Haai met groefjes in huid sneller HT ^'i^WIESE Voorspellen van aardbeving weer stapje dichterbij Wetenschap Hulameer en moeras weer terug naar natuur Dure vis rawlvissers ploegen I de Noordzee-bodem .JL. enkele malen per jaar gemiddeld zes centimeter diep om. Het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) heeft herhaaldelijk gewezen op de grote milieuschade. Maar opnieuw dreigt hun goed on derbouwde pleidooi om een paar. relatief kleine gebieden in de Noordzee tot beschermd na tuurgebied te verklaren, te wor den genegeerd bij de komende behandeling van de structuur nota kust en zeevisserij in de Tweede Kamer. „Resultaten van het onderzoek naar de effecten van trawlvisse- rij op de bodemfauna hebben enig stof doen opwaaien. Mede op grond van deze resultaten wordt op verzoek van het mi nisterie van landbouw, natuur behoud en visserij meegewerkt aan het aanwijzen van be schermde gebieden in het Ne derlandse deel van de Noord zee", meldde het NIOZ nog op timistisch in het jaarverslag 1990. Het jaar daarop bood het NIOZ de nota 'Beschermde Gebieden Noordzee' aan staatssecretaris Gabor aan, waarin het Friese Front (ongeveer 10.000 vierkan te kilometer ten noordwesten van de Waddeneilanden) en de Klaverbank (800 vierkante kilo meter en het enige grindgebied van betekenis op het Neder landse deel van de Noordzee) als voor alle visserij te sluiten gebieden worden genoemd. Nogmaals wordt benadrukt dat het gebruik van bodemnetten (boomkoren bordentrawl) door de visserij de grootste verschui vingen in het ecosysteem van de Noordzee veroorzaken. Oes ter, paardemossel, noordhoom, noordkromp, het zachte koraal dodemanshandboordspons, zeekat en zeekreeft verdwenen of werden zeldzaam. De paai- stand van vele vissoorten ver minderde en de pieterman stierf uit. Het pleidooi mocht niet baten. „Trawlvisserij heeft een duide lijk negatief effect op bodemor ganismen", waarschuwt het NIOZ opnieuw in het juist ver schenen jaarverslag 1992. Hoe groot dat effect precies is, is niet meetbaar. „Het is niet gelukt gebieden in de Noordzee te vin den die niet bevist worden. Hierdoor is het onmogelijk lan- ge-termijnonderzoek te doen naar visserijeffecten op de bo demfauna, totdat gebieden voor de visserij gesloten worden." Dat de schade groot is, blijkt ook uit analyses van wat vissers sinds 1930 aanvoeren DeOVBt levingskansen van organismen, die na de vangst weer over boord worden gezet, blijken te variëren van 10 tot 15 procent (noordkromp en Noordzeekrab) en 40 tot 60 procent (overige kreeftachtigen en molluskcn) tot 90 percent (zeesterren). ,,Per kilogram geviste, marktwaardi ge tong worden zes kilo andere organismen gedood", rekent het NIOZ voor. De vis wordt duurbetaald. Het is onbegrijpelijk dat de vis serijlobby niet wil inzien dat de visserij met het blijven afwijzen van beschermde gebieden de eigen toekomst ondergraaft. En even onbegrijpelijk dat deze kortzichtigheid politieke steun Universiteit houdt open huis NIJMEGEN» In het kader van het 75-jarig be staan stelt de Landbouwuniver siteit in Wageningen het pu bliek in de gelegenheid een kijk je te nemen binnen de universi teit. Op zaterdag 24 april is een open dagdicrwctenschappen. Van 10 tot 16 uur worden in ge bouw Zodiac demonstraties, vi deopresentaties, tentoonstellin gen en rondleidingen gehou den. Van 3 tot 28 mei is er in het be stuurscentrum aan de Coster - weg een tentoonstelling van bankbiljetten waarop zaken staan die verband houden met landbouw, natuur en milieu, terwijl van 3 mei tot 24 septem ber in het Museum Historische Landbouwtechniek bijzondere aandacht wordt besteed aan het boerenbedrijf in de beginjaren van de mechanisatie. Vermageringskruiden schadelijk LEEUWARDEN HENK HELLEMA 'Natuurlijk' is niet altijd gezond. Soms zelfs schadelijk. Een enke le keer zelfs heel schadelijk. Bel gische artsen hebben, als eer sten, bij twee jonge vrouwen een ernstige nierziekte gecon stateerd na het gebruik van Chi nese kruiden als onderdeel van een vermageringskuur. Volgens een voorlopige con clusie van de onderzoekers moeten de in het kruidenprepa raat aanwezige stephania te- tranda en magnolia officinalis als de schuldigen worden aan gewezen. Dat blijkt uit een re cente publikatie in het Engelse vakblad The Lancet. Na deze ontdekking is nage gaan hoeveel vrouwen mogelijk slachtoffer van deze kruiden zijn geworden. Tot nu toe zijn er 48 vrouwen opgespoord met nierfunctiestoornissen in ver schillende stadia door het ge bruik van deze kruiden. Bij achttien van hen weigeren de nieren volledig dienst; zij zijn aangewezen op nierdialyse. De Belgische artsen kwamen de bijzondere oorzaak van de nierziekte progressieve intersti- tiële fibrose) op het spoor, door dat deze zich bij twee jonge vrouwen voordeed. In de regel komt de ziekte alleen bij oudere vrouwen voor. De drooglegging van het Hula-moerasgebied in de jaren vijftig. foto the jewish national fund Israël wil het Hulameer en het aangrenzend moerasgebied te ruggeven aan de natuur. In de jaren vijftig kwam via drainage 6000 hectare vruchtbare land bouwgrond beschikbaar. Tege lijkertijd werden de broedgron- den van de Anopheles-muskiet, drager van malaria, vernietigd. In de eerste vijf jaar na de drooglegging waren er recor- doogsten tarwe, katoen, pin da's, graan en luzerne. De afge lopen decennia liep de vrucht baarheid snel terug. De milieu effecten van de drooglegging worden nu getoetst, omdat sterk wordt getwijfeld aan het succes. De afgelopen winter werd dat nog eens benadrukUoen de val lei na hevige regenval over stroomde, waarbij grote schade werd toegebracht aan de win tergewassen. De natuur leek te willen zeggen, dat het gebied als moeras bedoeld was en niet als landbouwgrond. De snelle achteruitgang is ge deeltelijk te wijten aan een ver andering in de irrigatiemethode gedurende droge zomers. Toen het land nog rijkelijk geïrrigeerd werd, werd het veen verzadigd. In het hedendaagse Israël is er evenwel sprake yan ernstig wa tertekort. Er zijn nieuwe irriga tiemethoden gekomen, die een flinke verlaging van het water peil tot gevolg hadden. En het droge veen (turf) dat grote hoe veelheden organisch materiaal bevat, is vatbaar voor spontane ontbranding. De as komt neer in het Meer van Galilea, Israëls belangrijkste bron van drinkwa ter. Veldmuizen, aangetrokken door de losse grond, werden een plaag. Het 320 hectare grote natuur reservaat, in stand gehouden bij de drooglegging van het Hula meer, is een knagende herinne ring aan de mooie streek voor het ingrijpen van de mens. De Arabische nomaden maakten touw, tenten en matten van pa pyrus en riet. In het meer was de vis overvloedig, nu zijn de meeste soorten uitgestorven. Vogels zijn er in veel kleinere aantallen. En dat terwijl het ge bied ooit een belangrijk foura- geergebied was voor pelikanen op weg naar Afrika. Ooit was de Hula Vallei een prima jachtterrein met panters, luipaarden, beren, wilde zwij nen, wolven, vossen, jakhalzen, hyena's en gazellen. Nu zijn de zwijnen er nog wel, aangevuld met moeraskatten en de water buffel, die opnieuw naar het re servaat is gebracht om open graslanden te handhaven door beheerst grazen. Het grootste probleem vormt het voormalige moeras. De turf is al zo n drie meter gezakt en zelfs de boeren geven toe dat landbouw daar niet langer winstgevend is. Om de bodem daling te stoppen is het gebied weer onder water gezet en krijgt nu een toeristische bestem ming. Het plan omvat het herbe- planten van het moeras met pa pyrus. Daarna wil men bedreig de diersoorten importeren. Toe risten zullen met een boot op moerassafari door het gebied worden vervoerd. Er komen bruggen en observatietorens, een park voor zeldzame vogels en aparte gebieden om te zwemmen en te vissen. Aviva Rabinovitch van de Is raëlische natuurbescherming is optimistisch: „De kans bestaat dat binnen drie of vier jaar de oude beplanting zich opnieuw zal ontwikkelen en wilgen zul len voor schaduw zorgen". Als. alles lukt zal over twintig jaar het moeras rijk zijn aan flora en fauna, maar deze keer zonder de malariamuskiet. Waarom ondervinden vloeistoffen en gassen min der weerstand, wanneer zij over een oppervlakte stro men die is voorzien van kleine groeven of minuscu le ribbeltjes in de stro mingsrichting? En hoe ver houdt zich de grootte van die ribbeltjes en de hoek waarin zij staan ten op zichte van de stroming, zich tot die weerstandver laging? Vragen, die tal van natuurkundigen bezighou den: de praktische toepas singen zijn dan ook econo misch zeer interessant. GRONINGEN KEES WIESE Het verschijnsel is vrijwel gelijk tijdig ontdekt in twee verschil lende wetenschappelijke disci plines: de biologie en de trans- portfysica. De Duitse onderzoe kers Reif en Dinkelacker rap porteerden in 1982 dat de huid van 'snelle' haaien niet glad is, zoals bij tragere soortgenoten, maar kleine groefjes vertoont in de lengterichting van hun lichaam. Reif rapporteerde later dat deze huidplooitjes ook gevon den waren bij fossielen van haaien van meer dan 100 mil joen jaar oud. Daarnaast ont dekten zij dat de afmetingen van deze groefjes varieerden tussen de verschillende snelle haaienrassen: bij de snellere soorten waren de groefjes nog smaller. Dat laatste leidde tot de con clusie dat de afmeting van de groefjes afneemt met toene mende wrijvingssnelheid. Daar naast werd aan de hand van de voedselconsumptie (energieop name) en de vorm van de die ren de verwachte snelheid van de dieren bepaald onder de ver onderstelling van een gladde huid. Die was lager dan de daadwerkelijke snelheid. Con clusie: de haaiehuid heeft een weerstandsverlagend effect. De Amerikaanse natuurkun dige Walsh deed in 1978 onder zoek naar warmte-uitwisseling streerde men spanningswisse lingen tot ongeveer een halve Volt. Dat bleef tot de aardschok van 6 februari. Enkele uren daarna daalde de waarden weer tot het gebruikelijke 'ruis'-ni- veau. Er wordt in de registraties nu naarstig gezocht naar een bepaald patroon, een herkenba re 'aanloop' naar de eigenlijke aardschok. "We hebben nu wel een sleu tel in handen", zegt H. Kiuchi van de Kanazawa-universiteit, "maar we moeten eerst kijken of hij wel past De aardbeving met het groot ste dodental deze eeuw was die van 27 juli 1976 in het Chinese Tangshan (sterkte: 7,8) waarbij volgens sommige berichten 600.000 mensen omkwamen. Deze ramp voltrok zich in een tijd waarin met name Chinese onderzoekers al enkele succes sen hadden geboekt bij het voorspellen van aardbevingen. Men had zich geconcentreerd op plotseling optredende veran deringen in het omliggende ter rein (hoogte, hellingshoek, grondwaterstand en aardmag netisme) en zelfs op gedragin gen van dieren, voorafgaande aan aardschokken. Op die manier konden de Chinezen een aardschok van de sterkte +7,3 voorspellen' die in 1975 het Haicheng-district trof. Enkele dagen tevoren begon men met de evacuatie van ruim 8 miljoen mensen. De beving maakte trien 'slechts' 1330 slachtoffers maar uit het gege ven dat meer dan 90 procent van alle gebouwen waren inge stort, leidde men af dat het aan tal doden 500 tot 1.000 keer zo hoog had kunnen ziin. Ook in lapan slaagde men erin enkele succesvolle voor spellingen te doen maar dat had ook z'n keerzijde. Vooral de toe ristenindustrie begon te morren toen toeristen wegbleven of voor de zoveelste keer hun ho tels moesten ontruimen nadat er ergens weer een berghelling een halve graad steiler was ge worden. De huid van snelzwemmende haaien is niet glad maar heeft groefjes. tussen een stroming en een wand met kleine vinnetjes. Tij dens zijn experimenten werd eveneens waargenomen dat de ze wanden een weerstandsver lagend effect hebben op de stroming. In 1984 rapporteerde hij samen met zijn collega Lin- demann dat de maximale weer standsverlaging van V-vormige groefjes afhankelijk is van de hoogte en de afstand tussen de groefjes. Zij concludeerden voorts dat de hoek tussen de stroming en de groefjes niet groter mag zijn dan dertig gra den. Hun algehele conclusie was dat een maximale weer standsverlaging van zeven tot acht percent mogelijk is. „Vanuit een milieukundig en technisch oogpunt bekeken", aldus dr. Addy Schwarz-van Manen in het Nederlands Tijd schrift voor Natuurkunde, „is het in de praktijk aanbrengen van geribbelde oppervlaktegeo- metrieën te preferen boven an dere weerstandverlagende tech nieken zoals het toevoegen van polymeren aan vloeistof of het toepassen van flexibele wanden. Bedenk echter wel dat in het ge val van een driedimensionaal object meerdere vormen van weerstand bijdragen aan de to tale stromingsweerstand. De weerstandverslagen de ribbels Het voorspellen van zware aardbevingen is weer een stapje naderbij gekomen. Dat gebeur de in Japan waar grondbewe gingen op de eilanden aan de orde van de dag zijn en waar wereldsteden als Tokyo of Yo kohama wachten op de 'Grote Klap' die onafwendbaar nader bij komt. Die dreiging bestaat elke dag en des te langer hij uitblijft des te krachtiger zal hij naar ver wachting zijn. De Japanse eilan den bevinden zich vrijwel recht boven een onderzees 'drielan denpunt' waar het noordelijke deel van de Filippijnse aard- plaat wordt vermorzeld tussen het tergend langzame schuifge- weld van de veel grotere Eura- ziatischeen Pacifische platen. Dus analyseren Japanse geofysici en seismologen al ja ren elke bodembeweging in de hoop daarin de sleutel te vinden die de deur naar betrouwbare voorspellingen moet openen. Zo'n sleutel(tje) lijkt nu te zijn gevonden. Op 6 februari deed zich een beving voor met een sterkte van 6,6 op de Schaal van Richter onder het Noto-schier- eiland, bijna 300 kilometer noordwestelijk van Tokyo. In dat betrekkelijk onherbergza me, dunbevolkte gebied hebben geofysici van de universiteit van Kanazawa niet alleen seismo- grafen opgesteld maar ook meetapparatuur om onder meer spanningsverschillen in de aardbodem te meten. Men weet al jaren dat aard schokken gepaard gaan met het optreden van elektromagneti sche afwijkingen maar echt goed kon dat tot nu toe niet ge registreerd worden omdat me tingen vrijwel altijd door men selijke activiteiten werden ver stoord. De beving van 6 februari kwam voor de onderzoekers dan ook als een geschenk uit de hemel. Schoolkinderen op het Japanse schiereiland Izo bij Tokyo oefenen geregeld wat ze moeten doen als zich een Lichte schokken waren al mc- aardbeving aankondigt. dio december '92 in het gebied foto»anp voelbaar en tegelijkertijd regi- hebben alleen effect op de wrij vingsweerstand." Dr. Schwarz-van Manen pro moveerde op onderzoek naar dit verschijnsel, dat ook zij niet kan verklaren. Zij noemt wel enkele succesvolle praktische toepassingen: weerstandsverla- gende oppervlakken werden ge bruikt voor de roeiboten tijdens de Olympische Spelen in 1984 in Seoel, bij de University Boat Race in Engeland in 1987 en bij het winnende jacht 'Stars and Stripes' tijdens de America Cup 1987. De commerciële vliegtuig industrie (Airbus, Boeing, Bri tish Aerospace en NASA) voeren al enige tijd testvluchten uit om archieffoto united photos de boer oridere andere de praktische problemen te onderzoeken, die het aanbrengen van ribbeltjes met zich mee brengt. Ook de mogelijkheid om rib beltjes aan te brengen op scheepswanden wordt onder zocht. Hier is het bijkomende probleem het schoonhouden van de scheepshuid van algen en schaaldieren. Het toegepaste onderzoek bestond uit het me ten van de weerstand van een scheepsmodel met en zonder ribbeltjes. Ook de invloed van het onderbreken van de ribbel tjes (bij voorbeeld bij beschadi ging) wordt bestudeerd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9