Geruzie velt wethouder Uitgaande jeugd dorpen schuldig aan vernielingen Aiphenaar Aanleg nieuwe riolering baart Vogelenwijk zorgen Rijn- en Veenstreek Actie goedkope zwemabonnementen verlengd Celstraf voor Bewoners vrezen hoge kosten en vernieling van tuinen Minder afval gescheiden in Alkemade Overval op snackbar in Ridderhof chef gert visser. 071-161417. ptv -chef janet van duk. 071-161443 Oude Smederij afgebrand nieuwkoop» Een felle, uitslaande brand heeft gisternacht een ou de smederij aan de Dorpsstraat in Nieuwkoop bijna geheel in as gelegd. De smederij, die al enige iaren leeg stond, zou binnen kort worden gesloopt. De brand brak rond half twee uit. De oor zaak van de brand is niet bekend. Diefstal uit kelderboxen alphen aan den run» In twee kelderboxen van een flatgebouw aan de Venusstraat is gistermiddag ingebroken. Uit één box is ge reedschap ter waarde van 700 gulden gestolen. Uit de kelder er naast wordt een fiets, een koffer en een computer vermist. Autotelefoon ontvreemd alphen aan oen run Uit een geparkeerde auto aan de Havixhorst in Alphen is gisteravond een autotelefoon gestolen. Het appa raat vertegenwoordigt een waarde van ruim drieduizend gulden. Milieumarkt in Alphen den run De milieugroep Rein Alphen houdt op zater dag 15 mei een grote milieumarkt op de Paradijslaan. Diverse natuur-, milieu- en Derde Wereld-organisaties zijn op de markt aanwezig. Samen zorgen zij voor een levendige boel met onder andere een schapenscheerdersfeest, een boerenmarkt en thea ter. De milieumarkt is van 10.30 tot 16.30 uur. RPF/GPV wil plaats van WD innemen 'Vroeger kwam dit alleen in Leiden voor' oud ade/rupwetering De meeste vernielingen worden in Oud Ade en Rijpwetering in het weekeinde gepleegd op de doorgaande route van en naar Leiden. Opperwachtmeester J. de Kok van de politie Alkemade zoekt de vandalen dan ook niet alleen onder de bezoekers van de discotheken in Alkemade. Hij denkt vooral ook aan de jeugd uit Alkemade die in Lei den gaat stappen. „Het zal fifty- fifty zijn", veronderstelt De Kok. Maandagavond sprak de dorpsraad zijn bezorgdheid uit over de vele vernielingen in de twee kerkdorpen. Uit gemeen telijke cijfers zou blijken dat de reparatiekosten in deze twee kernen twee keer zo hoog zijn als in de rest van de gemeente. De politie meldde dat tussen 1 juli vorig jaar en 1 april dit jaar uit deze twee dorpen 27 mel dingen van vernielingen zijn binnengekomen. Volgens poli tiefunctionaris J. Oppelaar is dat niet meer dan in andere dor pen. „Dat zijn ongeveer een of twee incidenten per weekein de." Telefooncellen, abri's en lan taarnpalen zijn nogal eens het doelwit. Enkele weken geleden werd er nog een enorme ravage aangericht bij twee campings aan de Boekhorsterweg. De schuldigen bleken drie bezoe kers te zijn van de ernaast gele gen bar-dancing Saint Tropez. Levend in de herinnering staat ook nog dat weekeinde in de cember toen gloednieuwe bus hokjes en een telefooncel com pleet werden vernield, vertelt Voorzitter L van Berkel van de dorpsraad. „De ene keer is het alleen een boom, de andere keer worden weer diverse weg- bakens omgegooid. Vorig jaar hingen er van die spandoeken met de tekst 'Wij gaan weer naar school'. Na het weekeinde waren ook die weg. Irritant is dat." Het vandalisme is volgens haar de laatste twee jaar wat na drukkelijker aanwezig. „Sinds die tijd worden in de vergade ringen van de dorpsraad wel eens opmerkingen gemaakt. Vroeger dacht iedereen dat er alleen maar in Leiden werd ver nield. Maar nu komt het steeds dichterbij." De politie gaat nog geen extra maatregelen treffen om het vandalisme in Oud Ade de kop in te drukken. „Het probleem is dat de vernielingen niet elk weekeinde plaatshebben. We kunnen er wel gaan staan, maar dan zul je zien dat er op dat moment niets gebeurt." Vervolg van voorpagina Niet zozeer het optreden van Van As zelf, als wel de voortdurende problemen in het college bezegelen het lot van de WD-wet- houder. Dat blijkt uit reac ties van de verschillende fracties in de gemeente raad van Alphen. Woordvoerders van CDA en PvdA willen niet veel meer kwijt dan de mededeling dat zij hun eigen wethouders steunen en dus ook vinden dat Van As moet opstappen. Deze partijen heb ben 16 van de 33 leden in de ge meenteraad. Met Groen Links erbij is er echter een meerder heid die het vertrouwen in Van As opzegt. Ook Groen Links vindt dat Van As weg moet. Niet omdat hij de slechtste wethou der is, benadrukt fractievoorzit ter J. Bosman, maar omdat het Alphense college zo niet langer kan blijven voortbestaan. SP en SGP/GPV eisen pas het vertrek van de wethouder van ruimtelijke ordening als daad werkelijk blijkt dat hij fouten heeft gemaakt, zo laten de frac tievoorzitters weten. De WD-fractie is unaniem van mening 'dat op dit moment onvoldoende argumenten zijn om onze wethouder uit het col lege te zetten', aldus raadslid S. Lyczak. De vier leden tellende fractie van D66 steunt Van As. D66 maakt zich wel 'buitengewoon ongerust over de bestuurs kracht' van het college van B en W, zo meldt fractievoorzitter A. van Geest. „Het is nu de derde keer achter elkaar dat de wet houders vechtend en rollend over straat gaan. De gemeente wordt ondertussen niet be stuurd en dat is buitengewoon ernstig." Van Geest hekelt voor al de rol van burgemeester M. Paats die volgens hem 'te lijd zaam' toekijkt en geen activitei ten ontplooit om de situatie te verbeteren. De fractie vindt absoluut niet dat Van As moet vertrekken. „Integendeel, wij zullen hem volop steunen. Als je het rap- COMMENTAAR Lachwekkend De enige bestuurder die in Alphen aan den Rijn een beetje boven het maaiveld uitsteekt, moet het veld ruimen. Een meerderheid van de wethouders vindt dat. Ze verwijten Van As gebrek aan collegiaal gedrag, hij gaat te veel zijn eigen gang, bemoeit zich met andermans zaken en moet daarom de politieke arena verla ten. Het is lachwekkend dat in een college van uitgesproken zwakke bestuurders het opstappen van de enige doorbijter en vasthou der wordt verlangd. De liberale Van As is hoekig en tactisch niet sterk begaafd en daardoor niet altijd even populair, maar is ie mand die zijn zaakjes kent. Hij laat zich niet snel met een kluitje in het riet sturen, laat niet met zich sollen. Ook niet door ambtena ren. Waar op andere afdelingen in het Alphense gemeentehuis het politieke lot van wethouders in handen van ambtenaren ligt, regisseert Van As bij wijze van spreken de persoonlijke camères van zijn ambtenaren. Dat gebeurt vast te nadrukkelijk, maar mis staat in het Alphense raadhuis niet. Van As heeft weinig respect voor zijn collega-wethouders. Dat is niet vreemd. De meesten zijn uitgesproken zwak. Wethouders die vanwege blunders al lang het veld hadden moeten ruimen, zitten nog steeds op het pluche. De groep wordt krampachtig bijeengehouden door een zalvende burgemeester. Van As heeft zijn weerzin nooit onder stoelen of banken gestoken. Ook niet in de Alphense gifaffaire, een kwestie die diepe wonden heeft geslagen in politiek Alphen. Het kan wei eens zijn dat Van As mede daarvoor zijn trekken nu thuis krijgt. De problemen rond het wat dominante gedrag van Van As kun nen niet in de schaduw staan van de blunders van een aantal van zijn collega-wethouders. Misschien moet hij zich wat minder met zijn ambtenaren bemoeien. Laat dat voor hem een waarschuwing zijn. Maar zijn kop eisen is een maatregel die alle proporties te buiten gaat. De omstreden wethouder G. van As. port goed leest, krijg je een beeld van een wethouder die zich actief bemoeit met zijn portefeuille. Hij doet dus ge woon zijn werk." D66 zal wel kritische vragen stellen aan CDA en PvdA. „Die hebben wat uit te leggen, ja. Er is een oud gezegde: wie breekt, betaalt. En de PvdA breekt in dit geval." Of dat betekent dat D66 het ver trouwen in de CDA- en PvdA- wethouders zal opzeggen, is volgens Van Geest nog niet te zeggen. „Dat lijkt me wat te sterk uitgedrukt." Nog voordat de PvdA- en CDA-wethouders in een schrif telijke verklaring het vertrou wen opzegden in wethouder Van As, was er al een lijst met kritische vragen opgesteld door de fracties waar de verbolgen wethouders deel van uitmaken. Die lijst is mede ondertekend door T. Viezee, die in de Al phense gemeenteraad in zijn eentje de combinatie RPF/GPV vertegenwoordigt. „Het is be kend dat ik nogal problemen heb met het geklier in het colle ge", aldus Viezee. CDA en PvdA kunnen niet zonder steun van een andere partij verder als de WD vertrekt uit het college. Samen komen zij net één zetel tekort voor een raadsmeerderheid. Viezee zegt niet bij voorbaat dat hij geen wethouder wil worden in een college dat hij zelf voortdurend aanvalt. „Ik zie het meer zo, dat ik op die manier vanuit mijn minderheidspositie kan be- FOTO ARCHIEF werkstelligen dat er ingegrepen wordt in het college. Vorig jaar is geprobeerd om een heel col lege heen te zenden, maar dat bleek niet haalbaar. Je staat nu nog geen jaar voor de verkiezin gen. Zal het dan nog lukken om een heel nieuw college te vor men?" Viezee ambieert geen wet- houderspost. „Ik ben ook ge vraagd om Meindert Leerling op te volgen als fractievoorzitter van de RPF in de Tweede Ka mer. En dat heb ik toen ook niet gedaan." Maar als puntje bij paaltje komt, wil hij er wel seri eus over nadenken. „Ik zal ze niet laten stikken. Maar aan de andere kant zie ik het nog niet zo snel gebeuren dat ik echt word gevraagd." De verklaring van de meer derheid van de gekozen colle geleden luidt als volgt: Collegiaal bestuur vereist dat besluiten - zeker die besluiten die unaniem genomen zijn - loyaal worden uitgedragen en uitgevoerd. In het afwegingsproces om tot besluitvorming te kunnen komen, dienen leden van het college adequaat en tijdig ge ïnformeerd te worden. Dit geldt ook voor die zaken waar bij informatie van de desbe treffende portefeuillehouder van doorslaggevend belang is. In de afgelopen jaren heeft zich in toenemende mate de situatie voorgedaan waarin wethouder G.P. van As op bo vengenoemde punten zich niet loyaal opstelde en waarin hij met verkregen en gegeven informatie op een niet-colle giale wijze omging. Daardoor is een situatie ont staan waarbij een slagvaardig dagelijks bestuur van de ge meente wordt bedreigd. Recentelijk heeft zich een aantal ontwikkelingen voorge daan waardoor een meerder heid van het gekozen college zich genoodzaakt ziet zich te beraden op het vertrouwen dat door het college in de heer Van As is gesteld. Daarbij is een meerderheid van het ge kozen college tot de conclusie gekomen dat zij niet langer de verantwoording kan en wenst te dragen voor het functione ren van wethouder Van As. Grondmotief voor deze con clusie wordt ingegeven door het optreden van wethouder Van As waarbij hij voorbij gaat aan of te kort schiet in een col legiale afweging. De meerderheid van het ge kozen college is van mening dat door deze handelwijze van wethouder Van As de belan gen van de gemeente worden geschaad. alphen aan den run» De voorverkoop van goedkope abonnementen voor zwembad De Hoorrr in Alphen wordt een week verlengd. In eerste instan tie wilde het zwembad afgelo pen zondag de voorverkoop afronden, maar de actie blijkt zo'n succes dat er nog een week extra aan wordt vastgeplakt. Het zwembad heeft in de voorverkoop van dit jaar al meer dan 5600 abonnementen verkocht. Vergeleken met vorig jaar is er een behoorlijke stij ging. Toen werden er in de voorverkoop en de verkoop tij dens het seizoen 3000 abonne menten verkocht. De actie loopt nu tot woens dag 28 april. „Daarna zullen we onherroepelijk ophouden", zegt beheerder Kaltenecker van zwembad De Hoorn. „Vanwege de enorme belangstelling van de bezoekers hebben we deze uitzondering gemaakt." De ac tie wordt gehouden ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de gemeente Alphen. Na de voorverkoop worden de abon nementen bijna twee keer zo duur. Seniorendag in Rijpwetering rupwetering» In de kantine van voetbalvereniging ROAC in Rijpwetering wordt morgen een seniorendag gehouden. Ouderen kunnen tussen 10.00 en 15.00 uur meedoen met tafeltennis, gymnastiek, koersbal. Te vens worden er diverse demonstraties gegeven. alphen aan den run Een 53-jarige Alphenaar is giste ren bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee weken voor het rijden onder in vloed. Daarbij veroorzaakte de man vorig jaar een ongeval op de Van Nesstraat in Alphen. Op het politiebureau gaf de man toe 'iets' te veel te hebben ge dronken. Na zijn aanrijding met een andere auto was de man naar huis gegaan. Van het ongeval had hij niets gemerkt. De poltierechter bleef bij de eis en legde de man een gevangenisstraf op van twee weken. Daarnaast is de auto van de man in beslag genomen en mag hij een jaar lang niet rijden. Het scheiden van afval neemt af in Alkemade. Het eerste kwar taal van dit jaar bestond maar 31 procent van het totale huis vuil uit groente-, fruit-, en tuin afval. In dezelfde periode van 1992 werd 39 procent opge haald. Het gemiddelde over heel 1992 was 40 procent. „Een mooi en hoog percentage waar menige gemeente trots op mag zijn. Alkemade was in de Leidse regio de koploper". De gemeen te vindt het jammer dat de lust om gescheiden in te zamelen, nu afneemt. Het is niet bekend wat daarvan de oorzaak is. marieta kroft De angst slaat toe bij de bewo ners van de Vogelenwijk in Ter Aar. Eind dit jaar begint de ge meente Ter Aar met het vervan gen van het riool in deze wijk. Door een bouwfout ligt het riool van de 96 woningen niet onder de openbare weg maar onder de tuinen van de bewoners. De bewoners vrezen nu een enor me schade als al die tuinen worden opengegraven om bij het riool te kunnen. Bovendien zijn ze bang dat ze op hoge kos ten worden gejaagd omdat de gemeente een kostbaar 'ge scheiden rioleringssysteem' wil aanleggen. Om de contacten met de ge meente te stroomlijnen heeft de Vereniging van Huiseigenaren en Bewoners, Vogelenbuurt Aardam-West enkele jaren gele den speciaal hiervoor een riool commissie in het leven geroe pen. Een van de leden van deze commissie, E. Kanter, beticht de gemeente zelfs van 'onbehoor lijk bestuur'. „Wij wachten nog steeds op antwoord op onze brief van 16 maart vorig jaar." In die brief vroeg de rioolcom missie onder meer naar de kos ten voor de bewoners en op welke gronden de bewoners medewerking moeten verlenen aan de plannen van de gemeen te. Verantwoordelijk wethouder P. van Rijn beloofde de bewo ners in een onderhoud in mei vorig jaar dat er een antwoord op die brief zou komen, zegt Kanter. Bovendien zou in de loop van 1992 een informatie avond worden belegd. De be- De Vogelenbuurt in Ter Aar. Nu nog een wijk met veel groen. Eind dit jaar wordt begonnen met de vervanging van het rioleringsstelsel. En dan kan het groen wel eens veranderen in een enorme ravage. Wethouder Van Rijn sluit namelijk niet uit dat alle tuinen worden opengegraven. FOTO BEN DE BRUYN woqers wachten nog altijd op dat onderhoud en die avond. Dat hij de bewoners vorig jaar een informatie-avond heeft be loofd, kan Van Rijn zich niet herinneren. „Die komt zodra we meer duidelijkheid hebben over hoe we het werk gaan aanpak ken", aldus Van Rijn. Wat het antwoord op de brief betreft, wijst Van Rijn er op dat hij na die tijd nog contact heeft gehad met de bewoners. „Op de vra gen die nog niet zijn beant woord. weten wij ook nog geen antwoord." In een enkele weken geleden verstuurde brief verzoeken de bewoners om de nieuwe riole ringen aan te leggen onder de trottoirs of de openbare weg. Ze stellen voor om het huidige riool maar op zijn plek te laten liggen en vol te schuimen. De tuinen van de uit de jaren ze ventig gebouwde huizen staan vol met bomen, struiken en bloemen. „We leven hier in het Groene Hart", zegt Kanter. „Het gaat mij dan ook aan het hart als al dat groen in de wijk over hoop wordt gehaald." Van Rijn sluit echter niet uit dat de tui nen toch overhoop worden ge haald. Als dat inderdaad ge beurt, wordt de gemeente wel Regenwater Ook hopen de bewoners dat de gemeente haar plan om een ge scheiden rioleringssysteem aan te leggen, maar laat varen. „Als we aai) toch worden gedwon gen om een gescheiden systeem te accepteren, dan alleen op een manier die ons huiseigenaren niet op extra kosten jaagt", stelt de bewonersvereniging als voorwaarde. De gemeente wil het regen water apart van het afvalwater laten afvoeren. Zoals het plan er nu ligt, wordt het huidige stelsel gebruikt voor de afvoer van re genwater. Regenwater mag lek ken. Het nieuw aan te leggen stelsel wordt gebruikt voor het afvalwater van de bewoners. Wethouder Van Rijn ttflI dal de gemeente verplicht is om een gescheiden systeem aan te leggen. Het is vólgens hem een voorschrift van het Hoogheem raadschap van Rijnland. Rijn land wil af van de gemengde systemen omdat de kansi n op overstort daarhij groter zijn. In de wijk Aardam-l )osi is rnkr- le jaren geleden ook een ge scheiden systeem aangebracht. Kanter wijst op de lekkages die het afgelopen najaar in diverse huizen in die wijk zijn ontstaan. Hij vreest voor dezelfde proble men in de Vogelenwijk als het regenwater door het huidige rioleringssysteem wordt opge vangen. Het stelsel is op diverse ple&en gebroken, aldus Kanter. „Het kost veel geld om het toch geschikt te maken voor regen- Op een snackbar in het winkelcentrum Ridderhof in Alphen is gisteren een gewapende overval ge pleegd. Een medewerker van de snackbar zag rond middernacht een man met een bivakmuts over zijn hoofd en een pistool in zijn hand op zic h afkomen De snackbarbediende draaide zich om en liep de keuken in. De overvaller greep een nog onbekend bedrag uit de kassa en rende weg. De inmiddels gewaarsi huwde politie heeft de buurt nog uitgekamd, maar niemand kunnen vinden. Alphen in 2010 Geen science fiction en geen droomwereld van op hol gesla gen planologen. '.een wolken krabbers en geen Cfiriet Titu laer. Niet de vraag hoe wij in kli nische luxe de volgende eeuw kunnen binnenstappen, maar de vraag hoe wii binnen twintig jaar een samenleving op poten kunnen zetten die nog jaren mee kan. Daar draait het om op het symposium over duurzaam Alphen in 2010. Vertegenwoordigers van de overheid, de consumenten en het bedrijfsleven discussiëren over het tot stand brengen van MO duur/.imr mfflifVlag 60 hun rol daarin. De discussie staat onder leiding van presen tator Charles Groenhuijsen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17