UIT 'Kwaliteit, daar sta ik voor' Rtv show Dagboek van laatste helden RTL 4 brengt nieuwe serie 'Palace Guard' BZN-dag op Radio Noordzee Nationaal gesproken WOENSDAG 21 APRIL 1993 Willy Lindwer, een veel gevraagde documentairemaker AMSTELVEEN GERARD V Een bedrijvig, om niet te zeggen produktief man, cineast/docu mentairemaker Willy Lindwer. Op zijn gebied een vakman, die zich meer dan eens meester heeft getoond in het paren van kwantiteit aan kwaliteit. Met grote regelmaat levert hij zijn produkties aan binnenlandse omroepen en buitenlandse tele visiestations, zonder te verval len in de oppervlakkigheid van massaproductie. Als Lindwer ergens van gruwt, is het wel van films die nergens over gaan. 1 let doorwrochte verhaal, daar ken nen ze hem in Hilversum van. Bij de Duitse WDR en bij France 2 trouwens ook. Geregeld ont vangt hij uit die hoek opdrach ten om een documentaire over een of ander onderwerp te ma ken. En op BBC 2 was de door hem vervaardigde museumserie 'Waar het verleden heden wordt' te zien. „Een hele eer", vindt Lindwer nu nog steeds. Maar internationaal maakte hij vooral naam in 1988, toen zijn film 'De laatste zeven maanden van Anne Frank' werd onder scheiden met de Emmy Award. Het gouden beeldje staat glimmend te pronken in z'n be drijfsruimte. Veilig onderge bracht onder een glazen stolp die rust op een zuil, aard en na gelvast verbonden met de mar meren vloer. Alsof Lindwer wil laten uitkomen dat geen mens hem de Emmy Award nog kan afnemen. De nominatie hangt ingelijst aan de wand. Heeft minder met ijdelheid dan met gepaste trots te maken. Lindwer was nog maar een jaar of drie voor zichzelf bezig, toen hij in de prijzen viel. Een fantastische highlight, een hoogtepunt dat niet licht te overtreffen zal zijn. Hij reali seert zich dat maar al te goed. Naar de documentairemaker zelf zegt, is er hij er niet op uit zijn films speciaal op te dirken met het oogmerk in de prijzen te vallen. Nooit, zegt Lindwer, nooit zullen er in zijn documen taires tranen vloeien om het verhaal sentimenteler in te kleuren. Lindwer zegt collega's te kennen, die ten huilen. Houdt hij niet van. Het verhaal kan er niet strak ge noeg uit zien, wat hem betreft. Perfect, als het kan. In elk geval integer. Resjaffer „In het jiddisch heet dat resjaf fer. Dat kan ik alleen maar om schrijven, die uitdrukking. Ik pas er voor mensen zielig voor het voetlicht te brengen. Men sen moeten staan. Die Emmy Award was natuurlijk heel bij zonder, maar zoiets overkomt je. Ik streef er nooit naar resul taten te overtreffen. Ik beoefen ook maar een vak, zeg ik altijd. Ik pretendeer geen kunst met de grote K te maken. Ik zal nooit vergeten dat Bob Bremer om twaalf uur 's nachts belde. We hebben een nominatie, riep hij. Ik wist niet eens waar het over ging. Maar achter mijn rug om had de TROS mij voorgedragen voor een nominatie. En toen zijn we, Bob Bremer, ik en om dat het een co-produktie betrof ook iemand van de BRT naar New York gegaan." Het bijzondere aan 'De laatste zeven maanden van An ne Frank' was dat Lindwer een hoofdstuk heeft kunnen toevoe gen aan het al lang bekende verhaal. Hij ging in de slag met zeven vrouwen, die Anne Frank hebben ontmoet op het maca bere traject Westerbork, Auschwitz, Bergen Belsen. Na grondige research („Ik werk met de historica Karin van Coevor- den; doorgaans ben ik wel een jaar of twee met een produktie bezig.") kwam hij met hen in contact. Stuk voor stuk liet Lindwer, na met veel geduld en tact hun vertrouwen te hebben gewonnen, hun relaas vertellen. Lindwer mag die methode graag in z'n films toepassen. 'Dagboek van de laatste helden' kwam zo tot stand, 'Gebroken cirkel' een documentaire over hartpatiënten eveneens. „Ik werk op basis van authen tieke gegevens. Meestal probeer ik een thematische en chrono logische volgorde in de verhalen aan te brengen. Natuurlijk komt er een hoop informatie op je af en ontstaat er op een gegeven moment een overdaad aan ma teriaal. Maar in de beperking herken je de meester. Met be trekking tot Anne Frank hebben we feiten en data kunnen ach terhalen, die voordien niet be kend waren. Zo is vast komen te staan dat Anne Frank op 1 no vember 1944 is overgebracht van Auschwitz naar Bergen Bel- lets meer dan een kwart eeuw zit hij nu in het vak, de studie aan de Filmacademie meegere kend. Hij diende 12 jaar de NOS en werkte ook nog op de tv-af- deling van de Wereldomroep. Acht jaar geleden vestigde Lindwer zich aan de landelijke buitenkant van Amstelveen, in een riant optrekje aan de Am- stel. Thans lopen bij AVA Pro dukties tien man rond. Een deel werkt in loondienst, een deel op free lance-basis. „Een van de belangrijke elementen waaraan ik hecht, is kwaliteit. Hoge kwa liteit. Ik vind dat de televisie meer heeft te bieden dan alleen maar vluchtig amusement en spelletjes, al moeten die er na tuurlijk ook zijn. Maar persoon lijk maak ik me sterk voor kwali tatief hoogwaardige program ma's. En daar probeer ik met m'n medewerkers hier ook voor te staan." Oorlog Lindwer is van 1946. En van joodse afkomst. De Tweede We reldoorlog heeft hij niet meege maakt, maar hij is er wel mee opgegroeid. Het grootste deel van zijn familie is uitgemoord. Zijn affiniteit met de Tweede Wereldoorlog heeft reeds tot een aantal films met diepgang geleid. Lindwer reisde bijvoor beeld met zijn vader, die in 1930 in Nederland kwam wo nen, naar de Oekraïne. Voor Lindwer sr. een ontroerend weerzien na 62 jaar. Terug naar Shtetl Delatyn, heette de film, die vorig jaar werd uitgezonden door de TROS. Dezelfde om roep brengt op korte termijn zijn film over joodse pleegkin deren uit. Op 3 mei volgt de herhaling van de gefilmde zoek tocht van Lindwer sr. en jr. naar wat in Shtetl Delatyn is overge bleven van de jiddische cultuur. „De helft van de bevolking, on der wie mijn grootmoeder, is uitgeroeid. De film was een ge filmde ontmoeting met de res tanten van het jodendom. Het huisje van mijn grootouders stond er nog, het was gereno veerd. Maar verder... Van de sy nagoge was niets meer over, van niets eigenlijk. Alleen de be graafplaats lag er bij als een ver steende herinnering aan het jo dendom." Maar benadrukt Lindwer, hij moet vooral niet worden gezien als de filmer die alleen maar oorlog doet. Dat zou hem inder daad geen recht doen. Medi sche onderwerpen zijn hem evenzeer vertrouwd. En cultu reel getinte onderwerpen pakt hij eveneens met liefde aan. Zo juist is bijvoorbeeld Pride of dress, een serie over kleder drachten, kant en klaar van de montagetafel gekomen. Lindwer denkt dat de TROS de serie „hoogstwaarschijnlijk" gaat uitzenden. In het bedrijf zijn ze doende in opdracht van de EO de laatste hand te leggen aan een documentairereeks over lichamelijk gehandicapte kinderen. Titel: De verborgen wereld van gehandicapte kinde ren. Voor de TROS maakt Lindwer een grote documentai re over het welzijnswerk in Ne derland. Er is een 13-delige his torische serie in voorbereiding over Nederland in de 20ste eeuw. De TROS participeert in elk geval in de produktie; met Teleac zijn nog besprekingen gaande. Er staat een project op stapel over de Joodse Raad en hij heeft een „eervolle op dracht" van de WDR gekregen om een documentaire te maken over nazi-jager Simon Wiesen- thal. „Eind dit jaar wordt Wiesent- hal 85 jaar. Het is de bedoeling dat de documentaire niet alleen over hem persoonlijk gaat. Hem wordt ook gevraagd naar z'n opvattingen over de nieuwste ontwikkelingen in Europa. In confrontatie met jongeren zal worden gediscussieerd over de vraag in hoeverre er lering is ge trokken uit de Tweede Wereld oorlog." Toch weer die oorlog! Gezien de toestand in de wereld kan er wat Lindwer betreft niet genoeg gewaarschuwd worden. Fel: „Gevaar voor overkill? Moet je dergelijke documentaires dan niet uitzenden en alleen maar doorgaan met spelletjes op de buis te brengen? De belangstel- fer, heet dat in het jiddisch." ling voor de talkshows is tanen de en de kijkers raken over voerd met spelletjes. Persoonlijk denk ik dat er bij het publiek weer meer behoefte bestaat aan kwalitatief hoogwaardige pro dukties, aan programma's die ergens over gaan. Bij RTL 4 heb ben ze nu 'Ooggetuige' in de programmering opgenomen. Reconstructie opstand in getto van Warschau Eindexamenjournaal op Nederland 2 gramma duurt een kwartier Presentatrice Elsemieke Haven ga praat met leraren en exa menkandidaten over de exa mens van die dag. Dagelijks on derzoekt buro Intomart hoe moeilijk de examens die dag HILVERSUM GPD Tijdens de eindexamens in mei zullen Veronica, TROS, EO en Teleac op Nederland 2 samen het Eindexamenjoumaal uit zenden. Tien dagen lang zal het programma live worden uitge zonden. Producent IDTV werkt nauw samen met een redactieteam, waarin alle omroepen van TV2 zijn vertegenwoordigd. Het pro- (Eindexamenjournaal: 13, 14, 17, 18, 19, 24, 25, 26, 27, 28 mei, Nederland 2,17.40 uur) Enkele jonge helden van het joodse getto in Warschau. Brand in het joodse getto in Warschau. AMSTERDAM GERARD V Rond vijfhonderd joodse jongeren lie- ten vijftig jaar gele- den in het getto van Warschau jeugdige branie samenspannen met heldenmoed. Ze vertikten het eenvoudig zich te laten koeioneren door de overmacht van duizenden SS-ers, die aan stalten maakten om het joodse kwartier van de Poolse hoofd stad te vernietigen. Onlustge voelens leefden binnen de di verse jongerenbewegingen als sinds de Duitse omsingeling van het getto; aan het Befehl daartoe werd op 15 november 1940 uitvoering gegeven. Maar nadat in de vroege morgen van 19 april 1943 het Vernichtungs- kommando van generaal Jtirgen Stroop het getto was binnenge- vallen, kwamen de joodse jon- geren eerst goed in het geweer. /.c hielden wonder boven won der stand tot 16 mei: op die da tum vertrapten de Duitsers het getto. Producent/cineast Willy Landwer laat in de even interes sante als indringende docu mentaire 'Dagboek van de laatste helden', die de EO don derdagavond om 22.08 uur op Nederland 2 uitzendt, zes over levenden de opstand dag voor dag navertellen. De film, in co- produktie gemaakt met de Duitse WDR en het Franse tv- station France 2, zal overigens in diverse landen worden uitge zonden. Landwer: „De opstand was het symbool van joodse moed tegen de onderdrukking, terreur en massamoord van de nazi's. Na grondige research in Polen heb ik geprobeerd in dit gefilmde dagboek een retro spectief beeld op te roepen van de ongelijke strijd tussen leven en dood." Nog maar 50.000 mensen woonden ten tijde van de op stand in de ommuurde wijk, waar eens 450.000 joden hun domicilie hadden. Ruim 300.000 joden waren voor het uitbreken van de opstand al af gevoerd. Medio 1942 waren de nazi's met barbaarse Griindlich- foto pr keit begonnen met de deporta ties; in het kader van de Endlö sung met een frequentie van ongeveer 10.000 joden per dag. Nog eens 100.000 bewoners van de joodse wijk kwamen om als gevolg van de ontberingen van de omsingeling. Voedsel was er nauwelijks, kinderen liepen op straat dikwijls tevergeefs om eten te bedelen. Vlugschriften Masha Putermilch is een van de opstandelingen, die in 'Dag boek van de laatste helden' uit gebreid aan het woord komen. Ze begon haar verzetsactivitei ten met het opplakken van vlugschriften en het verspreiden van illegale kranten. Later, be gin 1943, greep Putermilch tot verbijstering van de Duitsers naar wapens. „Ik hoor nog de schreeuw van die ene SS'er. Kijk Hans, daarboven, daar vecht een vrouw. Er klónk nog iets van bewondering door in zijn stem. Maar wij weigerden zo maar onze dood tegemoet te gaan. Wij wilden de eer van het joodse volk niet zonder te vech ten prijsgeven." De opstandelingen, van wie de oudste amper 24 was, kwa men normaal gesproken trai ning, munitie en vooral man kracht tekort om langdurig te genstand te bieden. Marek Edelman, als enige van de zes nog steeds in Polen wonend, benadrukt dat de eerste gewa pende confrontatie met de Duitsers op 18 januari 1943 was. Het bezettingsleger maakte zich gereed om na vier maanden 'rust' het joodse getto leeg te schudden. „De Duitsers hadden absoluut geen verzet verwacht. Ze staakten de deportaties, na dat er een paar Duitsers om zeep waren geholpen." Arisch bloed Masha Putermilch en haar vroe gere strijdmakker Simcha Rotem zien ruim 50 jaar later de Duitse troepen nog het getto binnenmarcheren. Rotem: „Waarom weet ik niet, maar toen ze eraan kwamen, maakte dat een geweldige indruk op mij. Ik voelde iets overweldi gends." Putermilch: „Vrolijk, enorm zelfverzekerd betraden ze het getto. Daar was even later niet veel meer van over, van die zelfverzekerdheid. Er is bloed gevloeid, zuiver arisch bloed." De guerrilla werd door de jood se jongeren voornamelijk bo vengronds uitgevochten. Meer bepaald.vanuit de vensters van de woonkazernes, waarin ze zich hadden verschanst. De re tirade van de nazi's, zo wist ook Aharon Carmi maar al te goed, was uitstel van executie. „De vraag was niet of ze kwamen, de vraag was wanneer ze kwa- Om vier uur in de morgen van 19 april gaf Stoop zijn man schappen het commando voor een overval op het getto. Staan de voor de deels door kogels ge perforeerde muur die volgens hem een halve eeuw geleden de scheidslijn vormde tussen een ter dood veroordeelde wereld en een wereld die ondanks alle ellende nog leefde, legt Marek Edelman uit hoe de opstande lingen uit aan wapens kwamen. Door zelfwerkzaamheid („we maakten zelf molotov-cocktails, granaten en landmijnen"), door contacten met het Poolse verzet en door wapens buiten te ma ken op gesneuvelde Duitsers. De opstand werd op 16 mei 1943 met bruut geweld neerge slagen. Twaalf opstandelingen haalden de bevrijding, ze ont kwamen via de gang van het Warschause riool. Putermilch: „Ik heb tot het einde van de oorlog een pistool bij me gedra gen. Eén kogel had ik voor me zelf gereserveerd, want ik had me voorgenomen dat de Duit sers mij nooit levend in handen zouden krijgen." Begin deze week keerde de naar Israël geëmigreerde Puter milch voor het eerst na de oor log terug naar haar geboorte grond om de herdenking van de joodse opstand bij te wonen. Voor haar een ingrijpende ge beurtenis. „Polen heb ik altijd heel lief gehad. Maar ik kon het niet eerder opbrengen om terug te keren naar mijn geboorte land, omdat ik dat altijd heb be schouwd als het massagraf van de joden." werken met Christy Cooper, die wil dat hij volgens haar regels te werk gaat, maar Tommy is er de man niet naar om problemen volgens de regels op te lossen- ...Tommy, Christy en Arturo zorgen voor komische verwik kelingen in de serie die RTL 4 vanaf vandaag om 22.45 uur op de buis brengt. Na de eerste af levering volgen er nog negen. Door goed gedrag wordt Tom my Logan die vastzit wegens diefstal na drie jaar vroegtij dig vrijgelaten. De hotelmag naat Arturo Taft stelt hem on middellijk aan als hoofd van zijn veiligheidsdienst die zorg draagt voor de rust in zijn inter nationale luxe hotelketen Pala ce Hotel. Tommy moet samen- Radio Noordzee Nationaal heeft vrijdag 23 april uitgeroepen tot BZN-dag. De hele dag wordt in alle programma's om de drie platen een plaat van deze popu laire Volendamse groep ge draaid. Daarnaast zijn er inter views met de bandleden en wordt een overzicht gegeven van hun lange fi bij Radio Noordzee Nationaal, fo- Jan Keyzer zal tussen 11.00 uur en 12.00 uur in het pro gramma 'Goud en Vertrouwd' de favoriete Nederlandse top 10 aller tijden presenteren, die door de band zelf is samenge steld. Tussen 12.00 uur en 14.00 uur zijn aile groepsleden van BZN in de studio in Naarden aanwe zig om telefonische vragen van luisteraars te beantwoorden. Wim lbo in Elsevier: „Van de meligheid van Herman Finkers of Brigitte Kaandorp moet ik niets heb ben. Ik zie steeds sterker een soort griezelig afglij den naar de jaren dertig, toen het ook draaide om onbenullig amu sement. Voor mij moet cabaret hout snijden. Cabaret is een spie gel van de tijd, het moet ergens overgaan. Die jongens en meisjes die een zaal alleen maar willen la ten lachen, zijn humoristen, geen cabaretiers. Als ik in Vrij Neder land onder 'cabaret' André van Duin zie staan, dan moet ik daar verschrikkelijk om lachen." Zou een jaar of twee geleden nog ondenkbaar zijn geweest. Wim lbo: „Voor mij moet cabaret houtsnijden." foto» archief Shannen Doherty uit Beverly Hills 90210 in VARA TV-Magazine: „Waarom men denkt dat ik een kreng ben? Ik weet het niet. Ik denk dat het een grote rol speelt dat mijn karakter zo liefjes begon en geleidelijk zo vervelend over kwam. De mensen maken geen onderscheid tussen Shannen en Brenda Walsh. Ze haten het per sonage, dus haten ze mij ook." Rick Engelkes, alias Dr. Simon uit GTST in Privé: „Vroeger had ik met mijn beste vriend zo'n hechte vriendschap, dat we weieens dachten dat we verliefd op elkaar waren. Je trekt het je zo aan wat er met de ander gebeurt, je bent jaloers, hebt heel extreme ruzies, en gaat het dan weer goedmaken. We hielden echt van elkaar. Dan liggen de grenzen anders, dan kan ik het niet meer zuiver platonisch zien. We hebben wel 100.000 keer bij elkaar in bed gelegen, gewoon als goede vrienden. Maar we zijn ook wel verder gegaan. Omdat het eens moest gebeuren, om te we ten hoe dat is." Zanger Harry Slinger in Story: „In deze tijd is elk idee dat kan bijdragen tot enige vreugde onder mensen een goed idee. Als moe der des vaderlands, geeft onze vorstin een vreugdevol gevoel. Ons koningshuis mag gezien wor den. Niet alleen in eigen land, maar over de hele wereld. Ik juich de monarchie toe. Nergens ter wereld blijkt een andere staats vorm zinvoller." Charles Groenhuijsen in VARA TV- Magazine: „Nederland 3 is voor journalisten de aardigste zender om voor te werken. In het begin waren Paul, Maartje en ik nog wel een stelletje dat net samenwoonde en vroegen we ons steeds af: Oh jee, waar staat de beschuitbus en wie maakt vandaag het doucheputje schoon. De samenwerking gaat nu zelfs zo goed dat we de eerste teleurstelling van een maand of twee geleden alweer te boven zijn. Het was net zoiets als wan neer je met de mooiste vrouw van de wereld mag samenwonen, maar dat je na drie maanden denkt: Is this all there is?" Burt Reynolds in Privé: „Er is heel wat over mij geschre ven de afgelopen jaren, er werd zelfs gesuggereerd dat ik AIDS zou hebben. Nu, ik heb geen AIDS, maar ik ben wel behoorlijk ziek geweest. Tijdens opnames van een film kreeg ik een stalen stoel tegen mijn gezicht waardoor mijn kaak brak. Hierdoor kreeg ik TMJ, een kaakaandoening die helse pijnen veroorzaakte. Ik kon niet meer eten en mijn ogen kon den het daglicht niet verdragen. Hierdoor viel ik kilo's af en kwam de deur niet meer uit. Het was na tuurlijk onvermijde lijk dat ze in Holly wood begonnen te fluisteren dat ik AIDS had."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10