honderd miljoen gulden maakt deel uit van een omvangrijk pakket aan investeringen die Rijnland wil doen. Het geld moet worden opgebracht door de eerder aan gekondigde tariefsverhoging die het hoogheemraadschap de ko mendejaren doorvoert. Rijnland gaat het zuiverings slib uit Zuid-Holland in samen werking met andere waterkwali teitsbeheerders verbranden. Het hoogheemraadschap wil zo er varing opdoen met verschillen de verwerkingsmethoden. Cursus fruitteelt De Kleine Aarde in Boxtel orga niseert op zaterdag 15 mei een cursus over ziekten van en in fruitbomen. Een gastdocente van de dienst landbouwvoor lichting geeft informatie over ziekten zoals fruitmot, schurft en kanker. Ook het biologisch bestrijden van schimmels en bacteriën komt aan de orde. De dag duurt van 10-16.30 uur en kost 75 gulden. Aanmelden voor 6 mei: (04116-84921). denekamp» Het Wereld Natuur Fonds (WNF) wil over drie jaar zeearenden uitzet- in natuurproject Gelderse Poort in de uiterwaarden tussen Lobith, Nijmegen en Arnhem. De grootste arend van Europa, met een vleugelspanwijdte van bijna 2,5 meter, wordt in Nederland alleen af en toe in de wintermanden gezien. „We willen enkele wijfjes uit dierentuinen loslaten en laten paren met rondzwervende mannetjes uit de ex-DDR die in Nederland overwinte ren", aldus directeur drs. Ad Wittgen van natuurmuseum Natura Docet in Dene kamp. Volgens Wittgen, die als arend-spe cialist deel uitmaakt van een WNF-werk- groep, moeten de zeearend-vrouwtjes eerst in grote kooien worden getraind om zelf voedsel te vangen. Het voedsel in Ne derland zal bestaan uit aas, vis en grotere watervogels zoals meerkoeten en aalschol vers. De kosten voor training en het uitzet ten worden geraamd op enkele honderd duizenden guldens. FOTO MARTIJN DC JONCC Dotterbloemhooiland, glanshaverhooiland, krijtgrasland, duinvegetatie, tredplantenge- meenschappen en droge heide komen steeds minder voor waar ze oorspronkelijk thuishoren. Deze landschappen worden verdreven naar de bermen van het Neder landse wegennet. Dat is reden genoeg voor beter beheer van de wegberm. Dit stellen de auteurs Sykora, De Nijs en Pelsma is het boek 'Plantengemeenschap pen van Nederlandse wegbermen', dat vrij dag wordt gepresenteerd in Wageningen. Het drietal somt in het boek de resultaten op van onderzoek naar zeldzame planten in de wegberm. Verspreid over 50.000 hectare wegberm in Nederland zijn 2500 proefvakken uitge zet. Er werden daar 709 plantesoorten aan getroffen. Dat is ongeveer de helft van de totale inheemse flora. Bijna 17 procent van planten in de wegberm is zeldzaam, wat be tekent dat de wegbermen grote natuur waarde bezitten. „Het ecologisch belang van wegbermen rechtvaardigt een grote inspanning ten aan zien van het beheer," stellen de auteurs, Zo kan iets worden teruggedaan voor de ecologische waarden die bij aanleg en on derhoud van wegen zijn vernietigd. Begrazing Bijna driekwart van Nederland bestaat uit agrarisch gebied met een zeer lage ecologi sche waarde. Vooral soortenrijke hooilan den zijn sterk achteruitgegaan door inten sieve begrazing en bemesting. Alleen in be schermde gebieden, zoals het recreatiege bied Spaamwoude, kunnen hooilanden flo reren. Matige bemesting en weinig grazend vee houdt de bodem schraal, de voorwaar de voor het gedijen van bijzondere planten. Wegbermen zijn vanzelfsprekend niet de ideale groeiplaats voor planten. Er is sprake van luchtverontreiniging en er komen fosfa ten, nitraten, zout, zware metalen en giftige bestrijdingsmiddelen voor. De auteurs plei ten daarom voor zorgvuldig beheer van de wegbermen. Tot de voorgestelde maatrege len behoren het op juiste tijdstippen maai en, afvoeren van maaisel en in geen geval het toepassen van bestrijdingsmiddelen. Dit ecologisch bermbeheer hoeft niet meer te kosten dan traditioneel bermbe heer. Tot die conclusie komt de provincie Noord-Holland. Al tien jaar beheert de pro vincie met succes stukken berm op boven beschreven wijze. Wel voorspelt de provin cie in de toekomst problemen met de afzet van de gemaaide planten. Vanwege eerder genoemde verontreinigingen willen steeds minder boeren dat maaisel hebben als vee voer. Composteren of storten zijn dan de enige mogelijkheden. Bovendien stemmen ze hun be leid te weinig op elkaar af. Een 'actueel en heikel punt' noemde de voorzitter het Am sterdamse plan om een deel van het IJmeer voor woningbouw in te polderen. In de waterstad Nieuw-Oost zouden tiendui zenden woningen moeten ver rijzen. In de ogen van de VBIJ is het echter geen oplossing om delen van het IJsselmeer te gebruiken voor woningbouw. Worden de ze plannen uitgevoerd dan zal de vereniging overgaan tot ac tie. Salm denkt daarbij aan het sturen van brieven naar politici en ludieke acties. Bezorgdheid is er over de ver vuilde bodem van het Ketel meer, de toename van vluchten van sportvliegtuigen boven het' IJsselmeer en de plaatsing van windmolens. „Wij zijn voor stander van het benutten van windenergie, maar niet tot elke prijs. Grootschalige windmolen parken in het IJsselmeer willen we vermijden, want dit is hori zonvervuiling." oordeelt Salm. Idyllische en uit natuuroogpunt redelijk rijke weilanden komen steeds minder voor in Nederland. FOTO •ARCHIEF „Hij is toch wel van gerecycled plastic hè?" vroeg Zeeman arg wanend. „Ze zeiden het, bij het tuincen trum", antwoordde Loerakker korzelig. „Hier, schuif dat kistje er nou maar onder." En zo stond hij daar dan in de tuin: de regenton. Met een kraantje aan de onderkant dat was aangesloten op een inge graven slang die leidde naar de vijver en het moeraslandschap dat Loerakker had aangelegd. Op een verhoginkje om de ge wenste doorstroming te verze keren ook als er weinig water in de ton stond. Dezwaartekrn hf deed het werk. „Ziezo, ik hoef mijn vijver nooit meer met kostbaar leidingwater U te vullen Nou ja. tenzij het echt een hele tijd niet regent." „Drinken ze eigenlijk veel. die kikkers en salamanders?" Loerakker gaf maar geen ant woord op zo'n onnozele vraag. „Er stond vorige week iets in de krant over een voorstel om re genwater niet meteen op het riool te lozen", ging Zeeman verder. „Dat scheelt in de reini- gingskostên. Goed plan. lijkt me, maar is het nog niet beter als iedereen een regenton aan schaft? Zodat al het regenwater uit de dakgoten opgevangen wordt en nuttig gebruikt kan worden? We hebben al de glas bak, de papierbak, de biobak, allemaal verplicht. Waarom dan geen verplichte regenton?" „Maar lang niet iedereen heeft een tuin. laat staan een tuin met wierp Loerakker t een flatbewoner met •en regenton?" „De planten water geven. Af wassen. Douchen voor mijn part. Ha, en natuurlijk de wc doortrekken!" „Onmogelijk. Er staat veel te weinig druk op de leiding.'' „Niet als je bijvoorbeeld die re genton van je niet op één maar op twintig kistjes zet: kortom pal onder de dakgoot bevestig. En een grote versie op het dak van een flat. Dan klettert het water met grote kracht naar be neden! En dat brengt me op nóg een idee... Het toeval wilde dat Zeeman zijn Statistisch Zak boek op zak had (daar is het tennslotte voor, anders heette het toch zeker niet zo). Na enig bladeren: „Hier in ons land valt gemiddeld 1113 millimeter neerslag per jaar. laten we zeg- gen een meter... dat is per Nier- kante meter oppervlakte ruim duizend liter oftewel een ge wicht van duizend kilo. Hoe groot is het dak van jouw huis? Tien bij tien? Dat is jaarlijks een gewicht van honderd ton dat ongehinderd naar beneden komt en in de grond verdwijnt. Als we al die waterkracht nu eens gingen benutten door klei ne schoepradertjes in de regen pijpen aan te brengen, gekop peld aan dynamo's die stroom opwekken. Even rekenen..." Het toeval wilde dat Zeeman ook zijn zakcalculator had meege bracht (daar is b'bdfOgiül mers voor, anders heette hij niet zo). „Emgehaa!", riep hijMassa maal zwaartekrachtconstanteG maal hoogte. Honderd ton water maal 9.8 en dan van pakweg tien meter hoogte levert jaarlijks een ener gie op van...liefst 10 000 Joule! Wat zeg je me daarvan7 „Hoeveel lampen kan ik daar van laten branden?" vroeg Loerakker. „Even rekenen... komt overeen met ongeveer één kilowattuur per jaar. Eh. je zou er je toilet mee kunnen verlichten, als je niet te veeleisend bent qua ver lichting...en een bescheiden stoelgang hebt.' Loerakker luisterde al niet meer. Die zat op z'n hurken naar de kikkertjes, de padden, de sala manders, de mussen, de merels Ir Idjkoi CO LOtltAIOCCT EN WET ZEEMAN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19