'RK-Kerk moet weer een biddende kerk worden' Kerk Samenleving Legervicaris bezorgd over onzekerheid voor militairen Warmte onderbroken WOENSDAG 21 APRIL 1993 DICK VAN DER PLAS, C UIT DE KERKBLADEN Priester Antoine Bodar wil inspelen op 'verinnerlijking en verzuivering' Schietschijf (1) Een predikant moet altijd letten op wat hij (of zij) zegt en doel. Voor je het weet, ben je de schietschijf van de gemeente, legt dominee Tj. Doesburg uit in Ontmoe ting 1993, het kerkblad van de Hervormde-Gerefor- meerde Kerkengemeen- schap Leiderdorp. „Toen ik nog maar kort predikant was, zei een oude wijze pre dikant (voor mij waren toentertijd alle mensen bo ven de zestig oud en wijs) tegen mij: 'Je moet oppas sen geen schietschijven op te richten.' En hij legde mij uit hoe ik dat kon voorko men. Hij adviseerde me dat ik het beste gewoon kon preken wat de mensen al wisten en wat algemeenhe den schrijven waar nie mand aanstoot aan neemt. De doorsnee-mens, zei hij, heeft de minste last in het leven. Profeten en dissiden ten zijn zonderlingen die moeilijkheden maken over zaken waarbij de meeste mensen zich afvragen waar ze zich eigenlijk druk om maken." Schietschijf (2) Daar heeft Doesburg goede notie van genomen. „Ik heb dat altijd in mijn achter hoofd als ik een preek maak of een stukje schrijf, want één verkeerd gesproken of verstaan woordje of zinne tje en er wordt geschoten! Maar... wie zal het geluk ken om altijd zo te spreken of te schrijven dat je voor iedereen glashelder bent? En je moet wel een grote Jan Doedel zijn als je alleen maar wilt zeggen of schrij ven wat iedereeen toch wel weet. Je kun dan inderdaad beter maar zwijgen. Als je ergens enthousiast over bent of je denkt dat je echt iets te zeggen hebt. dan kun je toch moeilijk je mond houden. En dus maak je weer een preek en schrijf je weer een stukje en richt je weer een schietschijf op, want bij voorbaat kun je er gif op innemen dat niet ie dereen je begrijpt en het jou niet gelukt om bij ieder een duidelijk over te ko men. Daar moet een mens nu eenmaal mee leren Ie- Schietschijf (3) Maar er kan uit een gehou den preek of een geschre ven woord iets goeds voor komen, zo eindigt Does burg met een lichtpuntje. „Als iemand je tenminste zonder vooroordeel gaat bevragen over wat je ge zegd of geschreven hebt. Je kunt in zo n geval toelich ting en verduidelijking ge ven. Dat laatste gebeurde de afgelopen week toen ie mand me vroeg, naar aan leiding van wat ik over kof fie en de dood schreef, hoe ik me die bewustwordings processen indenk en of er geen aangevers moeten zijn om die processen in gang te zetten. Bij die vraag ontdek te ik dat ik daar inderdaad iets over had kunnen zeg gen, maar dan werd het misschien een te lang stuk je. vandaar dat ik dat een volgende keer wil proberen. Kuitert schreef eens in de tijd dat hij geen goed meer kon doen on alom verket terd werd: 'Dit schrijf ik voor de welwillende lezer'. Dat zinnetje zou ik boven elk stukje dat ik schrijf wil len zetten. Ik zal dat niet doen, u moet het er maar bij denken." Overal is de democratise ring voorbij, behalve in de Rooms-Katholieke Kerk van Nederland. Daar heb ben de praatraden het nog voor het zeggen. Maar de kerk moet om kerk te zijn weer een biddende kerk worden, zegt Antoine Bodar, docent kunstge schiedenis in Leiden, pries ter in Amsterdam. AMSTERDAM/LEIDEN In deze tijd is er een toenemen de belangstelling voor verinner lijking, zuivering en heiliging. Jongeren worden daardoor ge boeid. Hier moet de kerk op in spelen. Dankzij zijn vele contac ten met studenten weet Bodar dat er een omslag plaats vindt. De huidige generatie studenten heeft die vooroordelen tegen het geloof niet meer. Bodar (47) werd vorig jaar op 26 september gewijd door bis schop Bomers van Haarlem. Sindsdien is hij verbonden aan de parochie de Krijtberg aan het Singel in het centrum van Am sterdam. Hij gaat iedere dag voor in de mis, preekt en be dient sacramenten. Pastoraal werk doet hij voorzover dat uit de voorgaande activiteiten voortkomt. Daarnaast heeft hij zijn werk behouden aan de Leidse universiteit, waar hij overigens nooit met priester boord zal verschijnen. Ruim een week geleden streek Bodar, ongewild, veel progressieve rooms-katholieken tegen de haren in toen hij in een pagina-grote brief in het dagblad Trouw kardinaal Simo- nis vertroosting aanbood. „De kardinaal was zo aangepakt; ik wilde iets voor hem doen", zegt Bodar. Over een reactie uit het bisschoppelijk paleis aan de Maliebaan wil hij niet meer zeg gen dan: „Ik heb de indruk dat de vertroosting is aangeko- De progressieve katholieken willen de kerk zo ver bij de tijd brengen dat de kerk de kerk niet meer is. Maar de kerk moet in de eerste plaats bidden en de li turgie vieren. De mensen heb ben volgens Bodar behoefte aan gebruiken en rituelen. Discus siëren kunnen ze thuis bij een glas bier of anders zien ze het wel op de tv. De crisis van de kerk is volgens hem dan ook meer een crisis van de priesters en de dominees, die niet doen wat ze moeten doen. Bodar meent ook dat de RK Kerk veel meer moet doen aan zuivere voorlichting. Daarom moeten de bisschoppen de zendtijd die de RK Kerk van de regering toegewezen heeft ge kregen, in eigen hand nemen. Antoine Bodar: „Ik heb de indruk dat de vertroosting is aangekomen.' Hij vindt ook dat de bisschop pen meer openheid moeten be trachten. Dat werkt in dit deel van Europa nog altijd het beste. „Het het mooiste zou zijn als de onschuld van Bar zou blijken." De priester gelooft echter niets van een complot van be houdende katholieken om Bar ten val te brengen. Tot zijn ei gen verbazing vernam Bodar dat in het geruchtencircuit hem ook een rol was toegedicht bij het aftreden van de bisschop. Hij kan er kort over zijn. Niet Bar heeft een einde gemaakt aan Bodars programma 'Eeu- wigh gaat voor Oogenblick', maar de KRO. Bar had graag ge wild dat het programma na twee seizoenen was voortgezet. Ook het gerucht dat Bar ge weigerd heeft Bodar priester te wijden, berust niet op de waar heid. „Een hooggeplaatste func tionaris in het bisdom Rotter dam, maar niet de bisschop zelf, hield dat tegen met als ar gument dat ik niet de juiste pas torale houding zou hebben, mede omdat ik al maatschap pelijk aanzien had door mijn werk aan de Leidse universiteit en mijn optreden voor radio en tv. Hij wilde niet dat mijn leven nog eens met de priesterwijding zou worden bekroond", zegt Bodar. „Dit vind ik geen goed uitgangspunt. Voor mij is het priesterschap het fundament van mijn leven." AMERSFOORT ANP De Nederlandse militairen hebben het in deze tijd niet gemakkelijk. Zij staan na het einde van de Koude Oorlog voor nieuwe uitdagingen en worden gekweld door lang durige onzekerheid over de verkleining en herstructurering van de krijgsmacht. De mi litairen hebben er recht op dat snel een ein de aan deze onzekerheid wordt gemaakt en dat ze niet voortdurend met nieuwe bezui nigingen worden geconfronteerd. Dat schrijft vicaris-generaal H.G.M. de Groot van het ordinariaat voor de Neder landse strijdkrachten, het 'legerbisdom', in een pastorale brief ter gelegenheid van de dodenherdenking op 4 mei en de viering van de bevrijding op 5 mei. Het geeft De Groot te denken dat politici soms voortijdig naar Defensie kijken, als nieuwe bezuini gingen noodzakelijk zijn. Het grootste deel van zijn brief wijdt De Groot aan de ethische maatstaven waaraan humanitaire interventies van Nederlandse militairen moeten worden getoetst. Het eer ste criterium is volgens De Groot dat een militaire interventie een duidelijk en haal baar doel heeft. Het doel moet bovendien rechtvaardig zijn. Het tweede criterium is de bevoegdheid tot het uitvoeren van een interventie. De Groot constateert dat de mogelijkheden voor internationale organi saties om effectief op te treden beperkt zijn. Andere criteria voor een moreel juiste mili taire interventie zijn: alle vreedzame mid delen, zoals een handelsembargo, moeten zijn uitgeput en de tegenpartij mag niet met onevenredige verliezen worden geconfron teerd. Engelse bisschoppen beraden zich over opvang anglicanen De rooms-katholieke bisschop pen van Engeland en Wales be raden zich sinds maandag avond over de opvang van an glicaanse priesters. Deze groep wil tot de Rooms-Katholieke Kerk toetreden na het besluit van de anglicaanse synode vrouwen tot het priesterambt toe te laten. De resultaten van hun besprekingen worden vrij dag bekendgemaakt. Volgens sommigen overwe gen ongeveer 1100 anglicaanse priesters zich bij de Rooms-Ka tholieke Kerk aan te sluiten, maar de directeur van het Ka tholieke Mediabureau, pater Peter Verity, schat hun aantal aanzienlijk lager. „Er zijn zoveel onzekere factoren. Mijn schat ting is eerder 200 tot 300." Katholieke vrouwen tegen doodstraf Servische verkrachters ROERMOND ANP Een groep progressieve rk vrou wen uit Limburg heeft zich ge keerd tegen de doodstraf voor twee Servische verkrachters. De werkgroep Vrouw, Geloof en Le ven heeft minister Kooijmans van buitenlandse zaken ge vraagd er bij de rechtbank en de Bosnische autoriteiten op aan te dringen dat het vonnis niet wordt uitgevoerd. In de verwarde toestand in het vroegere Joegoslavië is vol gens de werkgroep de kans groot dat de rechtspraak niet correct is. Het is bovendien niet ondenkbaar dat de kleine vissen worden veroordeeld om de gro te, die het werkelijke onheil aanrichten en in stand houden, vrijuit te laten gaan. Daarom pleit de werkgroep ervoor dat de verkrachters pas in een later stadium worden berecht. Duitse homoseksuelen betreuren aftreden Bar De Duitse Oecumenische Werk groep Homoseksuelen en Kerk betreurt het aftreden van bis schop R.Ph. Bar van Rotterdam. De werkgroep stelt 'verachtelij ke intriges van conservatieve kerkelijke kringen' ervoor ver antwoordelijk dat Bar in ver band met de geruchten over zijn vermeende homoseksuele geaardheid het bisschopsambt heeft neergelegd. De werkgroep betreurt het in een verklaring dat 'een bisschop tot aftreden werd gedwongen die zich beijverde voor de dia loog binnen een politiek gepo lariseerde kerk'. De aanvallen op zo'n houding van een bis schop zijn in strijd met de pre tentie van de Rooms-Katholieke Kerk dat zij een kerk voor alle mensen is, meent de werk groep. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Den Haag (past. Brono- voziekenhuis): A. van Buuren past. Brinkgreven te Deventer, die dit be roep heeft aangenomen: te Wolphaar- tsdijk (toez. herv/geref): L. Langen- dijk, kandidaat te Dordrecht. Aangenomen: naar Katwijk aan Zee (Maranathakerk): J. Blom te Elburg, die bedankte voor Oud-Beijerland; naar Benthuizen (toez.): J.H. Lam- merste St. Philipsland. Bedankt: voor Wezep (toez.): J.P. Kraaijeveld te Ridderkerk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Tienhoven (U.) (part-ti me): G W. Oostermann te Baambrug- ge, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERK VRIJGEMAAKT Beroepen: te Maassluis-De Lier: W. van der Schee, kandidaat te Kampen. HET WEER ROB GROENLAND De atmosfeer liet zich gisteren op een overweldigende manier trans formeren naar een totaal andere toestand. Veel Nederlanders moes ten in de loop van de dag diverse lagen kleding verwijderen om het niet te warm te krijgen. Na een nat, koud en winderig weekeinde was het een verademing om plotseling buiten in zomers warme lucht rond te lopen. De warme en droge lucht kwam met een zuidelijke stroming ons land binnen, waarin de lucht temperatuur 's middags achter de duinen tot even boven de 20 gra den celsius opliep. De steden Rot terdam, Leiden en Haarlem noteer den halverwege de middag 21 gra den. Aan de stranden van Noord en Zuid-Holland was op dat mo ment een kille zeewind ingevallen, waarbij het kwik tot onder de 15 graden kelderde. In de namiddag en vooravond reikte de zeewind tot enkele tientallen kilometers landinwaarts en koelde het ook in de steden langs de kust relatief snel af. Verder het binnenland in werden in Noord-Brabant topstan- den van bijna 25 graden gemeten (let wel, in de schaduw) en mocht er rustig gesproken worden van een warmte-explosie. Vanuit de ruimte was West-Europa voortreffelijk te zien onder een bij na wolkenloze hemel. Een scherpe overgang naar koel Atlantisch weer manifesteerde zich boven de Britse Eilanden, in de vorm van een dikke wolkenband, ook wel koufront ge heten. De afgelopen nacht wisten onwe- ders, die zich boven Bretange had den gevormd, in de zuidzuidweste- lijke stroming Zeeland te bereiken. Via deze provincie drongen deze buien de Leidse regio binnen en daar werd deze ochtend al plaatse lijk gedonder gehoord. Het koufront komt deze middag en de komende avond langzaam maar zeker verder op onze kust afsteve nen. Voor het front uit zorgt een aantrekkende zuidwestenwind al voor de instroming van koele zee lucht over de hele kuststrook. De onweershaarden die deze middag voor het koufront uit ontstaan zul len vanavond en vannacht waar schijnlijk door het oosten trekken en ons grotendeels ongemoeid la ten. Wel kan uit het koufront zelf vannacht en morgenochtend wat regen vallen. Als alles meezit, komt ons gebied in de loop van morgen middag aan de westzijde van het front. In de koele Atlantische lucht komen opklaringen voor bij een frisse zuidwester 3-5 beaufort. Op vrijdag werkt de atmosfeer alweer aan een krachtig herstel dat vervol gens in het weekeinde opnieuw moet leiden tot op en top lente- HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Middagtempera- n ongeveer 12 gra den in Schotland en Ier land tot rond 16 graden in Engeland. België en Luxemburg: Vandaag droog en zonnig, i de middag en avond v gen- of onweersbui. Maxi- de Arden nen kans op een bui. Mid- dagtemperatuur ongeveer 17 graden Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in Normandiè en Bretagne kenvelden, verder droog en zonnig. La- n vooral landinwaarts k regen- of onweersbui. Maxima kust rond 14 graden, landin- circa 21 graden. Morgen in het iets minder warm. Portugal en Madeira: Portugal: vandaag wolkenvelden en vooral langs de westkust een enkele bui. Morgen meer zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 17 gra den bij Porto tot 21 graden aan de Al- garve. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe wat zon en droog. Maximumtempe ratuur ongeveer 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: vandaag veranderlijk bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Morgen wat meer zon en een kleinere buien kans. Maximumtemperatuur vandaag van 13 graden ten noordwesten van Ma drid tot 21 graden aan de Costa del Sol en de Costa Blanca. Morgen wat hogere temperaturen. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, aan de noord zijde van de eilanden ook wolkenvelden. Middagtemperatuur op de zuidstranden ongeveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag in het oostelijk deel van zuid- Frankrijk droog en tamelijk zonnig. Ver der wolkenvelden, ook af en toe zon en kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 20 graden, morgen iets koeler. Mallorca en Ibiza: Vandaag af en toe zon en tot de avond droog. Morgen half tot zwaar bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur vandaag rond 22, mor gen ongeveer 18 graden. Sardinië en later ook aan de westkust ten noorden van Napels meer bewolking en een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 22 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. DONDERDAG 22 APRIL 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.26 Zon onder 20.46Kkzt8 Waterstanden Katwijk Hoogwater 4.29en 16.43 Laagwater 0.15en 12.25 Weer rapporten 20 apr 17 u Rotterdam onbew. Vlissmgen onbew. Maastricht onbew Aberdeen regen 8erlijn Budapest Bordeaux zzw7 22 8 0.1 zzo4 20 13 n Kreta: Griekenland e Droog en zonnig Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Turkije en Cyprus: Droog en zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Duitsland: Vandaag droog en zonnig. In de nacht van vandaag op morgen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14