Handtekeningenactie kunsthistorici 'Schotelantennes koppelen aan vergunning' Randstad UB heeft geen plaats voor rechtenstudenten Roddelbladen hier zijn braver dan Kabinet negeert wens commissie Coupépolder Gratis ansichtkaarten in de kroeg I ICHTERGROND WOENSDAG 21 APRIL 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -161440. PLV.-CHEF MEINDERT VAN DER K, Studenten in finale pleitcompetitie leiden Leidse studenten fiscaal recht doen donderdag 29 april, vanaf 10.00 uur, mee aan de finale van de 'pleit- en procedure competitie' in de Leidse Stadsgehoorzaal. Deelnemers aan de wedstrijd zijn rechten - en economiestudenten van zes fiscalis tenteams van de universiteiten van Leiden, Amsterdam, Gronin gen, Maatsricht, Rotterdam en Tilburg. Het team met het beste mondelinge en schriftelijke pleidooi wint. De pleitwedstrijd is een initiatief van het belastingadviseurs-bedrijf Deloitte& Tou che. Staatssecretaris van financiën, M. van Amelsfoort, reikt 's middags om 16.30 uur de prijs uit aan het winnende team. Overlast tijdens tentamenperiodes caroune van overbeeke De Universiteitsbibliotheek (UB) in Leiden heeft nog steeds veel last van honderden rech tenstudenten die vlak voor een tentamenperiode de studieza len overspoelen. Dit leidt tot topdrukte en overlast voor de overige gebruikers van de UB. De UB heeft het college van be stuur van de universiteit ge vraagd een oplossing te zoeken voor dit probleem. Volgens hoofd van de afdeling huisvestingszaken van de uni versiteit, A. Gerritsen, zullen de rechtenstudenten echter ook in de toekomst aangewezen blij ven op de studiezalen van de UB. „Wel bestaat de mogelijk heid om een aantal onderdelen van de letterenfaculteit naar het biologiegebouw in de Nonnen steeg te verhuizen. Dit zou ook verlichting kunnen betekenen voor de UB. Maar het pand aan de Nonnensteeg moet eerst nog worden verbouwd en dat kan nog ruim een jaar duren." Volgens onderbibliothecaris van de UB, A. Linmans, zorgen de grote aantallen rechtenstuden ten nog steeds op gezette tijden voor flinke overlast in de studie zalen van de universiteitsbiblio theek. „Tijdens tentamenperio des moeten andere UB-gebrui- kers soms het veld ruimen om- Verruiming avondopenstelling leiden De deuren van de Leidse Universiteitsbibliotheek (UB) aan de Witte Singel gaan dit jaar na de zomersluiting al op 16 augustus 's avonds weer open. Dit heeft de UBbibliothecaris besloten op verzoek van studenten. Voorlopig gaat het om een experi ment. De vervroegde avondopenstelling betekent jiat de UB al vanaf half augustus doordeweeks van 8.30 uur tot 22.00 uur open is, zaterdag tot 17.00 uur en zondagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. Tijdens de 'zomersluiting', van begin juni tot 16 augustus, is de UB's avonds en op zondag gesloten. Aanvankelijk wilde studenten de hele zomersluiting van de UB, van begin juni tot begin september, ongedaan maken. Maar de UB kan daar niet aan voldoen vanwege de hoge kosten. „Daarvoor is ongeveer 20.000 gulden nodig en dat geld is er niet", aldus onderbibliothecaris A. Linmans. .,De nu afgespro ken verruiming van de avondopenstelling konden we intern op lossen." Vakgroep moderne kunst nog steeds zonder hoogleraar dat .er simpelweg geen plaats is voor iedereen. Voor ongeveer duizend rechtenstudenten zou daarom een andere oplossing moeten worden gezocht. Zij brengen hun eigen studiemate riaal mee en komen niet voor onze boeken, terwijl we als bi bliotheek wel in de eerste plaats een leenfunctie hebben. Men sen van andere vakgebieden klagen over overlast." De UB heeft inmiddels een provisorische oplossing gevon den voor de overlast in de lette- ren-studiezalen op de eerste verdieping. „De rechtenstuden ten maakten daar ook gebruik van maar we hebben nu een aparte studieruimte voor hen gemaakt, zonder boeken. Bo vendien hebben we een jaar lang een ambtenaar van de Ne derlandse Veiligheidsdienst in gehuurd die in de studiezalen surveilleert. Daardoor is het de laatste tijd rustiger en hebben we minder klachten." In de hal van de UB op de be gane grond is inmiddels ook een scheidingswand aange bracht bij de kantine. Linmans: „Die kantine is eigenlijk ook te klein voor onze eigen medewer kers en UB-bezoekers. Mensen gingen daarom met hun koffie in de hal staan en dat leidde ook tot drukte en overlast. Dat probleem hebben we nu opge lost." Twee docenten van de vakgroep kunstgeschiedenis aan de Leidse universiteit willen dat er zo snel mogelijk een hoogleraar moderne kunst komt. Daarom beginnen zij morgenavond een handtekeningenactie tijdens een col lege. „Er moet zo snel mogelijk een einde komen aan de wantoestand en onrechtvaardige situatie op de letteren faculteit", zegt kunsthistorica dr. W.L Stokvis. hoogleraarpost er voorlopig niet inzit vanwege geldgebrek bij de universiteit. Volgens een woedende Stok vis zijn de verhoudingen binnen de vakgroep kunstgeschiedenis ver te zoeken. Vorig jaar stu deerden 32 van 105 studenten af in de richting moderne kunst. leiden meindert van der kaau Drie jaar geleden kondigde de faculteit aan dat de hoognodige hoogleraar zou worden be noemd. Uiteindelijk werd de benoeming 'bevroren' omdat er geen geld was. Onlangs werd Stokvis duidelijk dat ook nu een Al die studenten moeten wor den begeleid door slechts 3,5 docent. „Dat wordt voor ons steeds moeilijker. Wij doen ons best om een goed lesprogram ma te maken, waardoor wij de nodige studenten aantrekken. Maar het gevolg is nooit dat in onze vakgroep wordt geïnves teerd. Integendeel." Volgens Stokvis, sinds 1989 universitair docent, werkt het ontbreken van een hoogleraar moderne kunst ontmoedigend voor afgestudeerden. „Na een tijdje hoor je dat die bij een an dere universiteit hun promotie doen. Die kunnen dan met onze veren pronken." Stokvis vindt dat de moderne kunst op de Leidse universiteit nog steeds bezien wordt als een modegril. „Het bestuderen van Rembrandt wordt nog steeds hoger aangeslagen. Je merkt nog steeds dat bestuurders mo derne kunst vluchtig vinden. Zij vragen zich af of dat nu weten schap is. Het hoge aantal afge studeerden komt, zo denken zij, doordat het zo gemakkelijk is". De grote populariteit van mo derne kunst is volgens Stokvis eerder te verklaren uit de goede mogelijkheden om na de studie aan de slag te komen. „Sommi gen werken voor een galerie of bij een adviesbureaus voor aan schaf van kunst. Er zijn bedrij ven die kunsthistorici in dienst nemen voor de aankoop van moderne kunst. Met oude kunst als afstudeerrichting is veel minder mogelijk." Grote schuldige in de ogen van Stokvis en haar collega dr. C.J.M. Zijlmans, is het bestuur van de letterenfaculteit, waar kunstgeschiedenis onder valL Dat bestuur bepaalt op welke plaatsen de hoogleraren komen. Volgens decaan prof. dr. C. Fasseur kan het faculteitsbe stuur echter geen kant op. „Wij hebben begrip voor de actie en wij erkennen dat een hoogleraar Leidse professor Schuijt heeft weinig aan te merken op geschreven pers leiden/amsterdam» caroline van overbeeke „Over de Nederlandse dagbla den, zowel landelijk als regio naal, hebben we niet te klagen. Ondanks alle fusies hebben we een hoog gekwalificeerde dag bladpers." Professor mr. G. Schuijt, sinds gisteren bijzonder hoogleraar 'pers- omroep en te- lecommunicatierecht' aan de Leidse Rijksuniversiteit, heeft weinig aan te merken op de dagbladpers. Wat de 'onthullin gen' van de Nederlandse rod delbladen betreft: Schuijt vindt deze bladen in elk geval braver dan die in het buitenland. Professor Schuijt, ook werk zaam als hoofddocent media recht aan de Universiteit van Amsterdam, hield tijdens zijn oratie gistermiddag in Leiden een vurig pleidooi voor een éch te publieke omroep, zonder re clame, op een apart televisienet en een dito radiozender. Over de geschreven pers de dag en weekbladen heeft Schuijt ook een uitgesproken mening. Over de fusies van dagbladen en persdiensten zegt hij: „Elke krant of persdienst die verloren gaat, is een verlies uit het oog punt van journalistieke concur rentie. Zonder die concurrentie slapen journalisten te makkelijk in. Maar gelukkig zijn er sterke regionale en lokale radio-om roepen gekomen die de concur rentieslag met de dagbladen aan kunnen. Daar ben ik zeer verheugd over. "De opinie weekbladen zitten volgens Schuijt in een 'lastig parket'. „De landelijke dagbladen heb ben tegenwoordig dagelijks een opiniepagina en dat is een vorm van concurrentie. Maar ze red den zich blijkbaar nog steeds." Privéleven Schuijt leest de roddelbladen el ke week. „Maar alleen beroeps halve", zegt hij schaterend. „Ik lach me een kriek om de sugge stieve schrijfstijl van die bladen. Ja, in hun soort worden ze goed gemaakt. Hoewel ze soms te ver gaan, zoals laatst toen ze het privéleven van Rob de Nijs hele maal hebben uitgeplozen. Maar vergeleken met de Britse rod delpers zijn ze over het alge meen nogal braaf." „Als je ook ziet hoe de roddel bladen met ons koningshuis omspringen: al die jongens gaan zo langzamerhand achter de meiden aan, maar veel lees je daar niet over. De berichtjes over dit onderwerp worden ge vreten, maar als de roddelpers te ver gaat, raken die bladen hun lezers kwijt. En dat weten de bladen. Het Nederlandse pu bliek staat pal achter zijn ko ningshuis." 'Slachtoffers' van de pers, hebben volgens Schuijt vol doende mogelijkheden tot een weerwoord. „Mensen die vin den dat ze ten onrechte ergens van zijn beschuldigd of ver keerd zijn geciteerd, kunnen naar de rechter stappen om hun gelijk te halen. Ze kunnen ook schadevergoeding claimen. Toch zijn er niet veel van derge lijke rechtszaken: 10 a 20 per jaar." „Mensen met klachten kun nen ook naar de Raad voor de De Leidse professor Gerard Schuijt: „De roddelbladen beseffen dat ze niette ver moeten gaan in hun bericht- Joumalistiek stappen, die een geving over het koningshuis: dan verliezen ze lezers." foto loek zuyderduin oordeel uitspreekt over de jour nalistiek werkwijze. Ten slotte weekblad." mand schade geleden door een ting, het tolgeld dat we hiervoor hebben 'slachtoffers' een weer- publicatie", geeft Schuijt toe. moeten betalen. En mijns in- woord in de rubriek 'ingezon- „Maar meestal is het kwaad „Dat is nu eenmaal de keerzijde ziens is dat tolgeld niet té den brieven' van een krant of dan al geschied en heeft ie- van de vrijheid van meningsui- hoog." moderne kunst node wordt ge mist. Het is tragisch dat voor zo'n populair vak zo weinig do centen zijn." Volgens Fasseur kan de faculteit door de bezui nigingen geen nieuwe activitei ten ontplooien. „Wij zijn blij dat wij nog geen vast personeel hoeven te ontslaan." Of in de nabije toekomst als nog een hoogleraar kan worden aangesteld, is volgens Fasseur nog onzeker. „Wij zijn nu bezig met de begroting van 1994 en daarop volgende jaren. Wij moeten dan de wens van mo derne kunst opnieuw afzetten tegen andere wensen." den haag «jan kuvs haags redacteur Het kabinet voelt niets voor het geven van verstrekkende be voegdheden aan gemeentelijke en provinciale onderzoekscom missies, waar de onderzoeks commissie voor de Coupépol der in Alphen aan den Rijn om had gevraagd. Het kabinet is bang dat op deze wijze de pri vacy van de burger te sterk wordt aangetast. In haar eindrapport heeft de commissie van voorzitter Eng- wirda geklaagd over tekort schietende middelen voor het verkrijgen van de gewenste in formatie. De commissie stelde daarom voor de in de Wet op de parlementaire enquête opgeno men bevoegdheden voor de Tweede Kamer ook toe te ken nen aan gemeentelijke en pro vinciale onderzoekscommissies. Engwirda vroeg in het bijzonder om een verschijningsplicht voor personen, die de commissie wilde horen, en het horen van deze personen onder ede. Staatssecretaris De Graaff-Nau- ta heeft zich intensief over de aanbevelingen gebogen. De nieuwe Gemeente- en Provin ciewet bieden volgens haar vol doende mogelijkheden om aan de benodigde informatie te ko men. Een uitbreiding van be voegdheden is, aldus de staats secretaris, daarom niet gewenst. Het kabinet heeft dit standpunt overgenomen. De Commissie- Engwirda heeft bovendien zelf bewezen dat aan de uitbreiding van bevoegdheden geen grote behoefte bestaat. Immers, zo redeneert het kabinet, Engwirda heeft 'een voldragen eindrap port' geleverd. Ook Leiden ziet toename aan voorgevel Als het aan de gemeente Amsterdam ligt, moeten alle schotelantennes die aan de voorgevel zijn bevestigd verdwijnen. foto archief leiden «cees van hoore In Leiden zijn schotelantennes aan de voorgevel met een door snee kleiner dan 1 meter ver- gunningsvrij. „Het is hier nog niet echt hinderlijk, maar we constateren een toename. We zijn net al die smerige antennes op de daken kwijtgeraakt en nu zouden dan die dingen er weer komen. Dat lijkt me niet goed, vooral niet in de beschermde stadsdelen. Ze moeten die din gen vergunningsplichtig ma ken." Dat zegt de heer Rasser, hoofd van de afdeling Bouw- en woningtoezicht van de gemeen te Leiden. Als het aan de gemeente Am sterdam ligt moeten alle scho telantennes die aan de voorge vel zijn bevestigd verdwijnen. In onze hoofdstad is een enorme toename van deze apparaten te zien. Vooral onder migranten, die programma's uit hun vader land willen ontvangen, zouden de antennes veelvuldig worden gebruikt. Het stadsbestuur vindt de antennes, die als een lelijk flapoor aan het huis hangen, strijdig 'met de redelijk eisen van welstand'. Men wil de eige naars vragen de antennes aan de voorgevel te verwijderen en ergens anders te plaatsen. Ge beurt dat niet, dan komt de ge meente met een kraanwagen in actie. De kosten daarvan moe ten de eigenaars betalen. In Leiden wordt nog niet ge dacht aan dit soort drastische maatregelen. Rasser: „De regel geving op dit gebied is nog niet helemaal duidelijk. We moeten trouwens nog eens inventarise ren hoeveel van dit soort voor gevelantennes er zijn. Maar in goed overleg is mijns inziens al tijd wel een oplossing te vinden voor deze kwestie." Ook in de omliggende ge meenten speelt de kwestie. Een woordvoerder van Bouw- en woningtoezicht in de gemeente Rijnwoude: „Wij hanteren wat betreft de schotelantennes de meest recente richtlijn van VROM. De schotels mogen niet groter zijn dan 1 meter door snee. Is dat wel het geval dan is er een meldingsplicht. Maxi maal mogen ze dan 2 meter in doorsnee zijn. Voor grotere schotels moet een bouwvergun ning worden aangevraagd. Bij ons tref je die schotelantennes vooral aan in de wat afgelegen gebieden die niet voor de kabel bereikbaar zijn." In Leiderdorp is de zaak giste ren in het bouwplanoverleg ter sprake gebracht. De heer 01- denhof, woordvoerder Bouw en Woningtoezicht Leiderdorp: „We gaan bekijken hoe we in de toekomst met deze kwestie moeten omgaan." Vanuit de kroeg gratis ansicht kaarten meenemen met daarop een reclameboodschap. Dat kan vanaf vandaag in zo'n dertig ho recabedrijven in Leiden, Haar lem, Den Haag, Amsterdam, Utrecht en Maastricht. In kroe- De Tweede Kamer bespreekt morgen de kabinetsnota 'Vissen naar evenwicht', waarin Bukman de weg duidt naar het behoud van een levensvatbare visstand en tegelijkertijd de vissers wijst op de eigen verantwoordelijkheden. Dit laatste is op advies van de commissie Biesheuvel uitgemond in het instellen van acht groepen, die waken over de visrechten van de afzonderlijke vissers en er tevens op toezien dat er niet meer wordt gevangen dan is toegestaan. Het systeem met groepen blijkt vooralsnog een groot succes. Ongeveer 90 procent van alle vissers heeft zich daarbij aangesloten. Sindsdien is ook het aantal overtredingen, zo blijkt uit een rapportage van het ministerie, afgenomen. Toch rekent de Tweede Kamer niet zonder meer op een goede gen, theaters en andere gebou wen waar veel publiek komt worden kaartenrekjes geplaatst, waaruit de gratis door bedrijven en instellingen beschikbaar ge stelde reclamekartonnetjes meegenomen kunnen worden. Voorlopig is de keus beperkt tot negen exemplaren. Elke veer- Het is de Tweede Kamer nog steeds menens wat betreft de harde aanpak van de Nederlandse vissers. Een meerderheid van CDA en PvdA zal morgen bij minister Bukman van visserij aandringen op het voorbereiden van wetgeving, waarmee schepen uit de vaart kunnen worden genomen. De kaïrier wil die maatregel als stok achter de deur voor het geval vissers opnieuw allerlei controle- maatregelen ontduiken. afloop. Daarom zullen de woordvoerders Van Zijl (PvdA) en Smits (CDA) Bukman vragen met het maken van een nieuwe wet te beginnen. Dit proces duurt zo'n anderhalf a twee jaar. Na die tijd zal duidelijk zijn of de vissers zich echt houden aan de afspraken of dat zij inmiddels wegen hebben gevonden om opnieuw illegaal tien dagen wordt een nieuwe serie in omloop gebracht. Het nieuwe reclamemedium is een initiatief van het Haar lemse bedrijf Free Card. Eerder bleek het idee in Denemarken een groot succes is. de buit binnen te halen en aldus de toegestane vangsthoeveelheden te ontduiken. In het laatste geval zal de kamer onverbiddelijk, op grond van de nieuwe wetgeving, het uit de vaart nemen van heel wat pk's eisen. Een mogelijk verschil van mening tussen Bukman en de kamer is ook het vervallen van een afwijkingsmarge van 20 procent voor wat betreft de hoeveelheid gevangen vis. Sinds 1 januari moeten vissers exact opgeven, hoeveel ze vangen. Voorheen mochten ze een schatting maken met een toegestaan afwijkingspercentage van 20 procent. De vissers hebben woedend gereageerd op de nieuwe maatregel. En Bukman lijkt nu zover dat hij water in de wijn wil doen. De Tweede Kamer is daarover echter nog verdeeld. □oor: Jan Kuys Tweede Kamer zweert bij harde aanpak vissers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18