Pronk levert 6 miljoen in VOOftDttL BOS Binnenland Ziekenfondsraad: Plan heeft niet beoogd effect 'Bonus-malusregime' voor gedetineerden Ontsnapte na een jaar weer terug in cel EEN IDEALE BIJLAGE OM UW OCCASION IN TE PLAATSEN. Schietvaardigheid agenten onvoldoende Werkgevers positief, werknemers negatief DINSDAG 20 APRIL 1993 Paar verdacht van verkoop uranium zeist» De 24-jarige Russische vrouw en haar 35-jarige Neder landse vriend, die vorige week in Zeist zijn aangehouden op ver denking van handel in Russische vrouwen, worden ook verdacht van het op de Nederlandse markt brengen van radio-actieve materialen, waaronder uranium. Ook is het vermoeden gerezen dat de handel in zogenaamde danseressen uit Kiev veel groter is dan werd aangenomen. Via de in Rusland wonende moeder van de aangehouden vrouw zouden enkele keren per week jonge richting Nederland en Duitsland zijn gevlogen. Nederlander leidt VN-team in Irak new york De Nederlander Kees Wolterbeek wordt de leider van het VN-team dat in Irak toezicht houdt op de vernietiging van d( Iraakse zware wapens. Het ministerie van defensie is akkoord gegaan met de benoeming. Majoor Wolterbeek, een chemisch ingenieur en expert op het gebied van chemische, biologische en kernwapens, zal het VN-team voor een half jaar leiden, van 1 juli tot het einde van het jaar. Hij volgt de Amerikaan Paul Brough op. Milieuheffingen gestegen tot 476 den haag De rechtstreeks aan huishoudens opgelegde milieu heffingen bedragen dit jaar gemiddeld 476 gulden. In 1988 was dat nog maar 295 gulden. De stijging van de afgelopen vijfjaar heeft de koopkracht van de minima met 0,1 tot 0,2 procent aan getast. Dat blijkt uit de notitie 'Milieuheffingen en Koopkracht' van minister Alders van milieubeheer en zijn collega De Vries van sociale zaken. den haag gpd-anp utrecht «anp De stapsgewijze invoering van het nieuwe stelsel voor de ge zondheidszorg, het plan-Si- mons, op 1 januari vorig jaar heeft niet het beoogde effect ge had. Dat constateert de Zieken fondsraad in een ontwerpnota die overmorgen wordt bespro ken door de voltallige raad. Si mons is gewoon begonnen met de herziening van de gezond heidszorg terwijl hij geen flauw idee had waar dat allemaal toe zou leiden, constateert de raad. De betrokken partijen zoals de zorgaanbieders, ziektekosten verzekeraars en patiënten kre gen daardoor onvoldoende ver trouwen in het nieuwe stelsel. Die onzekerheid is nog eens vergroot door de aarzelende houding van de politiek. Vol gens de raad Is er sprake van een „semi-permanente over gangssituatie" naar een nieuw stelsel. Kabinet uit problemen rond begroting Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking levert dit jaar 120 miljoen gulden in. Dat geld wordt onder meer gebruikt voor vredesoperaties, hulp aan landen in Oost-Europa en noodhulp bij rampen. Die zaken werden tot nu toe door de ministeries van defensie, economische zaken en buitenlandse zaken betaald. Omdat Pronk ook een meevaller van 114 miljoen gulden heeft, blijft de schade voor zijn ministerie tot 6 miljoen beperkt. Met het besluit heeft het kabinet de laatste problemen rond de begroting van dit jaar opgelost. kabinet te helpen oplossen. Overigens zijn met het kabi netsbesluit de zorgen voor Pronk nog niet voorbij. Zo staat al vrijwel vast dat hij ook vol gend jaar zestig miljoen zal moeten bijdragen aan de kosten van vredesoperaties in landen als Cambodja en eventueel Soe dan. Hoe de extra kosten voor de opvang van asielzoekers precies worden verdeeld is nog niet duidelijk. Wel staat vast dat vrij wel alle ministers zullen bijdra gen. Het kabinet besloot ook in de jaren 1994-1998 vijf miljard gul den extra uit voor investeringen in de infrastructuur. Dat is veel minder dan de eerder door mi nister Kok voorgestelde zeven tot tien miljard gulden. Het extra geld moet vrijko men uit de verkoop van staats- aandelen PTT en door extra gasinkomsten. Die zijn het ge volg van nabetalingen door Duitsland voor in het verleden geleverd gas. Pronk heeft geweigerd bij te dragen aan de opvang van asiel zoekers, die dit jaar 530 miljoen gulden extra kost. Premier Lub bers en minister Kok (financiën) wilden hem daaraan wel laten meebetalen. Door uitgavenpos ten van andere departementen over te nemen draagt Pronk niet rechtstreeks maar wel indirect bij aan de opvang van asielzoe kers. De minister heeft dit jaar ook een meevaller van 114 miljoen. Die wordt veroorzaakt doordat het netto nationaal inkomen (NNI) hoger uitvalt dan was ge raamd. Omdat het budget voor ontwikkelingssamenwerking een vast percentage (1,5) van het NNI is, gaat het automa tisch omhoog. Pronk had gehoopt die mee valler te kunnen gebruiken voor meer hulp aan de arme landen, maar hij zal het geld groten deels moeten inleveren om de financiële problemen van het den haag anp De gedetineerde die zich g< krijgt bepaalde rechten en de gevangene die zich slecht gedraagt, krijgt straf. Het direc toraat Jeugd- en Delinquentenzorg van het ministerie van justitie studeert of zo'n 'bo- nus-malus-regime' in de Nederlandse straf inrichtingen kan worden geïntroduceerd. Een gedetineerde die zich voorbeeldig ge draagt, zou vaker mogen luchten, sporten of recreëren of meer lezingen mogen bijwo nen. De gevangene die zich slecht gedraagt, zou op zijn beurt te maken krijgen met een ernstige inperking van zijn rechten. Het beklagrecht van gedetineerden wordt ook onder de loep genomen. Op dit mo ment zijn de mogelijkheden voor gevange nen om te klagen volgens het ministerie veel te ruim. Er zijn strafinrichtingen waar jaarlijks vijfhonderd klachten worden be handeld. De uitkomsten staan in de nieuwe nota gevangeniswezen die in het najaar door staatssecretaris Kosto van justitie wordt gepresenteerd. Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappen Persd<emt Politie rolt drugsbende op den haag anp De Haagse politie heeft de afge lopen week een einde gemaakt aan de illegale praktijken van een in Nederland opererende Colombiaanse drugsbende. Er zijn 27 Colombianen, onder wie drie leiders, en drie Nederlan dersaangehouden. De zaak kwam aan het rollen toen vorige week in het Amster damse havengebied een contai ner met 120,5 kilo cocaïne werd onderschept. Daarna werden één voor één de verdachten aangehouden. De bende was zeven maanden door de politie geobserveerd. Bij huiszoekingen in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam is 160.000 dollar, een aantal dure Italiaanse au to's en de gehele administratie van de organisatie in beslag ge nomen. De drugsbende werd geleid door drie Colombianen. Zij stel den kwartiermakers aan die het transport van de drugs regelden en de uitvoerders aanstelden. De kotsten wadden de distri butie van de drugs en sluisden het geld terug naar de bazen in Colombia. Hoeveel cocaïne de bende to taal in Nederland heeft geïm porteerd en hoeveel geld er is verdiend, weet de politie niet. Amsterdam De Amsterdamse Jaap Edenhal was gisteren en vandaag het podium van de vierde In ternationale Tattoo Convention. Duizenden lief hebbers van 'pain and pleasure' togen naar de hoofdstad om een verse tatoeage te laten zetten of een oude te laten vervangen. Op de foto brengt een Japanse meester een verse tatoeage aan op de rug van een man. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER BABETTE STAPEL den haag gpd Gevangenen die vluchten heb ben meestal weinig plezier aan hun daad: verreweg de meesten worden binnen afzienbare tijd weer ingerekend. Dat blijkt uit cijfers van het ministerie van justitie. Van de 31 gevangene nen die in de eerste maanden van dit jaar ontsnapten, zijn in middels twintig al weer opge pakt. Van de 44 gevangenen die vorig jaar de benen namen, zit ten 28 weer achter slot en gren del. Uit ervaring blijkt dat 85 procent van alle ontsnapte ge vangenen binnen een jaar terug is in de cel. Justitie eindigt illegale handel in kaketoes alkmaar anp Omdat justitie hen verdenkt in gestolen kaketoes te hebben ge handeld, zijn gisteren in totaal dertien mensen aangehouden. Bij de actie, die gepaard ging met huiszoeking, zijn 77 vogels in beslag genomen. Dit heeft het openbaar ministerie in Alk maar gisteren bekendgemaakt. Twee inwoners van Bergen en Waarland, vermoedelijk de hoofdverdachten, zouden de af gelopen twee jaar met behulp van koeriers de zeldzame kake toes vanuit Australië naar Ne^ derland hebben gesmokkeld. Justitie vermoedt dat de vogels werden doorverkocht aan pa pagaaienhouders in Nedérland. Bij de huiszoekingen werden vijf zeldzame soorten kaketoes gevonden. Zij worden in het thuisland ernstig in hun voort bestaan bedreigd, voornamelijk door de internationale illegale dierenhandel die de eieren laat roven. Uitvoer van deze kake toes is in Australië verboden, overtreders wacht gevangenis straf. Professor Snijders: 'Pers maakt van mening nieuws' groningen «anp Journalisten geven te vaak me ningen als nieuwsbericht door en verschaffen de lezer, luiste raar of kijker te weinig feitelijke informatie over het onderwerp zelf. Die stelling poneerde .de nieuwe hoogleraar journalistiek aan de Groningse universiteit, prof.drs. M.L. Snijders, vanmid dag in een speech ter gelegen heid van zijn installatie. Wanneer een minister een wetsvoorstel presenteert, zijn journalisten volgens Snijders te snel geneigd om de reacties van vakbonden, politici of andere autoriteiten als nieuwsbericht in de krant te zetten. „Een och tendblad wil niet hetzelfde nieuws brengen als het NOS- journaal", zegt Snijders. „Daar om gaat de journalist bellen met mensen die een reactie op het nieuwsfeit kunnen geven". Op vrijdag 23 april hebben wij weer zo'n fraaie goed gelezen AUTOBIJ LAGE boordevol met alle "AUTOWETENSWAARDIGHEDEN" in Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Leidsch Dagblad. In deze bijlage met GRATIS SLAGREGEL (een regel extra groot afgedrukt) en nog eens Totale oplage ruim 108.000 exemplaren met een leesbereik van maar liefst Z83.000 personen boven de 13 jaar. (Of andere autoaanbiedingen) Van Velzen: Commotie was 'leermoment' utrecht anp CDA-partijvoorzitter Van Velzen kwalificeert zijn omstreden uit latingen over het functioneren van de top van de katholieke kerk en de commotie daarover als „een leermoment" voor zichzelf. Hij heeft louter op per soonlijke titel, als katholiek en als mens willen reageren op de discussie over onder meer het christelijk gehalte van het CDA. Van Velzen heeft dit gisteren duidelijk gemaakt ten overstaan van het CDA-partijbestuur in Utrecht. „Het is een leermoment om te merken dat dat onderscheid door de buitenwacht niet wordt opgemerkt", gaf Van Velzen te kennen. Voor het CDA-bestuur is volgens de woordvoerder de kwestie afgedaan. De partij voorzitter had gezegd dat de bisschoppen de kerk niet vol doende leiding geven. Onderzoek politiebond NPB: het dienstwapen. Incidenten zoals de agent die in zijn eigen voet schiet, zijn nooit helemaal te voorkomen, zegt de NPB. maar ze kunnen door \aker te oefenen wel tot een minimum worden beperkt. Formeel moet iedere politie agent drie keer per jaar oefenen op de schietbaan. Bij tien korp sen blijkt nog niet de helft van de politiemensen zich aan deze regel te houden. In zes regio's oefent tussen de 50 en 70 pro cent van de manschappen vol doende. Mei Ills I)I| twee k"[|) sen in ons land vertoont meer dan tachtig procent van de per soneelsleden zich vaak genoeg op de schietbaan. De politieman valt overigens geen laks gedrag te verwijten, vindt de NPB. Meestal wijkt de schietles voor andere dringen den- /.ikrn op hel wrik De schietvaardigheid van de Nederlandse politieman laat te wensen over. Geen enkel poli tiekorps houdt zich aan de drie verplichte schietoefeningen per jaar. Ook oefenen politieagen ten te weinig het banederen van een 'vuurwapengevaarlijk per soon', zo blijkt uit een onder zoek van de Nederlandse Poli tiebond (NPB) onder leden bij 25 regionale politiekorpsen in ons land. De NPB noemt de uitkomsten 'bedroevend'. Directeur-gene raal H. Borghouts van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken is echter niet verrast. Het ministerie gelastte in februari dit jaar al een eigen onderzoek toen er geluiden waren dat agenten niet goed geoefend zouden zijn in de omgang met Inzake advies WRR over te dure VUT CNV'ers willen 'betalen' voor schoner milieu den haag gpd Ha*!®» den haag/utrecht» De constatering van de Weten schappelijke Raad voor het Re geringsbeleid (WRR) dat de VUT bij een toenemende ver grijzing te duur en dus onhoud baar wordt, is goed gevallen bij de werkgevers en slecht bij de werknemers. Dat blijkt uit reac ties op het rapport Ouderen voor Ouderen, dat gisteren be kend werd gemaakt. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) deelt de conclusie van de WRR dat de politiek niet moet wach ten met keuzes. In de verkie zingsprogramma's moeten con crete maatregelen worden voor gesteld. Het Verbond van Nederland se Ondernemingen (VNO) on derschrijft vooral de conclusie dat de arbeidsparticipatie het aantal mensen met betaald werk moet worden verhoogd Het verbond vindt met de WRR dat de VUT moet worden afge schaft en er een scholings- en loopbaanbeleid moet komen voor oudere werknemers. De christelijke vakcentrale CNV noemt afschaffing van de VI11 „niet aan de orde" zolang er nog zo'n grote werkloosheid is. Bovendien ziet het ernaar uit dat het aantal werkzoekenden de komende jaren nog zal stij gen. Ook voor de twee andere vak centrales. FNV en MHP, is af schaffing van de VUT uit den boze. De FNV noemt dat niet de juiste methode om te komen tot de gewenste hogere arbeids deelname van oudere werkne- Wèl nodig is een goed oude renbeleid in de onderneming, aldus een eerste reactie. De FNV benadrukt dat de VUT een vrijwillige regeling is. Als er aan trekkelijker werk voor ouderen komt. zullen zij er vanzelf min der een beroep op doen. denkt de vakcentrale. Bijna driekwart van de leden van de Christelijke Nederlandse Vakvereniging is bereid om vijf jaar lang inkomen in te leveren voor een schoner milieu. Ne gentig procent van de leden zegt genoegen te nemen met koopkrachtbehoud als daarmee het milieu en de werkgelegen heid gediend zijn. Dat blijkt uit een CNV-enque- te die onder 1200 leden is ge houden. w voorMh Wei terlaken maakte de uitkomsten bekend tijdens een symposium over Ecologie en Democratie, dat werd gehouden naar aanlei ding van net afscheid van frac tievoorzitster Ria Beckers van Groen Links. CNV-voorzitter Westerlaken is tevreden met het resultaat: „Onze vakbeweging wil meer zijn dan een loonmachine en een koopkrachtapparaat Oud-milieuminister Fd Nij- pels vindt dat het principe van 'de vervuiler betaalt' veel con creter moet worden toegepast.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5