Leiden Betoncentrale dit jaar dicht Artikel 19-procedure meestal hamerstuk Fruitpaleis moet opzij voor Hennes Mauritz Studenten debatteren Haagbeuken op evenementenplein Voordeuren opengebroken Studenten Stationsplein willen krakers zo snel mogelijk kwijt Nieuw afvaltransportsysteem WOENSDAG 21 APRIL 1993 Twijfels A gr Voorschoten heeft I J grote twijfels bij de bouw van een scheidings- en vergistingsinstallatie in Leiden Haar Zaak A Een Rotterdamse I O kapsalon bestrijdt een Leidse kapsalon het recht op zijn naam. Allebei heten ze Haar Zaak GERT VISSER. PLV -CHEF AAD RIETVELD. 071-161417 Wethouder Van Rij ingenomen met besluit De Leidse Betoncentrale (LBC) aan de Zoeterwoudseweg moet voor 1 november sluiten. Dat hebben gedeputeerde staten van Zuid-Holland gisteren besloten. Het bedrijf kan binnenkort een brief verwachten, waarin bestuurs dwang wordt aangekondigd. Wethouder T. van Rij (PvdA) is ingenomen met het besluit. „Het bedrijf zit er illegaal, zonder hinderwetvergunning. LEIDEN. AAD RIETVELD De provincie wil niet wachten op verhuizing van het bedrijf, waarvan de hinderwetvergun ning wegens het veroorzaken van geluidhinder op 1 januari van dit jaar werd ingetrokken. De LBC wil zijn activiteiten ver plaatsen naar de Amphoraweg. „Maar ook tegen een vergun ning voor die locatie kan weer beroep worden aangetekend en dan duurt het nog heel lang voor de verhuizing een feit is", legt woordvoerder I. Nijhuis van de provincie uit. De directie van het Haarlem se Cementbouw, de moeder maatschappij van de LBC, is verrast over het besluit van de provincie. „Wij hadden de ver wachting dat we aan de Zoeter woudseweg mochten blijven in afwachting van de verhuizing", zegt woordvoerder Van der Vel de. Ook de omwonenden, die al geruime tijd tegen het bedrijf ageren, hadden twee weken ge leden uit een gesprek met gede puteerde H. van der Vlist (PvdA- milieu) begrepen dat de pro vincie niet tot sluiting zou over gaan. Zij zonnen al op nieuwe juridische stappen om de LBC dicht te krijgen. De vergunning voor nieuw bouw van de Betoncentrale aan de Amphoraweg is nog niet af gegeven. „Maar zelfs als wij die vergunning vandaag in huis hebben lukt het toch niet om voor 1 november te verhuizen", aldus Van der Velde. „De bouw tijd voor de unit die wij daar gaan bouwen bedraagt negen maanden." Dat de verhuizing voorlopig nog niet rond is, was voor de provincie juist een belangrijk argument om nog dit jaar tot sluiting over te gaan. „De ver huizing kan volgens ons op zijn vroegst medio 1994 een feit zijn", zegt Nijhuis. „En op de huidige locatie zijn geen maat regelen mogelijk om de geluid hinder te beperken." De provincie meent dat moe dermaatschappij Cementbouw aan zes maanden voldoende heeft, om de activiteiten van de LBC voorlopig elders in het con cern onder te brengen. „Sluiting van een bedrijf is een zwaar middel, dat niet vaak wordt toe- De Leidse Betoncentrale aan de Zoeterwoudseweg. Omwonenden voeren al jaren actie tegen het bedrijf. gepast", zegt Nijhuis. „Maar de de belangen van het bedrijf." verhuizing. En dat is nodig, wordt zo de druk op gemeente provincie kan de klachten van Wethouder Van Rij spreekt want ik heb niet de indruk dat om snel met een bouwvcrgun- de omwonenden niet negeren, van een verstandig besluit. „Op ze daar tot nu toe hard mee be- ning te komen ook groter." GS hebben geprobeerd reke- deze manier zet de provincie zig zijn geweest. We hebben ning te houden met de belan- maximale druk op het bedrijf een jaar moeten wachten op de Cementbouw kan tegen de gen van omwonenden én met om vaart te zetten achter de bouwtekeningen. En natuurlijk aanschrijving van de provincie Fietser aangevallen de weg en werd plotseling aangevallen door een hond. De fietser trapte van zich af, maar wekte daarmee de toom op van de eige naar van de hond. Die sloeg de Leidenaar van zijn fiets en deelde klappen uit, voor dat hij door vrienden werd teruggeroepen. De fietser liep kneu zingen en schaafwonden op. Man valt van lift leiden Een 42-jarige Leidenaar is gisteren gewond geraakt bij de val van een hydraulische lift in Stevenshof waarrbij maakte hij een ongelukkige val van enkele meters maakte. Het slachtoffer brak zijn pols en liep hoofd- en rugletsel op. Hij is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Drie artikel 19-procedures voor bouwplannen werden gister avond zonder enige discussie door de gemeenteraad goedge keurd. Bij de vierde aanvraag voor een korte procedure bij het verlenen van een bouwvergun ning barstte de discussie los. Een flink deel van de gemeente raad vond dat CDA-voorman E. Brinkman, die een laag op de aanbouw aan zijn huis aan de Damastroos wil bouwen, de ge wone, tijdrovende procedure moet volgen. Toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke orde ning is bepaald niet uitzonder lijk. CDA-raadslid L van Velzen had uitgerekend dat Leiden de afgelopen drie jaar minstens negentig keer de tijdrovende en voor de gemeente veel duurdere procedure, die tot een nieuw bestemmingsplan leidt, heeft omzeild. Toepassing van artikel 19 is alom aanvaard beleid dat ook op Brinkmans bouwaanvraag moet kunnen worden toege past, aldus wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening). Ook al is Brinkman een beken de Nederlander en mogelijk zelfs de nieuwe premier van dit land. De tegenstanders, de volledi ge WD- en SP-fracties, vijf van de acht D66'ers en twee PvdA'ers, vonden dat de belan gen van Brinkman bij zijn bouwplan niet opwogen tegen die van de protesterende buren. Het bouwplan zou hun uitzicht bederven, zonlicht wegnemen en de waarde van hun pand verminderen. En dat vonden 13 raadsleden belangrijker dan de grotere slaapkamer en het ate liervan het gezin Brinkman. De tegenstanders begrepen ook niet wat er zo 'spoedeisend' was aan de extra bouwlaag aan de Damastroos 10. Een ander bezwaar van de tegenstanders is dat van de goedkeuring van Brinkmans bouwplan een 'pre cedentwerking' uitgaat. In Brinkmans omgeving wonen mensen die het breed hebben en dus gemakkelijk ingrijpende verbouwingen kunnen bekosti gen, redeneerde WD'er me vrouw L Driessen. D66'er W. Egels ging nog een stapje verder. Hij vergeleek Brinkman met de theaterbezoe ker die een plaats op de voorste rij heeft weten te bemachtigen en ook nog eens op de stoel gaat staan zodra de voorstelling begint. Volgens de D66'er deed Brinkman er het beste aan zijn bouwplan in te trekken en nog eens met zijn buren te praten. „Dan raakt er tenminste nie mand beschadigd. Brinkman zelf niet en ook de Leidse ge- meentepolitieknieL" Wethouder Van Rij had geen goed woord over voor de bijdra ge van Egels. „Is dat nu de be stuurlijke vernieuwing waarop D66 altijd zo aandringt: een burger het recht ontzeggen om bouwplannen in te dienen?" Open Huis Emilie Knappert De Emilie Knappert Scholenge meenschap houdt maandag avond Open Huis in haar ge bouw aan het Rapenburg 23 in Leiden. De opleidingen van de afdeling welzijnswerk van deze school presenteren zich dan. Het Open Huis duurt van 19- 21.30 uur. De beste debaters van de stu dentenverenigingen Minerva, Augustinus en Quintus kunnen zich weer uitleven bij het Leids Studenten Debattoernooi. De Stichting MASQ, een samen werkingsverband van de drie studentenverenigingen, organi seert het debat voor de vijfde keer. In de jury, waarvan nationaal kampioen debatteren A. v.d. Steur voorzitter is, hebben on der andere zitting het Tweede Kamerlid Van Linschoten (WD) en de Eerste Kamerleden Van den Berg en Fleers. De debatwedstrijd wordt donderdag 29 april gehouden in het Academiegebouw aan het Rapenburg 75. Aanvang 18.45 leiden Het parkeerterrein/evenementenplein aan de Garenmarkt werd gisteren voorzien van zeven volwassen haagbeuken. Het terrein wordt deze en volgende maand opnieuw bestraat om het geschikt te maken voor evenementen. Het aantal parkeerplaatsen blijft ongewijzigd, maar het plein wordt bij het houden van een evenement voor auto's afgesloten. De sierbestrating omvat onder meer rode cirkels en antraciétgrijze parkeervakken. Het Vredesmonument zal beter in het plein worden geïntegreerd. Medio mei zijn de werkzaamheden gereed. FOTO JAN HOLVAST Inbrekers hebben gisteren op klaarlichte dag toegeslagen in twee woningen aan het Pluimgras in de Merenwijk. De voordeuren wer den met grof geweld opengebroken, waarna sieraden, video- en ge luidsapparatuur en geld werden buitgemaakt. Voordat ze binnen drongen werd er eerst aangebeld. Toen er geen reactie kwam. werd de deur opengebroken. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS beroep aantekenen bij de Raad van State. Of het bedrijf van die mogelijkheid gebruik zal maken kan Van der Velde nog niet zeg gen. „Dan moeten wij eerst die aanschrijving zien." Forumavond over stadshart De ideale kans voor Leidse on dernemers om zich uit te spre ken over het stadshart. Dat is volgens het Koninklijk Neder lands Ondernemersverbond de forumavond, maandag 26 april, in motel Holiday Inn, die als ti tel meekreeg: 'Leiden met of zonder auto? Vanaf 20.30 uur zijn er drie gastsprekers: A Berkhout van de Kamer van Koophandel, L Palm van de Samenwerkende Ondernemers Leiden (SOL) en CDA-wethouder J. Walenkamp (verkeer en economie). Zij gaan in op de aantrekkingskracht van het Leidse koopcentrum in ver gelijking met die van winkel centra inde regio. Het tweede deel van de bij eenkomst is een forum-discus sie. In het forum zitten de drie gastsprekers en vertegenwoor digers van de ambulante handel en het KNOV. Voorzitter is mr. A. Borgart. vice-president van het Haagse gerechtshof. leiden hans koenekoop De 23 studenten en werkende jongeren die als 'kraakwacht' in de hoge kantoorflat aan het Sta tionsplein vertoeven, stellen al les in het werk om de krakers uit het gebouw te krijgen. Afge lopen weekeinde zijn de 'in dringers' via de deurwaarder gesommeerd binnen 48 uur te vertrekken. Aangezien aan dat verzoek geen gehoor is gegeven, zullen de bewoners een kort ge ding tegen de krakers aanspan nen. Eigenlijk hopen de bewoners dat een uitspraak van de rechter niet eens nodig is. Er ligt nog al tijd het verzoek bij het Open baar Ministerie om tot onmid dellijke ontruiming over te gaan. De officier van justitie moet daar nog over beslissen. „Wij bestrijden dat de krakers geen huisvredebreuk zouden hebben gepleegd. De flat was en is een bewoond pand. Wij on dervinden dagelijks hinder van de krakers. Sommige ruimten die wij in gebruik hadden, zijn zelfs door hen ingepikt", vertelt Wybe Kortmann. Hij is de beheerder van de kantoorflat, die eigendom is van Philips Pensioenfonds. Deze be legger heeft de Haagse stichting Ad Hoc in de arm genomen om het in 1989 leeggekomen ge bouw tegen krakers te bescher men. „We hebben hier de ka mers in bruikleen. Dat wil zeg gen dat wij hier kunnen blijven totdat de eigenaar een nieuwe huurder heeft gevonden Ad Hoe zorgt dan snel voor vervan gende woonruimte", legt kort De inval van de krakers in het paasweekeinde van 10 en 11 april kwam voor de bewoners van de flat als een zeer onaan gename verrassing. Kortmann: „We willen dal tt ZO snel moge lijk vertrekken. Ik heb begrepen dat de krakers .ïlln In pi,mom hebben en dat studenten wel kom zijn, maar wij wflm abSO luut niet met hen samenwonen We voelen ons gewoon niet op ons gemak." leiden wim koevoet Het Fruitpaleis aan de Haarlemmerstraat 75 moet wijken voor een vestiging van Hennes Mauritz. Dat is de enige ma nier om Leiden aan een winkel van het Zweedse kledingconcern te helpen. Op het stadhuis wordt met smart gewacht op Hennes Mauritz. dat Leiden ook al uitkoos voor het distributiecentrum, van waaruit alle twintig Nederlandse filialen moeten worden bevoorraad. Wethouder J. Walenkamp (CDA) denkt dat met de komst van Hennes Mauritz de langzaam maar zekere verpauperen de Haarlemmerstraat weer aantrekkelij ker wordt. Hij gokt erop dat het kleding concern niet alleen nieuw publiek trekt, maar ook andere ondernemers die zich op de winkelstraat willen vestigen. Hennes Mauritz aast al jaren op een Leidse winkelvestiging, maar wil die al leen in de Haarlemmerstraat. Naar nu blijkt zijn er al enige tijd besprekingen gaande met een eigenaar van enkele panden aan de Haarlemmerstraat en de Apothekersdijk. Als hij het aangrenzende Fruitpaleis kan aankopen, beschikt hij over 550 vierkante meter vloeroppervlak te. Hennes Mauritz heeft er weliswaar minstens duizend nodig, maar aan die eis kan worden voldaan door van zowel de begane grond als de eerste etage win kelruimte te maken. Op de tweede ver dieping is dan nog ruimte voor twee penthouses in de vrije sector. Momen teel is de eerste verdieping als kantoor ruimte in gebruik en is op tweehoog slechts een kamer bewoond. Een ambtenaar schrijft in een vertrou welijk gespreksverslag dat dit project de enige manier is om Leiden aan een win kel van Hennes Mauritz te helpen. Het concern houdt vast aan zijn oppervlakte- eisen, wenst in geen geval 'versnipperd' over de straat te raken en wil ééh door getrokken pui. leiden evelyne lammewdingh Als eerste gemeente in Neder land gaat Leiden dit jaar werken met een nieuw systeem voor het transport van afval: Lotus. Om het nieuwe systeem te kun nen TOEpassen. is een nieuwe reinigingswagen besteld. De nieuwe vuilnisauto rijdt met een afgesloten container rond, die van de wagen recht streeks op een trein, schip of vrachtwagen wordt gezet. Hier mee worden de overslagstations overbodig. Er hoeft dus niet meer gestort te worden, waardoor de stank overlast afneemt. Aan het inza melen verandert weinig. Het systeem wordt al enige tijd in Duitsland gebruikt en is aange past aan de situatie in Leiden, aldus woordvoerster A. Kraft van de dienst Milieu en Beheer. De wagen gaat mm UUQk na de zomervakantie rijden, maar het contract voor inge bruikname van de WHeO WOldl maandag 26 april ondertekend door wethouder H. de la Mar (Groen Links/milieu) en een vertegenwoordiger van de fabri kant: Transliftbv. Voor de vuilnismannen bete kent het nieuwe systeem lange re werkdagen, omdat er veel meer afval in één container kan i taai word» dn ook de pro blemen verwacht, zegt S. Luykx. woordvoerster van Translift. Zij denkt dat er in de toekomst, als het systeem in gebruik is, in ploegendiensten gewerkt moei worden. „Ie bent gesloopt als je acht uur achter elkaar op de vuilniswagen moet staan. Maar deze container kan veel meer vuil meenemen. Daar doe je dus langer ova An de andese kant hoeven ze bij de overslag plaats niet meer in de rij te staan om te wachten op hun ■tortbeuxt ti«- coturtnw ba rechtstreeks op de trein worden

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13